ieidóc ©ouwnt Verzet in kabinet tegen verder snoeien Onderscheid RUDING STEUNT OPVATTING DUISENBERG iniek om „fouten i Staatscourant VS hebben overweldigende bewijzen tegen Waldheim Vergeefse zoekactie naar binnengesmokkeld vuurwapen Woensdag 29 april 1987 78e jaargang no. 23793 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijthoil Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur I J. Hallewas. Chel-redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6%BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)I. 0,64 per mm. kleintjes 1. 0,45permm. HET WEER Minder warm. Af en toe zon maar plaatselijk ook een bui. Minimumtemperatuur onge veer 10 graden. Middagtempe- ratuur omstreeks 18 graden. Matige zuidenwind. Tijdens het weekend aanzienlijk lage re temperaturen. Zon op: 6.13; onder: 21.03. Scheveningen hoog water 5.18 en 17.40; laag water 13.27 uur. Iterse doet niet aan verkiezingen /♦HOL De Surinaamse le- ler Desi Bouterse doet niet jn de algemene verkiezingen, 25 november in Suriname U gehouden. Dat heeft Bouter- Itlaard in een gesprek met de jandse Europarlementariër 1 Vergeer, die deel uitmaakte kh nog wel kandidaat stellen et presidentschap, maar als de iatische regels in acht worden ven is het zeer onwaarschijnlijk legerleider president wordt, Vergeer. f: Suriname: Nederland wil 4 diplomatie Botha is „ziek" van Nederland JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse za ken, Roelof Botha, heeft meer dan ge noeg van de Nederlandse opstelling ten opzichte van Zuid-Afrika. In een vraaggesprek waarvan vanavond frag menten worden uitgezonden in het Veronica actualiteitenprogramma Nieuwslijn verklaart Botha onder meer dat de Zuidafrikaanse regering „moe, dik, zat en ziek" is van de hou ding van Nederland. „Ik kan niet be grijpen hoe een beschaafd volk als het Nederlandse zo lang misleid kan wor den over de waarheid in Zuid-Afrika". Botha stelt daarvoor niet alleen de Ne derlandse media maar ook de Neder landse regering verantwoordelijk. Politie op fiets door Europa voor kankerbestrijding AMSTERDAM Veertig politiemannen uit geheel Nederland starten dinsdag 5 mei in Rome voor een monsterrit van ruim 2100 kilometer op de fiets. De route gaat van Rome naar Doesburg en is be doeld om veel geld in te zamelen voor de kankerbestrijding. De rennerskaravaan trekt door Italië, Zwitserland, Duitsland en Nederland. De laatste etappe, op zater dag 16 mei, loopt van de poltie-oplei- dingsschool De Boskamp te Leusden naar Doesburg. Iedere wielrenner die deze dag als gastrenner wil meerijden kan zich 's morgens tussen zeven en acht uur mel den bij bovengenoemde opleidingsschool, tegen betaling van 25 gulden. Kandidaat-diplomaat VS gevangen gezet WASHINGTON De Washing- ton Post in de Amerikaanse hoofd stad onthulde gisteren dat het Wit te Huis een hoge functionaris van de Amerikaanse Posterijen als am bassadeur naar Nederland had wil len sturen. Maar de man, Peter Voss, zou inmiddels wegens zwen del tot vier jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Het State Depart ment protesteerde indertijd met succes tegen de benoeming van Voss, tegen wie al verdenkingen bestonden. Hij had zich in 1980 in Ohio verdienstelijk gemaakt voor de verkiezing van Reagan. huw rins (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding van financiën acht extra bezuinigingen nodig, maar in het kabinet is daartegen veel verzet. Vandaag praat het kabi- het over de plannen van Ruding om volgend jaar nog eens 1,7 miljard te be zuinigen op de departa- mentele begrotingen we gens kostenoverschrijdin- gen. Het kan nachtwerk worden, aangezien de zwaarst getroffen minis ters: Deetman van onder wijs en Nijpels van volks huisvesting, niet van plan zijn nog verder op hun be grotingen te snoeien. Zij moeten samen ongeveer 1,3 miljard gulden bezui nigen. Voor de radio liet Ruding gis teren zelf merken dat hij twij felt of zijn voorstellen het in het kabinet wel zullen halen. Desondanks noemde hij het redelijk dat overschrijdingen op begrotingen daar ook wor den gecompenseerd. Komen de extra bezuinigingen er wel, dan ligt het kabinet wat betreft het terugdringen van het financieringstekort tot 5,25 procent in 1990 volgens Ruding „op koers". Hij steunt de pleidooien van dr. W. Dui- senberg, president van de Ne- derlandsche Bank, dat er meer bezuinigd moet worden en er geen ruimte is voor lastenver lichting. De twee regeringsfracties, CDA en VVD, hebben zich uitgesproken tegen de door Duisenberg als noodzakelijk genoemde extra bezuinigingen van vijf tot tien miljard in Pag. 3: CDA denkt nog maar niet aan lastenverlichting courant van 29 april 1987 een misdruk is. „Gelieve de oude exemplaren te vernietigen". Gemopper op de redacties, ui teraard. Want de overzichten voor de krant van 29 april wa- vermeldingen uiaar en inderdaad, ee- HAAG Paniek •morgen op het mi ne van binnenlandse Fouten in de ^courant! Nota bene ?t nummer met de kse wie ter gelegenheid Koninginnedag met intje of onderschei- wordt verblijd, pt liet men het pers- u ANP aan de kran- oorgeven dat de spe- editie van de Staats- el vaker idkanker )EN Het aantal ien in de westerse ld dat een melanoom meest bedreigende van huidkanker stijgt onrustbarend. :derland is het aantal ilen van huidkanker 1950 opgelopen van >t 300 per jaar. Mo- eel krijgt zes op de erdduizend mensen vorm van kanker. ïlijkt uit het proefschrift 3p mevrouw W. Bergman aag aan de Leidse univer- is gepromoveerd tot doc- i de geneeskunde. Absolu- lorwaarde voor genezing toogt mevrouw Bergman, •oegtijdige herkenning en adeling. Regelmatige in- ie van de huid van perso- net een verhoogd risico is iian de manieren waarop canker gevonden kan en. Volgens het proef- ft komt huidkanker in aide families relatief vaak wat te herkennen is aan inwezigheid van een be- l syndroom en veel bonte lervlekken. ren al klaar en, inderdaad, ge baseerd op de informaties uit de Staatscourant. Groot was dan ook de verbazing toen ruim een uur later het minis terie via het ANP liet weten dat het eerder gemelde bericht over een misdruk van de Staatscourant op een misver stand berustte. Er zouden daarom geen nieuwe exempla ren worden uitgereikt. Wat was er loos bij BiZa? De afdeling voorlichting, me vrouw Maas: „We kregen een telefoontje dat er vermoedelijk iets door elkaar was gehaald in de krant. Namen en onder scheidingen en zo. We hebben het onderzoek hiervan niet af gewacht en om de pers terwil- le te zijn meteen een bericht verspreid". „En toen?" „Toen bleek er uiteindelijk niets aan de hand te zijn". „Hoe kan dat?" „Dat weten we niet. Er werken zoveel schijven aan de Staatscourant". Pag. 4: Ridderorde voor Ger- rie Knetemann en Paul van Vliet Wachten opwerk Hekken dicht Heringa Dit beeld kon gistermiddag worden waargenomen bij de hekken van Woudenstein, waar FC Den Haag moest aantreden voor het restant van de competitiewedstrijd tegen Excelsior. Voor een handjevol kijkers, pers, officials en een paar verdwaalde toe schouwers vergrootte FC Den Haag in 34 minuten de afgebroken stand van 1-0 nog tot winst met 2-0. Paar gijzelt en mishandelt zwakbegaafde ZWOLLE De politie van Zwolle heeft gisteren een 32-jarige man en een 29-jarige vrouw uit deze gemeente aangehouden we gens gijzeling en mishandeling van een 19-jarige minder begaaf de jongen. Het paar had de jongen dronken gevoerd, hem met de dood bedreigd toen hij wilde vluchten en hem vervolgens ge trapt, geslagen en met een touw om de nek over de grond ge sleurd, waarbij hij inwendige kneuzingen opliep. Ze vernielden daarna zelf enkele van hun bezittingen en eiste van de vader van de jongen duizend gulden schadevergoeding. Deze alarm eerde na een mislukte bemiddelingspoging de politie, die de jon gen zonder problemen ophaalde. In Spijkenisse moest de politie bij een inval in een woning een 27-jarige vrouw en haar twee kinderen ontzetten, die daar sinds 10 april door de vader waren gegijzeld. Het echtpaar was gewik keld in een echtscheidingsprocedure. CDA: verhoging vakantiegeld bij uitkeringen kost niet veel DEN HAAG Het op- trekken van de vakantie toeslag voor uitkerings trekkers van 7,5 tot acht procent is niet duur. In het eerste volledige jaar bedragen de kosten 250 miljoen gulden, aldus de CD A-kamerleden Wol- ters, Terpstra en Gerritse in een door hen ingediend wetsvoorstel. Deze door het CDA berekende kosten wijken af van bereke ningen die op Sociale Zaken zijn gemaakt. Daar is becijferd dat een hogere vakantietoeslag in het eerste volledige jaar 375 miljoen gulden kost. Het CDA wil dat de verhoging van de vakantietoeslag voor uitkeringstrekkers op 1 mei van dit jaar ingaat. De koop kracht van de betrokkenen gaat daardoor met een kwart procent omhoog, volgend jaar ongeveer een tiende procent. Voor de sociale fondsen bete kent de hogere vakantietoe slag dit jaar een extra uitgave van veertien miljoen gulden, voor de rijksoverheid drie mil joen. De kamerleden zijn met het wetsvoorstel gekomen na de afwijzing door het kabinet van een motie van CDA'er Terp stra, waarin dezelfde eis was neergelegd. De laatste jaren is het vakantiegeld voor ieder een, behalve voor de uitke ringstrekkers, naar acht pro cent gegaan. Voor de motie stemden eind 1986 alle fracties in de Kamer behalve coalitie partner VVD. Kabinet en VVD hebben getracht het CDA van het indienen van het wetsvoorstel af te houden. Voetbal op TV N*d«riand 2 (vanavond 19.S5 uur) Voorronden Europeea kampioenschap: Nederland-Hongarije. 22.00 uur: Griekenland- Polen. Autobus met Nederlanders verongelukt ATHENE Twee Australi sche toeristen zijn om het le ven gekomen bij een ongeluk met een Nederlandse autobus in de buurt van het cultuur centrum Thermopylae bij de stad Lamia in midden-Grie kenland. Zestien vakantie gangers, onder wie acht Ne derlanders, liepen verwon dingen op. Volgens de Griek se politie verongelukte de bus door de gladheid van de weg als gevolg van stromen de regen en een te grote snelheid. De bestuurder was een 52-jarige Nederlander. Namen van slachtoffers zijn niet bekend gemaakt. WASHINGTON/WENEN Het onderzoek van het Amerikaanse ministerie van justitie naar het oor logsverleden van de Oos tenrijkse president Kurt Waldheim, heeft zulke „overweldigende" bewij zen opgeleverd dat de Verenigde Staten geen an dere keus bleef dan hem de toegang tot het land te ontzeggen. Minister van justitie Edwin Meese zei dat Waldheim nog wel in zijn functie als presi dent onder bescherming van diplomatieke onschendbaar heid kan worden uitgenodigd. Waldheim zelf heeft gisteren verklaard dat hij een „rein ge weten" heeft. „U kunt mij ver trouwen," hield hij zijn land genoten voor in een toespraak. „Laat mij aan u benadrukken dat er geen bewijs kan zijn van schuldig gedrag," zei Waldheim. „Ik stond aan de kant van degenen die ijverden voor vrede," voegde Wald heim er aan toe. „Eerst als di plomaat voor ons vaderland. Vervolgens tien jaar als secre taris-generaal van de Verenig de Naties." Hij noemde ae Amerikaanse beslissing „ont hutsend en onbegrijpelijk". Pag.7 „Wie durft nog met Waldheim op de foto?' (ADVERTENTIE) Alles voor uw tuin en op 30 april de gehele dag graag tot uw dienst garden centre bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIES) Mededeling voor onze abonnees In verband met KONINGINNEDAG zijn onze kantoren op 30 APRIL de gehele dag gesloten. Direktie Sijthoff Pers ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Overal in Nederland valt vandaag gestadig de eni ge, jaarlijks terugkerende regenbui, waarvoor geen bewolking nodig is. Waarvoor integendeel juist het Oranjezonnetje dient te schijnen. De traditionele lintjesregen daalt weer over ons neer. Heel wat ea rn ara's klikken om gelukkige gezichten van de ge decoreerden, al of niet in groepsverband, voor het nageslacht vast te leggen. Vergeten is de paniek, die gisteren ontstond, toen men meende, dat de Staatscourant vol fouten zou staan. Vandaag staan de geridderden in de krant met naam en toenaam. Onderscheid moet er zijn. Wist u, dat u zichzelf ook kunt onderscheiden? Door - als u nog geen abonnee bent - voortaan de Leidse Courant te gaan lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. rdachten roofoverval ingesloten )EN De Leidse politie heeft gistermiddag drie Leide- I ingesloten, die ervan worden verdacht een gewapende •verval te hebben gepleegd in een woning aan de Reigers- De overval werd in de nacht van maandag op dinsdag ge ld. De daders overvielen de bewoners, een man van 42 en 'rouw van 46 en namen voor enkele tienduizenden guldens ien mee. Tijdens de overval viel een schot de hand van het signalement is gisteren gezocht naar drie ïnaars, bekenden van de politie. Met assistentie van het ar- tieteam van de Rijkspolitie werden invallen gedaan in ze- Voningen. Een verdachte, een 35-jarige man, werd rond een tangehouden in zijn woning. Een uur later werd in een kof- op een 36-jarige Leidenaar aangehouden. Gistermiddag om vier kwam een 26-jarige zich melden op het politiebureau, 'erdachten zijn ingesloten. Vandaag wordt begonnen met 'erhoor. IN HUIS VAN BEWARING TE SCHEVENINGEN: DEN HAAG Een dertigtal gestichtswachten heeft giste ren het gehele Huis van Bewa ring in Scheveningen uitge kamd op zoek naar een vuur wapen dat de inrichting zou zijn binnengesmokkeld. De zoekactie, die van 's morgens zeven tot 's middags vijf uur duurde, leverde echter geen wapen op. Wel vond men een bedrag van 10.000 gulden en een kleine hoeveelheid heroï ne in de cellen. Tot de groot scheepse inspectie werd vol- rieuze geruchten dat opnieuw een vuurwapen het complex zou zijn binnengesmokkeld". Zoals bekend slaagden vier zware jongens er augustus 1986 in met behulp van twee vuur- gens een woordvoerder van wapens uit de zogenaamde Bl- het ministerie van justitie be- vleugel van het gevangenisge sloten naar aanleiding van „se- deelte te ontsnappen. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1