Dag van de Arbeid in teken van protest Barbie was een wreed beest Optimisme over oplossen handelsgeschil Japan VS iPeres: Akkoord over vredesconferentie ^BUITENLAND ZeidóaQowixmt Ferries botsen 99 99 Kom Vis 'n weekend logeren bij vrienden in het buitenland. f85,- M Vlaanderen ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 7 Man gelyncht jna tasjesroof "los ANGELES In Los Angeles heeft een groep van zeven jongemannen een 28- jarige man doodgeslagen na dat hij een bejaarde vrouw had beroofd van haar hand tasje met daarin een bedrag van 27 dollar. Een ooggetui ge vergeleek het tafereel met een kind, dat door zeven pit-bull terriers wordt aan gevallen: Ze sloegen om beurten, en als ze uitgeput waren, rustten ze even uit om nieuwe krachten op te doen. De deelnemers aan de lynchpartij zijn nog niet ge vonden, aldus de politie. Driekwart van Oostenrijkers achter Waldheim WENEN Enkele tientallen men sen hebben gisteren in het centrum van Wenen gedemonstreerd voor het aftreden van Kurt Waldheim. Maar blijkens een opiniepeiling vindt driekwart van de bevolking dat hun president niet moet aftre den. Negentien procent van de on dervraagden vindt dat Waldheim wel moet opstappen nu de Verenig de Staten hem niet op bezoek willen hebben vanwege zijn oorlogsverle den. In een vraaggesprek met de krant zegt Waldheim dat deze „bre de steun onder de bevolking" hem sterkt in de overtuiging dat het fout zou zijn af te treden. Rellen tegen volkstelling W.-Duitsland WEST-BERLIJN In de West-Berlijnse wijk Kreuzberg zijn gisteravond hevige rellen uit gebroken, nadat de politie een grote hoeveel heid vluchtschriften in beslag had genomen, waarin werd opgeroepen tot een boycot van de volkstelling die binnenkort wordt gehouden. De demonstranten gooiden een politieauto om, bekogelden andere politievoertuigen met ste nen en staken een auto in brand. De politie vuurde traangas af en gebruikte de wapenstok. Elders werden door gemaskerde demonstran ten barricaden opgeworpen. Webster, nieuwe directeur CIA WASHINGTON William Webster, sinds ne gen jaar directeur van de Amerikaanse federa le politie FBI, wordt de nieuwe chef van de in lichtingendienst CIA. Zijn benoeming tot op volger van William Casey moet nog worden bekrachtigd door de Senaat. Webster kreeg eerder van het Congres lof toegezwaaid voor zijn reorganisatie bij de FBI. Record aantal joden weg uit Sovjet-Unie GENEVE Moskou heeft in de maand april 717 Russische joden toe stemming gegeven naar het Westen te emigreren. Dit heeft het Intergou vernementele Comité voor de Migra tie (ICM) gisteren in Genève be kendgemaakt. Volgens het ICM is dit het hoogste maandcijfer sinds zes jaar. Functionarissen verklaarden dat „Gorbatsjov zich kennelijk aan zijn woord houdt" ten aanzien van een verruiming van de emigratiemo gelijkheden voor joden. Met inbegrip van april hebben dit jaar 1431 joden de Sovjet-Unie verlaten, meer dan in de afgelopen vier jaar. Israëlische aanval op Palestijns kamp SIDON Bij luchtaanvallen o] kamp Myeh M; zware Israëlische op het vluchtelingen- Myeh, ten oosten van Si- don in Zuid-Libanon, zijn gisteren Een Palestijnse vrouw draagt haar kind uit het huis, dat door een Israëlische bomaanval geheel werd verwoest. veertien mensen om het leven geko men en 37 gewond geraakt. Vijf ge bouwen van de drie voornaamste groepen binnen de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO zijn volledig verwoest. Zeker vijftien woningen in het kamp, waar tweeduizend mensen leven, zijn bovendien ernstig bescha digd. Volgens de PLO, die de aanval een „ware slachting van burgers" noemde, zijn zeven kampbewoners, van wie twee kleine kinderen, en ze ven strijders gedood. Het was de twaalfde Israëlische aanval in Liba non. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Hoewel de le mei in Zuid-Afrika voor het eerst in de ge schiedenis als officiële feestdag was aange merkt, hebben de autori teiten gisteren meer dan twintig bijeenkomsten van zwarte vakbonden verboden. Vijf buiten landse journalisten zijn aangehouden bij een ge zamenlijke viering van het UDF (Verenigd De mocratisch Front) en de zwarte arbeidersorgani satie Cosatu. Bijna tien duizend zwarten en blanken woonden de bij eenkomst in Kaapstad bij. De viering groeide uit tot de grootste anti- apartheidsmanifestatie sinds de afkondiging van de uitzonderingstoestand in Zuid-Afrika bijna een jaar geleden. Op een 1-meibijeenkomst in Manila uitte een vakbonds leider in zijn toespraak felle kritiek op het bewind-Aqui- no. Hij noemde de regering „anti-arbeider en pro-imperi alistisch". Aquino haalde zich de woede van vakbondslei ders op de hals door in haar toespraak op een 1-meirecep tie de mogelijkheid van loonsverhoging uit te sluiten. De Poolse politie maakte gis teren een einde aan een de monstratie van honderden aanhangers van Solidariteit. Na een mis in de grote Sta- nislav Kostka-kerk in War schau vormde zich een pro testmars, maar politieman nen rukten spandoeken weg en sloegen mensen tegen de grond. Zeker achtien Polen ziin gearresteerd. Harde klappen vielen ook in Chili en El Salvador waar de Dag van de Arbeid werd aange grepen voor protest tegen de regeringen. De Spaanse communistische bond (CCOO) trok duizenden mensen naar de jaarlijkse mars in het centrum van Ma drid, terwijl de socialistische UGT de dag van de arbeid in een park aan de rand van de stad vierde. Griekse arbei ders grepen de dag van de arbeid aan om de straat op te gaan voor hogere lonen en om te protesteren tegen de bezuinigingen van de rege ring. Winkels en banken wa ren gesloten. In de meeste Franse steden werd gisteren eveneens gedemonstreerd. De centrale thema's waren koopkracht en werkloosheid. Zoals gewoonlijk zijn in Pa rijs duizenden boeketten met lelietjes van dalen verkocht. J Britse pubs DO i DO !S |blijven 's middags 00 00 1 |gesloten LONDEN De Engelse pubs blijven 's middags dicht. De vrees voor meer dronken schap, vooral onder automobi listen, hèeft het parlement gis teren doen besluiten een wets voorstel af te wijzen dat be oogde drinken in pubs de ge- iele dag mogelijk te maken Het wetsontwerp, ingediend door een conservatief Lager huislid, werd gesteund door de dranken- en toeristenindu strie, maar bestreden door een invloedrijke lobby van kerke lijke leiders en dokters, die vrezen dat het langer open zijn van café's zal leiden tot drank- ibruik en ziektes. Twee veerboten, die beiden treinwagons vervoerden, zijn gis termorgen in dichte mist bij het binnen varen van de haven van Dover tegen el kaar gebotst. De schade was aan zienlijk, maar zowel het Franse als het Britse schip konden op eigen kracht de haven bereiken. VOORSTEL KAN VAL ISRAËLISCH KABINET INLUIDEN U L «j JERUZALEM Israël W Jordanië zijn het eens gewor den over de voorwaarden voor een internationale vredescon- erentie in het Midden-Oosten. ^Volgens de Israëlische minis- rjter van buitenlandse zaken F Shimon Peres hebben de voor stellen de goedkeuring van Is raël, Jordanië, de Verenigde 630 Staten en Egypte. In de Jor daanse hoofdstad Amman is het bericht echter met klem ontkend. De voorstellen zouden de val van de Israëlische regering kunnen inluiden. Coalitiepart ner premier Yitzhak Shamir en zijn rechtse Likoed-partij zijn felle tegenstanders van een internationale vredescon ferentie. Shamir heeft steeds gezegd dat hij zich tegen een dergelijke conferentie zal ver zetten. De PLO wil Israël niet erkennen en Israël heeft tot nu toe geweigerd met „terro risten" om de tafel te zitten. Als Shamir het voorstel af keurt kan dat de val van het kabinet betekenen. Hoe Peres en Hoessein de lastige kwestie van de Palestijnse vertegen woordiging hebben aangepakt wilde de functionaris niet zeg gen. Alléén partijen die zich uitspreken tegen terrorisme en geweld mogen aan de confe rentie deelnemen, zo verklaar de de woordvoerder. Volgens hem zijn Peres en Hoessein overeengekomen dat het over leg moet beginnen met een in ternationale vredesconferentie die zal moeten uitmonden in directe onderhandelingen tus sen Israël en Jordanië. Peres zal de zaak morgen met pre mier Shamir bespreken en het voorstel vermoedelijk volgen de week aan het Israëlische kabinet presenteren. Uit een recent onderzoek is gebleken dat het proces dat 11 mei begint tegen Klaus Barbie „de beul van Lyon" in Frankrijk met grote belangstelling gevolgd zal worden. De uitlevering door Bolivia en de berechting van deze van misdaden tegen de mensheid verdachte ex- Gestapochef betekent volgens meer dan driekwart van de Fransen „eindelijk gerechtigheidschreef het dag blad Le Monde deze week. Hoe levend de herinneringen aan de gruwelen van Barbie nog zijn, blijkt uit het re laas van mevrouw Lise Lesèvre, één van de weinige slachtoffers die de nachtmerrie in Lyon overleefd heeft BEUL VAN LYON 11 MEI VOOR DE RECHTER (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Verdacht van werk in in de Franse ver zetsgroep „Combat" werd de inmiddels 87-jarige mevr. Lise Lesèvre op 13 maart 1944 in Lyon gear resteerd en overgebracht naar de Ecole de Santé Militaire; het hoofdkwar tier van de Gestapo. Daar werd ze negentien dagen lang verhoord en gemar teld door SS-Obersturm- führer Barbie, die van 1942 tot 1944 chef van de Gestapo in Lyon was. Hoewel ze aan geen enkele gewapende actie had deelge nomen en voornamelijk koe riersdiensten vervulde, werd Lise Lesèvre door een Duits tribunaal ter dood veroor deeld. Maar omdat haar dos sier bij een geallieerd bombar dement op Lyon werd vernie tigd ontsnapte ze met veel ge luk aan het vuurpeloton. De Duitsers besloten haar naar het concentratiekamp Ra- vensbrtick te deporteren. Op bevel van Barbie werden ook haar man en 16-jarige zoon naar een kamp in Duitsland gestuurd, vanwaar ze nooit zouden terugkomen. Gruwelen In haar flat in de Parijse wijk Montparnasse vertelt de oude dame in simpele woorden over de oorlog en de doorge maakte martelingen. De vast beradenheid die uit haar hel dere ogen spreekt is tegelijk indrukwekkend en ontroe rend. Op 11 mei aanstaande zal ze opnieuw tegenover haar beul staan. Klaus Barbie wordt onder meer beschul digd van medeplichtigheid aan de deportatie en de moord op Georges en Jean- -Pierre Lesèvre en deportatie van Lise Lesèvre zelf. Niet van marteling, want Barbies oorlogsmisdaden (gepleegd in militaire operaties of tegen verzetsstrijders) zijn al meer dan tien jaar verjaard. Aanvankelijk wilde de Franse rechter van onderzoek Chris tian Riss de aanklacht van mevr. Lesèvre niet in de acte van beschuldiging opnemen, juist omdat ze deel had uitge maakt van een verzetsgroep. Het haar aangedane leed zou in het kader hebben gepast Klaus Barbie poseerde tijdens de Tweede Wereldoorlog te midden van SS-officieren. van de Duitse oorlogsvoering en kon de nazi daarom niet meer worden aangerekend. Lise Lesèvre en haar drie ad vocaten onder wie de voor malige socialistische minister van buitenlandse zaken Ro land Dumas bestreden dat en kregen eind maart gelijk van het Parijse gerechtshof. „Barbie was een buitenge woon wreed beest", vertelt de oude dame over haar ontmoe ting met de Gestapo-chef. „Fanatieker en gemener dan de andere SS-ers. Hij was een slecht ondervrager, maar je zag dat hij het fijn vond men sen te laten lijden. Hij genoot ervan me met een bullepees of met een knoet af te ranse len. Dat ik naakt vastgebon den op een tafel lag, wond hem op. „U bent Didier. Wie is Didier? Waar is_ Didier?". vroeg hij steeds. Badkuipen En vervolgens: „Toen ik ge pakt werd, had ik een brief bij me voor ene Didier, alias Albert Chambonnet, die naar ik later hoorde, een belangrij ke figuur in het verzet was. Wat er in die brief stond, heb ik nooit geweten, maar Barbie was door het dolle heen. Ne gen dagen hield hij me in de martelkamer. Aan het begin van een marteling was Barbie altijd aanwezig. Zijn knechten namen het dan over en de laatste klappen gaf hij zelf. Als een wild beest ging hij dan te keer". „Als je praat, ben je vrij", pro beerde hij af en toe, en dan begon hij weer te slaan tot ik het bewustzijn verloor. Met een cocktail van bier en cog nac dronk hij zich telkens moed in. Als de slachtoffers van zijn martelingen 's a- vonds uitgeput in de keldet van het Gestapo-hoofdkwar- tier lagen, dan kwam hij nog eens langs met twee honden. Met ziin schoenpunt draaide hij de lichamen om en als hij een jood meende te herken nen, dan trapte hij die in het gezicht". Lesèvre verbeet haar pijn. Ze heeft niets gezegd. Eenmaal dacht ze dat het afgelopen was. Dat was toen Barbie haar aan de zogeheten „warm-wa- tertest" onderwierp. Die hield in dat de handen van het slachtoffer op de rug werden gebonden en het hoofd ach tereenvolgens in badkuipen met gloeiend heet en ijskoud water werd gedompeld. Lise Lesèvre werd onder water ge houden tot ze bijna was ver dronken. De herinnering daaraan was zo gruwelijk dat ze meer dan twintig jaar na de oorlog bijna flauwviel bij het zien van die grote ouder wetse badkuipen. „Barbie was een sadist. Om me te laten praten had hij eens spullen van ons thuis en foto's van mijn kleine Jean- - Pierre op de hoek van zijn bureau gelegd. Op papiertjes stond „mama, mama". Ge schreven in het handschrift van mijn kleine Jean-Pierre. Mijn angstkreet waarop Bar bie zat te wachten, heb ik al leen inwendig geslaakt. Ik wilde hem aanvliegen. Ik werd opnieuw geslagen". Werkstukken Hoe pijnlijk sommige herin neringen ook zijn; Lise Lesè vre wil alles vertellen. „Opdat de jongeren weten waartoe een systeem als dat van Hitier kan leiden. Het is voor het eerst dat er in Frankrijk nu zo over martelen wordt ge sproken. De mensen zijn daarvan misschien meer on der de indruk dan van wat vandaag de dag nog in, som mige Zuid-Amerikaanse lan den gebeurt, omdat het dich ter bij huis is. Op sommige scholen maken leerlingen werkstukken over het nazis me en ik probeer ze daarbij te helpen als ze om raad vragen. Het comité van oud-verzets strijders, waar ik lid van ben, geeft elk jaar een prijs voor het beste werkstuk" „De jongeren moeten op hun hoede zijn. Iemand als Le Pen (leider van de ultrarechtse Front National, red.) kun je onmogelijk vergelijken met Hitier, maar toch ben ik bang voor hem. Fransen zijn geen engelen. De Franse militie was in de oorlog net zo wreed als de Duitsers, laat daarover geen misverstanden bestaan. In het begin wilde niemand toch geloven dat het systeem van Hitier tot zo iets monster lijks kon worden." Wat verwacht je van het pro ces? „Dat Barbie levenslang krijgt, omdat de doodstraf is afgeschaft. Zijn advocaat Ver- gès (dezelfde die onlangs de Libanese terroristenchef Ab- dallah verdedigde, red.), zal proberen het verzet door het slijk te halen door oude twis ten op te rakelen. Van die meneer Vergès stond onlangs een mooie foto in Paris Match. Hij poseerde naakt in bad. Ik dacht: een geluk voor hem dat Barbie niet achter hem staat". (ADVERTENTIE) Vlaanderen is het buitenland vlakbij. Vol met vriendelijke Vlamingen die u graag zien komen. In hun land dat u zoveel verrassends te bieden heeft. Zoals de vele kleine, nog onontdekte stadjes met hun gezellige marktpleinen, prachtige gildehuizen. statige kerken, streekmusea, begijnhofjes en oergezellige hotelletjes. En natuurlijk met volop Vlaamse gastvrij heid voor vriendenprijzen. Zo geniet u bijvoorbeeld al van 'n lang weekend in Maaseik met ontbijt in 'n leuk hotel, kompleet met 'n gastronomisch streekgcrccht en nog véél meer extra's voor per persoon maar zo'n I Of wat dacht u van een weekend met 1 overnachting in een stijlvol hotel in Oostende. Inklusief ontbijt en een vis- of wilddiner voor per persoon nog geen Dit zijn slechts 2 van de 132 bij zondere arrangementen die u vindt in de brochure "Uit en thuis in het Vlaamse land". Belangstelling? Stuur de bon op of informeer bij uw reisbureau. Meer weten overVlaanderen-Bon. Stuurt u mij uw pakket "Uit cn thuis in het Vlaamse land". w verwent u graag. In gefrankeerde envelop opsturen naar het Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435, 1017 BR Amsterdam. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER WASHINGTON Bij het afscheid van de Japanse premier Yasuhiro Nakaso- ne in Washington heeft president Reagan gisteren verklaard het geschil tus sen hun landen over de handel in computerchips half mei opnieuw te zul len bespreken in de hoop dat de Amerikaanse sanc ties zo spoedig mogelijk kunnen worden opgehe ven. Nakasone, die de be sprekingen met Reagan „zeer vruchtbaar" noem de, zei dat de economische sancties die de VS onlangs in de vorm van verhoogde invoerrechten aan Japan hebben opgelegd, moge lijk worden opgeheven tij dens de westerse economi sche topconferentie van 8 tot 10 juni in Venetië. Beide politici zeiden dat het grote verschil in de handel tussen de VS en Japan politiek onhoudbaar was, en dat ver mindering van dat verschil een belangrijke doelstelling vormde van hun beleid. Japan heeft in het begrotings jaar 1986-1987 (tot 1 april) een recordoverschot op de han delsbalans geboekt van 101,43 miljard dollar. In het vorige begrotingsjaar bedroeg het overschot 61,6 miljard dollar. De Japanse export nam in het begrotingsjaar 1986-1987 met 16,9 procent toe tot 211,16 mil jard dollar. Vooral de export van auto's, machines en ge reedschapswerktuigen naar de Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap en Zuidoost- Azië groeide. Ondanks het op timisme van Nakasone en Re- agen zullen de cijfers de pro tectionistische stemming in het Amerikaanse Congres onge twijfeld aanwakkeren. De Japanse premier Nakasone en president Reagan schudden elkaar bij vertrek de hand.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7