Öou/ta/ïtt choene ndiscount ast op Leiden ben niet zo pessimistisch over de jongeren Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Stormvloedkering heeft effecten op dijkaanleg Bouwen en wonen in ontwikkelingslanden DONDERDAG 30 APRIL 1987 PAGINA 11 ionnee terecht Dankzij in- een voorbij- kreeg een in- r van Leiderdorp liddag op de Vis- maar portemonnee jerug. Een onbe- tbleven jongeman I de portemonnee tas. De voorbij- I dat in de ga- j greep de jongen Er ontstond een worsteling waarna f met achterlating rportemonnee kon ippen. Diefstal bjj Quintus LEIDEN Een onbekend geble ven man heeft gistermiddag een bedrag van 65 gulden gesto len uit het ge bouw van de studentenvere niging Quintus aan de Korte Mare. De man werd op de der de verdieping van het pand betrapt, maar kon ontsnappen. Man mishandeld LEIDEN Een 24- jarige Hazerswou- denaar heeft gister middag bij de Leid- se politie aangifte gedaan van mishan deling. Volgens de Hazerswoudenaar heeft hij afgelopen zondag tijdens een bezoek aan het ge bouw van de LWH aan de Langegracht klappen gehad. Daarbij liep hij on der meer een gebro ken neusbeen op. Steekpartij in café LEIDEN Bij een steekpartij in een café aan de Beesten markt is gisteravond de caféhouder ge wond geraakt. Hij is met onbekende ver wondingen naar het AZL overgebracht. Een 39-jarige Leide- naar meldde zich la ter op de avond vrij willig als dader bij de Leidse politie. Vol gens de politie was de steekpartij het ge volg van een ruzie. iROENOORD WIJST VESTIGING PIET KERKHOF AF Hedendaagse muziek bij Universiteit LEIDEN Het Studium Generale van de Leidse Universi- teti organiseert drie lezingen en een concert over heden daagse Nederlandse muziek. Aanleiding hiervoor is het ver schijnen van het boek 'Zeventig jaar Nederlandse muziek 1915-1985' van de componist en docent aan het Utrechts conservatorium Leo Samama. Dinsdag 12 mei spreekt Ernst Vermeulen, nmuziekcriticus van NRC Handelsblad over de Nederlandse muziek voor 1940. Nieuwe Nederlandse mu ziek is het onderwerp waarover musicoloog en publicist El mer Schönberger dinsdag 19 mei spreekt. Leo Samama houdt maandag 25 mei een lezing met als titel 'Voorspel tot een nieuwe dag'. Woensdag 27 mei wordt een concert gege ven door het Lesko, onder leiding van Ernst van Teil. De lezingen en het concert hebben plaats in het Centrale Voor- zineningengebouw, Cleveringaplaats 1. De lezingen begin nen om 20.00 uur, het concert om 20.30 uur. LEIDEN De mogelijke bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg zal effecten hebben op de versterking van dijken in Zuid-Holland. Dat geldt voor het gebied langs de Waterweg en het benedenrivie rengebied. Werken aan zeedij ken zullen erdoor niet worden beïnvloed. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft dit de Ka mer in een brief laten weten. De minister zegt geen principeplan nen voor de versterking van dij ken langs rivieren in Zuid Hol land meer te zullen goedkeuren, voordat een studie naar de bouw van de stormvloedkering is afge rond. Dit jaar zullen ook geen verdere financiële verplichtin gen meer worden aangegaan voor de versterking van rivier dijken in de provincie. Bekeken wordt nog of projecten die al in uitvoering zijn bijgesteld kunnen worden. De bewindsvrouwe zegt het te betreuren dat door betrok kenen in de huidige situatie toch besloten is te beginnen met de bouw van een keermuur in Lek- kerkerk en van een schutsluis in Vlaardingen. rBIDEN De schoe- h- en kledingdiscount èt Kerkhof wil zich istigen in het pand van i voormalige Codi- arkt aan de Haarlem- erweg. Het uit Brabant jtomstige bedrijf Piet erkhof heeft bij de ge- eente een verzoek in- idiend het pand intern mogen verbouwen. I {gelopen zaterdag sloot I t Codi-markt de deu- l£n De vestiging van et Kerkhof zou de eer- i in de Leidse regio be- kenen en onder meer tn stevige concurrent jn van Bristol aan de Lngegracht. f Piet Kerkhof van de ge- :nte toestemming krijgt aan de Haarlemmerweg te vestigen is onduidelijk. Mogelijk wordt een andere locatie in Leiden gekozen. De onderhandelingen met het bedrijf lopen nog en de ge meente beraadt zich op de wenselijkheid van de vesti ging van een dergelijke win kel. In het bestemmingsplan Groenoord is bepaald dat bij een vertrek van de Codi- markt zich opnieuw winkels op die plaats zouden mogen vestigen, maar dat zouden winkels moeten zijn die da gelijkse goederen zoals le vensmiddelen verkopen. Verder heeft het college van B en W volgens het bestem mingsplan de bevoegdheid om de bestemming winkels te veranderen in woningen. Het buurtcomité Groenoord heeft al bij de gemeente be zwaar aangetekend tegen de eventuele komst van Piet Kerkhof. Volgens het buurt comité zou het college van B en W gebruik moeten maken van de wijzigingsbevoegd heid in het bestemmingsplan. Woningbouw en daarmee een stijging van het aantal inwoners van Groenoord zou de gehele buurt ten goede komen, aldus het buurtcomi té in een brief aan het college van B en W. Bovendien zou sloop van de voormalige Co- dimarkt ook het wonen in de bestaande huizen veraange namen. Het buurtcomité be nadrukt, dat door het toe staan van Piet Kerkhof de Carkeeroverlast voor de eurt zou toenemen. Volgens het buurtcomitié zou vesti ging van Piet Kerkhof ook volgens het bestemmingsplan niet toegestaan zijn, omdat alleen winkels met een speci fieke buurtfunctie aan de Haarlemmerweg zouden mo gen komen. Een woordvoerder van de gemeente zegt in een reactie op de brief van het buurtco mité dat de uitleg die het buurtcomité aan het bestem mingsplan geeft niet correct is. Ook winkels die geen strikte buurtfunctie hebben, zouden zijn toegestaan. Hij wijst er wel op dat het be stemmingsplan Groenoord louter winkels in de dagelijk se goederensfeer aan de Haarlemmerweg toestaat. „En schoenen schoenen en textiel vallen daar niet on der", wat niet wegneemt dat het college kan besluiten het bestemmingsplan te verande- Over een mogelijke andere lokatie in Leiden waar Piet Kerkhof zich zou kunnen vestigen wil hij zich niet uit laten. De woordvoerder ver wacht dat het college van B en W binnen enkele weken een besluit zal nemen over het verzoek van de discount. Lintjesregen In alle gemeentehuizen werden gisteren lintjes uitgereikt aan koninklijk onderscheiden me deburgers. In Leiden was het burgemeester C. Goekoop die de versierselen uitreikte in de burgerzaal van het raadhuis. je Nassau, ging naar de heer S. Broers (staand links), hoofd van de proefdierafdeling Sylvi us Laboratoria van de faculteit geneeskunde aan de Leidse universiteit en de heer J.D. El liot (staand rechts), oud-werk nemer bij Nedlloyd Rederij diensten. Zittend vlnr: Prof.dr. P. Mazur, hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidse universiteit. Hij werd Ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Ridder in de orde van Oranje Nassau werd mevrouw J.K. Bussemaker, la boratorium-hoofdassistente vakgroep Stofwisselingsziekten en endriconologie van de fa culteit geneeskunde aan de Leidse universiteit. Ook de heer P. Leemans, werkzaam bij TNO in Den Haag kreeg een dergelijke onderscheiding. pIDEN „Respect dwing af met je persoonlijkheid 1 niet met je kleding", zegt ister Adelia Koek. Zij is indaag vijftig jaar aangeslo- m bij de congregatie van de listers Franciscanessen van s Heilige Elisabeth. In het looster van de congregatie i Breda, waar zuster Adelia aar eerste jaren als non eeft doorgebracht, is al een lein feestje onder de zusters, mijn vriendinnen" zoals zij ilf zegt, gevierd. Zondag 3 lei wordt in de Meerburg- ferk in Zoeterwoude-Rijn- ijk voor zuster Adelia om 1.00 uur een plechtige mis pgedragen. Daarna wordt He parochianen tijdens een aceptie.de mogelijkheid ge- oden haar te feliciteren. ■uster Adelia is gekleed in en zomerse jurk en bewijst aar stelregel wanneer ze in Sar woning in Leiden op vertuigende wijze vertelt ver haar leven en het pasto- ale werk dat zij nog steeds oet in de Meerburgparochie, lij heeft geen habijt nodig m indruk te maken. Haar erhaal boeit vanzelf. Geboren bij Roelofarends- jreen op 11 april 1912 groeide tij op „tussen de bloemen". „Mijn vader was exporteur ïn hij had een bloembollen- bedrijf. Iedereen van ons ge- tin, en dat waren er heel vat, hielp mee in het bedrijf, lollenpeilen heb ik jaren ge- laan". Het gezin telde zes ongens en zes meisjes. „Wij varen een groot en heel ge- ellig gezin", vertelt de zus- er. Het helpen in het bedrijf ïield op toen zij op haar wintigste voor lange tijd in iet ziekenhuis terecht kwam. lij het schaatsen had zij zich ïrnstig verwond toen zij een ichaats in haar been kreeg. ,Ik werd naar het Elisabeth ziekenhuis (toen nog aan de looigracht in Leiden) ge- iracht waar ik door zusters usters gesproken en voelde nij zo tot het verpleegsters- verk aangetrokken dat ik tenmaal weer thuis het be- iluit nam om het klooster in Ie gaan". ziekenhuis aan de Hooigracht. ZUSTER ADELIA VIERT GOUDEN JUBILEUM Verplicht Dit bleek geen makkelijke beslissing: „Ik was het vrije leven op het land gewend en bovendien was mijn vader een sportief man die mij nog al eens mee nam om bijvoor beeld te gaan schaatsen". Ze Wilde echter iets voor ande ren betekenen en vond op 15 bktober 1934 haar plaats in een klooster in Breda waar rij zich twee en een half jaar later, op 30 april 1937, offi cieel aansloot bij de zusters Franciscanessen. Na twee jaar in het klooster, volgde zij in het Leidse Elisabeth Zie kenhuis haar opleiding tot ziekenverpleegster. „Ik woonde met nog honderd zusters in het zusterhuis bij het ziekenhuis. Toen gingen wij inderdaad nog gekleed in het habijt". De zuster vertelt hoe ongemakkelijk de kle ding vaak was bij het dragen van mondgaas en bij het lo pen omdat de de stof tot op de schoenen reikte. „Uitein delijk werd het verplicht dragen van het habijt in 1960 afgeschaft. Steeds meer nieu we meisjes wilde de kleding al jaren niet meer, bovendien werden wij herhaaldelijk door de politie gewaar schuwd voor het gevaar dat het met zich mee bracht bij het fietsen. Ik vind het dra gen van een habijt niet het belangrijkste. Je persoonlijk heid zegt de mensen veel meer. Alleen daar kun je mensen mee helpen", aldus zuster Adelia. In de tijd dat de zuster in het ziekenhuis werkte, heeft ze veel bijgestudeerd. Tot haar 45e volgde zij nog allerlei cursussen zoals de stafcursus en docentencursus. Ook heeft zij haar kinderaantekening gehaald. Lange tijd heeft ze in de kinderkamer gewerkt, maar later stapte ze over naar de intensive care: „Ik ken heel wat Leidse kindjes en hun moeders, maar een moeder is op een gegeven moment uit de kleine kinde ren en dat moest ik ook, maar dan op mijn manier". Daar werkte zij tot pensioen op haar 62ste. „Daarna beviel dat niets doen natuurlijk al lerminst. Ik ben toen naar de pastoor gestapt en vanaf die tijd ben ik pastoraal werkster in de Meerburgparochie. Nu al zo'n twaalf en een half parochie onder andere veel zieke mensen in de laatste fase van hun leven. „Tegen woordig weten veel mensen precies wat voor ziekte zij hebben en hoe ernstig dat is. Vroeger was je je daar veel minder van bewust. De men sen willen er nu over praten. Of je nu hervormd, protes tant of katholiek bent, ieder een heeft op zo'n moment be hoefte aan een zinnig en vooral bezinnend gesprek. Het pastorale werk is dan ook niet altijd het gemakke lijkste werk, maar ik doe het met heel veel plezier". Ze benadrukt dat verande ringen in de samenleving niet aan de kerk voorbij zijn gegaan: „De kerk is tegen woordig geen „moeten" meer. Het is je eigen verant woording of je de kerk be zoekt. Wil je jongeren meer bij het geloof betrekken dan moet je dat op hun manier doen en niet zoals vijftig jaar terug. Het gaat niet om de stelling „wat doe je voor je geloof" maar „wat doe je voor je medemens". Ik ben niet zo pessimistisch over de betrokkenheid van de jonge ren bij de kerk. Ik kan ze best begrijpen. Ook ik geloof nu anders dan vijftig jaatr te rug. Vroeger werd er veel gesproken over de hel en de hemel. Tegenwoordig is dat anders, de druk is verdwe nen en het gaat allemaal veel gemoedelijker. Het goed met elkaar eens worden en gezel lig leven is veel belangrijker. Dat is eigenlijk een stukje he mel op aarde. Bovendien ben ik nog steeds kerngezond en dat heb ik niet van mezelf gekregen. Ik moest alleen even ziek worden om het klooster in te gaan". JULIA VAN BOHEMEN LEIDEN Bij het zoeken naar oplossingen voor het huisvestingsprobleem in steden in ontwikkelingslan den, moet meer worden gelet op het beschikbaar ma ken van betaalbare bouwgrond. Bovendien moet aandacht worden besteed aan de mogelijkheid voor armen om kredieten af te sluiten, aan de rol die kleinscha lige bedrijven kunnen spelen in het bouwproces en de noodzaak tot bevolkingsparticipatie. Daarnaast is meer aandacht nodig voor de rol van culturele faijtoren in het huisvestingsproces. Ne derland kan een bijdrage leveren aan de oplossing van het huis vestingsprobleem door op deze gebieden onderzoek te doen. Dat is het resultaat van een onderzoek dat werd verricht door het Leiden Institute of Development Studies and Consutancy Services naar de onderzoeksbehoefte op het gebied van huisves ting en stedelijke ontwikkeling in Egypte, India en Senegal. Het onderzoek dat deze landen momenteel zelf uitvoeren richt zich op het ontwikkelen van bouwmaterialen en -methoden en op het opstellen van stedelijke ontwikkelingsplannen. Met India kunnen volgens de onderzoekers gegevens worden uitgewisseld, Senegal heeft behoefte aan assistentie bij de opbouw van de on derzoeken en in Egypte vormt de toepassing van de onderzoeks resultaten een probleem. Bevrijdingsbal in Stadsgehoorzaal LEIDEN In 1980 is het be gonnen als een grSp. maar in middels is het uitgegroeid tot een evenement dat associaties oproept met de Leidse jazz- week: het Bevrijdingsbal in de Stadsgehoorzaal. Het Bevrij dingsbal is georganiseerd door de Stichting Jazz on Sunday, dat zijn evenement zag uit groeien van een dansavond met een big band tot een be vrijdingsfeest dat zich in alle zalen van de Stadsgehoorzaal afspeelt. In één van de zalen zal de big band The Ambassadors uit Amerka optreden. Deze band is de opvolger van de Army Air Force Band van Major Glenn Miller, het orkest dat in de periode 1944/1945 furore maakte. Ook de Big Band van Frits Landesbergen, die al 24 jaar voor zijn orkest staat, is op 5 mei aanwezig in de Stadsge hoorzaal. Ook deze band is ge specialiseerd in het repertoire van 1945 met muziek van on der meer Tommy Dorsey, Count Basie en Glenn Millar. In andere zalen spelen kleine re combo's met een repertoire dat is afgestemd op 1945. In een van de zalen van de Stadsgehoorzaal wordt een ex positie ingericht, die is bijeen gebracht met onder meer de steun van de Amerikaanse en de Canadese Ambassade en een groot aantal particulieren. Met veel foto-materiaal wordt dit keer aandacht besteed aan de voedseldroppings door de Canadezen op 8 mei in Leiden, maar ook de invasie in Nor mandie, Glenn Millar en docu menten over het dagelijks le ven in mei en juni 1945 komen aan de orde. In een andere zaal wordt een video-circuit ingericht voor het vertonen van speciale documentaires over de bevrijding en over de oorlog. Verder wordt in de ge hele Stadsgehoorzaal fotoma teriaal, posters en ander mate riaal uit de Tweede Wereld oorlog aangebracht. Het Bevrijdingsbal begint om 20.00 uur. Degenen, die de ex positie willen bekijken maar het bal niet willen bezoeken kunnen daarvoor op 5 mei van 14.00 tot 17.30 in de Stadsge hoorzaal terecht Horus De Leidse Folkclub Horus houdt morgenavond weer een Open Podium. Wie volksmuziek maakt, kan optreden. Aanvang 20.00 uur in Le Bambou op de hoek van de Witte Singel en de Herenstraat Volkenkunde Inok Paek en Keith Ho ward geven zondag twee voorstellingen van Kore aanse dans en muziek in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. De optre dens duren 45 minuten en beginnen om 15.00 en 16.00 uur. Plaatsen kun nen worden gereserveerd via tel. 071-211824. Auto uitgebrand LEIDEN Aan de Reiger- horst is gisteren een auto uit gebrand. De auto stond naast een berg grof vuil, die in brand was gestoken. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur onder controle te krijgen. Antoniushove stelt avond spreekuur in LEIDSCHENDAM Het Leidschendamse ziekenhuis Sint Antoniushove begint van af 6 mei met een avondspreek uur op woensdag van 18.00 tot 21.30 uur. Tot eind 1987 draait het spreekuur op proef, daarna wordt bekeken of voorzetting gewenst is. Voorlopig gaat het om de volgende specialismen: chirurgie (afwisselend door de chirurgen H. Hollander, dr. H. Wamsteker, dr. AP. Vare kamp en dr. C.H.R. Bosman); gynaecologie (F.S.K. Scholl); interne geneeskunde (dr. P. de Graaf); neurologie (afwisse lend door de neurologen A. van der Marei, C.H. Terpstra en A. Verkijk). Bij het avond- spreekuur is, evenals overdag, ook het maken van nieuwe af spraken, van ECG's en thorax- foto's, het afnemen van bloed en dergelijke mogelijk. Afspra ken maken voor chirurgie via tel. 070 - 20.93.60, toestel 350, voor de overige specialismen tel. 070 -20.93.63. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. No J Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam Adres Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Foor Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ler I JNzl CeidóeSommit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11