VVDJioudytabinetaan aanbod ambtenaren Investeren Direct betalen bij rijden onder invloed ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR - Reagan dringt aan op steun Contra's Dode in Ter Aar bij vechtpartij Museumweekeinde: honderdduizenden bezoekers meer KRANSOP DUIKBOOT Van Londen voorzitter VN-organisatie WHO „Nederlanders in Kevelaer wilden iets goeds maken" Jr* 1.98 CeUtócGou/io/nt t Ceidóc öoiruxnt Maandag 4 mei 1987 78e jaargang no. 23797 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur hooldredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. -sf. 1.10 HET WEER Iets minder koud. Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemperatuur onge veer 7, middagtemperatuur rond 12 graden. Vrij krachtige noorden wind. Zon op: 6.03; onder 21.12. Scheveningen hoog water 8.30 en 21.03; laag water: 3.43 en 15.59 uur. Oostenrijk voelt voor onderzoek verleden Waldheim WENEN/AMSTERDAM Oostenrijk overweegt een aan tal vooraanstaande internationale historici een onderzoek te laten instellen naar het oorlogsverleden van president AValdheim. De Oostenrijkse regering heeft al om de bewij zen gevraagd op grond waarvan de president de toegang tot de VS is ontzegd. Nazi-jager Simon Wiesenthal zei dit weekeinde in Amsterdam dat Kurt Waldheim heeft inge stemd met het door hem voorgestelde onderzoek. „Ik heb het doorgepraat met Waldheim en hij vond het een goed idee. Hij zei dat hij zich zou neerleggen bij de bevindingen van de commissie en dat hij aftreedt als de beschuldigingen bewezen zouden worden", aldus Wiesenthal. De Oosten rijkse bondskanselier Franz Vranitzky, gisteren net als Wiesenthal aanwezig bij de inzegening van het Joods His torisch Museum in Amsterdam, is ook een groot voorstan der van zo'n onderzoek. Pag. 3: Bondskanselier Vranitzky vangt alle klappen op LEIDEN Het Mu- seumweekeinde 1987 is een groot succes geworden. Dat zegt de stichting Museum Jaarkaart. „Honderdduizenden meer dan normaal hebben dit weekein de een museum be zocht", aldus de stichting. Totaal zou den 1,2 miljoen mensen de musea bezocht hebben. Ook de musea in Leiden zijn zeer tevreden over het verloop van het museum week einde. Het Anato misch Museum in Leiden, dat voor het eerst zijn deuren opende, trok bijna 3.000 bezoekers. Het museumweekeinde, waarin ruim 400 musea gratis hun deuren voor het pu bliek openen, moet het museumbezoek bevorden. Voorts probeert de stichting dat publiek warm te maken voor de mu seumjaarkaart. Bei de doeleinden kwa men de laatste jaren uit de verf. Het mu seumbezoek ver toonde een stijgende lijn en het aantal jaarkaarten steeg van 180.000 in 1985 naar 260.000 vorig jaar. Dit jaar hoopt de stichting min stens 300.000 jaar kaarten aan de man te kunnen brengen. Pag. 5: „Mama, is dat een echt olifan tje?" TEXEL In tegenwoordigheid van zeven nabestaanden, onder wie de 75-jarige vrouw van de hoofdstoker, heeft de Texelse duikclub Phileas Fogg zaterdag een krans aangebracht op het wrak van de Engelse duikboot H 49. Deze duikboot werd op 18 oktober 1940 door een Duitse U- boot op 10 mijl ten westen van Texel tot zinken gebracht. Van de 27 opvarenden was de enige overlevende de thans 83-jarige George Olive, die zaterdag tot zijn spijt niet bij de plechtigheid aanwezig kon zijn. Het wrak werd in 1982 op 27 meter diepte door de duikclub ontdekt. Extra controleurs op tram blijven DEN HAAG De 1450 tij- delijk aangestelde vervoer- sassistenten (VIC's) in het openbaar vervoer blijven nog zeker tot eind 1988 in dienst. Het kabinet heeft besloten daarvoor volgend jaar 30 miljoen gulden uit te trek ken. Door de aanwezigheid van deze controleurs hebben de reizigers een veiliger ge voel gekregen en is het zwartrijden drastisch terug gedrongen, aldus minister Smit-Kroes van verkeer za terdag voor de radio. Chinese primeur Twee Chinese modellen tonen in Peking een nieuwe collectie lingerie. Volgens het Japanse persbureau Kyodo, dat deze foto spreidde, was het de eerste maal in de hiedenis van de Chinese Volksrepu- dat een modeshow van ondergoed tsvond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WD houdt het kabinet aan een door minister De Ko ning van binnenlandse zaken eenmaal gedaan bod aan de ambtenaren. De Koning had de ambtenarenbonden toegezegd dat hij 800 miljoen gulden zou uittrekken voor de arbeidsvoor waarden voor 1987 en 1988. „Daar kan men later niet op terugkomen", aldus het kamerlid Linschoten dit weekein de in een vraaggesprek voor de radio. Het kabinet heeft De Koning echter ge dwongen zijn aanbod in te trekken, omdat de ontwikkelingen in 1988 nog niet duidelijk zijn. De ambtenarenbonden willen over de zaak advies vragen aan de commissie-Albe- da. Woensdag praat men daarover met De Koning, of, indien deze weer beter is, met minister Van Dijk. Toen het bod van 800 miljoen van tafel was, bleef er 270 miljoen voor dit jaar over. Dat vinden de bonden veel te weinig. De Koning verklaarde, eveneens voor de ra dio, zich niet gebonden te achten aan de ad viesaanvrage aan de commissie-Albeda. Hij zal die adviesaanvrage ook niet mede-onder tekenen. Arbitrage noemde De Koning uit gesloten. Hoogstens wil het kabinet in sep tember nog een keer praten over de arbeids voorwaarden als ook de ontwikkelingen voor volgend jaar duidelijk zijn. In een reactie zei voorzitter De Jong van de christelijke ambtenarenbond CFO, dat het kabinet met deze houding ertoe bijdraagt dat de commissie-Albeda straks zal opstappen. Alle adviezen van die commissie worden toch in de prullenmand gedeponeerd, aldus De Jong. De Jong zei het advies van Albeda eind mei te verwachten. Hij sluitt acties niet uit als het kabinet bij het huidige standpunt blijft. De Koning maakte bekend dat er evenmin geld is om flexibele pensionering voor amb tenaren in te voeren. Dat kan alleen als de vut-regeling wegvalt. PSV vijzelt zelfvertrouwen op DEN HAAG PSV, dat de hete adem van Ajax in de nek voelt, heeft het zelfvertrouwen enigszins opgevijzeld met een (ge flatteerde) zege van 4-0 op FC Twente. De strijd om het Nederlands kampioen schap tussen de beide Ita- lië-gangers Ruud Gullit en Marco van Basten is daar mee echter allerminst be slecht, want ook Ajax won zaterdagavond en wel met 2-0 van AZ. De Eindhovenaren staan er met 48 punten uit 28 wed strijd relatief iets beter voor dan Ajax, dat uit 29 wedstrijden 49 punten haalde. Zowel Gullit als Van Basten scoorde. Gullit zorgde zelf voor het derde doelpunt en bereidde de nummers één en vier (bei de Van der Gijp) voor. Toch was Gullit weer niet tevreden: „De 4-0 ver bloemt de werkelijkheid. Het was erg zwak". Van Basten kon pas laat zijn stempel drukken op Ajax - AZ. Nadat Rijkaard voor 1- 0 had gezorgd, kwam de Amsterdamse spits pas vijf minuten voor tijd definitief los van zijn tegenstander. Zijn harde droge knal in de bovenhoek besliste overi gens wel de uiterst middel matige wedstrijd. Manager Johan Cruijff ergerde zich zo kort voor de finale van het Europa Cup li-toernooi RIJSWIJK Dr. J. van Londen, topambtenaar van het minis terie van WVC, wordt waarschijnlijk vandaag benoemd tot voorzitter van de gezondheidsorganisatie van de Verenigde Na ties, de WHO (World Health Organisation). De benoeming tij dens de WHO-vergadering in Genève geldt voor de periode van één jaar. De 56-jarige Van Londen, oorspronkelijk psychiater van beroep, is al acht jaar directeur-generaal voor de volksge zondheid. Voor die tijd was hij onder meer directeur van de GG en GD in Den Haag. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15,00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vijf gulden investeren en daar in de kortste keren veertien miljoen gulden rijker van worden. Dat overkwam een (nog) anonieme inwoner van de Bas- kische stad Bilbao, die voor dat luttele bedrag deelnam aan de Spaande bingo. Hij won meteen de hoogste prijs - 850 miljoen peseta's - die ooit in dat land is uitgekeerd. De man is met de noorder zon vertrokken, leest u vandaag in de Leidse Cou rant. Waarmee u maar weer ziet, dat het investeren van een betrekkelijk klein bedrag heel wat kan op leveren. In dit geval denken we natuurlijk aan het grote plezier, dat u kunt beleven aan het uitgeven van abonnementsgeld - nog geen negentig cent per dag! - voor een zee aan informatie in de Leidse Courant. (Misschien hebt u deze krant nog wel voor 1,10 gulden los gekocht!). De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. SB. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd DEN HAAG Automo bilisten die betrapt wor den op het rijden met 0,5 tot 1,3 promille alcohol in het bloed, krijgen straks de kans ter plaatse bij de politie een boete te beta len. Minister Korthals Al- tes van justitie maakte voor de VAR A-radio be kend dat op zijn ministe rie een dergelijke regeling in voorbereiding is om de rechterlijke macht te ont lasten. Op het ministerie is ook een wetswijziging in voorbereiding waardoor de politie het rijbe wijs van degene die met alco hol op achter het stuur zit, meteen kan innemen. Beke ken wordt nog bij welke hoe veelheid alcohol in het bloed dit zou moeten gebeuren. Ge dacht wordt aan een promilla ge tussen 0,8 en 1,3. Indien het rijbewijs wordt in genomen wordt binnen enkele dagen nagegaan of de betrok kene al eerder voor hetzelfde feit is gepakt. Blijkt dit niet zo te zijn, dan wordt het rijbewijs teruggegeven. Anders moet men voor de rechter verschij nen. Op 1 oktober start de po litie met de elektronische ademtest voor het bepalen van het rijden onder invloed. Deze vervangt de bloedproef. John Bosman leidt met een kopbal het eerste doelpunt van Ajax tegen AZ in. Br- - i> - MGR. BOMERS: KEVELAER „Velen hebben de paus in Kevelaer willen ont moeten uit een diepgevoelde behoefte om iets goed te maken, om de paus een duidelijk teken van aanhankelijkheid en ver- óndenheid met hem te geven. Menigeen denkt met schaamte erug aan 1985". Dat zei bisschop H.J.A. Bomers van Haarlem aterdagmiddag in een preek in het Hiilsparkstadion te Keve- llaer tijdens een eucharistieviering. Duizenden Nederlanders waren in Kevelaer samengestroomd ter gelegenheid van het bezoek van paus Johannes Paulus II aan dit Maria-bedevaartsoord in het Nederlands-Duitse grensgebied. f De paus had eerder op de dag Kevelaer bezocht en het pelgrims- jaar daar geopend door met een hamertje te slaan op de hoofdin- gang van de kathedraal van Kevelaer. Het aantal Nederlanders Iin Kevelaer wordt geschat op 10 a 15.000. Mgr. Bomers bracht de ,beledigingen en spotternijen" in herinnering, en al het andere dat er aan gedaan was om het pausbezoek aan Nederland kapot le krijgen". De bisschop hekelde ook de verslaggeving van de KRO tijdens het pausbezoek aan Nederland, in het bijzonder de „hopeloos negatieve paneldiscussie, die de verslaggeving bege- eidde". Pagina 2: KRO weerlegt kritiek mgr. Bomers Paus hekelt massawerkloosheid (ADVERTENTIE) Bke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Rundertartaar, CQQ 500 g osos 7£8 O Mnds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Nederlandse bisschoppen woonden meerdere delen van het pausbezoek aan West- Duitsland bij. Hier kardinaal Simonis samen met mgr. Ter Schure van Den Bosch bij de plechtig heden in Münster waar de paus het graf van kardinaal Von Galen bezocht. Met een hamertje slaat de paus op de deur van de kathedraal in Kevelaer waarmee het pelgrimsjaar geopend wordt. op 13 mei in Athene aan de stroeve vertoning en deel de louter onvoldoendes uit. Het enige excuus was, dat de licht geblesseerde archi tect en routinier Arnold Mühren niet meespeelde. Feyenoord nam gisteren ondanks dat het een punt achterliet in Veendam (1-1) de derde plaats op de rang lijst over. De Rotterdam mers hadden dat mede te danken aan FC Den Haag, dat Roda JC, de naaste concurrent van Feyenoord, versloeg met 2-0 door doel punten van Morley en Van Alphen. Zaterdag maakte Haarlem dank zij McGee en Balm met 2-0 een einde aan de serie wedstrijden, waarin FC VVV uit Venlo ongeslagen was gebleven. Dat waren er veertien. Het onderaanstaande Excelsior hield FC Groningen op 0-0, Go Ahead Eagles speelde tegen FC Den Bosch 0-0 en PEC Zwolle verloor met 2- 1 bij Sparta. TER AAR Bij een vecht partij tussen twee zwagers in Ter Aar is in de nacht van zaterdag op zondag de 41-ja- rige J. de Blanken om het le ven gekomen. Nadat de twee om 01.00 uur waren terugge keerd van cafébezoek ont- stund voor hun naast elkaar liggende woningen in Ter Aar een handgemeen waar bij rake klappen vielen. De Blanken viel achterover op straat en overleed ter plaatse. Zijn zwager, een 45-jarige man, is door de politie aange houden op verdenking van doodslag, dan wel zware mis handeling de dood ten gevol ge hebbende. Over de aanlei ding tot het gevecht en de precieze toedracht is nog niets bekend. Op het slacht offer zal sectie worden toege- pasj om de juiste doodsoor zaak te achterhalen. Leverpatiëntje overleden Maria de Sillers huilt bij de be grafenis van haar zeven jaar oude zoontje Ronnie. Het kind kreeg in de VS nationale aan dacht, nadat president Reagan duizend dollar had overge maakt ter bekostiging van een levertransplantatie. Ronnie overleed uiteindelijk nadat maar liefst drie transplantaties zonder resultaat bleven. WASHINGTON President Reagan van de Verenigde Sta ten heeft gisteren tijdens een toespraak gezegd dat stopzet ten van de steun aan de Con tra's, de tegenstanders van Sandinistische regering in Ni caragua, betekent dat de Sov jet-Unie de vrije hand krijgt in Midden-Amerika. Hij waar schuwde dat „getreuzel en be sluiteloosheid... alleen maar onnodig lijden in Nicaragua zou veroorzaken en de veilig heid van de VS in gevaar zou brengen". De president deed deze uitspraken in een toe spraak tot de jaarvergadering van de Vereniging van Ameri kaanse Krantenuitgevers. Het Amerikaans Congres moet la ter dit jaar beslissen of de Con tra's opnieuw ruim honderd miljoen dollar steun krijgen. Reagan ging tijdens zijn speech niet in op het illegaal doorslui zen naar de Contra's van de winsten van wapenverkopen aan Iran. Noch sprak hij over de particuliere geldinzamelin gen voor de Contra's, waarvan wordt beweerd dat hij daar steun voor gaf. Pag 4: Reagan steunde wer ving miljoenen voor Con tra's

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1