Itodb&Qowuvnt „Ik kon amper mijn pen vasthouden STAD OMGEVING Handig 'miniburo' a juccesvolle inhaalmanoeuvre in strijd om kabelkrant Veertig jaar in dienst "OOK INLEIDEN WOEDT EXAMENKOORTS WOENSDAG 29 APRIL 1987 PAGINA 13 jrtverkoop popconcerten Groenoordhallen EN De kaartverkoop voor de popconcer- -ie U2 en Prince dit voorjaar in respectieve- Dtterdam en Utrecht geven, is verplaatst van JVV-kantoor op het Stationsplein naar het 5Tn van de Groenoordhallen. Daartoe heeft de /fcesloten na aanleiding van regelmatig terug- __de klachten over ongeregeldheden bij de jjprkoop van kaarten bij het VVV-kantoor op i^ationsplein. Aan de achterzijde van Groe- s,hallen worden twee speciale loketten ge- De wachtruimte is geheel overdekt. Omdat «plaatsing van de kaartverkoop naar de "loordhallen voor de VVV nogal wat organi sche gevolgen heeft, zal dat alleen gebeuren "icerten waarbij erg veel publiek wordt ver- De kaartverkoop voor het concert van U2 1 zaterdag 2 mei om 9.00 uur en voor Prince lag 9 mei om 9.00 uur. LEIDEN De heer Th. van der Zeeuw heeft vanmiddag in de Engelberta Hoeve het feit ge vierd dat hij veertig jaar in dienst is van uitgeverij Stenfert Kroese B.V. Hij begon bij het bedrijf als magazijnchef en klom op tot hoofd van de afdeling verkoop. Bovendien is hij binnen het be drijf actief op het gebied van het personeelswerk. Burgemeester C. Goekoop verraste Van der Zeeuw vanmiddag met een ko ninklijke onderscheiding. Hij kreeg de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Walenkamp weg bij Omroep Rijnland LEIDEN J. Walenkamp treedt af als voorzitter van Omroep Rijnland. Walen kamp zegt het voorzitter schap van de omroep niet langer te kunnen verenigen met een drukke baan bij de NMB en met zijn voorzitter schap van de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad. Walenkamp was een van de genen, die zich erg hebben ingezet voor de oprichting van Omroep Rijnland. Hij wordt opgevolgd door J. van Leeuwen, de voormalige wethouder van Voorschoten. Bestelauto uit koers LEIDEN Een 37-jarige automobi list uit Amsterdam is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeluk op rijksweg 4. De man reed in de rich ting van Amsterdam en kwam door onbekende oorzaak terecht op de in- voegstrook, waar een vrachtwagen reed, die werd bestuurd door een man uit Valkenburg. De bestelauto botste tegen de achter zijde van de vrachtwagen. De be stuurder van de bestelauto is met een gebroken enkel en met inwen dig letsel overgebracht naar het Dia- conessenhuis. Zijn auto is geheel ver nield. Volgens de politie is het niet helemaal duidelijk waardoor de man op de invoegstrook terechtkwam. Mogelijk is hij onwel geworden of in slaap gevallen. gestolen LEIDEN Een dieselaggregaat met een nieuw- waarde van onge veer 8000 gulden is gisteravond ge stolen uit een werkkeet aan de Europaweg. Het apparaat is eigen dom van een be drijf uit Hoofd dorp dat aan de Europaweg bouw werkzaamheden verricht. Getuigen hebben rond tien uur een auto ge zien bij de keet. Bijtende honden LEIDEN Een 33-jarige man is gisteravond rond kwart over zeven gebeten door een loslo pende Rotweiller in de omgeving van de Bui zerdhorst. De man is in het Diaconessenhuis be handeld. De eigenaar van de hond was volgens de politie niet thuis. Zondag werd een echtpaar gebeten door Her dershonden. De 44-jarige man en zijn vrouw zijn voor behandeling overgebracht naar het AZL. Rond tien voor half een zondagnacht lie ten de man en zijn vrouw hun hond uit in de Van der Duinstraat. Een buurman liet ook zijn hond uit, maar dit dier was niet aangelijnd. Toen het beest zijn soortgenoot zag, sprong hij op hem af. Er ontstond volgens de politie een flinke vechtpartij. De 44-jarige Leidenaar wilde de honden scheiden en liep hierbij enkele hon denbeten op, bovendien werd hij door zijn ei gen hond over de straat gesleurd. Ook de vrouw werd gebeten. Studenten houden Muiderkring wakker LEIDEN Verschillende bewo ners van de Muiderkring hebben vannacht bij de politie geklaagd over geluidsoverlast. De herrie werd veroorzaakt door een ge luidsinstallatie in de IJshal aan de Vondellaan. Daar vierden on geveer 4000 studenten feest. De eerste melding kwam bij de poli tie binnen rond middernacht. Agenten namen een kijkje en vonden het geproduceerde geluid „aanvaardbaar". Later kwamen nieuwe meldingen binnen en toen bleek dat in de omgeving van de Muiderkring de muziek goed te horen was. De organisatie van het feest kreeg de opdracht de muziek zachter te zetten. geiEIDEN Van de Olympi- :he Spelen naar de kaartver- voor het concert van de aippgroep U2. Dat was zo on de overgang die de van et St. Agnes College gister maakten tussen de htxamenzaal in en het zonover- toten grasveld voor de school, tien voor half vier geno- ;n Wilbert Bongers en Domi nique Heruer uit Leiderdorp, nt(ayo Pusscher uit Oegstgeest £jn Marty Geerlings uit Nieuw gennep van de zon. De mees ven van de 80 Havo-leerlingen 1 'an de rooms-katholieke scho olgemeenschap aan de Ey- r aerspoelstraat waren toen ^og bezig met de verklaring an de Nederlandse tekst over nut van de Olympische waar ze van half twee bt half vier de tijd voor had- \en. Het was het tweede exa- inonderdeel voor de Havo- irlingen, gistermorgen stond tandelskennis en recht op het infrogramma. Voor de leerlin gen van het atheneum en het gymnasium is het examen maandag al begonnen, van daag hebben de mavo-leerlin gen hun eerste centraal schrif telijke examens gemaakt. Wilbert, Dominique, Hayo en Marty, de vroege vogels van het St. Agnes-college, praten op het grasveld voor hun school niet of nauwelijks na over de tekstverklaring. Mar ty: „Je kunt moeilijk vergelij ken, omdat je bij heel veel vragen een gedeelte van de tekst met eigen woorden moest schrijven". En boven dien zijn er leukere gespreks onderwerpen, zoals de kaart verkoop voor het concert van U2, die zaterdag begint. Soos Direkt naar huis gaan ze niet. „Morgen moeten we een op stel maken voor Nederlands en een Engelse tekst, daar hoef je toch niets voor te le ren". Hoe later het wordt, hoe meer leerlingen bij hen ko men zitten. „Dat zijn de gezel lige lui", beweert Marty. De vier vinden het heerlijk dat de zon schijnt, ook al is dat juist in hun examentijd. „Ik leer gewoon 's avonds en overdag ga ik in de zon zitten", vertelt Marty. Dominique Heruer zegt: „Ik leer nu in de zon". De vier Havo'ers zijn wat je noemt ervaren in het examen afleggen. Twee jaar geleden haalden ze hun mavo-diplo ma, ook op het Agnes-college. „Een heel gezellige school", vinden ze dat. „We doen veel dingen buiten de lessen om", vertelt Dominique. „Er wor den sozen georganiseerd en culturele avonden en feesten". Mardy, lid van de feestcom missie, vult aan: „De leraren komen ook naar de soos die een keer in de maand op vrij dag wordt gehouden. Dan dansen en praten we met el kaar". „Naarmate het examen dichterbij kwam, werd de sfeer beter", vindt Hayo. „Dat komt omdat je allemaal met hetzelfde probleem zit". „Zak ken of niet zakken", verklaart Wilbert Bongers. Zakkersfeesten Juist omdat het zo gezellig is, vinden de vier het jammer dat er onder het hoofdstuk St. Ag nes-college een streep wordt gezet als ze slagen voor het examen. Mardy gaat naar de Meao in Amsterdam. „Een noodoplossing", zegt ze. „Ik weet helemaal niet wat ik moet gaan doen, en omdat je nog wat aan een Meao-oplei- ding hebt, heb ik me daar voor opgegeven. Wilbert gaat naar de Hogere Technische School in Haarlem. „Mijn hob by is knutselen. Mijn broer heeft ook op die school geze ten, en hij vond het een leuke school. Hayo gaat „Prins Willem Alexander nadoen", zoals Mardy het noemt. De 19-jarige Oegstgeester gaat proberen zijn vliegbrevet A te halen. Liever was hij naar de Rijks luchtvaartschool gegaan, maar „daar was ik elf dagen te oud voor. De cursus begint 30 sep tember en dan moet je nog 19 zijn. Ik ben dan al elf dagen 20". Dominique blijft in Lei den. Ze gaat de opleiding voor logopediste volgen. Maar voorlopig is het nog niet zover. Op dinsdag 12 mei heeft het laatste Havo-examen plaats. Twaalf leerlingen van het Agnes-college moeten dan laten zien wat ze weten van het vak muziek. En dan is het tijd om te feesten. „Er komt een eindfeest voor de hele school", weet Marty Geer lings. En er worden uiteraard examenfeesten gehouden. „Zakkersfeesten", zegt Marty somber. Dominique gaat „pro fiteren": „Ik geef zelf geen feest, maar ga wel naar ande ren toe". Louise Op het muurtje rond het plein van de Louise de Coligny scholengemeenschap zitten Christa Snik, Sandra van Hel den en Sylvia Kreuse. Drie 17-jarige Leidse Havo-exa menkandidaten, die de Neder landse tekst „moeilijk" von den. „Het ging steeds over hetzelfde, en je moest goed na denken over de vragen, die waren moeilijk gesteld". Sylvia was erg zenuwachtig: „Ik kon amper mijn pen vast houden, en ik heb er nu ook rugpijn bij van de zenuwen". „Dat komt denk ik omdat het onbekend is, je weet niet wat je te wachten staat". Na het examen gaat het drietal eerst werken, bij de bakker, bij uit zendbureaus of wellicht bij een recreatiepark. „En daarna gaan we vakantie vieren". De vervolgopleidingen vormden een probleem voor het drietal. Sylvia wilde naar de Heao of naar de School voor de Jour nalistiek. „Maar daar was ik te jong voor". Christa denkt dat ze „dit jaar over moet doen", maar als ze tóch slaagt, dan wil ze naar het atheneum. Sandra gaat werk zoeken. „Als secretaresse of zo, dat lijkt me wel wat". Voor een cursus of opleiding heeft ze zich niet opgegeven. Met een grijns zegt ze: „Niet nodig. Ik »d". VAN DIJK Bouw kantoor RZLA vordert gestaag De bouw van het nieuwe kantoor van het Regionaal Zieken fonds Leiden Alphen (RZLA) aan de Ka- naalweg vordert ge staag. Het gebouw moet volgens de plan ning in februari 1988 worden opgeleverd, maar een woordvoer der van het bedrijf sluit niet uit dat de oplevering al wat eer der zal plaatsvinden. Het pand beslaat 6.100 vierkante meter. De 225 medewerkers van het ziekenfonds zijn nu nog gehuisvest in kantoren in Voor schoten en Alphen. Sinds 1 januari 1985 vormen de zieken fondsen „Alphen en Omstreken" en „Lei den en Omstreken" de RZLA. Na de fusie besloot het bestuur dat er één gebouw moest komen voor alle werknemers. Bij de bouw van het nieuwe onderkomen wordt rekening ge houden met een mo gelijke fusie van de RZLA met het Cen traal Ziekenfonds Haarlemmermeer. Een gedeelte van het pand, 1.400 vierkante meter, wordt opgezet in „ruwbouw". Hier kunnen de medewer- kers van het Centraal Ziekenfonds Haarlem mermeer tezijnertijd worden gehuisvest. „Dat is echter nog lang niet zeker. Dat punt moet nog be sproken worden", al dus een woordvoer der van de RZLA. De beide dagelijkse be sturen van de zieken fondsen hebben 18 maart een verklaring JBL,. ondertekend waar door de besprekingen nu offcieel zijn. Nage streefd wordt om de fusiebesprekingen voor 1 januari 1990 te hebben afgerond. Ministerie moet beleidsvoorbereiding vaker uitbesteden LEIDEN Het ministerie van financiën zou vaker beleids- voorbereidende analyses moe ten uitbesteden. Daarvoor pleit te mr. C. van Raad vandaag bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in het internationaal belasting recht aan de Leidse universiteit. Volgens Van Raad past een der gelijke uitbesteding in de af slankingsoperatie van het amb tenarenapparaat, werkt het kos tenbesparend en kan gebruik worden gemaakt van kennis en ervaring die het departement niet heeft. De internationale re der- niet meer binnen de betreffende af delingen op een departement geremiseerd kunnen worden, aldus Van Raad. Hij wees op de gunstige ervaringen in de Vere nigde Staten met het uitbeste den van vervaardigen van zoge naamde Regulations, een soort uitvoeringsbeschikkingen. Daarvoor worden gespeciali seerde afdelingen van juridische en fiscale beroepsorganisaties, advocatenkantoren en fiscale advieskantoren en universitei ten ingeschakeld. gelgevirig is tegenwoordig c mate complex dat die vaak i Bevrijdingscollecte Het Chili Front Leiden houdt van 4 tot en met 9 mei zijn jaarlijkse Bevrij dingscollecte. De op brengst is bestemd voor het Chileense volksverzet tegen de militaire dicta tuur. Met het geld worden tevens enkele projecten ondersteund in de stad Concepción. Bedevaart Het Banneuxbestuur van het bisdom Rotterdam verzorgt een tweedaagse bedevaart Banneux-Notre- Dame. Het vertrek is op zaterdag 23 en 24 mei van uit onder andere Leiden en Noordwijk. De kosten voor deelname bedragen 135 gulden. Het aanmel dingsadres in Leiden is: Zr. Conrada, tel. 893621. Bijscholingscursus Twintig deelnemers aan de eerste bijscholingscur sus in de Leidse regio in het kader van het project Scholing en Wederinscha- keling in Ziekeninrichtin- fen ontvangen op 29 april et bij de cursus behoren de getuigschrift. Het pro ject heeft ten doel de be roepskennis van verpleeg kundigen, die meer dan vijf jaar hun beroep niet hebben uitgeoefend, zo op te frissen dat zij hun oude beroep in een zieken- of verpleeghuis weer kunnen hervatten. Puppies De Pink Puppies, de jon gerengroep van de Leidse Werkgroep Homosexuali- teit (LHW), houden 3 mei een avond over homo-jon geren in Groot Brittanië. Er wordt een video ge draaid en er is een moge lijkheid tot discussie. Aan sluitend is er een New Wave Party. Jongeren tot 26 jaar zijn vanaf 19.30 uur welkom in De Kroon, Langegracht 65. )PGEMAAKT BED" WEER OVERHOOP GEHAALD DEN Sijthoff Pers, uit- >ter van onder meer de se Courant, heeft deze A succes gehad in de po en om alsnog mee te din- naar het uitzenden van kabelkrant in de Leidse Het algemeen bestuur de gemeenschappelijke re- ig Antenne- en Energie- ziening, het samenwer- isverband van gemeenten ,3e ontvangstmast in Oegst- t beheren, heeft het ak- ;d tussen Omroep Rijn- het Leidsch Dagblad en dagelijks bestuur van de eenschappelijke regeling r opengebroken. Er zal op- iw worden onderhandeld f het gebruik van een ka- voor lokale televisie en ïlkrant en dat vooral dank le inhaalrace van Sijthoff misstap van het dagelijks uur van de gemeenschap- te regeling is daarmee net op tijd voorkomen, dagelijks bestuur, onder ing van de Leidse wethou- Jos Fase, kreeg de dag na verschijnen van het voor- om Omroep Rijnland en Leidsch Dagblad op de ka- toe te laten al de wind van )n. Omroep-voorzitter J. enkamp bespeurde tal van tlijke onjuistheden in het voorstel. De ernstigste was wel dat er nog helemaal geen ak koord tussen Omroep Rijnland en het Leidsch Dagblad was, zoals werd voorgespiegeld. Het dagelijks bestuur sprak voor zijn beurt, een verwijt dat het afgelopen maandagavond in het raadhuis in Oegstgeest tij dens de vergadering van het algemeen bestuur eveneens voor de voeten kreeg gewor pen. Het dagelijks bestuur had vol gens de meeste leden van het algemeen bestuur zich met overgave aan het Leidsch Dagblad vastgeklampt en een andere serieuze kandidaat voor het uitzenden van een kabelkrant, Sijthoff Pers, nuk kig de rug toegekeerd. De ar gumenten om die houding te legitimeren waren niet erg sterk, zo was een groot deel van het algemeen bestuur van oordeel. Ten eerste zou Sijt hoff Pers meer op de regio Den Haag dan op de regio Lei den georiënteerd zijn. Het feit dat Sijthoff Pers in de Leidse regio onder meer het dagblad de Leidse Courant en het huis- aan-huis blad De Leidse Post/ Zuid-Holland Post uitgeeft, werd daarbij kennelijk over het hoofd gezien. Ook zou het aanbod van Sijthoff Pers te weinig gedetailleerd zijn. Het vele overleg dat tussen Om roep Rijnland, het Leidsch Dagblad en de gemeenschap pelijke regeling plaats vond om tot overeenstemming te komen, geeft al aan dat veel details met de betrokken par tijen geregeld moesten wor den. Een diepgravend voorstel had om die reden dan ook weinig nut. Het argument waarmee het dagelijks bestuur het hart- stochtelijkst schermde Sijt hoff Pers was te laat met een aanbieding doet ook wat merkwaardig aan als simpel weg de data in het voorstel be keken worden. Het Leidsch Dagblad kwam op 23 januari met een voorstel voor uitzen ding van een kabelkrant. Sijt hoff Pers stuurde op 9 februari een aanbieding, nog geen tweeëneenhalve week na het aanbod van het Leidsch Dag blad. In die tijd was alles ken nelijk al geregeld met het Leidsch Dagblad, zo zou uit het gebruikte argument gecon cludeerd kunnen worden. En dat terwijl in het zelfde voor stel werd gemeld dat het eer ste overleg tussen het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland over het gebruik van het ka naal pas op 13 februari plaats vond. De opmerking van Fase dat er al jaren overlegd werd met het Leidsch Dagblad kwam wat in dat licht wat merkwaardig over. Het algemeen bestuur trapte dan ook op de rem. Het „opge maakte bed" waar Omroep Rijnland en het Leidsch Dag blad volgens het Leidse raads lid J. Hoekema instapte, werd weer overhoop gehaald. Een ontwikkeling die de Leidsch Dagblad-vertegenwoordigers met stijgende ergernis gade sloegen, maar met tevreden geknik werd ontvangen in de contreien van Sijthoff Pers en de Leidse Courant. Sijthoff Pers beschikt al over een vol ledige studio met apparatuur voor de uitzending van een kabelkrant. Voor de Avond bladen Combinatie Rotterdam (een samenwerkingsverband van het Rotterdams Nieuw- blad en Het Vrije Volk) wordt een dergelijke kabelkrant al verzorgd, maar een beoogd projecten in Zoetermeer ging door tegenwerking van de plaatselijke politiek niet door. Plannen zijn er vooralsnog voor de gemeenten Rijswijk en Den Haag. Apparatuur en per soneel zijn derhalve op dit mo ment niet erg rendabel. Een Leidse kabelkrant kan dat enigszins ondervangen. Bo vendien tracht Sijthoff Pers uiteraard haar marktaandeel in de Leidse regio te bescher men. Een kabelkrant van con current Leidsch Dagblad met reclame zou een onwel kome ontwikkeling zijn. Het openbreken van het voor stel van het dagelijks bestuur is dan ook precies wat Sijthoff Pers beoogde. In dat streven paste anderhalve week gele den dan ook een onverwachte overeenkomst met de Stich ting Kabelnet Merenwijk (SKM). De enige particuliere machtiginghouder in Neder land had geheel zelfstandig een principe-overeenkomst ge sloten met Sijthoff Pers over de doorgifte van een kabel krant. Als er overeenstem ming met het Leidsch Dagblad zou zijn, zou de kabelkrant van Sijthoff Pers ook in de Merenwijk te zien zijn. Een op het oog merkwaardige actie, want de Merenwijk is met „slechts" 5.600 aansluitingen niet direct commercieel aan trekkelijk om alleen daar een kabelkrant uit te zenden. Een overeenkomst ook waarvan het Leidsch Dagblad niet wak ker zou liggen. Toch had Sijt hoff Pers haar redenen voor de overeenkomst met de SKM, want de uitgeverij liet met deze tactische zet wel zien een serieuze kandidaat voor een kabelkrant te zijn. De uitgeve rij benaderde apart nog eens schriftelijk alle leden van het dagelijks bestuur. Met het be oogde resultaat. Aan de opdracht van het alge meen bestuur om opnieuw te gaan overleggen met het Leidsch Dagblad, Sijthoff Pers en Omroep Rijnland zitten nogal wat haken en ogen. De houding van hef Leidsch Dag blad zal na het voorgaande niet erg welwillend zijn en bo vendien wordt het aantal uren dat de drie partijen elk kun nen krijgen vrij beperkt. Uit wijken naar een kanaal waar al een zender actief is, brengt de nodige technische proble men met zich mee. Als het overleg mislukt, zal het alge meen bestuur zich in juni weer met een schone lei over de problematiek buigen. Al met al is duidelijk dat de invoering van de kabelkrant voorlopig op zich laat wachten. Dat tot droefenis van kabel- voorzitter Fase, die graag per 1 juli een kabelkrant van het Leidsch Dagblad op het scherm had willen bewonde ren. Voor het algemeen be stuur telde een meer welover wogen besluitvorming even wel zwaarder. Enerzijds onder het verheven motto van „plu riformiteit van de pers". Maar anderzijds omdat twee tegen elkaar opbiedende concurren ten een leuke extra bijdrage voor de kas van de gemeen schappelijke regeling kunnen betekenen. PAUL VAN DER BIJL Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Postcode/plaats:. Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ftzidócSomcmt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13