ewoners dorpen bij sjernobyl keren terug Gorba tsjovs len te ken t geen terugweg Drie doden bij aanvaring in Kanaal Jieportret ÏÏENLAND ShtidóeQowumt ZATERDAG 25 APRIL 1987 PAGINA 7 lende terroristen |pkt in Frankrijk j De Franse politie Iht mensen aangehou- |de verdenking dat zij en geweest zijn bij een joedige aanslagen die t en september 1986 in epleegd zijn. Onder de iuden personen zijn jrokkanen en twee Li- zo hebben de autori- vrijdag meegedeeld. •restatie komt na de ling, bijna een maand van acht vermeende ;en in Parijs. Zij be- allen over een Tune- ipoort. i all fpoi Kind met twee hoofden in Sevilla MADRID In een ziekenhuis in Sevilla in het zuiden van Spanje is een week ge leden een kind geboren dat twee normale hoofden heeft. Het zag het levenslicht door middel van de keizersnede en het woog 4.200 gram. Het krijgt gewoon baby- voedsel en volgens de kranten van giste ren heeft het een goede overlevingskans. De ouders en dokters houden de buiten wereld op afstand en willen geen infor matie geven. De vader, een werkloze An- dalusische dagloner, heeft gezegd dat hii zijn kind „nog voor geen miljard pesetas laat fotograferen. Het kind heeft volgens de pers twee stel hersenen, vier ogen en oren en twee monden, op gemeenschappe lijke romp. Snelle toename aids in Europa GENÈVE Eind december 1986 waren 4.529 gevallen van aids geregistreerd in de 27 Europe se landen die meedoen aan het meldingssysteem van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Dit staat in de jongste uitgave van het weekblad van de WHO. In het laatste kwartaal van vorig jaar steeg het aantal aidsgevallen met 814. Tus sen september en december 1986 deed zich voor al een flinke stijging voor in Frankrijk (171 nieu we gevallen), Italië (156), West-Duitsland (151), Groot-Brittannië (98) en Spanje (63). In 21 van de 27 landen die aan het registratiesysteem van de WHO meedoen, steeg het aantal aidsgevallen van 2.006 in december 1985 tot 4.502 een jaar la ter, wat neerkomt op een toename met 124 pro cent. Meer dan negentig procent van hen die aan aids lijden of op termiin de dodelijke immuun- ziekte kunnen krijgen, behoort tot het mannelijk geslacht. Van hen valt 63 procent in de leeftijds groep tussen 20 en 39 jaar. BOULOGNE-SUR-MER Bij een aanvaring tussen een veerboot van Sealink en een Franse vistreiler zijn gisteren voor de kust van de Franse havenstad Boulogne-Sur-Mer drie mensen om het leven geko men. Vijf andere opvarenden van de twintig meter lange treiler redden het vege lijf door onmiddellijk het water in te springen, waar zij later uit werden op gepikt. Over de oorzaak van de aanvaring is nog niets bekend. De veerboot Hengist was bezig een draai van 180 graden te maken om de haven uit te varen op weg naar Folkstone toen de aanvaring zich voordeed. De treiler zonk onmiddellijk in zeven me ter diep water. De lijken van de drie verdronken op varenden werden later door duikers geborgen. De veerboot, met 47 passagiers, zes auto's en drie vracht wagens aan boord, keerde terug naar de haven. Bondskanselier Kohl is weer slank als een den BONN De Westduitse bondskanse lier, Helmut Kohl, heeft in het kuur oord Bad Hofgastein in Oostenrijk in tien dagen tijd zeven kilo aan gewicht verloren en weegt hij is tegen de twee meter lang nu nog maar 120 kilo. Dit berichtte gisteren het dagblad Bild. Volgens Bild at Kohl drie keer per dag alleen nog maar beschuit, met een lepel koffie-met-melk, kruidenthee en water. De bondskanselier wordt maandag te rug verwacht in Bonn, waar hij weer dreigt te gaan eten van ellende over on der meer verschil van mening in het kabinet over de jongste raketontwape ningsvoorstellen van Michail Gorbats- jov. Nog 19 vermisten in ingestort gebouw in VS BRIDGEPORT Experts in aardbevingsrampen zijn te hulp geroepen om te zoeken naar 19 bouwvakarbeiders die worden vermist in een gebouw in aanbouw dat donderdag in Bridgeport, in de Amerikaanse staat Connecticut, instortte. Tot dusver heeft men negen doden geteld, maar nog niet alle stoffelijke overschotten konden uit de ruïne van ton nen steen en verwrongen staal geborgen worden. De experts, die ook werden ingezet bij de aardbevingsramp in Mexico City, zijn uitgerust met appa ratuur die reageert op li chaamswarmte. OU Bewoners Ie zestien dorpen Je kerncentrale bij 5>byl zijn naar huis pkeerd en de bevol- tweeëntwintig plaatsen zal spoe- nlgen. Dit heeft de van de ontsmet- >eratie, Jevgeni Ig- :o, gisteren op een dsche persconferen- iwesterse journalis- auit Tsjernobyl ver niet om hoeveel men- gaat. Na de explosie in n de reactors van de itrale op 26 april vorig srden 179 dorpen met gezamenlijk 130.000 inwoners ontruimd. Volgens Ignatenko waren sommige mensen zon der toestemming teruggekeerd naar hun haardsteden in ge bieden die nog niet voor 100 procent veilig zijn. Hij zei dat het voornamelijk ouderen zijn en dat het „exceptionele geval len" betreft. Directeur Oemanets van de kerncentrale Tsjernobyl en andere functionarissen van de centrale bij Tsjernobyl beves tigden in dezelfde telefonische persconferentie voor westerse journalisten dat tienduizenden kubieke meters radioactieve grond is verwijderd in een straal van 30 kilometer rond de beschadigde reactor. Op de vraag wat er met de grond was gedaan, werd slechts geant woord dat die „naar speciale stortplaatsen" was gebracht. Oemanets zei dat in de centra le nu ongeveer 4.000 mensen werken, die zijn gehuisvest in een nieuwe nederzetting, ge naamd Zeljony Mys (Groen Schiereiland), zo'n veertig ki lometer van de centrale. Hij zei dat werd gewerkt met on geveer 95 procent van de per soneelsbezetting van voor het ongeluk. Sommige Russische media en functionarissen hebben laten doorschemeren dat een aantal plaatsen nooit meer bewoond kan worden. Op de vraag of alle geëvacueerden na verloop van tijd weer terug konden keren, antwoordde Oemanets dat „de situatie niet gemakke lijk" is en dat nog meer tijd en ontsmettingswerk nodig was. Gras De Russische kernfysicus Va- leri Legassov, die vorig jaar augustus de Sovjetdelegatie leidde op de door het Interna tionaal Bureau voor Atoome nergie in Wenen georganiseer de bijeenkomst van experts die de ramp in Tsjernobyl bespra ken, verklaarde gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad dat het voor mensen onmogelijk is het binnenste van de rampreactor te betreden. Men kan met be schermende kleding wel in het reactorgebouw komen. Hij had dit zelf enkele keren gedaan. In de ruïne zijn permanent mensen aanwezig, die de toe stand van de reactor in de ga ten houden. In de reactor zelf wordt dit werk door robots ge daan. De temperatuur in de reactorkern ligt beneden de 100 graden, zei Legassov. Vol gens de kernfysicus vertoont het gras in de gevarenzone een wisselende graad van radioac tieve besmetting, die tussen 100 en 10.000 becquerel per kilo bedraagt. Hii zei dat het aantal extra ge vallen van kanker als gevolg van besmet voedsel wat de Sovjet-Unie betreft op 0,002 procent wordt geschat. Tussen duizend en drieduizend men sen zullen in de komende vijf tig jaar in de Sovjet-Unie overlijden aan kanker die door Tsjernobyl is veroorzaakt. Van 237 personen die ernstig door straling waren getroffen zijn 65 volledig hersteld en weer aan hun werk. Zeven ge troffenen zijn arbeidsonge schikt en de overigen worden In een straal van dertig kilometer rond de centrale van Tsjernobyl zijn tienduizenden kubieke me ters grond afgegraven. De besmette aarde Is naar „speciale stortplaatsen" gebracht. nog medisch behandeld, aldus boden bij de behandeling van Legasspv. Daarentegen heeft Robert Gale, de Amerikaanse been- mergspecialist die vorig jaar in de Sovjet-Unie hulp heeft ge slachtoffers van de kernramp bij Tsjernobyl, gisteren gezegd dat nog wel 75.000 mensen aan kanker kunnen overlijden als gevolg van het ongeluk. De helft van deze sterfgevallen zou zich volgens hem in de Sovjet-Unie voordoen en de andere helft in het hele noor delijke halfrond maar vooral in Europa. et-dissident Korjagin is gisteren met zijn gezin in Zurich énen. „Van de dissidenten die opgesloten zitten in psy- ihe inrichtingen, is er nog niet èèn vrijgelaten^" zei hij bij komst. laarde in het strafkamp te zijn gemarteld en enkele keren srstaking te zijn gegaan. Tijdens zijn laatste honger-actie zich bekeerd tot het christendom. „Het geloof heeft me leen gehouden" zei hij. Korjagin, die dit jaar kandidaat is j§ Nobelprijs voor de Vrede, werd in februari na zes jaar j|nschap vrijgelaten. Hij was gevangen gezet wegens zijn ■^p het Russische regime. batsjov duidt op diplomatieke ekkingen met Israël DU Sovjetleider Gorbatsjov heeft gisteren gezegd dat ezigheid van diplomatieke betrekkingen met Israël niet kan worden beschouwd. Gorbatsjov zei dit tijdens ter ter gelegenheid van het bezoek van de Syrische pit Hafez Assad. ■sische leider zei wel dat het herstel van de betrekkingen de Sovjet-Unie en Israël alleen kan plaatshebben als deel ,i algehele vredesregeling in het Midden-Oosten. Gorbats- het idee af van afzonderlijke vredesonderhandelingen Israël en Arabische landen en hij herhaalde dat het een internationale vredesconferentie over het Midden- li wil onder auspiciën van de Verenigde Naties. Jfe Marokkanen beschuldigd fërband met bomaanslagen lli J'B In het onderzoek naar de reeks van bomaanslagen Jj vorig jaar september in Parijs elf mensen om het leven tomen, zijn twee Marokkanen in staat van beschuldiging )/t Zij hadden de politie verteld dat ze zakken en pakjes verborgen waarin waarschijnlijk explosieven zaten voor "blagen, zo heeft Le Monde gisteren bericht. Volgens de sadden de Marokkanen bekend dat ze de pakjes hadden en van Foued Ali Saleh, een Tunesiër die vorige maand -ven anderen in staat van beschuldiging werd gesteld na 2ks arrestaties, die volgens de overheid een nieuwe golf maanslagen had verijdeld. MOSKOU Op zijn sterf bed in het huis van de sta tionschef in Astovo krab belde Tolstoi de laatste woorden in zijn dagboek: „Fais ce que doit, adv. In het midden van wat het gezegde „doe wat je doen moet, wat er ook moge gebeuren" had moe ten worden, brak hij af. Een toepasselijker motto voor wat op net ogenblik gaande is in dat opmerkelijke Moskou van Gorbatsjov had niemand kunnen bedenken; vooral die onafgemaakte vorm spreekt boekdelen. Het onlangs gehou den plenum van het Centrale Comité eindigde met vrijwel eenzelfde conclusie: „Er is geen terugweg mogelijk, zo lang we niets hebben waar we naar kunnen terugkeren". De mensen die ik sprak in Mos kou wisten bijna geen van al len waar de nieuwe ingeslagen koers naar toe zou leiden, maar, enkele cynische zielen daargelaten, ze vonden het wel opwindend. Restje sneeuw Ik arriveerde in Moskou tegen het einde van de winter: de laatste restjes sneeuw trokken langzaam weg. In het warme voorjaarszonnetje werden bij hotel Oekraïne de kleurige ge streepte luifels neergelaten. Op een of andere manier moest ik maar steeds denken aan die andere onwaarschijn lijke lente in Praag, negentien jaar geleden. Mensen die zich altijd verscho len achter het oude Moskouse spreekwoord:^ „Ik lees nooit kranten, want ze maken je handen maar smerig", ver dringen elkaar nu voor de kiosken. Met name de kranten Izvestia en Moskou Nieuws ge nieten enorme populariteit en zelfs de tijdschriften Ogonyok en Znamya, die vroeger nau welijks aftrek vonden, worden gretig gelezen. XE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Jevtoesjenko. De Moskovieten klagen zelfs dat doordeweeks te weinig tijd overblijft om alles te lezen wat gepubliceerd wordt. En dat is zeker niet mis: aan de lopende band worden schatten van vroeg-moderne Russische lite ratuur, na lange tijd verboden geweest te zijn, vrijgegeven en die wedijveren om aandacht met de stroom van weergaloze brutale politieke commentaren en de nieuwe taboe-doorbre kende toneelstukken en ro mans. Het seizoen van glasnost in de literatuur ving aan met een kerstkadootje van het tijd schrift Moskva, namelijk Na- bokovs meesterlijke roman The Defence uit 1964. Daarna zette Ogonyok de koers voort met de publicatie van de ge dichten van Nikolai Goemilev (de wegens „verraad" in 1921 geëxecuteerde en vervolgens doodgezwegen echtgenoot van Akhmatova) en een hoogte punt werd bereikt met de ont hulling van Akhmatova's om vangrijke Requiem voor de slachtoffers van Stalins tiran- Nog veel meer En er is uiteraard nog veel meer: de nooit eerder versche nen correspondentie van Boris Pasternak, uit de tijd dat hij Dr. Zjivago schreef, en Solzje- nitsyns Kankerpaviljoen uit Solzjenitsyn. 1968 dat misschien ook nog wel op de Russische markt wordt gebracht. Grigoriy Baklanov, de nieuwe alom gerespecteerde hoofdre dacteur van Znamya, vertelde me plechtig wat het voor hem betekende om eindelijk Tvar- dovsky's lange gedichten over de wreedheden van de collec tivisering te kunnen publice ren. Toen zijn einde naderde las Tvardovsky, wiens eigen vader een koelak, een rijke Russische boer was, zijn ge dicht voor aan zijn vriend Baklanov, die beloofde dat hij er voor zou zorgen dat het ge publiceerd werd. Voor het eerst viel het werk van een overleden dichter niet in han den van de vijand. Tvardovsky's gedicht vormde het belangrijkste van een stuk of zes andere verslagen van de collectivisering en de liquida tie van de koelakken. Voor heen was het ondenkbaar dat één van deze kritische werken het daglicht zou zien. Om te begrijpen wat het pre cies betekent om nu openlijk over deze onderwerpen te kunnen lezen in Rusland, is het belangrijk om op de hoogte te zijn van de leefsituatie ten tijde van de vorige en de eer- vorige generaties. Er waren niet alleen meedogenloze schietpartijen, maar over het hele land hing een walm van Boris Pasternak. geroosterd vlees. De boeren gaven zich liever over aan or giastische slacht- en zwelgpar tijen dan hun levende have over te geven aan de kolcho zen. „Bijna-verraders" Alles goed en wel, zult u zeg gen, maar het is natuurlijk eenvoudiger om met behulp van gedichten en toneelstuk ken de verkeerde voorstelling van zaken in het verleden recht te zetten dan in het he den. Is het niet veel gemakke lijker om hervormingen en glasnost in de tijdschriften door te voeren dan in de fa brieken en boerderijen en op alle andere terreinen van de Sovjet-samenleving waar de vrijheid van de burgers op on gelukkige wijze te maken heeft met paranoïde politione le gewoontes? Toch is het leven aan het lite raire front nog niet zo eenvou dig. Er is voortdurend alarm ten kantore van Ogonyok, het culturele blad van het Centra le Comité, dat door hoofdre dacteur Vitaly Korotych tot een echte spreekbuis is ge maakt van de pogingen om de één-partijstaat te democratise ren. Korotych vertelde mij dat een functionaris van de schrij versbond de aanval had geo pend op zijn medewerkers Jevtoesjenko en Vosnesensky en hen bestempelde als „bijna- verraders". Vrijwel tegelijkertijd stapte een collega het kantoor binnen met een brief waarin liberale schrijvers protest aantekenden tegen een aanval door de schrijver Joeri Bondarev tij dens de stafvergadering van de schrijversbond. Hij is schrij ver van boeken over de oorlog en een man van nogal hoog aanzien binnen de bond waar in kritiek ongewoon is. Bonda rev sprak over de noodzaak van een literair Stalingrad té gen de liberalen en liet zich uit over de „leugenaars" die on der het mom van glasnost de schijnwerpers voor zichzelf wilden opeisen en „die boven dien de poort openden voor di verse grijze lieden, de genieën zonder talent". „Als alle nach tegalen uitgeroeid zijn", zo beëindigde Bondarev zijn of fensieve epos, „zal de uil gaan zingen". Zijn boodschap luid de: Pas op! Wij kunstenaars van aangetoonde revolutionai re rechtschapenheid worden verdrongen door een stel om hooggevallen strebertjes die handelen in politieke schanda len. Dit is één manier waarop de tegenaanval kan worden on dernomen. Een andere moge lijkheid is het varen van een nationalistische koers, gencr tegen Gorbatsjovs moden „verwesterlijking". Weer an dere niet-hervormingsgezinde kameraden worden ervan ver dacht achter de schermen steun te krijgen van het minis terie van defensie. Rookgordijn Het lijkt er op alsof het rook gordijn dat de ouderwetse po lemisten produceren langza merhand dichter wordt Toch mag niet getwijfeld worden aan de effectiviteit van men sen die Gorbatsjovs pogingen ondersteunen, zoals Sergei Za- lygin, de nieuwe hoofdredac teur van Novy Mir. Deze is het lichtende voorbeeld van Gor batsjovs nieuwe kijk op de Sovjet-geschiedenis. Zijn aan stelling bij Novy Mir geschied de namelijk na de publicatie van zijn boek, dat een regel- rechte lofzang was op de NEP (nieuwe economische politiek), de periode in de twintiger ja ren die altijd verfoeid werd door Gorbatsjovs voorgangers in het Kremlin. Begin jaren twintig redde Le nin Rusland van een gewisse hongerdood door het in gang zetten van zijn NEP: een ge mengde economie met een ontspanningsbeleid naar het buitenland toe en een liberale opvatting ten aanzien van de cultuur. De recensie van het boek in de Pravda toont heel duidelijk aan dat de huidige nieuwe koers geschoeid is op Lenins leest: „NEP was niet zomaar een economische maatregel. Dank zij de praktijk-ervaring van NEP werd de grondslag gelegd voor de sociale en gees telijke hervorming van de mensen". Daar gaat Zalygins boek ook over: hoe men „een nieuwe kracht in het denken" moet ontwikkelen, en dat is „de enige manier waarop men zichzelf en de wereld kan red den". Een dichter in Rusland is meer dan een dichter alleen, zong Jevtoesjenko tijdens de vorige Culturele Dooi. Datzelf de geldt voor roman- en to neelschrijvers. Russische schrijvers worden nu opnieuw gemobiliseerd als manipulators van het menselijk denken, maar waarschijnlijk deze keer met wat meer enthousiasme. W.L. WEBB Copyright The Guardian Kunstmatige bacterie voor het eerst in open lucht beproefd BRENTFORD Ondanks- verbitterde tegenstand van milieubeschermers heeft een Amerikaans chemisch bedrijf gisteren voor het eerst een met genetische manipulatie ge kweekte bacterie in de open lucht getest. De plaats van de proef, waar voor het Californische minis terie van landbouw en het of ficiële bureau voor milieube scherming toestemming had den verleend, was een aard beienveld ter grootte van 800 vierkante meter bij Brentford, in Californië. De aardbeien- planten werden besproeid met een mengsel van bacteriecul turen en water. De kunstmatig gekweekte mi crobe, die de naam „Frostban" heeft gekregen, beschermt planten tegen vorstschade. De agrarische industrie hoopt met hulp van de nieuwe methode misoogsten bij vorstgevoelige gewassen te kunnen beperken. Milieu-activisten haddén in de nacht vóór het experiment de meeste van de 2.400 aardbei- plantjes uit de grond getrok ken. Personeel zette de plan ten terug. Een vertegenwoor diger van het chemisch bedrijf had zijn jonge kinderen mee- genomen en liet hen op het esproeide veld spelen om te demonstreren dat de kunstma tige bacterie ongevaarlijk is. Om zulks nog eens te beklem tonen at hij zelf enkele aard beien. De milieubeweging vindt dat onvoldoende is onderzocht wat de gevolgen zullen zijn als de bacterie ontsnapt uit het met een aarden wal omgeven veld je. Hoewel het in deze tijd van het jaar zelden pleegt te vrie zen is de test nu gehouden om te bekijken of de bacterie an dere bacterieën zal verdringen en in hoeverre het gesproeide materiaal zich in de omgeving verspeidt Libiërs volgens VS actief in Suriname en Frans-Guyana WASHINGTON Amerikaanse inlichtingen- en regerings functionarissen beschikken over bewijzen dat Libië onder meer in Suriname en Frans-Guyana ondermijnende acties heeft voor bereid. Een hoge Amerikaanse functionaris zei gisteren dat een Libiër Ashul genaamd, onlangs uit Suriname is gezet. De agent was in bezit van plannen voor subversieve acties in Franse ge biedsdelen in het Caribisch gebied. Naar zijn zeggen heeft Suriname de man uitgewezen omdat hij plannen bij zich had voor mogelijke Libische subversieve acties in het naburige Frans-Guyana. De Libiër zou zich nu nog steeds in het Caribische gebied bevinden waar hij betrekken is bij de vorming van dissidente groepen. Hij zou ook menser. naar Libië sturen voor een guerrilla-opleiding. Parijs zou door de Britse geheime dienst zijn gewaarschuwd voor een Libische aanslag op het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans-Guyana. Dit zou een vergelding zijn voor de Franse steun aan Tsjaad in zijn strijd tegen Libië.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7