leidóa (Sowuvnt H©r^doffree>Enterjwrise terug in haven Zeebrugge PREI EN SPEKLAPJES 98 Eendagskuikens [duk half mei sr in functie im ideeën irzamelen it Korthals Altes: autoriteiten in Borsele te tolerant Technologie vereist: onderwijs moet „om" Joop Zoetemelk wint Goldrace Maandag 27 april 1987 78e jaargang no. 23791 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofi Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur JJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6%BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdagvan 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45permm. Zonnig. Minimumtemperatuur ongeveer 4 graden, middag- temperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 23 in het zuidoosten. Matige wind uit oost tot zuidoost. Na woensdag kans op buien en lagere tem peraturen. Zon op: 06.16, onder: 21.00; hoog water Scheveningen: 04.08 en 16.22, laag water: 12.10 en 00.12. AAG Het ziet ernaar uit dat drs. C.P. van de tweede week van mei zijn taak als minis- binnenlandse zaken weer op zich neemt. Van derging in januari een ingrijpende hartopera- irna hij voor onbepaalde tijd rust moest hou- jn portefeuille wordt sinds januari beheerd (nister De Koning, die het ministerschap van Zaken overliet aan zijn staatssecretaris De Van Dijk stelt deze week in overleg met zijn st wanneer hij weer zou mogen beginnen, jens bepaalt het kabinet komende woensdag ieze datum waarop Van Dijk op Binnenlandse tal terugkeren. Het herstel van de minister is verwachting zeer voorspoedig verlopen. Vol- jn Dijk is dat vooral te danken aan het feit zijn operatie geen hartaanval vooraf is ge- Jiettemin is de medische ingreep bijzonder fcreest. Rond het hart werden vier omleidin- Tjeheten „bypasses") aangebracht. Prins Willem Alexander die van daag zijn twintigste verjaardag viert, heeft zaterdag zijn eerste officiële han deling verricht: de doop van de Boeing 747 van Martinair tot „Prins van Oran je". Na het verwij deren van het doek waaronder de naam van het vliegtuig was verborgen, overgoot prins Wil lem Alexander de woorden „Prins van Oranje" met cham pagne. Extraatje voor arme gezinnen met kinderen DEN HAAG Het kabinet is van plan eind dit jaar op zeer beperkte schaal een eenmalige extra uitkering te geven aan mensen met een minimum-inkomen. Minis ter De Graaf (Sociale Zaken) heeft zaterdag meege- 'deeld dat dit extraatje in december uitsluitend zal gel den voor gezinnen met kinderen. Naar schatting gaat het daarbij om ruim 150.000 huishoudens. Er is in to taal 60 miljoen gulden beschikbaar, dus gemiddeld 400 gulden per gezin. In een vraaggesprek voor de TROS- radio zei De Graaf dat mensen met een minimum-in komen die geen kinderen ter verzorging hebben, dit jaar geen koopkrachtverlies lijden. Zij komen dan ook niet voor een eenmalige uitkering in aanmerking. De Graaf kondigde verder aan dat het kabinet overweegt de extra uitkering voor een gezin met kinderen dat slechts één minimum-inkomen te besteden heeft een permanent karakter te geven. (-gebruik Jjfsauto minder ®r belast &AG Een meerder- n de Tweede Kamer lat het privé-gebruik i bedrijfsauto minder belast moet worden, oerders van PvdA en hebben dit vandaag ield tijdens het debat commissie-Financien' plannen tot belasting- oudiging. die vrijelijk de be- lg hebben over een in de zaak" moeten dit >geven bij de inkom- sting. Een deel van de pwaarde van de wagen in te worden opgeteld nkomen. Het is de be- dat die regeling ook den voor degenen die tomstenbelasting beta ar uitsluitend loonbe- In dat geval echter ele personen uit de la- ;omensgroepen er flink ruit gaan. Vandaar he* van PvdA en VVD ictieve waarde van de luto, die meetelt bij de ing van de belasting, zen. het debat van vandaag le overgrote meerder- h ook voorstander van peler belastingregeling jaarden met een klein j. Van VVD-zijde suggereerd een specia- irdenaftrek in te voe- kleiner wordt naar- t pensioen stijgt. luwenpartij te winnaar IJslandse kiezingen 1JAVIK De IJs- Vrouwenpartij is de winnaar geworden e zaterdag in IJsland iden parlementsver- igen. Grote verliezer e centrumrechtse re- zscoalitie die haar lerheid verloor. De venpartij heeft met tels nu een sleutelpo- >ij de kabinetsforma- l de oude coalitie als ciaaldemocraten wil- u een regeringscoali- net de dames. De wenpartij heeft al la- eten dat als zij inder- gaat regeren, de lo- 'oor vrouwen omhoog »n. Verbetering t de partij ook te zien I kinderopvang. m kinderopvang, lis ELKE WOENSDAG DE AGE Bil UW KRANT MCT KATIE OVER FILMS.MUZIEK ER, RECREATIE.EXPOSITIES EN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE wil LPRIL TM 3 MEI tlijks van 10-18 uur, en zo. 10-17 uur, .en di. 10-22 uur. iTERDAM ral begangbiljetten bij NS-stations ZEEBRUGGE De veerboot „Herald of free Enterprise" is terug in de haven waar het op 6 maart de ankers had gelicht voor een rampzalige overtocht naar Engeland. Rond het mid daguur werd het zwaar geha vende schip de haven van Zee- brugge binnengesleept, met de boeg diep in het water. Vanaf half zeven vanmorgen had den de bergers van Smit-Tak koortsachtig gewerkt aan het lee- pompen en optakelen van het wrak. Een eerdere poging de Herald gro tendeels leeg te pompen moest vrij dag ijlings gestaakt worden omdat het schip ging kantelen en een trek- kabel knapte. Maar vanmorgen om tien uur hadden de bergers het voor elkaar. Vijf boten namen de „Her ald" en drie drijvende bokken rond elf uur op sleeptouw. De haven van Zeebrugge was gedurende twee uur voor alle scheepvaartverkeer geslo ten. Een verkenningsploeg is kort na het afmeren aan boord gegaan voor een eerste onderzoek naar mogelijk ex plosiegevaar en eventuele giftige dampen die nog vrij zouden kunnen komen. Ook de officier van justitie kwam poolshoogte nemen. Daarna begon men met het bergen van de slachtoffers die nog aan boord zijn en het leeghalen van de ruimen. In de loop van het weekend was de drijvende bok Norman nog ter plaatse gebracht. Bij de mislukte po ging van vrijdag was het immers duidelijk geworden dat men over te weinig trekkracht beschikte en dat die trekkracht bovendien slecht was verdeeld. De bergingsoperatie heeft totaal ruim zes weken geduurd, lan ger dan de bedoeling was. Maar vol gens een woordvoerder van Smit- Tak zijn de revenuen toereikend ge bleken. „Met een bergingsloon van dertien miljoen gulden verdienen we er nog aan". BORSSELE Minister Korthals Altes van justitie heeft kritiek op de tole rantie van de autoriteiten in Borsele die de blokka de-actie bij de kerncentra le dit weekeinde hebben toegestaan. Hij is van mening dat een plaatselijke overheid ui terst voorzichtig moet zijn met het maken van af spraken over een demon stratie als niet bekend is of de organisatoren ook iets te zeggen hebben over hun achterban. „Er is al tijd een groep die toleratie uitlegt als zwakte en dan te ver gaat", aldus de mi nister. Burgemeester Van den Heuvel van Borsele vindt niet dat hij te tolerant is geweest. Hij had besloten de actie met de de monstratie te gedogen, omdat anders veel meer politie had moeten worden ingezet en er een grotere kans was geweest op escalatie van geweld. Wel. betreurde de burgemeester dat het actiecomité onvoldoende rekening heeft gehouden met de groep autonomen die niet onder controle konden worden gehouden. De districtscommandant van de rijkspolitie in Middelburg is niet tevreden. Onder politie mensen vielen tijdens de bot singen met de „autonomen" in totaal 36 gewonden. De politie werd verrast door de agressi viteit tijdens de nachtelijke vechtpartij en het duurde te lang eer voldoende assistentie uit Vlissingen aanwezig was. Pag. 3: Zwarte wigwams en bivakmutsen tussen de bloe metjesmeisjes In de nacht van zaterdag op zondag kwam het bij de kerncentra le tot harde gevechten tus sen „autono men" en poli tiemensen. Een gewonde ME'er wordt bijgestaan door een col lega. Corso trekt meer dan miljoen kijkers Zeker 1,2 miljoen men sen hebben zaterdag het bloemencorso van de Bollenstreek aan zich voorbij zien trek ken. Het was de veer tigste editie van het traditionele corso dat plaats had onder Ideale weersomstandigheden. Pag 9: Bollenstreek zet bloemetjes buiten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG De over heid moet jaarlijks circa 550 miljoen gulden extra uitgeven voor de uitbouw van het technologiebeleid. Het onderwijs moet daar toe op de helling: het zal moeten meedoen aan de scholing van werkenden, universiteiten moeten als kennisbedrijven gaan werken. Dit advies heeft de commissie- Dekker vanmorgen uitge bracht aan minister de Korte (Economische Zaken) in haar rapport „Wissel tussen kennis en markt". Alleen door extra uitgaven is ons land in staat de technolo gische ontwikkelingen in de wereld te volgen en daardoor een hogere economische groei en een blijvende werkgelegen heid te bereiken. De technolo gische ontwikkelingen gaan zo snel dat niet meer volstaan kan worden met een geleide lijke aanpassing van de samen leving. Daarom doet de com missie voorstellen voor diep ingrijpende veranderingen in zowel het bedrijfsleven als het onderwijssysteem. Het grootste deel van het extra geld diept te worden uitge trokken om onderzoek en ont wikkeling in het bedrijfsleven te stimuleren. In elke regio zouden voor kleine onderne mers adviescentra voor ver nieuwing moeten komen. Ver der wil de commissie dat de bestaande onderwijs instellin gen, om aan de scholing van werkenden mee te kunnen doen, als „onderneming" gaan functioneren. Pag. 3: „Meer subsidie voor onderzoek van nieuwe pro- dukten" (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Speklapjes, 7AQ kilo IO 100 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. MEERSSEN Joop Zoetemelk heeft de 22e Goldrace gewonnen. Hij kwam alleen over de eindstreep. Steven Rooks (Ned), de winnaar van 1986, werd tweede. De derde plaats was voor de Brit Malcolm Elliot en Teun van Vliet (Ned) eindigde als vier de. Nederland heeft in Rotter dam de wereldtitel korfbal geprolongeerd. In de finale werd België verslagen met 9-7. Bij de rust leidde Ne derland met 5-4. Topscorer bij Oranje was Hans Heemskerk met drie tref fers. Feyenoord verspeelde gis teren in de voetbalcompeti tie een kostbaar punt door de 1-1 tegen Go Ahead Eagles. Invaller Roos bracht Feyenoord kort na de hervatting op winst, maar Small egaliseerde twintig seconden voor tijd. Roda JC profiteerde van het puntverlies van Feye- noorders en kwam langszij door de overwinning (1-0) op Haarlem. Matchwinner werd Huub Smeets. FC Groningen won einde lijk weer eens. Met 1-0 door Eykelkamp van FC Den Haag, dat door het verlies voor behoud moet gaan knokken. Excelsior nam in Enschede door Schapendonk een voor sprong van 2-0. De Rotter dammers konden die mar ge niet vasthouden. Lippo- nen en Koopman herstel den het evenwicht. Drie politieagenten zijn gisteren gewond geraakt bij schermutselingen na de voetbalwedstrijd tussen Empoli en Brescia voor de serie B, de Italiaanse twee de divisie. De agenten wil de twee vechtende suppor- tersgroepen scheiden. De wedstrijd eindigde zonder doelpunten. Er werden tien aanhangers van Bres cia in hechtenis genomen. Ernstiger gevolgen had een incident na afloop van To rino - Juventus (1-1) voor de serie A. Een achttienja rige supporter van Torino werd een uur na dat duel in de rug gestoken. De jon gen moest op de afdeling intensive care van een na bijgelegen ziekenhuis wor den behandeld. De 40-jarige Joop Zoetemelk viert zijn overwinning in de Gold Race. Directeur Scheveningse strafgevangenis wil weg DEN HAAG Directeur J. de Goede van de Scheveningse strafgevangenis heeft genoeg van de slechte werksituatie waarin hij verkeert. Hij is op zoek naar een andere werkgever. Dit zei De Goede gistermiddag in het café Schlemmer in Den Haag waar hij tijdens het maandelijkse praatshow „Haagse Zondag" werd geïnterviewd. Volgens De Goede heeft hij het ministerie van justitie al vele malen om verbeteringen in de Scheveningse strafgevangenis gevraagd, tot dusver tevergeefs. Zomaar een greep uit het nieuws van vandaag. Het kabinet gaat voor Sinterklaas spelen. Het wil onge veer 150.000 gezinnen met een minimum-inkomen in december een extraatje geven. Ander goed nieuws: volgens minister Van Eekelen van Defensie zijn in het Nederlandse leger tot op heden nog geen gevallen van de gevreesde ziekte aids gecon stateerd. En een derde nieuwtje is, dat prins Wil lem Alexander de doop heeft verricht van een nieu we Boeing 747 van Martinair met de volgende woorden: „Ik doop u „Prins van Oranje" en wens u, uw bemanning en alle eendagskuikens een goede vlucht". Waar dat laatste op slaat leest u vandaag in uw onmisbare eendagsvlieg de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daarioe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. VtlBïJÊ £eidóe0ouAa/nt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1