!ddóeSou/umt Educa Center impuls voor Schuttersveld a STAD OMGEVING C Uitgelezen opgeruimd Nieuwe onderhandelingen over regionale kabelkrant Voor 1 juli beslissing over hotel Politie wil bezoekers arrestanten fouilleren DINSDAG 28 APRIL 1987 PAGINA 13 \ast ledelijk gevaarlijke ma- Te", noemde rechter je inhaalactie van de |t Leiden, die in april jaar een bekeuring Hij moest zich daar- listeren bij de Leidse ■echter verantwoor- man reed met een inauto op een provin- reg in de omgeving liden en wilde in alle twee tractoren met ger voorbij. Een luto die voor hem i daardoor het uitzicht beperkte, wilde het- en met een snelheid f »ventig kilometer per alden beide auto's de -en in. De vrachtauto g net naar de rechter- terug, maar de Leide- g geen kans meer een etkomende auto te »n en de twee perso 's schampten langs Het had veel erger aflopen wanneer de etkomende auto niet ar rechts had uitgewe- 'ficier van justitie Van ;mde het een ernstige ding. „Je brengt op anier niet alleen jezelf aar maar ook andere (ruikers. Meneer heeft ze actie een ongekend enomen". Zijn eis was dboete van 250 gulden voorwaardelijke ont- van de rijbevoegd- or vier maanden met leftijd van twee jaar :hter Wille zag geen ling van die eis af te inder serieuze zaak (e van een Leidenaar chaotische wijze uit te leggen hoe hij parkeerbon was ge- Misschien was hij meer met zijn casset- in zijn walkman be- hij op de maat van iek zelfverzekerd het [erecht binnenliep, voor de rechter hij een vreemd en verhaal over een ka- itlaat. De Leidenaar t een parkeerbon te gekregen voor een producerende uitlaat de politieman zei one bonnen meer te Nog verwarrender :ijn verhaal toen hij -le dat hij geen tijd had —de uitlaat van de auto areren omdat hij pro- had met zijn ex- 1'n en ook nog drie is verhuisd. Een boete gulden werd hem op- „Zottigheid" noemde lenaar dit en hij ging v een discussie aan s rechter. Daar kwam hter niet veel verder n hij nam uiteindelijk id met een teleurge- het zal wel moeten". Éaan tijd schijnt vaker aak van verkeers- lingen te zijn. Een student overkwam zo- njen hij bekeurd werd 1 et inhalen van een file K» Lammenschansweg. jglde op tijd voor een 3 len antropologie in het siteitsgebouw zijn. j^ndien ben ik al vier loor die agent aange- tei en dat vind ik een de zaak", vertelde de et. Officier van justitie rj(£k merkte echter la- op dat zo'n band met litie nooit weg is. De ^jian kon dit grapje niet ;aarderen en zeker niet r^ij ook nog 75 gulden yfnoest betalen, was niet blij met een von- n Wille. „Dit betaal ik 31 dan ga ik nog liever O^agen zitten", riep hij. an was bekeurd voor pden door rood licht bij j^oorwegovergang in de straat in Voorhout. „Ik atjwacht bij de overgang rode licht gedoofd was Hi, evenals mijn voor- LS% toen de spoorbaan stoken. Op het mo- iat ik op de spoorbaan t ling de bel opnieuw en Jicht begon weer te ïlïren. Ik kan dan toch -lijven staan. Dan was au niet meer geweest", ipchtte de rechter een lar feit bewezen en de man een boete van Clen op. De Noordwij- ter riep boos, dat hij □feel moeite had geno- m de agent te pakken hijgen die hem had be- Ti en bovendien nu een 'Rflag had moeten opne- P[De rechter verlaagde £|te naar 75 gulden. „Ik 'r te betalen", riep de Xlroor de tweede maal __p de rechter reageerde __;ost u dan waarschijn- ~~)g eens twee vrije da- 1LIA VAN BOHEMEN STORM EN PAPIERBAKKEN HOUDEN BRANDWEER BEZIG LEIDEN - De Leidse brandweer is in 1986 veel vaker uitgerukt dan in 1985. Moesten de wagens in 1985 1071 maal de garage uit, vorig jaar was dat 1366 keer. Dat staat in het jaarverslag van de directie brandweer over 1986. Een oorzaak van deze toename van dertig procent is de storm die het afgelopen najaar woedde. De brandweer werd 145 maal te hulp geroepen in verband met stormschade, in 1985 gebeurde dat slechts acht maal. Ook het aantal containerbranden is toege nomen: van 72 in 1985 naar 152 in 1986. Volgens brandweercom mandant B. Mark gaat het hierbij vooral om papierbakken. Hij zei gisteravond tijdens de vergadering van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden dat de Reiniging kleppen op de papierbakken heeft aangebracht die brand moe ten voorkomen. „Maar het blijven ondingen", aldus Mark. PvdA-raadslid W. van der Pluijm vroeg zich af „of je wel met die papierbakken moet doorgaan. Die branden kosten immers tijd en geld". Burgemeester C. Goekoop vond dat er over „an dersoortige papierbakken" moest worden gedacht Goekoop wil disco en parkeergarage aan Morssingel LEIDEN Burgemeester C. Goekoop vindt de plaats aan de Morssingel, waar in het verleden een bom werd gevon den, een goede lokatie voor een disco theek en een parkeergarage. Goekoop zei gisteravond tijdens een commissie vergadering dat er geld moet worden uitgetrokken om de problemen rond discotheken in Leiden op te lossen. Veel Leidse uitgaangsgelegenheden veroorzaken overlast voor de omwo nenden. „Je moet de jeugd iets bieden, iets goeds bieden. Anders gaan ze din gen doen die minder leuk zijn", aldus Goekoop. Mogelijk toch geluid televisie via radio LEIDEN Het zal in de toekomst wellicht toch mogelijk zijn om het geluid van televisieprogram ma's via de kabelradio te ontvangen. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling die de ontvangstmast in Oegstgeest beheert zal binnenkort met een voorstel komen. Eerder had het bestuur laten weten geen heil in een dergelijke voorziening te zien, omdat dat een te groot beslag zou leggen op de beschikbare frequen ties. Voor Nederland I, II en in de toekomst ook III zou dat drie extra FM-frequenties vergen. „En we zitten er niet erg ruim in", aldus voorzitter J. Fase gisteravond tijdens een vergadering van het alge meen bestuur in Oegstgeest'. De leden van dat alge meen bestuur zagen echter wel wat in een dergelij ke voorziening, waarop het dagelijks bestuur toezeg de met een voorstel te komen. Gewapende overval in de Merenwijk LEIDEN Op een woning aan de Reigerhorst is vannacht om half vier een gewapende overval gepleegd door gemaskerde en gewapende mannen. De overvallers bleken het op sieraden in een kluisje gemund te hebben. De bewoners, een man en een vrouw van respectievelijk 42 en 46 jaar oud, werden uit hun slaap opgeschrikt door de drie mannen die door het open raam de slaapkamer binnenklommen. De mannen droegen bivakmutsen en hadden pistolen bij zich. Toen de vrouw uit angst begon te gillen, viel er een schot, maar dat raakte niemand. Twee van de overvallers hielden de man in bedwang terwijl de andere de vrouw dwong een kluisje te ope nen. De daders zijn er met enkele sieraden vandoor gegaan, waarvan de waarde nog onbekend is. De man en de vrouw wer den aan handen en voeten vastgebonden achtergelaten. Na twin tig minuten kon het tweetal zich bevrijden en de politie alarme ren. De omgeving rond het huis werd direct uitgekamd, maar er is nog geen spoor van de daders gevonden. LEIDEN „De komst van het Educa Center naar Leiden bevestigt de naam van deze plaats als onderwijsstad. Boven dien verhoogt de aanwe zigheid van zo'n instel ling de kwaliteit van het Schuttersveld en daar mee de interesse van an dere bedrijven en instel lingen om zich daar te vestigen. En daar zijn wij natuurlijk bijzonder blij mee". Déze woorden sprak burgemeester C. Goekoop gistermiddag bij het slaan van de eer ste paal van het Educa Center, een handels- en voorlichtingscentrum voor onderwijs, vorming en training. Het Educa Center is be doeld als een handels- en voorlichtingscentrum op het gebied van onderwijs in de ruimste zin van het woord. Er worden niet al leen allerlei produkten op het gebied van onderwijs aangeboden, maar er zijn ook verschillende diensten die informatie verschaffen over alle facetten van on derwijs op elk niveau: ba- sis-, middelbaar en voortge zet onderwijs, alsmede het LBO, MBO en HO. De be doeling is dat zich tussen de 200 en 300 huurders in het gebouw zullen vestigen. Zij kunnen kleine of grotere ruimten huren om hun pro dukten of diensten te pre senteren aan het publiek. Verwacht wordt dat 30 tot 40.000 mensen jaarlijks ge bruik zullen maken van de diensten van het centrum. Het centrum wordt in drie fasen gebouwd om leeg stand en daardoor misluk king te voorkomen. De to tale oppervlakte wordt 14.000 vierkante meter. De eerste fase beslaat 4.000 LEIDEN Binnen twee maanden wordt duidelijk of de Haagse project-ontwikkelaar Erica erin slaagt een hotel op het Schutters veld te bouwen. Erica heeft van de gemeente Leiden tot 1 juli de tijd gekregen om de finan ciering rond te krijgen en volgens A. Swaak van Erica „is niets zo moeilijk" als de het fi nancieren van een ho tel. „Maar ik ben van natu re optimistisch", voegt hij eraan toe. De ge- meehte probeert al ja ren en hotel op het Schutterveld van de grond te krijgen, maar tot dusver lukte dat niet, omdat geen enkele belegger het risico aan durfde. Het hotel moet 8 tot 10 miljoen gulden gaan kosten. De bank is be reid hiervan 5 miljoen te lenen, zodat een gat van minstens 3 miljoen gulden resteert. Het ho tel zou moeten komen op de hoek van het Schuttersveld, tegen over het station. Burgemeester C. Goekoop en S. Orlandini, president-direc teur van de KLM, kijken toe bij het slaan van de eerste paal van het Educa Center. vierkante meter. Dit eerste gedeelte moet over onge veer een jaar klaar zijn en kost twaalf miljoen gulden. Afhankelijk van de belang stelling worden vervolgens de volgende twee fasen ge bouwd. Onderdeel van de tweede fase is de bouw van een parkeergarage die plaats biedt aan 300 auto's. Het gebouw zou er in 1990 kunnen staan. De totale kosten bedragen ongeveer 36 miljoen gulden. BOUW SCHUTTERSVESTE NOG STEEDS NIET HERVAT LEIDEN De bouw van het kantoorpand Schutteveste op het Schuttersveld is nog steeds niet hervat. Eind februari werd de bouw van het complex, waar de NMB en Euro Moda in moeten worden onder gebracht, stilgelegd om dat de aannemer failliet was. Project-ontwikke laar NBA uit Utrecht kreeg van de eigenaar van het gebouw en de grond (het Sociaal Fonds Bouwnijverheid) tot begin april de tijd de zaak weer op het goede spoor te zetten. Omdat de NBA daar niet in slaagde (het bedrijf heeft grote zakelijk bin dingen met de failliete aannemer en is daardoor zelf in financiële proble men gekomen), onder handelt het Fonds nu zelf over hervatting van de bouw. Het Fonds heeft daartoe contact ge legd met het aannemers bedrijf BAM. Volgens adjunct-directeur N. de Vries van de BAM, kon de bouw mogelijk half mei worden hervat, „maar misschien wordt het wel juli". LEIDSE COURANT MET LEIDSCH DAGBLAD EN OMROEP RIJNLAND OM DE TAFEL LEIDEN Sijthoff Pers, het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland gaan onderhandelen over het gebruik van één ka naal van het kabelnet in de Leidse regio. Het gesprek heeft plaats op initiatief van de gemeenschappelijke rege ling Antenne-Energievoorzie ning Leiden en Omgeving, de samenwerkende gemeenten die de ontvangstmast in Oegst geest beheren. Sijthoff Pers, uitgeefster van onder andere de Leidse Courant, wil evenals het Leidsch Dagblad het ka naal benutten voor een kabel krant. Omroep Rijnland zal het kanaal gebruiken voor te levisie-uitzendingen en een zo genaamde infokrant. Een al gereedliggende overeenkomst tussen Omroep Rijnland en het Leidsch Dagblad over het gebruik van het kanaal is voorlopig van tafel. Dat is de uitkomst van een langdurige discussie die het al gemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling gis teravond voerde over de door gifte van een kabelkrant via het kabelnet in de Leidse re gio. Aanleiding voor de discus sie was een voorstel van het dagelijks bestuur om Omroep Rijnland en het Leidsch Dag blad toestemming te geven voor afwisselend gebruik van een kanaal. Dat voorstel was al eerder on der vuur genomen door Om roep Rijnland-voorzitter J. Walenkamp, die er de nodige feitelijke onjuistheden in be speurde. Gisteravond werd het voorstel ook bekritiseerd geno men door de leden van het da gelijks bestuur, maar dat meer vanwege de inhoudelijke kant van de zaak. Punt van kritiek gold vooral de houding van het dagelijks bestuur ten op zichte van Sijthoff Pers. Die had zich net als het Leidsch Dagblad als gegadigde voor het verzorgen van een kabel krant aangemeld, maar vol gens het dagelijks bestuur te laat. De onderhandelingen met het Leidsch Dagblad waren al in een vergevorderd stadium, het aanbod was te onduidelijk en bovendien zou Sijthoff Pers voornamelijk op de Haagse re gio gericht zijn en niet op de Leidse, aldus het dagelijks be stuur. Van diverse zijden klonk ech ter een nadrukkelijke wens tot pluriformiteit in kabelkranten, zoals die in de Leidse regio ook geldt voor dagbladen. „Ik heb de indruk dat de combina tie Leidsch Dagblad/Omroep Rijnland in een opgemaakt bed terecht komt. Het gaat mij te snel om nu al één gegadigde voor de kabelkrant te selecte ren, zonder dat wij alles duide lijk op papier hebben gekre gen", alckls de Leidse verte- genwooMiger J. Hoekema. Ook overige leden van het al gemeen bestuur vonden dat de pluriformiteit van de pers te weinig aandacht had gekre gen. Bovendien dreigde de ge meenschappelijke regeling een dief van eigen portemonnee te worden door niet met alle fi nanciële gevolgen rekening te houden. Het Leidse PvdA- stuur gaan onderhandelen met eenkomst met Sijthoff Pers Sijthoff Pers, bijvoorbeeld over het gebruik van een ka naal dat overdag voor een ka belkrant benut kan worden en over het doorgeven van een kabelkrant in de Merenwijk. Voorwaarde is wel dat ook het Leidsch Dagblad daar een ka 's avonds voor de doorgifte belkrant uitzendt. Daarover raadslid A. Boot pleitte er dan ook voor om te bekijken of het mogelijk was om beide dagbla duitgevers met een kabelkrant op de kabel toe te laten. Stap terug De Leidse wethouder J. Fase, voorzitter van het dagelijks bestuur, had de nodige moeite met de „stap terug" die het al gemeen bestuur wilde zetten. „We hebben eerder in dit be stuur besloten één kanaal voor een kabelkrant en lokale tele visie beschikbaar te stellen. Het Leidsch Dagblad voldeed aan alle criteria en we waren al geruime tijd in onderhande ling toen Sijthoff Pers kwam. We konden toen moeilijk alles nog eens terug draaien, dat zou onbehoorlijk zijn. Ik zou het dan ook betreuren als het dagelijks bestuur weer terug moet, terwijl er een bevredi gende oplossing op tafel ligt". Het algemeen bestuur hield' echter vast aan de opvatting dat Sijthoff Pers en de door de Leidse Courant verzorgde ka belkrant onvoldoende aan bod waren gekomen. „Het is legi tiem om te onderhandelen met opnieuw de aanbiedingen van lenstreek" nemen als gemeen- een nieuwe partner zonder dat het Leidsch Dagblad en Sijt- schappelijke regeling het pak je daarbij je huidige gespreks- hoff Pers aan het algemeen ket van de gemeenschappelij partner uit het oog verliest. U bestuur voorleggen. In juni heeft te veel gekoerst op het vergadert het bestuur opnieuw kompas van de eerste aanbie- over de kwestie. De Stichting der", aldus Hoekema. Fase Kabelnet Merenwijk (SKM) stelde daarop met tegenzin zal tot die tijd geen verdere van een buitenlandse zender. Het voorstel van Fase vond echter geen weerklank. „De -mogelijkheden voor samen werking tussen de Leidse Cou rant, het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland worden hiermee onvoldoende beke ken", aldus Hoekema. Ook Walenkamp was er niet geluk kig mee: „Het is niet erg ele gant om de nu op tafel liggen de overeenkomst tussen Om roep Rijnland en het Leidsch Dagblad straks weer overhoop te moeten gooien. Het valt te preferen om dan eerst te kij ken of er overeenstemming bereikt kan worden". Voorzitter Fase ging er uitein delijk schoorvoetend mee ak koord om eerst met de betrok kenen rond de tafel te gaan zitten. Mocht daar geen over eenstemming uit voortkomen, paald niet vanzelfsprekend dan zal het dagelijks bestuur was. De gemeenten in de bol moet het Leidsch Dagblad echter apart onderhandelen met de SKM, die de nodige fi nanciële eisen stelt. Voorlopig wordt echter eerst het overleg van de betrokken partijen af gewacht. Directeur G. Koopman van het Leidsch Dagblad toonde zich zeer teleurgesteld over de uitkomst van de discussie. „Het duurt nu allemaal weer veel langer. Ik ben verrast over deze ontwikkeling. We gaan nu eerst maar onderhan delen met Sijthoff Pers, Om roep Rijnland en de gemeen schappelijke regeling". Een vertegenwoordiger van kabelexploitant Casema liet gisteravond overigens weten dat de doorgifte van een ka belkrant in de bollenstreek be- ke regeling in de Leidse regio af. „Over de doorgifte van een kabelkrant zal echter eerst overlegd worden binnen de gemeenschappelijke rej voor om in ieder geval ak- onderhandelingen met Sijthoff aldus G. Lieverse van de Case- koord te gaan met het voorstel Pers en het Leidsch Dagblad ma. In de bollenstreek zijn om Omroep Rijnland en het voeren. De SKM, met ruim Leidsch Dagblaa per 1 juli toe- 5.000 aansluitingen in de Leid- stemming te geven uit te gaan se Merenwijk onder haar hoe- zenden. Daarbij zou het be- de, heeft een principe-over- ziji ruim 26.000 aansluitingen. Di gemeenschappelijke regeling Leiden en omgeving telt bijna 80.000 aansluitingen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. LEIDEN Commissaris H. Mostert van de Leidse politie wil dat bezoekers van bepaal de arrestanten worden gefouil leerd. De raadsleden R. van Lint (Links Leiden) en P. Langenberg (D66) hadden „principiële bezwaren" tegen dit voorstel. Burgmeester C. Goekoop wil de echter het fouilleren van bezoekers van zware crimine len of zware drug-gebruikers „op voorhand niet uitsluiten". Volgens Goekoop is de veilig heid in het politiebureau be langrijker dan de lichamelijke integriteit van de bezoeker van de arrestant. „Bovendien komt het bezoek vrijwillig naar het politiebureau, de be zoeker wordt er niet toe ver plicht naar het bureau te gaan en zich te laten fouilleren". VVD'er A. Geertsema was het met de burgemeester eens. Bij het ministerie van justitie wordt nagevraagd wat de wet zegt over het fouilleren van bezoekers van arrestanten. Commissaris Mostert schrijft in een evaluatie van de arres- tantenbewaring dat de erva ringen met de bewaking door arrestantenbewaarders „zeer goed" zijn. Volgens Mostert wordt„de orde en regelmaat in het cellenhuis gewaarborgd". Bovendien is er „goede aan- acht voor de ingeslotenen", al dus Mostert die de houding en inzet roemt van de bewaar ders. Minder tevreden is de korps chef over de samenwerking met de RIAGG. „De contacten zijn matig". Politie en RIAGG hebben half mei een gesprek. Wat Mostert wil is „insluiting van psychatrische patiënten tot het absolute minimum be perken". Dat lukt echter niet zo goed, omdat regelmatig mensen de cel in moeten, in afwachting van plaatsing in een psychiatrische inrichting of omdat er nog moet worden overlegd. Leidse agenten gewond in Borssele LEIDEN Een agent en een agente van de Leidse politie zijn het afgelopen weekeinde gewond geraakt tijdens de de monstratie bij de kerncentrale in Borssele. In de nacht van zaterdag op zondag werden zij geraakt door stenen die de be togers gooiden. Een agent kon ter plaatse worden behandeld, de ander moest voor behande ling naar het ziekenhuis. Bei den zijn volgens korpschef H. Mostert weer aardig hersteld. Acht agenten uit Leiden ver leenden bijstand in Borssele. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van- r. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee i Naam: Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar Naam:Voor Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ineevuld aan de Leidse CouranL Antwoordnummer ler I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13