„En als je lang keek naar dat wereldvarken moest je bijbetalen" Omwegen ■UttlLl aan tafel dienstuerlening dagpuzzel Pasja verdient zonnige toekomst LEIDEN OMGEVING SteidócQowumt NIEUW VERVOLG OP DE KLERKS NOORDWIJKERHOUTSE HISTORIËN ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 14. Toop van Na met zijn oude bollenzak als boodschappentas. Wust Heemskerk op zijn Harley Davidson. Wegens succes geprolon geerd. Zo moeten wij dat zien met die „Noordwij- kerhoutse historiën" van Gerard de Klerk. Vorig jaar sloeg deel 1 van deze plaatselijke geschiedenis sen in als een bom bij dorps- en streekgenoten. Reden voor De Klerk om op de ingeslagen weg door te gaan, met „nieu we" oude schetsen van het dorp op de geestgron den. Hernieuwde kennis making nu, in deel 2, met tijden en personen van weleer, vooral zo rond de tweede wereldoorlog. Be kende en minder beken de figuren komen weer boven water. Gerard de Klerk heeft wederom ge bruik kunnen maken van de gewaardeerde mede werking van tientallen die met hun verhalen en foto's vele steentjes aan deze „historiën" hebben bijgedragen. Waarvan graag acte. Ik kan in dit overzichtje van het bijna 90 boeiende bladzijden tellende boekwerkje van a tot z het woord geven aan de hier afgedrukte overleveringen. En geloof maar, dat De Klerk zelf ook weer machtig veel plezier heeft beleefd aan het oprakelen van voor bije dagen. Het gaat in feite om de ont wikkeling van een dorpse ge meenschap. De kolommen staan nogmaals stijf van de stropersverhalen; een won derlijk volkje dat inmiddels uitgestorven lijkt te zijn. Maar daar waren ook de jutters en de vrachtvervoerders. Nieuw onderwerp is het zandzuigen door Engel Hogervorst, maar ook andere fantastische figu ren komen aan bod: Wulst Heemskerk, Theo Heems kerk, Toop van Na, Teun Noppe, jachtopzieners die ei genlijk legale stropers waren en nog vele anderen. We kun nen nog eens terugdenken aan het woeste leven in het Langeveld en smullen van de manier waarop ook in Noord- wijkerhout destijds handel werd bedreven, zoals door, onder anderen, groenteman Jo Broekhof. Daar was ook de massa Noord wijkerhoutse veeboeren („En ze waren plat in d'r taal. Je vol laten lopen en klaveijassen. Dan werd er grof gekaart"). Maar Noord- wijkerhout was ook een dorp met geheel „eigen" spelen: pleien, centje slaan, plankje rollen, prikken. Je had een paar befaamde en beruchte pastoors, en het Cle- menshuis waar vroeger door de redemptoristen jaarlijks 5000 retraitanten „behandeld" werden. „Dansen in „de Sanc- ta" was nog niet zolang gele den een bezigheid met een vrij dubieus karakter. De Sancta en De Bavo. Hoe zou Noordwijkerhout het zonder moeten stellen? Enfin, De KLerk en zijn informanten hebben hun werk weer ge daan. En nu is het smullen geblazen. Voor velen het feest der herkenning, van „weet je nog wel"; voor anderen weer een „goeie ouwe tijd" die nooit meer terug hoeft te ko men. Ik ga in sneltreinvaart even door het pakkend ge schrift Het is immers de be doeling dat deze „Noordwij- kerhoutse Historiën" gekocht worden teneinde gelezen te kunnen worden. Weer oog in oog met de fami lie Koudijs: „Maarten was de normaalste" en Jan Koudijs was de Reiziger, met de allure van de hereboer die vaak naar Brussel of Parijs trok; met een grote rugzak. En En gel Hogervorst maar af venen. De jutters hadden het niet zo goed, behalve toen eens bij de Ruigenhoek een okshoofd (vat van 232 liter) wijn aan spoelde. „De hele Ruigenhoek ging wijn halen en liep met petroleumkruikjes en melk kannetjes, en daarmee gingen ze naar het strand om dat oks hoofd leeg te maken. Ruigen- hoekers stroopten toch al graag. Ejx maar zoeken naar kolen op het strand. Soms za gen ze „winst" liggen: een zak Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen U kunt rMQI mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen ^jgE tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HBHK# fkVMMi - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pintors lijnolie, een ton met machine olie, wel eens rubber of een halve zak cacaobonen. Voor de paarden viel het niet mee al die vrachten te trekken door het mulle zand. Klaas Duivenvoorden sloeg zijn paarden. Die had magere paarden met doorgezakte rug gen. Ze kregen geen vreten. Geen beste paarden. Piet van Jacob had een sterk paard. Sommigen sloegen hun paar den zelfs tegen de poten" (want benen waren voor de Houters weer heel andere za ken). „Dan raapten ze een plank van het strand en joe gen ze het duin op. Ze koch ten in de oorlog afgekeurde legerpaarden op die al begon nen te slaan als ze een kar ro ken". Het Langeveld was eens „een woeste prairie, een wilder nis", en de bewoners leken op ongepolijste cowboys. „Elek trisch licht was er niet Het was stikdonker in het Lange veld. Dat bracht natuurlijk angst en bijgeloof. Dan had je nog het bos van de Bavo, het Spanjaardsbos en daar had je nog gekken in het kreupel hout ook", vermelden de His toriën. En dan de varkens: „Het varken was in die tijd namelijk een statussymbool. Als iemand een varken had van 150 pond dan zei je: wat een mager varken is dat. Het „wereldvarken" van Van der Wiel woog duizend pond. Langs de weg in De Zilk stond een bord met daarop dat je voor tien cent mocht kijken". Een varkens-peep show. Je moest aanbellen en dan ging vrouw Van der Wiel mee. Een geweldig varken, en als je lang keek moest je bij betalen. Maar naar een var ken kijken was je zo zat. Bijna iedereen had een varken". Wat moet ik verder nog alle maal onthullen van wat de Noord wijkerhoutse Historiën te bieden hebben? Over de ondergedoken Joden, bij Toop?, eens op de beeldbuis verschenen. Gerard de Klerk heeft opnieuw gezorgd voor lokale geschiedschrijving van de bovenste plank. Bijvoor beeld over Wulst (of Wust) Heemskerk, de man aan de Leidse Vaart die niet kon le zen of schrijven. „En dat wil de ie wel weten ook: „Ik ken geeneens op de klok kijken", zei Wulst, die eens de duvel „met horens en een paar ogen zo verschrikkelijk groot" heeft aanschouwd, toen hij met een bakkeboot met zand schuiten bij de Ruigenhoek onder de Corneliabrug door voer. Hij zei later: „Ik denk dat het geweest is omdat ik toen al zoveel vloekte", vol gens het verhaal van infor mant Dirk de Boer. Wust reed desondanks op een oude Har ley Davidson van een oud model. Voor de keuring voor z'n rijbewijs had ie niets aan de letters van de dokter, want hij kon niet lezen. Dus hing de arts een plaat op met een geit, een koe, een appel en een peer. En dat ging best, volgens Wust De beruchte Kortebachstraat, met de bijnaam „De Balkan", verwijzend naar het meest op roerige deel van Europa in de jaren '10. Je was et niet veilig. Er werd gevochten tegen de rest van het dorp, en gedron ken. Er woonden vooral stro pers: de Duivenvoordes en de Duivenvoordens, bijvoor beeld. Alles lag er zowat om de hoek. Gerard de Klerk le pelt maar door: Kees van Stein die met zijn kunstbeen de doktersfondsen ophaalde. Maar als je uit de Balkan kwam, kon je niet op het zangkoor komen of misdie naar worden, en ook geen plaats kopen in de kerk. Daar was je niet intelligent genoeg voor. De pastoors in het oude Noordwijkerhoutse! Regel recht gedumpt na het concilie van Trente en gezegend door het herstel van de Nederland se hiërarchie, helft vorige eeuw. Pastoor Brink met alpi nopet en helemaal pastoor Quant, „die het dorp regeer de". „Wij moesten vasten, maar ik zag", volgens een zeer rijpe likkebaardende ge tuige, „dat bij die dikke Quant een kanjer van een vis in de vastentijd werd gebakken". Tijden van frustraties. Ook in Noordwijkerhout. De misdienaars Vanaf de derde klas van de lagere school konden de jon gens misdienaar worden, ook in het retraitehuis. Daar mis dienaar wezen was geliefd bij de jeugd: misdienaarsreisies, jaarlijkse prijzen voor h „misdienen": spellen, Maria- beeldjes, kruisbeelden. Daar was je wat blij mee in die tijd. Maar rond 1960 had het re traitehuis ook een tafel met stripboeken ter inzage liggen: Suskes en Wiskes, de Rode Ridder, Lassie. Die lagen er voor het geval dat de misdie naar op de pater moest wach ten. Die strips werden, in de vroege morgenuren, in de sa cristie verslonden. Een stapel die voortdurend werd ver verst. Er waren paters er werden tientallen missen ge lezen op de werkdagen van het retraitehuis die daar wel begrip voor op konden brengen. Sommige misdie naars waren zozeer verdiept in de daden van stripheld, dat de pater maar doorging met één wakkere misienaar. En het kon gebeuren, dat cele brant en reserve servus op de sacristale basis terugkeerden na het mislezen, terwijl mis dienaar nummer een nog steeds verdiept was in zijn stripverhaal- Zo gaat het boek van auteur Gerard de Klerk verder. Het was werkelijk even moeilijk voor mij om met het citeren op te houden. Het is echt kos telijk, wat hier weer is be schreven. Ik behoef het nau welijks ter lezing aan te beve len. De verkoop begint op za terdag 2 mei, met als vervolg op zaterdag 9 mei. Telkens van 10.00 tot 12.00 uur, in de Prinsenhofschool aan het Jo zefplein. Voor 15 gulden. Daarna bij boekhandel Tim- mers ad 19,50. Excursie Het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie afdeling Leiden houdt zondag een ex cursie door de Zoeterwoud- se Weipoort Deelnemers op de fiets kunnen zich 's och tends om zeven uur verzame len bij café-restaurant Nieuw Cronesteijn aan het Leidse Lammensschansplein. Auto mobilisten moeten om half acht aanwezig zijn bij het einde van de Weipoortseweg in Zoeterwoude bij de afslag Gelderswoude. De excursie duurt ongeveer tweeëneen half uur. Deelname is gratis. Zangdienst De Raad van Samenwerken de Kerken organiseert zon dag een oecumenische zang- dienst in de Moeder Gods- kerk in Voorschoten. In de zangdienst zal ds. W. Blan ken voorgaan. Het thema is „de geestelijke wapenrus ting". Medewerking zal wor den verleend door het Moe der Godskoor en de cantorij van de Nederlands Hervorm de Dorpskerk onder leiding van Richard Bot Organist is Henk Walvaart Aanvang 19.00 uur. Louter rozegeur en mane schijn is het leven voor de hond Pasja niet geweest. Ja ren geleden zat het dier in een hok van het Leids Die renasiel aan de Besjeslaan en nu is dat weer het geval. Het dier, een kruising tussen een Setter en een Gordon- setter, werd jaren terug uit het asiel gehaald door men sen uit Alphen aan den Rijn. De baas van de hond had echter drankproblemen en Pasje werd daarvan de dupe. Volgens L. Gottschal, de be heerder van het asiel, is het beest mishandeld. „Het liep dusdanig uit de hand dat de Dierenbescherming heeft ingegrepen. Onder druk van de Dierenbescherming heeft de eigenaar afstand gedaan van Pasia", aldus Gottschal. De asielbeheerder vermoedt dat de hond gedurende lan gere tijd slecht is behandeld. Pasja, een teef van ongeveer vijf jaar oud, kwam weer te rug naar het Dierenasiel. En Heldere koninginnesoep - entrecóte met sla en patates frites - gevulde advokaatcrème Voor twee: 250 kipfpevleu- gels), 0,6 liter water, zout, ui, wortel, peterselie, foe lie, peperkorrels, rozema rijn, 15 g vermicelli, bies look; 1 of 2 entrecótes (tenmin ste 200 g), 20 g boter, zout, peper, 1 kleine tomaat, pe terselie; sla, 2 lepels yoghurt, 1 le pel azijn, zout, peper, sui ker, mosterd, bieslook, stukje komkommer, ra dijs; 0,5 tot 1 kg (voorgebak ken) patates frites, fri tuurvet, vet; 0,5 dl slagroom, 1 theelepel basterdsuiker, circa 4 le pels advokaat, half blikje mandarijntjes, 2 plakken cake, 1 kleine banaan, 2 dunne garneerchocolaat- jes. Trek de kip veertig minuten in water met zout, ui, wortel en kruiden, zeef dan de mas sa en haal het vlees van de botjes. Laat de bouillon koud worden, haal er het vet af en kook er de vermicelli in gaar. Maak de soep af met stukjes kippevlees en fijnge knipte peterselie en bies look. Bak dunne entrecótes bruin in zes minuten, reken voor dikkere acht negen minu ten. Strooi er tijdens het bakken zout en peper over en leg er de laatste minuut de gehalveerde tomaat naast, met de aangesneden kant in het vet. Garneer het vlees met de tomaathelften en met fijngeknipte peterselie. Maak de sla aan met een yoghurtsausje en garneer haar met komkommer, ra dijs en bieslook. Klop de slagroom stijf met de basterdsuiker en meng er zo veel advokaat en manda- rijnesap door dat er een lek kere, dik-vloeibare saus ont staat Doe de helft van de saus in coupeglazen, leg er een mengsel van blokjes cake, plakjes banaan en mandarijntjes in en schenk daar de rest van de saus over. Garneer met een cho colaatje. Menu tip voor maandag: tar taar met raapstelen en aard appelen - zachtzure lammet jesvla. JEANNE ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. van Leeuwen. Verhage, Groene- veld en De Ruiter: za. dr. Zwijnen burg tel. 412166 en zo. dr. Verhage en dr. Maris, tel. 218661 Groep 2: Bergmeyer, Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en E. de Lange: za. dr. Kruis, tel. 126371 en zo. dr. Van Gent, tel. 12253. Groep 3: Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruij- ne. J. de Bruijne, Stolk, Jürgens, Fogelberg en Muysenbergh: za. dr. Jurgens, tel. 125820 en zo. dr. Plei ter, tel. 131337. Groep 4: Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bènit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, Van de Waardt, Arnou, J. Zaaijer en R. Zaaijer: za. dr. Benit, tel. 720404 en zo. dr. J.en R. Zaaijer, tel. 316008. Groep 5: Schaefer, Jas- perse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Ham merstein, tel. 767646 en zo. dr. de Jong, tel. 123752. Oegstgeest: vanaf za. 10 uur: dr. Held, tel. 174955. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbenea - Nieuw Vennep: tel. 02526-72850. Leiderdorp: za. en zo. dr. Van de Beek en Van de Leden tel. 894539, Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorschoten: za. dr. Schotanus, tel. 071-766462 en zo. dr. Prescott, tel. 2356. Warmond - Voorhout: dr. Lempers, tel. 02522-10140. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Tim- mers tel. 24004. Katwijk - Rijns- burg Valkenburg: dr. Hueting, tel. 12102. Sassenheim: dr. Schmidt, tel. 11253. Alkemade - Rijnsaterwoude: dr. Glansbeek. tel. 01713-2511. Praktijk Saeys- /van Mierlo/Roelen/Brock: dr. Saeys, tel. 01713-2217. Alphen: groep 1. za. dr. Van Gemeren, tel. 20157 en zo. dr. Herzberger, tel. 73264, groep 2, za. dr. Stehouwer, tel. 22425 en zo. dr. Boss, tel. 72472. Hazerswoude-Koude- kerk: dr. Harkes-Onderwater, tel. 01728-8790. Benthuizen - Bos koop: dr. Leeuwenburgh, tel. 01727-5700. Langeraar - Niouw- veen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Gorissen, tel. 01722-2139. Nieuwkoop - Noorden: dr. Essens, tel. 01724-8482. Roelof arends veen: dr. Van Mlerlo, tel. 01713- 5289. TANDARTSEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest - Warmond: dr. Breuer, tel. 155176. za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alke made - Leimuiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leid- schendam: Voor spoedgevallen tel. 974491. Bollenstreek: dr. Locke- feer, tel. 02522-12166. APOTHEKEN Leiden - Leider dorp - Oegstgeest - Voorschoten: Apotheek Zuider, apotheek Boeh- mer. Alkemade: Apotheek Alke made, open: zat 12-13, 17.30-18 u, zon feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk - Katwijk - Rijnsburg: Apotheek Katwijk aan de Rijn, Rijnstraat 38, tel. 01718- 30833. Leidschendam: Rijneveld, Stuyvesantplein 32, Den Haag, tel. 850442. Noordwijkerhout: za ge opend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of dienst- bel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout - De Zilk - Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezond heidscentrum, tel. 02522-14147. Hillegom: Opgave via het antwoor dapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Koster, tel. 01717-3836. Voor schoten -Leidschendam: „Bel uw eigen dierenarts en hoor wie er dienst heeft". Bollenstreek: dr. Verschueren, tel. 01719-15305. Katwijk: Opgaye via het antwoor dapparaat, op zaterdag tussen 11.00 - 12.00 uur spreekuur bij dr. Snel. Sassenheim: dr. Scheele, tel. 02521-10847. Leiderdorp: dr. Helder, tel. 071-220513. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaco- nessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessonhuis: Bezoekuur da gelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinderaf deling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoe kers per patiënt. Sint Elizabeth- ziekenhuis: Volwassenen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30- 19.30 u.; klasse-afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00-16.00 u. en van 18.30- 19.30 u. en van 19.30-21.00 u. al leen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CC'J (hartbe- waklng) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Intensieve ver pleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sport-Medlsch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. In het St. Elisabeth- zièkenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00-14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakllniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00- 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feestdag. daar heeft de hond de har ten veroverd van de mede werkers. „Trudy Verbeij, een van onze vrijwilligsters, is helemaal verslingerd aan het dier", vertelt Gottschal. En hij kijkt daarvan hele maal niet vreemd op, want ook de beheerder vindt Pas ja een heel lief dier. „Pasja is heel gehoorzaam", zegt hij. „Maar zij is in haar le ven veel tekort gekomen, en dat wil ze nu inhalen. Ze is erg speels en onbezonnen. Het is een enthousiast hond je. Maar ze bijt niet of zo. Het is gewoon een leuke, vriendelijke hond". Vooral als Pasja haar hok uit mag om te worden uitge laten, is ze erg uitgelaten. „Ja, dan is ze vreselijk blij. Maar dat zou ik ook zijn", zegt Gottschal. Het wande len met andere honden blijkt geen probleem. Ook kan Pasja goed opschieten met kinderen. De hond is bovendien zindelijk en goed gezond. En ze kan volgens Gottschal ook alleen worden gelaten. De vacht van Pasja is zwart, bruin en wit. Gottschal: „Ze is een beetje klein in ver houding tot haar voor ouders. Ik vind haar ook een beetje mager, maar dat is misschien vanwege de nervositeit". Volgens Gott schal heeft de nare periode voor de hond geen geestelij ke of lichamelijke littekens achtergelaten. „Ze is er overheen" zegt Gottschal, die opmerkt dat de nieuwe eigenaar Pasia de eerste tijd veel aandacht moet geven om het vertrouwen van het dier te winnen. Poezen De poezen Moppie en Poes die vorige week in deze ru briek werden voorgesteld, zitten nog steeds in het Leids dierenasiel. Deze schuwe beestjes wachten op nieuwe bazen die hen de broodnodige aandacht kun nen geven. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak begrij pelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gul den voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goe de aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Bes jeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di-vr 10-12,14-17 u; za 10-12,14-16 u, zo en ma gesloten. De hond Pasja. Vrijwilligster Trudy Verbeij van het dierenasiel is helemaal verslingerd aan dit dier. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 Team A, C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltij den en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoeku ren als volgt: Dagelijks 14.15-15.00 u. en 18.30-19.30 u. Avondbezoe kuur afdeling verloskunde: 18.00- 19.00 u. De Praematurenafdeling: voor ouders en familie is na over leg met patiënten doorlopend be zoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen 15.15-17.00, baby zaal en boxenafdeling: volgens af spraak met het verpleegkundig hoofd. Bezoektijden kinderafdelin gen: voor ouders van opgenomen kinderen na overleg met verpleeg kundig hoofd. Voor andere bezoe kers van kinderen: Keel-, neus- en oorheelkunde en neurologie: 14.15- 15.00 en 18.30-19.30. Oogheelkun de en heelkunde: 14.15-15.00 en 18.30-19.00. Rij noordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30- 19.30 u. Extra bezoek hart bewa king: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafdeling: 19.30-20.30 u. Kinderafdeling 15.00-15.30 u. al leen voor ouders 18.00-18.30 u. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch bereikbaar van 10.00 tot 16.00 vla 071-120903. Spreekuur ma. 13.00- 15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775: afdeling be lastingen: alleen op afspraak, klachtenbureau: di. en do. 18.30- 20.30, afdeling vreemdelingen recht: ma. 13-15 en do. 18.30- 20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreekuren ma. en dl. 10.00-12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30- 20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorscho ten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvra gen hulp voor bejaarden en lang durige zieken en gezinsverzorging, Rembrandtstraat 17, tel. 149441 jp (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00- 14.00 u.). MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Maatschappelijk Werk, Langegracht 1b, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 en volgens af spraak, tel. 142144. Gezondheids centrum Merenwijk, spreekuur ma. 11.00-12.00 en do. 14.00-15.00, tel. 212195. Gezondheidscentrum Ste venshof, spreekuur do. 10.00- 11.00, tel. 311506. Sector Noord: Herensingel 53, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00, tel. 146041. Sector Zuid: Breestraat 24, spreekuur ma. t/m vr. 9.00-10.00 en volgens af spraak. tel. 254782/254756. Horizontaal: 1 gesmoord gelach; 6 slaapplaats; 9 telwoord; 11 flesvormia hout; 14 eerstkomende (afk.); 16 dwaas; 17 symbool van neon; 18 be lemmering (fig.); 20 metalen staaf; 21 toneeldichter; 22 veerkracht; 23 ho ningdrank; 24 hoewel; 25 danspartij; 27 symbool van nikkel; 28 vergiftige grassoort; 30 tovergodin; 31 loterij briefje; 33 propagandist (fig.). Verticaal: 2 laagtij; 3 zot; 4 hetzelfde (Latijn); 5 lijst; 6 doordringend van toon; 7 voegwoord; 10 overeenkomst; 12 deftige danspartij; 13 vrouwelijk dier; 15 flink manspersoon; 17 soort schaatsen; 19 gedwee; 20 drank; 25 deel v.e. schip; 26 kleur; 28 naald boom; 29 beroep; 30 muzieknoot; 32 voorzetsel. OPLOSSING •ei ze os 62 :uap 92 te||| 92 :6eoq S2 'woi 02 :>jeuj 61 '.uejou i\, :|9je>i 51 UiaBaaJ El :ieqeie6 zv :6bjpj9a oi :ua :iag 9 :|aao g liuapi p ^96 9 :qe 2 :|BeoipeA -J9MBUj6ue6 ZZ :)0| IE :aai OE :>l!lop 92 !lN ZZ :|Bq S2 ^IB V2 :eeuj ZZ :>)9J 22 :6jniewejp 12 'aoj 02 ;W8J 91 •8N Li :ibui 91 >re n :ieöe)t u :u8» 6 ;paq 8 :|8ip8!6a6 1 .-|«B)uozuoh

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14