Langs Omwegen Geen bol die straks nog groeit zonder te zijn voorgeprogrammeerd NAAL VOORHOUTER WINT PRIJS MET RELATIEGESCHENK Plan voor lage beweegbare brug naar Vlietland li LEIDEN OMGEVING EcidócSoutcmt Pyjama DE RMTUS IN LISSE BESTAAT 75 JAAR DINSDAG S MEI 1987 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land 1 kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. „Mag ik erbij gaan zitten", vroeg de jongeman uit Fle voland aan rechter Rigters. Het was wat ongewoon dat een cliënt voor de rechter op een stoel wilde gaan zit ten, maar veel bezwaar had Rigters niet. Op de dag dat vorig jaar het nieuwe politiebureau van Leiden werd geopend, had de overtreding van de man plaatsgevonden. Het bleek voor hem een nogal roerige dag geweest te zijn. Boven dien vertelde hij alles die dag in pyjama te hebben meegemaakt, een onbelang rijk en onduidelijk gegeven. De andere personen in de rechtzaal vonden deze in formatie echter een smake lijke opening van de affaire. De man had op 22 mei van het vorig jaar zijn auto in de Frederiksstraat geparkeerd. De politie constateerde dat het kenteken deel III on geldig was en heeft de auto, die er bovendien niet al te goed meer uitzag, de vol gende morgen in beslag ge nomen. Met daarin onder meer de kleding van de jon geman. De man was naar Leiden gekomen om mee te protes teren tegen de opening van het nieuwe politiebureau. Maar het was uiteraard niet zijn bedoeling om spaar zaam gekleed met hen in aanraking te komen. „Ik heb de hele dag in mijn pij- ama moeten rondlopen om dat mijn auto, zonder mij daar over in te lichten, door de politie was gestolen". Hoewel het wat ongebrui kelijk is voor de politie om auto's te stelen, bleef de verdachte erbij, dat de poli tie had gestolen. Bovendien beschuldigde de man de po litie van schade aan de auto en het wegnemen van zijn spullen, waaronder de kle ding ook zijn eigen archief over het politieapparaat in Nederland. „De auto zag er voor de diefstal nog goed uit", vertelde hij. „Aan het he plaatwerk moest wel iets yj gebeuren, maar dat was ik ook van plan. Verder was het een hele goede auto". De rechter had echter op de he foto's die van de auto waren genomen gezien, dat het ïjjj hier ging om een „wrak", zoals Rigter het noemde. De cliënt bleef er echter bij dat hij onkostenvergoeding wil de voor het openbreken van de auto, voor het in be- slagnemen van het voertuig en voor de zogenaamde schade die aan de auto zou zijn toegebracht. De officier van justitie Hor- bach achtte het wegslepen van de auto juist, maar de wijze waarop dat was ge- ntï beurt niet erg netjes. Zon der de man tijdig ingelicht te hebben over het wegha len van zijn auto heeft de politie actie ondernomen. De man had echter op het bureau zijn spullen, die in de auto lagen terug kunnen krijgen en over de rest van at het gebeuren met de politie kunnen praten. Hij is echter nooit op het bureau gezien. Toen de man dit gistermid- dag in het kantongerecht hoorde, ging hij staan en .ill rieP: -Het is helemaal niet pluis wat hier gebeurt en nu is mijn auto me ook nog ontstolen". Wat ontstolen precies inhield, wist de rechter ook niet maar hij maande de man tot stilte en ntd vroeg hem bovendien of hij voldoende was uitgerust, zodat hij kon blijven staan.' De hele boel was nu doorel- kaar gegooid en ook de an dere mensen in de zaal be grepen niet meer goed waar het eigenlijk om ging. De rechter vroeg de man vervolgens om maar weer rustig te gaan zitten en de feiten goed aan te horen. Het kenteken deel III, dat op de bewuste dag op de auto zat, was verlopen en daar kreeg hij een boete voor. Maar omdat de auto op een onjuiste en onzorg vuldige wijze in beslag was genomen, werd hij niet be straft voor de slechte kwali teit van het vehikel. De man nam met deze uit spraak geen genoegen en zonder de rechter uit te la ten praten, begon hij op nieuw zijn verhaal over hoe .schandelijk hij behandeld was. „Ik wil mijn auto terug en schadevergoeding en De rechter zei de man vriendelijk goededag en raadde hem aan het parket in Den Haag te bellen voor nadere" inlichtingen over zijn auto. Toen de man zijn hand ophield en vroeg of de rechter dan een paar kwar tjes voor hem had, zodat hij kon telefoneren werd hij uit de zaal verwijderd en keerde de rust terug in het kantongerecht Leiden. JULIA VAN BOHEMEN Occasion-show In de Lisser Hobahohallen wordt donderdag, vrijdag en zaterdag een occasion-show gehouden van acht Lisser au todealers. Donderdag en vrij dag is de show van 15.00 tot 22.00 uur geopend en zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. De occasion-show wordt op geluisterd met tal van evene menten. Zo kiest de aviateur Hans Zoet vrijdagavond om 19.00 uur het luchtruim met zijn sigaarvormige hetelucht ballon. De vlucht gaat overi gens alleen door wanneer het kalm weer is. De kinderen kunnen deelnemen aan een kleurwedstrijd en tijdens de autoshow wordt elk uur een poppenkast- of goochelvoor- stelling gegeven. Voorts ge ven zes modezaken vrijdaga vond om 20.00 uur en zater dag om 11.00 en 14.30 uur een modeshow. Wie een auto koopt, krijgt een gratis mini- vakantie aangeboden. Expositie Het restaurant De Alphense Molen viert haar éénjarige bestaan donderdag met een open dag en een expositie. De kunstenaar Piet Rozendaal exposeert zijn aquarellen, et sen en monotypes in de bo venzaal van het restaurant. De expositie wordt donder dag om 16.00 uur geopend door de heer A. Slot, voorzit ter van de culturele raad en voorzitter van de onderne mersvereniging OMKA en duurt nog zondag 7 juni. De Alphense Molen is gevestigd aan de Gouwsluisseweg 48 in Alphen aan den Rijn. De openingstijden van de exposi tie zijn dagelijks van 12.00 tot 15.00 uur en van 17.30 tot 21.30 uur. Op zaterdag en zondag is de tentoonstelling open van 16.00 tot 21.30 uur. Bridge De Bridgeclub voor niet-ro- kers De Schrandere Vos zal vanaf de eerste maandag in juni tot eind augustus brid gen in La Salie aan de Rhijn- geesterstraatweg 43 in Oegst- geest. De entree bedraagt twee gulden per persoon, aanvang steeds 19.45 uur. In het nieuwe seizoen zal ook op de donderdagavond worden gespeeld. Nieuwe leden kun nen zich opgeven bij voorzit ter H.I.J. Brand, Louise de Colignylaan 17, 2341 CH Oegstgeest, tel. 175420 of me vrouw M.L. Vogel-Muller, Dwergwier 5, 2318 AD Lei den, 218599. Sessie In Magnifiosi aan de Ruis- hornlaan in Lisse vindt van af komende donderdag elke donderdagavond een jam-ses- sie plaats. Iedereen, met of zonder instrument, is wel kom. De sessies beginnen om negen uur. Uitkeringen Vormingscentrum De Mast aan de Vlashoven 21 in Noordwijkcrhout houdt donderdagmiddag vanaf twee uur een voorlichtingsbijeen komst over de stelselherzie ning van de sociale zeker heid. Zo komen de conse quenties voor degenen die in de ziektewet zitten of een WAO/AAW- uitkering heb ben aan de orde. kennis van den grond, grondverwerking en grond verbetering, bemestingsleer. Men legde zich toe op Neder lands, Duits en Engels, en verwaarloosde het Frans, want daar waren die Belgen weer beter in, zal ik maar zeggen. Daar waren ook de verschillende handelscorres pondenties, en vakken als groenteteelt, kassenbouw en verwarmingsstelsels. Een maal op dreef werd het on derwijspakket stelselmatig uitgebreid: handelskennis, handelsrekenen, boekhou den, administratie, alsmede cursussen Zweeds, (eindelijk) Frans en zelfs Russisch. Zo ging dat op de winter- school (van oktober tot onge veer juni). Kun je nagaan hoe dat nu bij een allround mid delbare school is. School- proeftuin, met gebouwen en kassen en koelcellen, met een werkplaats en een forceer- en kweekkas: Neerlands roem en Neerlands trots die niet meer buigen voor met alle waardering, overigens Gentse floraliën. Men bleef staande onder al het beuken dat van buitenaf (het kanon gebulder der eerste wereld oorlog) werden toegediend. De tweede wereldoorlog van zeer nabij. Laten we er maar over zwijgen; een hoofdstuk op zich. De export lag stil, en ook de bollenstreek voedde zich met „tulpenkoekjes en tulpentaart"; en die waren destijds „nog best te eten ook". De nieuwe tijd, na de oorlog, bracht niet slechts een nieu we directeur, ir. A.F. Vlag, maar ook nog meer talen, maatschappijleer (een voe dingsbodem voor ideologieën, waar de hyacinten geen brood van lusten), praktijk lessen met excursies en het deelnemen aan ziektebeel den- en soortenkenniswed- strijden. Men bezoekt ook re gelmatig de tuin van het Proefstation en vergewist zich van de broeiproeven. Di recteuren kwamen en gin gen; het ene directoire na 't andere. Men moest in het on derwijs delicate veren laten, waarbij talen en economische vakken betrokken waren. Vandaag is de directie in handen van een drs.J.A-» .Rink, onder wiens beleid de opleiding gesplitst werd in een A en een B richting; han delsdifferentiatie werd onder zijn bewind met veel geest drift binnengehaald en ver werkt. Er is een aparte vak richting: „Handel"; met daar naast alle ruimte voor de techniek: machines werden steeds meer gemeengoed. Daar hoefde je 50 jaar gele den nog niet aan te denken. En de computer hè; met tekstverwerker en zo. Van daag normaal „gereedschap", waarvan de leerlingen zich bedienen alsof het nooit an ders is geweest. Er is straks een bol meer die opkomt en loemt en floreert zonder voorgeprogrameerd te zijn. Dat is anno 1987: „computer gestuurde schoolkas", inspe lend op nieuwe teeltontwik kelingen. Het kan nooit meer fout gaan in onze tuintjes, noch in die van de interna tionale afnemers van de Hol landse bollenprodukten. Voor nu en straks staat de RMTuS (met ca. 200 leerlin gen en een eigen kantine) in het gareel en op de bres. Voor een continue toetsing en vorming „gedurende het hele leven". Op een uitste kende basis. En maar verder uitbouwen, neem ik aan; vanwege dat „adequaat in spelen" op de toekomstige ei sen. Daarom is die korte aan loop van de RMTuS naar de toekomst van de 21ste eeuw van het grootste belang. VOORSCHOTEN Voorschoten krijgt een lage beweegbare brug via het ijsbaantracé naar Vlietland, uitsluitend be stemd voor fietsers en voetgangers. De geschatte kosten bedragen ongeveer 1,6 miljoen; daarvan komt voor rekening van de ge meente Voorschoten een bedrag van ruim 666.600 gulden. De provincie be taalt vier ton en het mi nisterie van landbouw en visserij 533.300 gulden. Dat is het voorstel van B en W van Voorschoten. Tot nu toe heeft in Voor schoten alleen een hoge vas te brug met een uitneembaar middendeel via het tracé Raadhuislaan, J. Vermeer- schoon hier en daar, volgens het toenmalige taalgebruik, krachtig „Zweep aan!!" werd geroepen. Maar er waren zo veel „zwarigheden" dat de betere tuinlui nog niet aan een behoorlijke opleiding toekwamen. De jaren verliepen, en de branche bleef steunen en kreunen teneinde een oplei ding een poot aan de grond te kunnen verschaffen. Tegen de 20ste eeuw kwamen Naaldwijk (voor de groen ten), Aalsmeer (voor de bloe men) en Boskoop (voor de bomen) op gang. Maar nog niets voor de bloembollen teelt. Tegen 1910 kwam Lisse in de slag en minister Talma, die er inmiddels ik weet niet wat van gekregen had, gooi de zijn bewindsgewicht er te genaan. Enfin, de nieuwe Tuin bouw winterschool zou in Lisse gevestigd worden, „temidden van de practijk der cultuur". Aan rijkstuin- bouwleraar ir. K.Volkersz werd het directoraat van de school in Lisse opgedragen. Maar er moest nog heel wat „geschoven en geschrapt" worden. Totdat begin 1912 dan eindelijk, na veel vijfen en zessen, het nieuwe school gebouw officieel geopend kon worden; hoewel „Haar lem" zich eigenlijk nog niet bij de nederlaag had neerge legd. Zo bleef vooral meneer Krelage mokken. Zonder succes, leert ons nu het 75-ja- rig jubileum van de RMTuS in Lisse. Vermeend logement In 1919 werd de winterschool omgezet in een 3-jarige cur sus en werd het de Rijks- bloembollenschool en in 1926 heette het de Rijkstuinbouw school voor de Bloembollen teelt. Ongeveer 45 jaar na de oprichting heette de inrich ting Rijksmiddelbare Tuin bouwschool. Boven de ingang was het wapen van Lisse in steen uitgehouwen: Lisse had het pleit gewonnen. Maar het uiterlijk van de school bracht toch vele toevallige passan ten tot de verleiding om er (midden in de nacht) aan te bellen en om logies te vra gen! Of men dacht er op de stoep te staan van het ge meentehuis. En dan werd om een bepaalde vergunning ge vraagd!... Dat krijg je, met zo'n wapen boven de forse voordeur. Maar de enige die binnen mochten komen waren de leerlingen, die zich (bijvoor beeld in het eerste cursus jaar) als mollen ingroeven in de lessen plantkunde en plantziekten, natuur- en scheikunde, en weerkunde; De gloednieuwe „winterschool" voor onderwijs in de bloembollensector stond er bij de ope ning, 75 jaar geleden, nog wat kaaltjes te pronken. Het gebouw van de latere Rijksmiddelbare Tuinbouwschool in Lisse werd in de loop der jaren soms zelfs aangezien voor een hotel on er werd om „logies" verzocht... VOORHOUT De Voor- houter Francis Guarniero heeft onlangs de Prix D'Ovi- dius 1987 veroverd, de offi ciële nationale prijs voor het beste relatiegeschenk. Dit lukte hem met het ontwerp en de vervaardiging van een miniatuur-satelliet in op dracht van de Estec-Noord- wijk. Deze „Giotto" zoals de satel liet heet, is uitgevoerd in messing en zilver en door Guarniero gemaakt volgens de originele tekeningen van deze satelliet die vorig jaar naar de komeet Halley is ge schoten. Evenals Koningin Beatrix, Helmut Kohl, Wub- bo Ockels en premier Lub bers die dit fraaie kleinood door de Estec kregen aange boden, werd ook burgemees ter M. Th. van de Wouw van Voorhout door de uit Frank rijk afkomstige kunstenaar verblijd met de miniatuur- Giotto. De burgemeester sprak zijn oprechte bewonde ring uit en bekeek samen met Guarniero het meege brachte boek waarin foto's, van tal van ontwerpen, alle miniaturen in goud, zilver en brons. Francis Guarniero oefent zijn bedrijf aan huis uit, met behulp van een aantal ma chines, waaronder een po lijst- en graveermachine. De kleine onderdeeltjes worden echter nog met de hand ver vaardigd, evenals het eerste ontwerp. „De tijd waarin jonge onder nemers zonder een middelba re schoolopleiding een agra risch bedrijf gaan starten, is eigenlijk voorbij. Dit geldt eveneens voor de toekomsti ge jonge ondernemers in de bloembollen-, bolbloemen- en bloementeelt. De ontwikke lingen in deze sectoren zijn zodanig, dat een dergelijke opleiding haast een minimale voorwaarde is, vooral bij de steeds hogere eisen die aan het ondernemerschap wor den gesteld". Dit vindt de in specteur van het Landbou wonderwijs, de heer G.L.van der Weide bij het 75-jarig be staan van de Rijksmiddelbare Tuinbouwschool, de RMTuS in Lisse. Het gaat duidelijk om de toekomst, maar dat is een verhaal apart. Vandaag kijken we even terug op de vaak roerige geschiedenis van dit onvolprezen instituut dat in driekwart eeuw rich ting en ontplooiing heeft ge geven aan het tuinbouwon- derwijs in de bollenstreek. De RMTuS kon niet stuk; ge let op het groot aantal vak mensen dat de school in de loop der jaren heeft afgele verd. Laten we eens nagaan hoe dat allemaal in elkaar stak. Het mag in Lisse dan 75 jaar geleden zijn geweest dat de boot van wal stak, bijna even lang was de tijd dat er gehak ketakt werd om het zover te krijgen. Rivaliteit lag eraan ten grondslag. De jonge Bel gische staat was na de af scheiding van de noordelijke Nederlanden al in 1849 in staat om een neuslengte voorsprong te nemen op het gebied van het tuinbouwon- derwijs. In dat jaar namelijk werd in Gentbrugge de tuin bouwschool geopend, in de Botanische Tuin van Gent. Ruggegraat was hier de kwe kerij van de wereldvermaar de Louis van Houtte. En er werden puike vaklieden af geleverd door deze Belgische rijksinstelling. Dat stak flink, bij de Hol landse vakbroeders, die ove rigens al formidabele be kwaamheden op tuinbouwge bied tentoonspreidden. In het Haarlemse was de bollenfir- ma van J.H. Krelage behoor lijk aan het sputteren. Krela ge had zoveel know how aan boord dat aan die kwekerij best een school verbonden plantsoen ter discussie ge staan. Tegen die brug zijn tal van bezwaren aangevoerd, vooral vanwege de lange op rit en de vermeende par keeroverlast. De nieuwe situatie, waarbij er een lage beweegbare brug komt, heft tal van bezwaren op. Het tracé via de ijsbaan- route ligt verder van de be bouwing af en bovendien is er geen sprake van een hoge lange oprit. Die vaste brug kost echter 600.000 gulden meer. Omdat de provincie Zuid-Holland en het ministe rie van landbouw en visserij ieder een derde deel van de meerkosten subsidiëren, kost de lage beweegbare brug de gemeente Voorschoten slechts 200.000 gulden meer. De provincie zal zorgdragen voor de bediening van de brug, terwijl er een verdeling tussen provincie en gemeen te Voorschoten zal plaats vinden ten aanzien van de De Voorhouter Francis Guarniero bood onlangs burgemeester Van de Wouw een miniatuur-Giotto aan. kon worden. Dat was zo rond 1866, toen de Vlamingen al enkele tientallen jaren geza pig maar gedegen wasdom aan hun tuinbouwonderwijs gegeven hadden. Het werd de hoogste tijd, dat ook in het noorden, op de beloftevolle geestgronden langs de blonde Hollandse kust, eens wat „kunstmest" aan de opleiding werd toegevoegd. Met zo'n tuinbouwschool wil de men in Haarlem begin nen, maar ook in Amsterdam lag men op de loer. Daar was een ideale plek om iets der gelijks op te zetten, in de Wa tergraafsmeer, op de kweke rijen van de voormalige bui tenplaats Frankendaal, te vens een vermaarde reiger- kolonie. Haarlem en Amster dam in de clinch. Kostenfac toren speelden een rol en men smeet malkander met allerlei drogredenen om de gevoelige oren. Zo kun je een hele tijd doorgaan, natuur lijk. En dat deed men dan ook in ons westen, waar de gronden rijp waren voor „iets groots". Er werden zelfs mi nisters bij betrokken, maar niemand wenste doortastend over de brug te komen, of- De eerste leraren van de winter school: v.l.n.r. bovenaan de trap H.v.d. Weerd, onderaan de trap ir. K. Volkersz., midden B. Raptschinski, bovenaan in de hoek C.Ph. Moerland», daaronder P.K.van Cittert en tegen de gevel leunend W.F.A. Grimme. onderhoudskosten zoals was afgesproken bij een hoge vaste brug. Het ligt in het voornemen van het gemeen tebestuur van Voorschoten om zo spoedig mogelijk een hoorzitting te beleggen met de bewoners over dit nieuwe voorstel. B en W willen het plan bespreken tijdens de ge combineerde commissiever gadering van 16 juni, zodat de gemeenteraad op 25 juni een definitief besluit kan ne men.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11