„Miep van Santen": Wij deden alleen onze plicht jan Eekelen tegen dubbele nuloptie Herinneringen aan Anne Frank te boek gesteld: Britse spionagedienst beraamde moord Nasser That will do" mogelijk fatale woorden voor Herald Franse minister strijdt tegen „bloot en vies" .At» MKISS ■Mnoitdm fjlthou hnf mttr uit nooiuil lyn.zuljt 1 lot op dt bodim met] fin i Ci ttruf1 j StCw^_ jeristen moeten Lanka verlaten" MBO Toeristen op Sri Lanka hebben anonieme huwingen gekregen het eiland te verlaten „om- er nu een oorlog wordt gevoerd". De regering »en diepgaand onderzoek ingesteld naar de dreige- n, omdat wordt gevreesd dat de toeristenindustrie ernstig wordt benadeeld. Een aantal reisonder- gen heeft inmiddels de reizen naar Sri Lanka, strijden voor een onafhankelijke staat, af- it offensief van het Srilankaanse leger tegen Ta- jders in het noorden en oosten zijn vierhonderd jj omgekomen. De voorlichtingsdienst van de rege- ieeft dit gisteren bekend gemaakt. De verzetsstrijd •amils, die een minderheid vormen van nog geen jj procent van de bevolking en zich gediscrimi- voelen, laaide vier jaar geleden op. Sindsdien zijn in 5.500 mensen omgekomen. Roeiend de oceaan over De Ier Tom McCle- an (43) zwaait vanuit zijn nieuwe boot, waarmee hij binnen kort samen met hond Bosun de Atlantische Oceaan gaat oversteken. Hij vertrekt vanaf het Canadase New Foundland. McCle- an wil het record verbreken van de Fransman D'Abovil- le die in bijna 72 dagen de oceaan overstak. De Ier maakte de over steek ook al in 1969. Vliegstaking Spanje afgelast MADRID De Spaanse luchtver keersleiders hebben gisteren hun plan om op een aantal dagen in mei een staking van 24 uur te hou den, afgelast. Hiertoe werd beslo ten nadat met het ministerie van vervoer overeenstemming werd bereikt over verbetering van ar beidsomstandigheden. Met het mi nisterie is overeenstemming be reikt over de vermindering van het aantal werkuren per jaar van 1.500 tot 1.200, en betere voorzie ningen op het gebied van de ge zondheidszorg. Spanje is de afgelo pen weken al zwaar getroffen door stakingen bij diverse luchtvaart maatschappijen. Oostenrijk geschokt na maatregel tegen Waldheim „We voelen ons diep verraden' WENEN In Oostenrijk is geschokt en verontwaardigd gerageerd op het Amerikaanse besluit Waldheim als privé persoon tot „ongewenst" burger te be stempelen. „Dit is een zeer ernstige en onthutsende gebeurtenis voor de rege ring en heel Oostenrijk", verklaarde kanselier Franz Vranitzky gisteren. De Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, Karl Blecha, zei in een vraagge sprek met de Oostenrijkse televisie in Brussel dat hij nog steeds uit het veld geslagen was en dat heel Oostenrijk zich diep verraden voelde. Waldheim zelf noemde het besluit in strijd met de „rechtsbeginselen van de beschaafde wereld volgens welke niemand schuldig kan worden verklaard zolang daarvoor geen bewijzen zijn". In een rede tijdens een receptie voor leden van het Oostenrijkse parlement verklaarde de vroegere president, die tien jaar secretaris-generaal van de Verenigde Naties is geweest, dat hij ondanks alle beschuldigingen een l„zuiver geweten" heeft. De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, Alois Mock, hekelde het besluit Waldheim te weren, omdat het „niet op bewij zen", maar op „verdenking" gebaseerd is. Mock zei dat zijn regering zich nog over verdere diplomatieke stappen zal beraden. werken aan Iferentie llden-Oosten Twee Iraëli- Hgbladen schreven giste- iit de Verenigde Staten j een ontwerpovereen- klaar hebben voor een ijtionale vredesconferen- jor het Midden-Oosten. >»r Peres bezoekt Was- fo volgende maand en lwerd gemeld dat de VS en ook de Jordaanse ko- ïoessein over te halen te komen, ministerie van bui- Ise zaken in Israël, noch (nerikaanse ambassade commentaar geven op (chten in de kranten. sluit alle kantoren van estijnse Bevrijdingsorga- nadat de Palestijnse ale Raad (PNR) in Al- jesloot de banden met id te verbreken, vanwe- t Camp-Davidakkoord Israël. PLO-voorzitter was persoonlijk tegen fbreken van de betrek- I, maar zou de eenheid i de PLO belangrijker i gevonden. De hardere iHdie de PLO gaat varen i een kans op een vredes- i ïntie in het Midden opnieuw kleiner. Israël t met de „terreurbewe- i rond de tafel te gaan zit- II de PLO weigert op 1 eurt Israël te erkennen. ilgische minister Tinde- Stet namens de EG het 1 met de PLO en Jorda- aezen vinden ;n Boeddha Archeologen heb- een grot buiten Peking van het gecremeerde Boeddha gevonden. sben Chinese functiona- vanmorgen gezegd. De deine korreltjes, uiterst relikwieën in het listische geloof, lagen in j>t in de Shijing-berg in pekwieënkistje met ins- De vondst dateert al gjovember 1981, aldus Tühaoliang, vice-voorzit- de Chinese Boeddhisti- Vereniging. Zhou ver- e dat men de vondst ge- neef t gehouden totdat er leid over bestond dat de Bruinachtige stukjes ter een rijstkorrel in- „sartras" zijn, gecre- resten van het lichaam Idha. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS „Toen ik het dagboek van Anne in mijn bezit had heb ik het nooit gelezen. Ik heb al tijd gezegd, het is van Anne en van niemand anders. Er waren men sen die het graag wilden lezen. Maar ik wilde dat niet. Ik heb mijn eigen nieuwsgierigheid kun nen remmen. Later be greep ik dat als ik het wel had gelezen, ik het dagboek zou hebben moeten verbranden. Om dat Anne adressen geeft van mensen die onderge doken waren". Lang heeft ze gezwegen, me vrouw Miep Gies uit Amster dam. Tussen 6 juli 1942 en 4 augustus 1944 verstopte ze in het nu wereldberoemde „Achterhuis" aan de Prin sengracht 263 de joodse fami lie Frank. Toen de nazi's Anne en haar familie hadden opgepakt vond Miep het dag boek. Ze bewaarde het in een la van haar bureau „in af wachting van de terugkeer van Anne....". Mevrouw Gies en haar echt genoot waren gisteren ere gasten op het Institut Neer landais. Daar verzorgde de grote Franse uitgever Cal- mann-Levy een receptie in verband met het uitkomen van de Franse vertaling van Miep Gies „Herinneringen aan Anne Frank", dat op 5 mei ook in Nederland uit komt. Tussen de vele han den, die de verzetsvrouw en haar man schudden, ook die van Harlem Desir, de oprich ter van de populaire Franse anti-racisme-organisatie „SOS Racisme". De 78-jarige mevrouw Gies is wat bé^uusd onder de golf van publiciteit die over haar heen is gekomen. „Eigenlijk heb ik dit boek nooit willen schrijven", bekent ze. „In Amerika hadden ze beloofd dat het maar een klein boek je zou worden en daar heb ik na veel aandringen mee in gestemd, maar dit....U moet begrijpen dat er in Nederland duizenden mensen zoals wij zijn geweest. Miep Gies is niemand bijzonders. Mijn man en ik hebben alleen onze plicht gedaan. Meer niet. Wij hebben dan toeval lig een familie Frank in huis gehad. Maar er waren zoveel anderen. Zoveel Nederlan ders hebben gedaan wat wij gedaan hebben". In Herinneringen aan Anne Frank vertelt Miep Gies over haar jeugd in Oostenrijk (ze is geboren in Wenen), haar reis naar Nederland, het hu welijk met Jan en het be langrijkste deel de oorlog, waarin ze het opnam voor de joden. Het boek is tot stand gekomen op aandringen van de Amerikaanse journaliste Alison Leslie Gold. Die had Miep Gies in Amsterdam op- §ezocht omdat ze aanvullen- e informatie wilde van „Miep van Santen", zoals Miep Gies ontvangt in New York de eerste Courage tot Care-onder- scheiding voor het in huis nemen van joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Haar man Jan (midden) kijkt toe. Anne haar in het dagboek noemt. „We wisten niet dat die me vrouw Gold met wat we ver telden naar een uitgever zou gaan. Die wilde het verhaal van een familie in Amster dam, die joden had verstopt. „Er zijn zoveel families", zei ik. „Ja", zeiden ze „maar we kunnen nooit controleren of het waar is wat die mensen vertellen. Van u zijn we ze ker de waarheid te horen. Anne Frank heeft over u ge schreven". Na de eerste publicaties in Amerika kreeg Miep Gies talloze brieven van Ameri kaanse schoolkinderen; ze wilden allemaal meer weten over Anne. „Veel brieven heb ik beantwoord, maar ik was toch ook heel blij toen ik kon schrijven dat er een boek zou uitkomen waar de antwoorden op al hun vragen in zouden staan". In een tijd van grote schaar ste en bonnen voor alles en nog wat gaf Miep Gies Anne Frank de bladen die later het dagboek zouden worden. Na de oorlog heeft Miep Gies het dagboek niet direct terugge geven aan Otto Frank, de va der van Anne. „Ik heb het bewaard. Want het was haar dagboek. Maar toen we ze kerheid hadden dat ze niet meer zou terugkomen, heb ik het aan mijnheer Frank ge geven en gezegd: Dit is de er fenis van de je dochter". Zij had hem gezegd: „Ik wil le ven na de dood". En daarom heeft hij het toch uitgegeven. Ik kon het eerst niet lezen. Ik vond het te pijnlijk". Miep Gies las het dagboek Eas na lang aandringen na et verschijnen van de twee de druk. „Jan en ik waren verbaasd over de intelligentie waarmee ze schrijft Zo jong. Ik heb nooit begrepen hoe ze zoiets moois kon schrijven. Anne was een heel levendig kind, aanhankelijk en leuk. Haar levendigheid heeft me altijd erg in haar aangetrok ken. Onze verstandhouding was uitstekend. Ik had graag een dochter als Anne gehad. Het boek heeft me zo'n warmte gegeven. In zekere zin waren de mensen die ik verzorgde weer bij me. Nooit nooit zal ik ze vergeten". JET-UNIE PRESENTEERT ONTWERPVERDRAG ®VE Aan de voora- /an het overleg van de Europese Unie heeft de HJnie gisteren in Genè- ontwerp-verdrag inge- 5 voor de terugtrekking lie raketten voor de kor- midellange afstand in H. Minister Van Eekelen pfensie verklaarde ech- ,ip voorhancj dat hij geen inder is van deze „dub- iloptie". Evenals Marga- Itcher en de Franse pre- Jaques Chirac is Van Eekelen van mening dat een beperkte nucleaire slagkracht voor de Europese defensie niet gemist kan worden. De rege ring van Bondskanselier Kohl heeft zijn standpunt nog niet bepaald, zo bleek gisteren. Bijzonderheden uit het Russi sche ontwerp-verdrag zijn niet bekendgemaakt. Een Sovjet- woordvoerder wilde alleen zeggen dat het stuk compro misvoorstellen bevatte. De Amerikanen dienden 4 maart hun ontwerp-verdrag in. Het uitwerken van een gemeen schappelijke verdragstekst zal volgens deskundigen nog maanden vergen. Klein aantal Welke en hoeveel kernwapens in Europa gehandhaafd moe ten worden als de middellange afstands-raketten worden op geruimd, was vandaag het be langrijkste onderwerp van ge sprek van de ministers van de landen van de West-Europese Unie Frankrijk, Engeland, West-Duitsland, Italië en de Benelux. Minister Van Eeke len gaf in het overleg al te kennen dat wat hem betreft een klein aantal raketten met een draagwijdte van 300 tot 1000 kilometer gehandhaafd moet blijven. Minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken evenwel, liet zich eer der positiever uit over een „to tale' dubbele nul-optie. Navo-overleg over Gorbats- jovs' voorstel, deze week in de zogenaamde Special Consulta tive Group, zal vermoedelijk geen eensgezind standpunt op leveren. De zogenoemde „High Level Group" van het Atlantisch Bondgenootschap slaagde er vorige week ook al niet in tot een akkoord te ko men. Het Nederlandse kabinet zal eind deze week of begin volgende week zijn standpunt bepalen in overleg tussen pre mier Lubbers, de ministers Van den Broek en van Eeke len, en hoge ambtenaren. JiKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER LONDEN Peter Wright, een voormalig medewerker van de Britse contra-spionagedienst MI- 5, heeft onthuld dat dertig leden van MI-5 in 1974 hebben geprobeerd pre mier Harold Wilson te wippen. In Wrights boek „Spycatcher" valt voorts te lezen dat MI-5 ambassa degebouwen, waaronder die van bondgenoten van de Britse regering, heeft laten afluisteren en een moordaanslag op de Egyp tische president Gamal Abdel Nasser heeft be raamd. De Britse regering heeft tot dusver vergeefs geprobeerd publikatie van het boek tegen te houden. Volgens het dag blad The Independent, die een en ander gisteren bekend maakte, wordt in „Spycat cher" een beeld geschetst van illegaal en incompetent hande len, dat zich in de jaren 1955- 1974 in kringen van de dienst afspeelde zonder controle van regering of parlement. Wright beschrijft ook hoe hij in febru ari 1974 werd benaderd mee te doen aan een complot tegen Wilson, de Labour-premier die volgens MI-5 een Russische agent zou zijn. De leiding van MI-5 bleek de samenzweerders de hand boven het hoofd te houden en een onafhankelijk onderzoek om die reden af te wijzen. De Zuidafrikaanse politie bestormt al schietende de campus in Kaapstad. Studentenprotest Zuid-Afrika uit elkaar geslagen JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie is met zwepen, traangas en waar schuwingsschoten opgetreden tegen honderden blanke en zwarte studenten. De demon stratie op de multi-raciale Uni versiteit" van Kaapstad was be doeld als protest tegen een Zuidafrikaanse legeraanval in Zambia zaterdag. De studenten hadden barricades opgericht en in brand gestoken en ver schansten zich later in het ge bouw van de studentenvak bond. Minstens vier studenten zouden zijn getroffen door de waarschuwingsschoten. Een onbekend aantal studenten is gearresteerd. (Vervolg van de voorpagina) ZEEBRUGGE/LONDEN De 27-jarige matroos Mare Stanley was gaan slapen nadat hij in de nacht van 6 maart onder- houdwerk had verricht. Een hogere officier had gezegd „that will do" (zo is het wel goed) waaruit Stanley begreep dat zijn dienst er op zat en een an der de boegdeuren al had gesloten. Advocaat Steel noemde deze procedure gisteren tijdens het open bare onderzoek „levens gevaarlijk" en stelde de rederij Towensend Thore- sen en kapitein David Le- wry als eersten verant woordelijk. Volgens Steel kwam het in de praktijk vaak voor dat Stanleu de deuren niet dicht hoefde doen omdat iemand an ders dat al vóór hem ge daan had. Eerder op de zitting had Steel herhaald dat de „enig houdba re" verklaring voor de ramp moet worden gezocht in het feit dat de laaddeuren open zijn gebleven. Proefnemingen hebben inmiddels aangetoond dat veerboten als de Herald of Free Enterprise, geladen met een ballast als op 6 maart, in derdaad kunnen vollopen als ze met een snelheid van 16 knopen met open laaddeuren varen. Steel zei dat het varen met open deuren bij veerboten niet gebruikelijk is, maar dat dit op zichzelf geen overtreding van de wet oplevert. Volgens hem zijn de slordige procedures niet alleen ingeslopen aan boord van de veerboten, maar zijn ze ook gemeengoed ge worden bij de eigenaar van de veerboot. Het Londense tribu naal dat wordt voorgezeten door marinerechter Sheen, zal zes zeven weken aanslepen. Rechter Sheen hoopt na afloop een serie nuttige adviezen te kunnen formuleren en even tueel aan te wijzen op wie een blaam zou kunnen worden ge worpen. Zijn rapport komt pas klaar geruime tijd né het on derzoek. Berging Het precieze aantal passagiers dat zich op het moment van de ramp aan boord bevond is ove rigens nog steeds niet bekend, omdat er geen passagierslijst bestond. Gisteren hebben dui kers van Smit Tak nog vier slachtoffers uit het wrak ge haald, maar vermoedelijk lig gen nog tien dertig ontzielde lichamen in het ruim van de „Herald". Daarmee zou het to tale dodencijfer op rond de 200 komen. Vanochtend zijn de duikers van Smit-Tak op nieuw met zware apparatuur op zoek gegaan naar slachtof fers. Bij een persconferentie na af- De voormalige minister van cultuur Lang overhandigt demonstra tief een erotische schets door Picasso aan een agente, die op wacht staat bij de porno-expositie. PARIJS In het ministerie van binnenlandse zaken in Parijs is gisteren een soort tentoonstelling geopend van verboden (soft-) pornobladen. Minister Pasqua wil daarmee aan parlemetariërs en vertegenwoordigers van ouders- en welzijnsorganisaties laten 2ien, wat er in Frankrijk allemaal te koop is aan „smerigheid" De laatste vijf jaar werden al 621 sex- en pornobladen getroffen door een verkoopverbod. Enkele liberale ministers uit het kabi net van premier Chirac hebben zich gedistantieerd van Pasqua's anti-blootcampagne. loop van de berging toonden de Belgische autoriteiten en hoofd-bergingsinspecteur van Smit-Tak, Hans Walenkamp, zich bijzonder tevreden. „We liggen een week achter op schema, maar de operatie was dan ook bijzonder moeilijk. Ik ben blij dat het zo is gelopen", aldus Walenkamp. Olivier Vanneste, de gouverneur van West-Vlaanderen, noemde de operatie „delicaat en feilloos". Smit-Tak zal de komende twee vier dagen gebruiken voor het verder stabiliseren van het schip. Door de lading beter te verdelen, die ligt nu door het kapseizen van de boot nog steeds grotendeels aan bakboord, en de ballasttanks geheel of gedeeltelijk te vullen hoopt Smit de slagzij ook zonder de drijvende bokken tot bijna nul graden te kunnen terugbrengen. Tevens moet er nog water uit de Britse veer boot worden gepompt. Zodra dit alles achter de rug is wordt de Herald naar de marineha ven in Zeebrugge gesleept waar de lading (veel auto's en vrachtauto's) van de dekken zullen worden gehaald. Voor dat laatste werk heeft Smit- Tak intussen een vervolgcon- tract gekregen. Een woordvoerster van de re derij Townsend Thoresen, ei genares van de Herald, zei dat nog geen beslissing is genomen over wat er met de Herald faat gebeuren. Inmiddels heb- en wel elf bedrijven een of ferte uitgebracht voor de repa ratie van het schip, waaronder drie Nederlandse scheepsbou wers. Aanslag op Filipijnse bisschop MANILA Op de Filipij- nen hebben onbekenden vanmorgen een granaataan- val uitgevoerd op het huis van de rooms-katholieke bis schop Antonio Fortich. De geestelijke, die in Bacolod woont, 480 kilometer ten zui den van Manila, wist onge deerd te ontkomen. Fortich is bekend om zijn openlijke kritiek jegens het Filippijnse leger en zijn verzoeningsge zinde opstelling ten aanzien van het communistisch ver zet. Tot nu toe heeft nog nie mand de verantwoordelijk-, heid voor de aanslag opge ëist [TENLAND g&idae Qouxant dinsdag 28 april i987 pagina 7

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7