Alleen winst van links kan schrale hoop bieden I Medewerkers Contra netwerk handelden „in geest van Reagan' Kohl wijst voorstel Gorbatsjov af Hart erkent fout in nieuw schandaal BUITENLAND CeidaeSomant Razzia op jeugd in park Moskou Aanslag op Franse premier verijdeld Snoepje ZWART ZUID-AFRIKA KIJKT VANDAAG TOE BU BLANKE VERKIEZINGEN Honderd doden na aardverschuiving Onherkenbaar WOENSDAG 6 MEI 1987 PAGINA 7 Griekse marine entert Turks vissersschip ANKARA /ATHENE De Griekse mari ne heeft gisteren een Turks vissersschip geënterd en de kapitein gearresteerd.. Dit hebben zowel Turkse als Griekse -zegslie den bevestigd. Maar een .Woordvoerder van de regering in Athene ontkende giste ren in alle toonaarder^-jat de boot ook be schoten is. „Wij hjebben de kapiteit gear- resteerjijytt.da.tJ?;ij jn onze territoriale wa- terien aan het vissen was, maar er is geen .Khot gelost", aldus de woordvoerder. De Turkse onderminister Inal Batu heeft of ficieel om opheldering gevraagd. In maart van dit jaar leidden Turkse plannen om in de Egeische Zee naar olie te gaan zoeken al bijna tot een gewapend conflict tussen de beide Navo-partners. MOSKOU Een Russische dissi dent heeft gisteren onthuld dat de politie en het leger maandagavond een razzia hebben gehouden in een park in Moskou dat veel werd be zocht door westers georienteerde iongeren met lang haar en hippie- kleding. Sommige jongeren zouden zijn geslagen en er zouden zo'n zestig arrestaties verricht zijn. Vol gens Nikolai Chramov, lid van het comité voor het wekken van ver trouwen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie, hadden en kele jongeren een zak over hun hoofd gekregen zodat hun ge schreeuw niet gehoord kon wor den toen ze werden geslagen. PARIJS De Franse minister van binnenlandse zaken, Charles Pasqua, heeft voor het eerst kranteberichten bevestigd waar in stond dat een komplot tegen premier Jacques Chirac en twee of drie andere leden van zijn re gering is verijdeld. Pasqua zei tij dens een televisieprogramma over het terrorisme, dat vorige maand een aanslag op Chirac en de anderen werd voorbereid. Pasqua zei dat de autoriteiten de mensen kennen die bij deze zaak betrokken waren, maar weiger de nadere bijzonderheden be kend te maken. „CONTRA'S HEBBEN AMERIKAAN VERMOORD" MANAGUA De door de VS gefinancierde Contra's in Nicaragua hebben vorige week dé 27-jarige Amerikaan Benjamin Linder in koe len bloede vermoord. Deze conclusie trekt de politiearts Bayardo Gonzalez, die onlangs het stoffelijk overschot heeft onderzocht. De arts schrijft de dood van Linder toe aan een kogel die van «65 centimeter afstand door het hoofd werd geschoten. Op de schotwond waren kruitresten achtergebleven. Bij de „executie" zouden ook twee Nicaraguanen zijn vermoord. Eén werd door het oor geschoten, de ander overleed door een messteek in de borst. Linder hielp in Nicaragua als vrijwilliger bij de bouw van een waterkrachtcentrale. De Contra's ver klaarden vorige week dat Linder bij een gra- naataanval van de Sandinisten om het leven was gekomen. Demjanjuk (linksboven) en zijn advocaten kijken naar de video-montage (inzet) die gisteren werd vertoond tijdens de rechtszaak in Jeruzalem. Demjanjuk protesteert tegen vertoning video JERUZALEM In het proces in Jeruzalem tegen de van oorlogsmis daden verdachte John Demjanjuk heeft diens advocaat Mark O'Con nor fel geprotesteerd tegen de ver toning van een videofilm van Dem janjuk. De videofilm bestaat uit op namen die vorig jaar in de Ayalon- gevangenis van Tel Aviv zijn geno men en in een deel van de film is een oude foto van Demjanjuk over het oorspronkelijke beeld gemon teerd. De advocaat betitelde de vi deo als een „Hollywood-achtige truc" en bovendien vanwege de „grove laster een schending van het bijbels en joods recht". De Indiase premier Gandhi geeft president Zail Singh een snoepje voor zijn 71-ste verjaardag. Volgens de Indiase pers zijn de meningsverschillen tussen de twee leiders echter zo groot gewor den, dat Zail Singh er zelfs over zou denken Gandhi te ontslaan. (Van onze correspondent Jo Wijnen) [WASHINGTON Het ingewikkelde en geheime jnetwerk, dat diende om de Nicaraguaanse rebel len, de Contra's van geld en militair materieel te voorzien, kon bestaan om dat de betrokkenen dach ten te handelen met de goedkeuring van presi dent Reagan. Dat zei ge- neraal-majoor b.d. Ri chard Secord. Hij werd gisteren als eerste ver hoord door de speciale commissies van het Ame rikaanse Congres, die een onderzoek instellen naar het Iran-schandaal. Secord verklaarde dat met de geheime wapenzendingen aan Iran dertig miljoen gulden winst was gemaakt, maar dat daarvan ruim zeven miljoen gulden de Contra's heeft be reikt. Secord was dan ook al lerminst te spreken over de Amerikaanse minister van jus titie Meese, die had verklaard dat er tussen de veertig en zes tig miljoen gulden naar de (intra's in Nicaragua is ge gaan. Overigens zei Secord zich door de Amerikaanse re gering verraden te voelen. „Alle bij het Contra-netwerk betrokken personen zijn door de regering in de steek gelaten en moeten zich nu zelf zien te verdedigen", zei Secord die door luitenant-kolonel Oliver North bij het Contra-netwerk werd betrokken. De gepensio neerde generaal, die niet al leen contacten onderhield met de Contra's, maar ook geld probeerde los te peuteren van onder meer rijke Arabieren, zei: „Wij handelden in de zin van president Reagans politie ke opvattingen". De generaal b.d. voegde daaraan toe dat alle betrokkenen „geloofden in het belang van wat ze de den". Overigens zei Secord ook dat het door North opge zette netwerk niet direct werd gefinancierd door de Ameri kaanse regering. In Washington raken steeds meer deskundigen ervan over tuigd dat als gevolg van de verhoren, het Witte Huis op nieuw in grote moeilijkheden zal raken. President Reagan heeft gisteren nogmaals ont kend iets van de privéfondsen en het doorsluizen van met de Iraanse transacties gemaakte winsten naar de Contra's te weten. Maar vrijwel niemand is bereid dat te geloven. Wapenhandel Uit de verhoren van Secord, die nog tot vrijdag doorgaan, is in ieder geval gebleken dat Oliver North nog meer betrok ken was bij het financieren van de Contra's dan tot dusver was aangenomen. Ook is ge bleken dat ex-directeur van de CIA, William Casey ten nauw ste bij het financieren van de Contra's was betrokken. Richard Secord is een gepen sioneerd generaal die was ge specialiseerd in wat doorgaans als „geheime oorlogsvoering" wordt aangeduid. Hij was bij tal van Amerikaanse acties in binnen- en buitenland betrok ken. Vlak voor zijn pensione ring werd zelfs aangenomen dat hij bestemd was voor een buitengewoon hoge politieke post in het Pentagon. De kleu- rijke carrière van de generaal strandde evenwel omdat een van zijn vrienden, de voorma lige CIA-agent Edwin Wilson, betrokken was bij geheime verkopen van onder meer ex plosieven aan Libië. Toen Secord in 1983 met pen sioen ging, trad hij vrijwel on middellijk daarna in dienst van de wapenhandelaar Al- bert Akim. Dat bracht hem •weer in contact met Oliver North die doende was met het opzetten van een geheim net werk om de Contra's aan wie, volgens een besluit van het Congres, tussen 1984 en 1986 geen Amerikaanse hulp meer mocht worden verleend van financiële en militaire middelen te voorzien. (Van onze correspondent Anthony Heard) KAAPSTAD Een ver kiezing voor blanken met miljoenen zwarten als toe schouwers; zo was de situ atie in Zuid-Afrika van daag. Drie miljoen blanke stemgerechtigden bega ven zich naar de stemhok jes om een nieuwe rege ring te kiezen voor het land, waar rassenonlusten nog steeds aan de orde van de dag zijn. De rest van de dertig miljoen Zuidafrikaanse inwoners, die voor het merendeel zwart zijn, mag niet mee doen. De overwinnaar van de ver kiezingen dat staat nu al vast is president P.W. Bot ha's Nasionale Party. De ver kiezingen zijn dan ook al meermalen als „komedie" be stempeld en militante zwarten hebben met wisselen succes getracht de gang van de blan ken naar de stembus te versto ren. Maar toch kan de uit komst van de stemming direc te invloed hebben op de toe komst van het land, waar poli tieke gewelddadigheden in minder dan drie jaar tijd al 2.500 levens hebben geëist. De Nasionale Party is al sinds 1948 aan de macht, maar de laatste jaren zijn nogal wat linkse en rechtse splinterpar tijen ontstaan en de twee flan ken doen gezamenlijk hun best om de gevestigde macht van de Party in het blanke electoraat zoveel mogelijk uit te hollen. En hierin ligt nu het belang van de verkiezingen: in welke mate zal president Bot ha's machtspositie terugge drongen worden? Steun Tot op de dag van vandaag kon de Party rekenen op de steun van eenderde van de Engelssprekende Zuidafrika nen en de meerderheid van de (uit Nederland afkomstige) Afrikaners. Maar, terwijl die meerderheid zo'n twee decen nia geleden nog tachtig pro cent was, is dat percentage nu gezakt tot zestig procent en misschien nog wel minder. De rechtse partijen eisen waar schijnlijk twintig procent van de Afrikaners op, en de linkse Onafhankelijken en de Pro gressieve Federale Partij zul len ook wel zo'n twintig pro cent naar zich toetrekken. De feitelijke macht van de Na sionale Party heeft echter wei nig te maken met die één mil joen kiezers die hun steun be tuigen aan de regerende partij. De grootste kracht van de Par ty ligt in het Staatsveiligheid- sapparaat van ministers en po litiecommissarissen, dat met zijn tentakels invloed uitoefent op vrijwel elk aspect van de Zuidafrikaanse samenleving. Na het afkondigen van de noodtoestand werd deze macht direct voelbaar: bijvoorbeeld door de massale arrestaties, de persbreidel en het verbod op samenscholingen. Onder deze omstandigheden is het zelfs voor de relatief bevoorrechte blanken haast onmogelijk om doodgewone politiek te bedrij ven. Desondanks accepteert de re gering, die een hardnekkig voorstander is van wetmatig heden, dat van tijd tot tijd ver kiezingen gehouden moeten worden en wendt zich dan tot het blanke kiezerscorps voor bevestiging van de politieke doelstellingen. De vorige ver kiezingen werden zes jaar ge leden gehouden en de volgen de staan gepland voor over twee jaar, precies zoals wette lijk bepaald werd bij het in stellen van het uit drie (blank- Indisch- en kleurlingen-) Ka mers bestaande parlement. Er zijn ook mensen die voorspel len dat zich geen verkiezingen meer zullen afspelen onder deze regering. Communisme Wat in de verkiezingscampag nes als belangrijkste aan dachtspunt naar voren kwam, was de vermeende toegeeflijk heid van de liberale oppositie partij de PFP jegens het com munisme. De PFP ontkent ook maar iets met het communis me te maken te hebben of communistische sympathieën te koesteren. De partij ver klaart dat de grootste kracht die het communisme steunt het al 39 jaar durende apart heidssysteem is, dat tot gevolg heeft gehad dat de zwarten vervreemdden van het Wes terse vrije-ondernemingssys- teem en van hun blanke land genoten. De PFP wijst op het hoge werkloosheidscijfer, de sociale verdeeldheid, crimina liteit en geweld, en noemt dit de erfenis van de huidige re gering. Het middelpunt van belang stelling vóór en tijdens de ver kiezingen wordt ongetwijfeld gevormd door de zogenoemde „onafhankelijken". Dit zijn drie uiterst bekwame voorma lige nationalisten, die vinden dat de regering Botha niet ge noeg vorderingen maakt met de beloofde hervormingen. Eén van hen is de ex-ambassa deur voor Zuid-Afrika in Lon den, dr. Dennis Worrall. Hij keerde terug naar zijn vader land om zijn reusachtige strijd te voeren compleet met Kennedy-achtige publiciteits- stunten, zoals luchtballonnen tegen de gewiekste Chris Heunis, de leidende architect van het constitutionele rege ringsbeleid en de vermeende troonopvolger van de nu 71-ja rige President Botha. De uit komst van de Worrall/Heunis- slag in het kiesdistrict Helder- burg zal voor een groot deel bepalen hoe de regering Botha uit de verkiezingsstrijd tevoor schijn komt: als triomfator of als gekwetste. Zwarte jongeren protesteerden gisteren In Kaapstad tegen de verkiezingen voor blanken. De demonstranten riepen op tot een staking van twee dagen. Desillusie Noch de onafhankelijken, noch de PFP maken kans om de regering voorbij te streven. De onafhankelijken beweren echter wel dat ze dertig pro cent van de nationalisten ver tegenwoordigen. Een groep die bij een volgende verkiezing Botha wel eens keihard zou kunnen laten vallen. Colin Eglin, de uiterst pragmatische PFP-leider, heeft de onafhan kelijken al steun toegezegd en geholpen m$t organisatorische zaken. Hij gelooft dat een ver bond van zijn partij met de on afhankelijken en andere ge matigde linkse groeperingen bij deze verkiezing daadwer kelijk invloed kan uitoefenen en bij de volgende verkiezin gen belangrijk aan kracht kan winnen. Eén ding is niettemin zeker: Botha blijfi aan het bewind met waarschijnlijk meer dan honderd van de totaal 166 par lementsleden achter hem. Maar als de PFP oftewel het verbond met zetelwinst in het parlement terugkeert (bijvoorbeeld van 36 naar 40 zetels), zal het er bij de volgen de verkiezingen om gaan spannen. Hopenlijk zullen de dertig nationalistische parle mentsleden van wie gezegd wordt dat ze het in hun hart eens zijn met de onafhankelij ken, naar het linkse verbond „overlopen". Troefkaart De enige troefkaart die de re gering nog heeft zijn de twee rechtse splinterpartijen, de Conservatieven en de Herstig- te Nasionale Party. Maar aan gezien zij er niet in slaagden een samenwerkingsverband tot stand te brengen voor de verkiezingen en elkaar voort durend in de haren zitten, lijkt het onwaarschijnlijk dat ze veel aan invloed winnen. Slechts zeventien zetels zijn in handen van de Conservatie ven en de Herstigte Nasionale Party heeft er maar één. Vermoedelijk zal de uitkomst een lichte vermindering van regeringssteun zijn ten gunste van links, maar meer ook niet. De realiteit is echter dat het merendeel van de Zuidafrika nen nog steeds geen kiesrecht heeft. Terwijl de steden en woonwiiken van voortdurende gewelddadigheden schudden op hun grondvesten, mogen de zwarten alleen van een af stand toekijken als de blanken hun ontroerende verkiezings campagnes voeren. Daarbij gaat het ironisch genoeg voornamelijk over de positie van de zwarten. Het eeuwig durende hete hangijzer van de „blanke" politiek is namelijk öf en op wélke voorwaarde de overgrote zwarte meerderheid van Zuid-Afrika betrokken moet worden bij de beleids voering. Voorlopig is daar nog absoluut geen sprake van. BÖNN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft het jongste aanbod van de Sovjetleider Gorbats jov om kernraketten voor de kortere afstand uit Euro pa terug te trekken afgewezen. Volgens Kohl kunnen deze wapens in korte tijd naar hun plaats worden te ruggebracht. De regering in Bonn is verdeeld over het jongste aanbod van Gorbatsjov en de bondskanselier verwacht dat men pas volgende maand tot een beslis sing komt. Het voorstel van de Sovjets om de raketten met een bereik van vijfhonderd tot duizend kilometer uit Europa weg te halen „heeft ons absoluut niets opgeleverd", verklaarde Kohl gisteren. Hii meent dat raketten die naar Azië zijn verplaatst, binnen en kele uren weer naar in Europa kunnen worden gebracht. On derhandelingen over raketten met een kortere draagwijdte moe ten gepaard gaan met gesprekken over afschaffing van chemi sche wapens en over beperking van de conventionele strijd krachten. Op conventioneel gebied heeft de Sovjet-Unie een overwicht. FLIP NEW YORK Gary Hart heeft het verhaal dat hij vrij dagnacht met een 29-jarige ac trice heeft doorgebracht, gehe keld als „misleidend en on juist". De belangrijkste kandi daat van de Democratische Partij voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen zei gis teren dat de Miami Herald on nauwkeurig conclusies had ge trokken op basis van slordige observeringen. „Heb ik een fout gemaakt door mezelf in een situatie te plaatsen die verkeerd kon worden uitge legd? Natuurlijk!", bekende Hart echter. De Miami Herald berichtte zondag dat Hart en Donna Rice vrijdagnacht en een groot deel van de volgende dag sa- men hadden doorgebracht in Harts 'huis in Washington, ter wijl zijn vrouw Lee in Denver was. De krant had enkele journalisten bij het huis van Hart geposteerd. De 50-jarige ex-senator zei za terdag dat Donna Rice een kennis van een kennis was en dat zij niet gezamenlijk de nacht hadden doorgebracht. In een interview met de Denver Post van gisteren haalde hij fel uit naar de media. „Ik ben heel erg kwaad en het is niet -oed in woede te praten", zei hij. „Iemand moet de bezem halen door uw beroep, want anders stapt iedereen met ook maar een greintje integriteit eruit". Waarnemers geloven dat de affaire de campagne van Hart nadelig zou kunnen beïnvloe den. Maar vooralsnog is hij on der de democratische kiezers verreweg de populairste kan didaat, zo blijkt uit opiniepei lingen. Zelf zei Hart dat hij zijn campagne voor de demo cratische nominatie niet zou opgeven. PADANG Na de aardverschuiving van maandag op West-Sumatra zijn tot dusver 46 doden geborgen. De autoriteiten zeiden giste ren te vrezen dat nog zo'n vijftig lichamen onder de brij van modder en stenen bedol ven liggen. Een woordvoerder van de plaat selijke reddingsdienst zei dat 51 gewonden waren overgebracht naar een ziekenhuis. De meeste slachtoffers waren fabrieksarbeiders en boeren, die niet konden ontsnappen, toen na zware regenval plotseling een deel van een heuvel inzakte. Tientallen huizen en voertuig zijn vernield. Een onherkenbare prins Charles bracht gisteren een bezoek aan de onder neming Plessy in Robo- rough waar micro-chips worden gemaakt. De prins was van top tot teen ge huld in plastic, toen hij het nieuwe gebouw van de on derneming ter waarde van 150 miljoen gulden opgnde.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7