£cidóc@outcuit Ruim veertig gemeenten willen gesprek met Shell a STAD OMGEVING ALLER LEKDS) Uitgelezen opgeruimd Ouders op Herhaling ziet niets in fusie Kwaliteit Zuidhollandse zwembaden is redelijk D66: bedrijven met leden minderheden bevoordelen, Kritiek van winkeliers op plan gratis i parkeren r Marr.afffli Marcagarage Bewoners Slaaghwijk eisen extra meter op radiator ACTIE GEMEENTE LEIDEN HEEFT SUCCES Cadeautje voor Leiden Gouden trouw Vallende stenen I DONDERDAG 7 MEI 1987 PAGINA 13 ONDERZOEK VAN PROVINCIE: LEIDEN De waterkwaliteit van de openbare zwembaden in de provincie Zuid-Holland is vrij behoorlijk en levert geen gevaar op voor de ge zondheid van de zwemmers. Ret water van de binnenbaden is over het algemeen van bete re kwaliteit dan dat van de openluchtbaden. Dat blijkt uit een onderzoek van de provin cie. Doordat in het buitenbad nogal wat zwemmers in het water blijken te plassen, kun nen de zuiveringsinstallaties deze verontreiniging vaak niet aan. Dat buiten meer wordt geplast dan binnen is volgens de provincie te wijten aan de wc's die in de buitenbaden vaak op grotere afstand liggen van het bad dan in de binnen baden. Vorig jaar zijn er ruim 2.500 monsters genomen bij honderd binnen- en negentig buitenba den. Van de 180 onderzochte bassins van binnenbaden vol doet zestien procent niet aan de wettelijke normen voor zwemwater. Vaak zijn dit de ondiepe instructiebassins en de bubbelbaden (whirlpools). Een onvoldoende voor de diepe bassins komt maar zelden voor. Het water van de 178 bassins van buitenbaden die zijn on derzocht was in 22 procent van de gevallen onvoldoende. Een zwembad krijgt een onvol doende als tenminste een kwart van de onderzoeken de normen overschrijdt. Dit bete kent overigens niet dat de kwaliteit van het water het gehele jaar onvoldoende zou zijn. In binnenbaden is de kans op rode ogen en irritatie van de slijmvliezen groter dan in bui tenbaden. De concentratie van gebonden chloor de stof die dit veroorzaakt is in zeven tien procent van de onder zochte baden te hoog. Voor de buitenbaden is de norm slechts met 1,2 procent overschreden. De aanzuigroosters van water- glijbanen kunnen voor zwem mers zeer gevaarlijk zijn. Ge bleken is, dat sommige van deze roosters extra risico's op leveren. Naast de waterkwali teit en de technische installa ties is bij de inspectie ook aan dacht besteed aan de veilig heid in het zwembad. Zo is het belangrijk dat er voldoende toezicht is rond de bassins, dat is aangegeven hoe diep het bad is en dat er bij ondiep wa ter geen duikplanken en start blokken staan. Op grond van de Wet hygiëne en veiligheid zwemgelegenheden is de pro vincie belast met het toezicht op de waterkwaliteit van openbare zwembaden. LEIDEN Bedrijven die veel vertegenwoordigers van min derheden in dienst hebben, moeten eerder voor een opdracht van de gemeente Leiden in aanmerking komen dan bedrij ven die wat dat betreft onder een bepaalde norm blijven. Dat zei het D66-raadslid P. Langenberg gisteravond tijdens een commissievergadering. Volgens Langenberg zou de gemeente met ingang van 1 sep- tember bij wijze van experiment het aantal leden van een minderheid bij een bedrijf moeten laten meespelen bij het besluit een opdracht te gunnen. Langenberg wil hiermee groepen die weinig kansen op de arbeidsmarkt hebben (vrouwen, etnische minderheden) meer kans op een baan ge ven. Hij wil bedrijven niet dwingen een bepaald aantal ver tegenwoordigers van minderheden in dienst te hebben (dat zou wettelijk niet kunnen) maar een ontwikkeling stimule ren. Veel kans lijkt ziin voorstel echter niet te maken. Wet houder J. Fase wees het gisteravond af en haar college H. van Dongen was evenmin erg enthousiast LEIDEN De winkeliers van de Haarlemmerstraat hebben gisteravond de nodige kritiek geuit op de uitvoering van het gratis parkeerplan van Erica beheer, bouwer van de Marca garage aan het Ir. Driessen- plein. Dit plan houdt in dat winkeliers het parkeergeld be talen voor klanten, die hun auto in de garage hebben ge parkeerd. Erica wil voor eind mei weten of de winkeliers uit de Haarlemmerstraat willen meedoen aan het gratis par keerplan of niet Volgens woordvoerder G. Jil- leba van de winkeliers „is het plan op zich bijzonder aan trekkelijk. Maar aan de uit voering kleven nogal wat be zwaren". De winkeliers waren het er onder meer niet mee eens dat de verdeling van de parkeerplaatsen afhangt van hun omzet De winkels met de hoogste omzet zouden dan de meeste plaatsen krijgen. Ook zagen zij het niet zitten om het parkeergeld te vergoeden met muntjes. Volgens Jilleba werkt I dit fraude in de hand. De winkeliers overwegen in middels om met elkaar een ge deelte van de 300 plaatsen in de Marca-garage te huren en die naar hun eigen inzicht on- der elkaar te verdelen. „Dan zijn we niet meer afhankelijk van Erica", verklaart Jilleba. Een gedeelte van de plaatsen zou voor hen zelf zijn, de rest voor hun klanten. In dat geval zouden winkeliers tegen gere duceerd tarief in de garage kunnen parkeren. De leden, van de winkeliersvereniging zouden nog iets minder beta len. Van de 190 middenstan ders in de Haarlemmerstraat zijn dat er 120. Namens Erica heeft A. Swaak de middenstanders laten we ten dat er uiterlijk eind mei duidelijkheid moet zijn. Hij heeft die datum genoemd om dat de garage bouwkundig moet worden aangepast als het {|lan door gaat. Als de winke- iers niet meedoen aan het I plan, gaat een belegger abon nementen verkopen, aldus Swaak. Een opmerking die Jil leba de reactie ontlokt dat „we dat nooit over onze kant laten 1 gaan". Swaak is overigens nog f op zoek naar een belegger. 1 Gisteravond verklaarde hij dat I "ij eerst de uitkomst van de r onderhandelingen met de win keliers wil afwachten. Deetman dreigt universiteit met miljoen gulden boete LEIDEN Minister Deetman (onderwijs) heeft de rijksuniversiteit in Leiden ge dreigd met een boete van één miljoen gul den als het college van bestuur een ten onrechte aan het personeel verstrekte vrije dag niet ongedaan maakt. Het gaat om vrijdag 2 januari, die volgens een woordvoerster van het ministerie in strijd met de voorschriften tot extra vrije dag is gemaakt. De universiteit had vorig jaar in een zelfde geval al een waarschuwing ge kregen. Het college van bestuur heeft in middels na overleg met de personeelsor ganisaties eieren voor zijn geld gekozen. Een woordvoerder zei woensdagmiddag dat de vrije dag alsnog wordt ingehaald. Het personeel kan er een ATV-dag voor inleveren of overuren maken. sen die worden gesteld aan de woningbouw verenigingen. De werkgroepen zijn al jaren bezig om de problemen rond de stookkosten LEIDEN De bewoners van de Slaaghwijk willen dat in een aantal woningen naast de slechte meters op de radiatoren ook goede w meters worden geplaatst. Op deze manier aan "te pakken. Volgens hen worden de be- kan volgens de bewoners het eventuele ver- woners van de Slaaghwijk „geteisterd door schil worden geregistreerd. Het teveel be- zeer hoge afrekeningen van hun gebruik taalde bedrag aan stookkosten zou dan moe- van de verwarmingsinstallaties". Voor de ten worden terugbetaald. De bewoners vin- winter moeten daarom maatregelen worden den dat de verschillen ook moeten worden genomen. Zo moet onder andere de verwar- doorberekend voor de woningen waar geen mingsinstallatie worden verbeterd en moe extra meter is aangebracht Deze extra eis werd gisteravond naar voren gebracht tijdens een vergadering in buurt- uis Op Eigen Wieken. De stookkostengroe- pen PCW (Protestants Christelijke Woning- o bouwvereniging) en WVL (Woningbouw- worden aangeboden aan de Woningbouw vereniging Leiden) informeerden de onge- verenigingen, waarschijnlijk gebeurt dat veer tachtig aanwezigen over de overige ei- volgende week. ten tijdelijke ketelhuizen per blok worden geplaatst De stookkostengroepen hebben ruim 700 handtekeningen van bewoners opgehaald. Een brief met eisen en de handtekeningen Automobiliste zwaar gewond LEIDEN Bij een verkeerson geval op de Herensingel is gister middag om vier uur een 31-jarige vrouw uit Leiden ernstig gewond geraakt Ter hoogte van de Os en Paardenlaan moest de automobi liste remmen voor een auto die naar links wilde afslaan. Haar schoen bleef echter haken in de1 zoom van haar lange rok waar door zij niet tijdig kon remmen. Ze week uit naar rechts, raakte andere auto en kwam vervolgens tegen een boom tot stilstand. De vrouw is met een verbrijzelde knie en diepe sniiwonden aan beide benen naar het AZL ge bracht De auto raakte geheel vernield. Zolderbrand LEIDEN Een 31-ja- rige vrouw uit Leiden is gisteravond om acht uur met rookvergifti gingsverschijnselen naar het AZL ge bracht, nadat de zol derverdieping van haar huis aan de Lage Morsweg in brand was gevlogen. De brand werd veroorzaakt door kleding die bij de war me schoorsteen vlam vatte. De vrouw heeft zelf de brandweer kunnen waarschuwen. De totale schade is nog onbekend. WÊÊÊÊ LEIDEN Ruim veertig Nederlandse gemeenten willen een gesprek met Shell over Zuid-Afrika en de beste manier waar op de apartheid in dat land bestreden kan wor den. Dat hebben die ge meenten B en W van Leiden laten weten. Tot de ruim veertig gemeen ten behoren negen van de zestien gemeenten met meer dan 100.000 in woners. De gemeenten willen met dit gesprek Shell als een van de Shell zal binnenkort voor het gesprek met de vertegen woordigingen van de ruim veertig gemeenten worden uitgenodigd. De veertig ge meenten hebben nog geen contact gehad met de olie maatschappij over het beoog- maar een woord- dernemers, die in Zuid- bereiden. Volgens een Afrika is gevestigd en woordvoerder van de ge- daar nog steeds inves- mce"te Leiden moet het ge- teert onder druk zetten sP.r m Shell een „uitwis- teert, onaer aruK zetten. seimg van argumenten wor- De gemeente Leiden heeft den. „Wij zullen uiteen zetten vorige maand tachtig Neder- waarom wij het een slechte landse gemeenten aange- zaak vinden dat Shell in maatschapp schreven met het verzoek of Zuid-Afrika blijft en zijn in- de gesprek, men mee zou willen werken vesteringen niet terugtrekt, voerder van Shell liet enkele aan een gesprek met Shell. Shell zal van zijn kant waar- weken geleden, toen het ini- Voor Shell werd gekozen schijnlijk betogen dat men tiatief van Leiden bekend omdat dit bedrijf model staat juist de positie van de zwar- werd, al weten dat men ze- voor steun aan het apart- ten kan verbeteren door in ker op een verzoek voor een heidsregime. Leiden heeft tot Zuid-Afrika te blijven". Vol- gesprek zou ingaan. Als da- dusver van vijftig gemeenten gens de woordvoerder is het turn voor het gesprek staat antwoord gehad. Gisteren uitdrukkelijk niet de bedoe- voorlopig 21 mei gepland. waren vijftien gemeenten op ling van de betrokken ge- Het initiatief van de gemeen- uitnodiging van B en W van meenten om Shell met een ten Leiden is overigens het Leiden in Leiden bijeen om boycot te dreigen. „Dat is gevolg van een door de SP het gesprek met Shell voor te niet aan de orde". ingediende motie. ende motie. Burgemeester C.H. Goekoop heeft gistermiddag op de Molenwerf met enig feestelijk vertoon een ruim drie ton zware en tien meter hoge Koningslinde geplant. Deze Koningslinde wordt ook wel Oranjeboom genoemd, wat al enigszins wijst op de reden van dit ceremonieel. De boom is een geschenk van de Oranjeboom-brouwers aan de gemeente Leiden ter gelegenheid van een promo tiecampagne van Oranjeboombier In de regio Leiden. Oranjeboom dateert uit 1671. Het bedrijf is sinds 1884 gevestigd in Rotterdam en is een van de vijf grootste brouwerijen van ons land. Sinds 1967 maakt het bedrijf deel uit van het wereldconcern Allied-Lyons PLC dat In 1964 in Engeland werd opgericht. Lijstverbinding CDA en VVD voor Senaatsverkiezingen LEIDEN/DEN HAAG „We moeten een lijstverbinding aangaan met de VVD om in de Eerste Kamer de kleinst mo gelijke meerderheid van 38 ze tels te halen. Maar wat de combinaties van links ook zijn, het CDA haalt minimaal 26 ze tels, mits door alle provinciale statenleden op 9 juni goed wordt gestemd. De twaalfde zetel van de VVD is echter niet zeker en daarom is de lijstverbinding van belang". Dit zei prof. dr. J.H. Christi- aanse, fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer gisteravond tijdens de algeme ne vergadering van het CDA Zuid-Holland in het provincie huis in Den Haag. Hij kondig de daar de maatregel aan die min of meer door hogerhand, de partijbesturen van VVD en CDA, zal worden opgelegd. Christiaanse wees een lijstver binding met de kleine rechtse partijen (GPV, RPF en SGP) van de hand. „Het is niet ze ker of we dan een meerder heid halen." Wielerronde De Leidse Studentenvereni ging Minerva houdt dinsdag avond 12 mei een wielerron de voor inwoners van Lei den. Er is een wedstrijd voor licentie-houders en een voor „beginners". Het parcours loopt over de Doezastraat, Rapenburg, Kaiserstraat en Boisotkade. De start is om 19.00 uur. Voor deelneming kan men zich telefonisch op geven op 5, 6 en 7 mei tussen 18.00 en 20.00 uur: 133102 of 132076. De inschrijving is be perkt wordt overgestapt op de mu seumtram van de EMA voor een rit over het voormalige stukje Haarlemmermeerspoor naar Amsterdam Haarlem merstation. De aankomst in Leiden is om ongeveer 17.00 uur. De excursiepriis is 29 gulden. Aanmelden bij de se cretaris van de afdeling Rijn land van de NVBS, telefoon: 01718-29458 (na 19.00 uur). Expositie In het kerkelijk centrum aan de Kopermolen in de Meren- wijk wordt vanavond een tentoonstelling gehouden van schilderijen en tekeningen die vervaardigd zijn door leerlingen van Mien Rijns burger. De Leidse kunstena res geeft onderricht aan zo wel jongeren als ouderen. De mini-expositie is vanaf acht uur voor iedereen toeganke- Dichter Vrouwen telefoon De Vrouwentelefoon tegen seksueel geweld zoekt vrij willigsters die twee of drie maal in de maand diensten willen draaien op dinsdag van 14.00 tot 17.00 uur, op woensdag van 20.00 tot 23.00 uur of op vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Voorts wordt ver wacht dat de vrijwilligsters twee maal in de maand een vergadering bijwonen en een maal per jaar meedoen aan een training. Ook moeten de medewerksters goed kunnen luisteren en zich betrokken voelen bij de problematiek van vrouwen die te maken hebben met seksueel geweld. Belangstellenden kunnen zich telefonisch melden via 071-126844 of schriftelijk via postbus 364, 2300 AJ Leiden. Verwon dering „Verwondering" is een be langrijk onderdeel van de cursus „Mens in perspectief" die gedurende zes dinsdaga vonden in Leiden wordt ge houden, te beginnen op dins dag 12 mei. Doel van de cur sus is vragen op te roepen over de mens zelf en de din gen rondom. Voor inlichtin gen en aanmeldingen: di, wo en vr tussen 5 en half 7 bij Anne Marie Meevis (01818- 16850). Spoorwegvrien - denclub De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS) houdt zaterdag 16 mei een excursie naar de res tanten van het voormalige spoorwegnet door de Haar lemmermeerpolder. Het ver trek per touringcar vanaf het station in Leiden is om 10.00 uur. Vervolgens wordt gere den naar Alphen aan den Rijn. Vanuit Alphen wordt de vroegere route gereden richting A arlanderveen, Nieuwkoop, Nieuwveen en Ter Aar. De reis wordt voort gezet naar Amstelveen, waar De jonge dichter C. Paul Ross draagt morgenavond voor uit zijn bundel „Nomadenbloed en andere gedichten" in so ciëteit De Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. Aan vang acht uur, toegang gratis. Bond Bondsvoorzitter Jacob Draij- er van de grafische bond „Druk en Papier" huldigt morgenavond 34 jubilarissen. Zij zijn 25 tot 70 jaar lid van de bond. De Leidse toneel vereniging T.I.G. voert het stuk Viermaal Verkocht op en er is muziek. De feestelij ke bijeenkomst begint om 19.30 uur in het St. Anthoni- us Clubhuis aan de Lange Mare 43. Rock Roll Het jongerenwerk Quetal presenteert morgen de Rythm Blues en Rock Roll band Johnny Garson. De band is na een onderbre king van een paar maanden, eind 1986 onder een nieuwe naam weer aan de slag ge gaan: Johnny Garson strikes again. Het optreden heeft plaats in het buurthuis Op ei gen Wieken, Valkenpad 2 in de Meren wijk. De avond om 20.00 uur en de entree is 2,50 gulden. Vijftig jaar jaar geleden traden Jan Jonk en Cor de Koning in het huwelijk. Op 12 mei 1937 trouwden deze twee rasechte Leidenaren, die op de Schelpenkade wonen. Zaterdag 16 mei viert de familie Jonk met kinderen, kleinkinderen en andere familie en vrienden en kennissen het gouden huwelijk. LEIDEN Ouders op Herhaling (OOH) heeft de besprekingen over een fu sie van de instellingen, die zich in Leiden bezig houden met volwassene ducatie, afgebroken. OOH zegt niet langer mee te willen werken aan het plan van het college van B en W deze instellingen te laten opgaan in één 'stichting. Dat wil echter niet zeggen dat OOH blijft bestaan: uiterlijk per 1 ja nuari 1989 valt de ge meentelijke subsidie weg. Binnen de volwasseneducatie wordt al maanden gepraat over een fusie. Volgens het college van B en W zou een fusie een goede zaak zijn, om dat het werk daardoor beter georganiseerd zou kunnen worden. OOH wijst dat echter af en heeft eerder de indruk dat de gemeente een grotere greep op de volwasseneducatie wil krijgen. Voornaamste re den voor het afbreken van het overleg OOH heeft dat gis teren per brief aan het college meegedeeld is dat men de eigen identiteit zoveel moge lijk wil behouden. Binnen de nieuwe instelling, waarin on der meer Troef en de dag- en avondschool Boerhaave op zouden moeten gaan, zou de werkwijze van OOH geen en kele kans meer krijgen, kreeg de gemeentelijke commissie onderwijs gisteravond te horen van OOH-voorzitter W. Ploeg. OOH werd veertien jaar gele den opgericht, heef vier men sen in vaste dienst, telt zo'n 40 55 vrijwilligers en heeft jaar lijks ongeveer 300 cursisten. Volgens OOH is het bijzondere aan de organisatie dat veel macht bij vrijwilligers en cur sisten ligt Binnen de nieuwe instelling die na de fusie zou moeten ontstaan, zou daar geen enkele ruimte voor zijn. Door de plannen van B en W zou een groot aantal vrijwilli gers en cursisten van OOH al zijn opgestapt. „De basis onder OOH valt langzaam weg", al dus een van de medewerk sters. De commissie onderwijs stelde gisteravond een verordening vast waarin de nieuwe struc tuur van de volwasseneducatie is geregeld. Volgens die veror dening is er geen ruimte voor het voortbestaan van OOH. OOH hoopt dat als de verorde ning in de gemeenteraad aan de orde komt, alsnog het voortbestaan van de werkwij ze van OOH gegarandeerd zal worden. LEIDEN De politie heeft gistermiddag om half vijf de omge ving rond de Watertoren bij het Utrechtse Jaagpad afgezet na dat er uit de bouwvallige toren stenen naar beneden waren ge vallen. Een medewerker van de Leidse Duinwatermaatschappij meldde het euvel gistermiddag bij de politie, nadat hij had ge constateerd dat fietsers en voetgangers niet zonder gevaar langs de toren konden. Twee maanden geleden was uit een onderzoek gebleken dat de toren in een slechte conditie verkeerde. Van daag beginnen de herstelwerkzaamheden. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook i hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telejoonjvoor controle be:orging)_ Deze ontrangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Vóórletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóc Souoont mer I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13