General Motors komt terug DE NIEUWE HARDLOPER IN DE SUNNY COLLECTIE. NISSAN AUTO. CcldócOotvumt DONDERDAG 7 MEI 1987 PAGINaI Tweede deel BMW historie Japan exporteert record aantal auto's naar EG JE BLIJFT ERIN RIJDEN GOEDKOPE DOLLAR MAAKT „AMERIKANEN" WEER AANTREKKELIJK Hoe het met de lage dollarkoers zal gaan, om hoog of omlaag, weet nie mand. Dat de VS er alles aan zullen doen om de koers in elk geval gunstig te houden is echter wel zeker. In elk geval oorde len de Amerikaanse auto fabrikanten dat er weer mogelijkheden liggen om in Europa terug te ko men, nu een gunstiger exportprijs en meer „Eu ropese techniek samen gaan. Zo ook General Motors, dat het in eigen land met de concurren tiestrijd de laatste tijd moeilijk heeft. GM voelt zich een pionier in de invoering van veel moder nere techniek voor de VS- auto. Niet geheel ten onrech te, want het was inderdaad GM dat in 1979 met zijn „X- bodies" manmoedig de weg naar voorwielaandrijving aangaf. Die modellen, zoals de ook hier verkochte Citation, zijn al weer een gepasseerd station. In plaats daarvan kwamen reeds de nog com pactere „A-bodies" zoals de Celebrity. General Motors blijft die weg krachtig vervol gen en heeft zelfs vele klas sieke grote modellen omge bouwd op voorwielaandrij ving en dwarsgeplaatste mo tor met meestal niet meer dan zes cilinders. Dat heeft uiter aard onvoorstelbare bergen geld gekost, terwijl de Ameri kaanse burger al weer enige tijd heeft aangegeven liever terug te willen naar de aloude „full-size", als het even kan met de al even vertrouwde V8 erin. GM kon zo snel niet van de ingeslagen koers terug en gaat er nu kennelijk van uit op de lange duur toch gelijk te zul len krijgen met het gamma van compactere auto's. In elk geval presenteerde men on langs weer twee uiterst com pacte modellen (naar VS- maatstaven) die men zelf heeft ontworpen; niet weinig Amerikaanse compacts zijn immers uiterlijk aangepaste produkten uit Europa of Ja pan. Zo niet de Chevrolet Corsica en Beretta, die ook in ons land binnenkort te koop zullen zijn. De vierdeurs Cor sica en daarop gebaseerde tweedeurs Beretta coupé heb ben uiteraard ook voorwie laandrijving met dwarsge- Klaatste motor en onafhanke- jke wielophanging rondom. Het uiterlijk, met scherpe lage neus en hoge achtersteven, is onmiskenbaar Europeser dan ooit. Voor de aandrijving is er keus uit een slechts twee liter metende viercilinder of een 2,8 liter V6, die al in vele an dere modellen gebruikt wordt. De transmissie biedt zelfs keus uit een vijfbak en de traditionele automaat. Een bovenliggende nokkenas heeft de motor nog niet, maar met 67 kW/91 pk levert de tweeliter wel een ook in onze streken acceptabel vermogen. Goede stroomlijn en gematig de afmetingen doen het overi ge om de prestaties daarmee eveneens op een hier gebrui kelijk niveau te brengen. De wielbasis bedraagt dik twee meter zestig bij een totale lengte van ongeveer 4,70 me Het tweede deel van de BMW-geschiedenis is uit. Auteur Hörst Mönnich (68) gaf het de titel „Der Turm", naar het beroemde viercilinder hoofdkantoor van BMW in München. De geschiedenis van BMW loopt in dit boek van 1945 tot 1972. Over de iaren 1916 tot 1945 had Mönnich reeds het boek „Vor der Schallmauer" geschreven. Beide boeken zijn bij de BMW-dealer te verkrijgen. Prijs per deel: 126,80. Chevrolet Camaro. ter. Het is naar onze begrip pen dus een forse midden klasser. Brede modellenkeus Behalve die nieuwelingen heeft Chrevolet nog heel wat andere modellen, en naast Chevrolet biedt General Mo tors nog een serie andere merken. Hoewel van elk merk slechts een heel beperkt aantal modellen uit het totale gamma is gekozen kan GM in ons land toch behoorlijk veel keus bieden. Het gaat om 37 modellen van de vijf merken Chevrolet, Pontiac, Oldsmobi- le, Buick en Cadillac. Daaron der een aantal traditionele modellen zoals de sport- en terreinwagens welke hier ook bij hoge dollarkoers nooit he lemaal in de vergetelheid raakten. Al was het maar dank zij de tv-serie Knightri- der: iedereen weet nog wel wat een Chevrolet Corvette, Camaro of Pontiac Firebird is. En bij off-road liefhebbers bleef vaak het ideaal een Chevrolet Blazer, inmiddels in twee varianten verkrijg baar. Er is de nog niet zo oude S10 of de wat grotere klassie ke V10, die overigens niet al leen in afmetingen meer biedt. De S10 heeft een 2,8 li ter V6 met drieversnellings- automaat, naar keuze lever baar met alleen achterwiel aandrijving of bij te schakelen voorwielaandrijving. De V10 beschikt over een vijfliter V8, overdrive op de automatische bak en standaard inschakel- bare vierwielaandrijving. Daarnaast is hij in alle hoofd- maten één tot een paar deci meter groter. Prijzen: van iets meer dan vijftig tot ongeveer zestig mille (uitsluitend op personen-auto kenteken). De sportmodellen Camaro en Corvette vormen zowat de ui terste in de prijslijst, tenmin ste zo lang de prijzen van de nieuwe kleine Chevy's niet bekend zijn. Een Camaro, mét vijfliter V8, komt ongeveer op 47 mille, een Corvette gaat ruim over de ton heen. Maar ja, een béétje Porsche doet dat ook, zeker met de uitgebreide uitrusting van de Corvette; dan biedt zo'n Ame rikaan veel meer zichtbaar spektakel, dus in dat opzicht zijn ze nog niet duur. Karakter De tot nu toe genoemde mo dellen konden we op een „kennismakingsdag" niet rij den. Maar voor wat betreft GM's sedanmodellen konden we ons toch een aardige in druk vormen aan de hand van een sortering andere ty pen. Alle auto's die we pro beerden bezaten voorwielaan drijving en een dwarsgeplaat ste V6, al zijn er nog enkele klassieke V8-achterwielaan- drijvers en biedt Cadillac zelfs een dwarse V8 met voorwie laandrijving. Of zo'n achtci linder nu echt verschil maakt: de zespitters van 2,8 tot 3,8 li ter hebben hetzelfde karak ter, met een enorme trek kracht bij laag toerental en zeer geringe geluidsontwikke ling. Enige uitzondering daar op was de Pontiac Grand Am met een behoorlijk agressieve grom in de uitlaat, die echter al gauw wordt overstemd door het windgeruis. Opmer kelijk is daarbij wel dat het windgeruis weinig toeneemt bij flink hogere snelheid. Geen van de andere beproef de modellen had dat windge ruis-probleem van de Grand Am of had de wat krappe ruimte op de achterbank. De komende kleine Chevrolets hebben zo'n beetje dezelfde wielbasis als deze Pontiac, maar een grotere lengte, zodat zij dat ruimteprobleem waar schijnlijk ook niet kennen. Iets meer trillingen dan een V8 produceerden de zescilin ders soms wel, maar in presta ties vielen de motoren be paald niet tegen. Alle gereden auto's hadden een automaat en bij de wagens waar na de derde versnelling nog een overdrive komt (de grote luxe-modellen) viel pas te be speuren dat ook een 3.8 liter V6 nog niet helemaal zo pro bleemloos vanaf stationair toerental opneemt als de klas sieke grote V8. Niettemin liep ook zo'n full-size slagschip nog makkelijk naar snelheden van meer dan 140 km/u. Bij een aantal modellen moet je dan gaan raden: om hardrij den te ontmoedigen laat men de snelheidsmeter in de VS bij 140 ophouden. Een Buick LeSabre met digitaal dash board liet ons echter toch het hogere snelheidsgebied zien, dus helemaal consequent is men ook weer niet. Digitaal- elektronische meterpanelen troffen we in meerdere mo dellen, want juist op elektro- nica-gebied bieden de Ameri kanen hetzelfde als Europese auto's of nog meer. Niet altijd met succes: we reden een Pontiac met wijd verspreide, kleine en spiegelende dis plays die dus niet best af te lezen waren. In de Buick Le Sabre en Oldsmobile 98 gaf dat echter geen problemen. De Olds bood nog wat verras sende extra trucs: automatisch dimmende binnenspiegel met foto-elektrische cel, die ook nog regelbaar is op de felheid van achterligger-koplampen waarbij hij de dimstand op zoekt. Gelijkenis Wat betreft motoren, onder stellen en carrosserieën kom ie in het gamma nogal eens hetzelfde tegen. De V6 moto ren zijn niet „merkgebon- den": men pakt allemaal uit hetzelfde rek een motor met de gewenste prestaties. Het onderstel kent in het alge meen onafhankelijke wielop hanging rondom, al is de con structie van de achterwielop hanging soms verschillend. Verdwenen is in ieder geval de massale achteras van vroe ger die de halve kofferruimte wegnam: onveranderlijk vol doet de bagageruimte nu ook aan onze normen. Voor de be sturing gebruikt men be krachtigde tandbeugelsyste- men met verschillende karak ters, deels ook in verband staand met de gekozen ban den. De bekrachtiging is altijd erg sterk, maar de ene auto laat meer stuurgevoel over dan de andere. De Pontiac Grand Am voelde bijvoor beeld bepaald zweverig aan in rechte lijn, terwijl een Bonne ville van hetzelfde merk juist schichtig-direct stuurde. Het rij-karakter blijft dus Ameri kaans, maar de wegvastheid is toch wel stukken beter dan in vroeger tijden. De auto's nodi gen alleen niet uit om het te proberen. Wat betreft de remmen is er eveneens veel verbeterd, al vindt men schijfremmen aan de achterwielen nog niet no dig. Wel leverde de Ameri kaanse elektronica natuurlijk ook al een goed anti-blok- keersysteem op dat standaard gemonteerd wordt in de Olds- Pontiac Bonneville. mobile 98. Dat is een luxe versie van de Delta 88. Beide versies zijn vergelijkbaar met de Buick LeSabre en luxueu zer Electra, allemaal op een wielbasis van 281,5 cm bij bui tenlengten van 498 tot 500,5 cm. izen Wat prijzen: de Pontiac Grand Am, het kleinste mo del dat we reden, komt op een kleine vijftig mille. Het duurst was de zeer luxueuze Oldsmobile 98 (die officieel ook nog Regency Grande heet) die op bijna tachtig mil le kwam. Samengevat hebben de nieuwe Amerikanen van General Motors toch nog het karakter dat wij „typisch Amerikaans" zouden noemen. De sterk gemoderniseerde techniek heeft veel nadelen die daar vroeger aan kleefden flink beperkt. De vering is nog steeds uiterst comfortabel en de besturing pink-licht;, maar dat gaat nu niet meer gepaard met uitgesproken deinend weggedrag en moei zaam bochtgedrag bij meer dan stads-snelheden. Goed koop zijn de goedkoopste mo dellen nog bepaald niet. Het meest aantrekkelijk lijken dus juist de grote luxe-versies met veel elektronica aan boord, die veel meer uitrusting bie den dan gelijk geprijsde Euro pese concurrenten. Een aardi ge gedachte nog over de ste reo-installatie die in alle mo dellen aanwezig was. Niet al leen van uitstekende kwali teit, zij het met nogal onover zichtelijke bediening, maar ook van een ongebruikelijk formaat. Onaantrekkelijk voor dieven wellicht, omdat de stereo-installatie ten eerste moeilijk uit de auto te slopen is en ten tweede in nagenoeg geen enkele andere auto past. PETER FOKKER Japan heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 381.200 auto's j geëxporteerd naar de Europese Gemeenschap, dertig procent i meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De Japanse auto export steeg hiermee tot een record ondanks de toezegging van Japan dat het zijn uitvoer van wagens naar de gemeenschap jaarlijks met niet meer dan tien procent zou laten groeien. De jongste cijfers over de auto-export van Japan naar de EG kunnen leiden tot een verheviging van de spanningen tussen de twee handelsblokken. EG-functionarissen zeiden deze week J dat de gemeenschap nog geen directe plannen heeft om iets te v doen aan de toenemende Japanse auto-export. Pogingen om dit probleem aan te pakken worden overigens bemoeilijkt doordat verschillende EG-lidstatén bilaterale overeenkomsten hebben in met Japan over de autohandel. GJ NISSAN SUNNY 3-DEURS VANAF 15670,- SUNNY 5-OEURS VANAF 21510.- I N|!aNV T\A 'n ™euwe Sunny GTi- OUNNY 16V hoeft u niet langer dan 9,8 sec. geduld op te brengen om de i Nederland toegestane maximum snelheid te halen. Waarmee u overigens nog niet de top bereikt hebt, want die ligt op 200 km/h. Onder de motorkap van deze Sunny huist dan ook een juweel van een krachtbron; een 1.6 liter met dubbele bovenliggende nokken- assen en 4 kleppen per cilinder, die een vermogen ontwikkelt van liefst 88 kW (120 pk). Op diverse fronten is de GTi-16V daarom aangepast aan deze krachtexplosie. Zoals het onderstel, de wielophanging, de Sunny 13 1.6 1.6 GTi 1.6 katalysator 1.7 Diesel 3-deurs 4/5-bak 5-bak automaat 5-bak 5-bak 5-bak 4-deurs 5-bak 5-bak 4 WD 5-bak automaat 5-bak 5-bak 5-deun. 5-bak 5-bak 5-bak 5-bak Florida - 5-bak - - 5-bak Coupé - 5-bak 5-bak - - Wagon/Bestel 4-bak - - - - remmen (schijven rondom) en de banden (extra brede 185/60 R14). Maar ook het interieur onder streept z'n bedoelingen. Luxe kuipstoelen, bekleed sportstuur en toerenceller. Voor wie dit allemaal een tikkeltje te snel is, biedt de Sunny collectie met 6 modellen en 31 uitvoeringen interessante altematievea Ook in Diesel of met automaat. Nu 6 jaar e. IX-zc ga in binnenuit is van toepassing op allo Nissan personenauto's. Prijzen incL BTW, cxcL aflevcnngskostcn. Wijzigingen voorbehouden (wieldoppen kleine afb. tegen meerpnjs) Nissan is ook de maker van de Micra, Prainc, Bluebird, Laurel. Silvia, 300 ZX, Patrol, King Cab. Vanette, Urvan en Cibstar. Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Lejjden B.V, Frederik Hendrikstraat 2, tel 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V, Lammenschansweg 128, teL 071-310811. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V, Oranjclaan 74, teL 02521-17550. Noordwijk, Garage Abswoudc B.V., Nieuwe Offcmweg 2, tel. 01719-13150. Roelofarendsvccn, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, teL 01713-2866. Sassenheim, Autobednjf Beugelsdijk (servicebedrijf), Hoofdstraat 158, teL 02522-31020. SUNNY COUPE VANAF 26.655-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10