vJe kunt altijd kiezen MENLAND Snijden in aftrekposten centraal in belastingdebat Artsen weten zich geen raad met fouten \derzoek dewaard urt tot mei EeidaeSowiant DINSDAG 28 APRIL 1987 PAGINA 3 Speciale ambtenaren tegen grote fraudes DEN HAAG Minister De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft vandaag het startsein gegeven voor de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA). Ambtenaren met een speciale opsporingsbevoegdheid gaan misbruik en oneigenlijk gebruik in arbeidsverhoudingen, de arbeids voorziening en de sociale zekerheid bestrijden. De schade die de overheid hierdoor lijdt, werd eerder geraamd op 11 tot 15 miljard gulden per iaar. De Graaf wil bij voorbeeld werkge vers aanpakken die sociale premies niet uitbetalen, zoals koppelbazen. De dienst begint met 25 maar breidt uit tot 40 ambtenaren. Zij hebben een opleiding gehad van docenten uit de politie wereld. Verslaafden gewaarschuwd HAARLEM Hoofdcommissaris R. Straver van de Haar lemse politie heeft gisteren aan drugs verslaafden een brief laten uitdelen waarin wordt aangekondigd dat tegen drugshandel in het centrum van de stad schefper zal worden opgetreden. De brief van de hoofdcommissaris is een gevolg van klach ten van kermisexploi tanten die in hun in komsten enorm te lij den hebben onder de drugshandel. (Vervolg van de voorpagina) Alleen de wens van de Kamer het hoogste belastingta rief van 72 naar 60 procent te verlagen kon rekenen op de instemming van minister Ruding. De bewindsman zei zelfs dat een dergelijke belastingverlaging voor hem meer prioriteit heeft dan het ongedaan maken van de inkomensachteruitgang van verschillende cate gorieën als gevolg van de belastinghervorming. De voorstellen van de Kamer om te snijden in verschillende af trekposten als de studeerkamer in huis, verwervingskosten en „de auto van de zaak", werden vooralsnog niet met gejuich be groet. Staatssecretaris Koning beriep zich op praktische onuit voerbaarheid en een te geringe opbrengst van bepaalde maatre gelen. Het kabinet wil daarentegen, conform de voorstellen van de commissie-Oort, de aftrekbaarheid van de ziektekosten, studie kosten en het woon-werkverkeer verminderen. Maar vooral op het punt van de ziektekosten was het verzet van de Kamer groot. Koning toonde zich alleen bereid „wel wat te verzinnen" voor mensen met zeer hoge ziektekosten, die als gevolg van de wijzigingen straks deze kosten (buitengewone lasten) niet meer kunnen aftrekken. De Kamer bleef op het standpunt dat ook de alleenstaandentoe- slag (deels) gespaard moet blijven. Het kabinet wil deze toeslag in zijn geheel afschaffen wat een inkomensachteruitgang van zes procent kan betekenen. De staatssecretaris zei bereid te zijn de suggesties uit de Kamer „wel te bekijken, maar niet welwil lend". Premies Wat betreft de overheveling van de werkgeverspremies volks verzekeringen naar de werknemers die in ruil daarvoor een ho ger brutoloon ontvangen, bleken noch de regeringsfracties CDA en VVD noch de bewindslieden erg onder de indruk te zijn van de kritiek van de sociale partners. Volgens de Stichting van de Arbeid leidt deze overheveling tot problemen in de pensioens feer en tot loonkostenstijgingen. Minister Ruding zei bereid te zijn eventuele alternatieven op hun merites te beoordelen. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „de overheveling is het hart van de vereenvoudiging. Als die wegvalt, kunnen we een een voudiger belastingstelsel wel vergeten". NIJMEGEN Artsen moeten tijdens hun oplei ding leren hoe ze zich moeten gedragen als zij fouten maken. Terwijl een verkeersvlieger continu getraind wordt voor aller lei noodsituaties, wordt er bij de medische opleiding ten onrechte van uitge gaan dat fouten en onge lukken niet voorkomen. Dit zal de Utrechtse hoog leraar in de anaesthesiolo- gie, dr. B. Smalhout deze week zijn collega's in Nij megen voorhouden op een congres over medische fouten. Smalhout zal op het congres dia's laten zien uit zijn unieke archief van medische misluk kingen. Gedurende zijn loop baan heeft hij enkele honder den foto's verzameld van pa tiënten die zijn pad kruisten en die het slachtoffer waren van een foutieve behandeling. „Die foto's gebruik ik bij het onderwijs, omdat vrijwel nie mand enig idee heeft hoe een „mislukte patiënt" eruit ziet Dat kan heel erg zijn. Artsen zijn weinig geneigd dat onder ogen te zien. Als ze er al over praten gaat dat meestal in ab stracte zin, vanuit juridisch of statistisch oogpunt* Het komt volgens Smalhout zelfs voor dat medische gege vens „verdwijnen" en getui gen onder druk worden gezet om niets te zeggen. Als getui- ge-deskundige in rechtszaken, aangespannen door patiënten die koste wat het kost hun ge lijk wilden halen, is hii meer malen op zulke praktijken ge stuit. Smalhout meent dat art sen die na een gemaakte fout onjuist en oneerlijk handelen, dat doen uit angst voor de ge volgen. Ook ziekenhuisdirec ties willen fouten en ongeval len meestal het liefst wegmof felen uit vrees voor hun goede naam. Die angst is volgens de Utrechtse hoogleraar niet te recht: „Als je je fatsoenlijk ge draagt heb je niets te vrezen. Patiënten raken juist geïrri teerd en gefrusteerd wanneer fouten niet worden toegege-. i VOLLEN Advies: uitbreiding van gebruik sofi-nummer DEN HAAG - De Raad voor de Persoonsinformatievoorziening heeft minister De Graaf van sociale zaken geadviseerd het ge bruik van het sociaal-fiscaal nummer uit te breiden tot admini stratienummer in de sociale sector. Dit zogenoemde sofi-num- mer zou kunnen worden gebruikt in het verkeer tussen werkge ver, fiscus, sociale verzekeringsorganen, werknemer en sociale verzekerde. De raad adviseert ook het gebruik van het nummer te beperken tot houder en genoemde instanties om te voorko men dat grote particuliere instanties het zullen gebruiken in hun contact met klanten. Dit kan bij bepaalde overheidsinstan ties tot problemen leiden, zoals bij registratie in ziekenhuizen en ;tudiefinancierine uwe opleiding [specialisten NINGEN Vijftien mensen eren begonnen aan de beroeps- ig toxicologie die is ontwikkeld' Landbouwuniversiteit Wage- de Rijksuniversiteit Utrecht. ft tweejarige cursus hadden zich in honderd universitair afgestu- j en HBO-opgeleiden aange- ingeveer 25 mensen volgen on to van de opleiding. De universi- jebben samengewerkt met mi- >j en bedrijven die zelf behoefte 'aan specialisten op het gebied Afgezien van een startsubsidie ^minister van onderwijs moeten loctorale opleidingen zichzelf fi- en met steun van „afnemers" afgestudeerden. Benzine twee cent goedkoper ROTTERDAM Super en normale benzine worden morgen twee cent goedkoper. De meeste prijzen aan de zelftankpomp zijn dan voor su per 160 cent en voor normale ben zine 155 cent per liter. De prijsver laging is het ge volg van de inter nationale produkt- prijzen ei larkoers. Borstbeeld verzetsheld Prins Bernhard heeft gisteren in het gemeentehuis van 's Graveland een bortsbeeld onthuld van de vorig jaar overleden voormali ge verzetsheld jhr. P. Six. Na de ont hulling bekeek de prins het beeld aan dachtig samen met de zuster van Six. e „NIETZEUREN" NIEUWSTE BOEK VS- AMBASSADEURSVROUW km ^VAARD In de Jitrale in Dade ls is gisteren het on- begonnen door jtionale atoomdes- van het Interna- Atoomenergie- °;hap (IAEA). Het cpek wordt uitge- -tioor een team van ^SAR (Operational 2 Review) in op- jjvan de Nederland- Tring. Aanleiding is up in Tsjernobyl. werd al zo'n on- nk uitgevoerd in de ihtrale in Borssele. iVR-team bestaat uit ze- erts. Vier van hen zijn Tg van de IAEA en n externe raadgevers. ierzoekers komen uit i lende landen, waaron- Joegoslavië en In- ui onderzoek richt zich teamleider Franzen op lagement, de opleiding t personeel, de wijze vjlrijfsvoering, het on- nL de technische onder- L de chemie in de cen- "T stralingsbescherming nlarmregelingen. Fran- iftracht dat zijn team tot :iin de centrale met het #k bezig zal zijn. Daar- ji de resultaten in een worden verwerkt dat |ni aan de Nederlandse I wordt aangeboden, ^centrale in Dode- r_raait normaal door tij-" onderzoek, f VERTENTIE) WUficbl,n *cne ghure van /jhandel iet •"AAG Het Hoofdbe- 3 lp Detailhandel brengt othure uit om verbete- 1 brengen in het beeld deze sector. Volgens er P. Quist wordt de jidel niet op zijn juiste geschat. De brochure itailhandel in beeld" morgen gepresenteerd organisaties die het (drijfschap Detailhan- rmen. Deze branche ht procent van de tota- kgelegenheid; 400.000 vinden er hun baan. TS ELKE WOENSDAG DE AGE BH UW KRANT MET HAT1EOVER FILMS.MUZIEK ER. RECREATIE.EXPOSITIES EN COMPLETE AGENDA Bij de achteringang van een postkantoor lopen meestal alleen de personeelsleden de deur plat. Bij een postkanoor in Amsterdam-Osdorp gaven echter ook gewapende overvallers de voorkeur aan de achterdeur, die zij met een auto open ramde. Vervolgens stalen zij een geldcassette. De politie heeft inmiddels twee arrestaties verricht. De buit en een pistool zijn ook al terecht. DEN HAAG Maanda gochtenden vormen over het algemeen het minst prettige deel van een werkweek. Maar in hotel Des Indes thee drinken met twee vrouwen die qua charme slechts con currentie van elkaar hoe ven te duchten, is be paald een aangename start. Zeker als zij je ook nog hun nieuwe boek „Niet zeuren" in handen drukken en vervolgens met volle overgave pra ten over de door hen ge noteerde gesprekken met vijftien vrouwen in Ne derland. Vijftien totaal verschillende vrouwen die niet zeuren, maar met verrassend weinig terug houdendheid hun hart luchten over hun leven en de problemen die ze overwonnen hebben. De ene schrijfster is de Leid- se journaliste Wilma Nan- ninga, de andere is Fran ces Bremer, de echtgeno te van de Amerikaanse ambassadeur voor de be strijding van terrorisme, L. Paul Bremer III. Het- straatgeruis onder het raam van haar prijzige suite had Frances Bremer zondag niet de nachtrust gegund waarop zij na een lange vlucht uit Washington had gehoopt. Maar dat ongemak is kansloos tegen haar gelijkma tige humeur. Frances Bremer is veel te blij weer even terug te zijn in de stad waar zij met haar gezin drie jaar lang de VS-ambassadewoning heeft mogen „bezetten". In die Hollandse periode kwam in 1985 al haar succes volle overlevingsgids „Coping with HIS succes tot stand. Met verhalen over hoe vrou wen van hoge pieten het suc ces van hun mannen aankun nen. Maar er leven meer pro blemen onder de mensen en in elke laag van de bevolking. Frances Bremer begon een onderzoek naar wat er zoal leefde onder de Nederlandse vrouwen en kreeg op haar vragen bijna tweeduizend re acties. Van vrouwen met rela tieproblemen en drankproble men tot vrouwen zonder pro blemen. Omdat het hele ambassa deursgezin ons land ging ver laten en zijzelf te weinig Ne derlands sprak of schreef, riep Frances Bremer de hulp in van Wilma Nanninga toen deze bij haar was voor een in terview. Deze bedacht zich geen moment en begon aan een arbeidsintensief jaar. Levensfilosofie „Frances heeft een levensfilo sofie die je pakt. Ze liet me zien dat je het slachtoffer kunt zijn van je eigen leven. Zelfs met een goede reden", aldus de 29-jarige debutante op de boekenmarkt. Frances Bremer vult aan: Citaten Anita adoptie moeder: „Mijn liefde voor Diana was verstik- kend, zei de psy choloog. Alles wat je vasthoudt, raak je kwijt, alles wat je loslaat houd je bij je". Karin vrouw van een bekende directeur van een multinational: Hans is verslaafd aan z'n werk. Da$r wordt over het algemeen veel te negatief over geoordeeld. En zijn succes straalt ook op mij af. En daar krijg ik een kick van Rachel zingen de echtgenote van een werkloze kla- rinetist: „Het akeligste is dat ik probeer de ladder op te klau teren waar hij zo bruusk vanaf is geschopt". Gertrudis een non: Wij moesten naar buiten. Ik heb ge leerd dat een ac tief leven en be zinning niet los van elkaar kun nen". Leonie organi satie- expert/directielid, gehuwd en moe der van een doch ter: „Als ik thuis ben heb ik alle tijd en geduld voor haar. Ben ik niet moe en geïrriteerd van de hele dag onge- inspireerd huise lijk sloven Annet honderd procent huis vrouw: „Ik ben Jacks steun op de ach tergrond. Ik schep de ideale omstan digheden waarin wij als gezin har monieus functio neren Lies bewust on gehuwde moeder: „Iedereen wil we ten waar z'n wor tels liggen. Daar om heoik heel be wust voor beken de sperma-donors gekozen. Mannen over wie ik later aan mijn kinderen kan vertellen". Fatma gehuwde moslimvrouw: Vooral de vrou wen in Turkije doen onderling heel gezellig. Je klit niet steeds aan een man zoals hier". „Maar je zit nooit helemaal opgesloten. Je kunt altijd kie zen. En kiezen houdt in dat je een keuze hebt, al is het maar de bepaling van je houding. Zelfs in omstandigheden die ie niet meer kunt veranderen heb je toch nog de keuze tus sen gelukkig zijn en je ellen dig voelen". Zelf zag Frances Bremer ooit het huishouden niet meer zo zitten. Zij: „Ik ging toen de zware diplomaten-opleiding volgen en tot mijn verrassing slaagde ik voor het examen. Toch koos ik toen voor m'n gezin". Zij had een extra keu zemogelijkheid geschapen en was daarna wel tevreden met het oude leventje. Dat toen On-Nederlands De structuur van het boek is on-Nederlands, als een tv-do- cumentaire. Indringend en zonder te oordelen: het ver haal van de geïnterviewden staat er in hun eigen woor den. Nanninga en Bremer zijn geen psychologische experts, maar daarom is het boek vol gens hen zo zinvol. Frances Bremer: „Boeken die door psychologen zijn geschreven missen vaak oplossingen. Ze leggen alleen de problemen uit. Wij hebben, net als in mijn vorige boek, mensen aan het woord gelaten die het ge red hebben. De grondgedach te daarbij is dat die verhalen mensen kunnen aanmoedigen en meer begrip en medeleven kweken". Het boek, bestemd voor vrou wen èn mannen, lees je on danks de gepresenteerde pro blemen met plezier. Aan elk relaas houd je een warm ge voel over, omdat je merkt dat tussen alle trieste feiten ook altijd mooie momenten zitten. Zoals de zelfoverwinning, de genezing, een nieuwe relatie. Een paar verhalen gaan ge woon over vrouwen die ge woon puur gelukkig zijn. Een honderd procent huisvrouw klaagt er alleen over dat men sen in haar omgeving zo wei nig begrip kunnen opbrengen .voor een vrouw die alleen voor haar gezin kiest. Een moslim-vrouw in Nederland blijft zich moslim-vrouw voe len. Alle problemen zijn her kenbaar. Toeval Het boek is echter te Neder lands georiënteerd om ver taald te kunnen worden. „Ik zou ook in Amerika wel zoiets willen doen, maar dan ook mannen interviewen. Dat in dit boek alleen vrouwen aan het woord komen is toeval". Frances Bremer, die ooit ge schiedenis studeerde en nog altijd een boek over literatuur hoopt te voltooien, heeft in Washington momenteel een full-time baan. Zij bekleedt een topfunctie bij een stich ting die zich bezig houdt met buitenlandse studenten. Soms is zij nog later thuis dan haar „reizende ambassadeur" Paul Bremer III. „Dan kom ik bij voorbeeld om acht uur thuis en heeft hij het eten al klaar gemaakt", vertelt Frances Bremer lachend omdat man lief ook HAAR succes aankan. Maar daar zit geen boek in. HERMAN JANSEN Wilma Nanninga/Frances Bremer „Niet zeuren". Ui tg: Teleboek, Amsterdam. Prijs: f 18,-. Deur plat

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3