„Als we van Hellas winnen, blijven we in de eredivisie" -eiden ;eeft lieuwe lan Leids voetbal -SPORT LEIDEN RZITTER ED IMMINK KIJKT NOG HOGER DAN DE DERDE KLASSE SaidóaQowuwt ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 17 Ongebruikelijk Met de start van de diverse competities is het tennissei- zoen afgelopen weekeinde definitief losgebarsten. Dat het in zo'n eerste week end ook voor toch betrekke lijk geroutineerde tennissers nog wel even wennen is, be wezen Boekhorsters Leon Damen en Onno van Paridon in hun herendubbel. We bedoelen maar: het is be paald ongebruikelijk om el kaar zo, vervaarlijk met de slagwapens zwaaiend, in de weg te lopen als het tweetal hier op bijgaande foto doet En bepaald niet zonder ge vaar ook. LEIDEN De handbalsters van Datateam Foreholte gaan een beslissende fase in de eredivisie tegemoet. De debutanten hebben tot dit moment ongeveer volgens de verwachtingen gepresteerd. Tegen de toppers werd verloren, tegen de mindere goden werden er genoeg punten gepakt om de aansluiting te behouden. Morgen speelt Foreholte tegen Hellas een sleutelduel. De Haagse ex-topploeg behoort dit jaar verrassend tot die mindere goden. If EIDEN Zit het Leidse 71 oetbal weer in de lift? (atuurlijk is UVS weer loofdklasser, maar daar- i® nder het nog altijd huilen met de pet op". kis tot voor kort over het /èidse voetbal werd gespro- ten, was het alleen het zon- Jagvoetbal waarover werd ge rot. Daarin lijkt nu zo langza- itferhand verandering te ko en. Eerst was daar enkele ja- tn geleden De Sleutels, dat s eerste Leidse vereniging de NVB bereikte. Met de VV eiden begint er echt afteke- rng te komen in een sleutel- sdelijke vertegenwoordiging m de zaterdag KNVB. De »eg stootte immers onder lei- ag van succestrainer Henny ierenfenger in twee jaar tijd inuit de eerste klasse afde- ag naar de derde klasse van „grote bond". vraag aan voorzitter Ed imink of er nog meer in zit, (»ert een hoopvol antwoord - t „We gaan in eerste instan- uit van handhaving in die *de klasse en denken heus I) g niet aan spelen tegen lick Boys. Maar de tweede asse kunnen we in de nabije fkomst ook wel aan, hoor". op drie kt mag dan optimistisch klin ken, een beetje recht van spre ken heeft Immink wel. „Zijn" Morsclub behoort qua grootte tot de top drie van Leiden. Met UVS en Roodenburg is Leiden met zijn ongeveer 500 leden toonaangevend. Dan mag er sportief natuurlijk ook wel wat verwacht worden. Waar de voetballers van de Topaaslaan zich dan ook volle dig van bewust waren, toen zij nog in de Afdeling Leiden uit kwamen. Waardoor de druk jarenlang bijzonder groot was. De ploeg moest en zou promo veren. Dat was het sfeertje, dat trainer Henny Beerenfen- fer twee jaar geleden tegen- wam, toen hij in dienst trad bij Leiden. Zodat de ex-UVS-er vooral aan de mentale kwaliteit van de ploeg diende te werken: „Dat heb ik waarschijnlijk on bewust ook gedaan. Ik heb ze geleerd wat voor het elkaar te doen en de discipline een beet le aangehaald". Beerenfenger had het derde en vierde van UVS als kampioen achtergela ten, evenals de B-regionalen van de blauwwitten om bij Leiden eveneens titels te vero veren. Naast het kampioen schap van het roodwitte keur korps bracht hij ook de „reser ves dit seizoen naar de KNVB. Is Beerenfenger een succestrainer? „Ik heb gewoon geluk gehad tot nu toe. Je moet het met de jongens een beetje treffen. Ik heb bij Lei den een stel goede gasten tot mijn beschikking". De 33-jari- ge rijksambtenaar gaat ervan uit, dat eerste en tweede elftal- spelers prestatief gericht zijn. En dus een beetje extra in spanning van ze verwacht mag worden: „Tijdens de wed strijd verwacht ik 25% meer van de jongens dan op de trai ning". Motor Eén van die goede gasten is Paul Kerkhof. Beerenfenger's motor op het middenveld. De met een flinke haardos gesier de eerstejaars student geschie denis bevestigt de uitspraken van zijn oefenmeester: „Hij heeft de groep een stuk ver antwoordelijkheidsgevoel meegegeven. Je krijgt trai- ningsvrij voor overwerk en studie van hem. Maar je haalt dat meestal dan zelf gewoon weer in. Je weet wat je te doen staat bij Beer". Kerkhof duidt op het vriendengevoel binnen de selectie: „De meeste spelers van de selectie hebben vroeger in de UVS-jeugd gespeeld en kennen elkaar daarvan". Een schaduwvereniging wil hii het echter niet noemen. Kerkhof zelf heeft pas vanaf dit voet baljaar een basisplaats en is daar zeer content mee. Wil er ook voor knokken hem te houden. Ook als er aanwas van buitenaf komt. Wil Hens- kens bijvoorbeeld: „Henskens kunnen wij goed gebruiken. We missen een speler met er varing, die de jonkies af en toe op hun plaats zet. Bovendien, een trainer in het veld is na tuurlijk nooit weg. Nee, prima hoor, laat 'm maar komen". Dat het slecht zou gaan met het voetbal in de stad Leiden gaat dus niet in zijn geheel op. UVS speelt inmiddels hoofd klasse, maar vooral de zater dagsector is nog nooit zo bloei end geweest. De Sleutels in de vierde en Leiden in de derde- klasse. Dat duidt op een posi tieve ontwikkeling. Over de impuls van het zaterdagvoet bal in het Leidse heeft de 21- jarige Leidenaar ook nage dacht: „Dat is een goede zaak voor het Leidse voetbal. Het verlegt alleen het accent een beetje van de zondag naar de zaterdag. Je ziet ook een ten dens dat teleurgestelde spelers van zondagclubs naar zater dagverenigingen overstappen. Ik geloof wel, dat het een ge zonde uitwerking zal hebben". De zaterdagtak van de KNVB staat bekend als de tak, waar karaktervoetbal wordt ge speeld. De techniek zou je op zondag moeten zoeken. De be slist niet voor alle clubs op gaande stelling geldt zeker niet voor De Sleutels en Lei den. Technisch begaafde voet ballers handhaven zich in het „karaktergeweld" zonder moeite. Een technische basis, waar overigens wel degelijk een dosis werklust aan wordt toegevoegd. Kerkhof over „zijn" Leiden: „We hebben een jong team, gemiddelde een iaar of 22 a 23. En voetballen lekker naar het doel van de tegenstander. Je ziet pas echt onze kracht als we acnter ko men, zoals bijvoorbeeld tegen DEVJO (0-2 bij de rust). Dan babbelt Beer wat in de rust en worden de mouwen eens even opgestroopt We wonnen die wedstrijd nog met 3-2". Leiden heeft dus geen enkele moeite met het „eigen" karakter van zaterdagvoetbal. Het gaat op zaterdag dus in ieder geval wel goed met het Leidse voet bal. Misschien ligt daar dan ook wel de toekomst voor de stedelijke voetbalsupporter, die het (behalve UVS) op zon dag toch al steeds moeilijker krijgt TJEERD SCHEFFER Onder redactie van Gert-Jan Onvlee Europacuphandbal en degradatie. Dat zijn de tegenstrijdige per spectieven voor Hellas. Vorige week bereikte Hellas door een 20-14 zege op Quick 20 de finale van het bekertournooi. In de competitie presteren de Haagsen aanmerkelijk minder. Na ja renlang tot de top van Nederland behoord te hebben, moest het dit seizoen beginnen met een uitgedunde selectie. Henriëtte den Ouden, Anneke Nieberg, Margreet van Dijk en Christine Knig- ge stapten op. Het resultaat is een degradatieplaats, vijf punten boven Swift, twee punten boven Foreholte, en een punt onder V&K en PSV. Volgens trainster Maja van Kapel is Hellas duidelijk meer waard dan de negen punten die het tot nu toe vergaarde. „We hebben zoveel wedstrijden met een, twee doelpunten verloren. Kijk al leen maar naar ons doelsaldo. De ploegen om ons heen staan al lemaal op negatieve cijfers van rond de vijftig, wij hebben er ongeveer even veel voor als tegen. Maar ja, de punten tellen. En bij degradatiehandbal spelen heel andere dingen mee. Spanning en emotie. Daarom zijn we zelfs in het nadeel. Wij hebben dit nog nooit megemaakt". Over een mogelijke uitslag wil Van Ka pel dan ook geen enkele voorspelling doen. Ze kent Foreholte als een sterke, fanatieke ploeg, waarmee Hellas ongetwijfeld problemen krijgt. Nel Geerlings, toproutinier van Foreholte, ziet op tegen het duel. „Als we van Hellas kunnen winnen dan blijven we in de eredivisie, maar zelf heb ik er een hard hoofd in. Ik denk dat de oude garde zoals Ellie (Hoek) en ik nog teveel tegen Hellas op kijken. Misschien hebben de jonkies daar minder last van". Trainer Wim Geerlings zal zijn tactiek voornamelijk moeten af stellen op het in bedwang houden van Hellas-international Ur sula Dekeling. Vanaf de cirkel is zij levensgevaarlijk. In de door Foreholte met 21-12 verloren uitwedstrijd scoorde zij negen maal. Daarnaast is de jonge Esther van Alphen vanaf de hoek een bedreiging. Geerlings voornaamste zorg is op dit moment de gezondheidstoestand van zijn team. Marian Mens is na een rigoreus dieet koortsig, terwijl vijf andere speelsters last hebben van lichte blessures. Het ziet er naar uit dat zij wel allemaal zul len spelen. Geerlings betreurt het dat de thuiswedstrijd niet in eigen huis gespeeld kan worden. In de Gaasbak worden bad mintonkampioenschappen afgewerkt. Foreholte wijkt uit naar De Schelft in Noorwijkerhout Het treffen begint om 13.00 uur. De motor op het middenveld van kampioensploeg Leiden, Paul Kerkhof, In zijn element: „We missen een speler met ervaring". durven te verwijten dat het „stuurt", terwijl je jezelf sla pend laat meevoeren, dat mag toch met recht een „la chertje" worden genoemd. Zeker in de wetenschap dat Persoon al in zijn voorwoord had gewezen op de nadelen, verbonden aan het voorstel de B-junioren betreffende... Neus (3) Maar goed: de logischerwijs wel licht geïrriteerd geraakte Persoon bleef opmerkelijk vriendelijk en ging na enig heen-en-weer-gepraat akkoord met een tweetal nieuwe stemmingen. Waar mee van bestuurszijde de ruimte was gecreëerd voor de vergadering om de lachwek kende opstelling hard te ma ken. Hetgeen dan ook ge schiedde. Het daarvoor vrij wel unaniem aangenomen voorstel te komen tot de in stelling van een landelijke competitie voor B-junioren kende nu nog slechts 2 voor standers. Drie aanwezigen onthielden zich van stem ming, de overgrote meerder heid was dus tegen en stelde zich op het standpunt dat eerst de gang van zaken bij de landelijke A-jeugd maar eens goed moet worden geë valueerd. Zo mogelijk nog (merkw)aar- diger verliep de stemming over de door de betaald voet bal organisaties aan amateur clubs te betalen vergoeding voor doorstromende spelers. Had in eerste instantie slechts UVS-voorzitter Bart van Leeuwen zich een tegen stander getoond van de nieu we regeling, bij de eerste her stemming bleek Van Leeu wen al veertien medestem mers te hebben gevonden. Een derde, nu hoofdelijke stemming bleek noodzakelijk geworden, omdat de vergade ring zich in twee ongeveer even grote delen leek te heb ben opgesplitst. Leek, inder daad. Want bij die derde tel ling bleken de vijftien tegen stemmers van twee minuten eerder gezelschap te hebben gekregen van nog zeventien andere clubbestuurders. Een „wonderbaarlijke ver menigvuldiging", zo menen Wij van Hutspo(r)t, die maandagavond in de Al- phense „Bron" nog eens ten overvloede duidelijk maakte dat goed vergaderen moeilij ker is dan men wel eens ge neigd is te veronderstellen. Of, beter gezegd: voordat je het weet is je neus al door boord... Wim Geerlings: „Jammer dat we deze wedstrijd niet in onze eigen hal kunnen Snor Snor? Het is in de sportwereld niet ongebruikelijk dat oefen- meesters hun pupillen tegen prestaties toezeggen als er goed wordt gepresteerd. De onmiddellijk door een aantal collega's gekopieerde wande ling van VVV-trainer Reker ligt wat dat betreft nog vers in het geheugen. Al jaren ook spelen schaar en scheerapparaat een grote rol bij dit soort „beloningen". Een kaal hoofd, een kin zon der baardge was of een ont- snord gezicht doen het altijd wel bij een kampioenschap. Wij van Hutspo(r)t hebben daar geen problemen mee. Vinden dat best aardig, zoals wij ook de traditionele tewa terlating van een kampioen geworden waterpolo-coach altijd aantrekkelijk blijven vinden. Een nat pak blijft een nat pak, niet waar. Daar staat echter wel tegen over dat een snor niet altijd gelijk staat met een snor. En wat dat betreft deed het ons van Hutspo(r)t pijn te moeten zien dat de spelers van zater dagse afdelingskampioen MVKV na afloop van de kampioenswedstrijd met Ka- gia genoegen namen met de snor van trainer Bert Kort Persoonlijk hadden wij met het snoeien van die uiterst beperkte aangroei absoluut geen genoegen genomen... Neus De voorjaarsvergadering van de KNVB Afdeling Leiden was maandagavond onge woon levendig. Was het de laatste jaren op een schaarse uitzondering na gewoonte geworden om als vergadering uitsluitend ,Ja en amen" te knikken als daarom werd verzocht, in het Alphense „De Bron"ging dat maandag heel anders. Ten minste, vanaf het moment dat Roodenburg bestuurder Tegelaar zichzelf en de ver gadering wakker had ge schud door voorzitter Per soon en de zijnen mede te de len dat hij het gevoel had dat hem nu tweemaal „iets door de neus" was geboord... Dat was inderdaad het geval geweest, zij het met dien ver stande dat Tegelaar en zijn medelotgenoten in de zaal dat zichzelf hadden aange daan. Immers: het gemak waarmee de vergadering tij dens de behandeling van de voorlopige agenda voor de bondsvergadering (op 15 juni in Zeist) akkoord was gegaan met de instelling van een landelijke competitie voor B- junioren, was opmerkelijk geweest. En dat vervolgens bijna een ieder ook had inge stemd met een op zaterdag 23 mei tijdens de algemene ver gadering amateurvoetbal in Zeist te behandelen voorstel de vergoeding voor naar het profvoetbal overstappende spelers drastisch terug te brengen, maakte ook al dui delijk dat de diverse slaapjes nog niet uit de. ogen waren gewreven... Neus (2) Het was dus uiteindelijk Henk Tegelaar die de verga dering wakker schudde. Hem was, zoals reeds gememo reerd, iets door de neus ge boord. Een gevoel dat bij meerdere aanwezigen plotse ling begon te leven. Achter eenvolgens vroegen verte genwoordigers van FC Lisse (Van Dijk), Docos (Opdam) en Quick Boys (Parle vliet) of het bestuur van de KNVB Afdeling Leiden beide beslui ten maar even wilde terug draaien om opnieuw in stem ming te brengen. „De toe lichting van bestuurszijde was te minimaal geweest om goed te kunnen besluiten", zo liet men weten. En: Voorzit ter Jan Persoon heeft ons willens en wetens een be paalde richting opgestuurd". De afdelingsvoorzitter bleef bewonderenswaardig kalm onder dat forse verwijt. Per soon barstte zelfs niet in la chen uit, terwijl de situatie toch bepaald lachwekkend te noemen viel. Een bestuur

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17