Stoidóc&ywumt r Afgesloten Breestraat voor automobilisten onaangename surprise Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Te weinig echte aandacht voor gruwelijkheden oorlog WVL: maatregelen tegen stookkosten Slaaghwijk Beroeps Keuze 87 Mannen houden huis in casino Bouw aan Berlagestraat van start Dief gepakt OP LANGERE TERMIJN MOGELIJK STADSVERWARMING CeidaeSoivuvnt CcldócSoilACMlt DINSDAG 5 MEI 1987 PAGINA 9 j Inbraken in winkels aan Nieuwe Rijn LEIDEN Onbekenden heb ben in de nacht van zondag op maandag hun slag geslagen in winkels aan de Nieuwe Rijn. Uit een kluis in een boekhan del werd voor 15.000 gulden contant geld en cheques ont vreemd. De daders vernielden de voordeur om binnen te ko men. Ze doorzochten het hele pand en vonden volgens de politie de sleutels van de kluis. Ongeveer honderd gulden wis selgeld en twintig elpees wer den gestolen uit een muziek handel. De inbrekers kwamen binnen door een ruit te ver nielen aan de achterzijde van het pand. LEIDEN Twee onbekende mannen hebben gistermiddag voor ongeveer 15.000 gulden schade aangebracht in het casino van Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg. Ze zeiden dat ze wraak kwamen nemen omdat de broer van een van de daders vorige week was opgelicht voor vijftig gulden door personeel van het casino. Gistermiddag stapte het duo rond kwart over drie de speelzaal binnen. Op dat moment waren behalve zes per soneelsleden ook acht spelers aanwezig. Een van de twee man nen sloeg de bril van de neus van een van de medewerkers. De ander gaf een vrouwelijk personeelslid een duw en sprong op de roulettetafel die daardoor doormidden brak. Bovendien trok hij enkele lampen stuk en gooide een andere roulettetafel om. Hij greep een stoel en gooide deze door de gokkast. Volgens de poli tie stond een derde man bij de ingang „om de boel in de gaten te houden". Het drietal verdween in een personenauto, waarvan de politie „een redelijk goede beschrijving" heeft. Ook is er een goed signalement van de daders bekend. Volgens het personeel brachten de daders onlangs ook een bezoek aan het casino. Toen het gokken met de gokkast niet erg lukte, schopten ze tegen de kast en gooiden hem om, waarna ze de zaak uitliepen. LEIDEN Secretaris J.J. Meerburg van de woning bouwvereniging De Tuin- stadwijk heeft gistermid dag een officiële steen in gemetseld in nieuwe wo ningen op de hoek van de Berlagestraat en Jacob van Campenlaan. Het bouwplan telt 26 wonin gen en is enige tijd gele den van start gegaan. Aannemer is het bedrijf Van der Vorm Bouw uit Papendrecht LEIDEN Dankzij wakkere bewoners van de Pakschuit- werf heeft de Leidse politie vanmorgen rond vijf uur een autoradiodief kunnen aanhou den. De man was bezig een auto open te breken aan de Pak- schuitwerf. De eigenaresse van de auto werd wakker doordat ze iemand aan de auto hoorde rommelen. Ze wekte haar man die zijn bed uitsprong en de dief vasthield tot de politie arri veerde. In de fietstassen van de dader, een 31-jarige Leidenaar, vond de politie enkele andere autoradio's die de man van nacht had gestolen. LEIDEN Met verbazing en ongeloof op z'n gezicht staart de automobilist de agent aan. Dus hij mag niet de Breestraat in? „Nee", luidt het onverbiddellijke ant woord van de agent, die de wacht houdt bij de afsluiting van de Breestraat ter hoogte van de Papengracht. En met een verbeten ruk aan het stuur kiest de man eieren voor z'n geld om met een dot gas rechtsaf te slaan, de Pa pengracht op. Nog helemaal in de war door deze onver wachte omleiding vergeet hij daarbij in z'n spiegel te kij ken. Een meisje dat recht door fietst en de auto rechts wil passeren, gooit in een ref lex naar stuur om en rijdt om niet te worden geramd ook de Papengracht op. Hevig'ge- schrokken laat zij daar de auto passeren, draait om en rijdt de Breestraat weer op. „Éen wonder dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd", stelt de dienstdoende agent nuchter vast. „Maar dat kan niet lang meer duren". Het is duidelijk even wen nen, de afsluiting van de Breestraat Voor de winke lende mensen, de bussen, de fietsers, maar vooral de au to's. Zowel bij de afsluiting ter hoogte van 't Gangetje als bij de Papengracht moeten de agenten automobilisten voortdurend er op wijzen dat zij de Breestraat sinds twaalf uur niet meer in mogen met hun voertuig. Aan weinig is te merken dat de gemeente wekenlang heeft geprobeerd de Leidenaars duidelijk te maken wat hun te wachten stond. Voor velen komt het als een onaangename verras sing. Vanaf de Korevaarstraat komt een Volvo met hoge snelheid aanriiden. Laat dringt het tot de chauffeur door, dat er „iets" aan de hand is. Twee fietstere, die rustig de Breestraat op willen rijden, worden maar nèt niet geramd. De verwarde chauf feur heeft juist op tijd zijn rempedaal gevonden. „Ty pisch een voorbeeld van een a man die de waarechuwings- borden niet heeft gezien", vertelt een agent. De auto mobilist is bepaald niet de enige. Ook vanuit 't Gangetje en de Steenschuur proberen auto's tevergeefs rechts- dan wel linksaf de Breestraat in te slaan. Voor de zoveelste keer legt hij vlot uit hoe het Kort Ra penburg nu wèl kan worden bereikt. „Ja", lacht hij, ,,'t zou inderdaad makkelijk zijn als we ze hier een kaartje van Leiden konden geven. Zo is het niet bijzonder han dig". Maar de automobilisten nemen genoegen met de mondelinge uitleg. Een stu dent vraagt aan een agent of hij „misschien éven de Bree straat in mag". Met een auto, want hij wil verhuizen. „Dat moet te regelen zijn, op de eerste dag", stelt oom agent hem gerust. „Dus ik krijg niet meteen een bon?", ver trouwt de student het ant woord nog niet helemaal. „Van mij in elk geval niet". Inmiddels hebben de bussen nog niet, zoals wel de bedoe ling is, vrij baan. Overal staan in de Breestraat auto's en busjes geparkeerd van de gemeente. Er valt immers nog veel werk te verzetten: parkeermetere worden ver wijderd, verkeersborden ver laten hun paal om plaats te maken voor andere en de in- steekhavens voor de bussen worden bij de stoepen „ge trokken". Stegen die op de Breestraat uitkomen, worden afgesloten met de zogenaam de Waal-palen. Ter hoogte van de Choorlam- mereteeg verdwijnen bussen en fietsers in een dikke stof wolk. Eenmaal ter plekke blijkt dat de zebra op die plaats wordt verwijderd met een zandstraal. De man die zich daarmee bezighoudt heeft geen idee waarom dat moeten gebeuren. „Het enige dat ik weet, is dat zo'n ding een zak vol duiten kost". Dat de gemeente hem toch laat weghalen, is blijkbaar een voorschot op de goede afloop. Als de Breestraat definitief dicht gaat, kan men immers overal oversteken en zijn ze bra's overbodig. Hoewel, als de bussen zo hard blijven rijden als op de eerste dag, staat dat nog te bezien. „Stapvoets" is de be doeling, 15 tot 40 kilometer per uur echter de praktijk. Een chauffeur, die al enkele malen door de winkelstraat is gereden, is „blij" met de af sluiting. Zo blij, dat hij wel wil toegeven dat hij „eigen lijk te hard" rijdt. Geen won der, als je na jaren eindelijk de ruimte hebt om vrijwel ongestoord door te rijden. Maar ook dat zal wel slijten. Het winkelende publiek is verdeeld over de afsluiting. Een vrouw vindt het „aan de ene kant fijn dat het nu niet meer zo druk is", maar „vindt het jammer" dat ze haar auto niet meer kwijt De Breestraat is sinds gistermiddag twaalf uur afgesloten voor auto's. Een agent wijst een „vastge lopen" auto ter hoogte van 't Gangetje de weg. kan. De mensen die per fiets zijn gekomen, zijn vol lof over de nieuwe situatie. „Ik heb nu tenminste niet meer het gevoel, dat ik voortdu rend biina overhoop wordt gereden zegt een man. Pre cies op dat moment wordt een fietser bijna plat gedrukt tussen twee bussen die elkaar tegenkomen. „Uitzonderin gen zijn er natuurlijk altijd", meent de man. De winkeliers weten ook nog niet wat ze er van denken moeten. Ze hebben al ge merkt dat hun leveranciers nog niet op de hoogte zijn van de beperkte toegangstij den. Bedrijfsleider Kozel van een winkel in stoffen vindt het allemaal maar niets. Met een armzwaai wijst hij op de enkele klant die in zijn win kel loopt „Normaal gespro ken staat het nu vol. En nu? En dan zeg ik nog niets over die brommers, die hier als gekken heen en weer rnden. En over het parkeren. Waar kan ik m'n auto nu kwijt? Nee, als ze 't willen afsluiten, laten ze het dan goed doen. Of alles eruit, of niets". Een verkoper van een kleding zaak is het niet met hem eens. Hij gelooft dat het te vroeg is om een oordeel te geven. „We zijn pas ander half uur open. Óver twee maanden, dan moeten we eens gaan kijken wat er is veranderd. Wie nu al een oordeel uitspreekt, doet dat veel te vroeg". Een agent verklaart de over last van de brommers, voor wie de Breestraat eveneens tot verboden gebied is ver klaard: „Ze kunnen er nu nog via de stegen op. Daar staan nog geen borden". Niet zo logisch, en daar zal hij melding van maken. „Maar op mijn beurt moeten ze mij dan maar eens vertellen waarom de afsluiting pas bij de Papengracht begint en niet bij het Kort Rapenburg. Nu rijden ze de Breestraat op en worden ze even verder te gen gehouden. Is dat dan wèl logisch?" PIETER EVELEIN De plechtigheid bij het gemeentehuis van Roelofarendsveen werd bijgewoond door burgemeester A. Meerburg en mevrouw Gerschtanowitz. BURGEMEESTER TUDENS DODENHERDENKING: LEIDEN/ALKEMADE Ook in de Leidse regio werden gis teravond de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog herdacht. In de Marekerk in Leiden werd gisteravond een korte plechtig heid gehouden, 's Middags hiel den scholieren een bijeenkomst bij het monument bij molen De Valk. In Roelofarendsveen werd de herdenkingsplechtig heid door enkele honderden be langstellenden bijgewoond. „Ik ben verheugd dat 47 jaar na het uitbreken van de oorlog toch nog zoveel mensen naar de kerk zijn gekomen om samen te herdenken". Zo opende burge meester C. Goekoop van Leiden gisteravond in de Marekerk zijn herdenkingsrede. De burge meester sprak met nadruk over de overlevenden, die nog dage lijks worden gekweld door emo tionele problemen ten gevolge van de verschrikkingen die zij meemaakten in de oorlogsjaren. „De gruwelijkheden van de oor log blijken met name uit het fa len van de medische en psycho logische hulp van tegenwoordig. De slachtoffers van de oorlog slagen er met deze hulp veelal niet in de ellendige gebeurtenis sen te verwerken. De emoties blijven. Misschien hebben wij te weinig echte aandacht voor deze mensen gehad". Op initiatief van de Stichting Februari 1941 heeft de brugklas van de Louise de Coligny Scho lengemeenschap gistermiddag het oorlogsmonument aan de Molenwerf geadopteerd. Dit adoptie-project, waarbij wille keurige middelbare scholen het initiatief kunnen nemen een monument te adopteren, heeft onder andere tot doel kinderen het besef bij te brengen wat vrijheid is. „Ter voorkoming van discriminatie, een waar schuwing voor de toekomst en het overbrengen van de nuttige informatie over de oorlog nu het nog kan, dat is een belang rijk aspect van dit adoptiepro ject", aldus de vertegenwoordi ger van de Stichting Februari '41 H.J. Maas. Wethouder J. Peters uitte zijn enthousiastme voor het project. Hij achtte vooral het onderhoud van de verzetsmonumenten erg belangrijk, zodat zij niet in de vergetelheid raken. Na het voorlezen van eigen gedichten door enkele leerlingen kreeg de school een reliefplaquette van witte steen aangeboden waarop te lezen was: „Adopteer een mo nument. Wij doen actief mee". Alkemade Voor de dodenherdenking in Alkemade bestond gisteravond meer belangstelling dan ooit. Hiermee bewees het nieuwge vormde organiserende comité dat de behoefte aan een jaarlijk se herdenking van de gevalle nen in de Tweede Wereldoorlog nog steeds bestaat. Vorig jaar to gen een kleine honderd inwo ners van Alkemade vergeefs naar het Monument voor de Ge vallenen naast het gemeente huis in Roelofarendsveen. Het bleek toen dat plaatselijke hoog waardigheidsbekleders verstek hadden laten gaan, „omdat er geen officiële dodenherdenking was georganiseerd". De traditio nele bloemenkrans van de ge meente Alkemade bleek door de gemeentebode te zijn geplaatst. Een storm van protest stak op Leidse scholieren legden een krans bij het oorlogs monument bij molen De Valk. in Alkemade, waarna zich een nieuw organiserend comité aan meldde. Dit comité bestond uit L. Olijerhoek, mevrouw Gersc htanowitz en de heer M. Kore- man. De Dodenherdenking begon gis teravond met een bijeenkomst in de Oude Weteringse Kerk „Sint Jacobus de Meerdere" aan de Meerkreuk. Het vervolg van de Dodenherdenking vond plaats bij het Monument voor de Gevallenen naast het gemeente huis. Daar waren ongeveer vijf honderd mensen in stilte bijeen. Zij luisterden naar een viertal muziekstukken die de plaatselij ke muziekverenigingen Liefde voor Harmonie en Door Gunst Verkregen ten gehore brachten. Hierna klonk de trompetsolo Last Post door Diana Buure. Burgemeester A. H. Meerburg legde samen met organisatrice mevrouw Gerschtanowitz, die veel familieleden in de oorlog heeft verloren, een krans bij het monument. Hun voorbeeld werd gevolgd door nabestaan den van gevallenen en de leer lingen van groep 8 van de Sint Gerardus Basisschool uit Oude Wetering. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Nog voor de winter tal de Woningbouwvereniging Leiden (WVL) maatregelen ne men om de stookkosten van flats in de Slaaghwijk in de Me renwijk te verlagen. Zo zal de WVL alle kopgevels isoleren en wil men tochtende deuren her- «tellen. Verder worden de transportleidingen van de cen trale verwarming in de flatge- bouwen waar mogelijk geïso leerd. Dat zegt het hoofd techni- I «che dienst van de WVL, de beer P. Jansen, in een reactie eisen van bewoners van de lts. Volgens Jansen zal de WVL met de Protestants Chris telijke Woningbouwvereniging J (PCW), die ook eigenaar van ten aantal flats in de Slaagh wijk is, overleggen om te berei ken dat de PCW dezelfde maat regelen neemt. Het gaat hier om tijdelijke maatregelen in af wachting van een definitieve oplossing van de problemen met de verwarming. Daar wordt binnenkort een onderzoek naar gestart. De honderden flatbewoners in de Horsten, de Zijldonk en de Merendonk in de Merenwijk hebben een eisenpakket opge steld, omdat ze vinden dat de woningbouwverenigingen hen aan het lijntje houdt. De blok- verwarmingsinstallaties in de flats zijn volgens hen verouderd en versleten en brengen ex treem hoge stookkosten met zich mee. Bovendien zorgt vol- (ADVERTENTIE) Zaterdag 16 mei verschijnt bij deze krant de bijlage Beroepskeuze'87. Informatie over de adverteermogelijk- heden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rob de Kleijnen,bereik baar onder nummer 071-122244. gens de bewoners het systeem van warmtemeters voor een zeer onevenredige omslag onder de bewoners. „Er zijn er die niet meer stoken uit angst voor een hoge rekening, maar ieder jaar wel een hoop bij moeten beta len", aldus Louise Piket van de Stookkostengroep PCW. „Al ja ren zeggen ze dat ze er wat aan zullen doen, maar er gebeurt niets. We willen niet nog een winter in de kou zitten, daarom zijn we in actie gekomen". Mor genavond is er een protestbij- eenkomst. De bewoners eisen betere en goed geïsoleerde verwarmings installaties, een ander meetsys teem dan de verdampingsme- tere van Warmtemeter B.V. en een vergoeding voor te veel be taalde stookkosten. Bovendien zouden er voor de komende winter tijdelijke ketelhuizen per blok geplaatst moeten worden, omdat een definitieve oplossing voor die tijd onhaalbaar lijkt. „Een onderzoek van bureau Ve- nema heeft uitgewezen dat dat een haalbare tussenoplossing is", aldus de Stookkostengroep. De bewoners van flats van de PCW, verwijten het bestuur bo vendien dat ze lijdelijk afwacht tot de grotere WVL actie onder neemt De heer Jansen erkent dat de bewoners al jaren in de proble men zitten. „Achteraf kan je je afvragen waarom er niet eerder maatregelen genomen zijn", al dus Jansen. Het plaatsen van tijdelijke ketels, zoals de bewo ners eisen, is volgens Jansen niet zinvol: „Het probleem met de huidige installaties heeft niets met de ketels te maken. Die zijn prima. De slechte isola tie van de buizen en het verde len van de kosten over de be woners veroorzaken de klach ten". Volgens Jansen functione ren de warmemeters inderdaad niet overal zoals het hoort en overweegt de WVL ze te ver wijderen. „Op die meters zit een schaalverdeling en die schaal verdeling kan per woning ver schillen. Een huis op een hoek heeft nu eenmaal meer gas no dig om warm te blijven. Pro bleem is alleen dat die schaal verdeling arbitrair is. Daar kan je over blijven twisten". De WVL wil nu met de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM) gaan praten over het gebruik van de televisiekabel bij het vaststellen van het warmtege- bruik. Daartoe zouden aan de radiotoren elektronische instru menten moeten komen om het verbruik te meten. Via de kabel zou het verbruik dan doorgege ven kunnen worden naar een centraal punt Dat systeem zou de kosten kunnen drukken. „We zullen onderzoeken of dat kan", aldus Jansen. Teruggave van teveel betaalde stookkosten wijst hij van de hand: „Dat is niet reëel. De be woners hebben betaald voor de hoeveelheid gas die is gebruikt. Bovendien zou ik niet weten, hoe ik moet vaststellen wie hoe veel terug zou moeten krijgen". Stadsverwarming De WVL heeft inmiddels het bureau Schreuder opdracht ge geven een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheden om de centrale verwarming ook op langere termijn te verbeteren. Een mogelijkheid is dat uit dat onderzoek blijkt, dat de Slaagh wijk aangesloten zou moeten worden op de stadsverwarming. „We zullen daar dan met het EBR over moeten praten", aldus Jansen. Hij wijst er wel op dat het zeker vier of vijf jaar zal duren, voordat een eventuele aansluiting op de stadsverwar ming zou zijn gerealiseerd. „We moeten afwachten wat er uit dat onderzoek komt, maar voor de WVL staat vast dat er ook op langere termijn iets moet gebeu ren aldus Jansen. Ook voorzitter J. de Geus van de PCW beaamt de problemen met de stookkosten in de onge veer 15 jaar oude flats. „Die flats zijn gebouwd in een tijd dat het gas nog erg goedkoop was. Nu denkt niemand meer aan het systeem van blokver- warming. Dat brengt hoge kos ten met zich mee. Dat kunnen wii als woningbouwvereniging ook niet helpen. Dat er wat aan de ketels moet gebeuren is be kend, maar we willen een welo verwogen beslissing nemen". Over de verdampingsmeters die gebruikt worden om de indivi duele stookkosten te schatten zegt De Geus: „Als alle bewo ners vinden dat die weg moe ten, vinden we het prima. Maar dan moet iedereen er ook mee akkoord gaan. Dan gaan we het hoofdelijk omslaan". Ook tegen alternatieven als elektronische stookkostenmetere staat hij niet afwijzend, al kan de woning bouwvereniging de kosten daar van volgens hem niet opbren gen. Van een vergoeding voor te veel betaalde stookosten wil De Geus niet weten en ook het verwijt dat de PCW lijdelijk af wacht, wijst hij af: „We gaan al leen maar weloverwogen te werk en het is logisch dat we daarom met de WVL praten". deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande. I Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telejoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:_,Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ,er I INZj

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9