AZ bespaart aPSV afgang "Overwerk voor Aiax Ai Alles lukt bij FC Den Haag fietdócSourcmt S C? o Zwitserse voetbalclubs zwaar in de schulden Oostduitse trainer wordt veel wijzer Eerste divisie in het kort Juanito denkt aan stoppen Spelers azen op vette premie Haags busje omver gekegeld A SPORT WOENSDAG 6 ME 1987 PAGINA 11 Vraagtekens rond Mühren AMSTERDAM Arnold Mühren heeft behoorlijke last van de oude blessure aan de achillespees van zijn rechterbeen, waardoor de beschikbaarheid van de Ajacied voor de Europa- Cupfinale van volgende week woensdag tegen Leipzig met vraagtekens omkleed is. Vorig jaar kostte dezelfde kwetsuur de Volendammer drie we ken voetbal rond de Euro pa-Cupduels tegen Bursas- por. De blessure, waarmee Mühren zaterdag tegen AZ aan de kant bleef en dins dagavond in de bekerstrijd tegen Groningen twintig minuten voor tijd uitviel, heeft volgens het slachtof fer dito kenmerken. „Je blijft voor zo'n belang rijke wedstrijd als tegen FC Groningen natuurlijk niet aan de kant. Normaal loop ik er ook wel door heen, maar nu schoot het er plotseling weer in. Ik schopte met links en rechts, het standbeen, deed behoorlijk pijn. Ik kon daarna echt niet meer ver der", aldus de 35-jarige in ternational, die voor het duel tegen FC Utrecht zondag zeker langs de kant blijft. AMSTERDAM Ajax heeft zich een flinke por tie overwerk op de nek gehaald. In het toch al overladen programma van de nationale bekerhouder komt als energie verslin dend extraatje de replay tegen FC Groningen uit de halve finales van het toernooi om de KNVB-be- ker. In Amsterdam bleek Ajax in de eerste beurt niet bij machte de Gronin gers, strijdend voor hun laatste kans in een vrijwel voorbij voetbalseizoen, op de knieën te krijgen: 0-0. Coach Cruijff en zijn mannen mochten eigenlijk van geluk spreken, dat FC Groningen zijn trefzekerheid had thuisge- laten. De spitsen De Koek en Eijkelkamp kwamen in de eerste helft in droomposities, alleen voor Ajax-doelman Menzo, maar faalden als eer- ste-jaars junioren. Het grote gebrek aan produktiviteit, zondag al naar voren gekomen in het duel bij Excelsior, was ook na het trainingskamp van twee dagen in Zeist niet ver dwenen. FC Groningen verweerde zich als een echte tegenstander in De Meer. Daar waar interna tionale opponenten als Piraeus De PSV'ers Koolhof en Gullit zien samen met Oosterveen hoe fr"jJjjGoulooze namens AZ de bal heeft veroverd. (Spa W ALKMAAR PSV heeft Sin de eindelijk weer eens 5.S tvendige Alkmaarder- sqjhout de eerste plaats in de iw op vaderlandse competitie rs1 «veroverd op concurrent Ajax, maar daarmee zal geen enkele Eindhove- 9 lopnaar tevreden kunnen 3') zijn. PSV kwam tegen AZ niet aan scoren toe en ver- (i speelde een kostbaar punt, J,®jdat door de Alkmaarse ^degradatiekandidaat etflJ dankbaar maar zelf ver- 5 diend in ontvangst werd [enomen. PSV, met een ets gunstiger doelsaldo, ikowen Ajax hebben nu even- jss*' veel verliespunten. i'rin JatoPSV was zich tenminste een Hag»half uur lang nauwelijks be- pto*wust, dat een overwinning op MfcAZ, liefst ruim, de begeerte \naar een hernieuwd lands- ipioenschap goeddeels zou ^[bevredigen. In belangrijke mate was dat vooral te danken aan de Alkmaarders die zich ër niet als „wisselgeld" door het «kapitaal" in de zak wilden la ten stoppen. De thuisclub was in de beginfase zelfs aanzien lijk gevaarlijker dan de Eind- "ansjes voor Vis ser werden echter door Van Breukelen, regelmatig met het hatelijke „Jopie Hiele" toe- groepen door de toeschouwers, :hadelijke gemaakt. De do- aa brutaliteit en jeugdige on- ■oi bevangenheid van AZ was 'igHechter na een half uur uitge- JVrkt Voor PSV was dat tevens het *in nadrukkelijker en drei- gender naar doelman De Ko- rtu ning op te stomen. Teveel n^werd daarbij echter nog ge- sw gokt op de inbreng van de per- "lijkheden en dan met A Mme Gullit en de afgelopen Rd gemakkelijk raak schie- Zi lende Van der Gijp. Slechts :bi Edii 22. Arnesen zag bijtijds de elftal functie en probeerde de basis te vormen van combinaties. De Deen, nog steeds gretig door het schrikbeeld van de reservebank, bepaalde in het kwartier tot de rust aan de aanvalslijnen en de scorings- mogelijkheden. Die kwamen ook, al konden medespelers zijn werk niet afmaken. Valke maaide mis, Koolhof raakte via De Koning de lat en schoot een keer hoog over. Slechts Van der Gijp had succes, maar zijn treffer werd door de goed leidende scheidsrechter Ban- net afgekeurd, omdat Koolhof zijn schot met de handen af boog naar de voor de AZ-doel- man onbereikbare hoek. In de rust legde oefenmeester Hiddink zijn PSV-ers het be lang van de wedstrijd nog eens uit. Dat had een minuut of vijftien effect. De landskampi oen vatte het karwei energie ker aan en drong met overleg aan op een treffer. AZ had de pauze echter evenmin onbenut gelaten. Met Vonk op de plaats van de aan de lies geblesseerde Min, die het Eindhovense ge vaar op de rechtervleugel on voldoende sober kon indam men, gokte de Alkmaarse trai ner Eijkenbroek op eenvoud en discipline in de defensie. En op de mogelijkheid van een tegenstoot door de grotere aan- valsruimte. Dat pakte wonder wel uit. Zo zeer zelfs, dat een AZ-voorsprong een tijdlang geenszins een verrassing was geweest voor de getuigen. On voldoende slagvaardigheid van de Alkmaarders bespaar de PSV zelfs een afgang. AZ - PSV 0-0. Scheidsrechter Ban- net Toeschouwers: 9000. Gele kaart: Koeman (PSV). AZ: De Koning; Goulooze, Castelijn, Oosterveer, Min (Vonk); Van Haas trecht, Patrick, Van der Hengst; Vis ser, Van Ham, Tol (Baltus). PSV: Van Breukelen; Gerets, Koe man. Nielsen, Heintze; Arnesen, Val ke, Vanenburg; Van der Gijp, Gullit, Koolhof (Viscaal). 2 ZURICH Het merendeel van de 32 clubs, dat in Zwitserland »etaald voetbal speelt, steekt diep in de schulden. De Zwitserse j°nd heeft de clubs met teruggang naar het amateurvoetbal ge bigd, wanneer niets aan de schuldenlast, die wordt geschat op bijna 35 miljoen gulden, wordt gedaan. De meeste clubs zijn in H problemen gekomen door het aantrekken van dure buiten- kndse spelers. AMSTERDAM Ajax is Hans Ulrich Tho- male goed bevallen. De trainer van het Oost duitse Lokomotiv Leipzig achtte het zeker van belang dat hij in De Meer was komen kijken naar het bekerduel Ajax-Groningen. „Ik heb hier beslist veel opgestoken", ver klaarde de Oostduitser. „Het is me duidelijk geworden, dat Ajax tracht de tegenstander constant onder druk te houden. Aanvallend is het in het vijfmetergebied tot veel in staan. Van Basten is onmiskenbaar een klassespeler, maar gebleken is, dat hij met straffe mandek king redelijk uit is te schakelen". Aan de hand van de speelwijze, die Gronin gen hanteerde, heeft Thomale tevens kunnen zien op welke wijze Ajax bestreden dient te worden. „Groningen heeft achterin heel ge disciplineerd gespeeld en zeer slim gecoun- DEN HAAG De karakteris tieken van de gisteravond in de eerste divisie gespeelde wedstrij den zijn: De Graafschap MW 1-4 (O- 2): 23. en 27. Vincent 0-1 en 0-2, 48. Vandenbroeck 0-3, 65. Van de Luer 0-4, 47. Janssens 1-4. Scheidsrechter. Blom. Toeschou wers: 2300. Gele kaart Vreman (Graafschap). DS 79 - RBC 2-2 (2-1): 30. Boog- ers 1-0, 31. Koudstaal 2-0, 42. Voets 2-1, 53. Van Bijsterveld 2- 2. Scheidsrechter Van der Niet Toeschouwers: 750. Gele kaart Matena (DS). SVV - Willem II 1-1 (1-1): 9. Van den Hoeven 1-0, 35. Far- rington 1-1. Scheidsrechter De Munnik. Toeschouwers: 700. Telstar Helmond Sport 2-3 (2-2): 14. Van Oostrum 1-0, 14. Van Schijndel 1-1, 30 Schaap 2- 1. 35. Van Schijndel 2-2. 88. Van Tilburg 2-3 (strafschop). Scheidsrechter Luinge. Toe schouwers: 800. Gele kaarten: Achmad en Kuut (Telstar) en Kraay (Helmond Sport). NAC- Eindhoven 3-1 (1-1): 19. Lansbergen 1-0, 20. Corbijn 1-1, 46. Van der Borgt 2-1, 90. Ban- non 3-1. Scheidsrechter Van Riel. Toeschouwers: 1655. Gele kaarten: Van der Borgt en Ban- non (NAC) en Tobing (Eindho ven). SC Heracles Vitesse 3-1 (1-1): 1. Verbeek 1-0, 36. Bos 1-1, 50. Schepers 2-1, 65. Goble 3-1. Scheidsrechter Uilenberg. Toe schouwers: 1200. SC Heerenveen - Volendam 1-1 (0-1): 44 Jonk 0-1, 75 Small 1-1. Scheidsrechter: Van Mierlo. Toeschouwers: 3000. MADRID De Madrileen Ju anito Gomez overweegt een punt te zetten achter zijn voet balloopbaan. De Spaanse voet baller van Real werd het afge lopen weekeinde door de UEFA voor vier jaar geschorst naar aanleiding van zijn rode kaart in het Europa-Cupduel met Bayern München. „Met een dergelijke schorsing is het moeilijk voor Real mii een nieuw contract als speler te bieden", zei de Spanjaard. „Ik kan immers lange tijd geen Europese wedstrijden spelen. Toch heb ik geen zin Real te verlaten. Ik verkies een baan als jeugdtrainer boven een verbintenis als speler van Ma laga, dat in de tweede divisie speelt". Zijn misdragingen hebben Juanito aan het den ken gezet: „Dat ik van plan ben met voetballen te stoppen, is voor mij een nieuwe ge dachte. Ik wil mij concentre ren op een toekomstige functie als coach. Bij Real heb ik de beste start Het trainerschap is de beste oplossing er voor te zorgen, dat de ruwe persoon die in mij schuilt nooit meer ontsnapt op het veld". Sportwereld Tennis Huub van Boeckel werd in de eerste ronde van het toernooi in München uit geschakeld door de Argentijn Guillermo Perez-Roldan ver sloeg 6-3,6-1. Voetbal Eredivisieclub AZ heeft een nieuw bestuur. Na een veelbewogen week, waar in publicaties over het bestaan van een zwarte kas van 80.000 gulden ondermeer leidden tot het opstappen van vier be stuursleden, bleef Arie Ligt- hart voorzitter. Hij hanteert de voorzittershamer tot 30 juni Rugby Castricum heeft de nationale titel veroverd. en Malmö geen voet aan de grond kregen, deed Groningen het voor de tweede keer dit seizoen naar behoren. In de competitiebeurt van half sep tember hadden de noorderlin gen al geimponeerd door hun ploegdiscipline, waarmee ze toen een fraaie 0-0 bereikten, het enige verliespunt van Ajax in De Meer. Gisteravond speelde Gronin gen op dezelfde gegroepeerde wijze en creëerde bovendien via slimme combinaties van de eigen helft enkele kansen. Tot een dergelijke vertoon komt vrijwel geen tegenstander in de Watergraafsmeer. Gronin gen wel, want het had te ma ken met een stroef draaiend Ajax, dat acht dagen voor de Europa Cup 2-finale in Athene geen beste indruk maakte. Aanvallend bleek de ploeg, die ook van het derde front, de nationale competitie, goed nieuws (AZ-PSV 0-0) vernam, geen schaduw van het elftal, dat zo overdonderd tekeer kan gaan. Op het middenveld had het inschuiven van Rijkaard dit keer slechts een verstop- fiend effect en achterin toonde ibero Winter aan nog niet er varen genoeg te zijn in situa ties die het nodige inzicht vra gen. In de 33e minuut deed zich iets dergelijks voor. Ajax had een veldoverwicht achter de rug, waaruit slechts Van Basten twee keer in een goede positie was gemanoeuvreerd. Hij benutte één van die kan sen. Het doelpunt werd echter afgekeurd. Counter De eerste echte kans was voor een counterend Groningen. Mason rende dwars over het veld, De Koek omzeilde de door Winter te laat opengezet te buitenspelval met een fraaie omtrekkende beweging en kon na met een schouderduw Silooy opzijgezet te hebben, vrij op Menzo af. Die kwam slechts enkele meters uit zijn doel en wist zich geklopt door De Koek, die de bal echter naast mikte. Vier minuten la ter brak Groningen op een soortgelijke wijze uit. Roossien en Eijkelkamp verschenen on gedekt voor Menzo, die door Roossien uitgekapt werd. Eij kelkamp had de bal voor het inschuiven, maar vond slechts het zijnet. Tussendoor mocht Olde Riekerink ook nog twee keer vrij van korte afstand op Menzo vuren, zodat Gronin gen teleurgesteld en Ajax op gelucht de cabines opzocht. Ajax - FC Groningen 0-0. Scheids rechter: Blankenstein. Toeschouwers: 14.000. Ajax: Menzo; Blind, Winter, Rijk aard, Silooy; Wouters, Bosman (Boe- ve), MUhren (Bergkamp); Van 't Schip, Van Basten, Witschge. FC Groningen: Storm; Mason, Van de Berg, Boekweg, Verkuijl; Olde Riekerink (McDonald), Van Dijk, Roossien, Gall; Eijkelkamp (Waslan- der), De Koek. EREDIVISIE PERIODE8T AND PSV8 6 2 0 14 18- 1 Ajax8 8 1 1 13 20- 2 Feyenoord 8 5 1 2 11 21- 7 VW 8 2 6 0 10 8-5 FC Utrecht 8 5 0 3 10 15-18 AZ 7 2 6 0 8 8-8 PSV en Ajax periodekampioenen Alphen Tony Morley en even later was Ron de Roode de aangever voor de Engels man: 3-0. Een soepel combi nerend FC Den Haag liet de produktie vervolgens stok ken, maar niemand die zich nog druk maakte over het feit dat de overigens goed fluitende Van Swieten wei gerde ook een vierde treffer (weer Morley) toe te kennen. Rustig Uiterlijk reageerde Pim van de Meent zeer rustig op de voor velen zo onverwachte bekertriomf. De technisch directeur, die in het verleden met FC Amsterdam en NEC een Europees voetbalavon- tuur mocht beleven, moet in nerlijk echter dolblij zijn ge weest. „De club heeft een zeer moeilijke tijd door ge maakt. Maar ja, we lachen nu eigenlijk wel heel Neder land uit". Van de Meent doelde gister middag na afloop van de triomf in de Vliert op de stortvloed van kritiek rich ting de Haagse club dit sei zoen. Het supportersgedrag zette veel kwaad bloed en de meest extreme critici vonden eigenlijk maar dat FC Den Haag helemaal moest wor den opgedoekt. „Noem het maar een sportieve revan che", duidde Van de Meent de in zijn ogen vooral morele overwinning aan. „We hebben in een heel diep dal gezeten. Constant is er over niet-voetbalzaken ge praat. Door al die toestanden rond de thuiswedstrijd tegen Ajax heeft de club al een groot financieel verlies moe ten incasseren, waardoor we amper aan versterkingen voor volgend seizoen kunnen denken. Al die zaken hebben de spelers diep geraakt en daarmee bleven ook de re sultaten achter. De KNVB en Go Ahead Eagles hebben ons eigenlijk geholpen door te verlangen dat we die ge staakte wedstrijd tegen Ex celsior plotseling moesten uitspelen. Want sindsdien gaat het beter met ons". DENNIS MULKENS FC Den Bosch - FC Den Haag 0-3 (0- 0). 52. De Roode 0-1, 75. Morley 0-2, 79. Morley 0-3. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 5000. Gele kaart: Morley (FC Den Haag). FC Den Bosch: Van Grinsven; Van der Hoorn, Krüzen, Adriaanse, Van de Kerkhove; Van der Linden, Hoy- er (Aichorn), Steinmann; Van Duren (Elberse), Gillhaus, Kaiser. FC Den Haag: Stam; Van Alphen, Lems, Otto, Lankhaar; Danen, Pur vis, Plak; De Roode (Schellevis), Bou wens, Morley. DEN BOSCH FC Den Haag is in de „winning mood" en dus lukt de Haagse club thans ook plotseling alles. Want zon der eigenlijk ook maar een moment in gevaar te zijn geweest werd FC Den Bosch op het eigen veld naar een niet voor discus sie vatbare naderlaag ge speeld (3-0). Waarmee de plaats in de finale van de KNVB-beker werd zeker gesteld en de vergissing van vorig jaar - toen het nietige RBC de weg naar de eindstrijd versperde - werd recht gezet. FC Den Haag, dat een overi gens erg zwak FC Den Bosch tegenover zich vond, maakte nota bene tegen de straffe wind in het karwei in snel treinvaart'"af. Nadat de eerste helft zonder noemenswaardi ge hoogtepunten was verlo pen en beide ploegen de voorkeur gaven aan een af wachtende speelwijze, sloeg het brutale FC Den Haag plotseling een onverwacht groot gat. Het begon al met een kans voor Karei Bouwens (die de bal uit een voorzet van Pablo Plak over het doel joeg), maar in de 52e minuut was het definitief raak. Ron de Roode schoot de bal na een kort genomen vrije trap van Cor Lems snoeihard langs de muur en doelman Van Grinsven. FC Den Bosch, dat de gebles seerde René van Eek node miste, bleek vervolgens niet in staat zelf het spel te ma ken. En dat kwam FC Den Haag goed uit, want via twee counters werd de thuisploeg vervolgens uitgeschakeld. Eerst bediende Marco van Tony Morley heeft de bal richting het doel van FC Den Bosch getikt: 2-0. Fred van der Hoorn gaat onderuit. Doelman Van Grinsven (links) ziet toe. Karei Bouwens doet dat ook. DEN HAAG Dé Stoop zal binnenkort met de spe lers van FC Den Haag om de tafel gaan zitten. De voetballers beroepen zich op een door hun voorzitter gedane toezegging dat het behalen van Europees voetbal een premie van 15.000 gulden per speler zou opleveren. De voetballers, die niet openlijk over het conflict wilden reppen, vermoed den na afloop dat Stoop zich blijkbaar bij aanvang van het seizoen iets te overmoedig heeft opge steld en in zijn hart geen rekening heeft gehouden met Europees voetbal. Nu die kans echter plotseling aanwezig is, schijnt Stoop - volgens sommigen - met deze zaak in zijn maag te zitten. Dat bleek gisteren ook wel want Stoop weigerde com mentaar op de kwestie te geven. En voor wie de Amsterdammer kent is dat een tamelijk unieke aan gelegenheid. „De zaken worden onjuist voorge steld", zei Stoop alleen. De praeses sprak van een no titie zwart op wit. Die ech ter - volgens sommige spe lers - slechts voor één uit leg vatbaar is. Na afloop merkte de voor zitter overigens op dat hij veel voelde voor een fina le in het Olympisch Sta dion indien de tegenstan der Ajax zou heten. De Amsterdammers zouden dan dus een thuiswedstrijd spelen en met die stelling zal hij waarschijnljk de Haagse spelers tegenover zich vinden. Wellicht dat Stoop - wijzend op het fi nanciële voordeel van een eindstrijd in Amsterdam - tracht op deze wijze alsnog met de spelers tot een compromis te komen. Overigens kregen de voet ballers van FC Den Haag, dat op weg naar de finale al Excelsior, Feyenoord en SC Enschede uitschakelde, gisteren voor hun over winning op FC Den Bosch een premie van 2500 gul den. Arthur Hoyer in een fel duel verwikkeld met Hagenaar Edwin Pur vis. Joop Lankhaar kijkt op de achtergrond toe. DEN BOSCH De Brabantse supporters konden het ver lies van FC Den Bosch maar moeilijk verkroppen. Nadat zij zich tijdens de wedstrijd al provocerende acties op de tribunes richting het Haagse vak hadden gepermiteerd, moest na afloop een Haags busje het ontgelden. Het voer tuig, met negen aanhangers uit de Residentie, werd omver gekegeld. De ruiten werden met stenen ingegooid waar door tevens één gewonde man naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De auto van shirtsponsor Hans Cors- mit raakte door die acties ook danig beschadigd. De politie, met 200 man actief, arresteerde zeven Brabanders en twee Hagenaars. Allen zijn reeds op vrije voeten. De Alkmaarse politie heeft in samenwerking met de spoor wegpolitie dertien supporters van PSV aangehouden. Zij worden er van verdacht vernielingen te hebben aangericht in de extra trein die circa 340 supporters naar Alkmaar vervoerde. De arrestanten zijn na het opmaken van pro ces-verbaal op vrije voeten gesteld. Jan van Dijk verdedigt stug namens FC Groningen. Arnold Mühren, die later geblesseerd zou uit vallen, is te laat.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11