strakke cao's rem op lanpak werkloosheid Geen lasten verlichting tunten met medische pparatuur „ongepast'" uit de weekbladen HN HP deHÜDENE LUBBERS IS HET EENS MET DUISENBERG: ELSEVIERS ^TNENLAND EctdócSowiant DONDERDAG 30 APRIL 1987 PAGINA 3 |/lstaties bij Bluf! jr van de redactieruimte van het actie- lui! waar de politie gisteravond de opla- i deze week in beslag heeft genomen 51(je de onthulling van staatsgeheimen, s Blufl'was in de bijlage van het nummer atie opgenomen over activiteiten van de landse Veiligheidsdienst (BVD) inzake de inrrje actiegroep De lastige Zwanenburger vefijdt tegen vliegtuiglawaai bi] Schiphol), hllii-kerenergiebeweging en de Arabische >udtas ons erom te doen te laten zien hoe lten5 al en toe te werk gaat: wel interessant en liezen". De Blut-woordvoerder noemt de belbelachelijk" en „een intimidatiepoging, s" ,J de oplage van het actieblad in de toe- is zal doen stijgen". Volgens Blul! is veel it de BVD In haar overzicht meldt „feite- tzin". koi lat r CDA-kamerlid: geschiedenis moet verplicht vak worden DEN HAAG Het CDA-Kamerlid H. Gualthérie van Weezei vindt dat geschiedenis in het voortgezet onderwijs een verplicht vak moet worden. Hij zei dit gisteravond tijdens een Oranjebijeenkomst in de Haagse Kloosterkerk. Kennis van de geschiedenis leidt volgens hem tot een dieper nationaal historisch besef en tot meer waardering voor de democratie. „Een jeugd die zich vrij wil ontwikkelen en vrij wil leven, zal dat slechts kunnen bereiken door zich in de historie te verdiepen en die te waarderen. De eigen geschiedenis is een verplicht vak in landen als Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten. Waar om dan niet in Nederland?", aldus het kamerlid. „Dit alles klemt temeer in een tijdsbeeld van vervlakking en onverschilligheid. Wie zijn geschiedenis kent, weet dat de democratie geen geschenk is, maar een ver overing die behouden moet worden". Geen Pools visum voor Faber DEN HAAG Secretaris Mient Jan Faber van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) krijgt geen visum voor Polen. Hij wilde daar van 7 tot 9 mei deelnemen aan een se minar over de Helsinki-ak- koorden dat wordt georgani seerd door de onafhankelijke vredesgroep Vrijheid en Vrede (WIP). Van de Poolse consul Szymènski kreeg Faber te ho ren dat Vrijheid en Vrede een illegale organisatie is die pro beert onder de vleugels van de katholieke kerk activiteiten te ontplooien die strijdig zijn met staatsbelangen. -M. 11 1 raaf HAAG Minstens in€tialf miljoen mensen i noodgedwongen beroep doet op de so- vats zekerheid; de laat- >geléllingen volgens een hetsr systeem spreken dei 350.000 werklozen, ana dan ook, de werk- geheid is nog altijd EÏkbarend hoog. Zo- ns er werkloosheid be- j vt zijn er rapporten aantonen waar het inaal aan ligt en die ncJesties bevatten om j tituatie te verbeteren. in )ie kilometers papier, ls ^mee langzamerhand vapbaan rond de aarde en kunnen worden ge- ngj, hebben echter nog taajds niet geleid tot een 1O0[ende oplossing van probleem. Alle mooie inen ten spijt, bestaat log altijd een enorm |rt aan arbeidsplaat- )c*'? commissie van de Soci- vqsconomische Raad (het adviesorgaan van de regering waarin werkgevers, vak bondsbestuurders, economen en andere wijze heren en da mes zitting hebben) heeft zich onlangs weer eens over het probleem van de arbeids markt gebogen. Deze „Com missie van Economische Des kundigen" is tot de conclusie gekomen dat de arbeids markt vergeleken kan wor den met een blok beton waar nauwelijks beweging in te krijgen is. De commissie wijt dit onder meer aan de vol gende onvolkomenheden: veel werklozen hebben niet de juiste opleiding om ergens aan de slag te kunnen; de werktijden zijn te weinig flexibel; werkgevers en werknemers moeten teveel belastingen en sociale pre mies betalen (voor de werk gevers betekent dit dat een arbeidsplaats extra duur is en voor de werknemers dat zij maar bitter weinig van hun bruto-loon overhouden, het geen de animo om een baan te accepteren niet bevordert); de cao's bieden geen ruimte om aan bepaalde werkne mers nu en dan een extraatje te geven (een soort prestatie- bonus); bedrijven kunnen niet of nauwelijks inspelen op nieuwe produktie-ontwik- kelingen omdat het moeilijk is, tegen een flinke beloning tijdelijke arbeidskrachten aan te nemen waaraan op een bepaald moment veel be hoefte is. Rimpels De SER-commissie vindt het voor de hand liggen dat deze plooien moeten worden glad gestreken. Maar dat is min der eenvoudig dan op het eerste gezicht lijkt. De func tiewaarderingen in de cao's bijvoorbeeld, waar de vakbe weging jarenlang voor heeft geknokt, kunnen natuurlijk niet onder het motto „de ar beidsmarkt moet soepeler" met één pennestreek worden veranderd. De voorstellen van de SER-economen zijn dan ook niet te rubriceren onder het kopje „eieren van Columbus". Het zijn sugge sties die in tal van andere rapporten al vele malen eer der zijn geopperd. Eén van de opmerkelijkste voorstellen van de commissie is de suggestie de overheid in de lonen te laten ingrijpen als op centraal niveau tussen werkgevers en vakbeweging geen overeenstemming wordt bereikt over een flexibelere loonvorming. Volgens drs. H. Klooster, secretaris arbeids marktzaken van de werkge versorganisatie VNO, staat een dergelijke suggestie haaks op de flexibiliteit waarnaar de commissie juist zegt te streven. „Er staat dat centraal overleg benut moet worden om de arbeidskosten te beheersen. Het kabinet zou dat proces kunnen verge makkelijken door de. sociale partners verlaging van de be lastingen in het vooruitzicht te stellen als wordt besloten tot loonmatiging". Kwart „Ik ben het met de SER- commissie eens dat zeker een kwart van de werkloosheid kan verdwijnen als de ar beidsmarkt beter functio neert. Neem de personeelste korten in de economisch-ad- ministratieve bedrijven en in de informatica. Die proble men kun je versneld oplossen door de beloningen te verho gen. Schaarste aan arbeids krachten moet in de belonin gen tot uitdrukking kunnen komen. Dat wordt tegenge houden omdat de cao's het' verbieden". In de computerbranche wor den toch vorstelijke salaris sen betaald? „Dat klopt, maar daar heb ben we het geluk dat de lo nen niet per cao worden ge regeld. Maar bij de overheid lopen veel pjensen door de rigide salarisstructuur weg. Dat geldt ook voor talloze an dere sectoren waar loonprik- kels ontbreken". Kan die starheid van de ar beidsmarkt ook op andere manieren worden doorbro ken? „Ook de ontslagprocedures zijn een belangrijke obstakel voor meer werkgelegenheid. Evenals het gebrekkig func tioneren van de arbeidsbu reaus en het tekort aan goed geschoold personeel. Boven dien is de afstand tussen mo daal- en minimumloon veel te klein. Daar zit geen bewe ging meer in. Daarom is het voor mensen niet aantrekke lijk óm nog extra scholing te vólgen want van elke extra verdiende gulden moet het overgrote deel worden afge dragen aan belastingen en premies. Als daar niets aan gebeurt dan kun je het ver der wel vergeten". „Het is een beetie slapjes van de commissie dat men wel constateert dat verlaging van het minimumloon de flexibi liteit van de arbeidsmarkt vergroot, maar desondariks geen verlaging voorstelt. Het bruto-minimumloon moet in ieder geval omlaag, vinden wij. Vooral om het tekort aan ongeschoold personeel te kunnen oplossen, want de ongeschoolde minimumlo ners zijn op dit moment voor de meeste bedrijven te duur. Het voorstel van de commis sie om het minimumloon op het huidige niveau te bevrie zen en het modale loon te la- MARGA RIJERSE ■jaa P-li aar geen ng op riervaartuigen gteHAAG Het lijkt uitge- n idat nog dit jaar een ple- 29artuigenbelasting wordt idoerd. Staatssecretaris De tusf-Nauta (Binnenlandse ooi) heeft de Tweede Ka- eeijneegedeeld dat overbe- g van de fiscale wetgeve- ïapaciteit er de oorzaak i geweest dat aan het op- i van een dergelijke be- zheffing geen hoge prio rs gegeven. 1 is de behandeling in de 3e Kamer van een voor- )Ot verruiming van het ticiaal belastinggebied om ^itie van de provincies te irken, toonde Leerling zich voorstander van iingheffing op gebruiks- ,ren zoals wasmachines, jasten en geluidsappara- iDe staatssecretaris wees i suggesties van de hand s moeilijke controle en invorderingskosten. Aidsvoorlichting van Liesbeth Liesbeth den Uyl deelde gisteren in het perscentrum Nieuwspoort aan leerlingen van het Neder lands Lyceum exemplaren uit van het voorlichtingsboekje „Aids jongeren". De uitgever had me vrouw Den Uyl hiertoe uitgenodigd omdat ze zelf zeven kinderen heeft en vele kleinkinderen. Wat aids betreft maken veel ouders zich volgens de uitgever zorgen over hun kinderen. Volg van de voorpagina) TERDAM Voorzit- tó. Schreurs van de ziekenhuizen van de male Ziekenhuisraad, directeur van het terdamse Slotervaart- mhuis, heeft geen en- bezwaar tegen het I van Het Medisch rum Leeuwarden om patiënten extra Éfcrwennen in de niet- f ische sfeer, bijvoor- 3 door een eigen tele- of door het verzor gen van een glaasje sherry als daar behoefte aan is. De patiënt die zulke extraatjes verlangt moet daar wel zelf voor betalen. Dat gebeurt vol gens haar ook nu al in veel ziekenhuizen. Schreurs ver wacht dat ziekenhuizen in de toekomst stëeds meer oor zul len krijgen voor dit soort ver langens van de patiënten. Scheurs vindt het andere plan van MCL-directeur Bonnema om te gaan „stunten" met me dische apparatuur zoals nier steenvergruizers, ongepast. „Iedereen heeft recht op een goede gezondheidszorg. Dat moet niet afhangen van je in komen. Bovendien staat vast dat ons land genoeg heeft aan drie niersteenvergruizers om aan de vraag te voldoen". Volgens Schreurs staat Bonne ma betrekkelijk alleen in zijn idee, om extra medische moge lijkheden te creëren voor draagkrachtige patiënten. Zij verwacht niet dat andere zie kenhuizen nu ook met derge lijke initiatieven zullen ko men. Bij de ziekenhuisdirecties overheerst volgens haar het idee, dat de geneeskundige zorg voor iedereen even goed moet zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 jur. telefoonnr 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De mogelijkheid van lastenverlichting voor de burger is klein geworden. Het wordt zelfs al moeilijk om de belastingen en premies te stabiliseren. Dat heeft premier Lubbers vanochtend gezegd na af loop van het kabinetsberaad, waarin werd afgesproken in 1988 een bedrag van 1200 miljoen gulden extra te bezuinigen. Letterlijk zei de premier over het recente pleidooi voor lasten verlichting van VVD-fractieleider Voorhoeve: „Dat licht blijft aan de hemel staan. Ik kan niet toveren. Waar niet is, verliest de burger zijn recht". Lubbers zei het voorjaarsoverleg met het bedrijfsleven in te zul len gaan zonder geld op zak. ,,De overheid is armer dan het bedrijfsleven", aldus Lubbers. De premier zei niettemin niet met lege handen te zullen gaan. „We zetten in op het gelijk blijven van prijzen, belastingen en premies. Een pas-op-de-plaatsbe- leid". Maar voor een ruil van lastenverlichting tegenover loonmati ging is volgens Lubbers geen ruimte. Behalve de VVD heeft in het verleden ook het CDA aangedrongen op een dergelijke overeenkomst met de sociale partners. Eten, drinken en fietsen LIMBURGSE COMMISSARIS KREMERS: „CDA moet drie antennes hebben voor sociale gerechtigheid r-ri w w heroïne spuiten. Daarnaast l-« I 11 II stuit ik op een enorm ge- hn li Ir van Hriiac nn rpppnt Sieng Kremers zegt in De Tijd dat hij een dominant bestuurder is. De commissa ris van de koningin in Lim burg, ooit mede-formateur "an het tweede kabinet Van Agt, praat verder veel over geloven („Vroom, wat is dat?") en het sociale gezicht van het CDA. „Het CDA zou drie antennes moeten heb ben voor alles wat met ge rechtigheid te maken heeft", laat hij zich ontvallen. En wordt hij nou straks de opvolger van Lubbers? „Kijk, ik ben op één punt in mijn leven een heel ver wend man; ik heb nog nooit ergens naar gesolliciteerd. Als iemand werkelijk vindt dat ik ergens bruikbaar of nodig ben, dan hoor ik het wel". Geen ambitie? „Nee". In Utrecht staat door Deet- mans bezuinigingen een school op springen, waar an derstalige kinderen worden klaargestoomd voor het re guliere onderwijs. Maar als er geen school is, komt de verveling. En in Utrecht is er al een verband gelegd tussen heroïnegebruik onder Marrokaanse jongeren en een afgebroken opleiding. „Deetman geeft zijn geld lie ver aan opleidingen die het land op den duur rendement opleveren. Aan buitenlandse leerlingen kan de minister niets verdienen", zegt direc teur Jan Roos grimmig. Drie voormalige verzetsstrij ders uiten, met 4 en 5 mei voor de deur, in Hervormd Nederland hun ongenoegen over de manier waarop Ne derland met verzetsmensen omgaat. Ze storen zich voor al aan de vaak schamele uit keringen en de groeiende onverschilligheid in de sa menleving. „Het raakt de burgerij niet genoeg om in verweer te komen tegen de opkomende primitieve machten in de samenleving. Het proces van aftakeling is alweer jaren geleden begon nen: het gevaar schuilt in de te grote tolerantie. Het be gon bijvoorbeeld met het leeggooien van een auto-as- bak op straat, nu vernielen ze voetbalstadions en wat straks?". Wel hoopvol zijn ze over de jonge generatie, waarvan vier vertegenwoordigers na drukkelijk zeggen dat de herdenkingen niet moeten worden afgeschaft. Ester: „Ga je op één dag de doden herdenken en de bevrijding vieren, dan krijg je de vreemde situatie dat je tot twaalf uur droevig moet zijn en een minuut later „Hoera" mag roepen". Fiscale fraudeurs zijn ge waarschuwd: de FIOD komt bij voorbaat 's ochtends om zeven uur op bezoek, zo ver klapt Elseviers Magazine. Op dat tijdstip zijn de waak zaamheid en psychologische en fysieke weerbaarheid ook bij de meest virtuoze frau deur tot het minimum ge daald. De „vliegende briga de", die zo ook ooit FC Den Haag-voorzitter Dé Stoop in de kraag vatte, vaart er wel bij- Verslaafde managers in New York kunnen terecht bij Ar nold Washton, die op de meest vreemde plaatsen, maar liever niet op zijn kan toor, hulp biedt. „Er zijn ma nagers op Wall Street die bruik van drugs op recept pijnstillers, tranquillizers" Hij voorspelt „big business, echt kolossaal, want alle te kenen zijn gunstig". Prijs per consult: ongeveer vijf honderd dollar. Vrij Nederland probeert de zaak Kicken te reconstrue ren; de verzetsstrijder die op 6 mei 1945 een bataljon ex- illegalen commandeerde dat politietaken overnam en NSB'ers en andere foute Ne derlanders arresteerde. Een paar weken daarna werd hij zelf gearresteerd omdat hij veertien moorden op zijn ge weten had alsmede ettelijke roofovervallen. Hij werd veroordeeld, kwam in 1950 vrij, werd makelaar en woonde vrij anoniem in de Haagse Vogelbuurt. „Een ju weel van een strafzaak", herinnert de -verdedigster van toen, mevrouw Jacobs, zich. „Kicken was geen bra ve jongen", zegt ze. „Voor mij stond in Kicken de hele illegaliteit terecht. Die jon gens hadden wat gedurfd, terwijl het grote deel van de Nederlandse bevolking alles over zich heen liet gaan". Voorts een interview met de Zuidafrikaanse dominee Al lan Boesak. „Een heel jonge soldaat richtte zijn geweer op mij en begon te tellen: een, twee. drie. Ik ging op hem af en zei: als je tot tien hebt geteld, wat dan? Ga je dan schieten? Hij kan niet ouder dan achttien of negen tien zijn geweest. Doods, doods, doodsbang. Ik zag dat gezicht en ik dacht: nee hoor, zo wil ik ook niet le ven. Al heb ik alle geweren van de wereld om mij te be schermen, zó wil ik niet le ven". de Minderjarig en al misdaadtop. De kinderpolitie weet er alles van. De Haag se Post ging een tijdje kij ken en trof een en al narig heid. De verdachten komen overwegend uit de „minder sociale buurten", zoals de re chercheurs het eufemistisch uitdrukken. Kinderen die in de tweede klas van de lts zit ten, daar zijn rechercheurs al dolblij mee. Havo-kinde ren zien ze zelden. Als een gezin van een verkrotte flat- tenwijk naar een nieuwbou- woning verhuist, verandert het nog wel eens Een nieuw bankstel, een nieuwe tv, mensen leven er vaak hele maal van op". In een aantal beschouwin gen en herinneringen be steed De Groene aandacht aan 4 en 5 mei. Loek Kater beschrijft hoe de oorlogsher inneringen laat toesloegen Hij beschrijft het, zoals hij zelf zegt, als iemand voor wié het leven te kort is om denk dat ik met vele omzwervingen, waarvan ik tot nu toe de draagwijdte nog niet kan overzien, een nieuwe waarde voor mijn bestaan probeer te vinden. Ik zal nog heel vaak vallen, me bezeren en huilen. Maar ik hoop niet aan mijn won den ten onder te gaan Ik hoop nog vele malen op te staan en in mijn strijd te le ren leven". DICK HOFLAND Drink en eet terwijl fietst. Met die constructie hopen achttien inwoners van het Westduitse Boesel in het Guinness Book of Records te komen. De fietsers kunnen een topsnelheid van 55 km/u berei ken. Behalve de bestuurder is nog iemand nodig om de versnellingsbak met achttien versnellingen te bedienen. Veel verkeer verwacht door lang weekeinde DEN HAAG/DRIEBERGEN Als gevolg van het lange week einde dat veel mensen hebben. zal er in Nederland het komenc weekeinde een verhoogd ver keersaanbod zijn. Grote proble men worden echter niet ver wacht. Zo kunnen de doorgaan de wegen van de Duitse greru richting kust wat drukker zijn Mogelijke knelpunten kunner zijn de doorgaande wegen rond om Breda en Eindhoven, dt N50 in beide richtingen tusser Apeldoorn en Arnhem en mooi weer. de Zeelandroute

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3