Vice Versa van start in Keukenhof Proces verbaal voor gebruik van te veel methylbromide Oranjeschool en Schapendel eerste ULEIDEN OMGEVING SleidcaQowiarit Geen voorverkoop concert Prince Goedkopere herinrichting van Castellumplein Wassenaars graf geeft meer prijs TWEE VLIEGEN IN EEN KLAP Vliegfeest in Valkenburg Valkenburg subsidieert Zuidhollands Verzetsmuseum DONDERDAG 7 MEI 1987 PAGINA 15 WB KATWIJK Bij de VVV's van Katwijk, Noordwijk en Noordwijkerhout zal geen voorverkoop of voorbestelling plaatsvinden van kaarten voor het concert van Prince. Het concert wordt op 19, 20 en 21 juni in Utrecht gehou den. De VVV's zijn gezamenlijk tot deze beslissing geko men. Volgens Kees Verplancke, directeur van de VVV Katwijk, is één van de belangrijkste redenen geweest dat de VVV's zelf niet over losse kaarten beschikken. „Het bestellen van kaarten kan alleen telefonisch. Al die mensen die wellicht hier urenlang voor de deur wachten in de hoop op een kaartje, moeten we dan teleurstellen. Vandaar dat we hebben besloten om het helemaal niet te doen". Het besluit heeft volgens hem niets te maken met de on geregeldheden die zich onlangs in enkele plaatsen, zoals in Leiden, bij de verkoop van kaartjes voor het concert van U2 hebben voorgedaan. „Dat was bij ons absoluut niet het geval". Ook in Noordwijk was geen sprake van ongeregeldheden. Parkeerterrein Broekweg klaar LISSE Het parkeerterrein aan de Broekweg in Lisse wordt morgen heropend. Op het herin gerichte terrein is nu plaats voor 49 auto's. Met ingang van vrijdag geldt op de Kanaalstraat (van de woningen 186 tot en met 220) een volle dig parkeerverbod. Tevens wordt begonnen met de reconstructie van de Oranjelaan/Gla- diolenstraat en de Broekweg/Van Speykstraat. Deze week is op het grote parkeerterrein van het winkelcentrum Blokhuis begonnen met de bouw van het parkeerdek en de uitbreiding van de winkel van Albert Heijn. Tot de opleve ring van het parkeerdek (dat aan 230 auto's plaats gaat bieden) is een aantal maatregelen genomen. Zo geldt voor de parkeerterreinen van Blokhuis en het Meer en Houtplein een blauwe zone. Met een parkeerschijf kan men hier nu maximaal één uur parkeren. Geduren de de bouwperiode is het parkeerterrein van Hobaho open voor het publiek. VALKENBURG De herinrichting van het Castellumplein gaat zonder sierbestrating 70.000 gulden kosten. Het vorige plan kwam op bijna 100.000 gulden, hetgeen de commissie ruimtelijke ordening te duur vond. Het ligt in de bedoeling om een aantal grote bomen op het plein aan te brengen, aangepast met bloe men en plantenbakken. Tevens dienen de parkeerhavens aange past te worden. A. de Vries (GPV/RPF) zag met het aanbrengen van boombeplanting problemen met de ruimte op het plein voor de jaarlijkse paardenmarkt en oranjefeesten. Tevens vond hij ondanks het mooie plan, de kosten nog vrij hoog. A.P. Bremer (PvdA/PPR) kon zich met het B en W-voorstel verenigingen. D. de Vries (CDA) gaf ook groen licht maar zag graag dat er sierbe strating aangebracht werd zoals in het vorige plan indien daar geld voor was. De kosten daarvan zijn ruim 53.000 gulden. P. Mizee (WD) dacht aan de bewoners rond het plein en juichte het toe dat er veel bloemen en planten maar ook een betere ver lichting aangebracht werd. Bromfietsster licht gewond HAZERSWOUDE Een 17-jarige bromfietsster uit Zwammerdam is gister ochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een 53-jarige automobilist uit Alphen. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de Compierekade in Hazers- woude-rijndijk. De auto mobilist wilde linksaf slaan en zag daarbij de bromfietsster die op het fietspad reed over het hoofd. Het slachtoffer is met een gescheurde spier in het bovenbeen naar het Rijnoord ziekenhuis in Alphen gebracht. Inbrekers verwennen waakhond ALPHEN AAN DEN RIJN Ondanks de aanwezigheid van een grote waakhond zijn in brekers er in de nacht van dinsdag op woensdag in geslaagd in te breken in een woning aan de Morielje. Zij gingen er met 4.000 gulden van door, cheques werden on gemoeid gelaten. Er zijn geen braaksporen aange troffen, de politie ver moedt dat de inbrekers een valse sleutel hebben gebruikt. Ook denkt de politie dat de inbrekers de hond met een lekker hapje hebben verwend. LISSE Met het project „11.000 tulpen" van de Franse kunstenaar Daniel Buren in een uithoek van de uitbundig bloeiende Keukenhof in Lisse is gis teren de kunstmanifesta tie „Vice Versa" gestart. De komende twee jaar zullen Nederland en Frankrijk onder dit motto beeldende kunst gaan uit wisselen. Zeventien Franse beeldend kunstenaars exposeren in de maanden mei en juni in 17 Ne derlandse musea, verdeeld over 12 Nederlandse plaatsen. Een van deze plaatsen is de Keukenhof in Lisse waar mo menteel het uit witte en lila tulpen bestaande kunstwerk van Daniel Buren te zien is. In 1988 zullen Nederlandse kuns tenaars exposeren in musea in de regio Rhöne-Alpen in Frankrijk. Het kunstwerk van Daniel Bu ren is met enige haast tot stand gekomen, zo bleek giste ren tijdens de presentatie van' Vice Versa in de Keukenhof. De tulpen gingen pas in de cember 1986 de grond in, ter wijl dat toch eigenlijk in no vember had moeten gebeuren. Daarbij had het enige moeite gekost de tulpen te bemachti gen. De beste kwaliteit was zo laat niet meer verkrijgbaar. Toch toonde kunstenaar Da niel Buren zich niet ontevre den over het resultaat. „Het is zo mooi en perfect als de na tuur zelf", zo liet hij weten. De 11.000 tulpen vormen een smalle strook op het gras die wordt onderbroken door wan delpaden. Volgens Buren is het een visuele weg waarin de tulpen regen en zon uitbeel den. Daniel Buren had al eer der werk in ons land tentoon gesteld, met name in 1976 in het Van Abbe-museum in Eindhoven. Toen al kwam bij hem het idee op met bloemen een werkstuk uit te voeren. Het kwam er steeds niet van tot „Vice Versa" mogelijkhe den bood. Keuze Kenmerk van de onderneming is dat museumdirecteuren uit beide landen hun keuze heb ben gemaakt voor een exposi tie van werk van een buiten lander. Er wordt dan ook geen algemeen beeld gegeven van de stand van de hedendaagse beeldende kunst. Dat zei Ma rie-Claude Jeune gisteren in de Keukenhof in Lisse waar zij sprak als adviseur van de regionale directie van Culture le Zaken van de genoemde Franse regio die tevens een en ander heeft gecoördineerd. De reeks evenementen kan al leen door samenwerking wor den verwezenlijkt Het idee ervoor is ontstaan, gerijpt en voorbereid in kringen van Ne derlandse museumdirecteuren en conservatoren. Ze waren vorig jaar op bezoek bij hun collega's in Frankrijk. De overheden waarderen het ini tiatief en steunen de uitwisse ling. Behalve in Lisse worden solo tentoonstellingen gehouden in Haarlem, Rotterdam, Delft, Amsterdam, Den Haag, Mid delburg, Zwolle, Otterloo, Den Bosch, Groningen en Breda. In Amsterdam wordt ook nog een selectie getoond van Franse videoprodukties. Deze werken laten zich, evenals de exposi ties, niet voegen in een bepaal de stroming en gaan evenmin uit van vaststaande ideeën over kunst. Het tweede deel van „Vice Versa" is volgend jaar te zien in onder meer Lyon, Grenoble, Saint-Etien- ne, Bourg-en-Bresse, Villeur- banne, Saint-Priest, Roanne, Valence en Romans. WASSENAAR Het kleine stukie van de zandophoping op het bouwterrein Wete ringpark waarin afgelopen maandag een duizenden ja ren oud skelet werd gevon den, blijkt steeds meer oud- heidskundig interessante za ken te bevatten. Dinsdag- middag waren al 4 skeletten deeltelijk bloot gelegd. Na- it ook woensdag de gehele dag door medewerkers van het instituut voor prehistorie met monnikengeduld zand laagje na zandlaagje was weggekrabd bleken er min stens zes skeletten in de kuil te liggen. Volgens opgravingsleider Eric Jungerius, wordt nu slechts aan een heel klein stukje gewerkt terwijl de grafkuil waarschijnlijk vele malen groter is. Ook zijn in de loop van de woensdag en kele zeer fraaie potscherven gevonden van uitzonderlijk goede kwaliteit. Met nadruk wijst opgravingsleider Eric Jungerius erop dat voor de normale burger deze zand hoop niets waardevols kan bevatten. „We graven hier slechts uit wetenschappelijke belangstelling. Niemand hoeft te denken dat er hier schatten in de vorm van goud, zilver of munten ver borgen liggen". De archeologen vermoeden dat wanneer uit de rest van de kuil, die vermoedelijk twee keer zo groot is als het nu uitgegraven stuk, nog wel «interessant materiaal" naar boven zal komen. De archeo logen van de Leidse Univer siteit hopen binnen een tot twee weekjes de opgraving af te ronden. Eric Jungerius; «Dit is duidelijk een soort noodopgraving. Alles moet snel gebeuren. Aan het einde van iedere dag worden er fo to's gemaakt en alle vond sten worden op kaart gezet. Maar graag zouden we nog wat meer tijd hebben gehad om alles nog nauwkeuriger uit te pluizen. Daartoe krij gen we nu niet de kans en dat is jammer. Maar de werkzaamheden hier voor de aanleg van de wegen en het rioleringsstelsel kunnen na tuurlijk niet weken worden opgehouden". vlooienmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Lieverdjes Postzegels Ruilvereniging Alkemade houdt morgenavond voor het laatst van dit seizoen een ruilavond voor postzegels, munten en dergelijke. Plaats van handeling is Dorpshuis' De Alkeburcht in Roelofa- rendsveen. Aanvang 19.00 uur. Dier en vriend Het jaarlijkse evenement Dier en Vriend wordt zater dag weer gehouden in de hal van de firma Brand en Van Wijk aan de Tuinderij 66 in Leimuiden. De middag staat in het teken van de omgang tussen kinderen en huisdier. Er zal een keuring verricht worden door vakmensen. Zij kijken onder meer naar ge zondheid, verzorging en het contact tussen het dier en zijn verzorger. Uit alle dieren zullen de best verzorgden ge kozen worden en hun bazen of bazinnen komen in aan merking voor een standaard of beker. Deelname aan de keuring is kosteloos. Rommelmarkt Zwembad Het Waterbos aan de Kleipettenlaan in Rijns burg is zaterdag het decor voor een grote rommelmarkt. Bezoekers mogen gratis naar binnen op vertoon van hun seizoenabonnement of voor een rijksdaalder (inclusief zwemmen in het golfbad). Straatmuzikanten zorgen voor een muzikale omlijsting en er is poppenkast. De Op de voetbalvelden van Blauw Zwart in Wassenaar wordt zaterdag het Lieverd- jestoernooi gehouden waar 24 heren- en 18 damesvoetba lelftallen samengesteld uit de grootste reclamebureau's van Nederland met elkaar de strijd zullen aanbinden. In de vorige jaren vond dit voet baltoernooi in Amsterdam of Rotterdam plaats. De gehele dag zal er tussen de voetbal velden aan de Dr. Mansvelt- kade en Duinrell een treintje rijden opdat de vermoeide voetballers zich in het Tiki- bad van Duinrell kunnen op frissen, waar 's avonds een groots opgezet „reclamefeest"- zal worden gehouden. Wereld Natuur Fonds Bij Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse staat zaterdag een stand van het Wereld Natuur Fonds. Daar worden onder meer wenskaarten, handdoe ken, sweaters, speelgoed en schrijfmateriaal met het be kende Panda-embleem ver kocht. Film In het Evangelisch Ontmoe tingscentrum De Ark aan het Picképlein in Noordwijk wordt zaterdag de film „Hi ding Place" gedraaid. De film gaat over het leven van Cor- rie ten Boom die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het concentratiekamp Ravens- briick gezeten heeft. De film begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. Vogelexcursie De vogelwerkgroep Koude-' kerk/Hazerswoude houdt za terdag een vogelexcursie door het park De Houtkamp in Leiderdorp. Startpunt is het Milieu Educatief Cen trum bij de kinderboerderij aan de Van Diepeningenlaan. Vertrektijd is 6.30 uur. De aandacht gaat vooral uit naar parkvogels. Deelnemers kun nen zich opgeven bij A. Ren- niers, tel. 411315 (donderdag en vrijdag tussen 20.00 en 21.00 uur). Speelmiddag In de St. Agathakerk in Lis se wordt zaterdag van 14.00 tot 18.00 uur weer een speel middag gehouden waar men voor zeven gulden vijftig per kwartier het Adema-orgel kan bespelen. De opbrengst komt ten goede aan de res tauratie van het Adema-or gel. La Viv De popgroep La Viv speelt zaterdagavond in het Cen trum in Nieuwe Wetering. La Viv speelt eerlijke pak kende popmuziek met een ei gen gezicht dat wordt be paald door het stemgeluid van de zangeres Vivian Wes- selingh uit Rijpwetering. Het optreden begint om 21.00 uur. Bi 11 ie Turf De film „Billie Turf, haantje de voorste" wordt zaterdag in Muzenhof Leiderdorp ge draaid. De belevenissen van het dikste studentje ter we reld en zijn eeuwige tegen stander, de onderwijzer Kwel beginnen om 14.30 uur. En tree J3,50 Les Zazous In café-koffiehuis De Twee Wezen aan de Hoofdstraat in Sassenheim treedt zaterdag avond de popgroep Les Za zous op. Het optreden begint om 22.30 uur. De toegang is gratis. Plantenmarkt In Ons Huis aan het Koster spad in Zoeterwoude wordt zaterdag de jaarlijkse plan tenmarkt gehouden van 9.00 tot 14.00 uur. Perkplanten, tuin- en hanggeraniums, kleine heesters en zakken tuin- en potgrond zijn dan verkrijgbaar. De opbrengst is bestemd voor de monumen tale Dorpskerk. NOORDWLJK De gemeen te Noordwijk wil al in de tweede helft van dit jaar de kozijnen van de 56 duplex-wo- ningen aan de Van de Mortel straat, de Leon Senfstraat en de Ludolph Berkemeierstraat vervangen door kozijnen van kunststof. De kozijnen zijn aangetast door houtrot Met het karwei is ruim 600.000 gul den gemoeid. Gemeentewer ken heeft echter voorgesteld gelijktijdig dakramen en schuurdeurkozijnen te vervan gen en schoorstenen en voeg werk te herstellen. Tevens wil men de dakbedekking van de schuren vervangen. De reno vatie kost dan weliswaar ruim 874.000 gulden, maar van het rijk kan in dit geval 336.000 gulden subisidie worden ge vraagd. Op deze wijze kost het karwei ruim 537.000 gulden. De raadscommissie openbare werken praat dinsdagavond 12 mei over deze plannen. DEN HAAG De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij heeft te gen een grondontsmettingsbedrijf in Naaldwijk proces verbaal opgemaakt omdat het van het grondontsmet- tingsmiddel methylbromide meer had gebruikt dan wettelijk was toegestaan. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij heeft dit gisteren bevestigd. Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen of tot vervolging van het bedrijf wordt overgegaan. In verband met het onder zoek heeft één van de directieleden van het bedrijf drie dagen vastgezeten. Overigens zou om dezelfde reden ook tegen enkele andere grondontsmetters proces-verbaal zijn opgemaakt, maar het departement noch het ministerie willen hierover thans iets zeggen. In glastuinbouwprodukten zoals sla, tomaten, komkom mers en paprika zijn overigens geen ontoelaatbare gehalten bro mide aangetroffen, aldus een woordvoerder van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Het Centraal Bureau heeft een integrale bewaking voor controle op bromide- resten (residu) in deze groenten en verder in radijs, courgettes en aubergines. Het werken met methylbromide is aan strenge regels gebonden omdat het schadelijk kan zijn voor de gezondheid van de mens en voor het milieu. Als het wordt afgebroken blijft bromide ach ter dat, opgenomen in planten, schadelijk kan zijn voor de ge zondheid van de mens. Minister Braks van landbouw en visserij heeft woensdagmiddag tijdens het geregeld overleg met het Landbouwschap verklaard dat hij nog in gesprek is met zijn collega Nijpels van milieu over het verbieden van het gebruik van zowel methylbromide als het bestrijdingsmiddel captafol. De bewindsman is van oordeel dat moet worden gestreefd naar vermindering van het gebruik van methylbromide, maar dat het middel vooralsnog niet kan wor den verboden omdat er geen goed alternatief voor is. Het ge bruik van captafol, waarvoor al strenge eisen gelden, zou op af zienbare termijn moeten worden verboden omdat het bewezen kankerverwekkend is. Brand in elektriciteitshuisje LISSE De brandweer heeft gistermiddag rond kwart over vijf een brandje in een elektri-r citeitshuisje aan de 2e Poellaan moeten blussen. Door de brand werd een klein aantal woninr gen afgesloten van het elektri citeitsnet, maar dat euvel was snel verholpen. Uit het huisje kwam gistermiddag rook. Toen twee agenten poolshoog te gingen nemen hoorden zij een knal. Volgens een woord voerder van het energiebedrijf is er echter niets ontploft. Hij noemt zelfontbranding in de hoogspanningsleiding als oor zaak. Dit kan ontstaan door opeenhoping van warmte. De schade was gisteravond her steld. VALKENBURG Het vlieg feest ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Aero- club Valkenburg zal zaterdag zorgen voor nogal wat drukte in de lucht rond Wassenaar en Valkenburg. Met een dagvul- lend programma zal het lu strum worden gevierd. Moter zwevers zullen ter gelegenheid van dit festijn uit heel Neder land Valkenburg aan doen. Het feest op het vliegkamp is slechts toegankelijk voor een kleine honderd hoogwaardig heidsbekleders, relaties en ge nodigden. Voor luchtvaart- geintresseerden kunnen de verrichtingen van de demon straties met motorzwevers, het aerobatic team van Seven-Up, demonstraties met een ultra light toestel en een „fly-past" van de twee nieuwste Fokker vliegtuigen vanaf 14.00 uur ge volgd worden vanaf de diverse wegen die rond het vliegkamp Valkenburg liggen. Motorrijder springt van motor VOORSCHOTEN Een 24- jarige motorrijder uit Voor schoten heeft gistermiddag ernstig letsel kunnen ontlopen door net voor een botsing van zijn motor te springen. De man reed op de Leidse weg in Voor schoten in de richting Leiden. In tegenovergestelde richting was een 36-jarige Voorschote naar bezig af te slaan op de Leidseweg om de Badhuis straat in te rijden. Hij gaf de motorrijder geen voorrang, waardoor auto en motor tegen elkaar botsten. De motorrijder was toen inmiddels al op zijn rug op het wegdek beland. Hij is met rugklachten overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De motor fiets werd zwaar beschadigd. VALKENBURG Valken burg zal het Verzetsmuseum in Gouda subsidie geven. Voor de commmissie sport en wel zijn bepleitte de voorzitter van deze stichting Zuidhollands Verzetsmuseum de heer H. Pasman, een jaarlijkse donatie van de gemeente Valkenburg van 1.000 gulden per jaar. Het museum beschikt over 100 vrijwilligers en een beroeps kracht. Gouda is van mening dat het een exploitatie tekort niet kan dekken en dat deze Zuidhollandse aangelegenheid rede geeft dat de overige ge meenten in de provincie bena derd dienden te worden voor een bijdrage. Aan de leerlin gen van die scholen die door hun gemeente gesubsidieerd worden wordt gelegenheid ge geven een rondleiding door het museum te houden. Pas man overhandigde wethouder H. van der Nagel een lesbrief van het Zuidhollands verzets museum in Gouda. Het ligt in de bedoeling dat dit boek werkje 1,50) zijn weg zal vinden onder de scholieren. Op zijn beurt overhandigde Van der Nagel een boekwerkje van de oorlogsdagen in mei 1940 over Valkenburg. De commissie Sport en Welzijn stond positief tegenover een subsidieverlening maar vond 1000 gulden per jaar (dit be drag wordt gevraagd tot 10.000 inwoners) voor Valkenburg met 3000 inwoners wel wat hoog. Het winnende team van de Oranjeschool. NOORDWIJK De jon gens van de Oranjeschool uit Katwijk zijn gisteren kampioen geworden van de afdeling Leiden. In de finale versloegen de Kat- wijkse schoolvoetballers tegenstander De Vosse- schans uit Ter Aar met 3- 0. De Katwijkers sloegen toe in de verlenging. Bij de meisjes werd Schapen del uit Noordwijk eerste. In de eindstrijd werd de Van der Brugghenschool uit Katwijk met 1-0 ge klopt. De wedstrijden werden on der goede omstandigheden gespeeld op de velden van de voetbalvereniging Noord wijk. Onder grote publieke belangstelling kwamen de plaatselijke schoolvoetbal- kampioenen tegen elkaar binnen de lijnen. Bij de jon gens werd De Viersprong uit Leiden derde, Schapendel uit Noordwijk vierde, de Timo- theseschool uit Alphen aan den Rijn vijfde en De Kom- passchool uit Sassenheim zes de. Bij de meisjes was de der de plaats voor De Kompas- school uit Sassenheim, vierde werd De Schakel uit Roelo- farendsveen, vijfde de Heli- conschool uit Alphen aan den Rijn en zesde De Scha kel uit Leiden. De twee kampioenen gaan weer een stapje verder. De jongens van de Oranjeschool spelen op 27 mei in de halve finales om het Nederlands kampioenschap op het KNVB-centrum in Zeist, de meisjes van Schapendel gaan daar op 20 mei heen. De fi nale is gepland op 17 juni, ook op het KNVB-centrum in Zeist

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15