JctfiaeSou/ta/ttt .eidse scholen idopteren erzetsmonumenten STAD OMGEVING Zestien huizen voor jongeren Meisje geschept Talentenbank gaat naar Vrijwilligerscentrale )M JEUGD BEWUST TE MAKEN VAN BELANG 1IJHEID EN VANDALISME TE BEPERKEN Sinterklaas leek even terug 'Pig' verstopt hoofdgasleiding mer energiebedrijven 5, Zuid-Holland Noord WEINIG ORGELSPEL TIJDENS VIJFDE LEIDSE ORGELDAG MAANDAG 27 APRIL 1987 PAGINA 5 £S Broadway: >anne Beij 0 i"bEN De Leidse 'jtone Beij heeft gis mond de miss-verkie- n»n gewonnen in dis trek Broadway aan De 17-jari- r,eidse versloeg tfeven n|re deelneemsters, van de ver- komt ten goe- aan gehandicapten. kon van- jen nog niet zeggen hoog de opbrengst ""wel was het „tame- 1 druk", aldus een kfdvoerder. LEIDEN Een 5-jarig Leids meisje is vrijdagmiddag met een hersenschudding en een verwonde arm naar het Elisa beth ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. Zij was in de Park straat geschept door een 37-ja- rige automobilist uit Leiden. Het meisje reed op haar fiets onverwacht de Parkstraat op vanuit een brandgang. De man kon haar niet meer ontwijken. Het meisje werd door de klap zeven meter weggeslingerd. De chauffeur beweerde dat hij hoogstens 40 kilometer per uur had gereden. Betrapt bij weggooien brandkast LEIDEN Vier mannen die een gesto len brandkast in het Rijn-Schiekanaal wilden gooien, zijn vrijdagavond op he terdaad betrapt door de politie. De brandkast was afkomstig van een in braak die in november vorig jaar is ge pleegd in een bedrijf in de Merenwijk. De 27-jarige Leidenaar die de inbraak had gepleegd, is onlangs aangehouden na de brand bij een groothandel aan de Admiraal Banckertweg. Hij bekende de inbraak in de Merenwijk. Door zijn aan wijzingen gelukte het de politie het viertal op heterdaad te betrappen toen ze de brandkast wilden dumpen. Het ging om Leidenaars van 51, 28, 23 en 34 jaar. Het geld uit de brandkast, 3.500 gulden, is spoorloos verdwenen. JONGEN BEDREIGD LEIDEN Een 16-jarige Leidenaar is zaterdag nacht met een mes be dreigd door twee jongens van ongeveer 15 en 19 jaar. De Leidenaar reed op zijn bromfiets op de Voorschoterweg, toen het tweetal hem op een brommer inhaalde en hem tot stoppen dwong. Zij beweerden dat de bromfiets van de Leide naar hun eigendom was en dat de jongen hem moest teruggeven. Toen hij weigerde, werd hij met een mes bedreigd en gaf hij zijn voertuig als nog af. De jongens ken den elkaar niet. LEIDEN De Vrijwilligerscen trale gaat met ingang van 6 mei de Talentenbank beheren. Sinds de oprichting in 1985 was de Ta lentenbank ondergebracht bij het gemeentelijk Bureau Eman cipatie. Omdat het werk een groot beslag legde op de beschik bare werktijd van de emancipa tie-ambtenaren en omdat het meer om uitvoerend dan om be leidsmatig werk ging, is besloten de Talentenbank over te dragen aan een andere organisatie. Het doel van de Talentenbank is meer vrouwen in besturen, ra den en commissies te laten func tioneren. „De Talentenbank is niet te vergelijken met een Ar beidsbureau. Het gaat namelijk om onbetaalde banen", aldus een woordvoerster van het Bu reau Emancipatie. Vrouwen die zich aanmelden komen terecht in een kaarten bak. „Als dan bijvoorbeeld het bestuur van een woningbouw vereniging een nieuwe vrouwe lijke penningmeester zoekt, kan dat bestuur contact opnemen met de Talentenbank. Wij kij ken dan in de kaartenbak of er vrouwen zijn, die hebben opge geven dat ze belangstelling heb ben voor „wonen". Dan bellen we haar op en zeggen we dat ze contact op kan nemen met het betreffende bestuur. Wat de Ta lentenbank doet is dus de vrou wen en de organisatie met een vacature met elkaar in contact brengen". Momenteel zijn er 63 vrouwen ingeschreven. „Wat opvalt is dat er over het algemeen meer va catures zijn dan ingeschreven vrouwen", vindt de emancipa tie-ambtenaar. Volgens haar vinden ongeveer vijf vrouwen per maand een onbetaalde baan via de Talentenbank. De vrouwen die staan inge schreven hebben veelal een ho gere opleiding gevolgd. „Ik heb de indruk dat het vaak vrouwen zijn, die nu huisvrouw zijn en toch actief willen blijven", aldus de woordvoerster. „Een pro bleem is wel dat weinig ouderen zich aanmelden, terwijl er juist veel vacatures voor hen zijn". De organisatie die de Talenten bank over zou nemen, moest van de medewerksters van Bu reau Emancipatie voldoen aan twee eisen. De organisatie zou „met grote inzet de belangen van vi ouwen moeten behartigen en op zorgvuldige wijze" om moeten gaan met de, vaak per soonlijke. gegevens". Volgens het Bureau Emancipatie voldoet de Vrijwilligerscentrale aan bei de eisen. De Vrijwilligerscentra le is gevestigd aan de Oude Rijn 44c in Leiden, en is telefonisch bereikbaar onder nummer 071- 149064. CIDEN Een brug- as van scholenge meenschap Louise de lligny legt maandag 4 Ri een krans bij het Hvrijdingsmonument n de Molenwerf bij alen De Valk. Doel n deze kranslegging is jeugd te laten besef- i hoe belangrijk het is .t zij in vrijheid leeft, bovendien willen we tfriee bereiken, dat de aderen er op toezien t hun beeld bespaard ïeijft van vandalisme", 't rklaart C. Abcouwer. i (j is voorzitter van het Mei Comité in Leiden medewerker van de jjchting februari '41. gj, Stichting februari '41 is jericht ter herdenking i de massale staking die plaats had in Amster- ^wn. Duizenden mensen tegen de de- rtatie van joden door de litse bezetter. De Duitsers arden de joden naar con- I Jtratiekampen en stelden *ti te werk op het land en fabrieken. Zoals bekend ïferleefden ook veel Neder- idse joden dit niet. Ter na- lachtenis van de staking ird na de oorlog het stand- eld De Dokwerker ge- op het Jozef Daniëls- plein, midden in de hoofd stedelijke Jodenbuurt. De Louise de Coligny school is de vierde Leidse school die een verzetsmonument adopteert in het kader van het landelijke adoptieproject van de Stichting februari '41. De slogan hiervan is „Adopteer een monument". Dit project wordt gefinan cierd met geld, dat ter be schikking is gesteld door een joods echtpaar uit Amerika. Dit .was zo onder de indruk van de massale protestactie tegen de deportatie, dat het 300.000 gulden aan de Stich ting heeft geschonken om de staking te herdenken. Coupon Dit bedrag wordt verdeeld over basis- en middelbare scholen in Nederland. Elke school die aan de actie mee doet krijgt 3.500 gulden. Vijfhonderd gulden is be stemd voor de eerste krans legging. van de resterende 3.000 gulden worden certifi caten gekocht met een loop tijd van vijftien jaar. De school verzilvert ieder jaar een coupon, die door rente meer vyaard is geworden. De opbrengst van de coupon wordt steeds besteed aan een krans. Voor de brugklas van de Louise de Coligny school adopteerden drie vijfde klas sen van Leidse basisscholen een monument. De Stevens hof adopteerde het monu ment Vrouwen in Verzet in de Stevenshof, De Vier sprong aan de Timorstraat adopteerde het monument bij de Driftstraat en De Rij noever aan de Morsweg heeft het monument bij de Haagse Schouw onder haar hoede. Volgend jaar wordt het monument bij het poli tiebureau geadopteerd door basisschool Mariënburch aan i de St. Ursulasteeg. De scholen zijn alle bena derd door Abcouwer. Hij is zeer te spreken over de me dewerking van de scholen. „Iedereen wil aan de actie meedoen". De keuze van de scholen is geen toevallige. De Viersprong bijvoorbeeld ligt in de Kooi, waar veel verzetsstrijders hebben ge woond. Mariënburch, dat een gedenkplaat in het poli tiebureau adopteert, ligt net als het bureau in de binnen stad. „De keuze is ook op die school gevallen om de con tacten tussen de leerlingen en de politie te verbeteren. Want die zijn niet altijd even goed", weet Abcouwer. Vernield „Het maakt in principe niet uit of een monument door een basisschool wordt gea dopteerd, of door een mid delbare school", vertelt Ab couwer. „Wel hebben we de Louise de Coligny school aangeschreven voor het mo nument bij de Valk, omdat we vonden dat zo'n belang rijk monument door een middelbare school moest worden geadopteerd". Zoals gezegd is het doel van de actie niet alleen om kin deren te wijzen op het be lang van vrijheid en hen voor te lichten over de twee de wereldoorlog. Een ander doel is dat het vandalisme onder de jeugd wordt inge damd. „De vlaggemasten bij molen De Valk worden pas een dag voor de herdenking neergezet, omdat ze anders worden vernield", licht Ab couwer toe. „Dat is eigenlijk te gek. Ik hoop in elk geval dat de jeugd er op zal toezien dat „hun" monument niet wordt beschadigd". Een ander onderdeel van de adoptie-actie is dat er gast docenten op school komen vertellen over de oorlog en duidelijk te maken wat vrij heid inhoudt. „Ook wordt uitgelegd wat een monu ment eigenlijk betekent", al dus Abcouwer. In de lessen maatschappijleer komen deze onderwerpen ook aan de orde. Overigens gaat Abcouwer proberen om een gedenk- maquette die oorspronkelijk in het Leidse station hing, daar weer terug te krijgen. Om onduidelijke redenen hangt deze nu in het Cen traal Station in Den Haag. „Nu we in Leiden een nieuw station krijgen, kan die ma quette er net zo goed weer worden opgehangen. Ten slotte hoort hij in Leiden thuis". Het leek wel of Sinterklaas za terdagmiddag naar het Leidse Plein in het Academisch Zie kenhuis was gekomen. Daar kregen 75 kinderen een ca deau: een spel bijvoorbeeld, of een boek, knuffelbeest, trai ningspak of schooltas. Dat was echter niet omdat de man uit Spanje een extra bezoekje aan Leiden bracht. Nee, de kinde ren hadden de prijzen eerlijk gewonnen met hun tekening over het onderwerp „Kind en Ziekenhuis". De tekenwedstrijd was georga niseerd door de plaatselijke af deling van de vereniging Kind en Ziekenhuis, die dit jaar tien jaar bestaat. Aan deze wed strijd deden 250 kinderen mee, de prijzen waren beschikbaar gesteld door Leidse winkeliers. Clowns traden op voor de prijswinnaars, en hun broer tjes, zusjes, vaders en moe ders en opa's en oma's die wa ren meegekomen. De kinderen konden ook genieten van een poppentheater en van teken films. Bovendien werden een heleboel kinderengegrimeerd. Alle tekeningen zijn deze week nog te zien op het Leidse Plein in het AZL. Daarna worden ze opgehangen op de kinderafde lingen van het Diaconessen- huis en van het Elisabeth Zie kenhuis in Leiderdorp. LEIDEN De Gasunie heeft de afgelopen dagen een gedeelte van een hoofdgasleiding in een weiland bij de Europaweg ver vangen. De leiding was verstopt. De Gasunie is vrijdag met de werkzaamheden begonnen en er is het hele weekend doorge werkt. Volgens een woordvoerder van de Gasunie heeft er geen enkel gevaar voor de omgeving bestaan en zijn de problemen met de leiding inmiddels weer onder controle. De verstoppping is ontstaan bij het schoonmaken van de gaslei ding, wat een regelmatig terugkerende bezigheid is. Daartoe wordt een zogenaamde „pig" door de leidingen gehaald. Volgens de Gasunie betreft het „een soort ragebol, die de gasleidingen van binnen ontdoet van aanslag". Door een nog onverklaarbare oorzaak is die op afstand bestuurde pig kapotgegaan en blijven steken in de leiding. Om het apparaat weer uit de grond te ha len, restte niets anders dan het vervangen van een stuk leiding. Daartoe moesten onder meer dam wanden worden geslagen. Vol gens de woordvoerder van de Gasunie heeft het tijdelijk afslui ten van de leiding geen problemen met de gaslevering opgele verd. De operatie heeft de Gasunie enkele tonnen gekost. ILLEGALE BUITENLANDERS LEIDEN Vier illegaal in Leiden verblijvende Buiten landers zijn gisterochtend vroeg aangehouden door de politie. Deze trof de mannen bij toeval aan in een pand aan de Nieuwe Rijn, waar zij een geldboete kwamen innen van een man die inmiddels was verhuisd. Bij aankomst vlucht ten twee schaars gekleede mannen weg. Zij werden met drie anderen voor onderzoek meegenomen naar het bureau. Slechts een van hen bleek over een geldige verblijfsver- gunnig te beschikken en mocht naar het huis terugke ren. Drugs versla ving In club- en buurthuis Mati- lo aan de Zaanstraat wordt morgen een thema-ochtend over de problematiek rond drugsverslaving gehouden. Frank Marchellinus, ex- drugsverslaafde en mede werker van het PAD (Pre ventie Alkohol en Drugs), zal als gastspreker aanwe zig zijn. Aanvang van de thema-ochtend is 9.30 uur. De toegang bedraagt 1,50 gulden. Wandelen De 17e Zuid-Westwandel- tocht wordt gehouden op zaterdag 2 en zondag 3 mei. De start is tussen 9.00 en 15.00 uur bij de kantine van de voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Er kan 5, 10, 15, 25 en 40 kilo meter worden gelopen. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden. De beloning bestaat uit een tegeltje of medaille. Voor informatie: 01726- 13470 of 071-720807. Ars Het Leids Schilder- en Te kengenootschap Ars Aemu- la Naturae houdt zaterdag 2 en zondag 3 mei open huis. Tussen 12.00 en 16.00 uur wordt informatie gegeven over de cursussen van Ars. Werken van cursisten zijn tentoongesteld. Het adres is Pieterskerkgracht 9. Folklore In het jeugddorp aan de Voorschoterweg, bij zwem bad De Vliet en het Bastion Hotel, wordt zondag 3 mei een folkloredag gehouden. Op het programma staat onder meer een tentoon stelling van Zweedse kle derdrachten en volksdan sen uit Scandinavië. Het feest duurt van twee tot vijf uur. Kosten van toe gang en deelname bedra gen drie gulden. Inlichtin gen: 071-896375, na drie *SeN Het aantal energiedistributiebedrijven in Zuid- ind Noord moet worden teruggebracht van 18 naar 4. »chriift de Regionale Commissie Zuid-Holland Noord in he eindrapport. «r{egenwoordigers van de achttien energiebedrijven in het adelijk deel van Zuid-Holland maken deel uit van de re- seile commissie. Het Energie- en Watervoorzieningsbedrijf Noord, Engergiebedrijf 'sGravenhage en om- ten, Westlands Nutsbedrijf en Energiebedrijf Delfland de commissie de vier bedrijven die moeten over- eindrapport is toegezonden aan de landelijke stuurgroep 'PÜ met de rapportages van de overige 11 regionale com bes worden opgenomen in het eindrapport Van de stuur- asi>. Dit verslag moet eerst worden geaccepteerd door de .'^verenigingen. Dan wordt het aangeboden aan de minis- ,an economische zaken. .jjanisatie moet er onder andere voor zorgen dat de ener- iorziening zo goedkoop mogelijk gebeurt en dat de irn»tverlening aan de Verbruikers optimaal is. LEIDEN De Stichting Orgelstad Leiden heeft als doelstelling „het instand houden van en bekend heid geven aan de zeven historische orgels in de Leidse binnenstad". Eén van de middelen waarmee zij dit tracht te bereiken is het organiseren van eve nementen, zoals orgelda gen en -concoursen. Afge lopen zaterdag stond de Sleutelstad zodoende in het teken van alweer de vijfde Leidse Orgeldag sinds de oprichting van de SOL in 1985. De belangstellende orgellief hebber die deze dag bezocht, zou redelijkerwijs een pro gramma hebben kunnen ver wachten, waarin de Leidse or gels centraal stonden. Daar is het de SOL toch immers om begonnen. Helaas kwam hij daarin bedrogen uit. Van de zeven orgels werden er maar vier, en dan nog mondjesmaat, bespeeld. Tussen haakjes: waarom gaat de Stichting zo selectief te werk en wordt er tijdens de orgeldagen bijna uit sluitend aandacht besteed aan dezelfde vier orgels, die van de Pieterskerk, Marekerk, Hooglandse kerk en Harte- brugkerk? Het gaat toch om zeven orgels? Aan de andere drie, van de Lutherse, Waalse en Lokhorstkerk, wordt nau welijks enige bekendheid ge geven. Relatief weinig orgelmuziek dus, tijdens de Vijfde Leidse Orgeldag. Wat kreeg de orgel- vriend dan wèl voorgescho teld? Niet minder dan achttien mannenkoren uit het gehele land, die onder het motto „dui zend stemmen zingen voor de restauratie van het Pietersker korgel" verspreid over de hele dag in vier Leidse kerken te beluisteren waren, 's Ochtends en 's middags kon hij kiezen uit de Hooglandse-, de Mare-, en de Hartebrugkerk, waar telkens twee drie koren na elkaar optraden, 's Avonds vond het hele gebeuren plaats in de Pieterskerk; daar waren nog eens negen mannenkoren te beluisteren. Tussen al het gezing door was ook nog een bescheiden plaatsje ingeruimd voor een bijdrage van de orga nisten Jan Schmitz, Ben Fey, Joop Brons, en Aart de Kort. Dat deze opzet van de orgel dag bij velen niet in goede aar de viel, bleek wel uit de reak- ties van mensen die speciaal naar Leiden toe gekomen wa ren om de orgels te horen be spelen. Een mevrouw en haar zoon die tijdens het ochtend- Krogramma in drie kerken bot adden gevangen, besloten zeer teleurgeteld en boos op de organisatie om 's middags al weer naar huis te gaan. „Een orgeldag zonder orgels is geen orgeldag", zei iemand anders, en: „Duizend mannenstem men? Nee, duizend orgels had den er moeten zijn". Enkeling Wat was er in de zonovergoten binnenstad te merken van de Orgeldag? Niet veel, behalve dan dat de deuren van enkele kerken wijd open stonden. Maar het was maar een enke ling die daar ook daadwerke lijk naar binnenging en bleef zitten om te luisteren. En tus sen twaalf en drie, in de lunchpauze, kon je groepjes mannen in het zwart, al dan niet met vlinderdasje om of met een insigne'van hun koor op het revers, over de markt zien lopen of op een terrasje in de zon zien zitten. Maar een groepje van zo'n twintig kinderen heeft zater dag, buiten het programma om, toch wel een echte orgel dag gehad. Dat hadden ze te danken aan organist Jan Schmitz, die hen, schijnbaar niet te vermoeien en altijd en thousiast voor zijn instrument, "SKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER [Uil Ual n dal nu neer \coeie genade1 [en hoperen helel die op drie polen homt aanlopen fëi lil (c) Standaard Ultgeverl)/Wavory Productions LEIDEN Er worden zestien huizen voor stu denten gebouwd in de Academiewijk. Negen woningen komen aan de Kaiserstraat, vier om de hoek van de Kaiserstraat aan de Bakkersteeg en nog eens drie op de hoek Zegersteeg/5e Binnen vestgracht. De bouw moet eind van dit jaar beginnen en gaat onge veer een jaar duren. De kosten van de huizen en de hoogte van de huur zijn nog niet bekend. Ook werkende jongeren komen in aanmerking voor de huizen. De zestien woningen worden van alle gemakken voorzien, zoals een keuken, een badka mer en w.c. De helft van de woningen zijn complete 3-ka- mer woningen, maar er zijn ook vijf twee-kamer wonin gen en drie een-kamer wo ningen ontworpen door ar chitectenbureau Boudewijn Veldman uit Leiden. De grond waar nieuw wordt ge bouwd is eigendom van de Stichting Leidse Studenten huisvesting, die de nieuw- bouwplannen in samenwer king met de Stichting Wer kende Jongeren heeft ont wikkeld. Op de hoek van de Kaiser straat met de Bakkersteeg is reeds jarenlang sprake van een rommelige situatie. De Het ontwerp voor de huizen, woningen verkeren daar in (bijzonder) slechte staat Het bouwblok dat hier komt be staat uit 3 tot 3,5 verdieping, de woningen aan de Bakker steeg worden 2 tot 3 verdie pingen hoog. Tussen beide gebouwen komt een poort, ie de toegang is tot alle 13 woningen. Het bouwblokje aan de 5e. Binnenvestgracht bestaat uit drie eengezinswo ningen. De woningen worden opge trokken in een lichte zand kleurige baksteen op een hoge donkere plint. had uitgenodigd voor een spe ciale kinder-demonstratie van de orgels in de Hartebrugkerk en de Pieterskerk. Ademloos luisterden ze, rond de speelta fel gezeten, hoe hij ze op een speelse manier alles van de or- tels liet zien en horen, van de lavieren (twee in de Harte- brug-, en vier in de Pieters kerk) en de pedalen tot de re gisters en de pijpen toe. En tot slot mochten ze ook nog een kijkje nemen in de orgelkast, waar al die duizenden pijpen staan opgesteld. Dat zo'n de monstratie niet alleen voor kinderen, maar ook voor vol wassenen de moeite waard is, bewezen wel de meegekomen moeders, die met evenveel be langstelling als hun zoons en dochters stonden toe te kijken. Misschien een idee om voor een volgende Orgeldag eens uit te werken? Hield de publieke belangstel ling overdag, mede dankzij het prachtige weer, bepaald niet over, 's avonds in ae Pieters kerk zat er aanmerkelijk meer publiek. Maar ook hier viel het op, dat slechts één kwart van het programma ook wer kelijk om het orgel draaide en dat de overige driekwart we derom werd gevuld door aller lei mannenkoren. Hoe sympathiek de doelstel ling van de SOL ook moge zijn, op deze manier schiet ze toch haar doel voorbij. Het is natuurlijk heel aardig dat met de opbrengst van deze dag de restauratie van het Pietersker korgel weer een stukje dich terbij komt, maar noem het dan geen Orgeldag, maar bij voorbeeld „Korendag ten be hoeve van het Pieterskerkor- gel", dat voorkomt teleurstel ling bij velen die iets anders verwachten. Bij een echte or geldag hoort het orgel zelf in het middelpunt van de belang stelling te staan, en niet alleen in financiële zin. ANNETTE JASPERSE

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5