„Alsof in Suriname de leeuw 1 niet meer gevaarlijk is" d(»ENE Superlift van Fenomena in havo-examen natuurkunde 7? 49.- uit de weekbladen Htf BINNENLAND CeidaeSomont Rubberkogel wordt Spanjaard fataal Woeste beer doodt zesjarig meisje Tuchtcollege waarschuwt elf huisartsen Meer ambtenaren van buitenlandse herkomst Kamer akkoord met zilveren dukaat Ginjaar-Maas noemt Cito-vraag slechte keus Overlevenden giframp in Bhopal aan lot overgelaten DONDERDAG 7 MEI 1987 PAGINA S REINOSA Een politie-rubberkogel ter grootte van een tennisbal is de Spaanse metaalarbeider Gonzalo Ruiz Garcia (32) uiteindelijk fataal gewor den. Garcia werd enkele weken gele den door de kogel op het voorhoofd getroffen toen demonstrerende staal- arbeiders slaags raakten met de poli tie. Zijn overlijden gisteren, heeft ge leid tot nog grotere arbeidsonrust in noord-Spanje. De vakbonden riepen op tot een algemene staking uit soli dariteit met dit eerste slachtoffer van het arbeidsconflict in de staalindu strie, dat nu al bijna vier maanden duurt. Garcia werkte bij de staalfa briek Foijas y Aceros in Reinosa, waar 463 banen op de tocht staan. BELGRADO Een 218 kilo zware beer heeft begin deze week in het westen van Bosnië een zesjarig meisje aangevallen en gedood. Het Joegosla vische dagblad Vecernje Novosti meldde gisteren dat de beer eerst acht schapen gedood had in het dorp Osredak. Daarna viel hij in een na burig dorp een man aan, die de beer met een Diil te lijf ging. Nog later verscheen de beer in het dorp Kara- vlasi, waar de zesjarige Vanja Malie met haar grootmoeder aardappels aan het planten was. De beer viel eerst de grootmoeder aan en greep daarna het meisje. Hij liet haar pas los toen hon den op hem af werden gestuurd, maar toen was het al te laat GRONINGEN Een al jaren durend conflict tussen twee verloskundigen uit Dokkum en elf huisartsen uit de Friese plaatsen Dokkum en Dam- woude is gisteren in het voor deel van de verloskundigen opgelost Het Medisch Tuchtcollege in Groningen heeft de huisartsen berispt De artsen moeten de bevallingen voortaan overla ten aan de verloskundigen. DEN HAAG De ministerraad is ak koord gegaan met de aanbeveling dat in 1990 drie procent van de rijksambtena ren moet bestaan uit mensen van buiten landse herkomst Dan zullen 1500 ambtenaren behoren tot de culturele minderheden in ons land. Van hen dienen er in ieder geval 300 van Molukse herkomst te zijn. Dit laatste past in de afspraken die het kabinet met de Baden Persatuan heeft gemaakt de organisatie die de belangen van de Mo- lukkers in ons land behartigt Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft dit gisteren megedeeld bij de overdracht van de expositie „Alle maal Amsterdammers" op het ministe rie. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren unaniem akkoord gegaan met net voorstel van VVD-er Joekes om een zilveren dukaat In het leven te roepen. De „dukaat van Joekes" komt naast de gouden dukaat en de dubbele gouden dukaat uit de nieuwe Munt wet die de Kamer heeft aanvaard. De munten zijn geen wettig betaalmiddel, maar dienen als verzamelaarsgoed. Joekes wil op de dukaat het opschrift concoridia res parvae crescunt, ofte wel eendracht maakt macht De nieu we Muntwet voorziet ook in munstuk- ken van tien en vijf gulden. Volgens staatssecretaris Koning (financiën) komt de munt van vijf gulden vol gend jaar af, maar zal net tiengulden stuk langer op zich laten wachten. Nog weinig enthousiasme voor herstel diplomatieke betrekkingen DEN HAAG Neder- landse politici en verte genwoordigers van Suri naamse stromingen heb ben met een weinig en thousiast „Ja, maar.." ge reageerd op de brief van minister Van den Broek aan de Tweede Kamer waarin hij aankondigt dat Nederland weer een am bassadeur naar Paramari bo zal sturen. Volgens de Suriname-specialisten Harry Aarts (CDA) en Frans Weisglas (WD) moet Paramaribo dan wel eerst openlijk verklaren dat het uitwijzen van de Nederlandse ambassadeur Van Houten in januari „op een vergissing heeft be rust". Van Houten moest uit Surina me worden teruggeroepen, omdat hij zich in „binnenland se aangelegenheden" zou heb ben gemengd. Paramaribo was vooral woedend over het door geven van een lijst met namen «fft# fg|p van mensen die door het na tionale leger zouden zijn ge dood. R.L. Jankie van de Stichting Democratie en Men senrechten stelt vast dat wan neer Nederland een andere ambassadeur stuurt, zij zou toegeven dat Van Houten fout was. „Nederland moet zijn gang maar gaan als ze Van Houten wil terugsturen, maar ik vind het onbegrijpelijk dat Den Haag opeens zoveel vertrou wen in Bouterse heeft". Jankie vergelijkt de situatie in Suri name met een fabel, waarin de leeuw alle dieren van het bos bijeenroept en meedeelt dat hij voortaan de dierenbeschermer is. „Alsof de herten daardoor geen gevaar meer lopen..." Volgens de Surinaamse minis ter van buitenlandse zaken Henk Heidweiller, die zegt Van Houten „altijd gewaar deerd te hebben en nog altijd te waarderen", is diens terug keer op dit moment onder werp van gesprek binnen het hoogste orgaan van Suriname, het Topberaad. Witte vlekken Minister Heidweiller is inge nomen met de brief, waarin Van den Broek aan de Tweede Kamer zijn visie geeft op het totstandkomen van een ont- werp-grondwet in Suriname. Hij waardeert de inspanning om het ontwerp tot stand te brengen en de mogelijkheid voor de Surinaamse bevolking zich over de grondwet en de volksvertegenwoordiging uit te spreken. Wel vindt hij de ruime bevoegdheden die aan de president worden verleend „opvallend". De uitkomst van het democratiseringsproces zal bepalend zijn voor hervatting van de ontwikkelingshulp, al dus Van den Broek. De in Nederland wonende mr. André Haakmat (Amsterdams Volksverzet) en Tjon A Kiet (Bevrijdingsraad) noemen de ontwerp-grondwet daarente gen een mistig voorstel, vol onduidelijkheden. Haakmat „Nederland is lange tijd ver standig geweest, maar nu loopt de regering veel te hard van stapel. Den Haag kan zich wel positief opstellen wanneer Su riname aan een grondwet werkt, maar moet kritisch blij ven. Het huidige ontwerp zit vol witte vlekken, waarop nog een toelichting moet komen. Laat Paramaribo Den Haag eerst eens uitleggen, wat die staatsraad heeft te betekenen die boven de nationale assem blee (de gekozen volksverte genwoordiging) komt te staan. Wat is dat voor raad; hoe wordt zij samengesteld?" Bij Haakmaf heerst met name nbegrip over de omslag' van Van den Broek „Den Haag heeft steeds geroe pen dat het concrete stappen wil zien. Een stap is een daad, maar Suriname heeft alleen nog maar voornemens ge maakt in die ontwerp-grond wet Vraagt Nederland zich bijvoorbeeld af wat die Wet op de politieke partijen moet voorstellen? Het feit alleen al dat zo'n wet wordt gemaakt betekent dat partijen aan al lerlei criteria moeten voldoen. In Nederland mag toch ook ie der die wil een partij begin nen". Ontwikkelingshulp "Ijon A Kiet van de Bevrij dingsraad is al even sceptisch. Evenals Hqakmat snijdt hij het onderwerp van de 180 ver moedelijke tegenstanders van de regering aan, die al een jaar zonder aanklacht en zonder vorm van proces worden vast gehouden. Beide heren zijn verbijsterend over het makke lijke voorbijgaan van Neder land aan deze mens-onterende toestand. „Ik vind het sowieso heel vreemd dat Nederland opeens zoveel geloof aan die ontwerp- grondwet hecht", aldus Tion A Kiet. „Zo is nog helemaal niet duidelijk wat de positie van het leger wordt Wel staat erin dat de staatsraad met de presi dent aan het hoofd bijna alle macht in handen krijgt Daar om vindt de Bevrijdingsraad dat de president rechtstreeks door het volk moet worden ge kozen en niet door de assem blee. Die volksvertegenwoor diging gaat uit 51 mensen be staan: zo'n kleine groep is makkelijk te manipuleren. En hoe weten wij of de verkiezin gen in september eerlijk verlo pen en of de vluchtelingen mogen meestemmen en de overgebleven bevolking in Oost-Suriname". Of de Nederlandse ontwikke lingshulp aan Suriname wordt hervat is nog volstrekt onze- André Haakmat: stel". .Mistig voor- ker. Volgens de kamerleden Aarts (CDA), Weisglas (VVD) en Knol (PvdA) is daar op dit moment geen reden toe. Aarts meent dat daarover pas kan worden gesproken „als de nieuwe assemblee in Suriname daadwerkelijk is gekozen en op basis daarvan een regering is gevormd". Weisglas heeft grote zorgen over de rol van de militairen „Militairen horen binnen de kazerne en buiten de politiek". Ook Knol wil afwachten hoe het democratiseringsproces verloopt „We moeten oppas sen dat we niet in een fuik te recht komen". De natuurkunde-kandidaten van havo (en mhno) kregen een goed maakbaar examen voorgeschoteld met vragen die op enkele uitzonderingen na weinig problemen opleverden voor degenen die voldoende op de opgaven van vorige ja ren hadden geoefend. Lastig waren een vraag over lichtva- riaties en de laatste vragen over de afstand tot een heistel ling, terwijl mogelijk ook niet alle leerlingen in de gaten hebben gehad dat bij de opga ve over de trillende staaf de bijgeplaatste foto moest wor den opgemeten, aldus de heer Van Slingerland van het Bo- naventuracollege in Leiden. Erg aardig was het probleem van de superlift op de tentoon stelling Fenomena in Rotter dam, waarin men zich bij het stijgen achtereenvolgens voel de worden neergedrukt of op geheven. Heel nuttig was de opgave warmte-isolatie in een doorzonkamer met of zonder dubbele beglazing, waarbij voor de berekeningen de gas wet moest worden toegepast. Ook de vwo'ers kregen een goed te maken examen van behoorlijk niveau en niet al te moeilijk. Het voornaamste probleem was hier de hoeveel te verwerken stof, waardoor op het eind toch wel haast werk moest worden geleverd. Maar, aldus de heer Van Lier van het Aloysiuscollege in Den Haag, de opgaven vorm den praktische toepassingen van de geleerde theorie en het resultaat was een prettig exa men. De eerste opgave over de auto met dieselmotor kon zelf vertrouwen geven. Het eerste deel ging over het samenper sen van de lucht tot spontane verbranding optreedt. De vraag naar de verrichte arbeid vergde nogal wat tijd. Het tweede deel, o.a. over de wrij vingskracht, vroeg enkele ke- Het probleem kip en drinkbak uit het mavo-examen natuur kunde. De vraag luidt: hoe komt het dat het reservoir niet leegloopt. ren dezelfde berekening. De vraag naar het rendement van de motor bij constante snel heid was een aardige afslui ting. De opgave over de beeld buis vereiste nauwkeurig lezen van de grafieken (afwisselend micro- en milliseconden). In de opgave over de luidspreker kwam als bijzonder onderwerp een deel universitaire stof voor die dit jaar was voorbe reid (over veranderlijke stro men). Toch waren de vragen hierover betrekkelijk eenvou dig gehouden, waardoor de goede kandidaten zich niet echt konden waarmaken. Ijsblokjes Het examen natuurkunde voor mavo en lbo bevatte een aardi ge en niet moeilijke vraag over frisdrank. De leerlingen moesten uitleggen dat het re sultaat niet gelijk is als je er vier ijsblokjes van -10° of twee even grote ijsblokjes van -20° in doet. Het examen op D-ni- veau liep uiteen van heel makkelijk (de elektromagneet) tot flink moeilijk (o.a. de mo biel), aldus leraar A. Dolman van het Leidse Bonaventura- college. Bij heel wat vragen werd te veel om inzicht ge vraagd, en enkele opgaven be vatten wat onduidelijkheden. MXXMTimé Zo konden bij de opgave over de lens de leerlingen denken dat de punt het brandpunt voorstelde, terwijl in de tekst bij de luchtfoto het woord „vergroting" onvoldoende werd verduidelijkt Het exa men omvatte veel werk (der tig meerkeuzevragen), waarbij betrekkelijk weinig van de krachtenleer die toch 15 tot 20 procent van de stof uitmaakt Bij het examen op het C-ni- veau was de moeilijkheids graad beter afgestemd op de leerlingen. Het examen opstel Nederlands bood een zo groot scala aan ti tels dat het voor de mavoleer lingen nogal moeilijk was een keuze te maken. De onderwer pen waren zeer goed gekozen en spraken alle leerlingen, in meer of mindere mate, wel aan. De leerlingen van mavo- D vonden het aantrekkelijk dat ze een verhalend opstel konden schrijven over iets wat ze zelf hadden meegemaakt Over onderwerpen als „Va kantie tussen de rails", „Er is er een jarig" en „Dagboek van zondag 26 april tot en met woensdag 6 mei" had iedereen wel ideeën, aldus mevrouw M. de Boois van het Lucas Colle ge in Leiden. Dat ,3ang voor..." door bijna niemand was gekozen, lag volgens haar aan de lange toelichting die er bij was gegeven waardoor het moeilijk werd nog iets origi neels te schrijven. Bij alle titels voor mavo-C wa ren verhalende opstellen mo gelijk. De voorkeur ging uit naar de titels „We zijn alle-, maal verkeersdeelnemers", „Het stond in de sterren ge schreven.." en „Spijbelen". Een van de weinige actuele ti tels „Ik zie, ik zie wat jij ook ziet" over het kijkgedrag bleek niet zo aan te slaan. Frans De tekstverklaring voor de havo was een leuk examen dat redelijk te doen was. Het wa ren leuke, goede teksten en de vragen sloten goed aan bij de leerstof, aldus de heer L. Smiers van het Westlandcolle- ge. Volgens hem hadden de leerlingen niet veel moeite met het examen en hij ver wacht dan ook dat het examen goed gemaakt is. Zeer origi neel was de laatste tekst, over de priester Guy Gilbert die zich met de straatjeugd van Parijs bezighoudt Ook de eer ste tekst was erg leuk. Deze tekst, afkomstig uit „Le Nou- vel Observateur", ging over Japanse leerlingen op een Franse school. De onderwer pen van de andere drie tek sten waren minder origineel. Een literaire tekst over poezie, een historische tekst over het onderwijs van het Frans in de Sovjet-Unie en een tekst over reizen in de ruimte. Het examen voor het vwo was aanzienlijk moeilijker. Het wa ren lastige, nogal saaie, teksten met erg veel vragen over de tails. Doordat de eerste en de laatste tekst, beide uit Le Mon de, vrij moeilijk waren, kwa men veel leerlingen in tijd nood. De tweede tekst, afkom stig uit Le Canard Enchalné, besprak de overproduktie van voedingsmiddelen in Europa. Dit was de enige tekst die de leerlingen enigszins aansprak, aldus Smiers. De tekst van Bernard Pivot over Margueri te Duras vonden de leerlingen een ramp. Het onderwerp van de vierde tekst, de betrekkin gen tussen Frankrijk en Mo- DEN HAAG Staatsse cretaris Ginjaar-Maas (on derwijs) heeft het Cito vragen gesteld over een onderdeel van de eindtoets informatieverwerking voor het basisonderwijs, dat handelde over het ver haal „De mooiste vrouw van de wereld". Uit ant woorden op schriftelijke vragen van het kamerlid Beckers (PPR) büjkt de staatssecretaris van opvat ting dat „de tekst met bij behorende vragen een slechte keuze is en weinig bevorderlijk is voor een kritische houding van leerlingen". Beckers signa leerde in haar kamervra gen dat het verhaal han delt over een mooie vrouw die wordt beloerd en zwij gend gevolgd door tiental len kerels met een vreem de blik in de ogen. Verder werd een vrouw die krom, hinkend en scheel is, be schouwd als een „wijf'. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Standaard Uttgevort|/Wavary P 'ADVERTENTIE) Moeder verrassei Rowenta koffiezet-apparaat Smal model. Moderne witte uitvoering. Afneembaar filter. Duidelijke waterpeilindicator. Voor/ tot 10 kopjes koffie. - VROOMS DREESryiANIM 10 0 JAAR ALTIJD IPTS NIEUWS ONDER DE ZON. naco, was op zich wel aardig maar sprak, volgens Smiers, de leerlingen niet zo aan. Examen-uitslagen 4 mei Leao/Ihno/lto-C Handelskennis II 1.b; 2.a; 3.a; 4.b; 5.c; 6.b; 7.c; 8.b; 9.c; 10.cS; ll.b; 12.a; 13.C; 14.C; 15.b; 16.C; 17.a; 18.c; 19.a; 20.b; 21.b; 22.d; 23.d; 24.d; 25.a; 26 c; 27.d; 28 c; 29.b; 30.b; 31c; 32.d; 33.a; 34.a,b.c.d Y, 35.b; 36.b; 37.C; 38.d; 39 c; 40.b Alle antwoorden bij vraag 34 zijn goed gerekend. Lmo-C Handelskennis II 1.b; 2.C; 3.c; 4.c; 5.c; 6.c; 7.a; 8.d; 9.b; 10.b; 11.a; 12.d; 13.d; 14.d; 15.c, 16.b; 17.b; 18.cS; 19.d; 20.b; 21.1; 22.d; 23 c; 24.b; 25.d; 26.e; 27 c. 28.b; 29.d; 30.d; 3l.d; 32.C; 33.C, 34.C; 35.C Lmo-C Warenkennis 1.d; 2-b; 3.b; 4.a; 5.b; 6.b; 7.d; 8.c, 9.b; 10.a; 11.a; 12.b; 13.C; 14.d; 15.d; 16.C, 17.c; 18 a; 19 a; 20.d; 21.4; 22.C, 23.C; 24.a; 2S.a; 26.a; 27.b; 28.d; 29.d; 30.a; 31.a; 32.C; 33.b; 34.b; 35.b; 36.a; 37.ac 38.a; 39.C; 40.C. 41a; 42.d; 43.a; 44.d; 45.C; 46.d; 47.d; 48 c; 49.d; 50.d; 51.b; 52.a; 53.e; 54.b; 55.e; 56.b; 57.b; 58.1; 59.c; 60.b; 61.c; 62.c; 63.d; 64.b; 65.b; 66.e; 67.a; 68.a; 69.e; 70.b; 71.b Mavo-C Scheikunde la; 2.a; 3.a; 4.c; 5.d; 6.e; 7.b; 8.b; 9.d; 10.b; 11.b; 12.c; 13.d; 14 a; 15.d; 16.d; 17a; 18a; 19.b; 20.b; 21.C, 22 a; 23.C, 24.d; 25.d; 26.d; 27.b; 28.b; 29.b; 30a i Lbo/mavo-0 Scheikunde la; 2.c; 3.d; 4.e; 5.b; 6.b; 7.c, 8.b; 9.c; 10a; 11.C; 12.a; 13.b; 14.C; IS.b; 16.b; 17.a; 18.b; 19.b; 20.b; 21a; 22a; 23.d; 24.b; 25.a; 26.b; 27.c; 28.d; 29.b; 30.C. Mavo-C Geschiedenis 8X 1.b; 2.8; 3.a; 4.b; 5.c; 6.b; 7.a; 8.d; 9.b; 10.C, 11.d; 12.e; 13.a; 14.d; 15.b; 16.b; 17.e; 18 a; 19.b; 20.a; 21a; 22.C; 23.C, 24.d; 25.c; 26.c; 27a; 28.c; 29.d; 30.a; 31.b; 32.b; 33.b; 34.b; 35.C Lbo/mavo-0 Geschiedenis Si.1.b; 2.a; 3.a; 4.b; 5.c; 6.c 7.b; 8.c, 9.c 10a; 11c; 12.b; 13a; 14.d; 15a; 16 a; 17.b; 18.C. 19.d; 20.C; 21.C; 22.d; 23 c; 24.c; 25a; 26.c; 27a; 28.a; 29.b; 30.b; 31.b; 32.b; 33,b; 34.C. 35.b De Tijd gaat terug naar de Indiase -stad Bhopal. Bij de Amerikaanse multinational Union Carbide ontsnapte daar twee jaar geleden een dodelijke gifwolk die de grootste chemische catastro fe ter wereld teweeg bracht Er vielen onmiddellijk 1500 doden en 25.000 gewonden. Die cijfers zijn inmiddels meer dan verdubbeld en nog altijd is de chaos in het rampgebied compleet On danks internationale steun, goede voornemens van de multinational en de Indiase overheid is voor de overle venden laat staan voor het milieu nog vrijwel niets gedaan. Ontwrichte ge zinnen en invaliden moeten zien te overleven in de slop penwijken in de schaduw van de nog steeds gesloten fabriek. Het getouwtrek om een aanvaardbare schade vergoeding van Union Car bide moet nog beginnen. De goeroe van D66 is altijd goed voor een pakkend ver haal, dus heeft De Tijd Hans van Mierlo maar weer eens van stal gehaald. Ditmaal fi losofeert de democratische veteraan over de Europese ontwapening, waarbij hij zich op ongeveer hetzelfde standpunt stelt als in de af gelopen acht jaar. Niet alle kernwapens afschaffen dus. Fraaie foto's verder van even fraaie kunstobjecten bij het artikel „Kunst en veilig verkeer". Zo fraai zijn die kunstobjecten langs 's Heren wegen zelfs, dat een wat on besuisde kunstminnende au tomobilist er gevaarlijk door afgeleid kan worden. Hoe lang duurt het nog voor we de eerste frontale botsing met een plastiek of object van Frans Daels, Peter Struycken of Matthijs van Dam beleven? Voor de sportliefhebbers elders in De Tijd een verhaal over het succes van Nederlandse voetbaltrainers in België. Vrij Nederland borduurt verder op de visfraude, die evenals de spreekwoordelij ke boter al eeuwenlang bij de Nederlandse (vis)cultuur hoort Het beleid van de achtereenvolgende ministers van landbouw en visserij staat ditmaal ter discussie en uit parlementaire nota's heeft VN begrepen dat het beleid onder Braks „mislei dend" genoemd mag wor den. Het eindverslag van de onderzoekscommisie onder leiding van Eversdijk (CDA) is waarschijnlijk voor het zo merreces nog niet klaar, maar VN schetst alvast een beeld dat uit eerdere publi caties al redelijk scherp was ?;eworden: grootschalige raude door tekortschietende en soms tegenstrijdige bepa lingen, ambtenaren en vei lingmeesters die een oogje dichtknijpen en „papieren" vangstbeperkingen. Behalve de consument is overigens ook de vis daar de dupe van. De bijdrage van Jan Blokker aan VN betreft de feestrede die hij begin deze week hield tijdens een herden kingsbijeenkomst van de stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945. Daarin wijst hij er fijntjes cp dat we ae erva ring telkens weer moeten le ren opdoen, omdat deze nu eenmaal niet erfelijk is. Ook een reportage over het voor zichtig manoeuvrerende BBC-iournaal; en verslagge ver Rudie Kagie neemt een voorschot op zijn door Gtln- ther Walralf geïnspireerde „Hollands gastenboek". Daarin spreekt Kagie met vele Turkse, Marokkaanse, Portugese en Spaanse gast arbeiders. Conclusie: buiten landse werknemers worden hier net zo uitgebuit als in West-Duitsland. In de kleur- bijlage onder meer inter views met elf Amsterdamse kantonrechters over de voorgenomen opheffing van hun „gewone-mensen recht spraak". In Hervormd Nederland blikt de emeritus-hoogleraar theologie Alexander Bronk- horst (72) terug op zijn le ven. Het wordt een uitge breide beschrijving, die be gint in de oorlogsjaren toen Bronkhorst predikant was in Willemstad. Het verband tussen theologie en praktisch pastoraal werk heeft Bronk horst altijd gezocht en nooit uit het oog verloren. Maar wie is nu eigenlijk Bronk horst zélf? Een nogal kleur loos man, erkent hij, „want het is niet de taak van de predikant zich zo te profile ren dat verscheidene ge meenteleden het gevoel krij gen dat hij hun dominee niet meer is". Cultuur komt in deze HN uit de Sovjet-Unie, waar de ge vierde kinderboekenschrij ver Eduard Uspenski ook iets mag zeggen over de Rus sische lente, de glasnost van Gorbatsjov en zijn bestseller „Krokodil Genna en zijn vrienden", die drie jaar op Operazanger Del Ferro heeft een eigentijdse aanpak voor het stotterprobleem: „Waar om stutter you nu niet? You moet mister de stutteraar vermoorden!". een uitgever wachtte. Aan sluitend het begin van een polemiek tussen HN en het Sovjet-weekblad „Nieuwe Tijden", vooral over de vre- desgedachte in Oost en West. De artikelen worden in bei de bladen ongecensureerd gepubliceerd. Het omslagartikel van de Groene Amsterdammer is gewijd aan de PSP, die za terdag haar dertigjarig be staan viert Maar de vraag is of dat feit wel gevierd moet worden, aldus Groene-re- dacteur Rudi Boon. Boon is al twintig jaar actief lid van de pacifistische partij en in een persoonlijke beschou wing over de jubilerende or ganisatie beziet hij het heden en de toekomst van de PSP met de nodige zorg. „PSP'ers verlaten massaal hun partij, maar zelden vanwege twijfel aan de eigen denkbeelden. Zelfs dAt heb ik niet ge daan". Mirjam Weijel-Cohen haalt herinneringen op aan de Tweede Wereldoorlog, een tijd waarin ze buiten het me deweten van haar vader toen voorzitter van de Jood- sche Raad hielp bij het la ten onderduiken van joodse baby's en kinderen. Een vorm van joods verzet waar tot voor kort nog niet over gepubliceerd werd, aldus De Groene. In het „Groen Pro fiel" wordt president van de Nederlandsche Bank Wim Duisenberg geportretteerd als een man van eenvoudige komaf op de glijdende schaal van linkse idealen tot rechts pragmatisme. Het wekelijkse essay van de Haagse Post handelt over de invloed van de oorlog op de film en vice versa. Na vele films waarin het Ame rikaanse Vietnam-trauma en het persoonlijke leed van de jonge soldaten centraal ston den, is de succesvolle film „The Platoon" weer een klassieke oorlogsfilm zoals die in Hollywood ook over de Tweede Wereldoorlog en de Korea-oorlog werd ge maakt Welke veranderin gen in de VS liggen hieraan ten grondslag? In elk geval staat Vietnam na „The Pla toon" weer midden in de be langstelling. Het lijkt of Hol lywood een oorlog heeft ge rehabiliteerd. De revival van Ajax is ken nelijk hoopgevend genoeg voor een cover-story. Libero Frank Rijkaard en Aaron Winter worden uitgebreid geportretteerd als de tweeci- lindermotor achter het prille succes van de Amsterdamse profclub. Inhakend op de om ons heen grijpende pri vatisering polst HP de moge lijkheden voor verzelfstandi ging van openbare voorzie ningen als het kerkhof en het zwembad. IMAUZLNfcf Bijna twee weken na de de monstratie bij de kerncen trale in Borssele is Elseviers Magazine eens gaan vragen hoe het nu voelt om in een kerncentrale te werken. Bij dat beroep is het bezit van een dikke huid absolute voorwaarde, aldus EM, want werknemers in de nucleaire industrie zouden collectief gewantrouwd en zelfs ge haat worden. Het Grote Leed, dat Elsevier verwacht te aan te treffen, komt ech ter niet boven tafel. Groeps leider Schreyenberg: „Som mige mensen hebben een onwrikbaar standpunt Dat is wel eens jammer". Honderd jaar Leger des Heils is voor Elsevier aanlei ding voor een uitgebreide reportage over de „zorgzame soldaten". Ook belicht Else vier een nieuwe omstreden therapie voor stotteraars. Operazanger Del Ferro heeft een eigentijdse aanpak voor dit probleem: „Waarom stut ter you nu niet? You moet roister de stutteraar ver moorden!". Ferro gelooft zo zeer in zijn eigen therapie dat hij met Nederlandse ver zekeringsmaatschappijen een no-cure-no-pay afspraak heeft gemaakt zonder gene zing geen rekening. Ohra is in elk geval optimistisch. Hoofd uitkeringen Meyer „Ik heb de indruk dat er eindelijk iets is dat werkt". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5