JU Zwarte wigwams en bivakmutsen tussen de bloemetjesmeisjes „Ministeries maken van automatisering puinhoop ^odweer richt grote -iade aan in Limburg BLOKKADE BORSSELE TOCH NIET GEWELDLOOS KEEl (Boina/nt Arbeidsbureau gesloten op 1 en 5 mei DE GANG Vader rijdt in op zoon 1NENLAND EeidóeQowumt MAANDAG 27 APRIL 1987 PAGINA 3 CENBURG Een kort maar hevig nood- heeft zaterdagavond in het Zuidlimburgse Mland veel overlast veroorzaakt. D Ij gemeenten Valkenburg, Voerendaal en Gulpen 0fn diverse wegen voor alle verkeer worden afgeslo- ijl van kelders liepen onder water, vermengd met modder, en boeren raakten in paniek toen hun vee itfen brede stroom modder getroffen dreigde te wor- rfolgens ooggetuigen vormde zich op de hellingen dorpen Ransdaal, Wijlre en Eijs een modderstroom ajel 25 meter breed. Persoonlijke ongelukken hebben iet voorgedaan, maar de schade is groot. Heel de en een groot gedeelte van de zondag waren de veerkorpsen van Valkenburg, Voerendaal en Gul-1 uk in de weer om wegen schoon te spuiten, i UTRECHT De ministeries van bin nenlandse zaken en justitie maken een puinhoop van de automatisering van po litiebestanden. Daardoor is tot nu toe een schade van twintig tot dertig miljoen gulden ontstaan, aldus de Utrechtse hoofdcommissaris van politie, J. Wiarda, gisteren voor de NCR V-radio. De departementen concurreren met elkaar en met de politiekorpsen om de besteding van geld voor computersystemen zoveel mogelijk in ei gen hand te houden, zo zei Wiarda. Daardoor gebeurt veel dubbel werk, terwijl de kwaliteit van het werk te wensen over laat. Wiarda: „Er gaat zo veel tijd verloren met het bezig houden van elkaar". Volgens Wiarda hebben de ministeries grote fouten gemaakt bij de aanschaf van computers voor de regionale opslag van gegevens over da ders en delicten. Zeker een kwart van die sy stemen, die in totaal 40 miljoen gulden hebben gekost, zijn praktisch onbruikbaar. Om de zaak te herstellen zou een investering van nog eens tien tot twintig miljoen gulden nodig zijn. De Utrechtse hoofdcommissaris pleitte ervoor de aanschaf van apparatuur voortaan aan de poli tiekorpsen zelf over te laten, eventueel in sa menwerking met elkaar. Van Eekelen: nog geen aids in leger DEN HAAG In het Nederland se leger zijn tot op heden nog geen gevallen van aids ontdekt. Minis ter Van Eekelen (Defensie) zei dit gisteren voor de AVRO-radio in een reactie op het aids-onderzoek in het Amerikaanse leger. Daar bleken 2800 personen besmet te zijn. Voor een aids-test onder Ne derlandse militairen voelt de mi nister vooralsnog niets. Wel deelde hij mee dat er in de krijgsmacht goede voorlichting over aids-pre- ventie wordt gegeven. Extra zorg wordt besteed aan militairen die in het buitenland werken. Aan mari niers die buitenlandse havens aan doen worden bijvoorbeeld con dooms verstrekt. „eer subsidie hjr onderzoek b\ nieuwe "dukten" kj$lg van de voorpagina) commissie-Dekker loor bestaande subsi- J relingen uit te brei- pdat onderzoek naar ^.'ontwikkeling van ie produkten gesti- »rd kunnen worden. .hale technologiepro- rema's moeten meer op bedrijven gericht lifcn. Verder wordt ittvolen meer geld uit kikken voor de deel- ;di van Nederlandse e jven aan Europese ologieprojecten. de uit te breiden sub- gelingen is de bedrijfs- ete steun voor de ontwik van de basistechnolo- De belangrijkste nieuwe Ihnologieën waarop het ogiebeleid zich moet zijn de informatie- ogie, biotechnologie en materialen. Dit zijn ge- die een grote invloed p op de Nederlandse Bovendien zijn er terreinen Nederlandse 'en met een sterke posi- internationale markten. fststellen van de hoogte el,eze subsidieregeling zal a- rijdpunt worden tussen rheid en de Sociaal-Eco- £)ihe Raad (SER). Uit een eip-advies blijkt dat de [et niet eens is met het van minister De Korte regelingen aan een te binden. Grote Ijjen van grote onderne- grp zijn dan al bij voor in de subsidie uitgeslo- ^rwijs meent ger-, om- en bijscholing werkenden voor 1990 procent toe moeten ne- Bcholing moet een blij- ieronderdeel vormen van ;rkzame leven. De kos- illen gedragen moeten zyi door werkgevers en eeemers. Bestaande on- ld$instellingen moeten als leneming gaan functione- 21 in concurrentie treden •ivate initiatieven. Het is ior nodig dat onderwijs- g. ingen meer financiële ;erd krijgen; het starre ar- oorwaardensysteem in iderwijs moet verdwij- pis de commissie dient in te kunnen de op de vraag. Door stu- zullen meer ten - vooral vrouwen - >ewogen moeten worden /seen voor technisch be- ïmnderwijs. Daarnaast zal geïnvesteerd moeten 10p in apparatuur, vooral ,x middelbaar- en hoger «onderwijs. BORSSELE Een paar jongens uit de Bevelandse polder „de Poele" zijn met hun opgevoerde knetter- machines de dijk opgere den. Vandaar hebben ze eersterangs uitzicht op het „theater" beneden: de kerncentrale eenzaam op het podium en vóór de coulissen van prikkel draad en hekwerk de eer ste demonstranten die rus tig hun dekentjes, kussens en lakens opschudden voor het begin van een 28 uur durende blokkade. Binnen de kortste keren is het onder de vroege zo merzon reuze gezellig. Meisjes met bloemen in het haar zingen Zuidame- rikaanse protestliedjes, el ders wordt een kaartje ge legd en touwtje gespron gen. „Dit wordt niks, ik ga weer naar huus", mom pelt één van de jonge brommerrijders teleurge steld. „Wat een blokka de!", verzucht zijn vriend je hoofdschuddend. „Ze zitten niet eens met ket tingen aan de hekken". Vier uur 's nachts is de situa tie geheel anders. Er klinken rauwe kreten, stenen en fles sen vliegen door de lucht. In het nachtelijke duister zitten ME'ers en demonstranten met bivakmutsen elkaar flink op de huid. Er wordt gestoken, 'geslagen, geschopt. „Idioten!" schreeuwt een meisje dat eer der nog zoetekes had gezon gen. Die verwensing lijkt zo wel bedoeld voor de gewapen de politie-agenten als de tot razernij gebrachte demon stranten. Tot zeven uur 's och tends blijft het onrustig. Dan is al lang duidelijk dat de vreed zame demonstratie bij de kerncentrale Borssele op een fiasco is uitgelopen. Gedogen Ruim één miljoen gulden had den de overheid en de exploi tant van de kerncentrale geïn vesteerd om de actie in Borsse le in goede banen te leiden. Een dag tevoren was om het ^errein van de kerncentrale een haag van prikkeldraad ge legd. Alles wat maar als muni tie kon dienen werd verwij derd: stenen, trottoirtegels en takken. Voedsel en extra ploegwerkers werden in het Zaterdagmiddag was er nog reden om vrolijk touwtje te springen. Maar in de loop van de dag en avond werd de situatie rond de kerncentrale in Borssele grimmiger. ,Tsjernobyl-ramp in Engeland mogelijk' LONDEN - In Groot-Brit- tannië kan zich net zo'n kernramp voltrekken als een jaar geleden in de kerncentrale van Tsjerno- byl, zo meldt de milieube weging Greenpeace. Greenpeace beschuldigt in een rapport de Britse na tionale elektriciteitsmaat schappij CEGB ervan „de Britten te misleiden De milieubeweging stelt dat de CEGB de betrouwbaarheid van de koelsystemen niet kan garanderen in het geval van een technisch mankement - zoals vorige maand in het koelsysteem van de centrale in Hartlepool of bij een men selijke fout. Een dergelijke sto ring in combinatie met een menselijke fout veroorzaakte de explosie in Tsjernobyl. In heel Europa is dit weekein de gedemonstreerd ter herden king van de ramp in Tsjerno byl. In Londen kwamen zelfs honderdduizend mensen op de been. In Praag werden vijf Greenpeace-activisten aange houden en uitgewezen omdat zij een spandoek met „Geen tweede Tsjernobyl" hadden bevestigd op de voorgevel van het Nationale Museum. De Russische pers besteedde giste ren beperkt aandacht aan de kernramp. personeelsgebouw op het cen traleterrein ondergebracht. Met de actieleiding „Nooit meer Tsjernobyl" was immers afgesproken dat een volledige blokkade van tien uur zater dagochtend tot twee uur zon dagmiddag „gedoogd" zou worden. Gedeputeerde W. Don hier over: „Gedogen wil zeggen: we zijn het er niet mee eens en het is illegaal wat jullie doen, maar we zien het door de vin gers. Persoonlijk vraag ik me af of we hiermee niet op een hellend vlak zijn gekomen. Straks moet je nog een blokka de van een week gaan goed keuren". Voor de lieve vrede houdt de politie zich zaterdag zo veel mogelijk op de achtergrond. In het tentenkamp op twee kilo meter van de centrale, wordt koffie gezet en rozijnenkoek geserveerd. In de tot „Tsjerno- mobiel" omgedoopte stadsbus gaat de discussie over de rela tie tussen atoomstroom en kanker. „De autonomen hebben om vier uur vergadering", bazuint de illegale omroep in het ten tenkamp. De eerste anarcho- autonomen kruipen al uit hun van zwarte vuilniszakken op getrokken wigwams, met zwarte banieren en dito bivak mutsen. Deze groep van onge veer tachtig jongeren houden zich van meet af aan afzijdig van alle goedbedoelde vreed zaamheid. Ze marcheren als getrainde militairen en 's nachts rond vier uur grijpen ze hun kans. Wat een festival van de verdraagzaamheid had moeten worden, escaleert in een ordinaire knokpartij, waarbij geen doel en geen middel meer heilig is. Tiental len demonstranten en 29 ME'ers moeten na verbeten gevechten hun wonden lik ken. „Kernenergie kan nu eenmaal niet vreedzaam be streden worden", zegt één van de autonomen schouderopha lend. Wilde blokkade Veel demonstranten die zich wel kunnen vinden in de doel stellingen van de organisatie, hebben er zondagochtend al geen zin meer in. De opkomst was de organisatie sowieso al tegengevallen, maar de knok partijen van de nacht ervoor hebben defintitief een smet geworpen op de actie. Eerder zaterdag was er al te gen de zin van de organisato ren een „wilde" blokkade ge weest van de aluminiumfa- briek Pechiney, de grootste klant van de Zeeuwse kern centrale. Omdat de demon stranten niet vrijwillig wilden vertrekken en de wisseling van de ploegendienst al een uur was vertraagd, besloot het actiecentrum tot een charge. Daarbij vielen rake klappen. Met een kleine meerderheid beslissen de actievoerders zon dagochtend in het tentenkamp om met de blokkade van de kerncentrale toch de afgespro ken 28 uur „vol" te maken. Na afloop is er een tocht van de ringweg bij het dorpje Borssele naar het tentenkamp. Lang niet iedereen zal daar aan deelnemen. Zondagsrust In de dorpskern zelf is het die zondag opmerkelijk stil. Onge veer de helft van de inwoners is gereformeerd en heiligt de zondagsrust. Het kerkje draagt nog de littekens van de de monstratie in 1979, toen enke le demonstranten actiekreten op de zijgevel schilderden. „Ik ben er óók voor dat die centrale dicht gaat, maar over die demonstraties zijn we hier in het dorp niet te spreken, omdat ze steeds weer uit de hand lopen", zegt de Borsse- laar Gerard Boone. „De vorige keer is er veel vernield en dat zijn we nog niet vergeten". Mark Boogerd heeft twee maanden geleden in Borssele een huis gekocht. Wie vóór zijn deur op z'n tenen gaat staan kan over de kerk heen net de schoorsteen van het reactorgebouw zien. Precies een jaar na de ramp in Tsjernobyl maakt hij zich niet erg druk over de risico's zo dicht bij de centrale. „Tsjerno byl heeft wel een stuk onrust in het dorp gegeven, maar ei genlijk maakt het weinig uit wéar je woont", meent hij. „Kerncentrales staan overal in Europa en als er echt een gro te ramp gebeurt dan is half Nederland de pineut". Even later luiden de kerk klokken, en kuieren de inwo ners naar die ene centrale ont moetingsplaats. Een paarhon- derd meter verderop verzame len demonstranten zich voor een andersoortige marstocht. „Kernenergie geen doden- waard daarom doelgericht Borssele dicht" en „Nooit meer Tsjernobyl", melden de span doeken. Maar de hartewens van de dorpsbewoners onder de rook van de kerncentrale luidt: „nooit meer een demon stratie". PAUL KOOPMAN (ADVERTENTIE) Donderdag 21 mei verschijnt bij deze krant de bijlage BEELD GELUID. heden in deze bijlage wordt u graag verstrekt door Rob de Kleijnen, bereik baar onder nummer 071-122244. Snelheidsduivels in Rotterdam ROTTERDAM De politie van Rotterdam heeft dit weekeinde honderd automobilisten bekeurd in verband met snelheidsovert redingen. De controle, die plaatsvond op de Botlekweg waar 100 kilometer per uur is toegestaan, richtte zich uitsluitend op auto mobilisten die harder dan 140 km per uur reden. De politie had nog meer bekeuringen kunnen uitdelen als ze over snellere au to's had beschikt en als er meer manschappen waren ingezet. Sommige chauffeurs reden namelijk meer dan 200 km per uur en konden niet door de politie worden ingehaald. Een automobi list die 195 km per uur reed kon nog net gepakt worden. Beurs onderzoekt misbruik voorkennis AMSTERDAM De Amsterdamse effectenbeurs stelt een on derzoek in naar mogelijk misbruik van voorwetenschap bij han del in aandelen Text Lite, een aan de parallelmarkt genoteerde onderneming. Het koersverloop heeft daar aanleiding toe gege ven. Algemeen-directeur A. Hommel zegt niets te weten van een dergelijk onderzoek en toont zich verbaasd. Sinds 1 januari van dit jaar is een modelcode van kracht voor aan de effecten beurs genoteerde ondernemingen. (ADVERTENTIE) Op vrijdag 1 mei en dinsdag 5 mei zijn alle arbeids bureaus en Centra voor Vakopleiding de hele dag gesloten. In een aantal gevallen is ook het uitzendbureau Start op die dagep gesloten. U kunt dan altijd terecht bij het hoofdkantoor van Start in Gouda, tel. 01820-63911. De arbeidsbureaus MINDER ALCOHOL Eind vorig jaar kregen de personeelsleden van de Tweede Kamer een verbod opgelegd om vóór vijf uur des middags alcoholhoudende dranken te nuttigen. Dit al- coholmatigingsbeleid waartoe het presidium (kamervoorzit ter Dolman en de vijf onder voorzitters) had besloten, heeft al in zeer korte tijd zijn vruchten afgeworpen. In het TROS-radioprogramma „Ka merbreed" deelde Dolman zaterdag verheugd mee, dat de alcoholconsumptie in het kamergebouw gedurende de eerste drie maanden van dit jaar al 15 procent minder was dan in het eerste kwartaal van 1986. Daarentegen was het verkoopcijfer van het aantal niet-alcoholhoudende dranken maar liefst 30 pro cent hoger dan een jaar gele den. ,Een spectaculair succes", stelde Dolman vast. „Geble ken is overigens dat niet al leen het personeel van de Kamer, maar ook de kamer leden zélf minder alcohol zijn gaan drinken. En bovendien heb ik gemerkt dat men zich elders bij de overheid, bij voorbeeld in "gemeentehuizen en provinciehuizen, aan ons matigingsbeleid spiegelt". De vraag of hij wellicht nóg strengere anti-alcoholmaatre- gelen voor het kamercom plex in petto heeft, beant woordde Dolman ontken nend. Maar hij voegde er wel aan toe: „Het zou mij welkom zijn als er helemaal geen al- „Een spectaculair succes", stelt kamervoorzitter Dolman vast. „Gebleken is dat niet al leen het personeel van de Ka mer, maar ook de kamerle den zélf minder alcohol zijn gaan drinken". cohol meer zou worden ge dronken". Persoonlijk zou de voorzitter daar absoluut niet onder lijden, „want ik drink niet of nauwelijks". DOODTIJ Vandaag keert de Tweede Kamer terug van het paasre- ces. Officieel hebben de volksvertegenwoordigers dan nog twee vergadermaanden voor de boeg, eer het zomer reces (juli en augustus) zijn intrede doet. In de praktijk valt er echter niet zoveel meer te debatteren. In de eerste plaats liggen er nog enkele vrije dagen in het verschiet (Koninginnedag, Bevrijdingsdag, Hemelvaart, Pinksteren) en ten tweede is de agenda voor de komende weken nogal mager. „Het is op 't ogenblik een beetje dood tij", erkende Dolman in het eerdergenoemde radiopro gramma. „Er liggen heel wei nig wetsvoorstellen klaar voor behandeling. Er zal dan ook tot aan het zomerreces nauwelijks gedurende de avonduren worden verga derd. Pas in september krijgt de Kamer het weer flink voor de kiezen". Het rustige vaarwater waarin het parlement op dit moment verkeert staat volgens Dol man in schril contrast met de woelige baren die het kabinet omgeven. De voorzitter acht het dan ook niet uitgesloten dat het schip van Lubbers en de zijnen vóór het bereiken van de thuishaven (in 1990) zal stranden. Dolman: „Na de statenverkiezingen heeft Lubbers al gezegd dat het re geren er niet makkelijker op zou worden. Die constatering wordt nu bevestigd door wat ik uit het kabinet hoor. Ik geef dit kabinet minder kans op het voltooien van de rit dan het vorige. Men komt wel over de helft heen, maar de problemen worden steeds groter en het zou wel eens zo kunnen zijn dat één van de twee coalitiepartners er brood in ziet eerder dan de. geplande verkiezingen moei lijkheden te maken, waar door de zaak stukloopt". ROMANTISCH Temidden van de reeks ontij- dingen die dit kabinet met grote regelmaat onder het volk verspreidt, zit heel af en toe ook eens een ..meevaller- Redactie: Frans Weerts Bijdrage: Dick van Riet schoten tje". Minister-penningmees- ter Ruding kan persoonlijk dat woord nooit over zijn lip pen krijgen, aangezien zijn regeringsleven wordt be stemd door reeds geconsta teerde of nog te verwachten tegenvallers. Maar we dwa len af, want het is de overi gens zo zakelijk ingestelde WVC-minister Brinkman aan wie het te danken is dat aan scholieren in het voort gezet onderwijs een boekje kan worden opengedaan over....Romantische Liefde. In de stroom overheidspubli caties, die in het algemeen genomen gedrenkt zijn in ernst en ambtelijkheid, springt zo'n lichtvoetig mee vallertje alras in het oog. Een boekje dat bedoeld is leerlin gen tussen 12 en 20 jaar een indruk te geven van wat ro mantische liefde is en hoe dat idee zich in de loop der eeu wen heeft ontwikkeld. Ver luchtigd met foto's en pren ten stappen de auteurs met grote schreden door de voor bije eeuwen, om vervolgens uitgebreid stil te blijven staan bij de hedendaagse (pseudo- )liefdesromantiek. Verliefd zijn op Michael Jackson bij voorbeeld. of zwelgen in de boeket-reeks romantiek. Het romantisch modernisme in de advertentie-wereld, de rolpatronen, het huwelijk, de romantiek in de muziek: dat alles wordt in gewoon Neder lands behandeld. „Romantische liefde. Voor leerlingen" vormt de gedruk te neerslag van een gelijkna mige tentoonstelling die vo rig jaar in een aantal musea te zien is geweest. De omslag van het werkje wordt opge sierd door een van die typi sche reclame-foto's waar een romantisch-verdwaasd blik kende vrouw zich vlijt aan de ruwe-bolsterige borst van een manspersoon. Het gaat om reclame voor een merk shag. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid zal wel licht wat minder gelukkig zijn met deze omslag, maar ala. Exemplaren van dit al leraardigst boekwerkje zijn te bestellen bij het Distributie centrum Overheids Publica ties. Postbus 20014, 2500 EA Den Haag. DE KAMER DEZE WEEK Morgen vergadert de Kamer over een algehele herziening van de Muntwet. Hierbij, komt onder meer de vraag aan de orde. welke soorten gouden en zilveren herden kingsmunten (bijvoorbeeld dukaten) de overheid kan uitgeven. De woensdag is ge wijd aan het jeugdwerkga rantieplan (dat nog niet erg wil vlotten) en voorts is er een debat over de belastingen die provincies zelfstandi{ mogen heffen. Donderdag 3( april is Koninginnedag en dan vergadert de Kamer ui teraard niet. (NOLLEN SIBCULO - De gemeente politie van Hardenberg heeft een 51-jarige man uit Sibculo aangehouden nadat deze met zijn auto op zijn 17-jarige zoon was ingereden. Door op het laatste moment in de berm te springen kon de jongen het vege lijf red den. De vader wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. De aanslag betekent een triest hoogtepunt in een al jaren sle pend conflict. De vader raakte na een cafébezoek met zijn zoon in een verhitte discussie over het voederen van de kal veren. De jongen werd het beu, pakte de fiets en reed naar een vriend. Even later merkte hij dat zijn vader ach ter hem aan kwam rijden. Mij Zeeland mist toeristen uit VS HOEK VAN HOLLAND De Stoomvaartmaatschappij Zeeland, die samen met een Engelse maatschappij de veer dienst Hoek van Holland-Har wich onderhoudt, heeft vorig jaar last gehad van het uitblij ven van toeristen uit Amerika en de concurrentie van de luchtvaart. Dit werd goedge maakt door een groei in het aantal auto- en buspassagiers en in het vrachtvervoer. Plan voor commerciële aids-testen AMSTERDAM Er bestaan ver gevorderde plannen om drie commerciële klinieken voor aids-testen te beginnen. De Amsterdammer Maarten Mulder, die bij een farmaceu tisch bedrijf werkt, zegt in een interview met de Gay-krant een grote markt te zien in het testen van mensen die worden uitgezonden naar landen waar een niet-aidsverklaring wordt gevraagd. Volgens Mulder gaat het om zo'n 20.000 mensen, die vooral naar Arabische landen reizen. Hij stelt zich voor kli nieken in Amsterdam, Rotter dam en Eindhoven op te zet ten, waar binnen korte tijd een test gedaan kan worden. „Ik kan me voorstellen dat een bergingsbedrijf als Smit Tak snel een klus moet klaren in een land waar een niet-aids verklaring wordt gevraagd. Dan is een snelle uitslag van het grootste belang", aldus Mulder in de Gay-krant.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3