Ccidóe Sou/temt Tweede fase nieuwbouw van AZL begint in augustus a STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat Volkstuinders niet verontrust over rapport milieudefensie Leiden biedt extra opvang aan vijftig vluchtelingen AMERIKAANSE LEGERBUSSEN BEKLAD Auto gestolen Muzikale dag in Hooglandse kerk LPSC houdt kwart triathlon ^BEDRIJFSLEVEN TOONT INTERESSE VOOR OUDE GEBOUWEN CeidócSoimmt p WOENSDAG 6 MQ 1987 PAGINA 15 LEIDEN Met spuitbussen I zijn gisteravond rond midder- nacht twee Amerikaanse le- gerbussen uit West-Duitsland I beklad met de teksten „Reagan is Nazi" en „US" met een hakenkruis erbij. De bus sen stonden geparkeerd op de Breestraat bij de Stadsgehoor zaal. Daar werd het Bevrij dingsbal gehouden. Een band van het Amerikaans leger zorgde voor de muziek en was met de bussen naar Leiden ge komen. De teksten zijn door de politie van de bussen ver wijderd. Parkeeroverlast zelf aangepakt LEIDEN Drie Leidenaren van 20 en 21 jaar oud hebben er gisteravond ei genhandig voor gezorgd dat er achter hun huis in de Vestestraat parkeerpaal- tjes kwamen te staan. Anderhalf jaar geleden hebben de bewoners van dit huis de gemeente verzocht ook achter hun huis deze paaltjes te plaatsen. In de hele Vestestraat staan de paaltjes al, be halve op die ene plek en automobilisten maakten daar dankbaar gebruik van. Op de Oude Rijn vonden de Leidena ren gisteren twee losse palen. Zij na men ze mee en wilden ze in de Veste straat plaatsen. Een paal stond al in de grond toen buurtbewoners de politie waarschuwden. De paal is er blijven staan. LEIDEN Van een parkeerplaats aan de Bachstraat is gisteravond tussen tien uur en half elf een bedrijfsauto met aanhanger gesto len. In de aan hanger zat ge reedschap van een hoveniersbe drijf. De auto is eigendom van een 29-jarige Lei- denaar. LEIDEN In de Hooglandse kerk wordt zaterdag een muzikale dag gehouden ter gelegenheid van de start van de zogenaamde in loopconcerten die gedurende de zomermaanden in de kerk worden gehouden. Organist Bert Mooijman bijt zaterdag om 10.30 uur het spits af met werken van J.S. Bach en Mozart, gevolgd om 11.00 uur door het Kamerkoor Vocalis. Na de Gospel Folkgroup Challenge treedt om 12.00 uur het Emoena- koor op, gevolgd door het Renais- sance-koor om 12.30 uuur. De hoboïst Han Kapaal speelt om 13.00 uur werken van Telemann en Hëndel, begeleid door Joop Brons op het kabinetorgel. Het Vo caal Ensemble van de Streekmu- ziekschool Leiden zingt om 13.30 uur werken van Sweelinck, Dow- land en Cornelis Schuyt. Hajo Landheer speelt om 14.00 uur op het grote orgel en om 14.30 uur voert de Leidse Cantorij onder an dere een Anglicaanse mis uit. Trompettist Malcolm Morton speelt met begeleiding van Joop Brons om 15.00 uur en het Leider dorps Kamerkoor zingt tenslotte om 15.00 uur werken van J. Brahms. De diaconaal predikant ds. A. Donkers spreekt de verbin dende tekst tijdens de samenzang die ongeveer om 16.00 uur begint. LEIDEN De Leidse Politie Sport Vereniging houdt zaterdag 27 juni ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan een kwart triathlon (1 kilo meter zwemmen, 45 kilo meter fietsen en 10,5 ki- lomter lopen). Opgeven voor dit evene ment is nog mogelijk. Voor informatie kan con tact worden opgenomen met het bureau van poli tie in Leiden: 071-258888. kt I LEIDEN De tweede fase van de nieuwbouw van het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) start deze zomer. In de tweede helft van augus tus gaat de eerste paal de grond in van het project, dat in 1994 klaar moet zijn. De kosten van dit tweede en laatste gedeel te van de nieuwbouw worden geschat op 300 miljoen gulden. Daar bo venop komt nog eens ruim 30 miljoen aan zo genaamde startkosten. Het totaalbedrag wordt betaald door het ministe rie van onderwijs en we tenschappen. Het zieken huis ontwikkelt op dit moment een plan om de oude gebouwen die niet worden gesloopt, te ver kopen. Van dit geld kun nen parkeergarages ge bouwd worden. Deze worden niet betaald door de overheid. De oppervlakte van de twee de nieuwbouwfase bedraagt netto 43.000 vierkante meter en is daarmee vrijwel gelijk aan het eerste gedeelte, waarvan de bouw in augustus 1980 begon. Die bouw duurde een kleine zes jaar. De ver wachting is dat voor de twee de fase ongeveer een iaar meer nodig is. De bedoeling is dat het ziekenhuis en om geving gezelliger worden voor de bezoekers. Voor de toekomstige ingang van de nieuwbouw wordt een groot plein aangelegd. Er komt ook een plein achter het station. Het tweede gedeelte van de nieuwbouw wordt tegen het eerste gedeelte aan gebouwd. Gezien vanaf het station is dit aan de achterkant van de bestaande nieuwbouw. Voor afgaand aan het slaan van de eerste paal worden twee leegstaande gebouwen ge sloopt. Dit zijn de voormalige onderkomens van de Bloed bank en Eurotransplant en de polikliniek Dermatologie. Tijdens de bouw wordt in 1991 een gedeelte van de kli niek voor Keel-, neus- en oorheelkunde (KNO) ge sloopt om ruimte te maken voor het restant van de twee de fase. Het KNO-gebouw is nu nog in gebruik, maar zal tijdens de sloop verhuizen naar het inmiddels gereed gekomen nieuwe onderko men in de tweede fase. Die kan na de sloop worden vol tooid. Het sloperswerk is daarmee nog niet ten einde. Nadat de nieuwbouw in 1994 is vol tooid, gaat een aantal gebou wen die dan niet meer wor den gebruikt ook tegen de vlakte. Welke gebouwen dit zullen zijn, is nog niet be kend. „Veel van die gebou wen zijn bijzonder nuttig voor bedrijven die met ons samenwerken", gelooft M.W. Kalff, project-directeur orga nisatie en ingebruikname nieuwbouw van het AZL. „Het Bio Science Park is daarvoor tot nog toe de aan gewezen plaats, maar dat ligt verder weg. En hoe dichter ze bij ons kunnen zitten, hoe liever het ze is". Beperking J.E.M. van den Dries, pro- iect-coördinator nieuwbouw, bevestigt deze stelling. „Ik ben er van overtuigd dat zul ke bedrijven in de toekomst op ons terrein te vinden zijn". Hij wijst echter op de beperking van de mogelijk heden voor de vestiging van bedrijven: „Je kunt natuur lijk niet elk willekeurig be drijf naast een ziekenhuis zetten. We zoeken nu uit wat de mogelijkheden zijn". De komst van dergelijke be drijven is volgens Kalff en Van den Dries ook interes sant omdat het ziekenhuis voor 1.500 tot 2.000 auto's parkeergelegenheid wil creëren. Van den Dries: „Be zoekers en patiënten moeten nu grote afstanden afleggen voordat zij van hun auto in het ziekenhuis zijn. We wil len daarom dichter bij het ge bouw parkeerplaatsen aan leggen". Parkeerplaatsen die ook gebruikt kunnen worden door de bedrijven die zich op het terrein vestigen en die daarvoor moeten gaan beta len. Van den Dries: „De overheid betaalt wel de nieuwbouw, maar geen par keerplaatsen. Wat de aanleg daarvan gaat kosten weten we nog niet, zeker is dat het AZL daar te weinig geld voor heeft. Als bedrijven daaraan meebetalen, is dat in hun eigen belang". De bedoe ling is dat er enkele parkeer garages worden gebouwd met ten hoogste drie verdiepin gen. Daarnaast worden ge wone parkeerplaatsen aange legd. De tweede fase, die is ont worpen door het Leidse Ar chitectenbureau B D, biedt onder meer onderdak aan verschillende klinische afde lingen en bijbehorende polik linieken en algemene dien sten zoals een bibliotheek. De laatste technische snufjes worden erin verwerkt „want als je dat niet doet, open je over zeven jaar een gebouw dat alweer is verouderd", al dus Van den Dries. „Er komt een extreem groot aantal ter minals", weet Kalff. De uit breiding van het aantal com puters en andere automatise ringsapparatuur heeft echter geen gevolgen voor het per soneel. Kalff: „Er wordt in elk geval niemand ontsla gen". Wel is de verwachting dat personeel ander soort werk te doen krijgt door de vernieuwingen. Het aantal De grond waar in augustus de tweede fase van de nieuwbouw van het AZL begint, wordt bouwrijp gemaakt. bedden neemt als gevolg van de bezuinigingen af van 933 naar 850. Verhuizing Kalff verwacht dat de ver huizing van de huidige ge bouwen naar de tweede fase van de nieuwbouw voor de patiënten „zonder problemen zal verlopen". „Tenslotte ging dat in de eerste fase ook vlekkeloos", zegt hii, waarbij hij maar even over het hoofd ziet dat bij de ingebruikname van de nieuwbouw nog een groot aantal problemen over wonnen moest worden. Zo waren er grote moeilijkheden met de liften, werd er nog door bouwvakkers op allerlei plaatsen in het gebouw ge werkt, functioneerde appara tuur hier en daar nog niet en was door het gehele gebouw nog materiaal te vinden dat bij de bouw was gebruikt. Verder is het de vraag of het personeel de verandering van omgeving en daarmee werkomstandigheden even makkelijk accepteert als de patiënten. Bovendien is de verhuizing, net als in de eer ste fase, in twee delen ge splitst door de tussentijdse sloop van het KNO-gebouw. Kalif: „We hebben van de verhuizingen in de eerste fase geleerd dat de begelei ding van het personeel inten siever moet zijn en eerder moet beginnen. In de nieuw bouw wordt anders gewerkt; dat vereist ook een andere mentaliteit. Het is een ingrij pend proces. Maar met de op gedane ervaringen moeten we dat kunnen opvangen". Met de bouw van de tweede fase wordt ook een weg naar het AZL aangelegd vanaf de Plesmanlaan. Bezoekers van het ziekenhuis die uit de Bol lenstreek komen, kunnen via deze weg naar het ziekenhuis zodra de Plesmanlaan is doorgetrokken in de richting van de kust. Dit moet in het begin van de negentiger ja ren zijn gebeurd. Kalff en Van den Dries zullen blij zijn als het zover is. „Zestig pro cent van onze bezoekers komt uit de Bollenstreek. Als die mensen niet meer via de Wassenaarseweg hoeven te rijden, betekent dat een aan zienlijke verlichting voor hen". PIETER EVELEIN „TELEN VAN EEN KROP SLA IS NOG GEEN DOODVONNIS" LEIDEN „Ik zeg niet dat er niets aan de hand is, maar er is geen reden tot paniek. Boven dien, er is weinig nieuws on der de zon". J.G.J. Willems, voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinders Verenigingen in Nederland, reageert laconiek op de bevin dingen van de Vereniging Mi lieudefensie over de volkstui nen in Nederland. Het rapport maakt melding van lood en cadmium in tweederde van de 450 bodemmonsters die door de vereniging zijn onderzocht. ..Daar kan je niet om heen, maar het is de vraag waar de stoffen zijn aangetroffen en in welke mate. Nu wekt het de indruk, dat het telen van een kropje sla automatisch het te kenen van het doodvonnis is. Dat is natuurlijk niet zo. Mijn echte angst is, dat er een pa niekstemming ontstaat". Voor de Voorzitter van het verbond heeft het rapport van Milieudefensie niet echt nieu we zaken aan het licht ge bracht. „We hebben jaren ge leden al onderzoek gedaan. Ook toen kwamen we tot soortgelijke bevindingen. Stu denten van de Landbouwho geschool in Wageningen heb ben toen bloed laten onderzoe ken van mensen die alleen uit eigen tuin eten. Niemand heeft het advies gekregen er mee te stoppen". Overigens wil het niet zeggen, dat de voorzitter zich helemaal geen zorgen maakt. „We delen de zorg. We hebben met het ministerie van landbouw en visserij afgesproken dat er geen nieuwe volkstuinen wor den aangelegd, voordat er een bodemonderzoek is gedaan. Minister Braks is ook bereid daar subsidie voor te geven. Bovendien bespreken we de mogelijkheden om een lande lijk voorlichtingscentrum in te stellen. Want neem de ramp bij Tsjernobyl. De volkstuin ders werd geadviseerd om bij voorbeeld spinazie te vernieti gen. Maar er ziin mensen die nu niet weten oi ze een jaar la ter al wel weer spinazie kun nen verbouwen. Daar moet ge woon duidelijkheid over zijn. En daar kan een voorlich tingscentrum bij helpen". De voorzitter is blij dat het rapport van Milieudefensie er is, maar wil toch wel enkele kanttekeningen plaatsen. „Het is niet miin bedoeling om het rapport af te kraken. Maar ik zet vraagtekens in hoeverre het rapport representatief is. Dat doet Milieudefensie trou wens zelf ook. Er zijn immers 450 monsters genomen, terwijl er 170.000 volkstuinen zijn. Bovendien waren het niet al lemaal bodemmonsters, maar bijvoorbeeld ook compostmon- sters. De hoeveelheid onder zochte tuinen is dus gering. Daarnaast is er onderzoek ge daan op verzoek van mensen die bijvoorbeeld het vermoe den hebben dat er iets mis was met hun tuin. Dus helemaal steekhoudend, nee". Willems benadrukt, dat er ook monsters van planten moeten worden genomen en men zich niet alleen op de bodem moet richten. „Als er bepaalde stof fen in de grond zitten, wil dat niet altijd zeggen, dat dit de gewassen nadelig beïnvloedt. Promoties Kanker aan de eierstokken is het onderwerp van het proefschrift waarop de heer C.J. Rodenburg vandaag aan de Leidse universiteit is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. De heer Rodenburg is als internist oncoloog verbonden aan de dr. Daniël den Hoed kliniek in Rotterdam. De heer J.L.M. van der Lubbe promoveert morgen aan de RUL tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift over de invloed van ultra-violette (UV) straling als oorzaak van kanker. De heer Van der Lubbe werkt bij Centocor in Leiden. Advocaat Zes psychologiestudenten presenteren morgen de re sultaten van het onderzoek Doorverwezen, maar niet doorgegaan'. Zij onderzoch ten waarom mensen die worden doorverwezen door het Bureau voor Rechtshulp tóch niet naar een advocaat stappen. De presentatie heeft van 10.00 tot 12.00 uur plaats in zaal D 302 van het gebouw aan de Hooigracht 15. Leven Een diaserie over het „Le ven en werken in Leiden" in de periode 1880 tot de Tweede Wereldoorlog wordt morgen om 14.00 uur gehouden in het buurthuis De Pane rat. De diaserie is samengesteld door Cor Smit die in het dagelijks leven buurtwerker is maar in zijn vrije tijd veel aandacht be steed aan de historie van onder andere het arbeiders leven in Leiden. De toe gang is gratis. Toverlei Theater Toverlei treedt vanavond speciaal voor mensen boven de 55 jaar op in Dienstencentrum Morsc- hwijck aan de Topaaslaan 19. De voorstelling Oud Speelgoed van Chiem van Houwelingen begint om 19.30 uur. Kaarten a een rijksdaalder zijn verkrijg baar bij het dienstencen trum. Ex 85 Ex '85 aan de Koppenhink- steeg houdt van 7 tot en met 12 mei de volgende ac tiviteiten: op 8 mei (20.00 uur) een videolezing van Vimala Thakar (entree 5 gulden); op 10 mei (16.00- 17.00 uur) kundalini-medi- tatie (entree 5 gulden), op 11 mei (20.00 uur) onder steuningsgroep voor ouders van verslaafde kinderen en op 12 mei (17.30-18.30 uur) kundalini-medita tie. Reischeques Vijf prijswinnaars van de Royal Club actie „Met Roy al Club naar de Club Medi- terranée", hebben eind april hun prijzen in ont vangst genomen. De win naars waren de inzenders van de meest originele mix recepten. Een van deze prijswinnaars was mevrouw K. Horst, die in de Dag- markt aan de Stationsweg haar prijs kreeg. De wethouder maakte duidelijk dat Leiden vooruit loopt op de maatregel van de regering om asielzoekers geen bijstandsuitke ring meer te geven, maar een bedrag van 450 gulden in de maand. Dat geld moeten ze gebruiken voor kleding, voedsel en zakgeld. Huur hoeven ze dan niet meer te betalen. Gemeenten kunnen woningen beschikbaar stellen en krijgen geld voor de huur en voor verzekeringen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. „De Vereniging van Nederlandse Gemeenten moet ons benaderen met de vraag of wij woningen beschikbaar willen stellen", aldus De la Mar. „Op die vraag lo pen wij in feite al vooruit". De wethouder verwacht niet dat de maatregel op korte termijn wordt ingevoerd: „Er moeten zeker 6.000 bedden in Nederland beschikbaar zijn. Ik denk dat het nog wel even duurt voordat het zover is, want alleen al voor Tamils wordt nog gezocht naar vijfhonderd bedden". Gisteravond kwam nog eens duidelijk naar voren dat Leiden kampt met een gebrek aan opvangmogelijkheden. De VVN Lei den vroeg om een „iets creatiever en royaler beleid" van de ge meente, „zodat we niet meer voor elke plek hoeven te vechten". Een woordvoerder van de organisatie merkte op dat de gemeen te „de grenzen nog wel kan verleggen". „Wat we doen is zoeken naar mogelijkheden", reageerde De la Mar. „We willen de gren zen verleggen, maar daarvoor moeten we wel gebouwen heb ben. We blijven in elk geval zoeken. En tot nu toe hebben we iedereen een dak boven zijn hoofd kunnen bieden. Dat blijft ook zo. Als de VVN morgen twee vluchtelingen niet kan plaatsen, dan brengen we ze onder in hotels". Ongeveer honderd mensen waren gisteren naar De Bakkerij aan de Oude Rijn gekomen om te discussieren over de vluchtelin genproblematiek. De bijeenkomst was georganiseerd door de af deling Leiden/Oegstgeest van de Vereniging voor Vluchtelinge- werk Nederland (VVN) en door de Raad van Kerken Leiden. Het Nederlandse vluchtelingenbeleid tussen 1933 en 1940 werd toegelicht door D. Akkermans, medewerker aan een studie over de opvang van Duitse vluchtelingen in de provincie Groningen in de iaren voor de Tweede Wereldoorlog. Volgens hem stond Nederland toen bekend als een zeer slecht land voor Duitse vluchtelingen. Alleen de communistische partij nam het voor hen op, en dat gebeurde op illegale wijze. Het vluchtelingenbe leid werd steeds strenger en vanaf 1938 waren alle grenzen ge sloten, aldus Akkermans. Redenen voor dit beleid waren vol gens hem de economische banden met Duitsland en de werk loosheid in eigen land. F. Florin, coördinator van de Vereniging voor Vluchtelingen werk Nederland (VVN) confronteerde de aanwezigen met een aantal maatregelen die de regering nu wil gaan nemen om de toenemende stroom vluchtelingen in te dammen. Zo krijgen bij voorbeeld luchtvaartmaatschappijen in de toekomst een boete voor iedere passagier die niet beschikt over de benodigde reisdo cumenten en zullen geen asielzoekers uit Duitsland meer wor den toegelaten. „In Leiden speelt de huis-, tuin- en keukenproblematiek", vatte Ds. Koek van de Raad van Kerken Leiden de discussie samen. „Maar op landelijk beleidsniveau wordt de kraan systematisch dichtgedraaid". Zijn antwoord op de vraag of de geschiedenis zich gaat herhalen wat betreft het vluchtelingenbeleid, was be vestigend: „Alle aanwezigen zijn vanavond op pijnlijke wijze ge confronteerd met raakvlakken op het gebied van het vluchtelin genbeleid in de dertiger en tachtiger jaren", aldus discussieleider Koek. Iemand uit het publiek zei het anders: „We hebben zelf een oorlog meegemaakt. We weten wat het is om te vluchten, om te moeten onderduiken. Wat we nu vanavond hebben ge hoord, is afgrijselijk. Nu wil Nederland geen vluchtelingen meer opnemen. Je zou je daarom bijna generen Nederlander te zijn". 0 en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I SQL Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer !T I LEIDEN De ge meente Leiden wil vijftig vluchtelin gen per jaar meer gaan opnemen. Er wordt volgens wethouder H. de la Mar (vluchtelin genbeleid) gezocht naar huisvesting. „Maar dat valt niet mee. Uitgangspunt van de gemeente is dat goede op vang moet worden geboden. Daarom worden de vluch telingen in Leiden Qg |a Mar ...geen schoollokaal... niet ondergebracht in een schoollokaal met twintig bedden. De gemeente wil zorgen voor woningen met vijf tot acht plaatsen. Probleem hierbij is dat je de vluchtelingen niet zomaar in een wijk kan zetten. Dat levert vaak moeilijkheden op met de buurt", aldus De la Mar. Hij zei dit gister avond tijdens een discussiebijeenkomst in De Bakkerij over het vluchtelingenbeleid in de jaren dertig en tachtig. 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15