Jetde gaat och niet door de maag Journalistiek in aandacht van schrijvende vwo'ers Sunt van sjf gulden komst PvdA verliezer „wilde stemming" in Noord-Holland Carola Smit aan beterende hand ^NENLAND/BÜITENÏ.AND fieidóc(3otrui/ni WOENSDAG 29 APRIL 1987 PAGINA 5 i iir wordt nieuwe temming van KLM 5»HOL De KLM gaat met ingang <J mei de Turkse bestemming Izmir in jtenet opnemen. Eenmaal peY week deze stad aan de Egeïsche Zee een lucht met de Airbus 310 worden ge- Izmir is met 1,5 miljoen inwoners itanbul en Ankara, waarop de KLM liensten uitvoert, de derde stad van De KLM wil op deze route hoofd- jk de toeristenmarkt gaan bedienen, toe hebben voornamelijk de Neder- chartermaatschappijen in dit vakan- 'oer voorzien. Die mogen dat in te ling tot de KLM alleen als ze ook ■mmodatie aanbieden. Transavia vindt dat het initiatief van de laarom zorgt voor scheve concurren- ioudingen die de chartermaatschap- een oneerlijke positie plaatsen. Tbr geëist voor „schaatsmoord" UTRECHT Officier van justitie mr. E. Wesselius heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht ontslag van rechtsvervolging en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 31-jarige J.G. Zij bracht op 14 januari van dit jaar tij dens een schaatstocht in Amersfoort een ze venjarige jongen met messteken om het le ven. De vrouw had op die winterse dag de jongen uitgenodigd voor een schaatstocht. Zij zei voor de rechtbank dat die jongen een bedreiging voor haar vormde. Daarom had zij een alarmpistool en een mes meegeno men. Tijdens het schaatsen had ze de jongen op de grond gegooid en hem willen doden met het pistool, maar dat ketste. Zij heeft hem toen omgebracht met het mes. Na haar daad meldde ze zich bij de politie. Verdachte ontvoering op vrije voeten HAARLEM De 22-jarige man die verdacht wordt van betrok kenheid bij de ontvoering van de zevenjarige Cheryl Morriën uit IJmuiden is gisteren op vrije voeten gesteld. De raadkamer van de Haarlemse rechtbank vindt dat er onvoldoende aanlei ding is om de man nog langer vast te houden. De verdachte zou een alibi hebben en boven dien niet door getuigen van de ontvoering zijn herkend. De man werd eind maart aangehou den. Cheryl Morriën werd op 5 augustus van het vorig jaar ont voerd toen ze buiten aan het spelen was. Uitgebreide speurac ties leverden niets op. Eis van half jaar voor coach na verkrachting ALKMAAR Tegen de voormalige zwemcoach De W. van Zeemacht uit Den Helder en de Nederlandse ploeg is gisteren een half jaar cel geëist wegens verkrachting en aanranding van drie zwemsters van vijftien en zestien jaar. Volgens de Helderse politie heeft De W. één van de meisjes twee keer verkracht en twee anderen ontuchtig betast en tot ontuchtige handelingen gedwongen. De man gaaf het eerste toe, maar ontkende de andere be schuldigingen. De advocaat van de verdachte, mr. H. Maissan, voerde de handelwijze van de ex-trainer terug op diens traumatische ervaringen in een Jappenkamp en zijn slechte jeugd. Zij pleitte voor psychiatrische hulp. De officier stelde dat er door sportorganisaties maatregelen zouden moeten worden genomen waardoor dit soort za ken („Dit is helaas nu nog het topje van de ijsberg") kun nen worden voorkomen. De rechter doet op 12 mei uit spraak. GPV wil toelichting op overbelaste' democratie DEN HAAG Het GPV-kamerlid Schutte wil dat het kabinet in een brief aangeeft met welke maatrege len het de „overbelasting" van de democratie denkt te bestrijden. Schutte vroeg zich gisteren in de Tweede Kamer af of uit recente bespiegelingen van premier Lub bers over dit thema een aanscher ping van het kabinetsbeleid moet worden afgeleid. De PvdA sloot zich aan bij Schutte's verzoek om een nadere toelichting op de uit spraken van Lubbers. De sociaal democraten zijn vooral geïnteres seerd in mogelijke nieuwe wetge ving. Lubbers opperde het idee van minimum-straffen, omdat straffen en boetes te mild zouden zijn. Van den Broek: geen schending embargo DEN HAAG Op basis van een ge heim rapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken kan niet geconcludeerd worden dat Nederlandse bedrijven het VN-wa- pen-embargo tegen Zuid-Afrika heb ben geschonden. Er is in het rapport ook geen aanknopingspunt te vinden voor een nader justitioneel onder zoek naar Nederlandse bedrijven terzake. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dit het Kamerlid Van Es (PSP) laten weten in antwoorden op vragen. Uit ver trouwelijke informatie is gebleken dat het bij Nederlandse bedrijven zou zijn gegaan om de levering van niet-militaire goederen. IINEZEN NOG STEEDS ANONIEME INDERHEID Hans Vermeulen (links) en Gregor Benton presenteerden In het Tropeninstituut In Amsterdam hun boek „De Chinezen". "ISTERDAM Als de [de écht door de maag ig, moesten we op z'n sfist meer afweten van Chinezen in Neder- id, van hun cultuur en <oonten. Want heeft minderheidsgroep i niet sedert de her innen vrijheid in 1945 5tf't zeer veel succes ge- irpen op de verstrek- ig van goede spijzen? lar helaas. Ondanks ,aï feit dat de Chinezen Nederland een van de dste minderheidsgroe- ringen vormen en alle meierden Chinese res- j"jrants ten spijt, reikt us kennis van de meeste .Werlanders niet verder n de spijskaart. De inees in Nederland is Og steeds onbekend. egor Benton, als onderzoe- verbonden aan het Antro- ogisch-Sociologisch een- m in Amsterdam: „Och, ah me vraagt wat voor relatie Nederlanders met de Chi- "ken hier onderhouden dan i ik zeggen: er is een non- idfltie. Een niet-relatie dus laet positief, niet negatief *t komt vooral omdat de Chinese minderheid in Ne derland zo goed over het land verspreid is. Zijn restaurant is voor de Chinees tegelijkertijd een soort mini-thuisland in Nederland. De extreem lange werktijden in de restaurants zorgen er verder voor dat van integratie nauwelijks sprake kan zijn. Als de Nederlander zich vermaakt, werkt de Chi nees". Benton presenteerde gisteren in het Tropeninstituut samen met collega Hans Vermeulen het boek „De Chinezen", een verzameling wetenschappelij ke artikelen over deze cultu rele minderheid in Neder land. De kaft is wellicht illu stratief: twee Chinese meisjes kijken grinnikend uit het raam van het restaurant waar ze werken. De deur is dicht, maar het bordje meldt „open". De Hollander mag binnenko men, graag zelfs, om de riante porties volgens door de jaren beproefde Chinees-Indische recepten tot zich te nemen. „Het was lekker, mag ik afre kenen?". „Tot ziens!". Maar de deur blijft gesloten voor de Chinese meisjes, die veel te lang moeten werken om 's avonds de Nederlandse cultuur te kunnen proeven. Wantrouwen „Het opmerkelijke en unieke van de Chinese minderheid is eigenlijk wel dat ze juist zo weinig opvalt", zegt Benton. „Chinezen hebben van ouds her wantrouwen jegens de overheid, daardoor houden ze zich wat op de achtergrond". Ergens in het boek „De Chi nezen" licht mevrouw Chan Lee van de stichting Chinese Cultuur, Recreatie en Maas- tschappelijk Werk dat toe: „Wij onderscheiden zeer dui delijk de positie en het recht van gast en gastheer. Wij zul len nooit vergeten, of het feit ontkennen, dat wij hier gas ten zijn. Wij zijn zo gewend geen vragen te stellen... Veel Chinezen zijn zo opgevoed om, als je zelf iets met je fami lie kunt oplossen, anderen nooit lastig te vallen". In zeker opzicht vormen de Chinezen een voorbeeldige minderheidsgroep binnen de Nederlandse samenleving. Ze doppen simpel gezegd hun ei gen boontjes en dat wordt in onze calvinistische cultuur nu tot dusverre nauwelijks een beroep op de Nederlandse so ciale zekerheid. Ze creëerden hun eigen werk. Een Chinese vakbond of politieke partij bestaat niet. Maar, zo signaleren Vermeu len en Benton in hun boek, er is een kentering gaande. De Chinese minderheid gaat zich roeren, wil gehoord worden, wordt sociaal actiever en eist langzamerhand zijn rechten op. En het hoeft niet te verba zen: die ommezwaai is het eerst merkbaar in het Chinese restaurant. De naar schatting 50.000 Chi nezen in Nederland runnen samen ongeveer éénderde van de Hollandse horeca. Econo misch gesproken is dat een monocultuur, de gemeenschap is éénzijdig afhankelijk van wat er in de restaurants wordt omgezet. Maar vanaf de jaren tachtig zit er stevig de klad in, neemt de concurrentie van andere „keukens" toe. Benton: „Voor het eerst is er nu een groep van een paar honderd geregistreerde werk loze Chinezen. De restaurant- formule wordt noodgedwon gen aangepast. Verder zie je dat men zich meer op de Ne derlandse samenleving gaat richten". Op het moment breken amb tenaren van het ministerie van WVC zich het hoofd over de vraag of de Chinezen in aanmerking komen voor op name in het „minderhedenbe leid" of niet. Voorwaarde is dat sprake is van een „achter standspositie" en de universi teit van Leiden doet daar mo menteel een onderzoek naar. Vermeulen: „De Nederlandse overheid heeft tot dusverre niet veel voor de Chinese minderheid gedaan. Het zou natuurlijk fijn zijn als dat al lemaal in de toekomst wel zou gebeuren. Maar aan de andere kant zijn veel Chinezen hui verig om zo de aandacht op zichzelf te richten. Opname in het minderhedenbeleid zou de zelfredzaamheid kunnen on dergraven en de afhankelijk heid van de Nederlandse overheid vergroten. Boven dien bestaat het risico dat de beeldvorming van de Chinees in Nederland negatief beïn vloed wordt". Maar volgens Greg Benton hebben veel Chinezen van de tweede generatie hun keuze al gemaakt. Zij blijken op de Nederlandse scholen in het al gemeen bijzonder goede resul taten te behalen en de Neder landse arbeidsmarkt biedt hen doorgaans redelijke perspec tieven. Benton: „De jongeren hebben de neiging om te zeg gen: neem ons maar op in het minderhedenbeleid. Vaak hebben ze al geen zin meer om in het restaurant van hun ouders te gaan werken. De tweede generatie treedt dui delijk naar buiten". En Vermeulen tot slot: „Zo lang zal de Chinese minder heid niet meer anoniem blij ven". PAUL KOOPMAN ak D hl' HAAG Over ruim een gullen in ons land munten ra vijf gulden in omloop etlen gebracht. De bankbil- 9i van vijf gaan op den uit de roulatie. De nieu- Ifnunten, ongeveer even ?st als een rijksdaalder, zul- gemaakt worden van z5kleurig metaal. Voorts jlen ze voorzien van een jngekartelde rand. De nieu- >umunt vloeit voort uit de u4ve Muntwet, die ook de 'ilijkheid biedt tot invoe- ;jevan een tiengulden-munt. p,ens staatssecretaris Ko- ur van financiën zal het Rechter voorlopig niet van "fen. Koning kondigde ver- dan, dat een onderzoek zal len ingesteld naar de mo theden om 's Rijks Munt, itaatsbedrijf dat de Neder- 'ese munten vervaardigt, te Platenhandel boos over verhuur van compact disc AMSTERDAM De georga niseerde platenhandel is boos over de verhuur van compact discs door openbare bibliothe ken of hiermee samenwerken de instellingen, waaronder fo- notheken. De beroepsdetail handel is ervan overtuigd dat de CD's worden gehuurd om de muziek op bandjes te kun nen overnemen. Volgens di recteur R.L. Woltz van de Ne derlandse Vereniging van Grammofoonplatendetailhan delaren (NVGD) lijdt de de tailhandel daardoor grote eco nomische schade. De handelaren hebben in tele grammen aan de ministers van cultuur, justitie en economi sche zaken de aandacht geves tigd op hun bezwaren. Ze vin den de verhuur van de CD een zuiver commerciële aange legenheid. Hun grieven gelden tevens het feit dat de biblio theken voor hun werk subsi die van de overheden genie ten. De platenhandel heeft gesig naleerd dat vrijwel alle biblio theken CD's verhuren of hier toe plannen hebben ontwik keld, dat de verkoop van het artikel terugloopt en dat het voortbestaan van de zelfstan dige ondernemingen wordt be dreigd. Het moet volgens de NVGD bij wet worden verboden CD's te verhuren. Feitelijk is dit verhuren volgens de organisa tie aanzetten tot het onbeperkt kopiëren van muziek. Anders dan bij gebruik van een gram mofoonplaat vermindert de kwaliteit van het geluid van een CD niet, aldus Woltz. Tot het protest hebben de pla- tenhandelaren besloten op hun maandag gehouden ledenver gadering. Bij de NVGD is 95 procent van de platendetail- handelaren, inclusief de grote warenhuizen, aangesloten. SKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (c) Standaard Uitgeverl|/Wavary Production» DEN HAAG In alle provinciehoofdsteden zijn gisteren voor het eerst sinds de verkiezingen van 18 maart de nieuw geko zen Provinciale Staten bij eengekomen om de colle ges van Gedeputeerde Staten te kiezen. Alleen in Noord-Holland hadden de onderhandelaars vooraf officieel geen overeen stemming over de zetel verdeling bereikt, zodat het op een „wilde stem ming" aankwam. Het nieuwe GS-college in Noord-Holland bestaat uit drie PvdA'ers, twee CDA'ers, twee VVD'ers en een lid van D66. De PvdA had als grootste Sta tenfractie tot het laatste mo ment vastgehouden aan vier zetels in GS, maar een meer derheid van CDA, VVD en D66 bleek daartegen. Provinciale Staten van Noord- Brabant kozen gisteren een bij voorbaat omstreden college van Gedeputeerde Staten. Met name de uitbreiding van het aantal gedeputeerden van ze ven tot acht, waardoor verlie zer CDA toch vier zetels kon blijven bezetten, was voor D66 en klein links en rechts reden om tegen of blanco te stem men. Op voorstel van het CDA heb ben de Provinciale Staten van Limburg in een nieuwe sa menstelling het aantal gedepu teerden teruggebracht van ze ven tot zes. Onder protest van de PvdA kreeg de VVD, de grote verliezer bij de recente statenverkiezingen, toch weer één GS-zetel toegewezen. Na een afwezigheid van vijf jaar is de fractie van het CDA terug in het college van Gede puteerde Staten van Gronin gen. Fractievoorzitter J. van Dijk van het CDA werd giste ren gekozen tot gedeputeerde voor milieuzaken, agrarische zaken, recreatie en toerisme en volksgezondheid. Het nieu we college van Gedeputeerde Staten in Groningen bestaat verder uit vier gedeputeerden van de PvdA en een van de VVD. Het CDA neemt in het nieuwe college de plaats in van D66 dat de afgelopen pe riode samen met PvdA en VVD Groningen bestuurde. De verkiezingswinst van de PvdA heeft in de provincies Overijssel (PvdA plus zeven), Utrecht (PvdA zestien, tegen twaalf zetels in 1982 voor de combinatie PvdA/PPR) en Zeeland (PvdA plus vier) niet tot wijziging van de samenstel ling van de colleges van Gede puteerde Staten geleid. Het CDA kreeg in deze provincies een gelijk of iets hoger stem- menaantal dan in 1982. Ook in Flevoland kozen de af gevaardigden gedeputeerden van dezelfde politieke kleur kiezen. De VVD-commissaris van de koningin Wiegel krijgt in Friesland te maken met een college van Gedeputeerde Sta ten waarin geen partijgenoten zitten. AMSTERDAM BZN zangeres Carola Smit is volgens haar behandelende geneesheren dr. A. Hijdra, neuroloog en dr. D. Herderschee, arts duidelijk aan de beterende hand. De patiënte zit soms op de stoel naast haar bed in het Amsterdams Medisch Centrum en neemt dan h^ar post door. De vwo'ers waren gister morgen best tevreden met het tweede verplichte examenonderdeel Neder lands, het opstel. Zij had den de keuze uit tien titels en die keuze was heel re delijk. Verreweg de mees te aandacht kregen de twee 'journalistieke' on derwerpen: het probleem van de journalistieke vrij heid tegenover de daaraan klevende nadelige gevol gen - de titel moesten de kandidaten zelf bedenken en „De beste foto of de beste ramp?", naar aanlei ding van de bekroonde opname van een stervend Columbiaans meisje, be kneld in een ondergelo pen put. Kennelijk stellen vragen als: 'Kunnen en mogen de media in hun informatieverstrekking aan banden gelegd worden?' en 'Is het terecht dat schok kende foto's zoveel waarde ring krijgen?' de leerlingen ge makkelijk aan het denken. Ze hadden trouwens in de bege leidende teksten voldoende aanknopingspunten voor hun betoog, aldus drs. B. van Del den, leraar aan het Aloysius- college in Den Haag. Andere meermalen gekozen onder werpen waren: 'Kleding als te ken 'computers op school' en een aan veel kritiek onderhe vig instituut: de politie. Boven havo-niveau De tekstverklaring Nederlands voor havo en vhbo was erg moeilijk. De tekst, waarvan de titel luidde: „De zin van de Olympische Spelen", was af komstig uit het boek „De Olympische hoogte. Over Am sterdam en de Spelen van 1992". Leraar B. van Delden vindt dat met deze tekst te hoog is geschoten voor de havo. Volgens hem is dit de lastigste havo-tekst van de af gelopen jaren; hij verwacht dat de resultaten tegen zullen val len. Het eerste gedeelte van de tekst leverde geen problemen op. Het middelste gedeelte dat de kern van het betoog vorm de, is volgens Van Delden ech ter geen havo-niveau meer te noemen. De helft van de vra gen ging juist over dit gedeelte van de tekst (alinea XII- XVIII) dat heel erg abstract was en moeilijk te begrijpen. Citaten van mensen als de cul tuur-historicus Huizinga ko men normaal gesproken niet zonder nadere uitleg voor in een havo-tekst. Dat geldt ook voor termen als „wetsidee" en „staatsraison" die, zonder voetnoot, beter passen in een tekst voor het vwo. De klacht van de leerlingen was dan ook dat ze de tekst maar half be grepen en bovendien bij vrij veel vragen de antwoorden in eigen woorden moesten for muleren. Examen - uitslagen Engels-vwo maandag 27 april De juiste antwoorden op de meerkeuze-vragen van het vwo-examen Engels luiden: l.c; 2.d; 3.c; 4.a; 5.a; 6.c; 7.b; 8.c; 9.c; lO.b; ll.a; 12.a; 13.a; 14.c; 15.c; 16.c; 17.c; 18.c; 19.d; 20.c; 2J.d; 22.c; 23.b; 24.c; 25.a; 26.a; 27.a; 28.a; 29.a; 30.b; 31.c; 32.b; 33.c; 34.a; 35.a; 36.d; 37.c; 38.d; 39.b; 40.d; 41.d; 42.b; 43.d; 44.a; 45.d; 46.b; 47.b; 48.b; 49.d; 50.a Latijn De Latijnse tekst (Livius over de tweede Punische oorlog) was vrij lang maar niet echt moeilijk. De inhoud viel ech ter tegen vooral daar er de laatste iaren over het alge meen teksten zijn geweest met een leuke inhoud. Hoewel vol gens mevrouw A. Jansen, do cente Latijn aan het Bonaven- turacollege in Leiden, de grammatica van de tekst niet zo moeilijk was, zaten er toch wel wat addertjes onder het gras. Over het algemeen wa ren de zinnen ook behoorlijk lang. De vragen waren helder en de aantekeningen die bij de tekst stonden voldoende, aldus mevrouw Jansen. Het stukje vertaalde tekst dat aan de op gave voorafging, viel bij veel vwo-leerlingen in de smaak. Aangezien het examen han delswetenschappen en recht (dat gisteren op de havo is af genomen) het eerste examen was volgens het nieuwe exa menprogramma, was iedereen zeer benieuwd naar het ni veau. Voor de heer T. Fonk, docent aan het Maartenscolle- ge in Voorburg, zijn die ver wachtingen uitgekomen. Vol gens hem was het geheel niet te moeilijk en waren de opga ven makkelijk te maken. Wel had hij meer theorie verwacht over meer verschillende on derwerpen. De enige theorie die nu gevraagd werd, had be trekking op de levenscyclus van een produkt. Van de vier opgaven vormden opgaven 1 en 3 een vertrouwd beeld. De' eerste opgave bestond voorna melijk uit boekhouden. Opga ve 2 ging over kostprijsbeheer- sing en winstverwachtingen en opgave 3 over rentabili- teitsberekeningen. Bij de twee de opgave kwam vijf keer de zelfde berekening voor, wat volgens Fonk wel beperkt had kunnen worden. De laatste op gave ging over een eenmans zaak die wil uitbreiden en daarvoor geld moet lenen of van ondernemingsvorm moet veranderen. Fonk verwachtte dat deze opgave de leerlingen de meeste moeite had gekost. Bij het examen kunstbeschou wing/kunstgeschiedenis van mavo c/d werden voor het eerst meerkeuzevragen ge steld. Nogal ongelukkig, omdat het hele beschouwende effect wegvalt. Het lijkt erop alsof het alleen nog maar gaat om taalvaardigheid. Wel was men het erover eens dat het een aardig examen was met goed en zeer kleurrijk beeldmateriaal. Bijvoorbeeld de lichaamshouding aan de hand van werk van Moore en Matisse. Wat het bouwen be treft was er een villa-ontwerp (Villa Henny van architect Van 't Hoff uit 1915), maar de vraagstelling aan de hand van een plattegrond had hier meer weg van een „zoek de tien verschillen". Bij handenarbeid waren er on der andere een aantal vragen over twee ruiterstandbeelden van de Italiaanse beeldhouwer Marino Marini. Bij textiele werkvormen werd een aardige vergelijking gemaakt tussen de batisten japon (madame Re- camier) op een schilderij van Gerard en een mantel in bad stof tricot van de Franse ont werper Mugier. Het muziekexamen wordt met het jaar leuker: Mozart (fluit concert), Grieg (pianoconcert). New York van Frank Sinatra, allemaal prima. Maar voor een leraar had het Middeleeuws liedje „Da Firenze" van de Ita liaanse componist Ghirardello best mogen schitteren door af wezigheid. Daarnaast over Ge rard Joling en „Ticket to the Tropics". Het leao en lhno hadden giste ren opnieuw machineschrij- ven. De leerlingen vonden het niet moeilijk en zelfs prima te maken. Dat betrof zowel de rapportering als de factuur, de brief, de staat, het memo en het prozastukje. Geconcentreerd buigt deze scholiere zich over de eindexamenopgave Nederlands.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5