Boer steeds vaker concurrent van campinghouder Rotterdamse kapper verkiest vakantie in mooi Nederland DEN HAAG - Beunha zende boeren worden ze door de commerciële campinghouders ge noemd. Steeds meer va kantiegangers zetten hun tent of caravan in de buurt van koeien, var kens en kippen. In veel gevallen bieden boeren zelfs onderdak aan en kunnen tent en caravan worden thuisgelaten. Ook in het buitenland mijdt men steeds vaker de over volle en rumoerige cam pings. Voor de familie Van der Houten uit Den Haag was de eerste kennismaking met het kamperen op de boerderij be gin april meteen een voltref fer. Mevrouw van der Hou ten: „De boer had al laten weten dat er een koe moest bevallen. Toen het eenmaal zover was, werden we er bij geroepen en zagen hoe een kalf werd gehaald met een keizersnede. Een hele gebeur tenis, zeker voor m'n twaalf jarige zoon". Behalve de aantrekkelijkheid van het boerenleven was vooral ook de prijs een be langrijk argument om de commerciële camping de rug toe te keren. „Een staanplaats voor de caravan van april tot en met oktober kost nog geen zeshonderd gulden, dat is aanzienlijk goedkoper dan bij de commerciële camping. Kamperen bij de boer bete kent wel dat je in de caravan noch over elektriciteit noch over stromend water be schikt. Maar dat vind ik ei genlijk juist wel leuk", aldus mevrouw Van der Houten. „Daardoor is de sfeer intie mer. Er wordt nog echt ge kampeerd, dure caravans vind je er niet. Je wordt be trokken bij alles wat er ge beurt op de boerderij. Vooral m'n zoon verwacht er veel van. Hij kan nauwelijks wachten tot hij de wei in mag. De boer vertelde dat hij soms met meer kinderen gaat melken dan hij koeien heeft". SvR De familie Van der Houten kwam in contact met de boerderij via de Stichting Vrije Recreatie (SVR). Men sen die bij de boer willen kamperen kunnen voor vijf tien gulden per jaar donateur worden van deze stichting. Zij krijgen daarvoor adressen waar men terecht kan. De stichting werd vijftien jaar ge leden opgericht en telt inmid dels twintigduizend dona teurs. Voorzitter W. van den Berg verwacht dat het aantal donateurs de komende jaren zal verdubbelen. Volgens de huidige wetgeving is het boe ren toegestaan, na het aan vragen van een vergunning, vijf kampeerders toe te laten op z'n land. Naar verwach ting wordt dit aantal de ko mende jaren uitgebreid tot tien. Kamperen bij de boer is voor velen aantrekkelijker dan een camping. Het is er niet alleen rustiger, maar ook goedkoper. Van den Berg: „De kampeer ders moet de gelegenheid worden geboden te kiezen uit verschillende mogelijkheden. Wij bedienen een groep kam peerders die bij de grote cam pings niet aan z'n trekken komt. Zo'n grote camping is een stad op zich geworden. Je bent daar een nummer en krijgt allerlei zaken als een disco, bingo-avonden en een zwembad opgedrongen. Bij de boer vindt men nog rust en ruimte. Dat daar veel vraag naar is blijkt wel uit onze laatste cijfers. Ruim 300.000 gasten kampeerden en logeerden vorig jaar tussen 1 april en 1 november bij de ruim 1100 bij de SVR aange sloten boerderijen. Een stij ging van 33 procent ten op zichte van '85", aldus Van den Berg, die zelf eigenaar is van een boerderij in Meer kerk. Ook het aantal boeren dat ruimte beschikbaar stelt groeit dagelijks. „Er zijn nog al wat boeren die het kampe ren beschouwen als een com pensatie voor de financiële problemen, waarin zij verke ren door de superheffing en mestbeperking. Men ziet het kamperen als een laatste red middel. Wij gaan er van uit dat een zeker idealisme niet mag ontbreken. De ervaring leert dat de boeren die het al leen om het geld te doen is, zich al gauw uit de markt prijzen". Vw Ook de plaatselijke VW ver schaft soms informatie over vakantie op de boerderij. Zo heeft de VW in de Achter hoek een lijst opgesteld met 35 adressen. Deze boerderij en bieden volledig pension aan, verhuren een zomerhuis je op het erf of een aantal ka mers op de boerderij. Bij alle adressen is de bereikbaar heid, de huurprijs, de aanwe zige dieren en de soort ac commodatie vermeld. Tevens is er bij de bijzonderheden aangegeven of er meegehol pen kan worden op het be drijf en of het mogelijk is ei gen huisdieren mee te bren gen. Aangeraden wordt voor af een kijkje te gaan nemen op het adres van keuze. In Friesland is in samenwer king met VVV Leeuwarden iets dergelijks opgezet door de Bond van Plattelands vrouwen. Door „béd en bro che", logies met ontbijt, aan te bieden hoopt men de toe risten kennis te laten maken met het leven op het Friese platteland. In totaal zijn bijna zeventig adressen beschik baar. Bij alle adressen be draagt de prijs 22,50 gulden per persoon; blijft men slechts één nacht, dan komt er 2,50 gulden bij. Frankrijk Ook de Franse boer krijgt de laatste jaren steeds meer Ne derlanders op bezoek. Met name de gite rural, een een voudig gemeubileerde ver blijfplaats (vrijstaand huis of appartement) bij een boerde rij op het platteland, is in trek. De stiching Gites de France in Amsterdam, het of ficiële reserveringskantoor in Nederland, heeft het aantal huurcontracten zien stijgen van honderd in 1983 tot dui zend vorig jaar. De organisa tie controleert en garandeert de kwaliteit van de accom modatie die door de huiseige naren wordt aangeboden. De stichting houdt onder meer in de gaten of de gite is voorzien van een keuken, een wasplaats of een badkamer en een binnenshuis gelegen toilet. De gite is in het laag- seizoen te huur voor mini maal een week en in het hoogseizoen vopr minimaal twee weken, altijd van zater dag tot zaterdag. De brochure kost elf gulden. Woordvoerster M. Horion: „De gites worden vooral door echte natuurliefhebbers ge huurd. Op dat gebied heeft Frankrijk veel te bieden. Ver der kan men van nabij mee maken hoe er in Frankrijk op een boerderij wordt gewerkt. De mensen zijn niet beroeps matig bij het toerisme betrok ken en vinden het vaak leuk buitenlanders te ontmoeten". Naast reservingen voor de gi tes verschaft de stichting ook informatie over andere ver blijfsmogelijkheden. Zo heeft men een brochure met een lijst van zesduizend adressen van „chambes d'höte" (ka mers met ontbijt bij particu lieren in huis) en een lijst met zeshonderd adressen van „tables d'hótes" (waar kan worden gedineerd). Deze bro chure kost 25 gulden. Verder helpt de stichting toe risten aan adressen voor on derweg. Volgens de brochure uitermate geschikt voor wan delaars, fietsers en andere rei zigers die telkens voor een nacht een slaapmogelijkheid zoeken. Tenslotte is er ook een bro chure beschikbaar met negen honderd adressen van de meer bekende „camping la ferme". Het gaat hier om kampeeiplaatsen bij een boerderij waarbij ten minste een kraan, een wasbak, een douche en een toilet aanwezig is. Deze brochure kost veer tien gulden. Voor wie nog lang niet toe is aan het kamperen bij de boer bestaat de mogelijkheid eerst eens voorzichtig te proberen of het kamperen eigenlijk wel bevalt. De ANWB organi seert voor deze beginners speciale vakanties, waarbij men op speelse manier met tent en kampeermaterialen (die door de ANWB ter be schikking worden gesteld) leert omgaan. Dergelijke kampen staan onder leiding van ANWB-medewerkers. Valt het kamperen tegen of is het niet helemaal wat er van werd verwacht, dan kan men altijd nog bij een gastvrije boer aankloppen. FONS VAN RUN Telefoonnummers van ge noemde instanties: Stichting Vrije Recreatie, 01837-2741/1516 Streek VVV Achterhoek, tel. 05750-19355. WV Friesland-Leeuwarden, tel. 058-132224. Stichting Gites de France, tel 020-242342/276700. Zwembaden met attracties Den Haag Mauritskade, Mauritskade 41, tel. 070-642 575. tropisch bad) Rijnsburg Het Waterbos, Valkenburgerweg, tel. 01718-206 84. (golfslag) Rijswijk De Wervel, Huys de Wervelaan 1. tel.' 070-959 864. diverse attracties) Scheveningen Goljbad, Strandweg 13, tel. 070-542 100. (golfslagbad) Voorburg De Vliegermolen. Badhuislaan 9, tel. 070-870 800. (diverse attracties) Wassenaar Tiki bad, Duinrell I, tel. 01751-191 66. (golfslagbad) Alphen De Thermen Cantharel 4 tel. 01720-32897 (waterelijbaan. bubbelbad, peuternoek, zonnehoek) Alphen De Dillen Dillenburg 3 tel. 01720-74985 (whirlpool, peuterhoek, zonne hoek) Katwijk De Mi ere weide Piet Heinlaan 5 tel. 01718-15947 (waterglijbaan) Leiden De Vliet, Voorschoterweg, tel. 071-765 925. (waterglijbaan) Leiden De Zijl Paramaribostraat 66, tel. 071-120 476. (waterglijbaan) Leiderdorp De Does Ericalaan 5 tel. 071-410655 (waterglijbaan) Noordwijk Het Bollenbad Nieuwe Zeeweg 65, tel. 01719-13333. (waterglijbaan) Oegstgeest Poelmeer Lange Voort 273, tel. 071-154 737. (whirlpool) Roelofarends veen De Tweesprong Lucas van Leydenlaan 2 tel. 01713-3222 (waterglijbaan) Elke dag in het zwembad kan misschien voor sommigen uitlopen op een koude douche, maar G. K ie ven blijft lachen, ook onder de ijskoude waterstraal na de sauna WASSENAAR - „Je weet niet hoe mooi Ne derland is. Fiets je wel eens door de duinen naar Den Helder? Dat is zo mooi. Maar de meeste mensen zien dat niet. Ze stappen in hun auto en stoppen onderweg hoog uit op een parkeerplaats. Zo zien ze Nederland nooit". G. Kieven hoeft niet zo nodig op vakantie in een zonnig en ver bui tenland. Nederland met of zonder regen, daar. brengt hij het liefst zijn vrije dagen door. „In 1960, in mijn verkerings- tijd, ben ik in Italië en Zwit serland geweest. Prachtig hoor, maar ik heb het er wel gezien. Hier kan ik m'n eigen taal blijven spreken, ik word nooit ziek en de warmte - ik kan er vrij goed tegen hoor - maar 's middags heb je met al die zon toch geen fut meer?!". G. Kieven, kapper in Rotter dam, heeft sinds 1972 een standplaats op camping Duinrelh, Elke zomer verhuist hij er met vrouw en zoon naar toe. Vanuit Wassenaar rijdt hij dan elke morgen naar zijn kapperszaak in Rot terdam, waarboven hij in de winter woont. „Kijk eens naar buiten, de tram rijdt bij na door m'n huis heen", zo geeft hij onmiddellijk de re den voor zijn verblijf in het Wassenaarse. Kieven is een van die Neder-, landers die zijn vakantie doorbrengt in en rond een zwembad. Zelfs buiten de zo mervakantie duikt Kieven zo'n twee keer per week in het water van het Tikibad in Wassenaar. „Ik heb het Tikibad zien bou wen", aldus Kieven, die zich uit die beginperiode herinnert dat hij en z'n zoon nog wel eens de enige bezoekers wa ren. „Je kunt je dan wel uitle ven, maar er is geen sfeer. En ik vind, dat een zwembad toch een sociaal gebeuren moet zijn". Beetje kind Kieven gaat wekelijks met een aantal vrienden sporten op Duinrell. Een tot twee avonden per week. Hardlo pen of fietsen. Daarna neemt hij een plons in het water. „Als je hebt gesport, is het o zo fijn om te relaxen in wa ter. Je raakt er zo verslaafd aan. Heerlijk voor je spieren. Ik breng dan zo'n uurtje of twee en een half in het zwem bad door. Maar als je met je kont in het zwembadje gaat hangen, is er volgens mij niks aan. Nee, eerst ga ik zwem men. Daarna ga ik in de whirlpool. De temperatuur van het water is daarin wat hoger. De knuffelmuur, daar houd ik ook van. Sommige mensen vinden dat gek. Ik vind het zalig: lekker je rug warmen tegen een warme muur. In zo'n zwembad word (Foto's: CE ES VERKERK). je weer een klein beetje kind". In het Tikibad duikt G. Kie ven ook altijd in de sauna. Hij heeft de zon duidelijk niet nodig. „M'n bruine kleur krijg ik wel bij de zonnebank. Daar hoef ik niet voor naar het buitenland". Overigens weten volgens Kie ven de meeste bezoekers van Duinrell niet hoe mooi het daar is. „De mensen kopen een kaartje voor het Tikibad en gaan nog wel naar één an dere attractie. Maar de wan- delparcoursen hier zien ze niet. Het is net of het er ver boden is. Eigenlijk zou ik dit niet eens moeten zeggen, want zoiets trekt weer men sen aan en dan is het mis schien uit met de rust". Kieven geeft overigens ruiter lijk toe dat zijn vakantie ze ker niet goedkoper zal zijn dan een buitenlandse reis. „Ik betaal ongeveer driedui zend gulden voor m'n stand plaats op de camping. Daar voor hoef ik bij wijze van spreken nooit te komen. Als ik in elk geval maar een keer kom om het geld te brengen. Maar wij komen er vaak. Als je een standplaats neemt en er maar af en toe heen gaat, daarnaast nog drie weken naar het buitenland op va kantie gaat, ja dan ben je wel duur uit". NANDA TROOST

Leidse Courant | 1987 | | pagina 30