Bejaardencentrum Woudsoord gaat tegen de vlakte BIJZONDERHEDEN Biertulp bij toeval ontstaan Alkemade om de tafel met Aar- en Veenstreek Hazerswoude in beroep tegen bedrijfsterrein GEZINSZORG KLAAGT OVER GEVOLGEN TWEEVERDIENERSWET dagpuzzel LEIDEN OMGEVING EeidócGowuvnt NIEUWBOUW START IN DECEMBER Nieuwkoop verdeeld over doortrekken Lange Stuk Zoeterwoudse schooljeugd strijdt om handbaltitels DONDERDAG 7 MEI 1987 PAGINA U aan tafel Gestoofde kabeljauw- filet met worteltjes en aardappelen - chocoladevla met eiwitschuim De benodigdheden voor twee personen zijn: 2V> dl water, zout, ui, wortel, pe terselie, tijm, foelie, peper korrels, tomatenpuree en -ketchup, 300 g kabeljauw filet, zachte margarine, pa neermeel, 30 g margarine; 1 bos worteltjes of 500 g waspeen, zout, suiker, pe terselie; O1/» tot 1 kg aardappelen; O'/t liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena (O'/t liter chocoladevla), half eiwit, 12 suiker. Laat het water een half uur zacht koken met zout, stuk ken ui en wortel, takken pe terselie, tijm, foelie en peper korrels. Zeef de bouillon en maak hem op smaak af met zout, tomatenpuree en -ket chup. Spoel de kabeljauwfilet af met koud water, laat hem uitlekken en strooi er weinig zout over. Vet een oven schaal in met zachte marga rine en leg er de filet in. Schenk zo veel tomaten- -bouillon over en naast de vis dat hij er bovenuit blijft steken. Strooi een dun laagje paneermeel op de kabeljauw en leg daarop kleine stukjes margarine. Stoof de vis gaar in twintig minuten in een oven die op 4 of 175 staat Bovenop het for nuis stoven kan ook, er komt dan alleen geen korstje op de vis. Schrap lelijke plekjes van de wortels en was de groente zonder haar lang in het wa ter te laten staan (ze verliest dan smaak en voedingswaar de). Snijd de worteltjes in ge lijke stukken en kook ze in weinig water met zout en suiker (dat heeft vooral was peen nodig) in twintig minu ten gaar. Bestrooi de groente lp de schaal met fijngeknipte peterselie. Splits een ei en laat het wit zonder dat er geel bij komt, in een glazen of stenen schaal vallen. Klop het eiwit onder geleidelijke toevoeging van de suiker stijf en garneer er de vla mee. Stijfgeslagen eiwit blijft ongeveer een half uur mooi, daarna wordt het dunner. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 8 mei waargenomen door apotheek Zuid- West in Leiden en apotheek Linnaeus in Leiden. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendtenst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543. afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL RIELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 vla 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: dl. en do. 18.30-20.30. afde- enfldor#?^W?2o!30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.0.S.-0IEN8T Telefonische hulp dienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar,. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tel. 123942; spreeku ren ma. en dl. 10.00-12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. PIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening In Lelden. Leiderdorp. Oegstgeest. Rijnsburg. Valkenburg. Voorschoten. Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. 4 Horizontaal: 1 oosters weefsel; 7 roofvis; 8 soort mijt; 11 tegenwoor dig; 13 oude lap; 15 public relations (alk); 16 postkoets in vroegere jaren; 17 vliegtuigtype; 21 wereldorganisatie (afk 22 vordering; 23 Japans bord spel. 26 metaal; 29 luchtig gebakje; 31 eerste minister. Verticaal: 1 walkant; 2 zoogdier; 3 muzieknoot; 4 luitenant (afk.); 5 ijzer houdende grond; 6 voorzetsel; 7 ge ring aantal; 9 plant; 10 zeevis; 12 bol gewas; 13 boom; 14 serie; 15 tot rouwbeklag (afk. Latijn); 18 voeg woord; 19 boom; 20 landbouwwerk tuig; 24 ringvormig handvat; 25 vrou welijk rund; 27 voorzetsel; 28 lid woord; 29 muzieknoot; 30 bijwoord. OPLOSSING •■18 00 '!S 62 :ep 82 :do lz :eo>i fZ uoo *2 :6e 02 :*!e 6i lue 8t "od l •s*99J tri :epu!i zi :in 21 :6oj oi :soojuejo>< 6 'lOAefpueg :ei g :joo S :n t :iw :dee z i geeoiueA jetiuejd ie :seos 62 :pooi 92 :°6 zz *|e 22 :-N A 12 '-lewapuee Li :®oue6 -!I!P 91 "bd 51 :-»o| 01 :nu U "kaai 8 :|Beg l UoteuiBJi i geejuozpoH Rommelmarkt bij Emmaus ZOETERWOUDE Het Zoeter- woudse bejaardencentrum Huize Emmaus houdt morgenmiddag open huis van twee tot vier uur, terwijl zaterdagmiddag van twee tot vijf uur een rommelmarkt wordt gehouden. Tijdens het open huis krijgen be langstellenden gelegenheid eens een kijkje te nemen achter de schermen van Huize Emmaus. Bewoners en stafleden zijn aanwezig om de men sen van informatie te voorzien en verder kan men vrij rondkijken. Ook Omroep Rijnland zal aanwezig zijn om verslag te doen van het open huis. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor de aanschaf van een nieuwe piano. Behalve de „rommel" zijn er ook diverse attrac ties, zoals het Rad van Avontuur. ALKEMADE Het CDA in Alkemade heeft gis teravond in de commissie welzijn bij monde van mevrouw A.E. Bannenberg-ter Horst en de heer D. Nagtegaal, flink aan de bel getrokken over de mis standen bij hulpverlening door de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening Aar- en veen streek, die haar hoofdkantoor in het Muiden heeft De afdeling gezins- en bejaardenhulp kampt met een chronisch gesprek aan personeel, terwijl de af deling Maatschappelijk werk kampt met chronisch ziekteverzuim in de vorm van overspannen maat schappelijk werkers. Het gevolg: wachtlijsten met urgente hulpzoekenden. „Het gemeentebestuur moet met de Stichting Aar- en Veenstreek" om de tafel gaan zitten om te be kijken wat er mis is met de hulpverlening en hoe het komt dat de zaak steeds slechter loopt", zo zei mevrouw Bannenberg. Zij vindt dat de gemeente eventueel bereid moet zijn tot het beschikbaar stel len van extra financiële middelen. De heer A. van den Bogaard (VVD) zag de problematiek anders. Hij heeft het vermoeden dat de Stichting „koste wat het kost" haar zin moet hebben op het gebied van uitbreiding van het personeelsbestand bij de dienst maatschappelijk werk. ,A1 sinds 1985 wordt de gemeente bestookt met aanvragen voor extra fi nanciële middelen. Het beleid van Aar- en Veen streek is niet goed. De directeur is al twee jaar ziek en nog steeds is er geen vervanger voor hem. Dat zelfde geldt voor de tijdelijke vervanging van zie ke maatschappelijk werkers". Navraag bii het Ar beidsbureau heeft hem geleerd dat er heel wat werkzoekende maatschappelijk werkers in de om geving zijn. „Ik heb de indruk dat de Stichting zelf een maatschappelijk werker nodig heeft". Ook Van den Boogaard stelde voor een nader on derzoek in te stellen. Hij deed de suggestie om eventueel uit te treden uit de Stichting Aar- en Veenstreek en aansluiting te zoeken wij een soort gelijke dienstverlenende instantie in de Leidse re gio. De leden van de raadscommissie welzijn wa ren het er unaniem over eens dat er nu toch einde lijk eens spijkers met koppen moeten worden ge slagen in het overleg met Aar- en Veenstreek. Vol gens de chef afdeling welzijn, de heer F. Lempers, blijft het hoe dan ook een kwestie van prioriteiten stellen bij de Stichting zelf. „Op 1 januari 1988 moeten we ons weer voor vier jaar met de Stich ting verbinden. Voor die tijd kunnen we ons voor zichtig oriënteren op Leiden, maar we mogen dat niet als pressiemiddel naar Aar- en Veenstreek toe gebruiken", aldus wethouder L. Beelen. Overigens heeft de gemeente alleen invloed op de gang van zaken bij het maatschappelijk werk en niet bij de gezins- en bejaardenzorg. Dat valt rechtstreeks on der het ministerie. WOUBRUGGE Het in 1963 gebouwde bejaarde noord Woudsoord in Wou- brugge gaat geheel tegen de vlakte. Aanpassing van het gebouw aan de huidi ge normen die voor de be jaardenzorg gelden, gaat meer kosten dan totale nieuwbouw. De Hervorm de Stichting voor Bejaar denzorg bleef dan ook on langs niets anders over dan te besluiten tot het neerzetten van een nieuw gebouw, waarin plaats zal zijn voor alle benodigde activiteiten. De plaats van het bejaarde noord in Woubrugge is histo risch bepaald. Vóór het huidi ge gebouw stond er reeds het uit 1748 daterende „Rust- en Weeshuis", dat onder meer in haar financiën voorzag door de exploitatie van een pontje. Nauwelijks nieuw gebouwd in 1963 was het bejaardenoord al weer verouderd. In 1965 kwam de wet op de bejaarden zorg en aan ae normen die deze wet stelde, voldeed Woudsoord niet Via bepaalde ontheffingen kon de voorzie ning toch blijven bestaan. De 37 bewoners hebben het er echter ondanks het niet vol doen aan de rijksnormen altijd best naar de zin gehad. De lei ding van het huis organiseert tal van activiteiten, zodat ie dereen zich thuis voelt Meldpost Naast de verzorging van de bewoners speelt Woudsoord ook een rol in de maaltijdver zorging voor ouderen in de dorpen Woubrugge en Hoog made. Ook zal het binnen eni ge tijd de centrale meldpost vormen voor „uitwonende" bejaarden. Recent onderzoek heeft aan het licht gebracht, wat er zoal aan Woudsoord mankeerde. De brandpreven tie is beneden de maat, de looplijnen voor het personeel zijn te lang, installatietech- nisch valt er veel te verbete ren en er ontbreken voldoen de ruimten. Na zorgvuldige studie kwam het stichtingsbe stuur onder leiding van voor zitter Munniksma tot de con clusie,'dat nieuwbouw de eni ge oplossing is. Aanpassing van het huidige gebouw aan de normen zou duurder wor den. Ook de provincie sprak zich uit voor nieuwbouw. De totale kosten komen op 4,2 miljoen gulden. Het nieuwe gebouw van bejaardencentrum Woudsoord wordt in drie lagen opgetrokken. Op de tweede verdieping k men de dienstruimten. Vo De capaciteit van het bejaarde noord blijft ebou blijft hetzelfde. Het nieuwe gebouw wordt in drie woonlagen opgetrokken op de zelfde plek. De appartementen voor de bewoners worden ech ter flink groter en gerieflijker. ko men de dienstruimten. Voor de bewoners komen er win keltjes en ruimten voor thera pie, bezoek en dergelijke. De recreatiezaal komt langs de Woudwetering. De ingang is gepland aan de westzijde. Het gebouw zal worden opgetrok ken in grijze steen met kleu raccenten in de gevel. De sloop van het oude gebouw en de bouw van een nieuw be jaardencentrum is een hele operatie. Er is over het ge bouw en de inrichting ervan voortdurend contact geweest met de directie Volkshuisves ting. Als het huidige gebouw plat gaat moeten de bewoners elders worden ondergebracht. Dat kan niet in Woubrugge. Men zoekt de oplossing in de richting van een hotel of een dergelijke instelling. Binnen kort wordt er een voorlich tingsdag gehouden voor alle betrokkenen. Als alles meezit en de provincie en Woubrugge het vlot eens worden over de verdeling van de kosten, zal in december worden gestart met de bouw. Een gele tulp met een onre gelmatig gevormde witte kraag. Kweker B. Reus uit Berkhout trof deze toevallig ontstane mutatie enkele jaren geleden aan in een veld met witte tulpen en nam hem, zonder er verder over na te denken, mee naar huis. Pas toen hij enige tijd later op een zondagmiddag een biertje met zijn familie zat te drin ken kwam zijn schoonzoon tot de conclusie dat de tulp opvallende overeenkomst vertoonde met het gerstenat van een bekend heerlijk hel der merk dat op dat moment naar binnen werd gewerkt. De tulp Alfred Heineken was geboren. Heineken doopte hem gisteren zelf bij de in gang van de brouwerij aan de Burgemeester Smeetsweg in Zoeterwoude Rijndijk, waar nu de eerste 44 exemplaren in volle bloei staan. De Heinekentulpen kregen gisteren helder bronwater uit een koperen brouwerskan te verwerken, en niet bier, het geen wellicht toepasselijker, maar mogelijk fataal was ge weest. Ten behoeve van de verzamelde persfotografen sneuvelde gistermiddag ge lijk de eerste tulp, die werd afgeplukt en vervolgens door Nederlandse bekendste bier brouwer naast een glas bier werd vastgehouden: dat le verde beter vergelijkingsma teriaal op. Alfred Heineken had vorig jaar zelf al de be schikking over zes tulpebol len van zijn eigen merk ge- Bijdrage: Frank Buurman Foto: ANP kregen. Het eindresultaat had hij door drukke werk zaamheden echter nooit te zien gekregen. Het stemde hem gisteren in ieder geval tot tevredenheid. „Ik hou van bloemen, en het doet me genoegen dat de natuur pro beert mijn bier te imiteren; er is zelfs een poging gedaan om de rode Heinekenster na te bootsen, als ik die rode vlekjes zo bekijk". Toen hij het verhaal van de biertulp voor het eerst hoorde dacht hij aan een grap. „Je denkt dan, die man is zeker dron ken geweest, heeft een glas bier in het bollenveld laten staan en dat aangezien voor een nieuw soort tulp". Bier en tulpen beschouwde de heer Heineken als een goede combinatie. ,JIet zijn allebei typisch Nederlandse export- produkten". Kweker Reus zag de doop van zijn eigenzinnige bollen- kind met genoegen aan. Het ontdekken van de nieuwe variëteit heeft hem geen windeieren gelegd. „Jaarlijks worden wel tussen de 30 en 40 nieuwe variëteiten ont dekt, vaak bij toeval. Maar het was de eerste keer dat mij dat overkwam, in de 40 jaar dat ik bloemenkweker ben". Een briefje aan Heine ken eind 1984 over de ont dekking leverde uiteindelijk het gewenste resultaat op. De tulp werd zorgvuldig ge kloond en eind 1986 kon de eerste serie bollen worden geproduceerd. Pas in het midden van de negentiger ja ren zal de tulp in grote hoe veelheden beschikbaar zijn. Heineken heeft tienduizen den bollen gereserveerd. Wat daarmee gaat gebeuren staat nog niet vast. „Waarschijnlijk wordt het een relatiege- Alfred Heineken doopte gisteren de naar hem genoemde tulp. schenk. Ook ligt het voor de olie. bij de vestigingen in i", aid hand om de bollen te planten het bui tenland", aldus mevrouw M. van Dam van de afdeling pu blic relations van Heikenen. Het is niet de bedoeling dat de tulp door de commercie wordt geslachtofferd. „Een zakje Heinekentulpen bij een krat bier, dat zie ik niet ge beuren", verwacht mevrouw Van Dam. De Heinekentulp is overigens niet het exclusief eigendom geworden van de bierbrou werij. Hij wordt gewoon op de vrije markt gebracht De tulp is er één van het type „Triumph" en staat geregi streerd bij de Vereniging voor Bloembollencultuur. Het gaat om een zogenaamde broei tulp, die in principe ge schikt is om in de winter en in het voorjaar als snijbloem verhandeld te worden. NIEUWKOOP In Nieuw, koop heerst verdeeldheid over de vraag of het Lange Stuk doorgetrokken moet worden ten behoeve van het openbaar vervoer. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van d« raadscommissie ruimtelijke or. dening, algemene zaken, na tuur en milieu. Een aantal bewoners van het Lange Stuk ziet de noodzaak van doortrekking, ook na be studering van het rittijdenon- derzoek door Centraal Neder land, niet en vraagt zich af of er nog een heroverweging zou kunnen plaatsvinden. Verte genwoordigers van de Kenne- dylaan/Churchilllaan stellen dat zij alle verkeersoverlast t< verduren hebben en dat iedere verandering, zoals in dit geval een busbaan via het Lange Stuk, van belang is als dit een vermindering van de overlast tengevolge heeft. Zij vinden het van belang dat er een on afhankelijk onderzoek plaats zal vinden door Veilig Ver keer Nederland of de ANWB, zodat er een oplossing gevon den zal worden voor de ver keersoverlast. De gemeente heeft reeds een subsidie toegezegd gekregen van de Rijksverkeersinspectie, hetgeen volgens burgemeester T.R. Seinstra, toch een duide lijk teken is dat ook de over-j heid het belang van dit plan heeft ingezien. Vertegenwoordigers van agra riërs in het Meyegebied pro testeerden gisteravond tegen het mogelijk afstaan van be paalde delen van het agrarisch gebied aan het reservaat. Zi; menen dat er grote problemen zullen ontstaan. Als voorbeeld noemden zij het plassengebied in vergelijking met 20 jaar ge leden: grote delen zijn op dit moment reservaatsgebied, maar deze gebieden worden slecht onderhouden met ver paupering als gevolg. Op kortt termijn zal er overleg plaats vinden tussen de gemeente em de vereniging van agrariërs zodat er een duidelijk stand punt wordt vastgesteld tegen over Gedeputeerde Staten, HAZERSWOUDE De gemeente Hazerswoude gaat in beroet bij de Kroon tegen de wens van de provincie om tussen de wij Groenendijk en Zoeterwoude een bedrijfsterrein van 40 hectare aan te leggen. Dat besloot gisteravond ae raadscommisie ruimte- S"'ke ordening. oewel het grootste deel van het bestemmingsplan tussen Rijn en Rails is goedgekeurd door de provincie zijn er toch nog enke le punten waarop gemeente en provincie het oneens zijn. De ge meente is dan ook van plan om voor enkele geschillen beroep aan te tekenen bij de Kroon. Belangrijkste geschilpunt betref! het al dan niet aan te leggen bedrijfsterrein tussen wijk Groe nendijk en Zoeterwoude. De gemeente wil een gebied van 4 hec tare beschikken voor bedrijven met een lokale functie. Daarbij mogen die bedrijven niet milieu-onvriendelijk zijn. De provincii had in eerste instantie een dergelijke ontwikkeling afgewezea aangezien al in Alphen aan den Rijn een bedrijfsterrein ontwik keld zou worden. Verbazing in Hazerswoude echter toen bleek dat in het streek plan Zuid-Holland Oost en West een bedrijfsterrein van 40 hec tare was ingetekend. Te meer daar van de provincie officieel nog geen bericht is ontvangen. Toch is het plan in januari al vastgesteld. Het grootste deel van de commissie is dan ook van mening dat in beroep moet worden gegaan bij de Kroon. Dil vooral met het oog op de leefbaarheid van de wijk Groenendijk Deze leefgemeenschap dreigt ingeklemd te raken tussen Fasson enerziids en het nieuwe bedrijfsterrein anderzijds. De leden van de commissie vonden het een slecht plan. Alleen de VVD had geen onoverkomelijke bezwaren. Wel was iedereen het erover eens dat men niet wilde dienen als uitbreidingsplaali van de Leidse agglomeratie. Zeker niet als ook milieuvervuilen de bedrijven op het terrein toegelaten zouden moeten worden Hoe serieus de plannen van de provincie zijn bleek uit geruch ten dat Heineken op voorhand het gebied heeft gekocht. De provincie had verder ook bezwaarschriften gegrond ver klaard van de Landinrichtingscommissie Rijnstreek-Zuid en var L.A.M. Kompier, betreffende de aanleg van een recreatie-sport veld en volkstuinen in de wijk Zonneveld. Na overleg besloot dl commissie ook in beroep te gaan waar het de volkstuinen be treft Het voetbalveld wordt buiten het bezwaar gehouden daai men toch niet van plan is dit op korte termijn, dat wil zeggec tien jaar, aan te leggen. Ook zal de Kroon om een principe uil- spraak worden gevraagd of zogenaamde huizen van vermaak tt weren zijn door een bestemmingsplan. Enkele voorschriften oir dit soort „bedrijven" tegen te gaan waren namelijk in het be stemmingsplan opgenomen, maar door de provincie afgewezen ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse sportpark Haasbroek wal gisteren het domein van de jeugd van de Zoeterwoudse basisscho len. Daar werd in het kader van de Oranjefeesten werd het hand- baltoernooi gehouden. Onder auspiciën van handbalvereniginj Fairplay werden niet minder dan 65 wedstrijden gespeeld. Ver deeld over allerlei categorieën deden 27 teams hun uiterste best df eer van hun school hoog te houden. Gingen vorig jaar alle prijzen nog naar de Westwoudschool, dit maal waren de prijzen „beter verdeeld. Bij de meisjes toonde de Klaverweideschool zich de best! terwijl bij de jongens de hoofdprijzen in de wacht werden gesleep! door de Corbulo- en de Westwoudschool. De uislagen: Categorie B Meisjes: 1. Klaverweide-3; 2. Westwoud-3; 3. Westwoud-4; Jongen» 1. Corbulo-4; 2. Bernardus-4; 3. Corbulo-3; Categorie A: Meisjes: Klaverweide-1; 2. Bernardus-1; 3. Corbulo-1; Jongens: 1. Wo woud-1; 2. Bernardus-1; 3. Corbulo-1. ALKEMADE/LEIMUIDEN Aanvragen voor gezins- en beiaardenhulp in de regio Aar- en Veenstreek kunnen lang niet alle worden gehonoreerd. De afdeling Gezins zorg van de Stichting Aar- en Veenstreek heeft negen vacatures voor full-time gezins hulpen. In de praktijk betekent dit dat men werkt met een voortdurend tekort aan acht tien tot twintig parttime gezinshulpen. Ook de zorg voor thuiswonende bejaarden schiet tekort wegens veertien vacatures voor zoge noemde „alpha-hulpen". De Stichitng Aar- en Veenstreek is een sa menwerkingsverband van de gemeenten Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuwkoop, Nieuwveen, Alkemade, Woubrugge en Ze venhoven. In totaal goed voor 42.000 inwo ners. De Stichting heeft in totaal honderd- zestig gezinshulpen en gezinsverzorgenden in dienst. Zesenvijftig van hen hebben een full-time baan; de overigen werken vijftien of viifentwintig uur per week. Het aantal al pha-hulpen ligt i tig- t om en nabij de honderdvijf- Bestuurslid de heer J.A.L. Hendriks uit Roelofarendsveen bracht deze week zijn be zorgdheid over de situatie naar buiten. Hij vertelt dat de animo voor een baan als ge zinshulp nihil is. De weinigen die sollicite ren, laten het al snel om financiële redenen afweten. De verdiensten liggen namelijk op het minimumniveau. De meeste sollicitan ten staan bovendien op het punt tweever diener te worden en gaan daarom inlichtin- ïgconseqi ties. Het wordt hen snel duidelijk dat het werk niet bepaald lucratief zal zijn. Bestuurslid Hendriks voelt zich machteloos. „Wie is hier de dupe? Juist, degenen die be hoefte aan hulp hebben". Hij mijmert: „We zouden veel meer een beroep moeten doen op het hulpvaardigheidsaspect. De financië le beloning zou niet de hoofdrol moeten spe len". Hij vraagt zich ook af waarom zich geen mannen aanmelden als gezinsverzor- gende of alpha-hulp. „In Den Bosch gaat dat heel goed" weet hij. Navraag bij het hoofd van de afdeling Ge zinszorg van de Stichting „Aar- en Veen streek", mevrouw Ans Stolwijk, leert dat advertenties nauwelijks respons opleveren. „Als er in een gunstig geval drie mensen op een advertentie reageren, blijft er uiteinde lijk niemand over. Wij verwijzen ze voor belastingtechnische vragen door naar het belastingkantoor in Leiden. De sollicitanten vinden het over het algemeen heel verve lend dat hun partner er als gevolg van de Tweeverdienerswet financieel op achter uit made, Leimuiden en Alkemade. Ook in Nieuwkoop wordt de situatie moeilijker. „De hulpzoekenden krijgen daarvoor min der uren hulp. En de gezinshulpen moeten hun beperkte tijd verdelen over twee drie gezinnen. Dit maakt het werk voor hen on gelooflijk zwaar. Wij nemen dan ook geen fulltime krachten meer aan, omdat werkbelasting daarvoor te zwaar is. Uit ei varing weten we dat parttime banen var vijftien of hooguit vijfentwintig uur he minste ziekteverzuim geven. Het gevolg dat jonge meisjes niet solliciteren, want dk willen over het algemeen een fulltime jol Zij gaan meestal in een verpleeg- of bejaar denhuis werken. Daar hebben ze tenminsö te maken met één werkgever. De meesti gezinsverzorgsters die wij in dienst hebbel zijn getrouwde vrouwen van tussen de der tig en vijftig jaar. Je kunt in gezinnen m? vaak ernstig zieke moeders met opgroeiend pubers toch het best een wat oudere gezin* verzorgster hebben. Je moet rijpen in di vak", aldus Ans Stolwijk.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14