Van een geurig ligbad in Dachau naar quarantaine in Nederland Nijpels: bijna 10 procent van drinkwater in gevaar Onderzoek tegen Rotterdamse agent a DE BEVRIJDING VAN EEN CONCENTRATIEKAMP lEUWi E Grundig-topman bepleit bundeling amusementselektronica in Europa Ccictae (Soman t KNMV-topman Jos Vaessen directeur CBR Dierenpensions raken nu al vol Burgemeester Wenen zoekt dagboeken KRO-ploeg niet welkom in Zuid-Afrika Leidse stichting begint hartkleppenbank Aidsremmer in zeven ziekenhuizen et KONINKLIJK /HUIS Affiches Jaj Binnenland DINSDAG S MEI 1987 PAGINA 3 pvol. met Nij kabj. moei te ali ver >rde- »eer e zo waai RIJSWIJK Jos Vaessen is per 1 januari 1988 benoemd tot directeur van het „koplo- ze" Centraal Bureau Rijvaardigheid (CBR) te Rijswijk. Vaessen, die de opvolger wordt van de reeds lang vertrokken mr. T. Oo- nincx, legt zijn functie van algemeen secre taris/penningmeester van de motorbond knmv neer. Jos Vaessen is al ruim twaalf jaar de grote man bij de KNMV, maar is ook al enige tijd intensief bij het CBR be trokken, zodat ziin benoeming niet als een grote verrassing komt. Zijn komst heeft de instemming van zowel het ministerie van verkeer en het CBR-bestuur als de Bovag- rijschoolhouders en de vervoersafdelingen van de bonden FNV en CNV. DEN HAAG Wie voor de ko mende zomervakantie zijn hond of kat nog in een pension wil plaat sen, moet daar snel werk van ma ken. De ruimte in de meeste die renpensions in ons land begint snel op te raken. Hier en daar zou aan diereneigenaren al nee ver kocht moeten worden. Volgens een woordvoerster van de Vereni ging Nederlandse Dierenpensions beginnen meer mensen te beseffen dat ze voor de zomer steeds vroe ger plaatsen moeten reserveren. Ze maant dierenbezitters alleen gebruik te maken van erkende pensions, die aan strenge kwali teitsvoorschriften moeten voldoen. DEN HAAG De Weense burgemeester Helmut Zilk zoekt in Ne derland naar dagboeken van mensen die de periode 1938-1945 in Oostenrijk bewust hebben meegemaakt. In een advertentie vraagt hij bezitters van een dergelijk dagboek contact op te nemen met een uitgeverij in Wenen. Het ligt in de bedoeling dat de dagboeken vol gend iaar uitgegeven worden. Het is dan vijftig jaar geleden dat Oos tenrijk zich bij nazi-Duitsland aansloot. De burgemeester verklaarde gisteravond voor de KRO-radio het be langrijk te vinden dat de gebeurtenissen in de jaren 1938-1945 wor den vastgelegd. Zilk die zelf leraar is geweest, gelooft dat jongeren veel van deze tijd weten. In ziin ogen kun je er echter niet genoeg van weten: „kennis van de oorlogstijd is ook voor toekomstige gene raties en ook voor hen die de oorlog hebben meegemaakt, interes sant". Zilk zegt door toeval in het bezit te zijn gekomen van enkele door vrouwen geschreven dagboeken, „buitengewoon interessante en vaak dramatische weergaven van een voor Oostenrijk belangrijke tijd". Hij weet dat er in Amerika en Nederland nog enige mensen zijn, die deze tijd bewust hebben meegemaakt Hij denkt daarbij met name aan gevluchte Oostenrijkers. HILVERSUM Een KRO-team heeft geen visum voor Zuid-Afri- ka gekregen. Radioverslaggever Frans Stultiëns, cameraman Cees* Colson en tv-verslaggever Joost Middelhoff hebben twee maanden geleden bij de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag een aanvraag voor een visum ingediend om ver slag te kunnen doen van de voor bereidingen op de verkiezingen die morgen in dat land plaatsvin den. Door de ambassade is meege deeld dat de aanvraag zonder op- Saaf van redenen is afgewezen, al- us de KRO. LEIDEN - De Stichting Eurotransplant uit Leiden begint op 15 mei een hartkleppenbank in het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam. Met geld van de Nederlandse Hartstichting (ruim 350.000 gulden voor drie iaar) bemiddelt de bank als eerste in Europa over vraag en aan bod van onderdelen van donorharten tussen de hartcentra van Neder land. Volgens G. Persijn, medisch directeur van Eurotransplant, zijn de kleppen en het aansluitende gedeelte van de aorta (de grote lichaamss lagader) in eerste instantie bedoeld voor kinderen met een aangeboren hartafwijking. Jaarlijks worden in ons land 50 tot 75 kinderen, binnen de eerste vijf jaren van hun leven, geopereerd omdat de verbindings buis tussen de rechter-hartkamer en de longslagader volledig ont breekt Zij kunnen niet geholpen worden met een kunstklep omdat die niet mee kan groeien. Naar schatting worden in Nederland in totaal 800 tot 1000 kleppen geïmplanteerd. De hartkleppenbank wordt weten schappelijk begeleid door de academische ziekenhuizen van Leiden en Rotterdam. Centrale figuur is prof. dr. J. Quaegebeur, chirurg en bij zonder hoogleraar kinder-hartchirurgie in Rotterdam. war at u at sten UTRECHT Zeven zie kenhuizen starten deze week met het verstrekken van hét aidsremmende middel Retrovir (AZT): het AMC, het Prinsen grachtziekenhuis, het VU- var ziekenhuis, het Ónze Lie- nif ve Vrouwengasthuis (alle Hi* in Amsterdam) en de aca- 8ea demische ziekenhuizen bek van Leiden, Groningen en ster. Rotterdam. De fabrikant van het middel, het Ame rikaanse bedrijf Wellco me, heeft nu voldoende AZT beschikbaar gesteld voor honderd patiënten en verwacht dat in de ko mende maanden het aan tal te behandelen aidspa- tiënten telkens met min stens twintig kan worden uitgebreid. Het kostbare AZT heeft de eigenschap de verdere aan- :tasting van menselijke cellen ring t ko vóA er ti he torti i ds lwe aajT {joor het aidsvirus te blokke ert eng dus rOQl Dter zij to ■stel gul ren, maar is geen geneesmid del. Bij de behandeling tre den ernstige bijverschijnse len op, zoals misselijkheid, nachtzweten, spierpijn, sla peloosheid, diarree en bloe darmoede die soms herhaal de bloedtransfusie noodzake lijk maken, j/edi ederland is een van de lan den waar momenteel wordt bekeken welke effecten AZT Jieeft op de gezondheid van lensen die alleen nog maar iet het virus zijn besmet, ir die nog geen enkel :tebeeld tonen (de seropo- tven). De Amsterdamse aids-specialist dr. S. Danner idat s*uit n'et uit ^at ^et mic*del bij deze groep de ontwikke ling van aids geheel kan Voorkomen. gen k tg*. elt*** A Int kir.o»trWS tia" :<L \Vrflflg" slijter' iWii"' Tol (015P ;r i I, t .ijl octo is v vi tra i* 5 d idè - >zii n 6 mei Prins Bernhard opent in Groesbeek het nieuwe ge bouw van het Bevrijdings- museum 1944. Mr. P. van Vollenhoven geeft in Schiedam in het kader van de Schiedamse Molendagen het startsein voor de fondsenwervings campagne ten behoeve van de molen „De Palm boom". Hij opent verder in Meppel de Ship Show, een manifestatie op het gebied van de binnenvaart waar ruim honderd oude bin nenschepen aan deelne men. DEN HAAG Als de bevrijding die het offi ciële einde van de Twee de Wereldoorlog bete kende ergens een echte bevrijding was, dan wel in het concentratiekamp Dachau. Op 29 april 1945, 's avonds twee minuten voor half zes, werden daar de laatste SS'ers door Amerikaanse solda ten uit hun wachttorens geschoten. Tot grote vreugde van de uitgeput te gevangenen, onder wie de Nederlanders Ed Hoornik, Hans Teengs Gerritsen en „Boebi" (W. L.Brugsma. In het boek „De bus uit Da chau" van Jos Schneider en Gijs van de Westela- ken, dat op 14 mei uit komt, wordt aan de hand van verhalen van deze en andere overlevenden verteld hoe Dachau be vrijd werd en hoe acht tien Nederlanders ver volgens met een bus uit het kamp ontsnapten, omdat de Nederlandse regering hen liet verrek ken. Elke stap die de Amerikanen op 29 april doen. wordt door de gevangenen van Dachau nauwkeurig gevolgd, want elke stap brengt hen dichter bij de vrijheid en verder van de dood. Ed Hoornik, de dichter, noteert: „Ze zijn op het rangeerterrein de goede renwagons al voorbij, geslo ten wagons, waaruit geen en kel geluid meer komt. Vijf dagen geleden zijn hier twee duizend joden in gedreven; ze zouden geëvacueerd wor den; het is niet gelukt. Alle tweeduizend zijn dood, ge stikt. De soldaten zijn nu ook het crematorium voorbij, waar de lijken, omdat er geen kolen meer zijn, mans hoog liggen opgestapeld. Uit de wachttoren die ik zien kan, tuimelt een neergescho ten SS'er". Om 17.28 uur gaat de poort open en stormen de Ameri kanen binnen. Eén van hen wordt door de gevangenen de ziekenboeg ingetroond. Nico Rost, een gevangen Vlaamse letterkundige, achteraf: „Hii legde zijn mitrailleur op tafel en ging daarna van bed tot bed, om elke zieke te omhel zen. Hij deed het heel zach tjes en voorzichtig, alsof hij bang was hun broze licha- Als de bevrijding die het officiële einde van de Tweede Wereldoorlog betekende ergens een echte bevrijding was, dan wel In het concentratiekamp Dachau. Tot grote vreugde van de uit geputte gevangenen. men in zijn sterke armen te verbrijzelen. De Fransman in het tweede bed van rechts was juist vijf minuten gele den gestorven, maar de Ame rikaan omhelsde hem ook, bemerkte toen dat hij dood was en schudde daarna, dit alles nog niet begrijpend, zijn hoofd". Bad De hockeyer en verzetsman Hans Teengs Gerritsen staat vooraan als de Amerikanen het kamp binnentrekken. Omdat hij vloeiend Engels spreekt wordt hij door gene raal Devers benoemd tot lui tenant en in het bed van de voormalige kampcomman dant te slapen gelegd. Daarna mag hij in baa. „Je hebt er geen idee van hoe luxe dat is, in bad zitten terwijl je weet dat er niet geschreeuwd, ge slagen of geschoten wordt". Teengs Gerritsen leegt alle geurige flesjes en blijft uren in bad liggen. „Dat was mijn bevrijdingsfeest". Maar zo feestelijk blijft het niet in Dachau. Terwijl de ene rege ring na de andere zich meldt om onderdanen uit het con centratiekamp naar huis te begeleiden, komt niemand voor de Nederlanders. Ze voelen zich verlaten en ver geten. Maar voor zeventien van hen brengen de Ameri kanen uitkomst door een bus ter beschikking te stellen om naar Nederland te gaan. Teengs Gerritsen mag een groep samenstellen en ver trekken. Op de valreep meldt VANDAAGi IN HET Ed Hoornik zich, hij wordt als verstekeling meegeno men, zijn naam staat niet op de passagierslijst. Genieten van de reis is voor de mannen niet weggelegd, ze hebben maar één ding in hun hoofd: naar huis! Maar zo denken de Nederlandse autoriteiten er niet over. Al bij de grens begint de' bu reaucratische ellende waar Teengs Gerritsen en zijn groep bij thuiskomst op ont haald worden. De mare chaussee van Vaals houdt hen staande: paspoortencon trole. Schneiders en Van Westelaken in hun boek: „Algehele hilariteit in de bus, maar de beambte heeft zijn instructies en zonder geldige papieren mag de grens niet overschreden worden. „Maar we komen uit Dachau!" roe pen de passagiers vertwijfeld. „Niets mee te schaffen", ant woordt de grensbewaker. Uiteindelijk slagen ze erin de man ervan te overtuigen dat het verstrekken van geldige Nederlandse paspoorten geen gewoonte was in Dachau en mogen ze de grens over". Bij aankomst in Nijmegen meldt Teengs Gerritsen zich onmiddellijk bij het Militair Gezag om de laatste doorlaat- pas te halen. Het gezag voelt daar niets voor. Uit angst voor vlektyfus-besmetting moeten alle passagiers „een paar dagen" in quarantaine. Concentratiekamp Nederland Hoornik schrikt zich een on geluk en weet te ontsnappen aan het onvriendelijke wel kom van de Nederlandse au toriteiten. De rest van het ge zelschap wordt in een wo ning boven een garage vast gehouden. Nadat hun afzon dering steeds weer verlengd is en uiteindelijk al tien da gen duurt, gaat de telefoon. Carel Steensma, één van de achttien, neemt de hoorn en zegt cynisch: „Met concentra tiekamp vrij Nederland!" Maar aat weerhoudt de arts aan de andere kant van de lijn er niet van mee te delen dat de quarantaine met nog „een paar weken" verlengd moet worden. Dat vinden de mannen iets te veel van het goede; ze houden het voor gezien. „Om de brave wacht post niet al te. zeer in moei lijkheden te brengen verla ten ze over de schutting, door de achterdeur of met een smoes door de voordeur één voor één het pand. „De één ging plassen, de ander poe- •aarmee zijn ze nog niet van het vaderlandse welkom ver lost, de politie wil sommigen alsnog halen („De Loos weet zich te beheersen en begint de inspecteur uit te leggen wat hij de laatste jaren zoal heeft meegemaakt. De poli tiebeambte wordt almaar ble ker, en stilletjes verlaat hij uiteindeliik huize De Loos") en niet alle werkgevers staan te springen om „gevangenen" in dienst te nemen. „Als Wil lem Eggink zich meldt op zijn werk krijgt hij te horen dat er van werken voorlopig geen sprake kan zijn: een ambtenaar die gearresteerd of veroordeeld is, wordt ge schorst, dat is de regel van de wet die in 1942 gold en nog altijd geldt Om zo'n schor sing op te heffen dient er een onderzoek te worden inge steld, dus moet Eggink zich gereed houden om voor de zuiveringscommissie van de belastingdienst te verschij- Angst Maar ook als de moeizame ontvangst door het officiële gedeelte van de Nederlandse samenleving achter de rug is, zijn nog niet alle moeilijkhe den van de baan. Bevrijd worden van de nazi's is één, maar bevrijd zijn van je her inneringen is een tweede, merkt Ed Hoornik. Als hij het proces tegen Rauter, SS- chef voor Nederland, bij woont, komt Dachau weer tot leven. Hoornik herinnert zich „de angst in Vught, als de echo's van de stokslagen over de appèlplaats klonken, de angst tijdens de vlektyfu- sepidemie in Dachau, als ik 's nachts in het was ruim mijn hemd ophief naar de afge schermde lamp om de luizen te zoeken, op de closetpotten spookachtige vogelverschrik kers neerstreken en de Stu- bedienst de lijken zwijgend op elkaar stapelde. Ik kijk naar Rauter. Hij buigt zich naar de parketwachter en vraagt hoe laat het is. En opnieuw haat ik hem", 's Nachts droomt Hoornik vaak van een schutting en een grote hand die grijpt naar het kussen waar hij op ligt Pas als hij in 1965 terug keert naar Dachau en dezelf de schutting ziet, raakt hij dit angstbeeld kwijt. Maar echt vrij van Dachau wordt hij pas op een zondag in 1970, als hij overlijdt. Piet Maliepaard, één van zijn mede-passagiers uit de bus van Dachau naar Nederland, zegt daarover: „Voor velen van ons is er nooit een bevrijding geweest en zeker niet voor Eddie. Voor Eddie kwam de bevrij ding van Dachau pas zondag jongstleden". STEVO AKKERMAN Een medewerker van de PSP toont affiches die ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van deze partij door Jan Wol kers zijn ontworpen. De gesigneerde posters (200 stuks) kos ten 65 gulden per stuk. DE KNOLLEN ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam laat een gerechtelijk vooronder zoek instellen tegen een 26- jarige hoofdagent van de Rotterdamse politie. Hij wordt ervan verdacht straf bare feiten te hebben ge pleegd ten aanzien van Rot terdammers van Marokkaan se afkomst Het gaat om diefstal van geld, mishandeling, onrecht matige fouillering, bedrei ging met een dienstpistool, valsheid in een proces-ver baal en huisvredebreuk. Bij één geval was een Rotter dammer van Surinaamse af komst betrokken, de andere slachtoffers waren van Ma rokkaanse afkomst. Alle fei ten zouden zich hebben afge speeld in 1986 en 1987. De agent werd begin dit jaar al op non-actief gesteld toen de rijksrecherche een vooron derzoek aankondigde. Hij heeft toen twee dagen vast gezeten. Tijdens het vooron derzoek van de rijksrecher che zijn nog drie andere poli tiemensen als verdachte ge hoord. De officier van justitie zal later beslissen over hun vervolging. Doden uit oorlog herdacht Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren, tijdens de jaar lijkse nationale dodenherdenking, een krans gelegd bij het Natio naal Monument op de Dam in Amsterdam. De herdenking begon In de Nieuwe Kerk met het zingen van de Kaddish, het joodse gebed voor de doden. Ook elders werden de doden herdacht, zoals op de Waalsdorpervlakte, op het ereveld in Loenen en op de erebegraafplaats in Overveen (zie foto). Pag. 9 Burgemeester Goekoop: Te weinig echte aandacht voor gruwelijkheden oorlog DEN HAAG Op talrij ke plaatsen is het grond water zodanig met nitraat vervuild dat de drinkwa tervoorziening in gevaar is, aldus minister Nijpels (VROM) gisteren in de Tweede Kamer bij een be spreking van de wetge ving die mestoverschotten in de landbouw moet be perken. Bij 27 pompsta tions zijn de normen voor nitraat in grondwater al overschreden. De stations verzorgen 8,5 procent van de drinkwatervoorziening. Oorzaak vormt de verzuring van het milieu. Gebleken is dat het beleid om de verzuring tegen te gaan door het beper ken van milieuvervuiling door zwaveldioxyde, stikstofoxyden en ammoniak niet de gewenste resultaten heeft. De conditie van het bos gaat hard achter uit en het grondwater wordt steeds vuiler. Eind van dit^aar komen er dan ook voorstellen om het beleid te verscherpen, aldus Nijpels. Die zullen diep ingrijpen en veel kosten. De te nemen maatregelen zul len zich richten op verkeer, industrie en veehouderij, aldus de minister. Pratend over de landbouw zei de bewindsman dat het vrijkomen van ammo niak uit mest niet met 50 pro cent beperkt kan worden voor het jaar 2000 zoals de bedoe ling was. De landbouw zorgt voor 85 procent van de ammo- niakvervuüing in ons land. Minister Braks (Landbouw) deelde de Kamer gisteren mee dat door de wetgeving die mestoverschotten in de land bouw moet terugdringen, be drijven in de landbouw failliet zullen gaan. Oorzaak vormen investeringen in mestopslag, een heffing voor een mesto verschot en de noodzaak om te betalen voor de afzet van het overschot elders. Het zullen vooral kleinere veehouderijbe drijven zonder veel grond, zo als varkenshouders, zijn die in de problemen komen. Hoeveel dit er zijn is inbekend. Als ge heel zal de veehouderij door de wetgeving als geheel echter een „redelijk" perspectief hou den, aldus Braks. Hij erkende dat het mogelijk is dat een boer 40.000 gulden aan heffin gen voor mestoverschotten moet betalen. De minister ver zette zich niet tegen een voor- stel-Van Noord (CDA) om de overschotheffing op mest extra te verlagen. FÜRTH De Europese fabrikanten van amuse mentselektronica moeten zich aaneensluiten in ge meenschappelijke pro- duktiemaatschappijen. Dat is op den duur de enige manier om het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie uit het Verre Oosten. Dit zegt de topman van de Westduitse onderneming Grundig, de Nederlander H. Koning, in een giste ren gepubliceerd vraag gesprek met het persbu reau DPA. De leiding van Grundig is sinds april 1984 in handen van Philips dat momenteel een 31,6 procentsbelang heeft. Tegen de achtergrond van de toenemende digitalisering en de gevolgen daarvan voor de werkgelegenheid in de sector is het volgens Koning ook uit het oogpunt van industriebe leid noodzakelijk de Europe se belangen te bundelen in inlijke ondernemingen dsplaatsen te kun nen behouden. De fabrikan ten zouden in het model van de Grundig-topman een min derheidsbelang in de op te richten productiemaatschap pijen kunnen hebben. Verze keringsmaatschappijen of banken zouden een relatieve meerderheid kunnen krijgen, waarbij dient te worden ge zorgd voor een „deskundige raad van commissarissen". Zowel de ontwikkeling als de verkoop van de produkten zou in handen moeten blijven van de afzonderlijke fabri kanten. Concrete stappen in de richting van de beoogde samenwerking zijn er vol gens de Grundig-topman overigens nog niet gedaan. DAT-recorder Grundig wil in de toekomst nog sneller dan tot qu toe re ageren op nieuwe ontwikke lingen. Als voorbeeld noem de Koning de aangekondigde eigen produktie van DAT-re corders, recorders die de ge luidskwaliteit van de com pact disc kunnen weergeven. Deze produktie zal over zes tot negen maanden op gang komen. De verkoop van de apparatuur aan geïnteres seerde andere fabrikanten begint echter al eerder. In te genstelling tot Philips („de verhouding tot Philips is een klantenrelatie op basis van prijzen en prestaties") heeft Grundig andere contacten en wegen om met de produktie van DAT-recorders te kun nen beginnen, aldus Koning.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3