Vertrouwen Nederlanders in kerken is gering \l V £eidóc@otncmt Veel predikanten willen de pastorie verlaten kerk wereld brieven lezers GEESTELITK LEVEN/OPINIE £&idóe Soma tit Echtpaar Goeree weer veroordeeld PROF. HALKES: „Theologie maakte Maria wereldvreemd Bomaanslag en democratie Iets warmer DONDERDAG 7 MEI 1987 PAGINA: Chileen die paus sprak zwaar mishandeld SANTIAGO/VATICAANSTAD Een Chileense arbeider die vorige maand paus Johannes Paulus II informeerde over de misstanden in het land, is vorige week ernstig mishandeld door een paramilitaire eenheid. Kerkelijke waarnemers in Chili zien hierin een wraakactie van de regering-Pinochet tegen de 25-jarige Mario Mejias. Tijdens het bezoek van de paus aan een sloppenwijk van Santiago vorige maand had de arbeider de paus gewezen op de ellendige omstandigheden van de Chileen se armen. Het Vaticaan heeft inmiddels laten weten ernstig be zorgd over dit voorval te zijn. De woordvoerder van het Vati caan sloot niet uit dat tegen het brute optreden krachtig zal worden geprotesteerd. Mgr. Ter Schure: geen overleg over Tops DEN BOSCH Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch is niet bereid tot een gesprek met de dekensvergadering over zijn weigering tot herbenoeming van deken H.C.A.M. Tops. Wel wil Ter Schure spreken met een delegatie van dekens, hetgeen de dekens hebben afgewezen. De dekensvergadering wil hij als zodanig niet erkennen. In een brief aan de dekens zet Ter Schure uitvoerig uiteen dat deken Tops niet voor herbenoe ming in aanmerking komt omdat hij een „andere kerkordelijke benadering voorstaat dan die welke ik als juist herken, die van de wereldkerk". Deken Tops van Asten was destijds woord voerder van de dekens, die unaniem tegen de benoeming van Ter Schure waren. De laatste stelt dat deze opstelling nadelig is geweest voor vele gelovigen. Een goed voorbeeld is als een kerkklok die velen ter kerke roept D##nt ipfükwoofd EUROPEES ONDERZOEK NAAR WAARDEN fcgs s> m Prof. R.A. de Moor TILBURG De Neder landers hebben van alle volkeren in West-Europa het minste vertrouwen in hun kerken. Vooral de Nederlandse katholieken stellen weinig vertrou wen in hun kerk. Daar naast telt Nederland in vergelijking met andere landen het hoogste per centage mensen (35 pro cent in totaal, voor de ca tegorie 18 - 24 jaar zelfs 46 procent) dat zich uit drukkelijk distantieert van de kerken. Op dit punt vertonen zij ook van alle onderzochte volke ren de grootste ongelijk soortigheid, want tegen over de grote groep van personen die geen ver trouwen in hun kerk heeft staat een kleinere groep die juist wel veel vertrouwen heeft. Dit wordt geconcludeerd in een dezer dagen verschenen studie naar de waarden van de Nederlanders in een Euro pese context. Het onderzoek is uitgewerkt door onderzoekers van de Katholieke Universi teit Tilburg onder leiding van prof. R.A. de Moor. De gereformeerden hebben nog het meest vertrouwen in hun kerk. Van hen vindt iets meer dan de helft dat hun kerk een goed antwoord heeft op gezinsproblemen, terwijl 58 procent meent dat aan de geestelijke behoeften wordt beantwoord. Bij katholieken, hervormden en in mindere mate bij de gereformeerden sporen verwachtingen niet met de antwoorden van de kerken. De onkerkelijke Nederlanders en de gereformeerden vor men duidelijk eikaars tegen polen op het punt van reli gieuze en morele waardeo riëntaties. Verschillen in hou ding tegenover moraal zijn bij die groepen het grootst. De rooms-katholieken en de her vormden vormen wat dat be treft een tussengroep, waarbij de katholieken wat meer in de richting van de onkerkelij- ken gaan dan de hervormden. Onder hun geloofsgenoten in Noord-Europa nemen de Ne derlandse katholieken een bij zondere plaats in doordat zij het meest permissief (brede, moreel toelaatbare normen hebbend) zijn en het minst traditioneel gelovig zijn. Daarin lijken zij veel meer op de doorsnee bevolking dan op de katholieken in die landen. Veel traditioneel-gelovigen blijken trouwens ook moreel permissief. Bij een belangrijk deel van de Westeuropese en ook van de Nederlandse be volking werken christelijke geloofsopvattingen dus niet door in de aanvaarding van traditioneel christelijke more le opvattingen (zoals afwijzing van abortus, euthanasie, echt scheiding, voorechtelijk ge slachtsverkeer en homoseksu ele praktijken) Geloof en mo raal tenderen er naar zelf standige domeinen te worden. Godsdienst is voor veel Euro peanen niet langer het het overkoepelend zingevingssys teem. Door zeer vele gelovi gen wordt de alledaagse wer kelijkheid niet godsdienstig geïnterpreteerd. Niet alleen in het openbare leven, maar ook in het privéleven wordt het geloof in toenemende mate een apart domein. Sociaal-politieke houding Van alle volken blijken Ne derlanders het minst geneigd te zijn tot onconventionele vormen van protest, zoals boycot, wilde stakingen, de monstraties en bezettingen. Als het daarentegen gaat om de vraag of de nadruk op het individu dan wel op orde en gezag, dan tenderen de Ne derlanders met de Denen, en na de Fransen, duidelijk naar links. In hun voorkeur voor ofwel een eenvoudiger leven ofwel welvaart kiezen dê Nederlan ders, op aanmerkelijke af stand van de Duitsers, samen met de Denen en de Britten, voor de welvaart. Dat bete kent overigens weer niet dat zij de Britten volgen in hun nadruk op wetenschap, tech niek prestatie en vrijheid. In dit opzicht gaan de Britten voorop, de Nederlanders ach terop. Seksualiteit Noch in Nederland noch in Europa als geheel kan worden geconstateerd dat het huwe lijk op de helling staat. Slechts veertien procent van de nederlanders vindt het hu welijk ee verouderde instel ling (na Ierland en Duitsland het laagste percentage. Daar entegen onderschrijft 29 pro cent van de Fransen die stel ling. Er blijkt nog steeds on danks de verschuiving naar meer tolerantie sprake te zijn van een seksueel normbesef. Van een uitholling kan niet worden gesproken. De Denen zijn het meest permissief op het gebied van de seksualiteit, maar blijken wel behoefte te hebben aan wetten en regels op dit gebied. Nederland be hoort ook tot de permissieve landen en wijst ook meer dan de Denen regels af. De Tilburgse onderzoekers concluderen dat ondanks de gesignaleerde pluriformiteit van waarden, het burgerlijk waardepatroon in Nederland nog steeds een belangrijke plaats inneemt. Als niet alleen naar de ideeën van jongeren, maar ook naar die van hoger opgeleiden wordt gekeken, dan voorzien zij verdergaande secualrisatie, democratisering, individualisering, kortom li beralisering. Gezien het feit dat opvallend veel mensen met tegenstrijdig geachte waarde-oriëntaties kunnen leven veel traditio- neel-gelovige mensen huldi gen morele opvattingen die in strijd zijn met de kerkelijke, leer lijken de kerken vol gens de onderzoekers voor een moeilijk dilemma te staan. Ofwel zij sluiten zich op binnen de grenzen van een instituut dat een slinkend aantal op dezlfde manier gelo vende aanhangers zal tellen, ofwel zij komen tegemoet aan de religieuze behoeften van een veel groter aantal mensen met aanvaarding van pluralis me in geloofsopvattingen en morele opvattingen binnen hun gemeenschap. Het Nederlandse rapport sluit een rij van zogenaamde lan- denpublicaties af. Het initia tief tot het onderzoek werd in 1978 genomen door de Belgi sche socioloog prof. J. Kerk- hofs s.j. Voor het onderzoek werden in 1982 meer dan twaalfduizend interviews af genomen in Frankrijk, Groot- Briitannië, West-Duitsland, «Italië, Nederland, België, De nemarken, Spanje en Ierland. Traditie, secularisatie en in dividualisering. Tilburg Universitary Press, 392 pa gina's. Prijs 36,-. ZWOLLE De recht- bank te Zwolle heeft het echtpaar Lucas en Jenny Goeree verboden num mer 17 van het gospel blad Evan, getiteld „So- dom is Nederland", ver der te verspreiden. Per overtreding van het von nis kan eiser Van Zijl uit Amsterdam een dwang som van 5.000 gulden van beide echtelieden afzon derlijk opeisen. President mr. F.C. Fliek geeft in de overwegingen bij het vonnis aan dat ieder het recht heeft zijn godsdienst of le vensovertuiging vrij te belij den. Voorzover de opvattin gen van de Goerees zijn terug te voeren tot bronnen van hun geloofsovertuiging is er volgens hem in het algemeen gesproken geen plaats voor een verbodsactie. De brochure bevat echter passages die als uitingen niet meer gedekt worden door de grondwette lijke bescherming van de vrij heid van godsdienst en de verkondiging daarvan, aldus Fliek. Met name de passages waarin ongenuanceerd en on gemotiveerd verband wordt gelegd tussen homoseksuali teit en de besmettelijke en on geneeslijke ziekte aids. ..Het staat de Goerees vrij in net kader van hun geloofsver kondiging homoseksualiteit als zonde aan te duiden; zij treden daarbuiten als zij tegen beter weten in een onjuist en misleidend verband leggen tussen homoseksualiteit en de tot de dood leidende ziekte AIDS", stelt Fliek, die verder in zijn vonnis diverse passages uit Sodom is Nederland wraakt als zijnde kwetsend, grievend en hoogst onzorg vuldig. De advocaat van de Goerees, mr. E.N. Bouwman, vond het vonnis „heel knap", zeker waar het recht op godsdienst vrijheid wordt erkend. Of er hoger beroep zal worden aan getekend, wordt nog bekeken. 11 FRANKFURT De the ologie heeft van Maria een wereldvreemde ge maakt. Zij heeft haar tot een ideaaltype gemaakt heel hoog, heel ver weg en zeer bleek in plaats van haar een dyna mische, historische en concrete dimensie te ge ven. Er bleef bijna niets meer van haar over toen de mannelijke geestelijk heid op haar richtte wat hem als vrouwelijk ideaal voor ogen zweefde: klein, nederig en vooral kuis, kuis en nog eens kuis. Dit schrijft de feministische theologe dr. Catharina J.M. Halkes, oud-hoogleraar te Nij megen, in een Maria-bijlage van het Westduitse rk tijd schrift „Publik-Forum". De Maria-devotie in de katholie ke kerk heeft nog slechts een troostende functie, zo schrijft Halkes. „Uiteraard is het mij bekend dat dit niet tot bevrij ding van mensen heeft geleid en dat in naam van Maria mensen, maar vooral vrou wen, werden onderdrukt en verlamd." Vooral in de verhouding tus sen man en vrouw heeft de katholieke kerk Maria een dubbelzinnige rol laten spe len. „De kerkelijke vroom heid heeft eenzijdig nadruk gelegd op de biologische func tie van Maria's moederschap, vooral op de ,maagd-moeder'- identiteit, en te weinig op haar plaats in de heilsgeschie denis. Maria diende ertoe om de niet-getrouwden het subli meren te vergemakkelijken, om de vrouwen te bevestigen in haar maagdelijkheid en moederrol en om de manne lijkheid van Je mannen in toom te houden, zo schrijft Halkes. Zij spreekt de hoop uit dat op basis van de bijbel en de theo logie een Maria wordt ontdekt die krachtig, profetisch en kritisch is, die oproept tot be- vriiding, maar tegelijkertijd dichtbij de mensen is. Volgens Halkes is de diepste betekenis van de bevrijdingsbeweging van de vrouw, van het femi nisme in de beste zin van het woord, dat de vrouw eindelijk eens subject van haar eigen leven wordt. Niet uit man nenhaat, niet om de macht over te nemen, maar om de macht en de mogelijkheden te delen. Christelijk feminisme is volgens haar een geestelijk, profetisch tekpn, dat haar in spiratie in Maria vindt om te hopen op bevrijding en deze bevrijding te verwerkelijken. ONDERZOEK BRENGT PROBLEMEN IN KAART Drs. J.A. Keizer NIJKERK Een derde deel van de gereformeer de predikanten in het noorden van ons land zou graag de gemeente willen verlaten en bijvoorbeeld in het ziekenhuis- of ge vangenispastoraat willen werken. Een klein deel van hen zou het liefst het ambt van predikant neer leggen en totaal ander werk gaan doen. Van de hervormde predikan ten in Groningen, Friesland en Drente denkt een kwart er meer of minder sterk aan met het gemeentewerk te stoppen. Er is geen aanleiding om te veronderstellen dat het beeld elders in het land beduidend anders ligt. Dit blijkt uit een onderzoek van de arbeidspsycholoog drs. J.A. Keizer, die de resultaten presenteerde op de jaarverga dering van de Vereniging van predikanten in de Gerefor meerde Kerken in Nederland, gisteren gehouden in Nijkerk. De voorzitter van de gerefor meerde predikanten, ds. H.J. Bavinck, sprak in zijn ope ningswoord van een steeds grimmiger sfeer waarin pre dikanten moeten werken. De tolerantie vermindert in de gemeente en predikanten In den vaak letterlijk aan de kerk. In conflicten tussen een predikant en zijn kerkeraad of (een deel van de) gemeente is vaak de machtsvraag aan de orde, net als in het bedrijfsleven en in de poli tiek. Gemeenteleden hebben dan nog de mogelijkheid de problemen te ontlopen, maar predikanten kunnen dat niet. Ds. Bavinck noemde als mo gelijke hulp het organiseren van collegiale groepsgesprek ken, vertrouwenscommissies binnen de gemeente en con flictbegeleiding door externe deskundigen. Keizer, consulent voor gere formeerd opbouwwerk in de provincie Groningen, had en kele vermoedens over de oor zaken van de problemen. Bij voorbeeld het feit dat een predikant veel van zijn status heeft verloren. Vroeger sprak een predikant met gezag over geloven en allerlei sociaal maatschappelijke kwesties, te genwoordig zijn er veel ge meenteleden die op deze ter reinen wellicht mondiger zijn dan de predikant. Bovendien wreekt zich de verscheiden heid van de gemeente; lang niet iedereen wil hetzelfde van een predikant en stelt dus ook andere eisen. Wezenlijk is verder, aldus drs. Keizer, dat veel predikanten in hun be zinning op het doel van hun werk niet veel kunnen zeggen dan „roepingsbesef" en ^be schikbaar willen zijn voor de gemeente". Een duidelijke af bakening van arbeidsvelden, verdeling van tijd en aan dacht ontbreekt vaak. Veel predikanten vinden dat ze voor alles in de gemeente ver antwoordelijk zijn en overal aanwezig moeten zijn. Daar door ontstaan te lange werk tijden (meer dan de helft van de gereformeerde dominees werkt meer dan 60 uur per week; hervormden gemiddeld 55 uur) en ontstaan schuldge voelens: „Ik ben nu hier, maar had eigenlijk elders moeten zijn". „Veel predikanten zijn als schaatsers op dun ijs; wie stil staat zakt er door. Bezinning op wat ze werkelijk aan het doen zijn is iets wat veel pre dikanten zich niet durven permitteren. Zolang dat zo blijft, neemt het aantal pro blemen alleen maar toe", al dus de onderzoeker. Adviezen Drs. Keizer adviseerde de predikanten dan ook duidelijk te formuleren wat ze in hun werk willen bereiken, waar hun sterke punten liggen, hun interesses en hun mogelijkhe den. Daarover zou in alle openheid met de kerkeraad en gemeente gesproken moe ten worden, zodat er geen misverstanden meer hoeven te zijn in de verwachtingen van elkaar. Als een predikant wat zakelijker en planmatiger te werk gaat, kan hij ook eens het aangename gevoel sma ken dat hij heeft gehaald wat hij wilde doen. Dergelijke er varingen zijn onmisbaar bij iedere beroepsuitoefening, al dus drs. Keizer, dus ook bij predikanten. Het aantal taken dat predi kanten op zich nemen, is de afgelopen jaren sterk toegeno men, vooral in de sfeer van wat wordt genoemd „gemeen teopbouw". Dat betreft deel name in gespreksgroepen, be geleiding van jeugd- en jonge renwerk en oecumenische ac tiviteiten. Het blijkt dat de tijd hiervoor wordt gevonden in minder studeren: gemid deld besteden predikanten nog maar negen procent van de werktijd aan studie, tegen 18,5 procent in 1968. „Een zor gelijke ontwikkeling", aldus drs. Keizer. b il irieven graag kort en Juidehjk geschreven De edacfie behoudt Zich iet reeht voor mgezon- len stukken te bekorten Pausbezoek Bisschop Bomers zo lees ik in onze krant heeft zijn af keuring uitgesproken over de opstelling van de KRO tegen over de paus, tijdens diens be zoek aan Nederland. KRO's media-directeur, Richard Schoonhoven, doet alsof hij die kritiek kan pareren door te wijzen op de dank van mgr. Simons voor de verslaggeving. Bomer's verwijt over negati visme gold echter de commen taren en niet de verslagen. De samenstelling van KRO's dis cussiepanel verdedigt Schoon hoven met drie argumenten: 1. „We hebben bewust niet de twee uiterste vleugels van het katholieke volksdeel aan het woord willen laten." Alsof ie mand daarom gevraagd heeft! Maar was het ook teveel ge vraagd als één van de vier pa nelleden iemand te nemen die bereid was de visie van de paus toe te lichten en te verde digen? 2. „Het waren allemaal zeer kerkse mensen". Dat vreesde ik al. 3. „Ze stonden midden in de kerk." Dat laat ste is makkelijker te beweren dan waar te maken, zoals bleek. In feite kregen we, in plaats van tijd voor eigen overdenking, de mening van een juffrouw die pas kwam kijken en elke visie, voorzover al niet misvormd, nog moest ontwikkelen. Dan was er me vrouw Stael-Merkx, van wie ik nog nooit drie zinnen heb gelezen, zonder dat ze daarin zichzelf tegenspreekt, en die het anti-imago, waarvan ze nu zegt af te willen, bij die gele genheid volijverig zat op te bouwen. De beide heren ten slotte wisten behalve het gas pedaal gelukkig nog wel eens het stuur en de rem te vinden. Met deze kleine nuance speel den ze toch samen hun rol in de „Aktie Korenmaat", die de KRO van het geheel maakte. Het kerkelijk licht dat de paus over hedendaagse problemen liet schijnen, werd naar goed dunken van het panel steeds schielijk bijgekleurd of radi caal met de domper bewerkt. Daarnaast was ook André Truyman in dezelfde geest ac tief. Na de preek over het hu welijk, op het vliegveld Beek, nam hij onmiddellijk het woord en zei: „De paus heeft een half uur gesproken en heeft eigenlijk niets nieuws gezegd." De paus had bij zijn zware taak nog tijd vrijge maakt om zich in dat lastige Nederlands te verdiepen, ten einde ons meer nabij te ko men. De KRO-tv bracht zijn beeld wel in de huiskamer, maar zette zijn boodschap op afstand. P. Keizer, DEN HAAG. Hondepoep Door „vakantieverplichtin gen" gedwongen reageer ik nu pas op uw kennelijk nogal be langrijk geachte berichtgeving over de bestrijding van de hondepoep in Den Haag. Onze krant meldde onlangs in een groot' rood kader dat de ge meente nieuwe manieren zoekt om de overlast van uit werpselen van honden aan te pakken. Daarbij stond - ietwat overbodig - een foto van de zo veelste uitvinding ter verwij dering van de hondedrollen. Maar elke aanpak is gedoemd te mislukken zolang er niet een intensieve controle wordt toegepast en hoge boetes wor den toegekend bij overtredin gen. In Singapore staat op het op straat gooien van bijvoor beeld een lege sigarettenver- pakking een boete van - ik ge loof - honderd dollar. Singapo re is schoon. Alleen zo'n aan pak helpt. J. Pieterse, DELFT. In tegenstelling tot andere Europese landen is Nederland1 to; nu toe gespaard gebleven voor ernstige terreuraanslagen. D( brandbom, die gisteravond door het woonkamerraam van ds onbewaakte woning van het echtpaar Lubbers is geworper, dient gezien het wat simpele karakter van de aanslag ook niet tot deze categorie te worden gerekend, al is er wel duidelijk een nieuwe grens overschreden. Bij menigeen zi de ergernis over deze laffe daad er niet minder om zijn Naast de Rotterdamse politie zal ongetwijfeld ook de Binnen landse Veiligheidsdienst, de BVD, er een onderzoek naar in stellen. De Nederlandse samenleving heeft recht op bescherminj want onze betrekkelijke rust dient te worden gehandhaafd Onze BVD is daarom waakzaam; het zou een merkwaardige zaak zijn als dat niet het geval was. Terwijl de aanslag rat de brandbom op premier Lubbers een nieuw bewijs vorm: van de noodzaak daarvan, blijkt uit het feit dat de woning van de premier op het moment van de aanslag niet bewaak was, dat bij die waakzaamheid nog steeds „Nederlandse" nor men worden gehanteerd. De vraag is of die normen nu nie verscherpt dienen te worden. De BVD timmert niet aan de weg. De mensen die door d( BVD in het oog worden gehouden trouwens ook niet. Df taak van de Veiligheidsdienst is de bescherming van de de- mocratie vandaar ook de parlementaire controle tegei degenen die .jullie orde niet de onze" noemen en die er levensideaal van maken die te ondermijnen. NiEMAND zal zich dan ook hebben verbaasd over de „ont hullingen" die het blad „Bluf!" onlangs deed: de BVD heef- geprobeerd uit te vinden of er in de anti-kernenergiebewe ging verdachte elementen zijn binnengeslopen. Het bewij dat dit inderdaad het geval is werd trouwens op de dag var de onthullingen geleverd, doordat de vreedzaam bedoeld; protestactie in Borssele door het optreden van „de auton& men" uit de hand liep. In Amsterdam heeft onlangs de „Werkgroep Openbaarheid van Bestuur" toegeslagen. Een aantal leden liet zich insluiter in het gemeentehuis van de hoofdstad en haalde daar allerle. kasten overhoop. De buit was „verbijsterend": behalve doen menten, die zouden bewijzen dat er een afspraak bestaat da agenten nooit bestraft zullen worden wegens misdraginget tijdens acties, vonden de inbrekers een „complete com man- dokamer en een coördinatiecentrum voor grootschalig poli tieoptreden, volgestouwd met elektronica". Een deel deze „piotkamer" werd, volgens het Amsterdamse dagblad Het Parool, ontmanteld door essentiële onderdelen mee nemen, waaronder nog te analyseren snufjes. DEZE „onthullingen" zullen menig ordentelijk burger ge rust stellen: de Amsterdamse politie is kennelijk goed inge richt voor het bestrijden van de democratie ondermijnend; krachten. „Bluf!" of enig ander blad dat de strijd tegen df rechtsorde aanbindt, kan voorlopig weer vooruit met het pu bliceren van allerlei feiten die een schandvlek moeten wer pen op de rechtsorde. De gemeente Amsterdam raakt er niei opgewonden van en dat is maar het beste ook. De strijd tegen degenen die langs democratische weg hut gelijk niet kunnen krijgen en die daarom hun toevlucht ne men tot gewelddadige acties om hun zin door te drijven moet in alle rust worden voortgezet. Een democratie die eer, hoge graad van tolerantie hanteert, mag zichzelf bescher men. Moet dat zelfs en des te meer naar mate blijkt dat actie groepen of individuele actievoerders grenzen overschrijder en zich aan ernstiger vormen van geweld schuldig maken Diezelfde democratie staat daarbij garant voor grote zorgvul digheid: ook zij die de rechtsorde niet erkennen kunner daarop een beroep doen als ze tegen de lamp lopen. Hopelijk zal dat snel het geval zijn met de dader of daders van de aan slag op premier Lubbers. DE BILT (KNMI) Het weer wordt tijdelijk iets vriendelij ker. De temperatuur loopt in de middag plaatselijk op tot 18 graden. Aan de kust, waar de wind van zee komt, blijft de temperatuur bij een graad of 12 steken. Er komen flinke zonnige perioden tot ontwik keling. De kans op neerslag is erg klein. Dit heeft echter wel tot gevolg dat in de nacht bij flinke opklaringen de tempe ratuur flink kan dalen. Op waarnemingshoogte koelt het af tot een graad of 4. Vanaf zondag wordt het weer kou der. Er komt meer bewolking waaruit af en toe een bui kan vallen. De middagtemperatuur daalt daarbij tot ongeveer 12 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Van het westen uit be wolking en van tijd tot tijd re gen. Middagtemperatuur da lend van 14 naar 11 graden. Noord-Duitsland, Benelux Wolkenvelden en zaterdag en kele plaatselijke buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zuid-Duitsland: Af en toe zon en vlak tegen de Alpen moge lijk nog wat regen. Overigens droog. Middagtemperatuur van 16 tot 19 graden. Britse eilanden, Ierland. Wol kenvelden en in het noorden kans op regen. Middagtempe ratuur van 12 graden in het uiterste noorden tot rond 15 elders. Frankrijk. Perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot rond 22 in het zuiden. Alpengebied Veranderlijke bewolking en aan de noordzij de van de Alpen mogelijk wat regen. Middagtemperatuur aan de noordzijde 18, aan de zuid zijde ongeveer 22 graden. Nul- gradengrens op 2500 tot 30W Spanje, PortugalOverwegend zonnig en droog. Middagtem peratuur van 20 graden in het noorden tot ongeveer 25 in he: zuiden, in het binnenland op enkele plaatsen nog iets hoger Italië, Joegoslavische kust Ge leidelijk wat minder bewol king, maar vrijdag in het Zui den plaatselijk nog een regen- of onweersbui. Middagtempe ratuur rond 20 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Bep» Amsterdam zw.bew. 12 3 De Bilt zw bew. 11 5 Eelde zw.bew. II 6 Eindhoven zw.bew. 13 5 Den Helder zw.bew. 11 6 Rotterdam l.bew 11 4 Twente zw.bew. 12 6 Vlissingen onbew 11 6 Zd. Limburg zw.bew. 12 5 Aberdeen l.bew. 14 4 Athene onbew. 21 14 Barcelona onbew. 17 8 Berlijn zw.bew. 10 6 Bordeaux onbew. 16 8 Brussel zw.bew. 14 5 Dublin mist 15 6 Frankfort zw bew 14 2 Genève niet ontv. Helsinki zw.bew. 10 0 Innsbruck zw.bew. 8 4 Klagenfurt zw.bew. 12 7 Kopenhagen onbew. 14 7 Lissabon onbew. 25 15 Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Casablanca Cyprus Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv onbew. h.bew. onbew. onbew. onbew. niet ontv. onbew. regen onbew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. onbew. regen niet ontv. h.bew. h.bew. l.bew. niet ontv. onbew. 18

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2