Amerika krijgt er vier miljoen inwoners bij De Hindenburg brandt: „Oh, de mensheid" Hulshoff HULSHOFF WEEF VAN WANDEN Verkiezingsuitslag gemeenten bepaalt toekomst Thatcher Crisissfeer in kabinet Martens REAGAN: HALVEER AANTAL RAKETTEN Venetië stelt paal en perk aan toerisme GROEP ILLEGALEN KAN VERBLIJFSVERGUNNING KRIJGEN RAMP VIJFTIG JAAR GELEDEN na 4 BUITENLAND CeidaeSoinant DINSDAG 5 MQ 1987 PAGINA 5 Waldheim neemt juridische stappen WENEN De Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim heeft juridische stappen aangekondigd tegen het Amerikaanse besluit hem de toegang tot de Verenigde Staten te ontzeggen. „Het is de hoogste tijd de laster langs juridische weg te beantwoorden", zei Waldheim gisteren voor de Oosten rijkse radio. Verder maakte hij be kend dat een commissie van ge schiedkundigen belast wordt met een onderzoek naar zijn oorlogsverleden. Maar deze commissie zal door de de E resident en de regering zélf worden enoemd en niet zoals Simon Wie- senthal had voorgesteld volledig onafhankelijk zijn. Wetsvoorstellen in de prullenbak ROME Als gevolg van de ont binding van het Italiaanse parle ment zullen bijna 6.000 wetsvoor stellen totaalgewicht ruim 100 ton afgeschreven en tot oud pa- Ïier gemalen worden. Het is in talië folklore geworden om na de val van een kabinet uit te reke nen hoeveel wetsvoorstellen nog op behandeling in het parlement lagen te wachten. Leidt de val van een kabinet echter tot nieuwe verkiezingen, dan moeten alle voorstellen opnieuw worden inge diend. Sommige wetsvoorstellen wachten al jaren op behandeling en zijn talloze malen herdrukt VENETIË „Van nu af aan moeten touroperators weten dat ze op sommige dagen de stad met hun klanten niet bin nen kunnen wegens overbevolking". Deze duidelijk waarschuwing is afkom stig van Augusto Salvadori, de commis saris voor het toerisme in Venetië. Sal vadori maakte gisteren bekend dat hij het aantal toeristen dat de stad bezoekt wil beperken tot 90.000 per dag. Zater dagochtend om elf uur moest de stad worden afgegrendeld, omdat een tien kilometer lange file auto's en autobus sen stond te wachten op een parkeer- plaatsje terwijl al 100.000 toersten de stad waren binnengekomen. Sandoz vergoedt schade aan vissers BASEL Franse Rijnvissers krijgen ruim twee miljoen ver goeding van het Zwitserse chemi sche bedrijf Sandoz AG bij Basel, voor de schade van de november vorig jaar. Met de Westduitse en Nederlandse vis sers wordt nog onderhandeld. De Nederlandse binnenvisserij heeft vorig jaar bij Sandoz een schade claim ingediend van iets minder dan een miljoen gulden, aldus mr. Ton Roos van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten. Hij neeft na de eerste contacten met het bedrijf goede hoop dat de claim voor een behoorlijk deel zal worden gehonoreerd. Rotary in VS moet vrouwen toelaten WASHINGTON Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft gisteren bepaald dat de Rotary in de Verenigde Staten in de toekomst open moet staan voor vrouwen. Het Ge rechtshof verwierp una niem het argument van Rotary International dat het toelaten van vrouwen tot de beweging het grond wettelijke recht van de le den zélf te bepalen met wie ze willen omgaan, aantast Karmal verblijft in Sovjet-Unie KABOEL De voormalige leider van de communisti sche partij van Afghanistan, Babrak Karmal is in de Sov jet-Unie waar hij een medi sche behandeling ondergaat Dit is gemeld door Radio Kaboel. Volgens de Af ghaanse radio bevindt Kar mal zich „op advies en uit nodiging van artsen" in de Sovjet-Unie voor „rust en verzorging." Het Chinese persbureau Xinhua meldde erder dat de oud-partijleider, die een iaar geleden om ge zondheidsredenen zou zijn afgetreden, gevangen zat ISRAËLISCHE BETOGINGEN OP WESTOEVER JERICHO Duizenden joodse kolo nisten en sympathisanten zijn gisteren, op de 39ste Onafhankelijkheidsdag van Israël, door de Arabische plaats Jericho getrokken, waarbii ze het recht eisten om overal in ae bezette gebieden nederzettingen te vestigen. De meeste betogers waren gewapend. In de nederzetting Ariel op de West oever raakten leden van ae extreem rechtse Kach-partij van rabbijn Meir Kahane slaags met linkse Israëlische demonstranten. In heel Israël is de on afhankelijkheidsdag gevierd met bij eenkomsten, picknicks en barbecues. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Ame rika krijgt er de komende weken officieel vier mil joen inwoners bij. Het be treft illegale vluchtelin gen die in één keer uit de schaduw van de Ameri kaanse samenleving te voorschijn zullen komen om een verblijfsvergun ning aan te vragen. Dat is sinds kort mogelijk voor alle buitenlanders die meer dan vijf jaar illegaal in de VS verbleven en er in geslaagd zijn in eigen onderhoud te voorzien. Deze week gaan over het ge hele land 107 kantoren open, waar illegalen die kunnen aantonen voor 1982 de VS te zijn binnengekomen, zich voor een verblijfsvergunning kunnen melden. Vierhon derdveertig kantoren en ruim tweeduizend vrijwilli gers van profane en kerkelij ke organisaties staan klaar om te helpen bij de ingewik kelde formaliteiten. Alleen al in New York verwacht men dat een half miljoen vreemdelingen een beroep zullen doen op de nieuwe re geling. Indammen Hoewel de regeling zeer vriendelijk oogt, werd de nieuwe immigratiewet in fei te ontworpen om de stroom vreemdelingen naar de VS (jaarlijks naar schatting on geveer een half miljoen men sen) drastisch in te dammen. Zo stelt de nieuwe wet voor het eerst werkgevers straf baar die mensen zonder ver blijfsvergunning in dienst nemen. Voor de miljoenen vreemdelingen die de VS na 1 januari 1982 zijn binnenge komen en dus geen officiële status kunnen krijgen, dreigt bijgevolg ontslag. Voor vele honderdduizenden vreemdelingen worden het weken van ondraaglijke spanning. Wie niet kan be wijzen al langer dan vijf jaar in de VS te wonen, zal alsnog het land moeten verlaten. En juist het leveren van een im- migratiebewijs is een hek sentoer, omdat massa's men sen zelfs geen rijbewijs heb ben durven halen uit angst gepakt te worden. Vermoe delijk zal maar een klein deel van de vier miljoen ille galen die bij de vreemdelin gendienst verwacht worden, werkelijk een verblijfsver gunning krijgen. Immers; wie bewaart er nu rekenin gen en documenten van meer dan vijf jaar oud? Nóg moeilijker wordt het voor gezinnen waarbij de kost winner al vóór 1982 de VS is binnengekomen en de ande re leden later zijn nagereisd. Niet gratis De aanvrage voor een offi ciële status is overigens niet gratis. Een individuele aan vrage kost 185 dollar, voor een kind moet 50 dollar be taald worden en het tarief voor een gezin is maximaal 420 dollar. Tal van vinding rijke Amerikanen proberen al een slaatje te slaan uit de nieuwe immigratiewet Zij voorzien natuurlijk tegen betaling de illegalen van vóór 1982 gedateerde reke ningen. In enkele gevallen zijn employées van de open bare nutsbedrijven al door de politie gepakt omdat ze reke ningen voor illegalen produ ceerden. Dat maakt het alle maal nog moeilijker voor de Amerikaanse immigratie dienst, die zich de komende weken kan bezighouden met het ontwarren van een Gor diaanse knoop. Het is mogelijk dat de tekst van het bordje „Hier waakt de hond" nog enige afschrik wekt, maar het dier in kwestie zelf moet welhaast een vertederen de uitwerking hebben op elke dief of insluiper. Hond Barron mag nog wei flink wat brokken verstouwen, voordat de vier voeter zijn taak ais waakhond tot meer dan alleen keffen kan uitbreiden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret That cher en Norman Tebbit, voorzitter van haar con servatieve regeringspartij, steken aaanstaande zon dag de hoofden bij elkaar om te bepalen op welke datum het Britse volk naar de stembus moet De keuze hangt af van de uit slag van de verkiezingen die overmorgen worden gehouden in Engeland en Wales. Vrijwel alle politieke waarne mers verwachten vervroegde parlementsverkiezingen op 11 juni. Hoewel van Thatchers huidige tweede ambtsperiode dan nog praktisch een jaar overblijft, staan vele conserva tieven al te trappelen van on geduld om de gok van nieuwe parlementsverkiezingen te kunnen wagen. Een nieuwe overwinning, gevolgd door een derde ambtsperiode, zou Thatcher grote roem en poli tieke onsterfelijkheid bezor gen, maar een nederlaag en die behoort nu meer dan ooit tot de mogelijkheden zou de Thatcher-ster, die momenteel nog schittert aan het politieke firmament, meteen beroven van al haar glans. De totale inzet van de gemeen telijke verkiezingen bedraagt 12.073 zetels, verdeeld over 396 gemeenteraden in Engeland en Wales. De conservatieven hebben er ruim vijfduizend van in hun macht, maar dat aantal wordt met name be- driegd door de Aliantie van Liberalen de sociaal-democra ten. De conservatieven hebben zich nieuwe computers aange schaft om vrijdag de gemeen telijke uitslagen te kunnen analyseren, te wikken en te wegen. Op grond van dit on derzoek zullen berekeningen worden gemaakt die premier Thatcher de nodige zekerheid moeten geven wat betreft de keuze van een datum voor nieuwe parlementsverkiezin gen. LAKEHURST Na een vlucht van 61 uur vanuit Friedrichshafen in het toen pas vier jaar oude Duizendjarige Rijk explo deerde 6 mei 1937 de LZ 129 „Hindenburg" bij de landingsmanoeuvre in Lakehurst, New Jersey. De Amerikaanse radio verslaggever Herb Morri son schalde door de mi crofoon de later vaak herhaalde woorden: „Hier komt hij dames en heren. En wat een aan blik, hoe opwindend, een schitterend schouw spel...". Waarna het grootste luchtschip ter wereld, opgesierd met swastika's aan de staart vinnen, plotseling in één grote vuurbal verander de. Het werd Morrisson te veel en snikkend ver volgde hij: „...het brandt, barst in vlammen uit. Oh god! Dit is een van de ergste catastrofes. Oh, de mensheid!". Inmiddels weet de wereld dat de mensheid erger dingen te wachten stond. Het Duizend jarige Rijk heeft het met al zijn verschrikkingen slechts 12 jaar volgehouden en ook in de lucht- en scheepvaart heb ben zich sedertdien nog tallo ze rampen voorgedaan. Maar de woorden van Morrison, ge combineerd met de beelden van het bioscoopjournaal, de den de herinnering aan die ramp beklijven. De vuurzee, waarin 36 mensen de dood vonden, was tevens het einde van een mythe in de lucht- vaarthistorie die in protserig- heid zijn weerga niet kende. Anderen spreken nog steeds over een metaforische ramp. Een Duitse zeppelin die moest landen op een Amerikaanse marinebasis; dat kon eenvou digweg niet lang goed gaan. Getuigen Vandaag de dag herinneren slechts twee geschilderde stip pen aan de plaats waar pre cies vijftig jaar geleden de gi gantische luchtballon in el kaar schrompelde tot een hoopje verwrongen en ge smolten metaal. De mensen die de ramp hebben meege maakt zijn nu in de zeventig of nog ouder. Eén van hen is John Iannaccone, lid van het grondpersoneel in Lakehurst, die er op staat om nog eens te zeggen dat met name de swas tika's hem een doorn in het oog waren. Iannaccone was toen 25 jaar en een van de vijf mensen die de landingskabels aan het staartstuk te pakken kregen. In de gondel onder de gasbal- lon met een inhoud van 190.000 kubieke meter, stond een deel van de 96 passagiers en bemanningsleden vrolijk naar het grondpersoneel te wuiven. Opeens was er een oorverdovende explosie, her innert Iannaccone zich. „Wa terstof brandt snel, maar in combinatie met lucht is het net een bom". Iannaccones collega George Watson kon zich niet voorstellen dat er nog iemand levend uit het in ferno kon komen. Maar toen hij kapitein Max Pruss zag, wist hij dat er overlevenden waren. Een overlevende van die laat ste vlucht van de Hindenburg is de toen 27-jarige machinist Eugen Bentele die verant woordelijk was voor de vier dieselmotoren van elk 1.050 PK. „We hadden nog een ex tra ronde gevlogen en maak ten ons klaar voor de landing. Een plotseling opkomend on weer deed ons besluiten niet te landen en toen gebeurde het", zegt hij. „Eerst een schok en daarna de vlammen zee rond de gondel. Ik raakte even buiten bewustzijn en toen ik weer bijkwam lag ik achter de machinekamer. Ik liep snel weg en voelde een enorme hitte. Ik dacht dat ik in brand stond en woelde mij in het zand. Het viel gelukkig allemaal mee". Koeltjes ver telt Bentele dat hij daarop met een ambulance naar een tele- graafpost reed en daar onmid dellijk een telegram liet stu ren naar zijn vrouw in Duits land met wie hij drie weken eerder was getrouwd. „Bin unverletzt. Dein Mockele", luidde de tekst Zijn vrouw kreeg het telegram eerder dan het nieuws van de ramp. Proefvlucht De Hindenburg had 4 maart 1936 zijn eerste proefvlucht gemaakt. In vier jaar tijd had den de getrouwen van Graf Zeppelin, de uitvinder, met aan het hoofd de Duitse lucht vaartpionier Hugo Eckener en de constructeur Ludwig Durr, hun droomtoestel ge reed. De actieradius was on gekend groot: 14.000 kilome ter en de kruissnelheid be droeg 125 kilometer. Al 27 da gen na de proefvlucht voer het luchtschip naar Zuid- Amerika en op 6 mei 1936 voor het eerst naar Noord- Amerika. In totaal heeft de Hindenburg 63 vluchten on dernomen waaronder tien naar de Verenigde Staten. Het reusachtige toestel telde in de gondel 25 woon- en slaapvertrekken. Er was een grote eetmaal, een lounge en een rooksalon met bar Aan boord stond ook een concert vleugel en de vlucht was meer dan comfortabel. De reis was voor de passagiers geruis loos, zonder trillingen, een soort vliegend luxe-hotel. De werkelijke oorzaak van het ongeluk met de Hinden burg is overigens nooit ont dekt. Aangenomen wordt dat er een lek is ontstaan in de waterstofballon en dat het gas vlam vatte als gevolg van een ontlading van statische elec- triciteit. Op 6 mei 1937 brak Herb Morrison zijn radiover slag af met een hartverscheu rende diepe zucht (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Hoe lang zit het kabinet Martens-VI nog? Gaat het vallen over de abortus- -kwestie, die al zo lang een bron van onenigheid is tussen christen-democraten en libera len in de coalitie? Of toch over de Voer-kwestie, die vooral de taalgemeenschappen verdeeld houdt? Geen Belg die het weet, maar wel staat vast dat beide kwesties deze week de nationale politiek in België flink gaan bezighouden. Pre mier Martens peinst zich suf, maar voor beide problemen is nog geen oplossing voorhan den. De twee stemmingen vandaag besluit de Senaat over jaren oud voorstel over abortus en morgen besluit de Kamer over de voerstreek en de kwestie Hapart hebben de zaken aardig op scherp zet ten. De ernst van de situatie heeft de Belgische pers de af gelopen dagen al gebracht tot een bovengemiddeld gebruik van het woordje „crisis", dat overigens in de Belgische poli tieke cultuur nogal makkelijk valt. Het dagblad Le Soir heeft Martens een aardige oplossing aangereikt door simpelweg zijn eigen weifelachtige CVP voor het blok te zetten: mees temmen dus met de meerder heid óf de verantwoordelijk heid nemen voor vervroegde verkiezingen. komende zeven jaar het aantal strategische kernkoppen redu ceren tot 6000 aan iedere kant Het aantal raketten en bom menwerpers dient beperkt te worden tot 1600. Gedurende een periode van zeven jaar zijn de VS en de Soviet-Unie ver plicht zich houden aan het ABM-verdrag, dat beperkin gen oplegt aan het ontwikke len en testen van een anti-ra ketsysteem in de ruimte. Maar na 1994 zijn beide partijen vrij om een dergelijk SDI-systeem te stationeren, aldus het Ame rikaanse voorstel. .■mm p var rgam snevi rken e val vo con willi) vod ereld rui: ot f i v« ir-g vi C ijks WH Vor oots zi; Vor oeg aa mil indei .ulli nble elij GENEVE President Reagan heeft gisteren een gedetail leerd voorstel op tafel gelegd dat voorziet in een verminde ring met vijftig procent van de strategische bewapening. De Amerikaanse president zei er van overtuigd te zijn dat „zelfs nog dit jaar" met Moskou een akkoord kan worden gesloten over deze lange-afstandswa- pens. Vandaag zijn in Genève de onderhandelingen over de strategische bewapening (Start) en de ruimtewapens hervat. Volgens het voorstel moeten de VS en de Sovjet-Unie de SUSKEENWISKE (ADVERTENTIE) Na samenvoeging van diverse uitgekiende wandmeubelsystemen ontstond het exclusieve PLURAL wandenprogramma. Belangrijk facet van dit programma is de 100% universele toepasbaarheid. U maakt uw opbergwand net zo uitgebreid of beperkt als uw woonomgeving toelaat, zonder concessies te doen aan vormgeving. In houtsoorten en kleuren biedt Plural een uitgebreide keus. alsook in profielvormen. Als u binnenkort de wand(en) van uw woon-, eet-, studeer-, slaapkamer of hal praktisch wilt verfraaien voor een uiterst betaalbare prijs is, is een oriëntatiebezoek aan Hulshoff, die het Plural programma exclusief voert, een goede beslissing. Den Haag: Spui. tel. 070-658920. Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard, tel. 070-941912. Leidschendam: Winkelcentrum Leidschenhage, tel. 070-275557. anders denken over wonen Spui. Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard. Leiden: Nieuwe Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat. Leidschendam: Winkelcentrum Leidschenhage. Eindhoven: Winkelcentrum Woensel. Hilversum: Groest. Zwolle: Driepistolengang. Voorschoten: produktie- en distributiecentrum. Den Haag:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5