leidde (Sowuvnt Drnsenb^g^elasting- verlaging uitgesloten Bon: Geen garantie voor minima bij belastinghervorming Herald al sinds 1980 niet stabiel Diplomatieke crisis na actie VS tegen Waldheim Voedingswaarde Vijf tot tien miljard extra bezuinigingen nodig Kamervoorstellen slaan miljardengaten Kom ideeën verzamelen "Gratis pinda's, Albert!' "Mooi meegenomen,Duyvis." Dinsdag 28 april 1987 78e jaargang no. 23792 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Weslerpers. behorende lot Sijlholi Pers, Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Buijleweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f 0.64 per mm. kleintjes t. 0,45 per mm. HET UVEER Toenemende bewolking en in de loop van de middag en avond kans op een regen- of onweersbui. Minimumtempe ratuur circa 9, middagtempe- ratuur ongeveer 23 graden. Matige zuidelijke wind. Zon op: 06.14, onder 21.02. Hoog water Scheveningen: 04.43 en 17.01, laag water: 00.12 en 12.49 uur. i boos na uwe tv-satire ayatollah IEY Iran heeft twee diploma- tgewezen, nadat in een Austra- televisieprogramma, de Iraanse lijk leider ayatollah Khomeini, hak werd genomen. De Australi- ninister van buitenlandse zaken in zei vandaag dat zijn land geen latieke actie tegen Iran zal on- men in antwoord op de uitwij- Twee maanden geleden ontstond lergelijke rel in West-Duitsland in de Rudi Carrellshow de spot gedreven met de ayatollah. Op ang van minister Van den Broek het gewraakte fragment niet op derlandse televisie uitgezonden. Politie sluit „RUR"-discotheek AMSTERDAM De Amster- damse politie heeft vanoch tend discotheek „36 op de schaal van Richter" aan de Reguliersdwarsstraat dicht la ten timmeren vanwege de voortdurende aanwezigheid daar van hard drugs. In „Rich ter" werd steeds Veronica's talkshow RUR van Jan Lenfe- rink live opgenomen. De uit zending van morgenavond komt echter niet in gevaar, omdat deze speciale RUR Roy al gisteren reeds is opgenomen in het Ajax-stadion. Het pro gramma draait om de 40ste verjaardag van Johan Cruijff. Prins Maurits wordt marinier APELDOORN - Prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, gaat zijn militaire dienstplicht vervullen bij het Korps Mariniers. Maurits (19) zit nu nog op het Veluwe College in Apeldoorn en doet thans eindexa men. Als hij slaagt, begint de prins eind augustus met de zware oplei ding voor marinier, vergelijkbaar met die van de commando's. Daar mee wordt hij de tweede prins van de jongste generatie van de konink lijke familie, die zijn dienstplicht bij de marine vervult. Zijn neef, kroon prins Willem-Alexander, zwaaide vorig jaar af als reserve-officier bij het varende deel van de marine. Koninklijke onderscheiding voor Patijn GRONINGEN Mr. S. Patijn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, heeft gisteren reeds een koninklijke onderscheiding gekregen: het ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij kreeg de onderscheiding uitgereikt door mi nister De Koning van binnenlandse zaken tijdens een vergadering in Groningen waar alle commis sarissen bijeen waren. Morgen daalt de jaarlijkse lintjesregen over de hoofden van vele honderden Nederlanders neer. Onder hen is niet de Brabant se gedeputeerde A. Brugman (PvdA). Deze wei gert de hem toegekende onderscheiding (Neder landse Leeuw). Hij hoorde te laat van zijn onder scheiding om zijn naam van de lijst te laten schrappen. Dronken Britten veroordeeld na rel op veerboot CHELMSFORD Een Britse rechter heeft gisteren aan vijf vrienden jaar lange celstraffen opgelegd wegens ge weldpleging en wangedrag vorig jaar op een Nederlandse veerboot. Het dronken vijftal was, na een weekeinde stappen in Nederland, op de veerboot Koningin Beatrix door het dolle heen geraakt. Advocaat John Akast merkte op: „Ze hadden 24 uur lang bijna onon derbroken gedronken. Ze wisten niet meer wat er om hen heen gebeurde." De vrienden hebben bekend dat zij zich grof en provocerend hadden gedragen en onder meer een Nederlandse vrachtrijder een paar tanden uit de mond hadden geslagen. Wereldrecord ontbijten op 9 mei in Zoetermeer ZOETERMEER Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Dat zal vooral op zaterdagmorgen 9 mei gelden in het Zoeter- meerse winkelcentrum Buytenwegh. Daar wordt die dag een poging gedaan het wereldrecord „ontbijten" te verbete ren. Dat staat momenteel nog op een aantal van vierduizend gelijktijdig met elkaar boterhammen smerende personen, maar dat moeten er meer worden. Op deze dag moet ieder een die gratis van een ontbijtje wil genieten om uiterlijk tien uur in het winkelcentrum aan de Teldersrode aanwezig zijn. Als iedereen is aangeschoven aan de tafels die in totaal een lengte van anderhalve kilometer vormen, wordt om half elf met het tellen van de aanwezigen begonnen. Daarbij zijn commissarissen van het Guinness Book of Records aanwe zig. De activiteiten zijn een idee van de winkeliers en de stichting Doewiets, die zich in Zoetermeer al enkele jaren inzet voor de opvang van jongeren in de vakantie. De kos ten worden betaald door de winkeliers in het centrum. Van onze parlementaire redactie) (1\MSTERDAM Er is geen en- ïele ruimte om volgend jaar de belastingen en sociale premies te /erlagen. Integendeel: er moet jVijf tot tien miljard gulden meer mgebogen worden dan CDA en "VD in het regeerakkoord heb- in afgesproken. Die boodschap •rengt het vandaag gepubliceer- le jaarverslag van De Neder- idsche Bank. voornaamste reden waarom extra buigingen nodig ziin, is het snel Verminderende overschot op de Ne derlandse betalingsbalans. Dat daalde rorig jaar al van 18 miljard naar 12,5 •n voor 1987 is een verdere teruggang ot zes miljard gulden voorzien. De /Vermindering van dat overschot aangt nauw samen met de verslech terde exportpositie van ons land als levolg van de dure gulden, de dalen de gasverkopen aan het buitenland, maar ook de recente stijging van de lonen. Nu de betalingsbalans verslechtert, moet de overheid volgens het jaarver slag van De Nederlandsche Bank meer ernst maken met het verminde ren van het financieringstekort. Dat zou volgens het regeerakkoord in 1990 moeten zijn teruggedrongen tot 5,25 procent van het nationaal inkomen, maar het loopt na een vermindering met een half procent in 1986 dit jaar juist op tot boven de acht procent. Dat is voor De Nederlandsche Bank reden om krachtig te bepleiten dat de mee vallers die zijn opgetreden, geheel worden besteed aan de vermindering van het overheidstekort en niet aan vermindering van de lasten. Sterker nog: om de volgens De Neder landsche Bank minimale doelstelling van het regeerakkoord te halen, zal er extra moeten worden gesnoeid. Tijdens zijn toelichting op het jaarver slag bepleitte bankpresident Duisen- berg extra bezuinigingen van vijf tot tien miljard gulden. Het moet dan wel om echte bezuinigingen gaan en niet om lastenverzwaringen, zoals accijns- en btw-verhogingen waar het kabinet volgens Duisenberg te gemakkelijk toe over gaat. Door een verkleining van het overheidstekort wil Duisen berg het internationale vertrouwen in Nederland handhaven. Zonder dat vertrouwen is een herstel van de werkgelegenheid niet mogelijk, schrijft hii in het jaarverslag. Behalve door het grote tekort en de verslechterende betalingsbalans wordt het economisch herstel volgens de president van de centrale bank ook ernstig bedreigd door de loonontwik keling. De lonen stegen en stijgen harder dan de produktiviteit recht vaardigt en drijven de loonkosten zo hard op, dat Nederland aan concur rentiekracht ten opzichte van het bui tenland inboet. Duisenberg plaatst bo vendien nogal wat vraagtekens bij de economische berekeningen van het regeerakkoord. Daarbij is uitgegaan van veronderstellingen die nu veel te rooskleurig blijken en dus moet er nu aanvullend worden bezuinigd, aldus dr. Duisenberg. Pag. 6: „Economische berichten zul len alarmerender worden". De Herald of free Enterprise, die nu nog negen meter diep in het water ligt, op weg naar de buitenhaven van Zeebrugge. In zet: Kapitein David Lewry werd giste ren in Londen voor de rechter ge hoord over de toe dracht van de ramp met de veer boot. UIT ONDERZOEK VEERRAMP BLIJKT: (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De gistermiddag geborgen autoveerboot Herald of Free Enterprise vertoonde al sinds hij in 1980 te water werd gelaten een hardnekkige neiging om over te hellen naar bakboord. Telkens wanneer het schip met een snelheid van meer dan 15 knopen een bocht beschreef, leunde de boeg voorover. Door zijn open boeg- 3-milieu- nmissie eit voor s 'uwe ^rgiebronnen *£)EN De wereld kan Loet nieuwe energiebron- }en strategieën voor de ekkeling van arme landen lcn die het leefmilieu niet %tigen. Dat meent de We- immissie voor Milieu en Akkeling, die in 1983 door trenigde Naties in het le- iverd geroepen. De com- t presenteerde gisteren ïttpport, „Onze Gezamen- isToekomst", waarin zowel i- als ontwikkelingsas- te» in ogenschouw neemt. [}mmissie telde 21 leden, lastig uit arme landen, het )(n en het Sovjet-blok. 0et rapport is drie jaar ge kant ontvangen' Bel tussen h 19.00 uur. zaterdags tussen ;>n 15.00 uur. telefoonnr.071- f,en uw krant wordt nog dezelf- Jd nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding voelt er weinig voor nu al te garanderen dat de minima er bij de invoering van het nieuwe belastingstelsel op 1 janu ari 1990 financieel niet op achteruit zullen gaan. Zo als het zich nu laat aan zien zal de koopkracht van de minima door de belastinghervorming met gemiddeld 0,4 procent da len. Tijdens de vergadering van de kamercommissie, waarin de voorstellen van de commissie .20 a'hoog en 1 eter 1C. Hoe de tische ïtteld moet hi, is niet lijk. Oort voor een eenvoudiger be lastingsysteem centraal ston den, werd door alle fracties in een motie om tenminste koop- krachthandhaving gevraagd. De bewindsman oordeelde dat het nu nog te vroeg is om die toezegging te doen. „Er zijn nog te veel onzekerheden. Pas in het jaar dat de wetten wor den ingevoerd (1989) kan met zekerheid worden gesteld wat er met de koopkracht gaat ge beuren". Hij noemde het des ondanks niet uitgesloten dat er toch geld voor te vinden zal zijn. „Maar die zekerheid kan ik nu nog niet geven. Mis schien zijn op Prinsjesdag meer contouren zichtbaar", al dus Ruding. In de marathonzitting van gis teren met de bewindslieden Ruding, Koning (beiden van financiën) en De Graaf (socia le zaken) bleek dat het kabinet weinig voelt voor de wijzi- fingsvoorstellen die kamer- reed werden aangedragen. De voorstellen van de PvdA zouden een gat van 900 mil joen, die van de VVD van ruim twee miljard en die van het CDA van ruim 2,5 milhard veroorzaken. Zo drongen de fracties van CDA, VVD, PvdA en D'66 er in een motie op aan de 125 miljoen die vrijkomt als gevolg van het schrappen van de aanvullende arbeidstoeslag, te benutten voor kinderop vang. Minister De Graaf wei gerde vooralsnog een concrete toezegging te doen. Prioriteit verdient een algemene ver lichting van loon- en inkom stenbelasting. Pag. 3: Snijden in aftrekpos ten centraal in belastingde- bat (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANOERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. hoofdstraat 104 - leiderdorp tal 071494040 „Wat zien ik?" Deze collie ziet het leven weer helemaal zitten. Volgens oogspecialist Tomi Suchy uit München zijn brillen voor honden „big business". Hij levert ze niet alleen uit cosmetische overwegingen. Vooral oudere honden zouden bij het oversteken te veel last hebben van fel zonlicht en daarom een (donkere) bril moeten dragen. Hondjes van bijvoorbeeld Sophia Loren en Klaus Kinski dragen al een creatie van Suchy. deuren kon de autoveerboot dan water scheppen. Dit bleek gisteren bij het begin van het openbaar onderzoek in Londen naar de oorzaak van de veerramp op 6 maart voor de kust van Zeebrugge. Advocaat David Steel, die het Britse departement van ver keer vertegenwoordigt, vestig de ook de aandacht op het feit, dat aan boord van alle Town- send Thoresen-veerboten een zeer slordig en gevaarlijk sy steem gebruikt wordt voor het sluiten en gesloten houden van de laaddeuren. Zo zou de ma troos die aan boord van de Herald" voor dit werk ver antwoordelijk was, zijn gaan slapen terwijl de deuren nog wijd open stonden. Uit nogal verwarrende instructies had vaarschiinlijk begrepen dat ander het karwei al ge klaard had. Pag.7: „That will do" waar schijnlijk fatale woorden. (ADVERTENTIE) De Negen Maanden Beurs 29 APRIL T/M 3 MEI dagelijks van 10-18 uur, za. en zo. 10-17 uur. AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. WASHINGTON/WENEN Tussen de Verenigde Staten en Oostenrijk is maandag een diplomatie ke crisis ontstaan na het besluit van de Ameri kaanse regering de Oos tenrijkse president Kurt Waldheim wegens zijn oorlogsverleden als privé- persoon de toegang tot het land te ontzeggen. Uit protest tegen het besluit riep Oostenrijk zijn am bassadeur uit Washington terug voor overleg, terwijl Waldheim zijn „diepe te leurstelling" ovér de maatregel uitsprak. De Oostenrijkse regering be raadde zich vandaag over de Amerikaanse maatre gel. Joodse organisaties in de Verenigde Staten heb ben verheugd gereageerd. Het Amerikaanse ministerie van justitie maakte gisteren bekend dat Waldheim op een lijst van ongeveer 50.000 per sonen is geplaatst die wegens betrokkenheid bij oorlogsmis daden niet welkom zijn in de Verenigde Staten. Volgens een hoge functionaris van het mi nisterie speelde Waldheim, die tijdens de Tweede Wereldoor log als inlichtingenofficier bij het Duitse leger diende, een belangrijke rol in de deporta tie van zigeuners, joden en partizanen uit de Balkan naar de Duitse concentratiekampen Het is voor het eerst dat de Verenigde Staten een staats hoofd van een bevriende natie de toegang tot het land ontzeg gen. Amerikaanse regering- functionarissen beklemtoon den dat de maatregel tegen Waldheim persoonlijk is ge richt en zeiden te hopen dat de Oostenrijkse boosheid over de stap snel zal wegebben. Pag. 7:„We voelen ons diep verraden". I (ADVERTENTIE) Als de klanten van de 100-jarige Albert Heijn deze week een zak van 250 gram gezouten pinda's van Duyvis kopen, krijgen ze een zakje van 75 gram Japanse pinda's gratis. Duizendmaal dank, Duyvis. Bij Duyvis gezouten LJ2ÜL/ pinda's, 1 QQ zak 250 gram 7^1.33 'n GRATIS zakje Japanse pinda's.75 gram* Aanbieding is geldig t/m zaterdag 2 mei as. Zolang de voorraad strekt Wat is de voedingswaarde van een prodokt? Dat is vandaag de hamvraag voor de consumentenorgani saties, die in Rotterdam pleiten voor een zoge naamde voedingswaarde-wijzer. Daardoor wordt de consument meteen wijzer over wat hij eigenlijk eet Voor een leek, die bijvoorbeeld gewoon lekker broodbeleg zoekt, is het volgens hen onbegonnen werk om dat zelf uit te zoeken. Heel wat gemakke lijker is dat met het produkt krant. Daar staat im mers op elke pagina met koeienletters gedrukt wat de waarde van het produkt eigenlijk is. Vandaar natuurlijk ook, dat u nu juist de Leidse Courant in handen hebt. Als losse-nummerkoper, of - mits u even de moeite neemt hieronder wat schrijfwerk te verrichten - ook zo'n blijvende genieter van de „voedingswaarde" van ons produkt. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd CcidócSomant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1