Avanti op Europese troon tenner Hoondert phrijft historie WK korfbal: eind goed, al goed Bakkenist valt uit zijn kuip Waterpoloploeg naar de kelder Kruize bedankt voor hockeyteam fe IERDE TITEL VOOR JANNES VAN DER WAL SeidóaOowumt MAANDAG 27 APRIL 1987 PAGINA 18- Schaatser Hil- bert van der Duim is het af gelopen week einde terugge keerd uit het Academisch ziekenhuis in Groningen. Op 6 februari raakte de Frie se schaatser zwaar gewond bij een auto ongeluk toen hij na een ma rathonwed strijd op weg was naar huis. SOFIA Het Nederlandse waterpoloteam, na de krappe oveswinning (8-6) in Veenen- daal balancerend tussen hoop en vrees, is in Sofia afgegleden naar de Europese kelder en geland als B-land. Bulgarije won het tweede kwalificatieduel voor het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Oranje zater dag overtuigend met 11-8. Vrijwel direct na het bekend worden van de degradatie stelde de zwembond zich kandi daat voor de organisatie van het olympische waterpolokwalificatoernooi. Uit dat toernooi zullen zich zes deelnemers plaatsen voor de Olympische Spelen van Seoel. De inschrij ving is vrij, zodat de degradatie van het Ne derlands zevental hierop niet van invloed is. DEN HAAG De Haagse hockeyer Jan Hidde Kruize heeft afgelopen zaterdag in een telefonisch onderhoud met Hans Jorritsma, de bondscoach van het Nederlands herenhockeyteam, te kennen gege ven voorlopig niet meer voor het nationale team te kunnen spelen. Kruize krijgt het de eerste drie jaar zeer druk bij zijn werkgever en kan zijn baan en de daarmee gepaard gaande studies niet meer combine ren met de verplichtingen voor Oranje. Kruize blijft het volgend seizoen wel beschikbaar voor de selectie van hockeyclub Klein Zwitserland. Jorritsma heeft twee debutanten opgenomen in de selectie van het nationale hockey-elftal, dat vrijdag in Bonn een oefenwedstrijd zal spelen tegen West- Duitsland. Het zijn Brinkman van Kampong en Geux van Oranje Zwart. Badmintonzege Van der Knaap WENEN De Nederlandse badmintontop heeft de strijd om de open kampioenschappen van Oostenrijk succesvol afgesloten. Astrid van der Knaap eiste bij de dames de overwin ning op in het enkelspel. Zij versloeg in de fi nale Monique Hoogland in twee games. Van der Knaap had in de halve finales de derde Nederlandse vetegenwoordigster Erica van Dijk uitgeschakeld. Erica van Dijk haalde toch nog een titel binnen. In het dubbelspel won zij met Monique Hoogland in twee games van Bo- zena Haracz en Bozena Siemiemiecz uit Polen. Bij de heren triomfeerden Pierre Pelopessy en Alex Meyer in het dubbelspel. In de finale wonnen zij van het Deense duo Ib Frederiksen en Claus Thomsen. In het gemengd dubbel ging de zege ook naar Nederland. Alex Meyer en Monique Hoogland versloegen het West- duitse koppel Klauer/Skropke. Valpartij renster Monique de Bruin HEERENVEEN De dameswie lerronde in Heerenveen heeft een vervelend verloop en nare afloop gekregen voor de nieuwe dames wielerploeg van De Wit/Casba. In de wedstrijd liep Monique de Bruin kneuzingen op aan de heup na een valpartij. De rijdster moet veertien dagen rustnemen. Na een chaotisch verlopen jury-be raad na afloop van de dameswieler ronde werd Cynthia Lutke Schip- holt gedeklasseerd van de tweede naar de vierde plaats achter winna res Monique Knol uit Soest. Connie Meijer, ploeggenote van Cynthia, werd alsnog de tweede plaats toe bedeeld. er°6 'bodlanding ->or Daphne ^ngejans „Ik het inderdaad hard jg". Pas nadat hij Tan jgde in de finale had ilagen, gaf Greg Lou- pis toe dat de zege in de o| Cup erg belangrijk hem was. Tot gister- had de Ameri- schoonspringer houden alleen naar jrsfoort te zijn geko- i „om lekker en zo mogelijk te duiken". e_ wereldkampioen k,paar van vijf olympi- k,' titels (twee vanaf de .t meterplank en drie l^af de toren) was echter gfnder gebrand op de ca-winning. Zijn presta- Brgaven dit seizoen wei- reden tot juichen. I jw Gao Min be etle China bij de dames de overwinning. De wereldkam ne maakte in de vijf ngen tellende finale n de dertienjarige Rus- Irina Lashko één lier geslaagde sprong, iko, die in de halve fi- haar landgenote Ma- Babkova had versla- lta kon daar echter niet deprofiteren. Ook in de npstrijd om de derde moest Babkova bui- lummer drie van het tien punten voor. Ihne Jongejans, Neder- js enige schoonspring- van internationale al- was zich wel degelijk ist van het belang van mtmoeting. Maar de tal vanuit de Vere- Staten overgekomen "rige springster viel al in de voorronden van individuele titelstrijd plank. Bij de twee K halve salto binnen- gehurkt omklem de handen de knieën a^ldoende. Het resultaat 1£)een noodlanding, die j.enen en tweeën werd ,ej"aft. „Dat me dat juist uioest overkomen", al- >Rde blonde springster. 'rg"maal gebeurt dat één nje duizend keer. ROTTERDAM Eind goed, al goed. De eerste en meteen ook laatste se rieus te nemen wedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap korfbal bracht het Neder lands team tot een goed einde. België, de onver mijdelijke mede-finalist, werd zaterdagavond met 9-7 verslagen. Tot groot genoegen van de circa 6500 toeschouwers in een sfeervol Rotterdams sport paleis Ahoy' die het zojuist behaalde succes langdu rig, luidruchtig en uitbun dig vierden. Spelers, speelsters en begelei ding, allen genoten zichtbaar van die warme belangstelling. Een ambiance bovendien waarnaar zij een hele week reikhalzend hadden uitgeke ken. Want leuk, écht leuk was het natuurlijk niet geweest om vijf wedstrijden achtereen op nog niet de helft van je kun nen te moeten spelen omdat de veel te zwakke tegenstan ders (doelsaldo: 117-40) vooral niet té duidelijk mochten wor den afgeschrikt. Alle concen tratie werd dan ook opge spaard voor de finale tegen, wie anders, de Belgen die in hun poule al evenzeer een welhaast schrijnende over macht (102-46) ten toon had den gespreid. Zo stond zaterdagavond plotse ling wel alle druk op de ketel en dat was best te merken ook. Mede door het nogal warrige optreden van de Britse (voet balscheidsrechter Graham Crafter, die een dergelijk spel peil geenszins gewend is, en niet te vergeten zijn (Neder lands-Belgische) lijnrechters, werd het niet de gehoopte apo theose, maar een teleurstellen de finale waarin de angst om te verliezen de boventoon' voerde. Bondscoach Ben Crum roemde na afloop dan ook vooral de verdedigende kwali teiten van het Nederlands team, dat ditmaal alleen in Delftenaar Hans Heemskerk (met drie doelpunten alweer topscorer) een zuivere schutter kende. Jan Sjouke van den Bosch (links) vangt de bal, af van de Belg Frank Hardies in de finale van het toernooi om de wereldtitel korfbal. Fantastisch De vreugde na afloop was er evenwel niet minder om, want een heus wereldkampioen schap, dat maak je natuurlijk niet dagelijks mee. Hans Heemskerk: „Dit is één groot feest, fantastisch, fantastisch. We hebben een fantastische week achter de rug, de respons was fantastisch, het publiek was fantastisch". En: „Naar deze wedstrijd hebben we de hele week toegeleefd, ja, na tuurlijk. En dan zie je dat ie dereen precies weet waar we mee bezig waren, iedereen stond nu ook op scherp. Niet alleen degenen die vanavond gespeeld hebben, nee, alle veertien uit de selectie. En zo hoort het ook, anders hoor je hier niet thuis". Al te gemakkelijk nam België overigens geen genoegen met de prolongatie (na 1984) van de tweede plaats ter wereld. Nederland bezat halverwege de eerste helft weliswaar een hoopgevende voorsprong van 4-1, maar vervolgens brachten onze zuiderburen de spanning volledig terug (4-4), waarna de ruststand op 5-4 in Oranje's voordeel werd bepaald. Na de hervatting scoorde Hans Heemskerk met een fraaie doorloopbal 6-4, maar België kwam wederom terug tot 6-6, een stand die bijna een kwar tier intakt bleef. Treffers van Jan-Sjouke van den Bos en al weer Hans Heemskerk brach ten daarna de beslissende voorsprong die in de slotfase niet meer in gevaar kwam. Hoongelach Vergeten was prompt de kin derlijk eenvoudige aanloop naar de eindstrijd waarin nog maar eens, ten overvloede, werd aangetoond dat korfbal buiten Nederland en België niets, maar dan ook helemaal niets voorstelt. Het niveau van de nummers drie (Groot-Brit- tannië) tot en met twaalf (Frankrijk) kwam eigenlijk slechts voor meesmuilend hoongelach in aanmerking. Maar omdat korfbal nu een maal de naam heeft een vrien delijke sport te zijn, werden ook de aller-aller-zwaksten overal en steeds weer trouw gesteund door de Nederlandse kijkers die zich goed realiseer den naar een stukje ontwikke lingshulp te zitten kijken. Een sympathieke gedachte om ook de met aanzienlijk minder korfbal-talent behepte landen eens vertrouwd te maken met hoe het nu eigenlijk wel moet, maar de betiteling „WK" was wel wat overdreven. Wim van der Laan, vice-voor- zitter van het Koninklijks Ne derlands Korfbal Verbond: „De mensen moeten het zo zien, we hebben hier eigenlijk een A-WK, een B-WK en zelfs een C-WK gehad. Nederland en België staan op eenzame hoogte, dan zie je enkele lan den zoals Groot-Brittannië en Taiwan die snel bijleren en dan nog de rest". De bronzen plak, en dus laten we maar even beamen het B-wereld kampioenschap, belandde za terdag overigens in Britse han den, nadat Taiwan na verlen ging met 9-5 werd teruggewe zen. Nadat voorzitter Rien Geutjes kort voor de finale wegens privé-omstandigheden had moeten vertrekken, vervolgt zijn „rechterhand": „We ho pen en denken trouwens ook dat dit WK een positieve rol heeft gespeeld voor het korf bal in het algemeen. Het is een geslaagde investering geweest, zowel op promotioneel als op financieel terrein, want onze begroting is sluitend. Ik denk ook dat veel mensen gechar meerd zijn geraakt van het korfbal. Niet dat ik direkt een verdriedubbeling van ons le den-aantal verwacht, kan ook niet met nu al honderdduizend leden, maar toch". Kortom, eind goed, al goed, voor het Nederlands team en het korf bal in het algemeen dat de laatste week zeer verwend werd met publiciteit en dat, liefst positief, bleek van harte welkom. DICK KIERS 0(lRDAL In een sensa- j[ verlopen laatste ronde iet 69e nationale dam- in Nij verdal oud-wereldkampioen g s van der Wal zijn vier- ionale titel veroverd. De ontsnapte in de op miraculeuze wijze "jjB nederlaag tegen Hein jt, die in de tijdnoodfase een winstgevende variant over het hoofd. zag. Door de na bijna zes uur be reikte puntendeling bleef Van der Wal zijn naaste belager Gérard Jansen één punt voor. Ook Jansen behaalde een ver rassende zege, omdat tegen stander Jeroen Goudt in een betere positie door de vlag ging. De onttroonde kampioen Rob Clerc moet met drie spe lers om twee plaatsen herkam pen om zich direct te plaatsen voor de volgende eindstrijd. De slotronde werd een allesbe halve formele kwestie. Jannes van der Wal, die aan remise tegen Meijer voldoende had om zijn eerste plaats veilig te stellen, kwam in de openings fase niet met het gebruikelijke remise-aanbod. Meijer had niets te verliezen en in een flankpartij koos hij voor het scherpste opzet. Toen in het middenspel de partij een klas siek karakter kreeg, zat Van der Wal met een overbelaste lange vleugel, hetgeen hem de nodige tijd kostte. De oud-we reldkampioen had in de tijd noodfase nog één minuut voor tien zetten. Hij haalde opge lucht adem toen Meijer na ge ruime tijd nadenken niet de winnende voortzetting koos. Bettine Vriesekoop in een karakteristieke pose bij het in het spel brengen van de bal. HAZERSWOUDE Dext- ro/Avanti heeft na vorig jaar al de Europa Cup II te hebben veroverd afgelopen zaterdag de Europese beker voor lands kampioenen binnengehaald door het Tsjechische Spartak Vlasim tijdens een van span ning zinderende strijd te ver slaan. In een bloedhete Avan- ti-hal had het duel een verras send verloop, maar de forma tie van coach Gerard Bakker werd door het eigen publiek naar een zege gedragen. Mir jam Kloppenburg klaarde het karwei, waarvoor Ellen Bak ker, Bettine Vriesekoop en Kloppenburg zelf de basis had den gelegd. De speciaal voor de Europa Cupstrijd ingehuur de Kloppenburg versloeg in die laatste wedstrijd de 17-jari- ge Daniela Davidkova en for ceerde zo de beslissing voortij dig: 5-3. De Leidse Ellen Bakker had vooraf de hoop uitgesproken één partij te kunnen pakken. Vriesekoop en Kloppenburg dienden voor de rest te zorgen. Hetgeen precies zo gebeurde. Waarbij de spanning echter wel hoog werd opgevoerd door nederlagen van Kloppenburg en Vriesekoop in een vroeg stadium. De twee herstelden de misstappen weer zelf, zodat ook de voorspelling van coach Bakker („Het wordt spannend, misschien zelfs wel 5-4".) vol ledig uitkwam. Bakker ont moette overigens in Vlasim- coach Schwab een oude be kende. Al 25 jaar geleden ont moetten de twee elkaar tijdens werelkampioenschappen. Al leen stonden de twee toen zelf achter de tafel. De overwinning hing zaterdag voor een belangrijk deel af van de pupil van een andere coach. De emotionele Jan Kloppenburg zag zijn dochter eerst verliezen om vervolgens twee keer in drie games te winnen. Naast de meevallende winstpartij van Bakker en de verwachte winstpartijen van Bettine Vriesekoop precies voldoende voor een schitte rend internationaal succes, de Europa Cup 1. Als "Kloppenburg die partij niet had gewonnen was de fel begeerde beker zo goed als ze ker naar Praag gegaan. Im mers, Ellen Bakker had haar verrassende steentje al bijge dragen door in de allereerste wedstrijd diezelfde Davidkova in twee games (21-14, 21-18) terug te wijzen. En dat terwijl de nederlagen van Bakker min of meer waren ingecalcu leerd. Deze meevaller zou voor de twee coryfeëen tijdens de verschillende gevechten een flinke steun in de rug beteke nen. Vriesekoop had aan Iva- na Masarikova, die evenals haar twee teamgenoten ergens in de 30 staat op de Europese ranglijst, geen kind (21-9, 21- 12). Maar toen ontstonden de problemen. Mil use Kocova bleek van het taaiere soort en was niet van zins ook maar één punt cadeau te doen. Kloppenburg verloor na een zeer spannend verloop (20-22, 21-19 en 20-22) en bracht haar persoonlijk coach en vader Jan tot grote wanhoop. Ook de Hazerswoudse trots maakte een misstap. Zij kreeg het spel van Davidkova niet onder controle (21-23, 11-21). Bakker had bij Kocova vervolgens voor Spartak was met twee partijen van Kloppenburg en één van Vriesekoop in het vooruitzicht.. Gram Het was de Overijsselse zelf, die haar gram op zichzelf haal de. Nog nabalend van haar eerste nederlaag werd Masari kova op 21-13 gezet, verloor ze de tweede game nipt (20-22), maar kwam op karakter terug uit een achterstand van 10-15 om met 21-17 te winnen. Ook Neerlands beste speelster moest van ver komen tegen Kocova. Na met 0-7 te zijn ge start won zij onder luide aan moedigingen van haar thuis publiek met 21-19 en 21-13: 4- De ontketende nummer twee van Nederland startte als een furie tegen de jonge Davidko va, die zich echter helemaal niet onervaren gedroeg. Na 21- 12 diende Kloppenburg tot het uiterste te gaan om de 17-jari- ge op de kniëen te krijgen: 21- 19. Voor het eerst in de histo rie had een Nederlandse ploeg de Europa Cup 1 gewonnen. TJEERD SCHEFFER Peter Hoon- yjeeft zaterdag op een ge- Spigen wijze geschiedenis reven in de Ronde van nre. De 25-jarige renner uit efontsnapte in de tweede f van Albacete naar Va al na vijf kilometer, tVervolgens ruim honderd Meter alleen op kop. Zijn yprong, die opliep tot 8 en 14 seconden, werd op 1 enige col van betekenis; y to de Cruz de Cossrentes _i kilometer ongedaan ge- r-uw werd door het ge- peloton voorbij gefietst id de laatste 110 kilome- nieuw in zijn eentje. Dit- vechtend om nog voor van de tijdscontrole Vouten na de winnaar) :eb te komen. Dat lukte, zij eV de eenzame fietser zich eatste twintig kilometer, 5tfe achterstand al te groot Je te worden, liet slepen 1 een materiaal-wagen, tstreden kwam hij uit- Sean Kelly hulde zich in Valencia in de leiderstrui van de Ronde van Spanje, de eerste van de „grote" meerdaagse wie- Ier-evenementen. Kelly sloeg een dubbele slag: hij verzeker de zich niet alleen van dé eerste plaats, maar zette de con currentie op grote achterstand. Nadat er in de Vuelta nog geen vijfhonderd kilometer is gefietst, heeft Kelly kansheb bers als Delgado, de Spanjaard in Nederlandse dienst, en de zich niet al te best voelende Fignon op ten minste twee mi nuten gezet. Erwin Nijboer is verrassend genoeg de beste Nederlander. Hij staat vijftiende. eindelijk 18 minuten en 55 se conden na de door de Italiaan Paolo Rosola vóór Sean Kelly gewonnen massa-sprint over de finish. Verbijstering De voldoening maakte echter weldra plaats voor verbijste ring. Een koerscom m issaris was het niet ontgaan, dat Hoondert zich had laten trek- Onvrede ken. Hij rapporteerde de zaak, als gevolg waarvan de Neder lander uit de strijd werd geno men. Na een solo van 212 kilo meter, eerst voorop, toen ach teraan, was dat een bittere te leurstelling. „Ik heb gegokt en verlorenrealiseerde de Zeeuw zich. „Het laatste stuk zat ik zo dood, dat ik het zon der hulp nooit zou hebben ge haald. Het ging heel openlijk. De koerscommissaris keek als het ware mee. Peter Hoondert op het moment dat~hlj als vluchter in de Ronde van Spanje nog vele minuten voorsprong had. de met de wijze, waarop de jury hem de avond tevoren had behandeld. Na eerst in Al bacete te zijn gehuldigd omdat hij de eerste plaats had vero verd in het klassement van de speciale spurts moest hij later de trui afstaan aan de Span jaard Jose Carera, die even eens drie punten bleek te heb ben verdiend. Protesten over en weer leidden ertoe dat Hoondert de volgende dag de trui weer terugkreeg. Het was toen, dat de Zeeuw bij zichzelf besloot de zaak in zijn voor deel te beslechten door de eerstvolgende speciale spurt op zijn naam te brengen. Dat was het begin van een indrukwek kende solo, waarbij Hoondert in totaal veertig seconden bo nificatie meepakte, maar die uiteindelijk met zijn ineenstor ting eindigde. JEREZ Wereldkampioenen Egbert Streuer en Bernhard Schnieders zijn de strijd om de wereldtitel in de zijspanklasse zonder punten gestart. Het duo uit Assen viel tijdens de eerste race op het nieuwe circuit van Jerez uit, nadat Schnieders in de negende ronde zijn even wicht verloor en uit de bak tuimelde. De bakkenist hield er slechts licht gekneusde rib ben aan over. De Grote Prijs van Spanje werd gewonnen door de Britse combinatie Webster en Hewitt. Ook het debuut van de natio nale kampioenen Theo van Kempen en bakkenist Geral de Haas, dit seizoen teamgeno ten van Streuer en Schnieders, eindigde voortijdig met een valpartij. Op het rechte stuk voor de finish brak de ophan ging van het rechterachter- wiel. De zijspan van het duo sloeg over de kop. Van Kem pen en De Haas bleven echter ongedeerd. In de 500 cc-klasse zorgde de Australiër Wayne Gradner voor een verrassing. Na zijn tweede plaats op Suzu- ka (achter Mamola) beheerste Volleybalteams zijn succesvol DEDEMSVAART Het internationale driedaagse volleybal toernooi in Dedemsvaart is voor de Nederlandse teams een suc ces geworden. Dat betrof dat niet een zozeer de dubbele toer nooizege, maar veel meer de wijze waarop de twee ploegen speelden: goed. Het damesteam tradt aan zonder de geblesseerde ster-aanvalster Ingrid Piersma en de nog in Italië spelende Agnes Brunninkhuis en Carolien Keulen. Omdat ook de twee spelverdeelsters Martje de Vries en Petra van der Linde nog herstellende zijn van1 bles sures, was er niet gerekend op indrukwekkend spel. Dat viel echter mee. Henriëtte Weersing, Wiesje Doevensdans, Marjolein de Jong en Cinthia Boersma, bleken onder leiding van De Vries en Van der Linde al een redelijk niveau te kunnen halen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13