Kunst als traumaverwerking in oorlogsmuseum Overloon Litteris faalt in de afwerking Weinig orgelspel tijdens vijfde Leidse Orgeldag bioscopen KUNST CetdocSotrumt D MAANDAG 27 APRIL 1987 PAGIF™ Zonnebloemgala: Opbrengst meer dan acht ton HILVERSUM Het Zonne- bloemgala, zaterdagavond op KRO-tv, heeft meer dan 800.000 gulden opgebracht. Directeur Klaassen van de vereniging „De Zonnebloem" noemde de inza melingsactie geslaagd. Het geld van de actie komt ten goede aan de vakantieprojecten van „De Zonnebloem", die zich bezig houdt met activiteiten voor het welzijn van langdurig zieken en gehandicapten. Volgens de KRO bracht een soortgelijke actie vo rig jaar bijna evenveel op. Publiek wil Vuis t van Duys terug HILVERSUM Zaterdagavond en zondag zijn bij de A VRO veel reac ties binnengekomen op de gelegen heidsuitzending, die Willem Duys met zijn „Vuist" maakte bij het 50- jarig huwelijksfeest van prinses Ju liana en prins Bernhard. De vraag kwam op Duys zijn vaste rubriek weer terug te geven. Die had vroeger een grote kijkdicht heid maar Duys stapte er uit, toen hij zich in Frankrijk vestigde. Hij ziet op tegen het regelmatig heen en weer reizen, maar hij zei er niet onsympathiek tegenover te staan. De A VRO liet desgevraagd weten, dat er in elk geval de komende winter geen plaats voor Duys is in geruimd. Hubert Lampo in Brakke Grond AMSTERDAM De bekende Vlaamse romanschrijver en essayist Hubert Lam po, die zelden meer in de openbaarheid treedt, houdt morgen in het Vlaams Cul tureel Centrum de Brakke Grond in Amsterdam een lezing over magisch rea lisme. Hij is de enige nog levende ma- gisch-realistische auteur in ons taalge bied en kreeg zijn grootste bekendheid door het boek „De komst van Joachim Stiller". Lampo zegt zelf over het karak ter van zijn boeken: „Tot op niet geringe hoogte zegt de naam zelf het vrij duide lijk: magisch realisme is voor mij de ver haalkunst die vanuit de realiteit ver trekt, doch waarin vroeg of laat ver schijnselen doorbreken, blijkbaar tot een andere, een „magische" surrealiteit be horend." De lezing begint om 20.30 uur. Residentie Orkest boeit in De Falla's Driekante Steek Residentie Orkest o.l.v. Yoel Levi, solist: llya Grubert, viool. Ned. Congresgebouw in Den Haag. De zeer vele toehoorders hebben zich zaterdag bij het Residentie Orkest geen moment behoeven te vervelen. Het programma was heel afwisselend en Yoel Levi, die alles, zelfs de bege leidingen, uit het hoofd dirigeerde, had er met het RO duidelijk plezier in, terwijl violist llya Grubert zijn vele prijzen en goede naam waard toonde. Wat vooral bij Yoel Levi op viel, was de lichte, elegante en mooi genuanceerde voordracht van Bizet's C-dur Symfonie. Deze compositie van een 17-jarige, die nog altijd bewonde ring oproept door het geniale hante ren van evenwicht in vorm en mate riaal. Geen wonder, dat Balanchine er een van zijn mooiste choreografieën op schreef. Ditzelfde gevoel voor een beeldende weergave kon Yoel Levi ten volle ontvouwen in Manuel de Falla's bal letmuziek „De Driekante Steek". Het valt nooit mee balletmuziek „sec" zo te laten klinken, dat men het toneel beeld kan meebeleven. En in deze „Sombrero de tres picos" is zo veel te zien aan dans en kleur en zo veel te horen aan geestige wendingen, aan fel ritme en coloriet; een kostelijke, geni ale muziek, die De Falla meteen be roemd maakte. Het was de grote verdienste van deze uitvoering, dat men betrokken raakte in de spottende ontwikkelingen van twee mannen rond een vrouw. Mis schien was als een soort inleiding op deze muziek bedoeld de Carmen Fan tasie van Franz Waxman, schrijver en dirigent van populaire filmmuziek, maar ook stichter van het belangrijk geworden Internationale Muziek Fes tival in Los Angeles. Nu - deze Car men Fantasie biedt veel virtuozen- werk, maarDe Sarasate schreef wel een betere. Grubert epateerde met zijn enorme violistiek. Maar ui teraard mooier en voornamer was het andere werk, dat hij speelde, de Poè- me van Chausson en hier wist hij de elegische en strelend-sensuele sfeer van de „amour triomphant" precies op te roepen. NOES KOKEE OVERLOON Kunst kan een middel zijn bij de verwerking van trau ma's. In therapie wordt mensen met een trauma dikwijls kunst aangera den als methode om de problemen te uiten. Soms komen mensen met trau matische ervaringen uit zichzelf tot een vorm van kunst als middel tot ui ting. In het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon werd zaterdag onder de titel „Gekooide Jeugd" een unie ke expositie geopend. De di rectie hefft het werk van "vier vrouwen bijeen gebracht die gemeen hebben een deel van hun jeugd te hebben pen in Nederlands-Indië tij dens de Tweede Wereldoor log. Trees Ruijs (61), Barbara de Reus (53), Ida Kalmijn (49) en Els Teeuwen (50) zijn op aanraden van hulpverleners en uit zichzelf bezig met kunst in een poging hun kampverleden te verwerken, of uit medelijden met alle lot genoten uit die periode. De vier kenden elkaar niet tot dat directeur drs. S.N. Tem- ming van het museum be sloot tot deze tentoonstelling. Temming verzorgde de expo sitie zelf. Hij benaderde de vrouwen, maakte de selectie uit hun werk en richtte de tentoonstellingsruimte naar eigen idee in. De kunstwer ken kennen grote contrasten. Vormgeving, materiaal- en kleurgebruik lopen sterk uit een. Kleurige schilderijen in gemengde technieken van Ruijs, voornamelijk donker getinte collages in zeemleer van De Reus, pentekeningen (zwart op wit) en een paar gedichten van Kalmijn en witte plastieken van Teeu wen. Temming heeft dit alles on dergebracht in „een sugges tieve presentatie", zoals hij het zelf omschrijft. Een kooi- achtige constructie van roes tig metaal, betonmatten en jute vormen de mise-en-scè- ne. Het geheel wordt diffuus belicht door gele spots, waar door het geheel een dreigend uiterlijk kent. De expositie wordt begeleid door een dia presentatie, waarbij Barbara de Reus de verklarende tek sten leest. trawlaMft Els Teeuwen: „Ik loer door mijn grens naar het angstige buiten" De expositie, die zaterdag werd geopend door dr. I. Samkalaen, voorzitter van de Stichting Indisch Monument, heeft juist vanwege de ach tergrond van de kunstenares sen vooral Ook de jeugd als doelgroep. Scholen zullen nog eens extra attent op de tentoonstelling worden ge maakt. Voor duizenden men sen is een groot deel van hun jeugd kapot gemaakt door de oorlog. „Deze tentoonstelling wil iets laten zien van wat kinderen is en wordt aange daan als de geschiedenis hen treft". In dat opzicht is de thematiek in Overloon een emotioneel gebeuren, aldus Temming. Voor bezoekers die door de expositie emotio neel in problemen raken heeft de directie van het mu seum een lijst met maat schappelijk werkers van de Stichting Pelita voorhanden. Geen toeval Het is overigens geen toeval dat het werk van vier vrou wen wordt geëxposeerd. Temming stuitte niet op mannen die op een zelfde manier met hun verleden omgaan. De ervaring leert dat mannen sneller terugval len op het geschreven woord als middel van uiting. De be reidheid van de vier vrou wen om aan de expositie mee te werken was tamelijk snel verkregen. Trees Ruijs had er bij voor beeld geen enkel probleem mee. Els Teeuwen had al eer der geëxposeerd bij Pelita, al kostte het toentertijd nogal wat moeite haar zo ver te krijgen. Barbara de Reus ex poseerde eveneens al eerder. Ooit stond ze op het punt al haar werk te verbranden. „Ik had het buiten mezelf ge- de trouwste onderdanen van hare Trees Ruijs: „De Ambonnezen", een werk waarin ze verwijst naar de KNIL-Ambonnezen die weigerden voor de Japanners te vechten en daarom werden onthoofd. denken. Na de oorlog leefde ze een „normaal" leven en probeerde de oorlog te verge ten. Nadat haar kinderen wat ouder waren geworden plaatst en ernaar gekeken". Een bevriend kunstenaar voorkwam de verbranding en wist haar zelfs over te ha len het aan anderen te laten zien. „Een goede methode om de confrontatie met jezelf aan te gaan", aldus De Reus. In middels heeft ze er al 14 ex posities in twee jaar op zitten. Ida Kalmijn had ook niet veel moeite haar medewer king toe te zeggen. Ze leefde al langer met de gedachte voor haar lotgenoten op te komen. Ze omschrijft in dit opzicht haar kunst wel als „een druppel op de gloeiende plaat", aangezien ieder kind uit de Jappenkampen uitein delijk op zichzelf is aangewe zen bij de verwerking van het verleden. Haar werk kan wellicht een beetje helpen. Overigens verscheen zater dag van haar hand het boek „Gekooid Kind, een onvol tooid verleden tijd", waarin zij haar ervaringen uit het kamp heeft neergelegd. Ida Kalmiin werd relatief vroeg, op naar dertigste, al „achterhaald door het verle den". Ze raakte in grote pro blemen waarmee niemand haar afdoende kon helpen. Ze heeft kunst gekozen als middel om het verleden te neutraliseren „omdat hulpverleners mensen waren en dus potentiële vijanden". Trees Ruijs is de enige van de vier die kunst als achter grond heeft. Ze voltooide de Kunstacademie in Den Haag en is nog steeds actief als beeldend kunstenares. Voor haar is medelijden met haar lotgenoten die op latere leef tijd de weerslag van hun er varingen in de Jappenkam pen hebben moeten onder vinden een belangrijke drijf veer voor haar werk. Maar ook woede is een voedingsbo dem. Na de oorlog was vol gens Ruijs in Nederland maar heel weinig begrip voor en kennis van alle leed dat in Indië door duizenden was ondervonden. Barbara de Reus werkt met gebruikt zeemleer („dat ik nog steeds krijg toegestuurd door huisvrouwen uit heel Nederland"), omdat deze oude, gekreukte en vuile stof haar zo veel aan zichzelf doet kwam de terugslag van het verdringen van vroeger. Haar therapie leidde op den duur tot haar werk met zeemleer. Els T euwens ouders over leefde de oorlog niet en als wees i Nederland kreeg ze te kar pen met aanpassings- moeili sheden. Toch duurde het nog tot 1979 eer haar pro blemen met het kampverle den definitief naar boven kwamen. Met elk beeld dat ze maakt beleeft ze opnieuw alles wat in het Jappenkamp gebeurde: Een straf regiem, ziektes, opsluiting, fysieke straffen, honger, hitte en de dood van tientallen moeders en kinderen om haar heen. „Als het avond werd, was je bang voor de nacht, als het ochtend werd, was je bang voor de dag." De expositie „Gekooide Jeugd" is tot einde juni in het oorlogsmuseum te bezichti gen. Tegenvallend Tecital van Ruud van der Meer Vierde concert in de eerie liederen- recitals op de zondagmiddag door de bariton Ruud van der Meer en de pianist Rudoll Jansen. Zondagmid dag, Diligentia. Het recital dat de bariton Ruud van der Meer en de pia nist Rudolf Jansen zondagmid dag in Diligentia gaven, werd met hoge verwachtingen tege moet gezien. Beiden hebben een heel goede naam en stel len hun programma's met zorg samen. Het veelbelovende pro gramma van deze zondagmid dag stond in het teken van de Duitse romantiek met liederen van Schumann, Brahms en Wolf, met drie liederen van Vaughan Williams als vrolijke opening. Misschien waren de verwachtingen te hoog ge spannen, zeker is in ieder ge val dat het recital over de hele lijn tegenviel. Beide musici le ken zich meer gereserveerd op te stellen dan men voor deze muziek zou wensen. Daarbij kwam dat de zanger zijn inzet ten soms te zwaar aanzette en over de hele lijn een onvol doende mate van verfijning in voordracht en stemtechniek aan de dag legde. Op zijn best was hij in humoristische liede ren zoals „Wie bist du, meine königin". Het publiek toonde Zich desondanks dankbaar en enthousiast, hetgeen een reden te meer is om niet lang uit te weiden over iets waarvan ge hoopt mag worden dat het een eenmalige tegenvaller is. BESIER Nieuwe toneelgroep opgericht: „Tera" DEN HAAG Drie theater makers uit Nederland en Bel gië: Shireen Strooker, Guy Joosten en Luk Perceval heb ben het initiatief genomen tot de oprichting van de Toneel groep Terra. Voor het seizoen 1987-1988 is een projectsubsi die aangevraagd, waarop de Raad voor de Kunst negatief heeft gereageerd. Een struktu- reel subsidie voor het seizoen daarop ligt nu bij het ministe rie van CRM. Toneelgroep Terra gaat komend seizoen een voorstelling spelen geba seerd op de legenden van Ko ning Arthur. LEIDEN De Stichting Or- gelstad Leiden heeft als doel stelling „het instandhouden van en bekendheid geven aan de zeven historische orgels in de Leidse binnenstad". Eén van de middelen waarmee zij dit tracht te bereiken is het or ganiseren van evenementen, zoals orgeldagen en -concour sen. Afgelopen zaterdag stond de Sleutelstad zodoende in het teken van alweer de vijfde Leidse Orgeldag sinds de op richting van de SOL in 1985. De belangstellende orgellief hebber die deze dag bezocht, zou redelijkerwijs een pro- gramma hebben kunnen ver- Enkeling wachten, waarin de Leidse or gels centraal stonden. Daar is het de SOL toch immers om begonnen. Helaas kwam hij daarin bedrogen uit. Van de zeven orgels werden er maar dag bij velen niet in goede aar de viel, bleek wel uit de reak- ties van mensen die speciaal naar Leiden toe gekomen wa ren om de orgels te horen be spelen. Een mevrouw en haar zoon die tijdens het ochtend programma in drie kerken bot hadden gevangen, besloten zeer teleurgeteld en boos op de organisatie om 's middags al weer naar huis te gaan. „Een orgeldag zonder orgels is geen orgeldag", zei iemand anders, en: „Duizend mannenstem men? Nee, duizend orgels had den er moeten zijn". vier, en dan nog mondjesmaat, bespeeld. Tussen haakjes: gaat de Stichting zo selectief te werk en wordt er tijdens de orgeldagen bijna uit sluitend aandacht besteed aan dezelfde vier orgels, die van de Pieterskerk, Marekerk, Hooglandse kerk en Harte- brugkerk? Het gaat toch om zeven orgels? Aan de andere drie, van de Lutherse, Waalse en Lokhorstkerk, wordt nau welijks enige bekendheid ge- Relatief weinig orgelmuziek dus, tijdens de Vijfde Leidse Orgeldag. Wat kreeg de orgel- vriend dan wèl voorgescho teld? Niet minder dan achttien mannenkoren uit het gehele land, die onder het motto „dui zend stemmen zingen voor de restauratie van het Pietersker korgel" verspreid over de hele dag in vier Leidse kerken te beluisteren waren, 's Ochtends en 's middags kon hij kiezen uit de Hooglandse-, de Mare-, en de Hartebrugkerk, waar telkens twee drie koren na elkaar optraden, 's Avonds vond het hele gebeuren plaats in de Pieterskerk; daar waren nog eens negen mannenkoren te beluisteren. Tussen al het gezing door was ook nog een bescheiden plaatsje ingeruimd voor een bijdrage van de orga nisten Jan Schmitz, Ben Fey, Joop Brons, en Aart de Kort. Dat deze opzet van de orgel- Wat was er in de zonovergoten binnenstad te merken van de Orgeldag? Niet veel, behalve dan dat de deuren van enkele kerken wijd open stonden. Maar het was maar een enke ling die daar ook daadwerke lijk naar binnenging en bleef zitten om te luisteren. En tus sen twaalf en drie, in de lunchpauze, kon je groepjes mannen in het zwart, al dan niet met vlinderdasje om of met een insigne van hun koor op het revers, over de markt zien lopen of op een terrasje in de zon zien zitten. Maar een groepje van zo'n twintig kinderen heeft zater dag, buiten het programma om, toch wel een echte orgel dag gehad. Dat hadden ze te danken aan organist Jan Schmitz, die hen, schijnbaar niet te vermoeien en altijd en thousiast voor zijn instrument, had uitgenodigd voor een spe ciale kinder-demonstratie van de orgels in de Hartebrugkerk en de Pieterskerk. Ademloos luisterden ze, rond de speelta fel gezeten, hoe hij ze op een speelse manier alles van de or gels liet zien en horen, van de klavieren (twee in de Harte- brug-, en vier in de Pieters kerk) en de pedalen tot de re gisters en de pijpen toe. En tot slot mochten ze ook nog een kijkje nemen in de orgelkast, waar al die duizenden pijpen staan opgesteld. Dat zo'n de monstratie niet alleen voor kinderen, maar ook voor vol wassenen de moeite waard is, bewezen wel de meegekomen moeders, die met evenveel be langstelling als hun zoons en dochters stonden toe te kijken. Misschien een idee om voor een volgende Orgeldag eens uit te werken? Hield de publieke belangstel ling overdag, mede dankzij het prachtige weer, bepaald niet over, 's avonds in de Pieters kerk zat er aanmerkelijk meer publiek. Maar ook hier viel het op, dat slechts één kwart van het programma ook wer kelijk om het orgel draaide en dat de overige driekwart we derom werd gevuld door aller lei mannenkoren. Hoe sympathiek de doelstel ling van de SOL ook moge zijn, op deze manier schiet ze toch haar doel voorbij. Het is natuurlijk heel aardig dat met de opbrengst van deze dag de restauratie van het Pietersker korgel weer een stukje dich terbij komt, maar noem het dan geen Orgeldag, maar bij voorbeeld „Korendag ten be hoeve van het Pieterskerkor gel", dat voorkomt teleurstel ling bij velen die iets anders verwachten. Bij een echte or geldag hoort het orgel zelf in het middelpunt van de belang stelling te staan, en niet alleen in financiële zin. ANNETTE JASPERSE Unieke veiling 5000 toneelkostuums door Theaterinstituut AMSTERDAM Het Nederlands Theater Instituut houdt op 25 mei en eventueel daarop volgende dagen in „Maison de Bonne- terie" in Amsterdam een unieke veiling van 5000 Nederlandse toneelkostuums uit de periode vanaf 1950 tot nu. Het gaat om de begin dit jaar door het instituut verworven collectie van de Stichting Theatertechniek en Administratie, die de collectie in de kelders van de Stadsschouwburg in Amsterdam beheerde ten behoeve van de Nederlandse toneelwereld. Toen de gemeente Amsterdam onlangs de subsidie beeindigde, nam het NTI de col lectie over. Miep Diekmann overhandigt de Jenny Smelik-Kiggenprijs aan Halil Gür. „Voor mijn dappere moeder": prijs voor Halil Gür DEN HAAG Allebei blij: de Turkse schrijver Halil Gür (36) die de Jenny Smelik-Kiggenprijs kreeg van Miep Diekmann en de schrijfster zelf, die de prijs, groot 3000 gulden mocht uitreiken. Miep Diekmann staat vooral bekend om haar vele boeken waarin etnische minderheden een grote rol spelen. De prijsuitreiking was zaterdagmiddag in het Letterkundig Museum in de Koninklijke Biblio theek. Een jury heeft de prijs toegekend aan Gür voor zijn boek „Mijn dappere moeder", versche nen bij uitgeverij de Geus. In dit boek vertelt de 36-jarige Gür in vijf verhalen over zijn kindertijd in Zuid-Turkije. De warme relatie met zijn moeder staat in dit verhaal centraal. Heel beeldend is de wijze waarop de nu in Nederland wonende Turkse schrijver inzicht geeft in de Turkse samenleving, waarbij hij tevens voor Nederlandse kinderen in begrijpelijke taal begrip opwekt voor de Turkse cultuur. Voor een uitgebj agenda, ook voor di mende dagen, raadi men „UIT", de gratig kelijkse bijlage van] krant. ALPHEN AAN DEN RIJN ROCINEMA I (Van Boettfp straat 6. tel. 01720-20800^1 dren ol letter god (al); t 18.30. 21.15. EUROCINP-U Peggy Sue got marriti 18.45, 21.15. EUROCby III: Over the Top (12); it 18.30, 21.00. eurocrr IV: Golden Child; ma. di.lin 21.30. LEIDEN LUXOR (Statio?!l 19. tel. 071-121239), Ov(— Top(al); 19.00, 21.15. wo.Mil Nieuwe avonturen van dt— telboertjee (al); wo. L LIDO en STUDIO (Steeif" 39, tel. 124130): Floddi— 14.30. A Room with a VitMj< 19.00, 21.15. Golden Chll__ Children of a letter go_ Irit (12); Crocodile DundpO 14.30, 19.00, 21.15. TRl— (Breestraat 31. tel. 12387 schooltijd (16); 14.30. ro 21.15 behalve ma. dl. wo. "i The Mittion (12); ma. 4ur 21.15. REX (HaarlemmetA 52, tel. 071-125414); PL.a attraction (18); 14.30, FT 21.15. in< iu leit nuunumun LIUU I ni (Pr. Bernhardstraat 56;" 01719-12800): Flodder (1j>jl vr. 19.00. di. 20.15. Dutch)8e (al); vr. 15.00, 21.15. ma. ft Taran en de toverketel (a, 15.00. 1 HEAie 18-P, KATWIJK CITY THE (Badstraat 30. tel. 01718-7? Heartbreak Ridge (12); r 21.15. CITY THEATER lltr der (al); ma. di. 19.00, e I CITY THEATER III: at Buellera day off (al); tij4 r City II. CITY THEATER Fly (16); 19.00, 21.15. »v en VOORSCHOTEN GRE^Jj (tel. 01717-4354): Flod<tfe do. t/m wo. 19.00. wo0< 15.45. De eanalag; ma. g, 21.00. n-, tl .3 WASSENAAR ASTRA 01751-13269). The missi*. 20.00. b C ZOETERMEER PROMfc, 1,2,3 (Promenade 7, tel. 0 511313): The golden chili t/m wo. 20.00. BambFs 14.00. Over the top; ma. tj 20.00. wo. ook 14.00. Labbe wo. 14.00. Peggy Sue golR ried; ma. di. wo. 20.00. id DEN HAAG* ASTA 1 (Sp tel. 463500): The mo coaet (al); 14.00, 18.45, ASTA 2: Crocodile O' (al); 14.00, 18.45, 21.15. *iei 3: The fourth protocol 14.00, 19.00, 21.30. BAE 1 (Winkelcentrum BabylcT" 471656): Children of a M <5od (al); 14.00, 18.45,1 BABYLON 2: Little tlS horrors (12); 19.00, 21.31 di. ook 14.00. BABYLU Terug naar Oegatgeest 4 14.00, 19.00, 21.30. CIN I (Buitenhof 20, tel. 630637® the top (12); 14.00, 18.45, CINEAC 2: No mercff 18.45, 21.30. ma. di. ooki"l CINEAC 3: The color cPI ney (al); 14.00, 18.45, D EUROCINEMA (LeywegA tel. 667066): The voyage 0, (al); 13.30, 19.00, 21.30. TROPOLE 1 (Carnegielaa®' 456756): The golden chilP 14.00, 18.45, 21.30. MlH POLE 2: Round midniglK 16.45, 21.30. ma. di. 00k r< METROPOLE 3: A roon|e a view (16); 14.00, 18.45, 1f METROPOLE 4: Iris 14.00, 18,45, 21.30. Ml" POLE 5: De aanslag (al); 20.00. ODEON 1 (HererjS 13, tel. 462400): The vfll home (al); 13.45, 18.45, ft ODEON 2: Over the toip 13.45, 18.45,21.30.* ODEn The golden child (12); 18.45, 21.30. ODEON 4:s der (al); 13.45, 18.45, n LE PARIS 1(Kettingstrain tel. 656402): Carmen (18); N 15.00, 17.00, 19.00, 21.OO.d PARIS 2: Between loven 1. v.a. 12.15. gaan we r 12.30.* HAAGS (Denneweg 56. tel. 4599009 1: Desert hearts; 19.30, r Zaal 2: True stories; I1 Tema; 21.45. Zaal 3: dag-2 di.) 19.30, 21.45. di. 22.00. The seven percent tion; ma. This property il demned; di. c PARIS 3: Wid bed? (1C GRATIS ELKE WOENSDAG BIJLAGE BI) UW KRANT N INFORMATIE OVER FILMS.M THEATER, RECREATIE,EXPO EN EEN COMPLETE AGEN Leidse Schouwburg: Litteris met 'Angst en Hoop'. Gezien afgelopen zaterdag. Zaterdag 2 mei nog te be zoeken in Muzenhof, Leiderdorp. LEIDEN Te midden van wat de doorsnee amateurto neelvereniging aan repertoire te bieden heeft, maakt de keu ze van „Angst en Hoop" door Litteris Sacrum een gunstige uitzondering, dat vooropge steld. Het pleit voor het gezel schap dat het zich niet laat verleiden tot goedkoop suces dat met stukken in het „Opa ziet spoken"-genre in de wacht valt te slepen. Ook in andere opzichten stelt Litteris zichzelf eisen: getuigen décor en aan kleding elders nogal eens van een schaamteloze luiheid, Lit teris geeft de toeschouwers het fraaie toneelbeeld waar ze recht op hebben. Het te gerin ge aantal fans dat zaterdag de gang naar de Leidse Schouw burg maakte, wist zich in elk geval weer verzekerd van dit streven naar kwaliteit dat de koninklijke vereniging siert. „Angst en Hoop" dus, van Franz Xaver Kroetz. Een aan eenschakeling van korte scè nes, gebaseerd op een toneel stuk van Brecht uit de iaren dertig. De wel vaker gelegde relatie tussen de economische depressie van toen en de crisis van nu moet hem tot deze ac tualisering en Litteris tot deze keuze geïnspireerd hebben. Werkloosheid, contactarmoe de, het bejaardenprobleem, de verregaande overheidsbemoei enissen: dat zijn de thema's van deze serie miniaturen. De openingsscène „Stappen" met Joop Segaar in een sterke rol kwam zeer overtuigend over. Daarna evenwel ver dween onmiddellijk de vaart uit de voorstelling door een ui terst klungelige décorwisse ling; ook bij de andere over gangen maakte het werk irri tante gehannes met de overi gens bekwaam gemaakte pa nelen en requisieten veel moois kapot. Me dunkt dat zich hierin toch ook een meer algemeen gebrek manifesteert: de angst voor de stilering, de abstractie en voor een versto ring van de werkelijkheidsil lusie. Het is toch waanzin om voor een ontbijtscène een com plete keuken neer te zetten? Wanneer die scène in de slaap kamer had plaatsgevonden - wat natuurlijk heel goed ge kund had - dan waren,, bineerd met een wat j volgorde van de overig_ jes, minstens drie chanCl ten overbodig geworde' zou de voorstelling besP goede zijn gekomen. J c Het beste wat regisseuij Westerkamp van een orL ming als deze kan hoa dat er iets van de goede" lingen bij het publiek I* Door de zwakke afvfy dreigt dat wat waarderifc dient ondergesneeuwd ken. Waar zoveel spelef aanwezig is - ik heb van Bob Hageman in hn stuk - is dat des te jamC „Angst en Hoop" is aan£ zaterdag nog te zien in 5 zenhof in Leiderdorp. JOS N;

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8