Weer bekentenis in Iran-Contra-affaire Oud-topman CIA Casey overleden Wie weg wil, wacht straf BOTHA KAN HARDE BELEID VOORTZETTEN I „Het systeem dat ik toepaste was ontzettend gevaarlijk' Van Eekelen vreest overmacht Sovjet-Unie buitenland" CeidócSouMMtt FILIPUNS LEGER STELT ULTIMATUM AAN ONTVOERDERS Happart op non-actief TROEPENMACHT VS BU NICARAGUA Boycot CIA tegen regering van Spanje 99 Aanval op Palestijnen „Witboek Waldheim niet publiceren' flip 387 DONDERDAG 7 MEI1987 PAGINA 7 iN. Thatcher wil verleden Jl-5 niet onderzoeken LONDEN De Britse premier Marga ret Thatcher heeft gisteren in het La gerhuis verklaard geen commissie van onderzoek in te stellen om na te gaan of de geheime dienst M-5 indertijd betrok ken was bij een komplot om premier Harold Wilson ten val te brengen. „Het verhaal is vals. Het is in 1977 onder- jocht, zonder enig resultaat. Diepgaand onderzoek in de afgelopen vier maan den heeft geen nieuwe feiten aan het licht gebracht", aldus de premier. De Britse regering poogt nog steeds publi catie in Australië te voorkomen van de memoires van Peter Wright. Deze vroe gere medewerker brengt daarin het „oude komplot" voor het voetlicht MANILA Het Filipijnse leger heeft gisteren de ontvoerders van een team Rode-Kruismedewerkers tot uiterlijk vrijdag de tijd gegeven om hun zeven gijzelaars vrij te laten. Geven de ont voerders aan dat ultimatum geen ge hoor dan zal het leger pogen de gijze laars met geweld te bevrijden, zo liet kolonel Raul Aquino, regionaal bevel hebber op het zuidelijk eiland Minda nao, weten. De zeven kruismedewer kers, onder wie twee Zwitsers, werden dinsdagmiddag door gewapende man nen ontvoerd. Vandaag werd nog zon der veel resultaat met de ontvoerders onderhandeld. Vermaarde RAF-piloot Stanford-Truck dood SANDWICH BAY Bob Stanford- Tuck, de wereldvermaarde RAF-ge- vechtspiloot in de Tweede Wereld oorlog, is in zijn huis in Sandwich Bay in het graafschap Kent, overle den. Hij werd 70 jaar. Stanford- Tuck wist 35 vijandelijke toestellen neer te halen en er nog eens zes zwaar te beschadigen. De gevechts piloot wist vier keer met behulp van zijn parachute aan de dood te ontsnappen. De piloot moest zo vaak op Buckingham Palace verschijnen om eretekenen in ontvangst te ne men dat koning George VI hem als een oude bekende placht te begroe ten. BRUSSEL De omstreden Voerense bur gemeester José Happart is gisteren on danks zijn herverkiezing in deze Belgische. Ïemeente wederom op non-actief gesteld, n een poging een nieuwe regeringscrisis af te wenden, besloot de gourverneur van Limburg de herverkiezing van Happart te vernietigen en de komst van een toezicht houdend commissaris aan te kondigen. De CVP, die het kabinet Martens-VI met een crisis had gedreigd als voor 7 mei niets aan de Voerkwestie gedaan zou worden, beves tigde gisteravond dat sprake is van een „nieuw feit". De toeziend commissaris heeft de bevoegdheid om te controleren of de nieuwe waarnemend burgemeester aan het wettelijke vereiste van tweetaligheid voldoet Challenger-weduwe eist drie miljard ORLANDO De weduwe van een bij de ramp met de Challenger op 28 janu ari vorig jaar omgekomen ruimtevaar der Michael Smith heeft gisteren een eis tot schadevergoeding van ruim drie miljard gulden ingediend. Zij beschul digde de Amerikaanse staat en de NASA de bouwer van de Challenger daarbij van „grove nalatigheid", een topman van NASA. Zijn beschul digt hen van „grove nalatigheid". De enige andere weduwe die schadever- Soeding heeft geëist is Cheryl McNair, ie de bouwer van dood door nalatig heid heeft beschuldigd. Nabestaanden van andere slachtoffers hebben via een schikking met de overheid elk zeker 1,5 miljoen gulden ontvangen. MANAGUA In een poging het linkse San- dinistische bewind te intimideren hebben de VS bij een reeks militaire oefeningen onge veer honderdduizend militairen in de omge ving van Nicaragua samengetrokken. Dit heeft het Nicaraguaanse ministerie van defen sie gisteren bekend gemaakt Het Hondurese leger zou daarbij op „provocerende wijze" steun verlenen aan de door Washington gefi nancierde „Contra's". Het Amerikaanse mi nisterie van defénsie kondigde aan dat 13 mei 40.000 Amerikaanse mariniers op de kust van Honduras een landingsoperatie zullen uitvoe ren. Sinds begin 1983 houden de Verenigde Staten en Honduras een constante stroom oe feningen op gang om de dreiging van een in vasie in Nicaragua levend te nouden. (Van onze correspondent Paul van der Voort) IARCELONA De Noorda- lerikaanse inlichtingendienst [A is volgens het doorgaans ..ïlingelichte Spaanse politie ke weekblad Tiempo een boy- i cotactie begonnen tegen de v i Spaanse regering. Sinds enke- jA ie maanden krijgt de Spaanse •V j inlichtingendienst geen Ame- rikaanse rapporten meer over bijvoorbeeld voorgenomen ac- i ties van internationale terro- !ristenorganisaties. Via de boy cot zou de inlichtingendienst Madrid willen dwingen tot meer soepelheid in de slepen de onderhandelingen over de j aanwezigheid van Amerikaan se troepen op Spaans grondge- I bied. GLEN COVE De voor malige directeur van de CIA. William Casey, is gisteren op 74-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Glen Cove in New York State, overleden. Casey, die tien dagen geleden in het ziekenhuis was opge nomen, stierf om kwart over zeven onze tijd. Op hetzelfde moment werd WASHINGTON Ri chard Miller, een voorma lige adviseur op het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft gisteren bekend de belas tingen te hebben ontdo ken door belastingvrije giften in te zamelen voor militaire hulp aan de Con tra's in Nicaragua. De spe ciale aanklager in de Iran-Contra-affaire dien de eerder op de dag een aanklacht in tegen Miller, maar hij bekende vrijwel onmiddellijk. Het is de tweede bekentenis in de Irangate-affaire nadat vo rige week ook Carl Chan nel toegaf miljoenen dol lars buiten de belasting om te hebben doorge sluisd naar de Contra's. Channel wees Miller en de voormalige stafmedewerker van de Nationale Veiligheids raad Oliver North als mede plichtigen aan. Ook Miller zegt dat North bij de zaak is be trokken. En Oliver North, van wie men aanneemt dat hij de operaties leidde, is het uitein delijke doel van de speciale aanklager Walsh. President Reagan heeft inmid dels toegegeven dat hij op de hoogte was van pogingen van Channel om fondsen in te za melen voor de rebellen. Maar hij zei gedacht te hebben dat het geld bestemd was voor het maken van televisiereclame voor de zaak van de Contra's. De verklaring van de gepen sioneerde luchtmachtgeneraal Richard Secord staat daar haaks op. Volgens Secord had Reagan zelfs waardering voor de leveranties aan de Contra's. bij de openbare hoorzittin gen in net Irangate-schan- daal gezegd dat Casey's CIA behulpzaam is ge weest bij verboden wa penleveranties aan op standelingen in Nicara gua. Onder Casey is de CIA rebel len gaan steunen in landen in zwart-Afrika, is zij degens gaan kruisen met Congres en pers en heeft zij al meermalen m de clinch gelegen met de onderzoekers in het Irangate- schandaal. In gisteren begon nen openbare hoorzitting van het Congres verklaarde de eerste getuige generaal-majoor Richard Secord dat Casey wel degelijk op de hoogte was van de wapenleveranties. Als directeur van de CIA tot januari dit jaar (toen hersen- kanker hem tot aftreden dwong) verhoogde Casey de begroting van de dienst, ver grootte haar vermogen om cri ses te voorspellen en begon het proces om haar weer levens krachtig te maken na jaren van defensief optreden ais ge volg van beschuldigingen van betrokkenheid bij moordkom- Ëlotten en andere wandaden. Iet Irangateschandaal bracht de CIA en zijn directeur ech ter opnieuw in opspraak. William Casey De ravage op de brug van de Her ald of Free Enter prise is nog altijd enorm. De Britse carferry ligt In de haven van Zee- brugge, waar het weken naar slachtoffers van de bootramp nog steeds doorgaat. GEZAGVOERDER HERALD ERKENT IN GETUIGENIS: .99 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Gezagvoer der David Lewry (46) van de verongelukte autoveer boot Herald of Free En terprise heeft gisteren be kend dat zijn beleid in vele opzichten niet erg deugdelijk was. Op de ze vende dag van het gerech telijke onderzoek naar de oorzaken van de ramp bij Zeebrugge, werd Lewry voor het eerst als getuige gehoord. De gezagvoerder moest beken nen dat hij nooit zeker wist of de boegdeuren geslotèn waren els de „Herald" het anker lichtte. Hij rekende er op dat hjn bemanning bij eventuele storingen wel zou waarschu wen. „Is dat wel verant woord?", vroeg openbare aan- _er David Steel steeds weer. Waarop Lewry na enig nadenken in een muisstille rechtszaal antwoordde: „Nee, reker niet in het licht van wat op zes mdart is gebeurd. Het systeem dat ik toepaste was ontzettend gevaarlijk". Advocaat Steel onthulde dat de Pride of Free Enterprise, een zusterschip van de gekap seisde Herald of Free Enter prise, in 1984 ten minste twee maal uit Zeebrugge was ver trokken met open boegdeuren. In 1983 bleven de boegdeuren één keer geopend omdat de matroos die ze moest sluiten was ingedut. Gezagvoerder Lewry en zijn eerste officier Leslie Sabel (40) ontkenden gisteren dat zij op de hoogte waren van de drie incidenten met de Pride of Free Enterprise. „Had ik dit geweten, dan zou ik een posi tief in plaats van een negatief systeem hebben ingevoerd om absolute zekerheid te krijgen over de stand van boegdeu ren", zei commandant Lewry. Normaal De avond van het veerdrama had de commandant zich on geveer een kwartier voor de afvaart naar de commando brug begeven. Hij herinnerde zich niet meer wie daar op dat moment aanwezig was. Het was een heel gewone dag ge weest en alles ging zijn norma le gangetje. Dat er iets mis was ondekte Lewry pas toen hij zijn kwartiermeester hoorde roepen: „Ik geef bakboord roer en hij gaat naar stuur boord!". Gezagvoerder Lewry zei dat hij opkeek van het ra darscherm en zag dat de Her ald slagzij begon te maken. Onmiddellijk gaf hij het bevel „Volle kracht achteruit!" en riep dat de boegdeuren dicht moesten. Daarna probeerde hij de radio-installatie te berei ken, maar het schip kapseisde razend snel. „Ik gleed voorbij het roer, botste ergens tegen aan en verloor het bewustzijn. Toen ik weer bijkwam, dreef ik rond. Ik werd gered door andere bemanningsleden en was zo zwaar gewond, dat ik zelfs niet meer rechtop kon staan". Gezagvoerder Lewry bekende gisteren ook nooit precies te weten hoe zwaar de lading van zijn veerboot was. „Ik heb de gewoonte het gewicht tel kens ruw te schatten. Voor deze berekening maak ik ge bruik van technische gege vens, afkomstig van de werf die het schip heeft gebouwd". Slachtoffers Op stranden in de omgeving van het Belgische Zeebrugge zijn overigens eerder deze week de stoffelijk resten van nog eens drie slachtoffers van de veerbootramp aangespoeld. Het dodental van de gekap seisde Herald is daarmee opge lopen tot 186, zo werd gisteren bekend gemaakt. In de romp van de veerboot wordt nog steeds naar slachtoffers ge zocht, maar de totaal 500 ton vracht aan boord van de boot vormt daarbij een ernstige be lemmering. STICHTING PARITEIT STELT MENSENRECHTEN DDR AAN DE KAAK: UTRECHT „Ik heb twee gezichten. Het ene is blij omdat ik Oost- Duitsland uiteindelijk heb mogen verlaten. Het andere gezicht is wee moedig, want de DDR blijft miin vaderland". Lutz Matkowitz (34) was cabaretier en bedrijfslei der van een buurthuis/ theater in Leipzig, maar begin 1984 werd nij ont slagen. Hij diende daar op een verzoek in om het land te mogen verla ten. De toestemming liet echter tot oktober 1986 op zich wachten. Al die tijd probeerde zijn vriend Ben Buskes vanuit Utrecht de Oostduitse auto riteiten te overreden. Dank zij bemiddeling van Ien van den Heuvel (PvdA) van het Europees Parlement, burge meester Ed van Thijn van Amsterdam en Tweede Ka merleden, ging de DDR overstag. Buskes gebruikt zijn erva ring nu in de nieuwe Stich ting Pariteit (gelijkheid), die naleving van de mensen rechten in de DDR wil be werkstelligen. De stichting bemiddelt ook als Oostduit sers hun land niet mogen verlaten. „De Duitse Demo cratische Republiek is sinds 1973 lid van de Verenigde Naties", zegt Buskes, „maar het land eerbiedigt de Ver klaring van de Rechten van de Mens nog steeds niet". Lutz Matkowitz heeft dat aan den lijve ondervonden. In zijn cabaretprogramma's uitte hij stevige kritiek op de manier waarop de regering het socialisme in de praktijk bracht. Zijn voorstellingen werden daarop verboden en de cabaretier werd gearres teerd. „Intimidatie, ontslag, arres tatie of gevangenisstraf is het lot van velen die afwij ken van de officiële partij lijn", ervaart ook de Stich ting Pariteit. Zij schat het aantal politieke gevangenen in de DDR op drie- tot ze venduizend. Er zouden 200.000 tot 1,2 miljoen men sen zijn die een verzoek heb ben gedaan om bet land te mogen verlaten. „Vaak zijn vergeldingsmaat regelen daarvan het gevolg", meent Pariteit Zo kreeg Matkowitz' cabaretgroep te maken met een lastercam pagne. „Ik werd ervan be schuldigd entreegeld en een toiletpot te hebben gestolen". Iedereen die de Stichting Pariteit om hulp vraagt, kan tegenmaatregelen van de au toriteiten verwachten, zegt voorzitter Buskes. „Het stu ren van een briefje naar ons is al strafbaar". Buskes hoopt dat de Oost duitse partijleider Erich Ho- necker zijn goede wil zal to nen als hij op 3, 4 en 5 juni ons land bezoekt Pariteit vraagt in een brief achttien Ê)litieke gevangenen vrij te ten. De stichting werkt sa men met Amnesty Interna tional, die pleit voor de vrij lating van politieke gevan genen in de hele wereld. Lutz Matkowitz gaat intus sen verder met het geven van lezingen, vooral in West-Duitsland. Hij woont bij Düsseldorf en is de con tactpersoon voor de Stich ting Pariteit in de Bondsre publiek. Ook schrijft hij een nieuw cabaretprogramma, maar hij verwacht niet dat hij nog ooit een voorstelling zal geven in zijn geboorte stad Leipzig. De Oostduitse autoriteiten zeggen dat ze „zijn" theater „uit technisch oogpunt" hebben gesloten. Matkowitz: „Ik ben het tech nisch oogpunt". 'AUL VAN DUK Wat In Zuid-Afrlka verboden Is, mag in Nederland wèl: een zwarte vrouw die haar stem uitbrengt bi] alternatieve verkiezingen voor de deur van de Zuldafrikaanse ambassade. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG De blanke kiezers hebben duidelijk hun voorkeur uitgesproken voor voor zetting van het beleid van de Nasionale Partij (NP). Tijdens de verkiezings campagne heeft deze par tij zich verplicht met nar de hand te blijven optre den tegen zwart protest en tegen „guerrilla-activitei ten". In zijn verkiezings campagne toonde Botha zich een fervent voorstan der van voortzetting van gescheiden onderwijs en behuizing. Vrijwel alle verkiezingsprog noses gingen ervan uit dat Botha's partij de verkiezingen met ruime meerderheid zou winnen, maar dat de partij zo wel ter rechterzijde als ter lin kerzijde stemmen zou verlie zen. Botha heeft het door hem ge wenste mandaat gekregen, hetgeen betekent dat het be leid dat door de zwarte leiders is verworpen zal worden voortgezet „Zo lang ons volk de wilskracht heeft om een fatsoenlijke samenleving in stand te houden, zullen wij niet opgeven. Er dient teveel beschermd te worden dat niet in handen van onverantwoor delijke mensen mag vallen", aldus Botha. De Progressieven (PFP) leden in Kaapstad en Johannesburg verrassende verliezen. Beide districten werden beschouwd als PFP-bolwerken. Schrale troost voor deze partij vormde een overwinning in de verkie zingen voor de gemeenteraad van Johannesburg, zodat de PFP nu voor het eerst een meerderheid in deze raad uit maakt. Wynand Malan, die in januari de NP de rug toekeerde uit protest tegen de trage wijze waarop hervormingen worden doorgevoerd, won als onafhan kelijk kandidaat een zetel in Randburg, een voorstad van Johannesburg. Esther Late- gan, die eveneens uit de NP is getreden en als onafhankelijke kandidaat een alliantie was aangegaan met Malan en Den nis Worrall, werd door de NP in Stellenbosch verslagen. Uit protest tegen de verkiezin gen bleven één miljoen zwar ten dinsdag en gisteren van hun werk weg. De zwarten hebben geen stemrecht en zijn evenmin vertegenwoordigd in het parlement. Vanmorgen de den zich twee explosies voor bij het hoofdkwartier van het Congres van Zuidafrikaanse Vakbonden, Cosatu in Johan nesburg. Er vielen geen slacht offers. Onder het motto „Kies voor een vrij Zuid-Afrika" hadden Novib, IK VOS en Pax Christi gisteren in Den Haag een al ternatieve stemming georgani seerd. Voor de Zuidafrikaanse ambassade brachten in totaal 73 mensen hun stem uit tegen de apartheid door een zwart stembiljet in een zwarte stem bus te doen. Ook de begelei dende politiemensen brachten na enige aarzeling hun stem uit. Zeker tien doden, vele gewonden en een geweldige ravage bleef gisteren achter in het Palestijnse vluchtelingenkamp Ein El Hin- weh nabij Sidon In Libanon. Israëlische gevechtsvliegtuigen voer den een half uur lang bombardementen uit op het kamp. Het was de veertiende maal dat Israël aanvallen uitvoerde op Libanees grondgebied. Tante wordt moeder na eiceldonatie LONDEN Twee onvruchtbare vrouwen hebben onlangs tweelingen ter wereld gebracht nadat zij eicellen hadden ontvangen van hun zusters. Volgens dr. Peter Brinsden, onderdirecteur van een kliniek voor reageerbuisbabies was het de eerste maal dat een tante tegelijk biologische moe der is geworden van een boreling. Bij eiceldonatie worden eicellen van een donor (de biologische moeder) in een rea geerbuis bevrucht met sperma van de vader, waarna de vrucht bij de toekomstige moeder wordt ingeplant WENEN Het „witboek" dat door de Oostenrijkse president Waldheim is samengesteld over diens oorlogsverleden, kan maar beter niet gepubli ceerd. Dat meent kanselier Vranitzky na lezing van het manuscript De kanselier is bang dat dit document van meer dan honderd pagina's de polemiek rond de president zal verhevigen. Waldheim schreef het werk om zich vrij te plei ten van de beschuldigingen over ziin nazi-verleden. Een Oostenrijkse commissie gaat volgende week naar Joe goslavië om te onderzoeken of in het staatsarchief in Belgra do nieuw materiaal aanwezig is met betrekking tot Wald- heims verleden. De commissie heeft speciale belangstelling voor documenten die Ameri kaanse onderzoekers kort ge leden hebben gezien, want dat materiaal leidde vervolgens dat het verklaren van Wald heim tot persone non grata. Kurt Waldheim overweegt ju ridische stappen tegen Edgar Bronfman, de voorzitter van het Joods Wereldcongres (WJC). Deze verklaarde giste ren „genoeg documenten te hebben gezien met de handte kening of de initialen van Waldheim om te weten dat hij deel uitmaakte van de moord machine van de nazi's." Eer der zei de president ook stap pen te ondernemen tegen de Amerikaanse maatregel hem geen visum meer te verlenen. -flcoe W6 -WMDEM y. WASHINGTON Minister van defensie Van Eekelen heeft gisteren in Washington gewaarschuwd voor de gevolgen van een akkoord met de Sovjet-Unie over nucleaire wapenbeperking zonder rekening te houden met de conventionele krachtsver houdingen in Europa tussen de Navo en het Warschaupact Het is volgens de minister als bij een schaakwedstrijd waarbij de ene partij, in dit geval de Sovjet-Unie, meer stukken op het bord heeft dan de tegenpartij. Om aan deze Nederlandse en ook Westduitse zorg tegemoet te komen zou de Amerikaanse regering overwegen in Europa nieuwe kernraketten voor de korte afstand te plaatsen. De nieu we raketten moeten een bereik krijgen tussen de 240 en 400 ki lometer en vormen daarmee geen directe bedreiging voor Mos kou. Voorwaarde bij dat alles is echter dat de nieuwe wapens werden uitgezonderd van de onderhandelingen in Genève tus sen de VS en de Soviet-Unie over verwijdering van de middel lange af stands- (INF-) raketten uit Europa. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan lijken de Democraten echter niet bereic geld uit te trekken voor de plaatsing van nieuwe korte afstands raketten in Europa.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7