„Bijna niemand hoeft longkanker te krijgen" Ziekenfondsen noemen voorstel tandartsen absurd" Oorzaak doofheid vaak erfelijke aandoening jjaboon haalt dmium uit grond okers in S vechten f-ug n< ja Dales jjrgemeester jn Nijmegen Nederlandse schepen brachten wapens naar Zuid-Afrika 99 gJNENLAND üeidóaGowuvnt ZATERDAG 25 APRIL 1987 PAGINA 3 A «5EYK Een driejarig experiment in Bra- jiheeft aangetoond dat het mogelijk is met lp van de sojabonenplant cadmium uit de j te halen. Bij het experiment door VELT, ereniging voor Ecologische Leef- en Teelt- zijn ook brandnetels en tabaksplanten De sojabonenplant leverde het meeste iaat op: daarmee kan per jaar ongeveer 16 van het aanwezige cadmium uit de ep worden gehaald. Het cadmium komt al- de bladeren van de plant terecht. Die oen vervolgens verbrand en de as wordt plagen. Het experiment is mogelijk ge- tt door financiële steun van gemeenten in waar de grond op verschillende sen sterk verontreinigd is met cadmium. „Eigen vliegtuig" cadeau voor jarige Willem Alexander DEN HAAG - Kroonprins Willem Alexander die maandag zijn 20e ver jaardag hoopt te vieren kan zijn eer ste verjaardagsgeschenk vandaag al in ontvangst nemen als hij op Schip hol de doop verricht van het parade paard van de luchtvloot van Martin- air, een Boeing-747. Het vliegtuig zal vanaf vandaag de naam Prins van Oranje dragen. Eerder werd al een vliegtuig genoemd naar prins Mau- rits, de oudste zoon van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven. Ter gelegenheid van zijn achttiende verjaardag mocht hij vorig jaar aan één van Martinairs Airbussen zijn naam geven. Van Brienenoordbrug kan eerder klaar ROTTERDAM - De Van Brie- nenoordbrug bij Rotterdam, een van de belangrijkste ver keersknelpunten in ons land, kan zeker anderhalf jaar eer der worden vernieuwd dan Rijkswaterstaat heeft gepland. Een consortium van staalcon structie- en betonwerkbedrij- ven heeft daartoe gisteren een plan heeft ingediend bij Rijks waterstaat. Het ontwerp van Rijkswaterstaat gaat uit van oplevering van de nieuwe brug over de Nieuwe Maas te gen augustus 1991. Politie-chef Capelle op non-actief CAPPELLE A/D IJSSEL - Het hoof van de politie van Capelle aan den IJssel, commissaris F.H. van Weelden, zit thuis na een on derzoek dat gehouden is in het Capelse politiekorps. Het onder zoek is verricht door voormahg korpschef Van Voorden van Lei den. Volgens de gemeentewoord voerder heeft de politie-chef het buitengewoon verlof gevraagd om zich te kunnen beraden op de resultaten van het onderzoek, waarover overigens verder niets is meegedeeld. Mr. Oranje staatsraad in deeltijd DEN HAAG - De vroeger secretaris generaal van het departement van justitie, mr. L. Oranje, is benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst. Oranje, die zeer recent zijn functie neerlegde, zal zijn nieuwe baan bij de Raad van State in deeltijd gaan uitoefenen. Rechter verklaart zich onbevoegd inzake Doel MIDDELBURG - De president van de rechtbank in Middelburg, mr. G. André de la Porte. heeft zich gisteren onbe voegd verklaard kennis te nemen van de vordering die vier Nederlandse mi lieuorganisaties afgelopen dinsdag tegen de eigenaresse van de kerncentrales in het Belgische Doel hadden ingesteld. In kort geding hadden de organisaties ge ëist dat er uiterlijk 29 april een onaf hankelijk deskundigenrapport moest zijn opgesteld. Daarin moesten eisen staan waaraan de centrale zich diende te houden zolang de staking van het personeel van de kerncentrales in Doel voortduurde. De stakers zijn vrijdag morgen weer aan het werk gegaan. f^SHINGTON Rokers ,0 de Verenigde Staten, j j steeds kleiner worden- /minderheid, zijn een te- jSoffensief begonnen te il» de door de overheid r. werkgevers gevoerde r^ipagne tegen het roken. )(p aantal van de 54 mil- un Amerikanen die nog roker te boek staan, a!ent zelfs dat zij een be- kunnen doen op de Berikaanse grondwet en (t hoeven toe te geven de druk om met hun Voonte te stoppen. Jzijn in elf staten en on teer 250 steden en dis- bepalingen van tegen roken op het In zeventien staten si circa driehonderd ste- sa en districten is het ro- 1.1 in openbare gelegen- den aan banden gelegd. Vf meeste hotels bieden gasten tegenwoordig mogelijkheid een ka- ir te nemen waar niet iookt mag worden en in i>}l restaurants is een njeiding doorgevoerd tus- :h rokers en niet-rokers. J rokers voelen zich van i kanten aangevallen, V weigeren zogenoem- r<toiletrokers te worden, vrezen dat ze binnen- let, in navolging van ho- en feministen, de P^at op moeten om te de- nstreren voor hun hten. v di anti-rookcampagne is afgelopen vier maan- n aanzienlijk opgevoerd. |angrijkste reden daar- eu was de publicatie van medische studie waar- werd gewezen dat t de gezondheid wordt Mreigd van niet-rokers de rook inademen van in hun omgeving, a publicatie zette meteen ip reeks maatregelen in vig om de gevaren van passieve meeroken te ierken. el ih bedrijf in Chicago g er zelfs toe over al werknemers een vol- ~ïg rookverbod op te leg- dus ook thuis. Om er- r te zorgen dat de knemers zich daar ook zouden houden, stelde bedrijf een periodiek disch onderzoek in. k andere bedrijven zet- in hun advertenties een vacature, dat ro- niet in aanmerking men. Ook de overheid lagt zijn steentje bij en 890.000 ambtenaren 1 (gen alleen nog in spe- °le rookkamers een siga- !t(, sigaar of pijp opsteken. PROF. DR. STAM OP SYMPOSIUM OVER ROKEN EN LONGEN: Zevenhonderd huisartsen vragen zich vandaag in de Am sterdamse RAI af of ze massaal met roken moeten stop pen. Voor hun eigen bestwil, maar zeker ook voor die van hun patiënten. Want een arts die rookt, dat kan niet, vinden vooral de longspecialisten. En het is merkwaar dig, zeggen de deskundigen, hoe groot de invloed van een arts is die niet rookt en zijn patiënten adviseert het ook niet te doen. Voorzitter van het symposium, longdeskun- dige bij uitstek prof. dr. J. Stam, heeft bovendien een flinke stok achter de deur: longkanker wordt bijna al tijd veroorzaakt door roken en is nauwelijks te genezen. AMSTERDAMEr sterven jaarlijks ruim 8300 Nederlan ders aan longkanker. Als daar iemand bij is die niet (langdu rig) heeft gerookt, dan weten de artsen niet wat ze horen. „Er gaan dus duizenden men sen dood, die helemaal niet dood hoeven te gaan", stelt prof. dr. J. Stam, hoogleraar pulmonologie (wetenschap van de longen) aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Met andere woorden: van roken hoef je niet per definitie long kanker te krijgen, maar long kanker wordt in meer dan ne gentig procent van de gevallen veroorzaakt door roken. Stam: „Ik zeg dus: bijna niemand hoeft longkanker te krijgen". In zijn werkkamer aan het academisch ziekenhuis van de VU staan twee asbakken. De één is blinkend schoon, in de andere liggen een balpen en een paar rommeltjes. „Als ik zou roken", zegt Stam, „dan ben ik op slag volslagen onge loofwaardig". Zo zouden alle artsen erover moeten denken, vindt hij, en dat houdt hij ze vandaag op* het symposium „Roken en longen" ook voor. „Want als twee huisartsen te gen iemand zeggen dat-ie niet mag roken en de derde huis arts zegt: ach dan zal de pa tiënt tegen zijn omgeving ver tellen: nou, mijn dokter zegt: ach Stam kan de huisartsen met het nodige cijfermateriaal om de oren slaan. Zo gaan in de Verenigde Staten jaarlijks meer mensen dood door roken (350.000) dan er aan Ameri kaanse militaire slachtoffers zijn gevallen in de Eerste en Tweede Wéreldoorlog, alsme de in Vietnam. En zo speelt bij de 4180 cara-patiënten die jaarlijks overlijden het roken in 75% van de gevallen een rol en bij de 24.605 slachtoffers van hart- en vaatziekten 25%. Volgens recente schattingen kost roken iaarlijks 17.000 Ne derlanders net leven. Longkanker slaat daarbij alles. Het is de meest voorkomende kanker bij de man in Neder land en ook een van de moei lijkst te genezen vormen. „Al leen al het opsporen is ontzet tend lastig", vertelt Stam. „Pas als de kanker zich heeft ont wikkeld tot een stadium waar in hij zo groot is dat er prak tisch niets meer tegen te doen is, kun je hem ontdekken. Dan zijn er dus meestal al uitzaaiin gen. Over het algemeen kun nen we acht a tien van de honderd patiënten nog vijf jaar verder brengen, en er is praktisch geen hoop dat dit er binnen afzienbare tijd meer zullen worden. We proberen de ziekte te genezen met ope raties waarin je altijd, verder moet gaan dan de theorie toe staat, en de laatste tijd gebrui ken we ook de voor een pa tiënt zéér belastende chemo therapie. Maar ook dat blijkt nog geen echte oplossing. En voor interferon zie ik nog veel minder toekomst". Toch is de oplossing heel sim pel, zegt Stam: „Niet roken". Dan is longkanker zeker niet de wereld uit, want luchtver vuiling en het werken met ge vaarlijke stoffen als met name asbest spelen ook een rol. Wie rookt én in contact komt met asbest, heeft bijvoorbeeld ne gentig keer meer kans op longkanker dan iemand die beide niet doet. „We zullen niet alleen het roken moeten terugdringen, maar ook indus trieën veiliger moeten ma ken", benadrukt Stam. „Maar het moet desondanks duidelijk worden dat mensen niet lan ger de schuld van hun long kanker ergens anders mogen leggen dan bij zichzelf. Na tuurlijk, als je niet langer dan een half jaartje zou roken, of echt niet meer dan drie siga retten per dag, en je krijgt longkanker, dan is dat volgens „De enige echte remedie tegen roken is een grootscheepse voorlichtingscampagne", meent prof. dr. J. Stam. „En dan niet door met verdoemenis te dreigen. Ik geloof meer in het opbouwende, in het benadrukken van de goede kanten van niet-roken". mij niet van dat roken. Maar welke roker kari zich nou zo'n beperking opleggen? Dat is toch ook juist het grote pro bleem met roken, het is een combinatie van lichamelijke en geestelijke verslaving. En hoe meer je rookt, hoe meer kans je hebt op longkanker. Zo eenvoudig ligt het". Verboden? Is het tijd voor een aantal in grijpende verboden, zoals voor reclame en sponsoring? Of wellicht nog vérstrekkender, een verbod op roken? Prof. Stam: „Ik houd er niet zo van om dingen te verbieden. Wel vind ik dat de tabaks industrie zich niet met de sport moet bemoeien. Ik zeil zelf en dan kom ik geregeld een boei tegen waarop in koei- eletters een sigarettemerk staat. En ik zie surfers met een enorme tabaksreclame op het zeil. Dat soort dingen kunnen echt niet. Die zouden van mij wel verboden mogen worden. Maar verder ben ik zeer terug houdend. Bovendien hebben we wel enig succes geboekt: in 1958 rookte 98% van de man nen, nu is dat minder dan 44%. Daarentegen is dat aantal bij vrouwen weer gestegen van 29% naar 35% en is er een ten dens dat de mensen die blijven roken ook veel méér gaan ro ken. De enige echte remedie tegen roken is volgens mij een grootscheepse voorlichtings campagne, dus met hulp van de overheid. En dan niet door met verdoemenis te dreigen, zoals momenteel bij onder meer de aids-campagne in En geland. Ik geloof meer in het opbouwende, in het benadruk ken van de goede kanten van niet-roken. Zoals: ik rook niet, ik sport. Ik denk ook, dat we vooral de jongeren moeten be reiken". In 1983 kreeg de overheid drie miljard gulden binnen aan ac cijns op tabak. Er werken bij na tienduizend mensen in deze industrie, die nog eens voor vijftig miljoen uitgeeft aan ad vertenties. Tegenover zulke grote economische belangen is uw hoop toch ijdel? „Ik ben een positief mens, on danks alle ellende die ik om me heen zie. Nederland is erin geslaagd het aantal doden in het verkeer van 1970 tot 1985 terug te brengen van 3181 naar 1438 per jaar. Dat is een ongelooflijk succes. Terwijl ook daar economische belan gen liggen. En kijk naar de Hartstichting en het dalend aantal hart- en vaatziekten. In die kringen heeft men het wel klaargespeeld om de overheid en de media te bereiken en daardoor het grote publiek. Waarom wij dan niet? Inder daad, er is geen vereniging van patiënten met longkanker, dat is een belangrijk nadeel. Maar ik wil nu toch eindelijk eens proberen de mensen die nodig zijn bij elkaar te bren gen: huisartsen, specialisten, politici en reclamemakers. Na twintig jaar vrijwel vergeefs behandelen van longkanker is het nu de hoogste tijd alles in het werk te stellen om die vre selijke ziekte te voorkomen. Tot nu toe hebben we alleen maar lopen dweilen, nu is het moment gekomen de kraan eens dicht te draaien. En als je het dan zo nodig economisch zou willen vertalen, dan kun je zeggen dat door het bestrij den van roken de kosten van de volksgezondheid op den duur drastisch zullen vermin deren". DICK HOFLAND ?e ig f HAAG Mevrouw Dales, Tweede-Kamerlid de PvdA, wordt in mei i «ieuwe burgemeester van Jegen. Zij is de opvolg- _ivan CD A-burgemeester lermsen. Premier Lub- x. heeft de benoeming gis- na afloop van het kabi- beraad bekendgemaakt, 55-jarige mevrouw Dales, ïemse van geboorte, deed ptember 1981 haar intrede e landelijke politiek toen taatssecretaris van sociale n werd in het tweede ka- i t-van Agt. Na de val van abinet in het voorjaar van i werd zij lid van de Twee- i lamer. De maatschappelij- topbaan van mevrouw Da- i begon aan het instituut Mevrouw ten Dales „Kerk en Wereld" (van de Ne derlandse Hervormde Kerk) in Driebergen. In 1977 werd zij directeur van de Gemeentelij ke Sociale Dienst in Rotter dam. In de Tweede Kamer wordt mevrouw Dales opgevolgd door mevrouw Lenie van Rijn-Vellekoop uit Krimpen aan den IJssel. VV DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen heeft geen begrip voor het standpunt van de tandartsen dat hun tarieven 25 procent omhoog moeten om maatrege len tegen aids-besmetting te kunnen bekostigen. Volgens VNZ-secretaris F. Werkman is het uitgesloten dat zijn vereni ging akkoord gaat met een dergelijke „absurde" tariefs verhoging. KNOLLEN Werkman erkende dat de tan dartsen bepaalde maatregelen zullen moeten nemen en dat die gevolgen zullen hebben voor de tarieven. „Maar een verhoging met een paar pro cent is naar onze mening vol doende". De VNZ, die jaarlijks voor zo'n zevenhonderd mil joen aan tandartskosten ver goedt, heeft de indruk dat de tandartsen „hoog inzetten om er zo gunstig mogelijk uit te springen". De Nederlandse Maatschapij ter bevordering van de Tandheelkunde, de be roepsorganisatie van tandart sen, meent echter dat haar standpunt heel realistisch is. Maatregelen- tegen de ver spreiding van AIDS, ook bij tandartsen, vindt de VNZ een goede zaak. Maar het aanstel len van een tweede assistente wijst de VNZ volstrekt af. Een aparte assistente om de deur open te doen en de telefoon aan te nemen is overbodig als de praktijk doelmatig wordt georganiseerd en ingericht, al dus Werkman. Dees wil uitbreiding gehandicaptensport DEN HAAG Staatssecretaris Dees van WVC vindt dat de sportbeoefening door gehandicapten uitgebreid moet worden. De gehandicaptensport is weliswaar al enkele jaren in opmars, maar dit gaat volgens Dees nog te langzaam. In de nota „Sportbeoefe ning door Gehandicapten", die Dees gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, pleit hij voor uitbreiding van sportac commodaties voor gehandicapten, meer voorlichting en betere opleidingsmogelijkheden voor vrijwillige hulpverleners en voor betere samenwerking op dit terrein. HILVERSUM - Zeker Nederland het VN-wapenem- twee Nederlandse schepen bra8° zou «henden. In een hebben wapens vervoerd S^van SiX naar Zuid-Afrika. De „Ot- zaken werd Nederland ge- ter leverde in de zomer noemd als één van de landen van 1985 minstens één keer een lading van 400 granaten van het kaliber 81 mm af in Zuid-Afrika. Eerder werd al bekend dat de „Lady Anita" tus sen 28 december 1984 en 2 januari 1985 minstens veertig houwitsers van het kaliber 140 mm vervoer de. Voor Zuid-Afrika geldt een wapenembargo van de Veiligheidsraad. J. Rodenburg van het Ship ping Research Bureau in Am sterdam zegt in het VPRO- programma „Gouden Bergen", aanstaande zondag, dat hij zich baseert op de scheepsregistra- tielijst van het Londense Lloyd's en op Zweedse proces stukken. Nog onlangs wees minister Van den Broek van buiten landse zaken de Amerikaanse beschuldiging van de hand dat die het embargo schonden. Volgens het Shipping Re search Bureau voer de „Otter", later herdoopt in „Reef Moon", onder de vlag van Malta van Zeebrugge naar Ma dagascar. Charteraar was in die tijd Capelle Chartering and Trading in Rotterdam. Het contactadres voor de „Otter" was Alnautic bv in Schiedam. Alnautic heeft ook een vesti ging in België. De Economi sche Controle Dienst onder zoekt de wapenleveranties door de „Otter". Het Rotter damse bedrijf Unity Charte ring and Shipping wordt er van verdacht als agent het transport te hebben geregeld met de „Lady Anita" onder Cyprische vlag van Groot- Brittannië naar Zuid-Afrika. Bij het bedrijf zijn door de ECD documenten in beslag ge nomen. Het zou zijn gegaan om dertig containers met ka nonnen en houwitsers. UTRECHT - Bij de helft van dove of slechthorende kinderen in Nederland is een erfelijke aandoening de oorzaak van hun han dicap. Toch wordt te wei nig onderzoek naar erfe lijkheid gedaan, terwijl juist informatie over erfe lijkheid kan leiden tot het voorkomen van doofheid. Dat staat in het Neder lands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Ongeveer een op de duizend kinderen wordt in Nederland ernstig slechthorend of doof geboren, of wordt doof als ge volg van ziekten tijdens de eerste levensjaren. De meeste van die kinderen hebben nor maal horende ouders en soms een doof broertje of zusje. Als de moeder tijdens de eer ste zes maanden van de zwan gerschap rode hond krijgt, kan het kind ernstige aanlegstoor- nissen oplopen, zoals oog- en hartafwijkingen, doofheid en stoornissen van het centrale zenuwstelsel. Andere infectie ziekten bij de moeder kunnen ook doofheid bij het kind ver oorzaken. Te vroeg geboren kinderen lopen een grotere kans om doof te worden door bepaalde geneesmiddelen of door hersenvliesontsteking. Tijdens een symposium in Nij megen heeft dr.ir. G. Zielhuis verklaard dat vocht achter het trommelvlies bij jonge kinde ren een achterstand in de taal veroorzaakt als dat vocht lang blijft zitten. Veel kinderen merken echter niets van die slechthorendheid. Zielhuis on derzocht 1.450 kinderen. Bij circa zestig kinderen werd vocht achter het trommelvlies gevonden. Deze kinderen kre gen een taaltest, waaruit bleek dat zij in vergelijking met goedhorende leeftijdgenootjes een slechtere „taalproduktie" hadden. Ze spraken bij de taal test woorden verkeerd uit en hadden een kleinere woorden schat. Het onderzoek zal zich toespitsen op de behandeling van vpcht achter het oor door middel van een buisje. ADVERTENTIES Gevestigd te Zoetermeer: Accadi Accountants. Accountants-Administratieconsulenten. Advies en uitvoering van werkzaamheden inzake administratie, automatisering, bedrijfseconomische- en fiscale aangelegenheden. lerlandlaan 23, Postbus 7282, 2701 AG Zoetermeer Telefoon 079 - 219307 Accadi Accountants heeft een relatie met VB Accountantskantoor VNG, een van de grote registeraccountantskantoren van Nederland. Vestigingen te Breda, Doetinchem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Lelystad, Maastricht, Nieuwegein, Veendam, Wormerveer en Zoetermeer.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3