Paus roept op tot verenigd Europa Wantrouwen nog steeds groot in ehr. gereformeerde kerken £eidóe6ootti/nt kerk wereld \l brieven V /lezers h ii GEESTELIJK LEVEN/QPINlÏÏ Wereldraad in Lusaka bijeen over Zuid-Afrika beroepingen Voorhoeve op dwaalwegen CcidaeSotncmt DINSDAG 5 MQ 1987 PAGINA! Jim Bakker hoopt alsnog op wonder PALM SPRINGS De Amerikaanse tv-dominee Jim Bakker, die in maart na een seksschandaal aftrad als leider van het te levisiestation PTL (Praise the Lord), heeft aangekondigd niet meer als televisiepredikant op te treden, tenzij er een wonder gebeurt. Bakker en zijn vrouw Tammy Lee spraken voor het eerst sinds Bakkers aftreden met verslaggevers in hun huis in Palm Springs, Californië. Bakker sprak tegen dat hij contacten met homoseksuelen en prostituées zou hebben onderhouden. Bakker wil in een boek zijn visie op de gebeurtenissen rond zijn persoon geven. Bakker zegt dat hij over zes maanden in grote problemen zou kunnen komen maar troostte zich met de gedachte dat 'God zich altijd om hem bekommert'. Ook zegt hij nog 9 miljoen van PTL te goed te hebben. Simonis en Cassidy ontvangen vertaling Codex UTRECHT Kardinaal dr. A.J. Simonis, en de pauselijke pro nuntius in Nederland, mgr. dr. E. Cassidy, hebben vanmorgen de Nederlandse vertaling ontvangen van de nieuwe Codex (kerkelijk wetboek). Dit kerkelijk wetboek, dat in november 1983 van kracht werd, bevat in canoniek-kerkrechtelijke taal de kerkvisie van het Tweede Vaticaanse Concilie. Paus Johan nes Paulus II heeft gezegd, dat het wetboek volstrekt niet is bedoeld ter vervanging van „het geloof, de genade, de charis mata en vooral de liefde in het leven van de kerk of van chris ten-gelovigen". De Nederlandse vertaling bevat een aanbeve ling van de kardinalen Danneels en Simonis. Dansen is bidden met de benen, marcheren is vloeken met de voeten. LUSAKA De hon derdvijftig kerkelijke lei ders, onder wie de de Nederlands hervormde praeses ds. H. Huting, die deze week in Lusaka (Zambia) deelnemen aan een conferentie over de toekomst van Zuid-Afri ka, zullen solidariteitsbe- zoeken afleggen aan in stellingen van de bevrij dingsbeweging ANC en SWAPO. Er zullen boerderijen, zie kenhuizen en vluchtelingen kampen worden bezocht van deze bevrijdingsbewegingen die in Zambia een gastvrij onthaal vinden. Verder staan enkele ontmoetingen met lei ders van ANC, PAC (een an dere Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging) en SWAPO op het programma. President Kenneth Kaunda van Zam bia zal de vergadering toe spreken. Twee Zuidafrikanen hebben van hun regering geen visum voor Zambia gekregen: bis schop S.E. Serote, voorzitter van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Zuid-Afrika, en Nontobeko V. Ngalo, lid van de kerk. De bijeenkomst is een uit vloeisel van het Programma tot bestrijding van het racis me (PCR) van de Wereld raad. Dr. Emilio Castro, secretaris generaal van de Wereldraad, woont een deel van de confe rentie bij. Een internationale conferen tie van de Wereldraad, eind 1985 in Harare (Zimbabwe), riep op tot onmiddellijke en alomvattende economische sancties tegen Zuid-Afrika en tot steun aan de Zuidafri kaanse bevrijdingsbewegin gen. De Hervormde praeses, ds. H. Huting, die aan de conferen tie in Harare had deelgeno men, zag als een mogelijke consequentie dat de kerken meer steun aan het ANC zou den moeten geven als de eco nomische boycot geen resul taat heeft. In de verklaring zelf werd niet gerept over het steunen van gewapend verzet. Ook ditmaal woont ds. Hu ting (namens de Hervormde Kerk en de Raad van Ker ken) de conferentie bij. Als lid van het PCR is verder drs. G. Boer van het Her vormd werelddiakonaat aan wezig. Ook C. Groenendijk, voorzitter van de werkgroep Kairos (christenen tegen apartheid), neemt aan de conferentie deel. Nederlandss Hervormds Kerk Beroepen te Papendrecht, toezeg ging. K.van Meijeren te Ooltgens- plaat. Beroepen te Sommelsdijk, A.de Lange te Wekerom. Beroepen te Scherpenzeel, B.J.van de Kamp te Bleiswijk. Aangenomen naar Ruinen, A.Vorrer kandidaat te Emmen. Aangenomen naar Doetinchem, J.W.T.Cohen Stuart te Vreeswijk (deelgemeente Dijkveld). Aangeno men naar Nederhemert. K.Veldman te Staphorst. Bedankt voor Birdaard c.a., J.Maas land te Elim. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Aangenomen naar Delft, M.van Veelen te Dokkum. Chriatelijke Gereformeerde Ker ken Aangenomen naar Urk, Maranatha- kerk, C.Bos te Aldergrove (Canada, free reformed church). Bedankt voor Hamilton (Canada, free reformed church), P.den Butter te Middelharnis. AUGSBURG-SPEYER Paus Johannes Paulus II heeft op de laatste dag van zijn bezoek aan de Bondsrepubliek Duits land opgeroepen tot een verenigd Europa van de Atlantische Oceaan tot aan de Oeral. Het funda ment voor de toekomst van Europa is de eerbie diging van de grondrech ten van individuen en de waarden voor een mens waardig samenleven, al dus de paus gisteren tij dens een mis in Speyer, waaraan ook bondskanse lier Helmut Kohl deel nam. Daarna keerde de paus via Stuttgart terug naar Rome. Met nadruk riep de paus de leiders van de Europese lan den op er naar te streven dat in heel Europa een eind wordt gemaakt aan de beper king van de godsdienstvrij heid. Politie en militairen noch dictatoriale maatregelen kunnen een rechtvaardige sa menleving doen ontstaan, be klemtoonde de paus. Alleen door vrijwillige gehoorzaam heid aan God kunnen volgens hem de bedreigende interna tionale tegenstellingen tussen staten en machtsblokken wor den overwonnen en wordt een verenigd Europa moge lijk. De paus onderstreepte giste- Poolse kerk komt met eigen landbouweomité WARSCHAU De primaat van de Poolse Rooms-Katho- lieke Kerk, kardinaal Jozef Glemp, heeft de oprichting aangekondigd van een kerke lijk comité voor de landbouw. Het comité komt in' de plaats van de landbouwstichting, die volgens de opzet van de kerk met behulp van westerse fondsen tien landbouwprojec ten zou moeten financieren als een bijdrage aan de mo dernisering van de Poolse landbouw. De kerk gaf haar plannen voor de stichting op, omdat de regering duidelijk maakte dat zij een beslissende stem wilde hebben in de keuze van de projecten. In tegenstelling tot de stichting heeft het comité als organisatie van de kerk geen goedkeuring van de staat nodig. Onder leiding van prof. Witold Trzeciakowksi zal het comité de gelden uit het buitenland ten behoeve van de modernisering van de Poolse landbouw beheren en verdelen. Bovendien heeft het comité de taak te onderhan delen met vertegenwoordigers van de staat. De Poolse bisschoppen willen verder dat de Poolse regering geen diplomatieke betrekkin gen met het Vaticaan aan knoopt zolang de Poolse rk kerk door het regime niet wordt erkend. Directe betrekkingen tussen Warschau en het Vaticaan zou de invloed van het het Poolse episcopaat kunnen ondermij nen, zo geloof men in War schau. ren ook het belang van een heid tussen de kerken. Het getuigenis van christenen voor de menselijke waarden wordt effectiever als het ook door een verenigde kerk naar voren wordt gebracht, aldus de primaat van de rooms-ka- tholieke kerk. Eerder op de dag had de paus in Augsburg, een stad die een belangrijke rol heeft gespeeld in de reformatie, reeds een dringende oproep tot eenheid onder christenen gedaan. Tij dens een oecumenische dienst in de St. Ulrich basiliek van Augsburg, waarin ook de praeses van de Evangelische Kerk in Duitsland, bisschop Martin Kruse, voorging, ver klaarde de paus dat „als we willen gehoorzamen aan de oproep van de Heer en Zijn getuigen willen zijn, moeten we alles doen wat we kunnen om onze eenheid te vergro ten". In 1518 werd Maarten Luther in Augsburg ontboden door de pauselijke gedelegeerde kar dinaal Tomasso Cajetanus. Zij slaagden er niet Luthers pro blemen met de Rooms-Katho- lieke Kerk op te lossen. „Wat zou er gebeurd zijn als de ge sprekken tussen Luther en Cajetanus waren geëindigd in verzoening", vroeg de paus zich af. „Welke loop zou de geschiedenis hebben geno men. Welke mogelijkheden op het terrein van missie in de Nieuwe Wereld zouden er niet zijn geweest als het mo gelijk was geweest de toen be staande tegenstellingen te overbruggen en de geschil punten uit de weg te ruimen." EKD-praeses Martin Kruse stelde de vraag of beide ker ken wel genoeg hadden ge daan om eenheid te bereiken. „We werpen barrièrres op, terwijl we open voor elkaar moeten staan. We doen alle maal een beroep op onze tra dities en we nemen het feit dat de Heer ons allen wil lei den naar Zijn Waarheid on voldoende serieus". De lu therse bisschop toonde zich Ter afsluiting van zijn bezoek aan West-Duitsland ging de paus voor in een oecumenische dienst samen met de Lutherse bisschop Kruse, de Griekse aartsbisschop in West-Duitsland, Augoustinos. Links kardinaal Joseph Höffner. bezorgd over het feit dat christenen „weer meer de neiging hebben zich in hun eigen confessionele huisjes te rug te trekken". Bisschop Kruse noemde het ontroerend dat de paus en hij samen ba den. „Een generatie geleden zou het onvoorstelbaar zijn geweest." Maar Kruse riep ook in herinnering dat een gezamenlijke protestants-ka tholieke commissie recent niet was geslaagd in het dich ter bij elkaar brengen van beide kerken, met name ten aanzien van essentiële vraag stukken als oecumenische diensten en interkerkelijke huwelijksinzegening. De paus was de dag in Augs burg begonnen met het uit spreken van waarschuwende woorden aan het adres van de vrouwenbeweging. Tegenover een groep nonnen en jonge vrouwen die betrokken zijn in kerkelijk werk zei de paus in Augsburg dat moderne in terpretaties van „bevrijding en emancipatie" niet deugen. Priesters R'dam: overleg over nieuw reglement ROTTERDAM De Priesterraad van het bis dom Rotterdam heeft mgr. Bar geadviseerd in de bisschoppenconferen tie er voor te pleiten een raadpleging van de basis te laten vooraf gaan aan de vaststelling en invoe ring van een nieuw Al gemeen Reglement voor het bestuur van een pa rochie in de Nederlandse Kerkprovincie. Een nieuw reglement is noodzakelijk in verband met de inwerkingtreding van het herziene kerkelijk wetboek, de Codex, maar het bestuur in veel parochies is ingericht volgens het nu van kracht zijnde Algemeen Reglement, dat een aantal jaren geleden als particulier recht door de bisschoppen van Nederland is vastgesteld, en dat nu op een aantal punten door de nieuwe Codex is achterhaald. Een consultatie van de basis vonden meerdere leden noodzakelijk, omdat in veel gevallen (niet alleen in het bisdom Rotterdam) het nieu we recht tot gevolg heeft dat het bestuur van parochies weer formeel gewijzigd dient te worden. In het nieuwe recht zou de pastoor voorzit ter dienen te zijn van de pa rochiële bestuursorganen. De Priesterraad discussieerde met de bisschop voorts over zijn houding ten opzichte van de Acht Mei-beweging en de weigering van mgr. Bar om naar de manifestatie in Zwol le gaan. De bisschop zei steeds meer bezwaren te heb ben tegen deze beweging waarvan hij de representati viteit in twijfel trekt. AMERSFOORT On derling wantrouwen en de nog steeds aanwezige verdachtmaking blijven de grootste knelpunten in het kerkelijk leven van de christelijke gerefor meerde kerken. Dat bleek het afgelopen weekeinde in Amersfoort op de ambtsdragersconfe rentie van deze kerken. Als medicijn voor deze kwa len werden gepresenteerd: een grote openheid, een beter aanvaarden van elkaar, stop pen met elkaar te irriteren en te beproeven, en een schrif tuurlijk-confessionele predi king die gericht is op de eeu wigheid en zonde en genade in perspectief plaatst. Deze recepten werden aange reikt door twee inleiders: ds. K. Boersma te Rotterdam en ds. J. Westerink te Urk. Zij spraken over het thema „Hoe nu verder?". In 1986 vond in Den Haag de Generale Syno de van de christelijke gerefor meerde kerken plaats. Daar werd in deze kerken met spanning naar uitgekeken vanwege de vele problemen waarover de synode moest be slissen. Na afloop ervan, in okfober 1986 zei de synode- praeses ds. J.H. Velema te Nunspeet dat het de „beste sy node sinds jaren" was ge weest. Het bestuur van de Ambts dragersconferentie, onder voorzitterschap van D. Koole te Den Haag, formuleerde het thema „Hoe nu verder?" om dat ondanks deze synode de problemen in deze kerkge meenschap allerminst waren opgelost. Over dit thema zei ds. Koole in zijn openings woord: „Er is onder ons op menig punt gelijkgerichtheid en verbondenheid, maar ook miskenning en uitsluiting; er wordt onder ons vanuit ver schillende geestelijke den kwerelden geleefd, die voor elkaar wederzijds ontoegan kelijk lijken". De „ziekte van het kerkelijk leven" is vol gens hem het gebrek van een echt beleven van het reddend handelen van God in Jezus Christus. „Veel kerkelijke bij eenkomsten blijven veelal ste ken in procedurele kwesties of theoretische beschouwin gen. Een sfeer van viering, aanbidding, verwondering en gezamenlijke verootmoedi ging wordt er maar zelden aangetroffen", aldus Koole. Ds. Boersma schetste in zijn toespraak de christelijke gere formeerde kerken, die in 1892 zijn ontstaan en thans 76.000 leden tellen, als een „wonder lijk samenraapsel". Vanouds in men verdraagzaam tegen elkaar en wars van dogmati sche rechtlijnigheid. Het on derlinge vertrouwen, dat vroeger aanwezig was, is vol gens Boersma geschaad. Naar zijn mening komt dat door de vergrote invloed van de theo logie op het kerkelijk leven en door de grotere openheid naar buiten en naar binnen. Als knelpunt noemde hij dat men elkaar binnen de kerken „afschuwelijk" in vakjes heeft ingedeeld. Dat is volgens Boersma de doodsteek voor de kerk. De 'partijdige' afvaardi ging naar meerdere vergade ringen, de toenemende ver vreemding van elkaar, de on enigheid over ethische zaken, de liturgische verschillen en de kwalijke selectie van pre dikanten die in bepaalde kerkdiensten al dan niet mo gen voorgaan, doen volgens hem de rest. Hij suggereerde dat zijn kerken „een her vormde kerk in het klein" zijn geworden. Met betrekking tot de samen werking met de Nederlands gereformeerde kerken advi seerde Boersma tot een pas op de plaats om de gemeenten binnen het kerkverband, die daartegen bezwaren hebben, de tijd te geven aan deze sa menwerking te wennen. Ds. J. Westerink meende dat zijn kerken na de Generale Syno de van 1986 in een patstelling terecht zijn gekomen. Diverse gemeente negeren volgens hem synodale besluiten door te zeggen dat zij niet in de sy node waren vertegenwoor digd. Het gereformeerde ka rakter van de kerken bestaat volgens Westerink op het spel. Hij suggereerde dat steeds meer kerkdiensten lij ken op „een stukje geestelijk amusement" en „een gezellig onderonsje waarin bepaalde gemeenteleden een rol spe len". Naar zijn mening vol trekt zich in de kerken een scheiding. Er is niet alleen verschil in vormgeving van geloof en eredienst, we bedoe len ook iets anders, aldus Westerink. TOEN Joris Voorhoeve een jaar geleden aantrad als opvol ger van VVD-fractievoorzitter Ed Nijpels, rekende hij met een af met het zogenoemde „strategisch monisme" van Nij pels. Dat hield in dat Nijpels de VVD-ministers in het kabi net zag als een verlengstuk van de VVD-fractie, als uitvoer ders van de politieke wensen van partij en fractie, en ook ai voorhoedestrijders tegen de grote coalitiepartner CDA. Voorhoeve keerde terug tot het ook voor de VVD ver trouwde dualisme. Dat gaat uit van de eigen verantwoorde lijkheid van enerzijds de VVD-bewindslieden die het regeer akkoord uitvoeren, en anderzijds van de VVD-fractie die zo veel mogelijk van het verkiezingsprogramma probeert waai te maken. De VVD-fractievoorzitter is er in de afgelopen driekwaï jaar op een lofwaardige manier in geslaagd zijn partij ten op dat goede, dualistische spoor te krijgen. Maar in het afgi lopen, lange weekeinde is het hem kennelijk ook wat te machtig geworden, toen premier Lubbers verklaarde dat ei voor lastenverlichting geen geld beschikbaar is. Die lasten verlichting is danook een stokpaardje van de VVD. Tot twee keer toe verviel Voorhoeve in de oude fout var Nijpels. Hij verklaarde allereerst dat er in het kabinet nie over lastenverlichting is gesproken, maar hij kan dat nie weten, want hij heeft er immers niet bij gezeten. Vervolgen! deelde hij mee dat de VVD-ministers zich vóór lastenverlich ting zullen blijven inzetten, daarmee de VVD- ministen weer degraderend tot zetbazen van de fractie. 1| VOORHOEVE had dienen te volstaan met de verklaring dat er wat zijn fractie betreft wél lastenverlichting moet ko men en dat zijn fractie in de komende maanden, zowel vóó I als achter de schermen, er alles aan zal doen om het zover - krijgen. Nu is op z'n minst de schijn gewekt dat de VVD he tweehoofdige leiderschap (Voorhoeve in de fractie, De Kort in het kabinet) er slechts als fraaie theorie op nahoudt. UITSPRAKEN zoals Voorhoeve in het afgelopen weekein de heeft gedaan zouden het einde kunnen inleiden van da tweehoofdig leiderschap. De Korte zou dan weer simpelwe uitvoeren wat Voorhoeve hem namens de fractie opdraag We kunnen ons voorstellen dat het optreden van De Korti zijn partijgenoot Voorhoeve wel eens in de verleiding breng in arren moede te besluiten, dat de fractie (hij zelfs dus maar beter de dienst kan uitmaken in de VVD. Van Voor hoeve mag echter worden verwacht dat hij met een groten vasthoudendheid het principe van het dualisme binnen zij: partij overeind houdt. De wijze waarop Voorhoeve zich tc dusverre heeft opgesteld wettigt trouwens de veronderstel J ling, dat het waarschijnlijk wel bij een eenmalige dwaling zi blijven. Perioden met zon. DE BILT (KNMI) Morgen is het droog weer. Naast wol kenvelden komen er ook pe rioden met zon voor. De tem peratuur is ongeveer gelijk aan die van vandaag, rond 12 graden. De wind neemt af tot matig, maar waait nog steeds uit noordelijke richtingen. Deze stabilisatie van het weer is te danken aan het wat dich terbij komen van het hoge- drukgebied bij Ierland. De ko mende dagen zet deze trend zich voort. Aan het eind van de week komt het centrum van het dan wat afgezwakte hogedrukgebied boven ons land te liggen. De temperatuur is dan opgelopen tot omstreeks 16 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken, noord-Duitsland, Bene lux. Perioden met zon en na genoeg overal droog. Middag- temperatuur ongeveer 14 gra den. Zuid-DuitslandHalf tot zwaar bewolkt en morgen nog enige tijd regen Middagtemperatuur rond 12 graden. Britse Eilanden, Ierland: Zon nige perioden en droog. Mid dagtemperatuur 12 tot 16 gra den. Frankrijk: Wolkenvelden en perioden met zon. Middagtem peratuur van 12 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. Alpengebied: Veel bewolking en vooral aan de noordzijde van de Alpen regen. Bovt^ 1500 meter sneeuw. Middaj -j temperatuur aan de noordkaita 12, aan de zuidzijde ongevet J 16 graden. Spanje, Portugal: Overwegen t. zonnig. Middagtemperatui 11 van 17 graden in het noorck tot ongeveer 25 in het zuide Italië, Joegoslavische Veel bewolking en op v« plaatsen regen. Sommige bi en met onweer. Middagtempï. ratuur rond 17 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Rep Amsterdam l.bew. 11 4 0 De Bilt 10 6 0; Eelde 8 0 Eindhoven l.bew. 10 6 01 Den Helder zw.bew. 10 8 o; Rotterdam onbew 10 4 0 Twente h bew. 9 6 0 Vlissingen onbew. 10 6 01 Zd. Limburg zw.bew. 9 6 0 Aberdeen 14 7 0 h.bew. 19 13 0 Barcelona zw.bew 19 8 0 Berlijn zw.bew 11 8 2 Bordeaux zw.bew. 12 8 0 Brussel zw.bew 9 6 01 Dublin zw.bew. 13 7 0 Frankfort 8 7 3 Genève 8 4 2 Helsinki 16 4 0 Innsbruck zw.bew. S 2 10 Klagenfurt zw.bew 11 6 14 Kopenhagen l.bew. 6 0 Lissabon 26 13 0 Locarno 16 6 0 Londen 1 bew 12 6 0 Luxemburg zw bew. 8 8 6 Madrid onbew 17 2 0 Malaga zw.bew. 23 16 0 Mallorca motregen 19 8 o: Malta niet ontv. Moskou onbew 24 8 München motregen 7 3 4 j Nice zw.bew 16 6 Oslo 13 3 0 Parijs 9 6 0 Rome 17 10 0 Split 17 10 32 Stockholm 1 bew 8 0 0 Warschau 22 8 0 Wenen zw.bew. 10 9 20 Zurich motrégen 6 3 6 Casablanca niet ontv. Cyprus onbew. 20 12 0 Istanbul l.bew 23 12 0 Las Palmas niet ontv. Beiroet niet ontv. Tel-Aviv onbew. 21 13 0 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten Meer begrip Bisschop Bar wil niet aanwe zig zijn op de manifestatie van de Acht Mei-beweging in Zwolle. Ook een aantal andere bisschoppen willen geen ge hoor geven aan de uitnodiging. Zij zeggen dat de Acht Mei-be weging niet in staat is duide lijkheid te verschaffen over het geloof en de leer van de kerk. Ik vind dat de bischop- pen door deze houding op nieuw laten blijken dat zij niet begrijpen wat er leeft onder de gelovigen. Bisschoppen moe ten door hun ambt een bin dende factor zijn in de kerk. Contact blijven houden met hen, die de kerk op hun ma nier in deze tijd vorm willen geven, is belangrijker dan dui delijkheid in een leer, die niet meer door iedereen begrepen wordt. F. de Vries, RIJSWIJK. Interview Hoe men ook over het ko ningshuis mag denken, er zul len maar weinig mensen zijn die het interview van Maartje van Weegen met prinses Bea trix en prins Bernhard niet hebben kunnen waarderen. Allereerst was natuurlijk Maartje van Weegen een gou den greep. Zij bezit het grote talent haar taak zonder enige vorm van toneel of opsmuk te vervullen. Dat werkt ontwa penend. Men voelt zich bij zo iemand op zijn gemak en dat was aan het resultaat duidelijk te merken. Vooral prinses Ju liana vergat (bijna) volkomen dat ze voor de camera zat en liet zich keer op keer spontaan gaan. Prins Bernhard lachte er maar zo'n beetje om en trok alleen zachtjes aan de teugels wanneer het echt nodig was. Al met al een prima vraagge sprek, waarvan het leuk is dat onze krant het ook nog eens in druk liet verschijnen. Immers: niet iedereen bezit video. Zel den zag ik zo'n goed portret van Juliana en Bernhard, waarbij het opvallend was hoe gewoon die mensen zijn. Dat wisten we allemaal al, maar het bleek nu overduidelijk echt zo te zijn. Mevr. E. Ganseij-Duijkers, DEN HAAG. Gehandicapten Dat prinses Juliana en Prins Bernhard hun huwelijksge schenk voor een goed doel hebben willen aanwenden vind ik op zich een goede zaak. Over het doel dat de prins koos, het Wereldnatuur- fonds, wil ik het niet hebben. De keus van de prinses bevalt mij niet. En ik zal uitleggen waarom. Men kan het ten zeerste waarderen dat iemand prinses of geen prinsès zich inspant voor de gehandi capten. Maar men kan zich ook afrvagen of de gehandi capten nu wel werkelijk zijn ;ebaat bij- dergelijke hulp. Veliswaar is voor dit goede doel nu weer veel geld be schikbaar gekomen, maar het nadeel van deze actie is, dat weer eens duidelijk is geaccen tueerd dat gehandicapten het van de liefdadigheid moeten hebben. Van de goedheid van het volk. Beter ware het te vechten voor een werkelijke emancipatie van de gehandi capten. Een gelijkschakeling, die hen het recht zou geven op financiering van al hun be hoeften voor zover ze die zelf niet kunnen betalen uit de staatskas, de belasting opbrengsten. Want het is toch te dol dat er anno 1987 nog steeds voor de gehandicapten moet worden gebedeld? Een paar miljoen zijn trouwens snel uitgegeven. Het nog eens extra sterk ingewreven waani dee dat gehandicapten het van de liefdadigheid moeten heb ben is veel minder snel uitge wist. Goede gedachten en het uitdragen daarvan kunnen on eindig veel meer betekenen dan geld. J.E. Terborgh, OT VOORSCHOTEN Onderscheidingen Ik ben eigenlijk altijd een fel tegenstander van onderschei dingen geweest. Vond het re lieken uit de middeleeuwen, onzinnige versieringen, gede valueerde waarderingsblijken die je met veel zitvlees óók in de wacht kunt slepen. En ga zo maar door. Geen goed woord had ik voor die dingen over. Zonder nu meteen voor stander van „de onderschei ding" te zijn geworden ben ik er toch anders over gaan den ken toen ik in het jeugdjour naal een hoofdonderwijzer zag met zo'n ridderorde op zijn borst. De man was er zo groos mee als een ouwe aap en toen dacht ik: wat heerlijk voor die man. Is er iets verkeerd aan dat die man dat lintgje kreeg? Neen, eerlijk gezegd niet. Zo zie je maar weer hoe een me ning, vaak scherp verdedigd, plotseling kan veranderen door zoiets simpels. F. van Loenen, VOORBURG. Drinkwater Een bericht op de voorpagina van onze krant over drinkwa ter trof me bijzonder. De Haagse Duinwaterleiding be sloot, zo luidde het bericht, om gewoon drinkwater te blijven innemen bij het plaatsje ora kel. Dit ondanks het feit dat waterstation Biesbosch de in name had gestaakt, nadat in het Maaswater zeer zwaar gif was ontdekt. Hoe is het nu mogelijk dat het ene station stopt en het andere rustig doorgaat? Houdt men verschil lende normen aan? En worden de grenzen, waar binnen men beoordeelt ernstig vervuild ri vierwater alsnog te gebruiken als drinkwater soms soepeler gehanteerd naarmate de alge mene vervuiling toeneemt? Het is hoe dan ook een veront rustende zaak dat de ene mel ding van vervuiling nog niet is weggeëbd of de volgende staat al weer in de krant. Het misschien nog wel zorgwel kender dat ook bronwater de bekende plastic flessen, J als dat veel in Frankrijk bij supermarkten wordt gekocï misschien wel op een plaats de grond komt waar niet verwijderd een kerncentra l staat. Zoals het ook zo langzi merhand onbestaanbaar is d er in Engeland hele andf normen bestaan over lozlfl van rioolafval en andere ro I zooi in zee dan in de overij j- landen van Europa. Wa< houdt die Europese Gemeei ipese schap zich eigenlijk mee bezi Misschien dat ze ons dat volgende verkiezingen kunnen uitleggen. Voorlop doen we er goed aan maar: min mogelijk water uit kraan te drinken. D.R. van der Velde, LEIDSCHENDAM.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2