I Kennis wordt et goed gebruikt" Samenvatting over racisme goede start van vwo-examen fceidó&QowiariL ÏDEN COMMISSIE-DEKKËRT Consumentenorganisaties pleiten voor een duidelijke voedingswaarde-wijzer Koffie-concert in Oude Wetering uawe Weer geding van artsen tegen staat ENLAND/BUITENLAND DINSDAG 28 APRIL 1987 PAGINA 5 krijgt miljoenen i voor verbetering (juterlesprogramma's [T Met financiële steun van de wordt dit jaar gestart met een lat een eind moet maken aan het Het project, ulden overheidsgeld is gemoeid, jhitgevoerd door Courseware Mid- Jderland BV. In deze onderneming Hogeschool Midden Nederland in j en de Zaanse Courseware Europe iienwerken. De nieuwe onderne- il in twee en een half jaar onge- gentig HBO-docenten opleiden tot jnele makers van onderwijspro- 's. Het plan is in die periode ook 1200 uur computerprogramma's te jeren. Braks: Staatsbosbeheer te vrij met subsidies DEN HAAG Ambtenaren van Staatsbosbeheer (SBB) hebben fouten gemaakt bij het toekennen van geld voor werkgelegenheidsprojecten in de bosbouw in de jaren 1984-1985. Bij het toekennen heeft SBB zich te gro te vrijheden veroorloofd. Door de ambtenaren is niet correct gehandeld, maar van fraude is niets gebleken. Nader onderzoek, zo maakte minister Braks (Landbouw) gisteren bekend, zal moeten uitwijzen of er al dan niet diciplinaire maatregelen tegen de be trokkenen nodig zijn. Aanleiding vormden de uitkomsten van een on derzoek naar 113 projecten in de bos bouw waarvoor in de genoemde jaren subsidie is gegeven. Het ging om 26 miljoen gulden. Vrouwelijke ambtenaar vecht premie aan DEN HAAG Vrouwe lijke ambtenaren die met een collega zijn getrouwd hebben in vergelijking met niet getrouwde of mannelijke collega's ja renlang een te laag bruto loon gekregen. De over heid heeft in strijd met het internationaal recht voor hen te weinig premie afgedragen. De vrouwen hebben recht op terugga ve of een schadevergoe ding. Dat betoogde mr. E.G. Van Rijn van Alkemade-van Trigt gisteren tijdens een proefpro ces voor het ambtenarenge recht in Den Haag. Bij een ambtenaren huwelijk hield de overheid tussen 1973 en eind mei 1985 minder premies in op het brutoloon van de vrouw. Alsnog uitbetalen van de pre mies zou de overheid tot 800 miljoen kunnen kosten. Onge veer 70.000 vrouwen zouden in aanmerking komen voor te ruggave. Hoewel de vrouwen volgens de overheid precies evenveel nettoloon overhouden als hun collega's, vond Van Rijn toch dat zij gediscrimineerd werd. Landsadvocaat mr. E. Kort hals Altes vindt dat teruggave om verscheidene reden niet mogelijk is. Allereerst zijn de vrouwen te laat met hun be roepschriften. De beschikking die de inhouding regelde was volgens hem gedurende de toegepaste jaren volledig rechtsgeldig, zodat de Staat nu niet meer tot uitbetalen ver plicht is. Verder leidt het wel uitkeren van de premies tot bevoordeling van de vrouwe lijke ambtenaren, hetgeen weer discriminatie van de ove rige ambtenaren zou opleve- Apeldoorn: af van hondenbelasting APELDOORN Ondanks de toename van het hondepoep- probleem overweegt de ge meente Apeldoorn de honden belasting af te schaffen. Bur gemeester en wethouders van de grootste Gelderse gemeente (145.000 mensen en 11.000 honden) vinden de in 1851 in gevoerde belasting sterk ver ouderd. Volgens B en W is er „geen relatie tussen de op brengst en de milieu-overlast". Apeldoorn verdient jaarlijks een half miljoen gulden aan deze heffing. De gemeente kan die inkomsten missen omdat tegelijkertijd rioolbelasting wordt ingevoerd, die 2,8 mil joen zal opbrengen. Radboud-ziekenhuis sluit afdeling ms-onderzoek NIJMEGEN De directie van het St. Rad- boud-ziekenhuis in Nijmegen heeft na enke le maanden uitstel toch besloten de afdeling experimentele neurologie alsnog te sluiten. Deze afdeling houdt zich bezig met het on derzoek naar de behandeling van multiple sclerose (ms). Een onderzoek door externe deskundigen heeft niet aangetoond dat de af deling voldoende waarde en perspectieven heeft om te blijven voortbestaan. Het zieken huis moet dit jaar negen miljoen gulden be zuinigen. De medisch adviseur van de landelijke ms- stichting, de neuroloog H.K. van Walbeek, kondigde aan dat zijn organisatie juridische stappen tegen de beslissing overweegt. Vol gens Van Walbeek betekent het besluit een zorgelijke ontwikkeling voor de bijna 15.000 ms-patiënten in Nederland. ■Van onze parle mentaire redactie) HAAG „De ken- er wel in ons land komt vaak niet op siste plaats terecht, zetten van de ken- rendabele produk- it niet soepel, niet genoeg en gebeurt onvoldoende. Ze- kleinere bedrijven, illen wij iets aan vertelt Wisse Dek- voorzitter van de ictem genoemde com- die gisteren aan mi- De Korte (Economi- -Zaken) advies uit- over de toekomst it technologiebeleid, -viezen zijn over het jeen goed ontvan- Negatieve reacties in van de PvdA, de en de mid denstandsorganisatie NCOV. Minister De Korte noemde de adviezen „in drukwekkend". Nog voor de zomer wil hij met een standpunt in het kabinet komen. Dekker: „Er is een actief over heidsbeleid nodig om hier een dreigende achterstand op tech nologisch gebied te voorko men. Niet vanuit Den Haag maar vanuit de regio, dicht bij de mensen die de technologi sche ontwikkelingen moeten dragen. In dat licht moet u ook onze adviezen zien voor inno vatie adviescentra in de regio, een soort kenniswinkels voor kleine ondernemers, voor sa menwerking tussen grote en kleine bedrijven, tussen onder wijs en bedrijven. Versprei ding van kennis kan alleen door een dialoog tussen de di rect betrokkenen". Op de vraag waar we nu inter nationaal gezien eigenlijk- staan, antwoordt Rabo-bank topman H. Wijffels, rechter hand van Dekker in de com missie en de filosoof achter de adviezen: „Wij worden gecon fronteerd met een aanzienlijk probleem. Bij de grote bulk van onze bedrijven is de tech nologische oriëntatie te gering. Zij spelen niet mee in de spits van de wedstrijd. Bij ons heeft de industriële traditie nooit op de voorgrond gestaan. De landbouw wel. Daar hebben wij dan ook een vooraanstaan de positie in de wereld. In de hele breedte van het bedrijfs-» leven zal de kennis van inten sieve produktie moeten toene men. Als wij daarin niet sla gen zal op termijn de welvaart dalen en de werkgelegenheid achteruit gaan". Wijffels vervolgt: „Wij moeten bereiken dat de bestaande scholen zich richten op de be hoeften van de samenleving. Die behoeften verschuiven. Wij geloven dat er meer ge- Even rust voor de (v.l.n.r.) commissieleden Gevers, Wijffels en Dekker na de aanbieding van hun adviesrapport technologiebe leid aan minister De Korte van economische zaken. daan moet worden aan scho ling in latere jaren, als men werkt". Dekker vult aan: „De wissel werking tussen onderwijs en bedrijfsleven vergt dat het zelfvernieuwend vermogen van het onderwijs toeneemt. Daarvoor moet het aantal re gels afnemen". „Tot nu toe is er onder de noe mer technologiebeleid geen sa menhangend beleid gevoerd", meent Wijffels. „Er werden uit diverse hoeken wel maatrege len genomen maar de samen hang en de trekkracht ontbra ken. Wij hebben die samen hang aangebracht en door in stanties die er naar onze me ning moeten komen. Het gaat in wezen om de mensen, niet om techneuten die in een hoekje iets zitten te bedenken. Het is één grote keten. Onder zoek is de bron van kennis, onderwijs zorgt voor de over dracht ervan en het bedrijfs leven gebruikt de kennis. Die keten moet als geheel gaan functioneren. De schakels moeten in elkaar grijpen". „Het keerpunt in het denken over technologie ligt al enkele jaren achter ons", aldus Dek ker. „Er is ook geen behoefte aan een volledig nieuw beleid. Het huidige beleid moet wor den uitgebouwd door het mo biliseren van mensen en door een goede organisatie. Onze adviezen zijn duidelijk, prak tisch en snel te realiseren". „Het klimaat in de samenle ving is naar mijn mening ze ker rijp voor technologische vernieuwing", meent Wijffels. „Men weet dat wie niet niet meedoet, uit de markt valt". CAREL GOSELING W Stem 2] Tmleiding van het be- tde rubriek „Kerk en onder de kop „Edith llege naar zaligverkla- Jeb ik in een open brief ■directie van dit college n Haag gesteld, het end te achten dat verte- .jrdigers van het lyceum j-igverklaring door de Jbin Edith Stein gaan bij- als ging het om een |t feit. „Als oud-leerling lyceum", aldus de ef, „die op 2 augustus t een groot aantal an- 1 te zamen met Edith ^or de nazi's werd gear resteerd om naar Polen gede porteerd te worden, ben ik hierover ontsteld. Als ik bo vendien in „Het Binnenhof" van 24 april lees dat de leer lingen nog op enigerlei wijze „bezig gaan met persoon en werk van de patroon van de school" vraag ik mij werkelijk af waaruit dit „bezig zijn" wel zal bestaan. Mijn twijfel over de inhoud van dit „bezig ziin" wordt nog gevoed door het teit dat u als directie meent dat „de ideeën van Edith Stein over minderheden en over de vrouw in de samenleving zeer actueel zijn"! Een merkwaar dige modieuze stelling. Niets over Edith Stein's wezenlijke achtergrond, niets ook over de verbijsterend anti-joodse kerk geschiedenis, waarvan mede Auschwitz de uiterste conse quentie was. Auschwitz waar Edith Stein dientengevolge met miljoenen andere joden werd vermoord. Met de beste wensen voor een groeiend his torisch inzicht in kerk en sa menleving teken ik", Mr. M.S. Voorburg (Naschrift: naam en adres van inzendster bij ons bekend. Re dactie) Aanwinst Het recreatiepark de Efteling in Kaatsheuvel krijgt er weer een nieuwe attractie bij: een vliegende tempel. Deze zogenoemde Pagoda heeft acht miljoen gulden gekost en wordt op Hemelvaartdag in gebruik genomen. 8prothetici: artsen knoeien CHT Wat de ge- 1de tandarts aan Sebitten levert, is zo dat inmiddels j mensen met zeer e klachten rondlo- gisteren verklaard door der Linden, voorzitter efOrganisatie van Neder- •'Tandprothetici (ONT). dartsen hebben op deze "ak boos gereageerd, ïcretaris Dees (volksge- kid) heeft vorige week oiteld tandprothetici toe- \g te geven bij volko- hdeloze mensen kunst- te verzorgen. De tan- Tganisatie NMT vreest nten hiervan de dupe Maar Van der Linden it een tandprotheticus ift geleerd gebitten te dan een tandarts, zijn de tarieven zo'n 25 aldus de ONT- yager, ROTTERDAM De Voe dingsraad heeft het beste met ons voor. In zijn richtlijnen „Goede Voe ding" adviseert de raad: „Wees matig met vet en zorg voor voldoende linol- zuur". Maar wat moet je daarmee als je in de su permarkt staat te twijfe len tussen hagelslag, jam, ham en kaas? Je mag al heel blij zijn als op de ver pakking vermeld staat welke voedingswaarde het artikel heeft en dan moet je nog uitdokteren wat „matig" is, waar „vet" in zit en hoe je genoeg „li- nolzuur" bemachtigt. Onbegonnen werk voor een leek die gewoon lekker brood beleg zoekt. Op een symposi um van de Nederlandse Vere niging voor Voedingsleer en Levensmiddelentechnologie in Rotterdam hielden consumen tenorganisaties daarom van daag een pleidooi voor een voedingswaarde-wijzer die voor de fabrikant verplicht en voor de consument duidelijk moet zijn. De opsomming van de hoe veelheid eiwitten, vetten, koolhydraten en dergelijke in levensmiddelen wordt officieel aangeduid als de „voedings waarde-declaratie". En met die naam beginnen direct de problemen. Uit een onderzoek van het instituut voor consu mentenonderzoek Swoka blijkt dat van de vijftig men sen twaalf moeite hebben met de benaming; zij vinden hem te ingewikkeld. Swoka-mede- werkster ir. Marijke Feenstra vindt dat jammer, want de voedingswaarde-wijzer is vol gens haar te waardevol om over het hoofd te zien. „Op elk artikel zou de voedingswaarde moeten staan, de consument heeft recht op die informatie". Directeur D. Westendorp van de Consumentenbond, ook één van de sprekers op het sympo sium, noemde vermelding van de voedingswaarde een logi sche aanvulling op die van de ingrediënten en de houdbaar heidsdatum. „Juist de vermel ding van de voedingswaarde vertelt de gebruiker wat hij met een bepaald produkt wel licht te veel naar binnen krijgt", aldus Westendorp. „Vooral mensen die op hun gezondheid letten, die een dieet houden of lijden aan al lergieën en ziekten, willen we ten waaruit produkten be staan". Om de onwillige fabrikanten (bang dat de voedingswaarde van hun produkt de mensen Lbo en vwo beten giste ren het spits af bij het schriftelijk eindexamen in het voortgezet onderwijs. De lbo'ers besteedden ochtend en middag aan machineschrijven, de vwo'ers aan de samenvat ting in 500 woorden van een Nederlandse tekst en een vijftal Engelse tek sten. De vwo'ers hadden geen kla gen over het begin van het examen: een tekst van dr. Frank Bovenkerk, onder de ti tel Het Misverstand ooit gepu bliceerd in de Haagse Post. De tekst handelt over het begrip racisme en de verbreiding van racisme in Nederland. Een goede keuze, al was de eerste reactie: moet dit nou weer? Toch is het onderwerp sinds 1971 in de samenvatting niet bij het vwo aan de orde ge weest (wel als opsteltitel). De opbouw van het stuk is helder, al is de uitwerking moeilijker dan op het eerste gezicht lijkt. De tekst telt veel voorbeelden en dat vereist durf van de leerlingen om soms hele alinea's te schrap pen, aldus de heer B. van Del den van het Aloysiuscollege in Den Haag. Ook staan veel kleine informatie-elementen bijeen, soms aan het eind van een alinea. Maar het probleem is op een concrete manier be schreven en het taalgebruik is afgestemd op het niveau van de vwo-leerlingen. De leerlin gen waren danook doorgaans niet ontevreden, het onder werp sprak hen aan („Geluk kig geen politiek, zoals vorig jaar"), maar sommigen kwa men in tijdsproblemen: de tekst behoort met zijn 2350 woorden dan ook tot de vijf langste tot nu toe. Nederland is niet racistisch, maar wel signaleert Boven kerk discriminatie, zij het dat er veelal sprake is van onbe wuste discriminatie. Dat zou echter tot racisme kunnen lei den. Bovenkerk adviseert dan ook een voorkeursbehandeling in de strijd tegen het racisme. Bovenkerk, lid van de werk groep studies van de multi-et- nische samenleving SMES, schrijft dat het begrip racisme een wijdere betekenis heeft gekregen. Een onvriendelijke opmerking of een laatdunken de blik met betrekking tot een andere cultuur kan al het ver wijt van racisme opleveren. Maar hoe kom je er achter of en in hoever Nederland racis tisch is? Antropologen van de rijksuniversiteit Utrecht, waaraan Bovenkerk verbon den is, gingen in enkele oude Utrechtse wijken wonen. Hun ervaring was dat Nederlanders zich aanvankelijk voor deze mensen inzetten met 'bemoe deren' en cursussen Neder lands tot het moment van de gezinshereniging. Dan ont staan netwerken van gezin nen, families en streekgenoten met (eigen) moskeeën, win kels, theehuizen en reisbu- reautjes. Vanaf die tijd gaat het niet meer zo lekker tussen de verschillende bevolkings groepen, maar het gaat veel te ver om hier te praten van dis criminatie of racisme. De veronderstelling dat het Nederlandse racisme een uit vloeisel zou zijn van ons kolo niale verleden houdt geen stand, aldus Bovenkerk. Hij komt tot de conclusie dat het bestaan van een zogenaamd racisme te maken heeft met de maatschappelijke positie van de etnische groepen in Neder land. Die positie wordt be paald door omvangrijke werk loosheid, door een oververte genwoordiging van werken den in de allerlaagste regionen van de arbeidsmarkt en door het opvallend geringe aantal mensen dat doorstroomt naar middelbare en hogere posities. Blanke Nederlanders krijgen bij het vervullen van vacatu res doorgaans de voorkeur bo ven even goed gekwalificeerde niet-blanke landgenoten. Vol gens Bovenkerk zijn alle gel dende regels en procedures echter niet ontworpen door ra cisten die de minderheden buiten de deur wensen te hou den. Het probleem van Neder land ligt in het feit dat het multi-raciale karakter nog niet in wetten en regels is ver werkt Hij besluit met de waarschu wing niet de weg van de VS op te gaan, waar zich een etni sche onderklasse heeft ge vormd. Dat is te voorkomen door het uitbannen van directe en indirecte discriminatie en een voorwaarde daarvoor is weer scholing. Dan hoeft een blanke Nederlander zich ook niet meer te verbazen over een Turk die architect is ge worden of een Surinamer die het tot chirurg heeft gebracht. Engels Het meest opvallende aspect van het vwo-examen Engels, dat in de middaguren plaats vond, was de eenzijdigheid van de teksten. Alle vijf waren ze namelijk politiek getint. Twee (tekst 1 en tekst 5) gin gen er over rassenverhoudin gen en emancipatie, tekst 2 was economisch, tekst 3 ging over partijpolitiek en tekst over omroeppolitiek. Wat daarnaast opviel was de voorkeur voor moeilijke woor den en formuleringen, waar het eenvoudiger had gekund. Tekst 4 uit The Listener van februari 1984 spande wat dat betreft de kroon. Het is jam mer dat dergelijke formulerin gen de gedachtengang in de teksten, die op zich overal vrij duidelijk is, onnodig versluie ren. Het gevolg zal zijn ge weest dat nogal wat leerlingen dit examen vrij moeilijk heb ben gevonden. Machineschrijven Het examen machineschrijven voor de C-kandidaten in het leao en lhno omvatte onder meer vaardigheidsproeven in het zo snel mogelijk steeds op nieuw overtikken van een zelfde tekst gedurende tien minuten. Het ging erom in de buurt te komen van de twee honderd aanslagen per mi nuut, waardoor de kandidaat aantrekkelijk is voor uitzend bureaus. Verdere opgaven be troffen het indelen van een vel papier bij rapportering, re kening, brief, staat, etc. Een heel redelijk examen. afschrikt?) over de streep te trekken, pleit Westendorp voor wettelijke maatregelen: „Ook hier is een stok achter de deur noodzakelijk". De ver plichte voedingswaarde-wijzer moet in elk geval éénduidig zijn, want „de consument heeft geen baat bij verschillende soorten etiketten en vermel dingen. Zo'n wildgroei zal eer der verwarring dan duidelijk heid scheppen' Omdat de consument liever pindakaas dan koolhydraten op zijn brood smeert en een saucijs meer aanspreekt dan een bundeling eiwitten, moet een verplichte voedingswaar de-wijzer gepaard gaan met uitgebreide voorlichting over concrete artikelen. Die moet, zo betoogde ir. J. Hammink van het Voorlichtingsbureau voor de voeding, gaan over le vensmiddelen, niet over voe dingsstoffen. Dat betekent dat Deze bestaande voedingswaar de-wijzer is voor de leek te on duidelijk. de consument bij de vermel ding van bijvoorbeeld „vet" op de voedingswaarde-wijzer wordt voorgehouden dat het gaat om halfvolle of magere zuivel, mager vlees en minder boter. Op die manier kan de gebruiker de begrippen uit de voedingswaarde-wijzer verta len naar de dagelijkse maal tijd. Marijke Feenstra: „De voedingswaarde-wijzer bevat een schat aan informatie, maar zonder de kennis er omheen begin je er niet veel mee". STEVO AKKERMAN ALKEMADE De Sint Jan's Fanfare uit Zoeterwoude, de harmonie en het jeugdorkest van Liefde voor Harmonie uit Roelofarendsveen geven zon dag een vooriaars-koffiecon- cert in Oude wetering. De Sint Jan's fanfare staat on der leiding van Paul Oligsc- hlager en dit is de eerste keer dat deze fanfare optreedt in Oude Wetering. Het orkest speelt onder meer de werken waarmee zij op het concours, dat op zóndag 31 mei plaats vindt, zal uitkomen. Het con cert is dan ook een zogenoem de „try-out". Ditzelfde geldt voor Liefde voor Harmonie. Deze muziekvereniging neemt ook deel aan het concours en ook voor hen is dit concert een „try-out". Zij zullen onder lei ding van Bauke Schut evenals vorig jaar uitkomen in de klas se „uitmuntendheid"; dus ko mende zondag zullen ze ook op dat niveau de werken ten ge hore brengen. Samen met de Sint Jan's Fanfare zullen zij een groot deel van het pro gramma vullen. Er is echter nog een derde optreden, na melijk van het Jeugdorkest dat onder leiding staat van Jos Lustberg. Het orkest is ander half iaar geleden opgericht voor leerlingen, die opgeleid worden voor de harmonie of drumfanfare. Door samen met enkele leden van de harmonie een orkest te vormen, raakt men gewend aan het spelen in groepsverband en is straks de stap naar de harmonie of drumfanfare niet zo groot Wie geïnteresseerd is in het bespelen van een instrument, kan tijdens het optreden van aanstaande zondag de diverse instrumenten beluisteren en bekijken en eventueel een keuze maken. Het concert wordt gegeven in de aula van de Technische School te Oude Wetering, aan vang 12.15 uur. De toegang is gratis. WÏW4\.'« SoéO 2o*C\? tfQK WRfte LDf> Mttrr m UTRECHT De Lande lijke Huisartsen Vereni ging (LHV) heeft opnieuw een kort geding aange spannen tegen de staat voor een hoger particulier tarief. Het geding dient op 8 mei voor de Haagse rechtbank. De huisartsen vinden dat de overheid niet heeft voldaan aan een eerdere uitspraak van de rechter. Het overleg tussen beide partijen werd op diens gezag weliswaar hervat, maar de overheid heeft geweigerd het tarief te verhogen. Dat blijft daardoor nog altijd 25 gulden per consult en 37,50 voor een visite. Die bedragen zijn gebaseerd op een gemid deld aantal bezoeken van par ticuliere patiënten. Volgens de LHV is dat aantal in werke lijkheid lager, waardoor veel huisartsen het norminkomen niet halen. De rechter gaf de LHV daarin destijds gelijk. Bommen in Zeeland onschadelijk gemaakt DISHOEK De duik- en de- monteerploeg van de konink lijke marine uit Vlissingen is er gisteravond bij Dishoek op Walcheren in geslaagd twee duizend pond zware vlieg tuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog te demonteren, die gistermorgen tijdens werk zaamheden aan de dijk waren opgegraven.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5