Sexhuizen Rijndijk mogen open blijven Twee leden bij woningen bevoordeeld Bouterseneemt echt wel wat van mij aan r LEIDEN OMGEVING Parkeren met vergunning in Noordwijk Installatie deken Vlietstreek CcidócSoimmt ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 15 Dependancewoningen in Haaswijk OEGSTGEEST De heer T.L.J. van Emmerik, directeur van de Stichting Voorzieningen Gehandi capten opende gistermiddag op de adressen Adriaan Rolandholstlaan 21 en 23 in Haaswijk Oegstgeest twee zogenaamde dependancewo ningen. In elke woning komen vier geestelijk minder-validen, die zelfstandig kunnen leven. Zij zijn afkomstig van het gezinsvervan gend tehuis De Waterschapsheu vel aan de Haaswijklaan in Oegst geest. Door de verhuizing van de acht gehandicapten is er weer doorstroming mogelijk van de di verse inrichtingen naar de Water schapsheuvel. Wybo Lelieveld wint Klaverloop ZOETERWOUDE Stompwijker Wybo Lelieveld heeft op Koninginne dag de traditionele Klaverloop in Zoe- terwoude dorp gewonnen. Hij legde de 4250 meter van sportpark Haasbroek naar de Geerbrug en terug af in een tijd van 13 minuten en 40 seconden. Carolien Rijkelijkhuizen-Duivenvoor- de was weer oppermachtig bij de da mes en noteerde een record-tijd van 15 min. en 49 sec. Renate Versluys won bij de meisjes tot en met 12 iaar, Karin Onderwater was de snelste loopster bij de meisjes van 13 tot en met 16 jaar. Edwin van den Bergen was de snelste jongen in de categorie tot en met 12 jaar en Martien Oostdam was nummer één bij de jongens van 13 tot en met 16 jaar. Micromasters bollenstreek REGIO De provinciale voorrondes van de nationale computerwedstrijd Micro Masters hebben twee finalisten uit de bollenstreek opgeleverd. Peter Nederpel uit Lisse en Arie Vletter uit Rijnsburg zullen de eer van het bol- lengebied verdedigen in de finale, op 12 en 13 juni in het Congresgebouw in Den Haag. De twee finalisten moeten het daar opnemen tegen 98 an dere jeugdige programmeurs in de leeftijd tussen 13 en 19 jaar. Die zijn er overgebleven van de 240 deelnemers aan de voorronden. De finale, die op vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur wordt af gewerkt is gratis toegankelijk voor publiek. Zaterdag worden de computerprogramma's gedemonstreerd aan de jury. Staatssecretaris mevrouw N.J. Ginjaar-Maas van on derwijs zal om 17.00 uur de winnaars bekend maken en de prijzen uitreiken. Micro Masters wordt dit jaar voor de derde en voorlopig laatste keer georganiseerd door Aspes- lagh Communicatie in opdracht van de ministeries van onderwijs en wetenschappen en economische zaken in het kader van het Informatica Stimulerings Plan van de regering. DEN HAAG/HAZERS- WOUDE De sexhuizen aan de Rijndijk 21 en 59 in Hazerswoude mogen open blijven. Dat schrij ven Gedeputeerde Staten (GS) in antwoord op de bezwaren die tegen de vaststelling van het be stemmingsplan Tussen Rijn en Rails waren inge diend. Het plan omvat de gronden die tussen de Ouden Rijn en de spoor lijn Leiden/Alphen lig gen. In totaal waren er dertien bezwaren binnen gekomen. De provincie is het niet eens met het prostitutieverbod dat de gemeente in het bestem mingsplan heeft opgenomen. ;De buurtbewoners hadden te- !gen de vestiging van de sex huizen protest aangetekend. De gemeente wilde de borde len daarom via het bestem mingsplan weren. GS echter menen dat dit alleen via de algemene politieverordening geregeld kan worden. Het huidige gebruik van de pan den als sexhuis mag derhalve worden voortgezet. Ook de bezwaren van het wijkcomité Groenendijk tegen de vestiging van een bedrijfs terrein rond de kern Groe nendijk zijn afgewezen. De provincie vindt een bedrijfs terrein van maximaal veertig hectare tussen Zoeterwoude en de Hoogeveensche Vaart in Hazerswoude noodzakelijk als aanvullend bedrijfsterrein voor de Leidse agglomeratie. „Er zijn voor het bedrijfster rein bij Groenendijk geen werkelijk goede alternatie ven", zo schrijft de provincie. Het wijkcomité vreest echter veel hinder van de nieuwe bedrijvigheid die rond hun woningen moet komen. Ook voor de verplaatsing van het kleefstoffenbedrijf Fasson te genover hun wijk ziet de pro vincie geen mogelijkheden. De meeste overige bezwaren waren gericht tegen de beper king die veel agrariërs en an dere eigenaren van bedrijven opgelegd hebben gekregen om hun bedrijf uit te breiden ten gunste van de handhaving van de landschappelijke waarde van het gebied. GS vinden echter dat het alge meen belang zwaarder weegt dan de inviduele belangen van de bewoners. NOORDWIJK In het ge bied dat begrensd wordt door de Schoolstraat en de Abra ham van Royenstraat in Noordwijk mag op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond al leen door bewoners met een vergunning geparkeerd wor den. Dit heeft de Noordwijkse raad bepaald. Het zal voorlo pig nog om een proef gaan. Een vergunning geldt van 18.00 tot 6.00 uur. Het vergun ningensysteem is niet van toe passing op de parkeerterreinen in het gebied en ook niet voor het winkelgebied aan de Hoofdstraat. Met de maatregel wil de gemeenteraad de over last van het avond- en nacht- loerisme tegengaan. In het weekend zal extra politieper soneel op de been gebracht worden om naleving van de maatregel te controleren. VOORSCHOTEN De christelijke woningbouw vereniging Voorschoten heeft toegegeven twee le den te hebben bevoor deeld bij het toewijzen van 52 ouderenwoningen in de Merelhof in het cen trum van Voorschoten. Dat blijkt in antwoorden van het college van bur gemeester en wethouders op vragen van de PvdA/PPR-fractie in de Voorschotense gemeente raad. Het ging daarbij om mensen die langdurig lid waren van de woningbouwvereniging. In één geval was er bovendien sprake van een medische indi catie. Volgens de woning bouwvereniging is er verder eerlijk geloot tussen de gega digden; er waren 17 kandida ten voor 7 driekamerwonin gen. Volgens het college is er geen reden om aan te nemen dat de woningbouwvereniging verder ook nog op een andere manier dg eigen kandidaten heeft bevoordeeld: namelijk door zodanige eisen te stellen dat de woning door een kandi daat-huurder wordt gewei gerd. Dat wordt gesuggereerd door de linkse fracties, op grond van het feit dat de helft van de aangewezen kandida ten een woning weigerde. De kandidaat-huurders worden steeds door het college voorge dragen, hetgeen bevoordeling volgens B&W onmogelijk maakt. Overigens wordt mo menteel wel overleg gevoerd tussen het college en de beide woningbouwverenigingen in Voorschoten over de toewij zingsregeling. LEIDSCHENDAM De nieuwe deken van het deke naat De Vlietstreek, pastoor J.J.P.M. de Graaf, wordt mor gen door vicaris-generaal J.G.M. Zuidgeest in Leid- schendam geïnstalleerd. De plechtigheid heeft om 14.00 uur plaats als onderdeel van de studiedag van het dekenaat die evenals vorig jaar gehou den wordt in het restaurant Hijdra aan de Broekweg. Het onderwerp van de studiedag die om 10.00 uur begint en om 16.00 uur eindigt is „Samen werking in het dekenaat." In het kader van zijn bezoeken aan de elf parochies van zijn dekenaat was deken De Graaf ;n week in Leidschen- afgelopen dam. Hij ging voor bij eucha ristievieringen, nam deel aan het Bijbels Leerhuis en na af loop daarvan aan een oecume nische gebedsdienst en had een informatief gesprek met burgemeester en wethouders. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. FRATER ANDREAS VIERT VEERTIGJARIG PROFESSIEFEEST NIEUWE WETERING De Nieuwe Weteringse frater Andreas, ofwel Arie van der Vlugt, viert dit weekend zijn veertig jarig professiefeest. Hij is daarvoor speciaal overge vlogen vanuit Copieweg, 22 kilometer buiten Para maribo in Suriname. Arie van der Vlugt trad direct na de oorlog op 25-jarige leef tijd in bij de Redemptoristen in Wittum (Limburg). Twee jaar later deed hij als frater Andreas zijn professie. Sinds 1951 werkt hij met hart en ziel met en voor de bevolking van Suriname. Hij leidt er een grootschalig sociaal project voor werkgelegenheid. Op het veebedrijf annex koffieplan tage Copieweg vinden 65 per sonen vaste werkgelegenheid. Talloze anderen kunnen er aan tijdelijk werk worden ge holpen. Bovendien houdt het project ook tal van toeleve ringsbedrijven gaande. Om een idee te geven van de om vang van de veeboerderij ver telt frater Andreas, dat hij en zijn mensen er circa honderd koeien (een kruising van Ne derlands stamboekvee met ze boes), 1.500 kippen, 2.000 var kens en 150 schapen verzor gen. De Nieuwe Weteringse frater heeft met anderen ook de dagelijkse leiding over een grote veevoederfabriek in Pa ramaribo, genaamd Vitalo. Dit bedrijf, dat is voortgeko- Gt men uit Gemengd Bedrijf Co pieweg, geeft eveneens werk gelegenheid aan vele tiental len Surinamers. Over de huidige toestand in Suriname vertelt frater An dreas dat vooral de arme ou den van dagen het zwaar te verduren hebben. In en rond Paramaribo heerst een veel gFoter vluchtelingenprobleem dan in Frans Guyana. Veel dorpelingen uit bedreigde ge bieden in Suriname zijn na melijk naar hun familie in de hoofdstad gegaan. Daar wo nen ze nu met soms meer dan twintig of dertig personen in één huis. Ze worden van het hoognodige voorzien door de gezamenlijke kerken en het Rode Kruis. „De schaarste aan allerhande goederen is groot", vertelt frater Andreas. „Alle dagen staan er lange rijen mensen voor de winkels. Ze staan er soms zo lang dat ze flauwval len. De kinderen komen vaak met een lege maag op school. Vorige week kon ik nergens meer boordeknoopjes kopen. Sigaretten worden per stuk verkocht. Met één accu wor den 's ochtends verschillende accu's opgestart. De zwarte handel tiert welig, maar daar profiteren alleen de rijken en slimmen van". De frater ver telt dat een kilo suiker tegen woordig zeven a tien gulden kost en een liter spijsolie twintig gulden. „En dat bij een weekinkomen van gemid deld honderd a honderdtwin tig gulden". Frater Andreas ziet veel over eenkomsten met de bezet tingstijd en de crisisjaren er voor in Nederland. „Achteraf ben ik dankbaar dat ik die tijd heb meegemaakt. Ik kan daardoor alle begrip opbren gen voor de situatie waarin de mensen in Suriname thans verkeren". Boutserse Frater Andreas kent de lei ders van Suriname, Desi Bou terse en president L.F. Ram- dat Misier, zeer goed. Vol trots laat de jubilerende frater een felicitatiebrief van de president zien. „In contacten met Bouterse heb ik al ver schillende keren tegen hem gezegd, dat de huidige proble men in Suriname alleen met f«raten kunnen worden opge- ost. Bouterse neemt echt wel wat van mij aan. Laatst kwam de moeder van een gevangene me vertellen dat haar zoon zelfmoord wilde plegen. Ze was radeloos. Toen ben ik naar Bouterse gegaan en ver telde van de radeloosheid van moeder en zoon. Terwijl ik erbij zat, pakte hij de telefoon en gaf direct opdracht de jon gen over te plaatsen naar een minder strenge gevangenis". Frater Andreas is zeer begaan met het lot van de Surinaam se bevolking. Hij hoopt er dan ook nog vele jaren te kunnen werken. Momenteel heeft hij echter de hulp van het thuis front hard nodig. Aan zijn broers en zussen, de verdere familie en de bevolking van Nieuwe Wetering zal het niet liggen. Die sturen regelmatig pakketten met noodzakelijke goederen naar Suriname. Nog niet zo lang geleden togen zijn vijf broers eensgezind naar Deurne om er te helpen met het laden van containers vol hulpgoederen die hun broer Arie goed kon gebruiken in Suriname. De frater voegt hieraan toe dat je beter kunt zeggen wat er er wel te krij gen is, dan wat er ontbreekt. Hij somt op: „Medicijnen, spijsolie, boter, zeep, suiker, tandpasta, scheermesjes, bat terijen, auto-onderdelen, zoals banden, accu's en ruitenwis sers, daar is haast niet meer aan te komen. Wie het in Su riname wel heeft, zijn dege nen die familie in Nederland hebben". De frater laat drie in Surina me populaire ansichtkaarten zien die tekenend voor de huidige situatie zijn. Eén kaart toont het zwakke lichtje van een olielamp tegen een donkere achtergrond. Er staat op: „Groeten uit romantisch Suriname". Op een andere kaart staat een enorme was lijst van goederen die niet meer te krijgen zijn, daarna volgt: „geen probleem, zolang ik jou heb, heb ik alles". De derde kaart toont een eindelo ze rij wachtenden voor een winkel met de tekst: „Laatste mode: in de rij staan". Op de ommezijde van de kaart: „Voor jou sta ik desnoods uren in de rij". Recept „Het gebrek aan medicijnen vormt het grootste probleem", aldus frater Andreas. „De dokter schrijft een recept voor en de mensen moeten alle apotheken aflopen om aan de gewenste medicijnen te komen. Het gebeurt vaak dat men op het laatst zijn toe vlucht neemt tot mensen met familie in Nederland. Die ge ven het dan mee aan passa giers op Schiphol die naar Su riname gaan. Op deze wijze komt zo'n medicijn toch nog redelijk snel op de plaats van bestemming aan". De frater ervaart een zekere gespannenheid bij de Suri naamse bevolking die volgens hem wordt veroorzaakt door onzekerheid over hoe het nu verder moet. De kerken in Suriname zijn weer overvol. Behalve de gewone diensten worden er ook aparte gebeds diensten gehouden voor een oplossing van de politieke problemen. „Vooral de Suri naamse vrouwen tonen veel inventiviteit en moed", vindt de frater. De middelbare scholen zijn al lange tijd ge sloten, sinds Bouterse-aanhan- gers in burger een protest mars van middelbare scholie ren met geweld de kop in hadden gedrukt. Het veertigjarig professiefeest van frater Andreas wordt vandaag om 19.00 uur in de parochiekerk van Maria Pre sentatie in Roelofarendsveen gevierd. Daar zal pastoor W. de Munck samen met pater M. Krinkels, provinciaal van de Redemptoristen, de Eucha ristieviering leiden. Hierna wordt de jubileumviering in café-bar 't Veen in familie kring en met enige confraters voortgezet. Op zondagmiddag staat de woning van frater Andreas' jongste zus, me vrouw J. Klerks, wijd open voor iedereen die hem wil fe liciteren. Het adres is Achter weg 72 in Nieuwe Wetering. Voor wie niet met lege han den wil komen; de frater wil graag heel veel noodzakelijke dingen verzamelen en kopen voor de vluchtelingen, bejaar den en andere hulpbehoeven den in Suriname. ELLEN VERHAAR Onder redactie van Ton Pieters. Vandaag maak ik er maar weer een mengelmoes van, na het le zen van het „Geïllustreerd Zon dagsblad" van zaterdag 2 mei 1925. Allereerst constateerde ik een kleine doorbraak, althans in de gehanteerde spellingwijze van het Zondagsblad. Tot nog toe werd een schilderij steeds „de schilderij" genoemd, maar ziedaar: op die 2e van de Maria maand had de redactie zich be keerd en sindsdien was 't „het schilderij". Zo evolueert ook het taalgebruik. Dan een aantal „nuttige wen ken". „Om de aanwezigheid van motten te ontdekken en ze tevens te dooden, plaatst men een brandende kaars in een kom water. De motten zullen door de vlam worden aange trokken en in het water val len". „Om appels lang goed te hou den, beware men ze in een dro gen kelder. Een kist of vaatje wordt gevuld met zand en hier in bergt men de appels zóóda nig, dat ze noch elkander noch den wand van kist of vat ra ken". „Als de huisvrouw, in plaats van dit aan een vakman over te laten, zelf haar houten meube len door verven een tint van nieuwheid wil geven, menge zij een weinig glycerine door de aangemaakte verf. Dit voor- BRILLEN- SLIJPER: „Joh.Heinr. Duncker, de uitvinder van de eerste brillenslijp- machine (1767- 1843), die te Rathenow den eersten stoot gaf aan de Duitsche optische industrie". MECHANICIEN (rechts): „Door zijn aandeel in den vliegtocht Neder- land-lndië is de mechanicien Van den Broeke zeer populair gewor den. Zijn vakge- nooten huldigden hem in Amster dam". VOOR HET MIDDAGMAAL: „Naar het schilderij van L.K.Mül- ler". komt bladderen en geeft aan de voorwerpen een bijzondjjren glans". „Inkt, die door 't lange staan wat dik is geworden, verdunne men nooit met water, doch met een weinig bier of azijn". Een anecdotische geschiedenis: „Toen in 1871 de Japansche ge zant Iwaleura in Amsterdam in vol ornaat een voet aan wal zet te, waren een hoop iongens op de kade aan het spelen. Waar schijnlijk hadden de jongens nog nooit een Japanees gezien en zij wisten aan hunne ver wondering geen betere uiting te geven dan door tegen het aan zienlijk gezelschap... een langen neus te maken. De gezant, die de beteekenis van dit gebaar niet wist, vroeg aan ridder Von Liebold (ik heb weieens van Von Siebold gehoord T.P.), die met hem mede uit Japan was gekomen, wat het te beduiden had. De edelman was een oog- enblik met de zaak verlegen; opeens kreeg hij echter een ge malen inval en hij verklaarde, dat dit in Holland het hoogste bewijs van eerbied was dat men aan een aanzienlijk persoon kon geven. De gezant was vanaf dat oogen- blik ten zeerste gestreeld door de groote eer, welke hem werd bewezen. Den volgenden dag werd de Japansche gezant in plechtige audiëntie ontvangen door Koning Willem III. Zood ra de gezant zich in tegenwoor digheid van den vorst bevond, achtte hij zich verplicht tegen hem een langen neus te maken en de leden van zijn gevolg volgden dit schoone voorbeeld terstond. Ridder Von Liebold (ik twijfel nog steeds T.P.), die natuurlijk dadelijk begreep wat de oorzaak was van dit ver schrikkelijk vergrijp tegen elke etikette, stond het eerste oogen- blik met de handen in het haar en had wel in den grond willen zinken, maar bedacht toen opeens, dat hij door brutaliteit zich maar moest redden en hij verklaarde aan den Koning, dat dit gebaar in Japan gebruikelijk „Waar ben jij zoo laat geweest Gerrit?" „Bij een lezing, lieve". „Maar niemand houdt toch zeker 'n lezing tot twee uur in den nacht!" „Die wel, lieve..., hij stotterde zoo verschrikkelijk". was om het hoofd van den Staat en de eersten des lands te be groeten. De Koning, die in het eerst sprakeloos van verbazing was geweest, was nu ten volle tevre den gesteld en op zijn beurt met beide handen een verlengstuk aan zijn neus makende, gaf hij den Japanschen gezant zijn groet terug, terwijl ook de Hol- landsche hoogwaardigheidsbe- kleeders en de hofdames tegen de Japancshe bezoekers een langen neus maakten. (Als 't niet waar is, is 't toch goed ge vonden)". Goed, en nu nog wat losse scherts. „Mevrouw (tot de keu kenmeid): „Meisje, bij ons is men gewoon, de kliekjes op te eten". Meid: „Best, mevrouw; ik zal ze zuinig voor u bewaren". Rechterlijk genoegen. „Rechter: „Nu, getuige, wat heeft de be schuldigde tegen u gezegd?" Getuige: „Alsdat hij het paard had gestolen". Rechter: „Hij zal toch niet den derden persoon hebben gebezigd?" Getuige: „Een derde persoon was er in het geheel niet bij, Edelacht bare!" Rechter: „U begrijpt mij niet goed. Zeide hij niet: Ik heb het paard gestolen?" Getuige: „Uwes!? 't Is zonde, neen, Edel achtbare! Van uwes was heele- maal geen sprake". „Professor „tegenover de vele deugden, die de oude Grieken bezaten, stonden toch ook groote gebreken; noem mij eens eenige daarvan". Student Ha verzak: „Och, professor u kent toch het spreekwoord, nietwaar: van de dooden niets dan goeds!"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15