k kie kIk eIr a.s, geopend Laagstbetaalde dreigt opnieuw kind van de rekening te worden BINNENLAND/BUITENLAND EetdóeSowuwt Politiek Partij Parlement COMECON SCHIEP BANEN ZONDER WERK OT*l ip is ook tijdens de auto-strada in Voorburg Van 1 2.GO tot 1 7.00 uur kunt U in het filiaal aan het Koningin Julianaplein 27 in Voorburg de grandioze MA-DE-LIEFSTE kollektie alsnog gaan bewonderen. VERTROUWD VOORDELIG JOOP 17 ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 5 DEN HAAG De discus sie die afgelopen week in de Tweede Kamer werd 1 gevoerd over een vereen voudiging van het belas tingstelsel, heeft geleid tot een forse botsing tussen het kabinet en een una nieme Kamer. Alle wen sen van de fracties om de negatieve gevolgen van het nieuwe belastingsys teem (dit is „voorgekookt" door een commissie onder leiding van ABN-bankier C.J. Oort) te verzachten, stuiten vooralsnog op de weigering van minister Ruding van financiën. De bewindsman keek wel uit om aan de vooravond van het kabinetsberaad over extra bezuinigingen de Kamer ook maar een dub beltje toe te zeggen. Bij alle verschillen van inzicht zijn Kamer en kabinet het er wel roerend over eens dat het belastingstelsel eenvoudiger moet. De huidige regelingen in de belasting zitten immers dusdanig ingewikkeld in el kaar dat driekwart van de mensen het belastingbiljet slechts kan invullen met hulp van anderen. De door het kabinet omhelsde voorstellen van de commissie- Oort (die in 1990 van kracht moeten worden) komen er in het kort op neer dat negen van de tien Nederlanders te maken zullen krijgen met één vast percentage (40 procent) voor de belastingen en premies sa men. Doordat de loon- en in- komenstenbelasting met de premies voor de volksverzeke ringen worden samengevoegd tot een simpele inkomenshef fing, krijgen drie miljoen Ne derlanders geen aparte aanslag premieheffing meer. Ook zal men in veel gevallen geen aangifte meer hoeven te doen, omdat altijd 40 procent wordt ingehouden. De loonbelasting die van het bruto-salaris wordt ingehouden is dus in de mees te gevallen ook eindheffing: er komen minder navorderingen en teruggaven. Om dit alles te bereiken wor den de premies die de werkge vers moeten betalen overgehe veld naar de werknemers. Die gaan er per saldo niet op ach teruit omdat ze hetzelfde be drag bovenop hun brutosalaris krijgen. Teneinde een en an der te financieren zal worden gesneden in een aantal aftrek posten. Geen cent De hele operatie mag dus wat Ruding betreft geen cent extra kosten. Van onverwachte zijde werd hij in zijn opvatting ge steund, namelijk door de PvdA. Dat bleek ook uit de opstelling van deze grootste oppositiepartij in het debat. Liep het wensenpakket van elk der regeringspartijen in de miljarden, dat van de PvdA bleef beperkt tot enkele hon derden miljoenen. De vleesge worden redelijkheid van de PvdA, Hans Kombrink (toch al min of meer in eigen kring verguisd om zijn opvattingen over het ontkoppelen van lo nen en uitkeringen) werd dan ook liefdevol door Ruding aan de borst gedrukt. Maar dat neemt niet weg dat de Kamer wel degelijk aan be langrijke onderdelen van de voorstellen wil sleutelen. Zo is bijvoorbeeld de verwachte in komensachteruitgang van de minima met enkele tienden van procenten voor alle partij en onaanvaardbaar. Maar Ru ding kon zich in zijn weigering dankbaar verschuilen achter de commissie-Oort die in de toelichting op de plannen meldde dat de voorstellen te vergelijken zijn met „een zelf dragende carrosserie waaraan niet te veel kan worden ge sleuteld zonder dat de stevig heid wegvalt". Het wegnemen van de nega tieve gevolgen van het nieuwe stelsel kost volgens Ruding ze ker één miljard. En de plan nen voorzien niet in financiële ruimte om de koopkrachtver slechtering voor bepaalde groepen als minima en alleen staanden ongedaan te maken. De Kamer wil echter drastisch in de aftrekposten snoeien en het geld dat daardoor vrijkomt benutten voor reparatie van de voorstellen. Maar Ruding gaat daar alleen mee akkoord als de opbrengst wordt ge bruikt voor verlaging van de toptarieven van 72 naar 60 procent of nóg lager. Daar kan dan niet óók nog eens de koopkrachthandhaving van worden betaald, meent hij. Als er al geld beschikbaar zou zijn, en dat wordt steeds onwaar schijnlijker, dan liever voor ie deréén belastingverlaging, zo vindt de bewindsman van fi nanciën. Niet ongestoord Toch zal het kabinet niet on gestoord aan de koopkrachtda ling van de minima voorbij kunnen gaan. Niet alleen spreekt het regeerakkoord van tenministe koopkrachtbehoud voor de laagstbetaalden in deze kabinetsperiode, ook ligt er nog een motie van de rege ringsfracties, de motie Voor hoeve/De Vries waarin nog eens nadrukkelijk gevraagd wordt de minima jaarlijks te ontzien. Ruding kan dan wel gezegd hebben weinig waarde aan moties te hechten, het is nog altijd politiek gebruik dat aan meerderheidswensen in de Kamer over het algemeen ge hoor wordt gegeven. Overigens zal net steeds moei lijker worden voor het kabinet de uitkeringen tenminste op het huidige niveau te handha ven. Te meer nu berekeningen van het Centraal Planbureau hebben uitgewezen dat de eco nomische groei volgend jaar lager zal zijn dan verwacht werd, namelijk slechts één procent. Als we daarbij ook nog de negatieve inkomensef fecten betrekken, die zullen optreden als het voorstel van de commissie-Dekker voor een nieuwe ziektekostenverzeke ring wordt uitgevoerd, dan is de conclusie duidelijk: komt er geen extra geld beschikbaar, dan zullen de mensen met een minimum-inkomen er vele procenten op achteruit gaan. Peuleschil De bezuinigingsperikelen waarvoor in de nacht van woensdag op donderdag na veel gezwoeg toch een oplos sing werd gevonden, zullen nog een peuleschil blijken in vergelijking met de begro tingsronden die tot 1990 nog moeten worden gevoerd. De meeste ministers hebben nu al last van bezuinigingsmoeheid. Maar wil het kabinet zijn hoofddoelstellingen bereiken (vermindering van de werk loosheid met 200.000 en een verdere verlaging van het fi nancieringstekort tot 5,25 pro cent in 1990) dan moet ge vreesd worden dat de uitke ringsgerechtigden het kind van de rekening zullen wor den. De sociale partners die voor het voeren van hun matigings- scholings- en werkgelegen heidsbeleid hoopten op finan ciële steun van de overheid, zullen die hoop moeten laten varen. Het voor juni geplande voorjaarsoverleg tussen kabi net, werkgevers en vakbewe ging zal daarom weinig ople veren. Dat kan tot gevolg heb ben dat analoog aan de Duitse situatie in 1988 een loonstrijd zal losbranden in de cao-on derhandelingen. Indien dat ge beurt kan het heel moelijk worden voor Lubbers zijn kar wei in 1990 gereed te hebben. En de belastingvereenvoudi- fing? Die zou dan weieens eel lang op zich kunnen laten wachten. MARGA RIJERSE De landbouw, 00» eon belangrijke steunpilaar van de Hongaarse economie, levert nu hoofdzakelijk handelstekorten op. BUDAPEST Niet al leen in de cultuur en het lolitieke leven, ook in de iongaarse economie, ge- bonden aan de Comecon (de Oosteuropese tegen hanger van de Europese Gemeenschap) bestaat er J vlak onder oppervlakte dat steeds terugkerende J en soms duidelijk zichtba- re „verborgen verdriet". 2 Sebestyén Munkasci, hoofd van de Nederlandse 2 afdeling van de Handels- kamer, vat het probleem 2 kernachtig samen: „We willen niet breken, maar 2 wel beter leven". Er zijn bejaarden die moeten 2 rondkomen van nauwelijks g honderd gulden in de maand die voor het overige aange wezen zijn op steun van fami- fcleden. Het gemiddeld maan- hkomen bedraagt 250 gul- tn, wat te veel is om van dood te gaan maar te weinig J voor een enigszins aanvaard- -*"iar bestaan, zelfs in het voor èstelijke begrippen spotgoed kope Hongarije: kop koffie twee kwartjes, uitstekende kwaliteitswijn hooguit vijf gul- den, brood een kwartje, siga- Jretten vijftig cent, taxiritje in ide binnenstad ruim één gul den, kamerhuur honderd tot 150 gulden. In één van de g duurste hotels in Budapest (het aan de Donau gelegen Forum lotel, een soort Hilton) kost J een hoofdgerecht niet meer I circa 25 gulden. tussen die twee moet in Hon garije gekozen worden zal veel meer moeten verdienen. En dus werkt behalve de man meestal ook de vrouw van het gezin. Vaak heeft de man zelfs twee banen, één overdag en één 's avonds. Dan is het mo gelijk dat het maandinkomen stijgt tot 750 of tot duizend gul den. Consul H. Timmermans van de Nederlandse ambassa de: „Als westerling kun je hier als een koning leven". Dat is ook zo. Op een markt, vlakbij het Intercontinental Hotel, zijn fraaie sieraden en andere klei- noodjes te koop voor luttele guldens. Voor langspeelplaten geldt een vaste prijs van vijf gulden. Boeken zijn nauwe lijks duurder. Maar toch. Wonen is en blijft duur en daarom leven veel fa milies in betrekkelijk kleine ruimtes bijeen, met alle sociale problemen en gebrek aan pri vacy van dien. Het percentage echtscheidingen ligt mede om die reden hoog. Mevrouw dr. Judit Csehók één van de vijf vice-premiers een char mante goedlachse vrouw geeft hoog op van de door haar opgestelde „Gezinswet", die dat verschijnsel zou moeten te rugdringen. JKind of auto? Haai Hltn ir wie een kind wil of een (Lada, Wartburg, een ittelend Trabantje) want Gelijk „Mannen en vrouwen zijn voor de wet gelijk. Bij echt scheiding gaat het kind niet meer automatisch naar de moeder toe, zoals tot voor kort nog wel het geval was. Is een kind ziek, dan mag één van de twee werkende partners thuis blijven en ontvangt dan drie kwart van zijn salaris. Er is een maximum van zestig da gen, maar je mag van jaar tot jaar dagen sparen. We merken alleen dat het bedrijfsleven hiermee nog onvoldoende re kening houdt. Daar moeten we nog wat aan doen". De werkelijkheid is vaak an ders. Iemand vertelde dat al leen in de allerhoogste nood wordt besloten van de nieuwe wettelijke mogelijkheid ge bruik te maken, want bijna niemand kan het zich finan cieel permitteren lang thuis te blijven. „Dat probleem ken ik niet", reageert mevrouw Cse- hék kortaf; haar lach is even verdwenen. Ze vertelt zelf ook een alleenstaande vrouw te zijn met kinderen. „Ik heb bewezen dat vrouwen in Hongarije wat kunnen be reiken. Het hoge sterftecijfer onder mannen tussen vijftig en zsetig jaar en ook het hoge aantal zelfmoorden onder mannen van die leeftijd, komt wellicht door het nog ontbre ken van een vrouwenemanci patie in ons land. Mannen werken van vroeg tot heel laat voor hun gezin. Emancipatie staat hier nog maar aan het begin". Speculanten Csehók behoort met een niet gering aantal andere Honga ren tot de groep die het goed gaat en die het „gemaakt" heeft. Dat is de groep waarvan de openhartige staatssecretaris Gyula Hom van Buitenlandse Zaken zegt: „Er zitten specu lanten onder. Dat irriteert de mensen die weinig hebben. Die speculanten zouden een deel van hun inkomen moeten afstaan zodat we elders begin nende ondernemers kunnen helpen te investeren". De oprichting van vijf com merciële banken, waar begin nende ondernemers volgens de principes van de vrije markt-economie geld kunnen lenen, zijn een doelbewuste poging de desolate economie op te krikken en meer mensen van de welvaart te laten ge nieten. Maar bedrijven kun nen onder het vernieuwde economische klimaat ook bankroet gaan. Een vriendelij ker belastingstelsel moet dal echter zo veel mogelijk voor komen. Aan een tweede devaluatie van de forint, zoals de Hon- munteenheid heet (waarde nauwelijks een stui ver), wil Péter Veress, minis ter van buitenlandse handel, onder geen beding denken. Devaluatie zou immers leiden tot speculatiedrift van het bedrijfsleven, terwijl de econo mie juist met rust het meest is gediend. In rust sterkt een verzwakt lichaam het beste aan, luidt zijn devies. Mis schien dat zelfs op termijn de prijzen zouden kunnen zakken in plaats van stijgen zoals de Hongaren vrezen, zegt Veress. Maar dat lijkt onwaarschijn lijk. dig genoeg tot de landen in de wereld waar naar verhouding veel gelezen wordt. Dat zou je niet verwachten, als je weet hoe lang en hoe veel de men sen hier moeten werken. Maar 's avonds begint in de tweede baan soms het echte werk pas", vertelt een medewerker van de Budapester-universi- teit Staatssecretaris Gyula Horn: „Het socialisme in dit deel van Europa is er nooit in geslaagd dit soort problemen op te los sen. Als die oplossingen er niet op korte termijn komen, blijft het met onze economie kwak kelen. We hebben het zien aankomen, we konden het we ten, maar we hebben toch nog te lang gewacht en nu komt alles tegelijk in èlle lagen van de samenleving en in Mie sec toren van het politieke leven". Sebestyén Munkécsi: „Wat wij van het westen nodig hebben is in de eerste plaats kennis en technologie, en dan pas geld. Onze organisatie moet beter en efficiënter. Dat hebben we heel hard nodig. Jullie hebben ervaring hoe dat moet. Wij zijn net Ms jullie een klein land en hebben handel nodig". Hongarije importeert jaarlijks voor 250 miljoen gulden naar Nederland waaronder voorM groente, fruit, spijsvetten en reuzel. De Nederlandse export naar Hongarije bedraagt ruim 350 miljoen, waaronder chemi sche en farmaceutische pro- dukten, textiel, wetenschappe lijke instrumenten, zaaizaad, foto-artikelen en merk waardig genoeg ook weer groente en fruit. Voor Honga rije een ongunstige verhou ding: er gaat wat de handel met ons land betreft meer geld uit dan er binnen komt. Deze zomer starten onderhan delingen met de Europese Ge meenschap om met name de uitvoer van landbouwproduk- ten naar de EG, ooit een be langrijke steunpilaar van de Hongaarse economie, op te krikken en de invoerbeper kingen te versoepelen. Péter Veress, de minister van bui tenlandse handel neemt een voorschot: „We willen alles doen om de relaties over en weer te bevorderen. Die bar rières moeten weg. We drijven veel handel met Finland, om dat het het enige land in de wereld is dat we kunnen bena deren zonder welke barrière dan ook. Eén land is natuurlijk veel te weinig". ED FIGEE Werk Voorlopig is het nog een strug gle for life. Wie zonder werk komt te zitten, kan hooguit drie maanden een uitkering krijgen. Dan houdt het op. Want, zeggen de autoriteiten, er is werk genoeg. Hom vindt dat ze zouden moeten verhui zen. Maar zover laat de werk zoekende het niet komen, uit vrees voor de overM aanwezi ge overheid die hem onder dwang ergens zou kunnen plaatsen. En zo kan het gebeu ren dat op tM van plaatsen ba nen geschapen zijn, banen zonder werk. „Het is bijna een soort cultuur. Er zijn veel mensen die over dag achter een bureau zitten en niets te doen hebben, maar bijvoorbeeld studeren of lezen. Hongarije behoort merkwaar- FLIP ADVERTENTIE iddei door Bert »an Velzen We schrijven 1997. Binnen drie jaar bereiken we het millennium. We zijn tevreden. De derde wereldoorlog is uitgebleven. We hebben een straffe winter achter de rug, maar de lente belooft veel goeds voor de komende maanden. De bollenvelden liggen er mooi bij. Joop Zoetemelk, thans vijftig jaar en viif maanden, rijdt in de goudbeslagen rennersstal van de 40-jarige Theo de Rooy, die de eminente Jan Raas is opgevolgd. Joop, le Vieux Zjoop, doet mee als coureur-adviseur; dat is een soort novicen meester in de wielersport, belast met het geestelijk en lichamelijk heil van jonge vedetten. Joop wil als wielrenner het jaar 2000 binnenkoersen. Je kunt aan hem zien dat de laatste loodjes wel erg zwaar wegen. Menige koers beëindigt hij met wijd opengesperde mond en uit de kassen puilende ogen, hangend over het stuur alsof men onderweg bij herhaling geprobeerd heeft hem te wurgen. Joop moet geweldig afzien. Maar dat is zijn lust en zijn leven. Er zijn de afgelopen maanden toch wel enkele vervelende incidenten geweest In de Waalse Pijl is Joop zoekgeraakt en de rijkswacht heeft hem pas lang na het invallen van de duisternis kunnen terugvinden. De oude was in het Waalse heuvelland aan het dolen geslagen. Daaraan werd de ietwat voorbarige conclusie verbonden dat Joop zijn fiets maar aan de wilgen moest hangen. „Dan ga ik er bij hangen had hij met tranen verstikte stem geroepen en het pijnlijke onderwerp is toen, ook op medisch advies, niet meer aangeroerd. Maar de experts bleven fluisteren dat het fietsende monument" op instorten stond. Ernstig nieuws Was dat hij een week te vroeg aan de start van de kasseienklassieker Parijs-Roubaix was verschenen, een loodzware koers die vaak door oude, rijpere renners wordt gewonnen. Belgische kranten meldden dat Joop in de Hel van het Noorden een week voorsprong had willen nemen. Ook in het rennerspeloton broeit het Men wil van de oude traditie af om Joop, bij wijze van eerbetoon, eenmaal per seizoen een klassieker, een lichte etappen koers en een doziin kermiskoersen cadeau te doen. De wielerbeschouwingen staan bol van „de rode loperfactor", waardoor Joop nu al tien maal achtereen de Amstel Gold race heeft gewonnen. Nu eens won hij door „openlijk weg te sluipen uit een kijvende kopgroep", dan weer door met betraand gelaat op het gemoed van jonge sprinters te werken. In intellectuele Franse bladen noemt men hem wel „le Mossadeq du cyclisme", naar de Perzische staatsman-huilebalk, die ouderen ons herinneren vanwege zijn gewoonte om overdag zijn gestreepte pyama aan te houden. Tegenover de diplomatie van de glimlach plaatste hij de diplomatie van de traan. Chapeau Zjoop! Het is lang gegaan maar nu zijn er duidelijk tekenen van rebellie. Jonge knullen, die nog niet waren geboren toen Joop al in de Tour de France reed, zouden Joops rode loper het liefst verstoppen in de berm van de weg. In 1995 ontstond er een enorme heibel in Meerssen, toen de jongste zoon van Hennie Kuiper in de finish met het oude monument-pedalant begon mee te sprinten. De vandaal kon door het woedende publiek nog juist op tiid van de fiets worden gesleurd. Maar dat soort dingen doet de wielersport natuurlijk geen goed. Moet Joop blijven doorfietsen tot in de 21e eeuw, of, naar gefluisterd wordt, tot 2007, om het doffe record van de Spaanse stayer Guillermo Timoner te breken? De rode loper-complotten ten behoeve van Joop worden inmiddels steeds onwaarschijnlijker. Tien jaar geleden konden ze Joop laten wegkruipen omdat de sprinter Malcolm Elliot in de kopgroep zat, die men de zege niet gunde. Vorig jaar zou Joop grote stukken van het parcours in de auto van zijn ploegleider hebben afgelegd. Er stond in Trouw een ironisch commentaar onder de titel „Klasbak in de laadbak". Maar Joop is zo geliefd en er is zoveel eerbied voor zijn grijze haren, dat hij bij zware beklimmingen op de rug van meesterknechten mag plaatsnemen. Ga door, Joop! Hou vast!

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5