vss& m p 1 1 li ma Ie Wanneer de buikloop van zwijmel, afgelopen jaar door Harlequin in boekvorm op de wereldmarkt geworpen, achter elkaar werd gezet, zouden de beide oevers van de Nijl en de Amazone te kort zijn. Bij zo'n succes kon het niet uitblijven. „Nu ook op video", luidt de nieuwe leus. „Films waarin de kijker wordt meegenomen naar een wereld waarin de liefde alles overwint, een wereld van exotische lokaties, glamour, gepassioneerde ontmoetingen, adembenemende vrouwen en hartveroverende mannen". Voornaamste kenmerk echter: nooit rottigheid. nr'di-" V erslingerd Ccidóc SouAcmt' ZATERDAG 2 MEI 1967 Cloud „Bouqu^.- films" d\e te vinden VJn' WOERDEN - „Jij, dwaas! Jij, zot tin!". Met één grote stap was hij bij haar. Met een wervelende beweging lichtte hij haar van de grond. Blin delings, als een bezetene kuste hij haar. „Lieve hemel, heb je me dan nooit begrepen?". Hij nam haar ge zicht tussen zijn handen en dwong haar hem aan te zien. „Begrijp je dan helemaal niets van me? Vanaf het eerste moment dat ik je ont moette, was ik gek van je! Alleen om die reden heb ik je uitgedaagd, getergd, gekwetst, opgesloten in een kasteel! Hoe durf je te beweren dat het voor mij niets betekende je in mijn armen te nemen? Hoe durf je!". Lezeressen met de vereiste antenne (mannen veel minder) weten in één oog opslag waar deze vorm van proza te vin den valt. De Bouquet Reeks. Zevendui zend verkooppunten doorheen het land; elke maand zes nieuwe titels. „Het geluk zit in een klein boekje", fleemt de vlag die de betrokken letterindustrie dekt. Veel kleine boekjes maken een miljoe nenoplage, luidt de onderliggende ge dachte. Daarom niet alleen Bouquet, maar ook Intiem, Jasmijn, Tiffany, d'A- mour, Love Affair, allemaal in de prijs klasse van een mokkapunt, allemaal ge schreven met een in mierzoet gedoopte pen, allemaal uitgegeven door het con cern Harlequin dat zijn hoofdzetel in Canada heeft, met een uitstraling echter over meer dan negentig landen. Harle quin, 's werelds sterkste, invloedrijkste en meest succesvolle producent van ge drukte romantiek. Happy endings Maar nu het nieuws. Te beginnen op 20 mei zal deze buikloop van zwijmel zich ook per video gaan verbreiden. „De fir ma Atlantic Video Ventures", zo wordt in een persbericht de komende epidemie aangekondigd, „heeft met Harlequin Books een langlopend contract gesloten voor de produktie van een serie totaal nieuwe romantische films. Films waarin de kijker wordt meegenomen naar een wereld waarin liefde alles overwint, een wereld van exotische lokaties, glamour, gepassioneerde ontmoetingen, afscheid vol droefenis, adembenemende vrouwen en hartveroverende mannen, maar bo venal happy endings. In nauwe samen werking met de uitgeverij zijn de produ cers in staat gebleken het vakmanschap van Harlequin Books te combineren met dat van de filmmakers. Dit garandeert dat elke videoband de sfeer draagt van de traditionele romantiek. De verhalen over liefde en emoties bezitten, net als de boeken van Harlequin, een magie die internationale grenzen doet vergeten". Voor Nederland en Belgié zijn de rech ten op de banden verworven door Essel- te CIC Video, te vinden op een van elke romantiek gespeend industrieterrein in Woerden. Peter Landers is de man die het initiatief lanceert. Met de deur in huis vallend: „Wat onze films zal onder scheiden van de romantiek die Peyton Place, Dallas, Dynasty, Falcon Crest in de huiskamers hebben gebracht? Om het grof te zeggen: in onze films zal geen en kele rottigheid zitten. Het wordt een genre dat op de televisie nog nooit te zien is geweest. Want laten we eerlijk zijn: zelfs series als The Carsons of Sons and Daughters zitten vol rottigheid. De ene gemene streek na de andere. Dat zal in onze videofilms totaal ontbreken. Misschien slaan we de plank mis. Dat kan. Misschien willen de kijkers die rot tigheid. Of wij, mocht dit zo blijken te zijn, alsnog rottigheid in onze films zul len gaan doen? Nee. Dan houden we er mee op. Het zou tegen onze filosofie zijn. Wij hopen nu juist met ons roman tische produkt de video uit zijn sfeer van groezeligheid te halen". Hier lijkt nadere toelichting geboden. Het komt er volgens Peter Landers oa neer dat videotheken nog steeds de naam hebben hoofdzakelijk te handelen in seks en geweld. Dit steekt hem als zijnde de grootste video-distributeur van Nederland, iftrf,' eigen woorden: ..De marktleider en dus toonaangevend". Vijf, zes jaar geleden, geeft hij grif toe, stond de videobranche niet geheel ten onrechte in een kwade reuk. Omzichtig formulerend: „Toen vond je de mensen die een videoapparaat hadden, in eh zeg maar de lagere milieus. Het klinkt gek. maar toch was het zo De eer ste video's werden gekocht door de men sen met het minste geld. Nou, in die tijd kon het bloed niet hoog genoeg spatten. Actie en porno beheersten de vraag. Dat is geleidelijk veranderd. Op het ogenblik staat er al in dertig procent van de huis houdens een video en ik schat dat we naar een verzadigingspunt van vijftig procent gaan. Het betekent dat de video een vrij algemeen apparaat wordt; ook binnen de betere milieus". Verschuiving Parallel daarmee voltrekt zich een ver andering in het kijkgedrag. Landers al thans, die het als marktleider weten kan: „De mensen gaan niet meer met zakken vol banden de deur van een videotheek uit. Dat is echt voorbij. Nu nemen ze voor het weekend twee, drie films. Het geen betekent dat ze selectiever worden m hun keuze. Op het ogenblik ziet de verdeling er globaal als volgt uit. Actie komt met dertig procent op de eerste plaats, maar comedy is met vijfentwintig procent een goede tweede. Porno volgt met twintig procent en op de vierde plaats - daar heb je hem - staat roman tiek. Tien procent nog slechts, inder- Rozegeur, maneschijn, de diepe blik in eikaars ogen en nooit enige onvertogenheid bepalen het recept van een nieuw genre videofilm dat in mei op de markt komt. daad, maar ik zie wel degelijk een ver schuiving en die gaat in de richting van wat fk zou willen noemen de familiefilm - de videocassette waar ook de vrouw en de kinderen plezier aan beleven. Ge jaagd door de Wind, Love Story, Dr. Zhivago, dat genre. En musicals begin nen het te doen. Singing in the Rain. Showboat. Op die manier krabbelt de vi deotheek uit het kwade daglicht om hoog. Onze romantische films zijn een volgende stap. Moeder de videotheek in om naar Cloud Waltzer te vragen of naar In Love with a Perfect Stranger, de eerste twee titels die we uitbrengen. Pre cies zoals moeder in de supermarkt Groeiend Vertrouwen uit de Bouquet Reeks of Gevangen Schoonheid van In tiem pakt. Pas dan zal de videobranche een gezonde branche zijn met voor elk wat wils, een bedrijf waar het hele gezin terecht kan". Uit de titels blijkt al dat de romantische films in het Engels zijn. Bij de romanti sche boekjes is dat anders. Die komen weliswaar ook alLmaal uit dezelfde Ca nadese Harlequin-koker. maar worden tenminste vertaald. „De video's zijn on dertiteld". legt Landers uit. „Daar zijn de mensen aan gewend. Ook al verstaan ze Engels, toch stellen ze ondertiteling op prijs. Nasynchroniseren in het Neder lands? Nou. nee. In onze films spelen beroemde acteurs en actrices mee - Ma- rilu Henner, bekend uit de televisieserie Taxi bijvoorbeeld, of de Britse ster Da niel Massey - en ik geloof niet dat het publiek die graag Nederlands zou willen horen spreken. Maar voor de rest is het recept precies hetzelfde als bij de boek jes". Hetgeen neerkomt op een dubbele portie romantiek en emoties, met de mayonaise van een vleugje humor erbij. De romantiek van de betere kringen, wel te verstaan, niet het moois dat er kan opbloeien tussen, zeg, een demonstrante bij de vliegbasis Woensdrecht en een al daar gelegerde militair. Niet de roman tiek van Robin Hood of Ivanhoe, nee, eigentijdse romantiek, de romantiek van de jet-set. „Zonder dat de hoofdperso^ nen van de ene ellende in de andere rol len, zoals op de televisie te doen gebrui kelijk is", preciseert Landers. „Er mag een traantje bij worden weggepinkt, maar er zal in onze films niet veel of dramatisch gestorven worden, en aan het eind krijgt men elkaar altijd. La vie en rose, daarmee vat je het aardig sa men. Daar is onze presentatie ook op ge richt. Rozegeur. maneschijn en het diepe blikken in eikaars ogen". De doelgroep? Uitgeverij Harlequin heeft dat eens onderzocht en de uit komst was niet mis. Vrouwen boven de vijftien jaar uiteraard, maar daarbinnen een verrassende vertegenwoordiging van vrouwen met een middelbare of hogere opleiding (veertig procent), vrouwen met een gezinsinkomen boven het gemiddel de (zesendertig procent). Peter Landers blijkt nauwelijks verbaasd over deze cij fers. „Mijn vrouw is ook verslingerd aan de Bouquet Reeks; ze leest elke maand alle zes de titels, hoewel ze een middel bare opleiding heeft. Het zijn heus niet de huissloven die de boekjes kopen, dat merk je als je eens om je heen kijkt. Maar voor de romantische films ligt de markt ietsje anders, denk ik. Niet de heel jonge groep. Meer de vrouwen van vijfentwintig tot veertig jaar. De maat schappelijke middengroep, modaal of daaronder; zeker niet erboven en ook niet de werkende vrouw. Echt de groep die thuis zit, even een uurtje niets te doen heeft en dan weg wil dromen in een andere wereld, bij wijze van tussen doortje". Dure films zullen het nauwelijks wor den, want romantiek vergt, in tegenstel ling tot spektakel of avontuur, weinig at tributen. Een restaurantje met kaarslicht. Een maanovergoten baai. Een terrasje tegen de achtergrond van een beroemd bouwwerk. En natuurlijk de onvermijde lijke slaapkamers, liefst met hemelbed. „Maar daarin zal nooit iets onvertogens gebeuren", haast Landers zich te verze keren. „Op precies de juiste momenten gaan de kaarsen uit of de gordijnen dicht". Hoeveel succes van zo'n formule verwacht mag worden? Bij de boekjes van Harlequin is dat geen vraag. Het af gelopen jaar over de hele wereld 220 miljoen exemplaren verkocht, heeft de Canadese hoofdzetel van de uitgeverij becijferd. Dat is bijna zes boeken per se conde. Achter elkaar gezet zouden ze de beide oevers van de Nijl beslaan, de bei de oevers van de Amazone en een oever van de Rio Grande op de koop toe. Maar over de videoversie van zo'n ro mantische diarree durft Landers geen enkele voorspelling te doen. „Het is nog te vers, te nieuw". Voorlopig gaat hij rond de achthonderd videotheken met het produkt bevoorraden. „En dan maar hopen dat het van de grond komt. Want wat ik probeer, dat is de videobranche steeds professioneler te krijgen. De vi deotheek een steeds beter gezicht te ge ven. Het zal wel moeten. Als ik zie hoe veel er al gedwongen zijn geweest te slui ten, zeg ik: het is de enige manier om te overleven". PIET SNOEREN 4

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21