ÊeidócSotncmt^ Middelbare muziek opleiding in Leiden Viering 5 mei van start a STAD OMGEVING Uitgelezen opgeruimd WEEK EINDE TENTOONSTELLING INDE WAAG OFFICIEEL GEOPEND 9 Vuurwerk Jubilerende Zonnewijzer in actie voor papoea's I ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 13 Inbrekers aangehouden LEIDEN De politie heeft donderdagnacht drie jongemannen aangehouden die kort daar voor voor 20.000 gulden kleding hadden gesto len uit een sportzaak aan de Mare. De buit werd gevonden in de woning van één van de drie daders, een 23-jarige Leidenaar. Ook de andere twee inbrekers, een 18-jarige Leidenaar en een 15-jarige jongen die onlangs van Leiden naar IJsselstein is verhuisd werden in deze woning aangetroffen. Het trio heeft inmiddels ook drie inbraken in woningen bekend. Uit een woning werd onder andere een personal computer weggenomen. De Leidse politie I kwam het drietal op het spoor op aanwijzingen |van getuigen. De drie Leidenaars wilden ook inbreken in een zaak aan de Nieuwe Rijn. |Toen ze de ruit hadden vernield, werden ze ?stoord waarna ze hun slag sloegen in de ortzaak aan de Mare. Cami en Servier naar Leeuwenhoek LEIDEN De bedrijven Cami en Servier Nederland gaan zich waarschijnlijk in het Bio Science Park de Leeuwen hoek vestigen. De gemeente had enige tijd geleden al aan gekondigd dat twee kleine be drijven belangstelling hadden getoond. Servier Nederland is een farmaceutisch bedrijf uit Zoetermeer. Het bedrijf wil daar weg. Cami is onlangs op gericht door hoogleraar J.J. Grote. Hij is verbonden aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Noodweg bij Vondellaan LEIDEN Het verkeer zal met ingang van 6 mei rekening moeten houden met vertraging bij de kruising van de Plesmanlaan en de Vondellaan. De vertraging is een gevolg van de aanleg van een tunnel voor voetgangers en fietsers. Om de tunnel mogelijk te ma ken moet het wegdek worden opge hoogd en daar is weer de aanleg van een zandlichaam voor nodig. Dat zand- lichaam wordt in fasen aanlegd en heeft tot gevolg dat het verkeer in bei de richtingen over één rijbaan zal wor den geleid. Om de verbinding tussen de Plesmanlaan de Vondellaan in stand t' houden wordt een noodweg aangelegd. De gemeente verwacht dat deze situatie ongeveer twee maanden zal duren. Hooglandse kerk weer open LEIDEN De Hooglandse kerk is vanaf zaterdag 9 mei weer voor het publiek geopend. Op deze eerste za terdag van het zomerseizoen worden tal van activiteiten gehouden zoals orgelconcerten en koorzang. Ingrid Moerman, conservatrice van het ste delijk museum De Lakenhal, zal om 12.00 uur een expositie openen met werk van leden van de Leidse teken en schilderacademie Ars Aemula Na turae. De expositie is op zaterdag gra tis toegankelijk, de rest van de maand (tot en met 30 mei) is de en tree 1 gulden. De Hooglandse kerk is het gehele zomerseizoen geopend op maandag van 13.00-15.30 uur en op dinsdag tot en met zaterdag van 11.00-15.30 uur. Drie en vier jaar cel geëist voor overvallen DEN HAAG/LEIDEN Wegens twee gewapende overvallen heeft officier van justitie mr. C. Dekker gisteren voor de Haagse rechtbank jegens een 22- jarige en een 25-jarige Hagenaar gevangenisstraffen geëist van respectievelijk vier en drie jaar. Het tweetal heeft bekend op 15 december 1986 in Lei den de geldloper van een supermarkt onder bedrei ging van een vuurwapen te hebben beroofd van een geldcassette die de man juist in de nachtkluis van een bank wilde deponeren. In de cassette zat voor 55.000 gulden aan geld en cheques. Hetzelfde pro beerden de mannen op 20 december in Den Haag met de bedrijfsleider van dezelfde supermarktke ten. Deze rook onraad en plaatste de cassette juist op tijd in de kluis. Over de gang van zaken bij deze supermarkten was het tweetal geïnformeerd door een 22-jarige werkneemster. Deze laatste moet nog voorkomen, evenals haar echtgenoot (33) die even eens bij de overvallen was betrokken. Meer openheid over accountantsdienst LEIDEN Vrijwel de gehele gemeenteraad neeft wethouder P. Bordewijk (financiën) gevraagd open heid van zaken te geven over de plannen de ge meentelijk accountantsdienst (GAD) te privatiseren. Het college van B en W wil de GAB opheffen en de werkzaamheden van deze afdeling laten overnemen door een dienst van de VNG (Vereniging van Neder landse Gemeenten). Volgens B en W werkt dit kos tenbesparend en efficiënter. De GAB wijst de priva tisering echter af. Volgens de GAB zou de gemeente er juist slechter van worden en willen B en W de dienst opheffen, omdat de accountants te lastig zou den zijn. De fracties van PvdA, VVD, CDA, D66 en Links Leiden hebben Bordewijk nu gevraagd de VNG uit te nodigen tijdens een commissievergade ring van 7 mei. Daar komt het conflict rond de GAB aan de orde. Verder willen de fracties dat alle stuk ken met onder meer de offerte van de VNG open baar worden gemaakt LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN Het Muziektheoretisch Op leidingsinstituut Staat sexamens (MOS) start in september de opleiding Algemeen Voorberei dend Muziekvakonder wijs (AVM). Deze mid delbare muziekopleiding wordt gegeven in hon derd plaatsen in Neder land, waaronder Leiden en Alphen aan den Rijn. Tot nu toe leidt het MOS uitsluitend studenten op voor een muziekvakstudie op het niveau van hoger be roepsonderwijs. Dat gebeurt in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. Deze cursus leidt op voor het theoretische deel van het staatsexamen musi cus en richt zich speciaal op mensen die niet naar het conservatorium kunnen, bij voorbeeld omdat ze een baan hebben. Er blijkt volgens het insti tuut echter een grote belang stelling te zijn voor een op leiding op middelbaar ni veau, een zelfstandige mid delbare theoretische en his torische muziekvakoplei ding, die kan dienen als theoretische voorbereiding op het muziekvakonderwijs op hoger niveau. De nieuwe AVM-cursus is bedoeld voor mensen die zich willen ver diepen in de muziek, ook wat betreft de theoretische en historische achtergron den. De cursus kan worden gevolgd door mensen die daarna willen overstappen naar de hogere muziekvak studie van het MOS of naar het conservatorium. Volgens het MOS is de cursus ook ge schikt voor muziekliefheb bers die bijvoorbeeld regel matig vakbladen en recen sies lezen maar geen raad weten met het vakjargon dat wordt gebruikt. De AVM-cursus begint in september en duurt tot juni. Wekelijks wordt twee uur les gegeven. Het MOS heeft het aantal opleidingsplaatsen uitgebreid van vijf naar honderd. Op deze manier wil het particuliere oplei dingsinstituut ervoor zorgen dat de afstand tussen de woonplaats van de cursist en de opleidingsplaats niet te groot wordt. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) DODENHERDENKING maandag 4 mei a.s. te 19.00 uur in de Marekerk Aansluitend Stille Tocht om 19.45 uur. Om 20.00 uur twee minuten-stilte bij het monument bij molen De Valk. Zwembaden weer open LEIDEN Liefhebbers van zwemmen in de open lucht kunnen hun hart voorlopig weer ophalen. De zwembaden De Vliet aan de Voorschoter- weg en De Zijl aan de Parama- ribostraat hebben vanochtend om tien uur de buitenbaden weer geopend. LEIDEN In de Waag is gistermiddag de tentoon stelling Gezondheid Ver duisterd officieel geopend door dr. P. Hers. Hers was in de oorlog als arts werk zaam. Na de oorlog was hij de vertrouwensarts van vele oud-verzetsstrijders. De tentoonstelling is van af vandaag tot en met 10 mei opengesteld voor het publiek en is georgani seerd door het 5 Mei Co mité. Het thema Gezondheid Ver duisterd heeft vooral betrek king op de problemen, de angst en de druk die de artsen en verplegers ondervonden tij dens de oorlog. Wanneer zij zich niet aansloten bij de Art senkamer, een organisatie op gezet door de Duitsers, werd hen verboden hun beroep nog langer uit te oefenen. De meeste artsen kozen daardoor voor het illegaal voortzetten van hun praktijk. Dit medisch verzet is voor de Nederlandse bevolking van groot belang geweest. Vooral voor de be handeling van allen die niet in een ziekenhuis konden wor den opgenomen en dringend hulp nodig hadden, was het medisch verzet onontbeerlijk. Aan de hand van fotomateri aal, teksten, tekeningen en voorwerpen uit die tijd geeft de tentoonstelling een beeld van de situatie waarin deze mensen verkeerden. De openingstijden van de ex positie Gezondheid Verduis terd zijn: vandaag tot 17.00 uur; 3 mei 13.00-17.00 uur; 4 mei 10.00-16.30 uur; 5 mei 10.00-17.30 uur, 6 mei 10.00- 17.00 uur; 7 mei 10.00-20.30 uur; 8 mei en 9 mei 10.00-17.00 uur; 10 mei 13.00-17.00 uur. Met bijdragen van Willem Buijteweg en Marcel Gelauff. Foto: Tejo Ringers. Tafeltje (1) Hij voelde zich maandag avond als een vis in het wa ter. Minister Elco Brinkman van WVC speelde een thuis wedstrijd. Dat gebeurde in het vergeeld aandoende etablisse ment De Doelen aan het Leidse Rapenburg, waar de tand des tijds dusdanig aan de glorie heeft geknabbeld dat zelfs het bedienend personeel niet meer al te vast ter been is. De in Leiden wonende be windsman verscheen ter plekke als spreker tijdens een districtbijeenkomst van de Ronde Tafel. Deze zich door gaans bescheiden opstellende serviceclub van in grijs en donkerblauw gestoken lieden van onder de veertig jaar, had leeftijdsgenoot Elco aange trokken om de districtsverga dering op te luisteren met een spreekbeurt over de zorgzame samenleving. Gevolgd door discussie uiteraard, want zo hoort dat. Welnu, Brinkman kreeg van tafelvoorzitter Roland de Lig- ny alle tijd om eens flink uit te pakken. In een gloedvol •toog schetste hij de proble- atiek van zijn ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur. Over de misken ning van zijn beleid, het feit dat de buitenwereld een verkeerd beeld heeft van de bezigheden van zijn departe menten. „Men denkt dat we alleen geld uitgeven aan buurt- en clubhuizen. Maar de 150 miljoen die daaraan worden besteed, zijn natuur lijk heel wat minder dan de 8 miljard voor bejaardenzorg". In totaal besteedt het WVC- ministerie jaarlijks zo'n veer tig miljard. Tafeltje (2) Voor de leden van de Ronde Tafel, kortweg tafelaars ge naamd, had hij wat plaag stootjes in petto. Zo stelde hij, nadrukkelijke de vele embon points in ogenschouw ne mend, vast dat zeker 30 pro cent van de kosten van de na tionale gezondheidszorg wordt uitgegeven aan zaken die een gevolg zijn ons leef- en eetpa troon. En: „Het zijn juist de midden en hogere niveau's die profijt hebben van culturele voorzie ningen. Zo betaalt een schouwburgbezoekers maar tien procent van de werkelij ke kosten". Veel verder ging Elco niet. Hij stipte het belang van de serviceclubs in onze samenleving wel aan, maar verder dan de mededeling dat de helft van de burgers zegt bereid te zijn de medemens te helpen, maar slechts tien pro cent ook daadwerkelijk de handen uit de mouwen steekt, kwam hij niet. Maar het ging om de zorgza me samenleving. Elco daar over „Het kijken naar televi sie en luisteren naar de radio heeft gevolgen gehad voor de van oudsher bestaande buren hulp. En de overheid ziet toe. Onze samenleving staat het de overheid niet toe merk waardige dilemma's aan de kaak te stellen. De overheid zou de mensen op hun verant woordelijkheid moeten wij zen, maar wordt niet toege staan dat te doen. Als gevolg daarvan is de regelgeving ui terst complex geworden. Nu blijkt, dat de slimste er net wat meer voordeel uit haalt. Dat geldt voor grote bedrij ven, maar bijvoorbeeld ook voor sportverenigingen en in stellingen in de ouderenzorg. De overheid raakt verstrikt in de eigen regelgeving, waar door het oneigenlijk gebruik Tafeltje (3) Hij illustreerde zijn betoog met een voorbeeld: „We ge ven agrariërs een WIR-pre- mie voor levende have. Tege lijk subsidiëren we de beper king van de veestapel, betalen de overschotten en geven sub sidies voor het wegwerken van mest. Zo is de zaak buiten zijn oevers getreden". De kritische tafelaars hadden weinig vragen voor de be windsman. Hij werd althans niet stevig aan de tand ge voeld over het beleid. Men kwam niet veel verder dan wat opmerkingen over het be leid ten aanzien van aids, en het door de commissie Dek ker voorgestane basispakket gezondheidszorg. Ten aanzien van die gezond- Ook dit is Cees Goekoop. Onverschrokken draagt hij sierlijk de Leidse burgemeestersketen. Maar voorzichtig is hij ook: een witte jas, een stevige helm en de vingers in fikse werkhand schoenen op de oren. Werd de burgemeester in deze pose vastgelegd tijdens de demonstratie bij de kerncentrale van Borssele? Neen, driewerf neen. De lokale leidsman stak de vin gers in de oren op het Schuttersveld. Bij de door vuurwerk luis ter bijgezette eerste paal voor het Educa Centre. heidszorg had Elco nog een aardige uitsmijter, bedoeld om de kosten beheersbaarder te maken. „Wat gebeurt er als iemand op het sportveld een been breekt. Hij gaat naar de polikliniek. Nu is zo'n breuk voor het slachtoffer heel ver velend, maar voor de medicus is er niets bijzonders aan'de hand. Waarom zou die been breuk dan niet behandeld kunnen worden door een man als een Boerema of Har Meij er". Met die laatste bedoelde hij een lokale huisarts, zijn buurman in de Merenwijk. Appeltje (1) De Raad voor de Journalis tiek is buiten vakkringen een weinig bekend verschijnsel. Deze club van geleerde dames en heren speelt rechtbankje voor jounalisten. Dat wil zeg gen: een ieder die niet tevre den is over een artikel in een krant of tijdschrift, dan wel een radio- of een televisie-uit zending kan een klacht bij de Raad indienen, waarop de Raad tot bijvoorbeeld de uit spraak komt dat de desbetref fende journalist „maatschap pelijk onzorgvuldig" te werk is gegaan. Daarbij wordt altijd het verzoek aan de hoofdre dacteur van die journalist ge daan de uitspraak te publice ren. Dat binnen de journalis tiek de Raad lichtelijk omstre den is en door velen niet eens wordt erkend, blijkt onder meer uit het feit dat dergelij ke verzoeken maar zelden worden gehonoreerd. Enige rechten kan de klager aan de uitspraak van de Raad ook al niet ontlenen. Of de redactie van het Leidse universiteitsblad Mare een uitspraak van de Raad voor de Journalistiek zal publice ren, is onduidelijk. Vast staat wel dat Mare binnenkort door de Raad zal worden uitgeno digd zijn zienswijze te geven op een incident dat zich eind maart op het Haagse Binnen hof afspeelde en het bericht dat daar vervolgens in Mare over verscheen. Volgens dat bericht sneuvelde tijdens een demonstratie tegen het beleid van onderwijsminister Deet- man onder meer een paar rui ten en Mare-hoofdredacteur Van Koolwijk voegde daar aan toe dat de studenten „zich verder vermaakten" met de „populaire volkssport agentje pesten". Einde bericht. Appeltje (2) Vooral de Leidse Studenten- bond (LSB) was daar niet blij mee. Die voelde zich door het bericht dusdanig gekrenkt hoewel de LSB in het hele stuk niet voorkwam dat er een boze brief ging naar Mare met de mededeling dat er geen ruiten waren ingegaan tijdens de demonstratie. Waar studenten onrecht wordt aan gedaan, wordt de LSB on recht aangedaan moet de bond geredeneerd hebben en daarenboven hadden ze ook iets met de organisatie van doen gehad. De bond eiste rectificatie. Mare weigerde dat resoluut met in het achterhoofd onder meer dat het NOS-journaal van die avond beelden ver toonde van enige ordeversto ringen tijdens een studenten demonstratie op het Haagse Binnenhof. Helaas voor Mare: die beelden kwamen uit het NOS-archief. Met andere woorden: het NOS-journaal had die bewuste dag in maart helemaal geen rellen op het Binnenhof geregistreerd, laat staan kunnen uitzenden. De LSB, die dit boven tafel haalde door Journaal-hoofd redacteur Peter Brusse te vra gen op een rijtje te zetten wat er de bewuste dag was uitge zonden, zag de overwinning reeds aan de horizon gloren en diende op 24 april de klacht bij de Raad voor de Journalistiek in. Vraag aan Mare. Is men nu overtuigd van het eigen onge lijk? Nee, dat blijkt niet het geval. Goed, met die beelden van het journaal heeft Mare zitten slapen, maar vast blijft staan dat de ruiten zijn ingegaan tij dens die omstreden demon stratie op het Binnenhof. De voorlichtingsdienst van de Tweede Kamer zou dat toen hebben laten weten. Appeltje (3) Het oordeel van de Raad voor de Journalistiek over deze on getwijfeld uiterst belangwek kende kwestie zal nog wel een paar maanden op zich la ten wachten en de afloop valt moeilijk te voorspellen. De enige die waarschijnlijk blij zal zijn als de LSB het wint, is Kees Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit. Niet omdat zijn beste vrienden bij de LSB zitten het tegen deel lijkt eerder het geval meer omdat Kees nog een ap- met Mare heeft te schil- Was het niet eind vorig jaar dat Kees met Mare-hoofdre- dacteur Quirien van Koolwijk in de clinch ging over het re dactionele beleid van Van Koolwijk? Inderdaad, daar was toen een flinke ruzie over. Cath vond dat Quirien, terwijl het gevecht over de bezuinigingen op de universi teiten in volle gang was, zich niet loyaal ten opzichte van de universiteit opstelde. Van Koolwijk zou het de universi teit met zijn vaak zeer ge detailleerde berichten over het verloop van de onderhan delingen met het ministerie maar voor de voeten lopen. Bovendien kon Cath zich niet aan de indruk onttrekken, dat Van Koolwijk wel erg goeie maatjes met sommige ambte naren was. En Cath ontplofte bijna toen hij vernam dat Van Koolwijk een officiële verkla ring van het college van be stuur over de bezuinigingen als een adverentie ergens on derop een pagina had wegge stopt, terwijl Kees zichzelf toch wel de opening van de voorpagina had toegedacht. De boosheid van Kees ging zelfs zover dat hij aankondig de maatregelen te zullen ne men tegen Mare, waarop Van Koolwijk fijntjes wees op de onafhankelijkheid van de re dactie. Ook de redactieraad van Mare werd ingeschakeld om Van Koolwijk aan banden te leggen, maar dat bleek evenmin een succes. Welke maatregelen Cath bij dat alles in zijn achterhoofd had, is jammer genoeg nooit duidelijk geworden. Want wie vorig jaar regelmatig infor meerde bij het college van be stuur naar de geplande maat regelen tegen Mare, kreeg te horen dat men zich zich „nog steeds" beraadde. Dat Cath tijdens dat beraad tot de con clusie is gekomen, dat hij fout zat, moge duidelijk zijn. Mare heeft er in elk geval nooit meer iets van vernomen. LEIDEN De r.k. basis school De Zonnewijzer aan het Zonlichtpad in Leiden bestaat 10 jaar. Ter gelegenheid van het jubi leum worden diverse acti viteiten gehouden in de periode van maandag 11 mei tot en met zaterdag 23 mei. De opbrengst komt ten goede aan de Asmat- papoea's in Irian Jaya. De leerlingen van De Zonne wijzer houden zich twee weken bezig met deze be volkingsgroep. Op dinsdag 12 mei om 20.00 uur wordt een informatie bijeenkomst gehouden voor de ouders. Er treedt een Papoea zang- en dansgroep op. Op donderdag 14 en maandag 18 mei is de school voor iedereen open van 9.30 tot 11.00 uur. Er worden openbare lessen gege ven en er is een tentoonstel ling over de Asmat-papoea's. Een fancy fair wordt gehou den op vrijdag 15 mei van 17.00 tot 20.00 uur. Zondag 17 mei om 11.15 uur is er een eu charistieviering in de Regen boog. Voorganger is pastor J. van Well, de Papoea-groep verleent medewerking. Ten slotte wordt zaterdag 23 mei een reünie gehouden van 15.30 tot 18.00 uur. Op Irian Jaya, in het bisdom Jayapura, werkt de katholieke kerk voor en met de Asmatpa- poea's. De bisschop wil voor de schoolkinderen boeken aan schaffen. In deze boeken wordt een relatie gelegd tussen het individu, het gezin en God. De Zonnewijzer hoopt enkele boeken te kunnen schenken. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Noi I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). JNZ| Ccidóe Qowuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13