„Wij willen niet bevrijd worden door een terroristische bende" IS VAKMANSCHAP HERKENBAAR? Miep Gies waarschuwt jeugd van Nederland binnenland EaidóaQowuvnt Grote wapenvondst in Zeeuws-Vlaanderen COMMISSARIS VAN CAPELLE STAPT OP Verwarring over stemafspraken D66 PSP wil „half" NAVO- lidmaatschap accepteren Papoea-leider niet enthousiast over Libische steun IEUWO Wwv-uitkeringen alsnog aan vrouwen uitbetalen nva s.. lid „HERINNERINGEN AAN ANNE FRANK" Partijen gaven veel geld uit bij verkiezingen Koffiebranders klagen over „zuivere koffie HOOGLERAAR: BASISVORMING WEINIG VERNIEUWEND WOENSDAG 6 MEI 1987 PAGINA 3 gLulS De politie heeft gisteren bij huiszoeking op zes adressen in Sluis en Cadzand-Bad een grote hoeveelheid vuurwapens en munitie in beslag geno- Er werden vijf mensen aangehouden. Twee van hen, de 49-jarige H.D. C. uit Sluis en de 28-jarige A.J. van V. uit Cad zand-Bad, zijn in verzekering gesteld. Bij de eerste werden pistolen, geweren, handgranaten, een machinepistool, twee duizend stuks munitie en een groot aan- tal slag- en steekwapens in beslag geno- De'man verklaarde tegenover de politie verzamelaar te zijn. Alle verdachten hebben tegen de politie gezegd dat zij hun wapens in België gekocht hebben. CAPELLE AAN DEN IJSSEL Wegens een „be leidsmatig verschil van inzicht over de leiding van de politie" neemt de korpschef van de gemeente politie in Capelle aan den IJssel, commissaris S.H. van Weelden, ontslag. De Capelse korpschef zit al enige tijd thuis. Nadat de uitkomsten van een onderzoek naar het functio neren van het korps in Capelle onlangs bekend werden, kreeg hij op eigen verzoek buitenge woon verlof om zich te beraden over de nog al tijd geheime onderzoeksresultaten. Het onder zoek is verricht door de voormalige korpschef van de Leidse politie, Van Voorden. Deze wilde niks over het onderzoek vertellen. Van Voorden zei nog wel dat Van Weelden korpschef in Gorkum was, toen daar aan het licht kwam dat enkele agenten hun boekje te buiten gingen bij contacten met sekshuizen. DEN HAAG Tussen de Partij Nieuw Lim burg (PNL, vier statenzetels in Limburg) en D66 zijn interpretatieverschillen gerezen over stemafspraken voor de Eerste-Kamerverkiezin- gen van 9 juni die D66 eventueel aan een vijfde senaatszetel zouden kunnen helpen. Het is de vraag of D66, dat extra stemmen no dig heeft van andere partijen, bij de alliantie (Fryske Nasjonale Partij, Partij Nieuw Limburg en Noordhollandse Groenen) zal aankloppen, dan wel bij de PPR, die ook een stemmenover- schot heeft dat zowel CPN als D66 aan restze tels kan helpen. De CPN zou, als de PPR daar voor inspringt, één senaatszetel krijgen, terwijl D66 vijf in plaats van de thans gewaarborgde vier zetels zou verwerven. De kandidaat van D66 voor de vijfde senaatszetel is de Rotter damse criminoloog prof. P. Hoefnagels. Vangen ondermaatse aal toegestaan DEN HAAG Minister Braks van land bouw en visserij heeft goedkeuring ver leend voor het vangen van ondermaatse aal (kleiner dan de minimumlengte van 28 centimeter) voor kweekbedrijven (aquacultuur). Van 1 mei tot en met 30 no vember mag uit het IJsselmeer, de Wad denzee en de zuidelijke getijdewateren achtereenvolgens 50, 20 en 20 ton onder- maatste aal worden gevangen. De vrijstel ling geldt voor drie jaar. De afgelopen twee jaar is bij wijze van proef ook al on dermaatse aal gevangen. De Nederlandse binnenvissers zijn fel tegen het vangen van deze aal, omdat zij vrezen dat op ter mijn hun inkomens teruglopen omdat zij minder aal zullen vangen. Uit onderzoek dat het ministerie eind vorig jaar heeft la ten uitvoeren is dit niet gebleken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PSP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Andreé van Es. is bereid een ..half" NAVO-lidmaatschap, waarin geen deel wordt uitgemaakt van de militaire poot, te accepteren om na 1990 mee te kunnen doen aan een eventueel links meerderheidskabinet. Zo'n lidmaatschap moet wel tijdelijk zijn als „eerste stap naar daadwerkelij ke uittreding". Van Es zegt dit naar verluidt in een interview met het vrijdag te verschijnen blad van de vredesbeweging In Vredesnaam. De PSP heeft zich tot nu toe altijd verzet tegen het Nederlands lidmaat schap van de NAVO. Tegenover dit soepeler standpunt stelt van Es wel de voorwaarde dat door een progressief kabinet met PvdA. D'66 en PPR een echt ontwapeningsbeleid moet worden gevoerd. De PSP-frac tievoorzitter toont zich voorts bezorgd over de verdere radicalisering van haar partij. De „sterk anti-parlementaire stromingen" zijn volgens haar een gevaar voor radicaal-links, die naar haar mening moet stre ven naar samenwerking met andere partijen en groeperingen. DELFT Het nieuws dat de Libische kolonel Khadaffi zich intensief met de vrijheidsstrijd van de papoea's in het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea wil gaan bemoeien, is in huize Jouwe in Delft niet erg enthousiast ontvangen. ;„Khadaffi is niet in onze zaak geïnteresseerd. Hij zal het vrijheidsstreven van de papoea's misbrui ken voor zijn eigen doel einden. Leer mij wat dat betreft Khadaffi ken nen", bromt Nicolaas 'Jouwe, al ruim vijf en ^twintig jaar voorzitter van de Nationale Bevrij- dingsraad West-Papoea in Nederland. „Natuur lijk willen wij bevrijd worden, maar niet door Sèen terroristische bende, ik wil onze jongeren waarschuwen dat ze zich niet met Libië moeten Inlaten". Voor een kleine twintig pa poea's komt die waarschu wing wellicht te laat. Zij zijn de laatste weken naar de mini-staat Vanuatu in de Stille Zuidzee vertrokken, om van daar verder te reizen naar Tripoli voor een eerste klas guerrilla-opleiding. Ook enkele Nederlandse papoea's hebben zich bij dit lergertje aangesloten. Zij moeten de kwartiermakers worden van een elite-korps dat de Indo nesische militairen in Irian Jaya het leven zuur gaat ma ken. Maar Nicolaas Jouwe heeft zo zijn eigen ideeën over de motieven van Khadaffi. „Het is bekend dat de kolonel de Amerikanen waar hij kan een voet dwars wil zetten. Zo steunt hij het verzet op het Filipijnse eiland Mindanao en is overduidelijk aange toond dat hij terroristische acties in Libanon financier de; hij steunt Bouterse en zo wil hij zich ook met ons gaan bemoeien. Waarom? In wes telijk Nieuw-Guinea zijn ruim twintig Amerikaanse multinationals gevestigd die allerlei grondstoffen delven en exporteren, variërend van goud en zilver tot koper en nikkel. Het zou me niets ver bazen als deze multi's het eerste doelwit van zijn acties worden". De vrijheidsstrijd van de pa poea's is niet nieuw. Sedert Nederlands Nieuw-Guinea met instemming van de Ver enigde Naties aan de rege ring in Jakarta is overgedra gen, verzet de plaatselijke be volking zich tegen de Indo nesische overheersing. De papoea's voelen zich dan ook op geen enkele manier ver bonden met de Javaanse be volking en hun cultuur. Jou we, op zijn vingers opsom mend: „Zowel etnisch, geo grafisch en religieus als vol kenrechtelijk hebben we niets met Indonesië te ma ken! Vóórdat de VN en Ne derland Nieuw-Guinea aan Jakarta uitleverden, behoor den de papoea's nog tot het negroïde volk van Oceanië. Nu wordt de papoea officieel „verjavaniseerd'Hij mag zijn eigen taal niet meer spreken, moet Indonesisch staatsrecht leren en moet zich helemaal Indonesiër voelen. Daar doen sommige Nederlanders weieens baga telliserend over, zo van: waar maak je je druk over? Maar stel je voor dat de Duitsers Nederland weer zouden an nexeren en met ingang van morgen de Nederlandse taal zouden verbieden. Dan hecht de Nederlander op deze be vrijdingsdag toch wel erg aan zijn eigen identiteit. En dan praat ik hier nog over twee germaanse volkeren met het zelfde geloof en een overeen komstige cultuur" Saté De regering in Jakarta is niet erg gevoelig voor deze argu- N VANDAAG IN HET VJ menten. Dat het Indonesië ernst is met de volledige „in lijving" van Irian Jaya bleek onlangs weer tijdens de laat ste militaire operatie „saté", wat zoveel betekent als „roosteren". Tussen augustus vorig jaar en de verkiezingen van twee weken geleden werden dorpen in het noord oosten van Irian Jaya regel matig gebombardeerd en platgebrand. Tussen de 15.000 en 20.000 papoea's sloegen op de vlucht en worden nu nog in het naburige Papoea- Nieuw-Guinea opgevangen. Volgens rapporten van Am nesty International worden papoea's zonder vorm van proces gevangen gezet, ge marteld en geëxecuteerd. Hoewel de regering in Jakar ta dit in alle toonaarden ont kent, schat Jouwe dat sedert 1966 bij de laatste drie mili taire operaties meer dan 200.000 papoea's meest burgers om het leven zijn gekomen. Intussen zijn ruim één miljoen Indonesiërs uit het overbevolkte Java „ge- transmigreerd" naar Nieuw- Guinea. Jouwe: „Als dit zo doorgaat zijn de papoea's over een paar jaar compleet uitgemoord". Toch vindt Jouwe dat de Ja vaanse agressie niet met wa pengeweld beantwoord moet worden. Dat steeds meer pa poea's hun bogen en speren tegen de goed bewapende In donesische militairen opne men, is volgens de papoea leider wel begrijpelijk, maar niet gelukkig. „Ook een on geletterd iemand weet iets van leven en dood af. Dus als een Javaan met een geweer op een papoea afkomt, zal hij zich met de primitieve mid delen die hij heeft verdedi gen. Persoonlijk vind ik ech ter, dat je de wapens pas als laatste middel mag hante ren". Jouwe noemt zichzelf een „mild" man, en hij beziet de jongste ontwikkelingen dan ook met de grootste zorg. Hoewel de Bevrijdingsraad ons land mede-verantwoor delijk acht voor de ellende in Irian Jaya, is nooit geweld gebruikt om de Nederlandse regering tot een actiever be leid aan te sporen. Jouwe: „Ik ben er blij om en trots op, dat de papoea's in Nederland zich niet door de Molukkers hebben laten meeslepen en altijd vreedzaam zijn geble ven. We hebben geen treinen gekaapt en geen schoolkinde ren gegijzeld. Ik hoop dat we dat verstand kunnen bewa ren, want met terroristische acties is niemand gebaat. Ik zeg altijd dat het grijpen naar geweld een teken van zwakte is. Dan heb je blijkbaar geen argumenten meer". Goede hoop Over de toekomst van Irian Jaya is Jouwe ondanks de geringe vorderingen op het diplomatieke vlak niet pessi mistisch. „Ik geef toe dat we al ruim twintig jaar vergeefs aandringen op zelfbestuur. En tóch heb ik nog goede hoop. Uiteindelijk zal ook de regering in Jakarta moeten erkennen dat de papoea's er recht op hebben hun eigen zaken te regelen. Het is toch moreel onverantwoord dat een land dat zich in het ver leden zo fel tegen het koloni alisme heeft verzet, nu zelf een schrikbewind voert in Irian Jaya? Dat moet op den duur gaan knagen, dat kan niet anders". Daar komt nog een religieus aspect bij vindt Jouwe. „Ik geloof nog sterk in de werking van de godde lijke scheppingswetten. De Romeinen wilden Europa veroveren en zagen hun Rijk instorten. Napoleon Bonapar te wilde hetzelfde en vond zijn Waterloo. Hitler greep nog gemener naar de macht en heeft uiteindelijk de hand aan zichzelf geslagen. Europa staat intussen nog steeds overeind. Nieuw-Guinea zal na de Hollanders, de Japan ners en de Javanen ook wel overleven, al kost het wat tijd. Daar ben ik van over tuigd". Wie zich het lot van de pa poea's in Irian Jaya aantrekt kan terecht bij de dr. J. de Bruijnstichting (giro 5404019). Deze stichting verleent steun aan papoease vluchtelingen en studenten. EUROPESE COMMISSIE: DEN HAAG De Europese commissie stelt zich op het standpunt dat de Nederlandse regering verplicht is ook aan gehuwde vrouwen die in 1983 en 1984 werkloos werden, en die niet als kostwinner werden aangemerkt, met terugwer kende kracht een wwv-uitkering te geven. Dit heeft de Eu ropese Commissie laten weten in antwoord op vragen van PvdA-Europarlementariërs. De Commissie baseert zich op een uitspraak van het Europese Hof van Justitie, dat eind vorig jaar al oordeelde dat de Neder landse wetgeving op dit punt in strijd is met de EG-richtlijn voor gelijke behandeling van mannen en vrouwen. De Commis sie geeft overigens geen antwoord op de vraag hoe Brussel Ne derland denkt te kunnen terechtwijzen. Tot eind 1984 kregen gehuwde vrouwen, die geen kostwinner waren, geen wwv na afloop van de ww-uitkeringen van zes maanden. De Nederland se regering werd vervolgens gedwongen deze discriminerende wetgeving aan te passen. (ADVERTENTIE) Op het gebied van 'verzekeringen' in ieder geval wel. Want top adviseurs in assurantiën herkent u aan het NVA vignet. De mensen die dat vignet mogen voeren voldoen aan hoge eisen. Zij zijn onaf- hankelijk van verzekeringsmaatschappijen. U krijgt er een objek- tief en deskundig advies. En een voortreffelijke begeleiding. In het doolhof van verzekeringen kan de juiste weg gevonden wordemU hoeft ons maar te volgen. Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs Postbus 235 3800 AE Amersfoort ftp-ActoseursriAssijamen 'WMWWMM —~T~ Jan en Miep Gies waren gisteren weer even terug in het huis van de familie Frank in Amsterdam. Het echtpaar stond geruime tijd stil bij de boekenkast die toegang geeft tot het achterhuis. AMSTERDAM „Jeugd van Nederland, let op uw zaak". Met een emotionele waarschuwing voor het „weer de kop opstekende nazidom" heeft Miep Gies, de vrouw die de familie Frank tijdens hun onder duikperiode in het Ach terhuis in Amsterdam hielp, gisteren het eerste exemplaar van het boek „Herinneringen aan Anne Frank" in ontvangst geno men. Dat gebeurde in het naar de schrijfster van het wereldberoemde dagboek vernoemde huis aan de Prinsengracht. De door de Amerikaanse jour naliste Alison Leslie Golf op papier gezette herinneringen van Miep Gies zijn bedoeld als „aanvulling" op de dagboek- verhalen van Anne Frank; het verhaal van de andere kant van de boekenkastdraaideur die het Achterhuis verborg. Miep Gies in de boeken van Anne Frank Miep van Santen genoemd was ook degene die de papieren van Anne op raapte en opborg toen de fami lie Frank en de andere onder duikers werden gearresteerd door de Duitsers. Pas toen na de oorlog bleek dat Anne's va der Otto zijn vrouw en kinde ren nooit meer terug zou zien omdat ze in de concentratie kampen waren omgekomen, gaf ze hem de dagboekaante keningen, zo vertelde ze giste ren. Zelf heeft ze echter nooit naar buiten willen treden. Integen deel zelfs. „Ik droeg mijn steentje bij, evenals mijn man", aldus Miep Gies. Dat het ruim veertig jaar na de droevige gebeurtenissen waaraan ze nog elke dag denkt dan toch tot de uitgave van een boek kwam, is volgens Miep Gies een „toevallige sa menloop van omstandigheden" geweest. Ze zegt daarbij vooral rekening te hebben gehouden met de belangrijke plaats die Anne Frank in de geschiede nis inneemt en wat haar ver haal is gaan betekenen voor de vele miljoenen mensen die er door werden geroerd. Miep Gies, werd in 1909 als Hermine Santrouschitz in We nen geboren. In 1920 kwam ze naar Nederland, waar ze altijd is gebleven. Dertien jaar later trad Miep in dienst van de fir ma Pectaton van Otto Frank. Sindsdien was haar leven met die familie verbonden. Samen met Jan Gies, met wie ze in 1941 trouwde, behoorde ze tot de kleine groep ingewijden die voor de ondergedoken familie Frank zorgden. Na de oorlog ving ze Otto Frank op. Hij woonde tot zijn tweede huwe lijk in 1952 bij het echtpaar Gies in. Het dagboek van Anne las ze pas toen de tweede druk uit kwam. Miep Gies: „Eerder kon ik het niet lezen. Het was te pijnlijk voor me. Toen ik op verzoek van Otto Frank uit eindelijk toch las, was ik er blij om. Alles kwam weer op me af. Het was pijnlijk, maar ik had iets van haar". Ze zegt echter ook verbaasd te zijn ge weest over de inhoud van het dagboek. „Dat ze zulke dingen in haar dagboek schreef heb ik nooit geweten. Anne was haar tijd ver vooruit, maar niemand heeft dat toen gezien". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG De ver kiezingen voor gemeente raden en Tweede Kamer vorig jaar hebben veel geld gekost. Aan de raads verkiezingen werd meer uitgegeven dan aan de ka merverkiezingen, aldus de politicoloog Ph. van Praag in het Jaarboek 1986 van het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen. In totaal werd er door de drie grote partijen bij de kamerver kiezingen ƒ6,2 miljoen uitge geven. De PvdA gaf 2,2 mil joen uit. CDA en VVD be steedden elk 2 miljoen. Voor de gemeenteraadsverkiezingen werd ƒ8 miljoen op tafel ge legd. Daarbij waren de uitga ven van het CDA 3 miljoen. PvdA en VVD spendeerden beide 2,5 miljoen voor hun Bij de campagne is de actieve inzet van de PvdA-leden in de afdelingen groter dan bij de VVD. De VVD heeft daarente gen een financieel sterkere po sitie. Het CDA verenigt beide eigenschappen. De partij heeft meer actieve leden dan de VVD em meer geld dan de PvdA V) AMSTERDAM De Ne derlandse koffiebranders voelen zich ten onrechte door de Derde-Wereldbe weging in de beklaagden bank gezet. Door koffie in de wereldwinkels te ver kopen met de aanduiding „zuivere koffie" of „koffie zonder bijsmaak" zou worden gesuggereerd, dat andere koffie onzuiver is. De Vereniging van Neder landse Koffiebranders en Theepakkers neemt hier tegen stelling in haar jaar verslag. Door de Internationale Koffie- overeenkomst (IKO), gesloten tussen de koffieproducerende landen en een groot deel van de consumentenlanden, betaalt de klant in de winkel per pak twee kwartjes extra. De Ne derlandse koffiedrinkers steu nen daardoor de economie in de produktielanden met zo'n f 200 miljoen per jaar. Als ge- van de volg overeenkomst ontvingen de producerende landen de afgelopen jaar vijf miljard gulden per jaar meer dan zij op een vrije markt zou den hebben ontvangen. „Ver wacht mag worden dat alle schakels in de produktielan den en dus ook de kleine boe ren daarvan profiteren", aldus het jaarverslag. De vereniging merkt op dat de interkerkelijke werkgroep So- lidaridad ernaar streeft om aan enkele productielanden dan wel in het algemeen aan kleine boeren en coöperaties een hogere dan de normale prijs te betalen voor koffie. Volgens de Nederlandse Kof fiebranders en Theepakkers moet de consument voor elk pak door Solidaridad aange prezen koffie 90 cent extra be talen, terwijl uit hun eigen brochure blijkt dat daarvan slechts 15 cent ten goede komt aan de betreffende ontwikkel lingslanden en de overige 75 cent verloren gaat aan de com-; merciële marge van tussen handel en extra kosten, ken nelijk omdat het hele verhan delingsproces inefficiënt is. DE KNOLLEN APELDOORN Het ver nieuwend gehalte van de hui dige voorstellen voor invoe ring van basisvorming voor alle leerlingen van 12 tot 16 jaar is veel geringer dan we hadden mogen hopen en ver langen. Door de schoolstruc tuur niet te veranderen blijft alles bij het oude en worden voornamelijk andere bordjes gehangen aan reeds tientallen jaren bestaande ongewenste verschijnselen. Deze'kritiek uitte prof. dr. N. Lagerweij vanmorgen in Apel doorn op een symposium over het beleid van de overheid en de kwaliteit van het onderwijs. Hij is hoogleraar onderwijs kunde aan de universiteit van Utrecht. Lagerweij vindt wel dat aan de voorstellen een buitenge woon belangwekkend principe ten grondslag ligt. De school krijgt immers tot taak zich zo danig in te spannen dat alle leerlingen een minimum ni veau behalen. Invoering van dit principe betekent volgens de onderwijskundige een vol ledige omwenteling in het voortgezet onderwijs. Het recht op het minimum niveau legt leerkrachten en de school waar zij werken de verplich ting op verantwoording te ne men en te dragen voor het be halen van dat niveau door de leerlingen. „Niet langer kan door selectiemechanismen al leen de leerling verantwoorde lijk worden gesteld voor het eventuele falen. Ook de school is aan te klagen wanneer de basiseindtermen niet worden gehaald", aldus Lagerweij. Een dergelijke meer op gelijk heid gebaseerde onderwijsvisie vraagt om een reeks van maatregelen die tot wijziging van bestaande procedures en werkwijzen moeten leiden. „Over zo'n beleid kunnen we slechts dromen," aldus de hoogleraar.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3