De slag om het kunstgebit Welles-nietes in ABP-proces f)A denkt nog maar niet aan lastenverlichting IEUWO Senaat wil basisvorming beperken tot twee jaar Koopkrachtgarantie zet belastingherziening op losse schroeven KONINKLIJK HUIS Landbouwoverleg zit nog muurvast Amerikaans congres bezorgt Nakasone moeilijke dagen Stnenland CcidócSowuvnt WOENSDAG 29 APRIL 1987 PAGINA 3 rolg van de voorpagina) HAAG CDA en wijzen extra bezui- htgen van vijf tot tien CTtd in 1988, zoals gesteld door bankpre- det Duisenberg, van de re> De twee regerings- h<es zijn het overigens vhs over de mogelijk- 1 'h voor lastenverlich- e1n 1988. DA deelt de mening van ^nberg dat het bii de de "h*n doodt $uw en toonmoeder h,yoede ™ksSUM Echtelijke 6 in hebben de 22-jari- /a ouw J.M. Bunk uit [°&sum en haar 55-jari- oeder B. Bunk giste- 0 et leven gekost. Bei- e' eerden door de 32-ja- (Vchtgenoot van het te slachtoffer met teken gedood. Hij n in een veld even bui- efüe Brunssumse wijk ltj>eek worden aange- 1 <fen. De man heeft in- ve,els bekend en wijt aan een uit and gelopen woede- al. p M. en zijn vrouw bo- het al enige tijd niet. ^dagavond ontstond er Jjruzie. De vrouw verliet 1 War tweejarig zoontje de woning en zocht een ct komen bij haar moeder. erman drong er telefonisch an om terug te keren, zijn vrouw dit weigerde, 113 gisteren, zwaaiend met >vipes, het huis van zijn Ibnmoeder binnengedron- _hij zijn vrouw met het Hvilde steken, sprong de .er tussenbeide. Zij liep gij ernstige steekwonden Te vechtenden bevonden pen al op straat. De moe- Jrompelde zwaar gewond woning binnen en over- ith de keuken. Haar doch- verd buiten nagezeten Glhaar man en werd op 1 doodgestoken. Een drie- van een vrien- an het oudste slachtoffer licht gewond aan het maar hoefde niet in een te worden opgeno- jnister wil pcovolle anonstraties I-bieden |Alte itratie »n, kerncentrales en mili eu installaties gaan verbie- ptDe bewindsman zei giste- nm het NOS-programma Haag Vandaag dat daar- nsnel wil gaan praten met enlandse Zaken en de ge iten. Aanleiding vormt de instratie het afgelopen Wjeinde bij de kerncentrale Iele. Daar werden 650 po- lensen ingeschakeld voor demonstranten. Korthals gaf aan een dergelijk po- ïinzet niet langer verant- 'id te achten. Altes bepleit- iét houden van al dit soort }(>nstraties in Den Haag, op litoep van het parlement tenslotte de besluitvor- j plaatsvindt. ►emeenten tot 'PO inwoners ;t doelmatig" 1 HAAG De organisa- i*n beleidsadviseurs Bleker ,je Koningh menen dat ge laten tot 7400 inwoners in {^lgemeen niet aan mini- ij eisen van doelmatigheid pen. Dat blijkt uit hun prt „Gemeentegrootte en itelijke organisatie" dat jjssecretaris De Graaff- ta van binnenlandse zaken de Tweede Kamer heeft Aden. De Graaff-Nauta A) is van mening dat ge iten van minder dan 6000 ipOO inwoners kwetsbaar in hun bestuurlijke en lelijke mogelijkheden. Bij forming van nieuwe ge- -aten moet worden ge- ffd naar een grootte van Minste 8000 inwoners. huidige zorgelijke ontwikke ling van de overheidsfinanciën „niet verstandig is te specule ren over ruimte voor lasten verlichting". De VVD wijst daarentegen op de groot-, scheepse lastenverlagingen in de landen, waarmee Neder land concurreert. Dat is reden voor de liberalen er aan vast te houden dat de opgetreden verzwaring van de collectieve lastendruk, die bliikt uit de hogere belastingopbrengst in 1986, moet worden terugge draaid. Daarmee moet volgend jaar worden begonnen. Verder bezuinigen gaat ten koste van onder meer de werkgelegen heid, aldus VVD-fractieleider Voorhoeve. PvdA'er Wöltgens verklaarde zich eveneens tegen verdere ombuigingen, omdat die alleen alleen zullen leiden tot meer werkloosheid. De PvdA is we! voor een lastenverlaging, mits die bijdraagt aan een versnel de groei van de werkgelegen heid. FNV-voorzitter Pont vindt het onbegrijpelijk dat Duisenberg kennelijk geen oog heeft voor de sociale gevolgen van extra ombuigingen. „De werkgele genheid is ondergeschikt. Dit is afbraakbeleid", aldus Pont. Het CNV meent dat „verdere ombuigingen eerder negatieve dan positieve gevolgen zouden hebben". Beide vakcentrales menen dat belastingmeevallers gebruikt moeten worden om de werkloosheid te bestrijden. Namens de werkgevers zei VNO-voorzitter Van Lede dat lastenverlichting voor bedrij ven en burgers in 1988 nood zakelijk is om de economische groei in stand te houden. Hij deelt wel de zorg van Duisen berg dat de economie thans veel slechter draait dan het af gelopen jaar. Overvallers tot in sloot achtervolgd WESTZAAN Na een spectaculaire achter volging heeft de niet raak schietende Zaanse politie gisteren samen met twee bur gers twee bankovervallers in de kraag gegre pen. De twee mannen overvielen een bank in Westzaan (gemeente Zaanstad). Zij gingen er vandoor met een auto maar die reden ze total loss tegen een geluidswal, na al een paar bo men te hebben geramd. In een woonwijk hiel den ze een auto aan die ze onder bedreiging van een vuurwapen meenamen. Hierna raak te de politie het spoor bijster. Het publiek zet te de politie weer op het spoor. In Koog aan de Zaan reden de overvallers een doodlopen de straat in. Daar lieten zij de auto achter en liepen in een sloot. Daar kon de politie hen uiteindelijk te pakken krijgen. Politiemannen grepen één man, twee burgers de andere. Dapper Burgemeester Hoekse- ma van Steenwijk' maakte gisteren met steun van de captain van het Para Team Texel zijn debuut als parachutist. Zijn sprong gold als opening van de jaarbeurs van de HAI in1 zijn gemeente. „Echte angst heb ik niet ge-' had", aldus Hoeksema. die zijn eigen bril brak toen hij eenmaal vei lig op de grond zijne veiligheidsbril afzette, TANDPROTHETICUS EN TANDARTS BETWISTEN ELKAARS KWALITEITEN Tand- protheticus Van der Linden. N VANDAAG r\ IN HET VJ HENGELO „We heb ben jarenlang onze mond gehouden, terwijl de tan dartsen tegen ons aan bleven schoppen. We hebben nu maar eens iets teruggezegd". De Hengeloër J. van der Linden, voorzitter van de Organisatie van Neder landse Tandprothetici, heeft de knuppel welbe wust in het hoenderhoek gegooid: „Zo'n 800.000 mensen lopen met zeer ernstige klachten rond over hun door tandartsen geleverd kunstgebit". Hoe komt hij aan dat cij fer? Van der Linden: „Dat kunt u opvragen bij het CBS, en ook de Ne derlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde (NMT) beschikt over materiaal. Het is geen eigen onder zoek geweest." De tandartsen zijn bang voor concurrentie, zegt Van der Linden, en gingen daarom ook steigeren toen staatsse cretaris Dees (Volksgezond heid) vorige week een wets ontwerp naar de Tweede Ka mer stuurde om tandprothe tici wettelijk de ruimte te ge ven bij geheel tandeloze mensen kunstgebitten te ver zorgen. Van der Linden: „Dees doet niets anders dan patiënten de mogelijkheid verschaffen op legale wijze een keuze te maken tussen tandarts en protheticus". Wat is er dan mis bij de ge middelde tandarts, zodat honderdduizenden klagen over hun slechtzittende kunstgebit? „Tandartsen ma ken een afdruk, schrijven een rekening en dan moet een protheticus een gebit ma ken, zonder de patiënt te kennen. Hij moet zuiver en alleen afgaan op de gegevens, die hem door de tandarts verstrekt worden". Het ver zorgen van tandprotheses moet daarom in één hand ko men, stelt Van der Linden. Bovendien, geeft hij aan, worden tandartsen niet opge leid om kunstgebitten aan te brengen: tandheelkunde is iets anders dan tandvervang- kunde. „Er zijn natuurlijk tandartsen die het wel goed kunnen, die consciëntieus te werk gaan. Maar die zijn ook een stuk duurder", zegt Van der Linden. Bekoeld De relatie tussen de twee be roepsorganisaties is inmiddels zeer bekoeld. Maar de con tacten waren toch al niet bij zonder innig, geeft Van der Linden aan. „We hebben al tijd geprobeerd met de NMT in gesprek te komen, maar dat is er nooit van gekomen. Daarbij speelde broodnijd en het uitgangspunt „kennis is macht" kennelijk een rol. Een voorbeeld. We hadden eens een congres als Organi satie van Nederlandse Tand prothetici, waarbij we ie mand voor een lezing uitno digden, die op het onderwerp protheses gepromoveerd was. Maar hij werd door collega's bewerkt, en liet weten niet te zullen komen". Van der Lin den blijft desondanks opti mistisch: hij verwacht dat er te zijner tijd gesprekken op gang komen tussen ONT en NMT. „Een ernstige beschuldiging aan een hele beroepsgroep". Zo reageert A. Heyboer van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Tand heelkunde (NMT) op Van der Lindens bewering dat tan dartsen knoeien bij het ma ken van gebitsprotheses. „De tandarts is gezien zijn oplei ding de meest geëigende per soon om alle tandheelkundi ge hulp te verzorgen. Hij heeft een allround opleiding gehad en beschikt over me- disch-biologische kennis. De tandprotheticus heeft deze kennis niet. Op de groep mensen die tandeloos is, wordt nu een parttimer los gelaten". Heyboer is dan ook niet ge lukkig met het wetsontwerp waarin patiënten die geen tanden meer hebben zonder verwijzing van de tandarts een prothese kunnen laten maken: „Op deze wijze wordt de verbinding tussen diag nose, indicatie en therapie, die nu nog in zijn geheel bij de tandarts plaats heeft, doorbroken. Ik zou het beter vinden wanneer de tandpro theticus opgenomen wordt in een tandheelkundig team, waarin ook de tandarts en mondhygiënist een plaats hebben. Bij protheses gaat het niet alleen om een am- bachtelijk-technische zaak. Afwijkingen binnen de mondholte moeten onder- Dubbel zo duur Drs. M. Hoek van de Stich ting Belangenbehartiging Ge- bi tsprothesedragers stelt daarentegen dat gebitspro- thetici vaak beter werken dan tandartsen en tandtech- nici. Ook wijst hij er op dat in het huidige systeem de pa tiënt meestal geen contact heeft met de technicus, die het gebit maakt. In zijn ogen een ongewenste situatie. Hoek stelt dat een prothese van een tandarts dubbel zo duur is als bij een protheti cus. Een tandarts vraagt vol gens hem 1700,- terwijl een protheticus voor 850,- kan leveren. Heyboer weerspreekt deze cijfers. Een prothese bij de tandarts kost volgens hem 1000,- voor een particuliere patiënt en in het ziekenfonds 468,-. Hij geeft overigens nog een reden voor samen werking tussen tandartsen en prothetici: het risico van be smetting met aids. „De pro theticus moet in zijn praktijk dezelfde voorzorgsmaatrege len nemen als de tandarts. Daarom is het belangrijk dat tandartsen toezicht houden. Wanneer de juiste kennis ontbreekt loopt de volksge zondheid groot gevaar". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs) moet de basisvorming tot de eerste twee jaar van het voortgezet onderwijs beperken. Dan blijven lbo, mavo en gymna sium levensvatbaar en komt de structuur van het voortgezet onderwijs niet in gevaar. Dit hebben de fracties van CDA en VVD gisteren in de Eerste Kamer bepleit. CDA-woordvoerster Grol-Overling verweet partijgenoot Deet man dat deze met zijn voorstel voor driejarige basisvorming re gelrecht afstevent op een „koude sanering" van lbo en mavo, aangezien met een driejarige basisvorming in de toekomst het zelfde recht op doorstroming kan worden verworven. VVD-se- nator Van Boven sprak zelfs van een „sluipmoord op het lbo en gymnasium". Een tweede punt van kritiek, waarover zowel CDA en VVD spraken, betrof het feit dat minister Deetman veel te overhaast is geweest met het verplicht stellen van wiskunde voor toelating tot de pedagogische academies, de pabo's. Deetman besloot daar toe, nadat onderzoek had uitgewezen dat het bar en boos gesteld is met de rekenvaardigheden van de aspirant-leerkrachten. Het CDA vindt dat dit besluit moet worden teruggedraaid. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. TKNOLLEN MET BEN JfrAOmi JE CR wéRIXUiS! •ÜL/NCetmi '5 HfllS QINSTKL, DEN HAAG Op voor hand garanderen dat de minima er bij de invoe ring van een eenvoudiger belastingstelsel niet op achteruit zullen gaan, kan de operatie zélf op losse schroeven zetten. Minister Ruding reageerde hier mee gisteren op de una nieme wens in de Tweede Kamer in het debat over de voorstellen van de commissie-Oort. Als het veronderstelde koop krachtverlies ongedaan wordt gemaakt, zal dit volgens Fi nanciën tussen de 700 miljoen en 1,5 miljard gulden kosten. „Bovendien zijn er andere prioriteiten, zoals het verlagen van de toptarieven. Ik wil de financiële ruimte niet nu al verdelen", aldus Ruding. Ho norering van de wensen van de Kamer zal ook leiden tot het oplopen van het financie ringstekort van de overheid. Ook de overige wensen van VVD, CDA en PvdA worden volgens de minister nog altijd onvoldoende gecompenseerd. De voorstellen van de rege ringsfracties CDA en VVD la ten nog altijd een „gat" zien van ruim 1 miljard gulden. Bij de PvdA ligt dit bedrag rond de 750 miljoen. De wens van de gehele Kamer om de 125 miljoen die vrij komt als gevolg van het Ruding schrappen van de aanvullende arbeidstoeslag te besteden aan kinderopvang werd door de bewindslieden verworpen. „Dat vrijkomende bedrag is verrekend in het totale pakket van de commissie-Oort en dus niet beschikbaar voor kinder opvang", aldus minister De Graaf van sociale zaken. 30 april De koninklijke familie woont in de tuin van paleis Soestdijk de landelijke vie ring bij van het gouden hu welijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard. Koningin Beatrix en prins Claus brengen daarna een bezoek aan Breukelen voor het bijwonen van de feestelijkheden in verband met Koninginnedag. LUXEMBURG Het overleg over de Europese landbouwprij zen voor het komend seizoen zit nog muurvast. In de uitgangs posities die de afgelopen weken al werden ingenomen is nog geen verandering gekomen, zo bleek gisteren in Luxemburg bij een eerste onderhandelingsronde tussen de EG-ministers van landbouw. Het overleg is vandaag voortgezet. Het grootste probleem waarvoor de Raad staat is de herziening van het stelsel van heffingen die bijvoorbeeld de Duitse boeren compensatie verschaffen voor het concurrentienadeel dat zij lij den door de relatieve kracht van de Duitse mark. Anderzijds staan de Fransen, die heffingen moeten betalen als zij naar de Bondsrepubliek exporteren, erop dat de compensaties worden afgebroken. S MAASTRICHT Het ABP-proces bij de Maastrichtse rechtbank is inmiddels een welles-nietes-spel gewor-: den tussen officier van justitie Laumen en advocaat Pfeil, raadsman van hoofdverdachte Masson. Hoewel- de officier gisteren in zijn repliek zei de zaak niet in een dergelijke sfeer te willen laten verzanden, gebeur-; de het tegendeel. Laumen zaagde successievelijk alle poten onder de stoel van Pfeil vandaan en verwierp de. belangrijkste punten van diens pleidooi van twee we ken geleden. Laumen meent dat er voldoende bewijs is Ed Masson (64), de nog steeds geschorste directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, te veroordelen tot 4,5 jaar gevangenis straf, een boete van een ton en terugbetaling van 233.000 gulden „steekpenningen". Dit alles wegens het gesjoemel op diverse manieren door Masson met onroerend-goed-transacties. Pfeil vocht en vecht die stelling met alle mogelijke verweermiddelen aan. Op alle kernpunten in het felle verweer van de advocaat gaf officier Laumen gisteren een rustig antwoord. Dat Masson zich als directeur beleggingen niet of nauwelijks met onroerend goed; had ingelaten en dus niet schuldig kon zijn aan het gesjoemel daarmee, verwierp hij met de eigen woorden van Masson: „Als directeur beleggingen had hij het laatste woord in alle onroe- rend-goed-beleggingen van het ABP". Of hij zich met alles feitelijk bemoeide is volgens Laumen irre levant En ook de stelling dat Masson alleen maar goed was ge weest voor het pensioenfonds, veegde Laumen van tafeL Uit jaarverslagen bleek anders, zo stelde hij. Laumen reageerde simpel op de aantijgingen van Pfeil als zou de officier zonder redelijk vermoeden van schuld een onderzoek gestart zijn en vervolgens, geobsedeerd, zich als een terriër in de benen van Masson hebben vastgebeten zonder één spat bewijs. „Zou de Hoge Raad het bezwaarschrift van Masson tegen zijn dagvaarding verworpen hebben als er geen redelijk vermoeden van schuld aanwezig was geweest?", aldus de officier. „Ze haten mij, zei Tijl Uylenspiegel, en voegde er aan toe: maar ik heb het er ook naar gemaakt Haten, meneer de president doet het Openbaar Ministerie geen enkele van zijn cliënten. Ook deze verdachte niet. Dat Masson echter voor zijn gedrag de re kening gepresenteerd dient te krijgen staat voor mij als een paal boven water. Als er één persoon in Nederland is die er van overtuigd is dat deze verdachte het hem ten laste gelegde heeft gedaan, dan is het wel deze officier van justitie", aldus Laumen. Pfeil en Masson zelf in zijn laatste woord komen op 7 mei aan bod. Twee weken later volgt dan het vonnis in deze geruchtma kende steekpenningenaffaire. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Ja panse premier Yasuhiro Nakasone begint vandaag in Washington besprekin gen met onder andere president Reagan over de economische strafmaatre gelen die de VS tegen Ja pan hebben genomen. Japan heeft onder meer grote hoeveelheden halfgeleiders te gen een te lage prijs op de Amerikaanse markt gewor pen. De VS hebben daarop sancties ter waarde van onge veer 300 miljoen dollar afge kondigd die vooral de Japanse importen van televisies, com puters en gereedschappen be perken. Dat neemt niet weg dat Nakasone's grootste zorgen maandag al door president Reagan zijn weggenomen. Die laatste sloeg in een rede voor de Amerikaanse Kamer van Koophandel een uiterst ver zoenende toon aan. Reagan moet niets van protectionisti sche maatregelen hebben en hij gelooft als geen ander in het vrije marktmechanisme. Bovendien is de waarde van de dollar ten opzichte van de Japanse yen zover gedaald, dat niet alleen de Amerikanen, maar ook de Japanners grote handelsmoelijkheden onder vinden. Handelswet Toch wacht premier Nakasone een hoogst merkwaardige con frontatie in de Amerikaanse hoofdstad. Want uitgerekend tijdens zijn verblijf daar gaat het Amerikaanse Huis van Af gevaardigde stemmen over een nieuwe handelswet. Die zeer omvangrijke wet beoogt de Amerikaanse industrie en handel zoveel mogelijk te sti muleren en voorziet in o.m. een uitgebreid omscholings programma's voor werkne mers in de industrie. In de wet zijn evenwel ook een aantal protectionistische maatregelen opgenomen die voor president Reagan niet of nauwelijks aan vaardbaar zijn en die premier Nakasone met grote zorg ver vullen. Vooral het zogeheten Gephardt-amendement is zeer omstreden en wordt door de Reagan-regering als „volstrekt onaanvaardbaar" gekwalifi ceerd. Dat amendement eist van alle landen die een han delsoverschot met de VS heb ben, dat dat overschot met 10 procent per jaar wordt terug gebracht. Gebeurt dat niet, dan worden automatische te genmaatregelen in de vorm van handelsancties van kracht. De nieuwe handelswet is ai twaalf congrescommissies ge passeerd en daar in feite voor negentig procent aangenomen. De kans is groot dat ook het het Huis de wet compleet met het Gephardt-amende ment aanneemt. Dat zou de handelspolitiek van president Reagan volledig ondermijnen en zou met name Japan en an dere goedkope landen in het Verre Oosten in de grootst mo gelijke moeilijkheden brengen. Troef De indiener van het amende ment, Richard Gephardt, is één van de democratische pre sidentskandidaten. De afge vaardigde uit Missouri heeft met zijn amendement een hoogst belangrijke politiek troef uitgespeeld. De democra ten eisen al enkele jaren be schermende maatregelen om de neergang van de Ameri kaanse industrie tegen te gaan. Volgens de Amerikaanse vak bonden zijn al 400.000 indus triële banen verloren gegaart, als gevolg van de goedkope importen. De Reagan-regering handel op volledig open mark ten aan die situatie een einde kan maken. De democraten zeggen daarentegen dat be schermende maatregelen voor de Amerikaanse industrie no dig zijn om te voorkomen dat die volledig ineenstort Hulp Overigens hebben de demo craten vorige week ongewild hulp gekregen van de zeer hardnekkige Japanners. De Amerikaanse landbouwminis ter Lyng deed toen een ver geefse poging de Japanse markten open te breken voor rijst, vlees en zuidvruchten uit de VS.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3