PLO offert Egypte op aan nieuwe eenheid Jean Marie Le Pen presidentskandidaat IRA neemt wraak oj Noordierse rechter i BUITENLAND Nederlandse firma wil chemisch afval kwijt in Suriname Kans op overleven met hartfalen ïwordt groter Poort naar het Westen lijkt nu gesloten Extra bewaking Nederlandse ambassade Mani CeidaeSouocwit MAANDAG 27 APRIL 1987 PA' 3 DEN HAAG Een Nederlands bedrijf wil in Suriname 40.000 ton chemisch afval storten en wil aan de bovenloop van de Surinaamse Coppenamerivier een fabriek voor verwerking van het afval willen bouwen. Volgens de NCRV-radio, die gisteren een en ander heeft be richt, heeft de Surinaamse legerleider Bouterse zich weliswaar tegen de opslag van de giftige stoffen uitgesproken, maar zou het plan nog niet definitief van de baan zijn. Het zou gaan om een investering van 300 miljoen gulden en werkgelegenheid voor ongeveer duizend men sen. Na bestudering van dit rapport zal de regering, die kampt met steeds knellender wordende financiële problemen, een besluit nemen over het plan. De firma stelt zich verantwoordelijk voor aanvoer, transport, verwerking en veiligheid. De Surinaamse overheid hoeft al leen te zorgen voor een dumpplaats, aldus de NCRV-radio. Geen besluiten over financiële crisis EG LUXEMBURG De EG-ministers van bui tenlandse zaken zijn gisteren in Luxemburg doof gebleven voor de noodkreet van de voorzitter van de Europese Commissie Jac ques Delors, om op korte termijn met meer geld over de brug te komen. Zij willen deze kwestie voorlopig overlaten aan de ministers van financiën, die volgende maand bijeen ko men. Delors herhaalde dat de gemeenschap dit jaar volgens de meest optimistische ramin gen afstevent op een tekort van twaalf mil jard gulden. Eerder zei Delors dat structurele maatregelen nodig zijn om de EG-financie- ring te hervormen en een failissement te voorkomen. Maar gisteren werd duidelijk dat over de voorstellen van Delors voor de Euro pese Top van eind junu geen besluit meer zal vallen. Ex-CIA-directeur Casey in kritieke toestand GLEN COVE De vroegere direc teur van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA, William Casey, is met een longaandoening in een ziekenhuis op genomen. Volgens een woordvoerster van het ziekenhuis in Glen Cove is Casey in een kritieke toestand. Casey trad in februari af als directeur van de CIA, nadat hij wegens een her sentumor was geopereerd. De vroegere #CIA-chef wordt beschouwd als een van de sleutelfiguren in het schandaal rond de geheime Amerikaanse wapen- leveranties aan Iran en het doorsluizen van gelden naar de anti-sandinistische opstandelingen in Nicaragua. Chili laat Nederlands schip met munitie gaan ANTOFAGASTA Het Nederlandse schip Nedlloyd Manila, dat sinds afgelopen vrijdag en zaterdag met een la ding munitie in de Chileense havenstad Anto- fagasta aan de ketting lag, heeft inmiddels zijn reis mogen voortzetten. De lading munitie van uiteenlopend kaliber, was aan boord genomen in Acapulco in Mexico, bestemd vooreen een bedrijf in Santiago. In het Chileense Antofa- gasta werden de kapitein en zijn zevenkoppige bemanning gearresteerd op beschuldiging van illegale wapenhandel. Na onderzoek door de Chileense veiligheidspolitie bleek, dat niet alle ladingpapieren waren teruggegeven in een an dere Chileense haven, die het schip eerder had aangedaan. „Het schip vaart inmiddels weer," aldus een Nedlloyd-woordvoerder vanochtend. Gedenkteken onthuld I bij Burmaspoorweg HELLFIRE PASS In aanwezigheid var^' le tientallen voormalige krijgsgevangenen^, wie een aantal Nederlanders is gisteren ir?' land een gedenkteken onthuld voor de den mannen die tijdens WO II omkwamen aanleg van de beruchte Burmaspoorweg.^ het traject in de heuvels van West-Thailb een koperen plaat geplaatst, waarop de gr/c van de Japanse dwangarbeid in herinfi worden gebracht. De Burmaspoorweg, <gt spoornet van Thailand verbond met dar Burma, is in 1942 en .1943 aangelegd door,e Japanse krijgsgevangenen, onder wie onjr 17.000 Nederlanders, en een moeilijk te stip aantal Aziaten (tussen de 60.000 en 300.0(%i geveer 75 procent van de Aziaten en U krijgsgevangenen, onder wie 3100 Nederk, zijn daarbij omgebracht. MANNHEIM De voor uitzichten van patiënten ;met zogenoemd hartfalen jzijn tot nu toe niet gewel dig. Volgens onderzoeken fin Georgetown en Mtln- fchen kan daar aanzienlij ke verbetering in komen, [als bij de bestrijding maar de juiste combinatie van •geneesmiddelen wordt ge bruikt. Tot nu toe wordt Ivoor deze groep patiënten Veelal diureticum (plaspil) ;en digoxine gebruikt; dat plaatste medicijn versterkt ;de pompwerking van het ihart en staat de laatste tijd f hevig ter discussie. Vol- •gens beide onderzoeken [zou de combinatie van di- jureticum en captorpril j.een zogeheten ace- f remmer de kans op overleving ingrijpend ver- groten-. ^Hartfalen (decompensatio cor dis - zie onze medische ru- ?briek van zaterdag j.l.) treedt !doorgaans op na een hartin farct of na een niet goed be handelde dan wel onbehandel de hoge bloeddruk. Het hart is idan niet meer in staat de nor- irhale hoeveelheid bloed per minuut door de aderen te pompen. Zonder ingrijpen ver ergert de toestand van de pa- li tiënt snel, totdat die uiteinde lijk alleen nog maar in bed ;kan liggen en naar adem I snakt. Er kan oedeem in de benen ontstaan en zelfs vocht ;in de longen. Wie dit stadium •eenmaal heeft bereikt, heeft minder dan vijftig procent Ikans nog langer dan een jaar te leven. Wereldwijd lijden on- j geveer zes miljoen mensen aan hartfalen; in Nederland is hun ^antal niet exact bekend, maar "het zijn er in elk geval vele duizenden. Het onderzoek van prof. Di Bianco aan de universiteit van Georgetown toonde onder meer aan, dat van de 52 pa tiënten die diuretica en digoxi ne slikten, er binnen drie maanden elf overleden. In de zelfde periode overleden slechts twee van totaal 52 pa tiënten die captopril als toege voegd medicijn bij diureticum slikten. „Dat is wetenschappe lijk zéér significant en ik kan daar niets anders uit conclude ren dan dat we op de goede weg zitten", zei Di Bianco za terdag tijdens de presentatie van zijn onderzoekingen in Mannheim, waar een dag eer der de Utrechtse cardioloog prof. Meijler de Morawitz-prijs in ontvangst had genomen. Di Bianco's Westduitse collega dr. Kleber van het Acade misch Ziekenhuis in München kwam tot vergelijkbare con clusies. Hij test inmiddels ge durende anderhalf jaar twee groepen van 78 patiënten met jde mildere vormen van hart falen, wat nog niet eerder is geprobeerd. De experimenten zijn nog gaande, maar Kleber yindt de resultaten al zo op merkelijk dat hij ze openbaar wilde maken. „Hoe langer de behandeling duurt, hoe groter het voordeel van captropril wordt ten opzichte van de groep die alleen diuretica en digoxine slikt", aldus Kleber. Van de eerste groep patiënten leeft na anderhalf jaar nog .83%, bij de andere categorie is dat nog slechts 45 DICK HOFLAND (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV De acht tiende bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad in Algiers heeft de positie van de PLO als vertegenwoordiger van het Palestijnse volk dui delijk versterkt. Een dag of tien geleden stonden het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van dr. George Habash en het Democratisch Front van Naif Hawat- meh nog buiten de orga nisatie. Nu zijn ze met veel vertoon van broe derschap weer in de ge lederen opgenomen. Maar de prijs voor de bereik te eenheid is dat de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie internationaal gezien in het luchtledige is komen te ver keren. Tien dagen geleden bestonden er nog betrekke lijk goede relaties met Egypte en Jordanië, landen die voor de PLO de poort naar het westen openhielden. Nü is er een officieel afgebroken ver drag met Amman en vrijwel openlijke vijandschap met Cairo, terwijl nog moet blij ken dat de voorgenomen toe nadering tot Syrië ergens toe zal leiden. Die nieuwe hou ding van de PLO tegenover Jordanië en Egypte, alsmede de herverkiezing in een be stuursfunctie van Aboe Ab- Vier jaar nadat hij door rebellerende groeperingen uit Libanon verdreven werd is PLO-leider Jasser Arafat terug als de on betwiste „Mr. Palestine". Tijdens een bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad gisteren in Algiers, schaarden de door Syrië gesteunde groepen zich weer in de gelederen van de PLO. Als concessie aan de oppositie verwees Arafat het samenwerkingsakkoord met Jordanië naar de prullemand en kondigde hij aan dat de PLO de gewapende strijd tegen Israël zal opvoeren. bas, het brein achter de ka ping van de Achille Lauro, is in het westen slecht gevallen. Moordenaarsbende Om over Israël maar te zwij gen. De reacties in Jeruzalem zijn even verdeeld als de Is raëlische regering. Premier Sjamir van de rechtse Likoed omschreef de vergadering in Algiers als „een congres van een moordenaarsbenden". In het verloop en de conclusies van de PLO-bijeenkomst was de Likoed niet in het minst geïnteresseerd, maar wel is de vergadering in Algiers gretig aangegrepen voor bin nenlands-politieke doelein den. Zo is de socialistische minister van Buitenlandse Zaken, Sjimon Peres, om de oren geslagen met de verkla ring van de Palestijnen dat zij alleen met een eigen dele gatie willen deelnemen aan een internationale vredes conferentie over het Midden- Oosten en dus niet aan de lei band willen lopen van Jorda nië. Peres had zijn hoop ge vestigd op dat laatste. Dat laat zien hoe belachelijk het streven naar een internatio nale conferentie is, conclu deerde de Likoed. Hoe Sja mir en de zijnen over zo'n conferentie denken, hebben zij in de afgelopen twee we ken meer dan duidelijk ge maakt. „Absurd", „krankzin- ning" en „monsterlijk" zijn nog maar drie van de in dit verband gebruike bijvoeglij ke naamwoorden. De officiële verbreking van het verdrag tussen de PLO en Jordanië heeft binnen Pe res' Arbeiderspartij geleid tot een gemengde reactie van te leurstelling en hoop. Teleur stelling omdat het verdrag, hoewel het al lang op een zacht pitje stond, de moge lijkheid openhield voor een gezamenlijke Jordaans-Pale- stijnse delegatie naar een in ternationale vredesconferen tie. Nu de PLO expliciet heeft verklaard dat ze een ei gen afvaardiging wil, moet worden afgewacht hoe ko ning Hoeseins reactie zal zijn. Het lijkt er voorlopig op dat de kansen voor een interna tionale vredesconferentie nu nog kleiner zijn dan tien da gen geleden. Egypte en Jor danië zijn teleurgesteld door de besluiten van Algiers, maar beide landen beseffen dat een conferentie zonder deelname van de PLO geen zin heeft. Arafat is zich daar terdege van bewust en meent kennelijk dat vertoon van eenheid binnen zijn organisa tie op dit moment meer waard is dan het doen van concessies. Arrestaties bij betoging voor vrijlating Hess BERLIJN De politie van West-Berlijn heeft gisteren ze ven rechtse extremisten gear resteerd die deelnamen aan een betoging voor vrijlating van de gisteren 93 geworden Rudolf Hess, de laatste nog ge vangen zittende persoonlijke medewerker van Adolf Hitler. De extremisten droegen T- shirts met het in West-Duits- land verboden nazi-embleem. Twee van de zeven sprongen over een hek bij de ingang van de gevangenis en probeerden zichzelf aan de poort vast te maken met kettingen. Hun de monstratie bij de Spandauge- vangenis in West-Berlijn, waar Hess ziin levenslange straf uit zit, viel samen met een vreed zame verlopen betoging van naar schatting 350 mensen die protesteerden tegen recente oproepen voor de vrijlating van de voormalige plaatsver vanger van Hitier. President Sri Lanka dreigt met uitstel verkiezingen KARANDENIYA De presi- dent van Sri Lanka, Junius Jayewardene, heeft gisteren verklaard dat als er binnen de komende twee jaar geen einde komt aan het terrorisme, er geen verkiezingen worden ge houden, maar een referendum om de huidige regering aan de macht te houden tot de bur geroorlog is gewonnen. De be kendmaking van de 80-jarige Jayawardene is de eerste ver wijzing van de president naar de verkiezingen, waarbij hij grondwettelijk feeen kandidaat kan zijn aangezien hij reeds twee termijnen als president heeft gediend. Rechtse spierballenpoliticus geen eendagsvlieg (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Op precies een jaar van de presidentsverkiezingen in Frankrijk heeft Jean-Marie Le Pen, de robuuste leider van het extreem-rechtse Nationale Front een groot voorjaarsof fensief ingezet. In zijn Breton se geboortedorp Trinite-sur- -Mer heeft de 59-jarige Le Pen zich gisteren officieel kandi daat gesteld voor het aller hoogste ambt. De bekendmaking gebeurde met veel allure, want de meest Franse der Fransen preten deert dezelfde kansen te heb ben als Raymond Barre en Jacques Chirac die klassiek rechts vertegenwoordigen. Dertig procent van de stem men acht Le Pen haalbaar, maar de opiniepeilingen geven hem nooit meer dan tien pro cent. Daarmee is hij kansloos voor de tweede ronde, die hoogstwaarschijnlijk zal gaan tussen Raymond Barre en een socialistische kandidaat (Mit terrand of Rocard). Maar daar om is Le Pen zeker niet te veronachtzamen. Waar het op aan komt is het „stemadvies" dat hij zijn electoraat zal ge ven. Dat zou wel eens van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Jean Marie Le Pen Jean-Marie Le Pen heeft de laatste weken veel in het werk gesteld om zijn imago van or- •dinaire volksmenner te verbe teren. Zijn dreigende taal aan het adres van buitenlanders en joden, die volgens hem de oor zaak zijn -van een stagnerende economie, heeft hij tegenwoor dig verpakt in een beschaafd betoog met nog maar een en kele schimpscheut. Een ovatie oogstte hij desalniettemin tij dens een recente massabijeen komst in Parijs toen hij de vrouwen van buitenlandse gastarbeiders „konijnen" noemde en voor de zoveelste keer waarschuwde voor de immigratiegolf die Frankrijk dreigde te overspoelen. Maar om te laten zien dat hij toch een „staatsman en buiten gewoon personage" is zoals het extreem-rechtse blad Minute onlangs schreef, bestond Le Pen het begin deze maand een toernee door Afrika te maken. Slechts weinig Afrikaanse lei ders wenste de volkerenvriend te ontvangen. Degenen die hem anti-semitisme verwijten verbaasde Le Pen onlangs met zijn plannen voor een reis naar Israël. Daar hoopt hij te worden ontvangen- door pre mier Yitschak Shamir of Sji mon Peres. Premier Chirac en de gaullisti sche RPR lijken niet goed te weten wat ze met deze nieuwe Le Pen aan moeten. Voorspel lingen dat de gehaaide Breton se spierballenpoliticus een een dagsvlieg is, zijn niet uitgeko men. De havikken binnen de RPR vinden dat Chirac zich beter harder kan opstellen in zaken als vreemdelingenbeleid en goede zeden. Want Le Pen scoort vooral op die terreinen. Fransen zijn nu eenmaal niet ongevoelig voor nationalisme en xenofobie. Maar gematigde gaullisten vrezen dat de RPR daarmee ter rechterzijde min der kan winnen dan het links verlies. Jacques Chirac zal dus moeten kiezen, voorzover Je an-Marie Le Pen dat al niet voor hem heeft gedaan. De restanten van twee wagens als stille getuigen van de bomaanslag waarmee de Ierse n1 Gibson en zijn vrouw afgelopen zaterdag werden gedood. Bij de aanslag, in het nieman( tussen Noord-lerland en de Ierse Republiek, raakten zes anderen verwond. BELFAST De 74-jarige Noordierse rechter Mauri ce Gibson en zijn vrouw zijn zaterdag om het leven gekomen bij een bomaan slag aan de grens tussen Ierland en Noord-lerland. Zeven mensen raakten ge wond. Gibson en zijn echtgenote wa ren op de terugweg van va kantie in Ierland. Hun auto reed onder begeleiding van een Ierse politie-escorte, maar in het „niemandsland" in het grensgebied haakte de escorte af. Op het moment dat Gibson een geparkeerde auto passeer de ontplofte de bom die daarin was geplaatst. Bij de explosie raakten elf mensen gewond die richting Ierse grens reden. De IRA noemde de aanslag „de terechtstelling van de rechter Gibson van het show proces". De organisatie be schuldigt de rechter ervan „de beulen van de Noordierse poli tie" te ondersteunen. Gibson veroorzaakte in 1984 spannin gen tussen Dublin en Belfast toen hij drie politie-aj vrijsprak, die ongewf IRA-leden hadden i schoten. r De Ierse autoriteiten aan, dat de Voorlopige bomauto per radio tot fing bracht vanop een ge heuvel. Later op pleegde de Ira nog eer moord. Het republikein zet tegen de Britten ko jaar in Noord-lerland een dertigtal mensen ven, van wie vijftien s' gin april. Bombardement met anjers in Guernica Vliegtuigjes van de plaatselijke vliegclub in het Noordspaanse stadje Guernica hebben de stad gisteren „gebombardeerd" met duizenden rode en witte anjers. De bloemenhulde was bedoeld als bijdrage aan de vijftigste herdenking van het bombardement van deze plaats door Hitiers luchtmacht tijdens de Spaanse bur geroorlog. Niet alle twintigduizend mensen die de slachtoffers van het bombardement kwamen herdenken, bleken erg te spre ken over de spectaculaire, lawaaiige actie. Oproep Nixon: ook akkoord over gewone wapens WASHINGTON Oud-president Richard Nixon en oud-minis ter van buitenlandse zaken Henry Kissinger willen een koppe ling tussen de terugtrekking van de kernraketten voor de mid dellange afstand uit Europa en een vermindering van de con ventionele bewapening van de Sovjet-Unie. Beide oud-bewinds lieden hebben president Reagan gisteren om die koppeling ge vraagd. „Indien wij een slecht akkoord sluiten, scheppen wij de ernstigste crisis uit de 40-jarige geschiedenis van de Navo", aldus beide ex-politici. De Franse premier Jaques Chirac en zijn Britse collega Margaret Thatcher hebben gisteren gezegd dat er kern raketten in West-Europa dienen te blijven zolang de Sovjet-Unie een overwicht bezit aan conventionele en chemische wapens. „ALLEEN BURGEE SLACHTOFFER" Zuidafrikaaj actie in Zam mist doel JOHANNESBURG/i VINGSTONE Vi den, één zwaar gei en een aantal ver gebouwen. Dat w< gevolg van een aani een Zuidafrikaanse mando-eenheid afg zaterdag uitvoerde Zambiaanse plaat vingstone. Volgens Zuid-Afrika actie gericht tegen he kaans nationaal Congre maar zowel het ANC a biaanse functionarisse ben verklaard dat alle offers Zambiaanse zijn. De verwoeste gé zouden niet door het bruikt zijn. Volgens westerse dipl in Zuid-Afrika was de frikaanse aanval gebas verouderde informatie, eén van de doelwitt Mango-huis, de laatsl jaar al niet meer di ANC gebruikt zijn. De Zuidafrikaanse com eenheid kwam met et kopter naar Zambia, plaatselijke inwoners r militairen vervolgens tor Livingstone binner De Verenigde Staten, Brittannië en verse Afrikaanse landen ver den de Zuidafrikaans In het binnenland lage acties, anderhalve wei de blanke parlement zingen, gunstiger voor ring, aldus waarnem< ANC noemde de aan „verkiezingsstunt" bed de uiterst rechtse tej ders van Botha de win zeilen te nemen. FLIP -tkt Zit 3E- ttU OP DIE fit+tooezofivvttfeioDcuetitó Evo "KAP DOET-IE^ 1 f cohjo-.AX y V W.\ WW.'; <s MANILA De Nederlandse ambassade op de Filipijnen krijgt extra politiebescher ming na een dreigbrief te hebben ontvangen in naam van het communistische ver zet. Ook andere buitenlandse ambassades die een dergelij ke brief kregen, kunnen re kenen op grotere bescher ming. In de ongetekende brief die afgelopen week in de bus viel, werd de ambassades te verstaan gegeven dat zij het communistische verzet fi nancieel moeten steunen. De brief meldt verder dat de re bellen „onderzoek hebben gedaan" naar het ambassade personeel en dat de ambassa des maar beter op hun ver zoek kunnen ingaan. Het communistische verzet spreekt tegen dat de brief af komstig is van de rebellen. Saturnino Ocampo, der namens de comiï vredesbesprekingen met de regering, noe brieven „een wreed p de CIA, de Amerikaa bassade of Filipijnse ren" om de rebellen crediet te brengen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4