is Teun van Vliet nog niet verzadigd 1 mal Ie f Waterdrager Jan Wouters rekent af met sceptici ZATERDAG 25 APRIL 19 door Frank Werkman BAARLE-HERTOG - De meest I gestelde vraag aan Teun van Vliet na zijn klinkende overwinningen in de Omloop Het Volk en Gent- -Wevelgem is of er veel in zijn le ven is veranderd. „Ja, mijn con tract", antwoordt hij dan meesten tijds met een olijk gezicht. Om er zakelijk aan toe te voegen: „Je moet het ijzer smeden als het heet is". Het gaat Teun van Vliet goed. Ook geen wonder, want de ex-Westlander heeft zich de afgelopen maanden tot de ko ning van de voorjaarsklassiekers ge kroond door als enige van het profpelo ton twee vooraanstaande klassiekers te winnen. Het kostte de voor prestaties ge voelige Peter Post dan ook geen moeite om Van Vliets verzoek om opslag te ho noreren. Teun van Vliet mag dan inmiddels spin nend zijn bankafrekeningen begroeten, sporiief is hij nog niet verzadigd. De vrolijke Panasonic-renner heeft de smaak van het succes nu pas goed te pakken. „Het seizoen is voor mij nu al geslaagd, maar ik wil meer", meldt hij. Teun van Vliet denkt voor wat de eerst komende weken betreft aan de Amstel Goldrace (vandaag in Zuid-Limburg), de Grote Prijs van Frankfurt en het kampi oenschap van Zurich. Later in het jaar hoopt de tegenwoordig in Baarle-Hertog wonende Van Vliet nog vorm te hebben om een etappe in de Tour de France te winnen of in de najaarsklassiekers te vlammen. Maar vooral dat hij zijn dag heeft tijdens het wereldkampioenschap in het Oostenrijkse Villach. Schlemiel Ambities die passen bij de status van een wielerberoemdheid. Een positie waarop de 25-jarige Van Vliet twee en een half jaar heeft moeten wachten en waarvoor hij veel teleurstellingen heeft moeten slikken. Teun van Vliet leek de schlemiel van de beroepsrenners te wor den nadat hij zich in 1985 in Milaan- -San Remo de kaas van het brood liet eten door zijn toenmalige ploegmaat Hennie Kuiper en vorig jaar in een Tour-etappe de gele trui misliep na een door Jan Raas ingefluisterd kluchtig op treden van landgenoot Henri Manders. Teun van Vliet heeft er veel van geleerd en is gelouterd uit die ontgroening als prof tevoorschijn gekomen. „Ik ben er vooral harder door geworden", blikt hij terug. „Ik was een type dat iedereen te vriend wilde houden, maar inmiddels ben ik er achter dat je daarmee als prof geen wedstrijden wint. Ik ben nu zo ver dat ik ook voor anderen onaangename beslissingen durf te nemen, ook al kost me dat vrienden. Dat goeiige is er in middels wel af'. Ten minste zo leerzaam voor de nu zo succesvolle Nederlander waren zijn er varingen in de Belgische ploeg van Ro ger Swerts waarin Teun van Vliet als prof debuteerde. „Bij die ploeg was er al tijd wel wat", herinnert hij zich. „Met werd hij gebombardeerd tot kopman die de kleine Belgische ploeg aan successen moest helpen. „Die taak kon ik toen niet aan", zegt Teun van Vliet. „Daarvoor was ik nog veel te onervaren. Maar ja, hoe gaat dat in België? Als je een keer iets presteert ben je al snel belangrijk. Trouwens, nu ben ik nog niet geschikt voor de rol van kopman en ik zal dat ook nooit worden. Daarvoor ben ik een voudigweg niet goed genoeg". „Sean Kelly is de enige echte kopman in het peloton, omdat de gehele ploeg in dienst van hem rijdt. Maar hij wint dan ook zowel klassiekers als etappewedstrij- den. Dat is slechts weinigen gegeven. Nee, dan voel ik me prima thuis in de ploeg-Post. Het systeem van koersen is ook op mijn lijf geschreven. We hebben een aantal beschermde renners, onder wie mijn persoontje, voor wie de rest werk verzet. In de wedstrijd wordt pas duidelijk wiens kaarten moeten worden uitgespeeld en vervolgens krijgt die ren ner de steun van alle overige ploeggeno ten". T rainingsschema's De Post-tactiek mag dan zijn vruchten hebben afgeworpen, Teun van Vliet, het kleine ambitieuze mannetje is ook dank verschuldigd aan de Belgische conditie trainer Ludwig Vandenputte. Sinds afge lopen winter volgt Van Vliet diens kei harde trainingsschema's om vervolgens als eerste van zijn ploeg succes te oog sten. „Ik heb dat gedaan omdat ik beter wilde overwinteren. Andere jaren train de ik die periode altijd wat voor mezelf, maar in de zesdaagsen kwam ik er ver volgens niet meer aan te pas. Dat wilde ik veranderen. Het ging op de baan in derdaad beter en vervolgens lukte het op de weg ook. Of de aanpak van Vanden putte nu zaligmakend is, zal ik niet zeg gen. Er zijn ook renners in onze ploeg die er nog geen baat bij hebben gehad. Ik vind echter dat je als beroepsrenner open moet staan voor nieuwe ontwikke lingen, zeker op trainingsgebied. In mijn geval pakte het goed uit, maar de sche ma's zijn wel loodzwaar om uit te voe ren". Teun van Vliet heeft dit jaar alle reden om te lachen, iets dat hij graag en vaak doet. Zijn gezicht betrekt echter als het woord omkoping valt. Van Vliet, voor zijn doen ongewoon fel: „Van die verha len word ik doodziek. Natuurlijk worden renners wel eens voor hun diensten be loond, maar absoluut niet in grote wed strijden. Die koersen zijn niet te koop; daarvoor zijn de belangen veel te groot. Dacht je nu werkelijk dat Rudy Dhae- nens Parijs-Roubaix heeft verkocht aan Eric Vanderaerden, terwijl die jongen aan een zege zeker drie tot vier ton had kunnen verdienen? Laat de mensen toch eens logisch nadenken. Ja, in de kermis- koersen, en dan met name in België, ge beurt dat wel, maar ook weer niet in die mate als wel wordt verondersteld. Kapi tale bedragen gaan er zeker niet over ta fel". HENK STOUWDAM AMSTERDAM - Binnen één sei zoen mag Jan Wouters zichzelf al als onmisbaar voor Ajax beschou wen. Daarmee heeft de ex-Utrech ter meteen afgerekend met zijn sceptici. Als opvolger van goochel- doos Gerald Vanenburg werd de „kromme" middenvelder aan het begin van dit seizoen door velen, beschouwd als een vreemd, lelijk eendje in de bijt. Maar alle twijfels zijn inmiddels weggepoetst. Johan Cruijff acht Wouters zelfs zo'n be langrijke schakel, dat speciaal voor hem een competitiewedstrijd tegen Sparta werd ingelast zodat hij van de partij kon zijn in de topper tegen PSV. Zondag hield Cruijff de licht geblesseerde inter national bovendien langs de kant tegen Fortuna S, om hem rust te gunnen voor de belangrijke Europa-Cupwedstrijd te gen Zaragoza. Wouters reageert beschei den: „Ik denk dat niemand onmisbaar is. Maar aan de andere kant mag ik best voldoening hebben dat ik het nu al zo ver heb geschopt". Wouters bestrijdt ook geenszins, dat er een zeer gewichtige taak voor hem is weggelegd in deze ploeg. Samen met de oude rot Arnold Mühren, die de linker flank van de middenlinie voor zijn reke ning neemt, vormt Wouters een belang rijk deel van het fundament waarop de dit seizoen zo succesvolle speelwijze van Ajax is gebaseerd. Het devies van tech nisch directeur Johan Cruijff is kortweg, dat Ajax zowel uit als thuis de tegenstan der zijn wil moet opleggen en daarin heeft Wouters een voorname opdracht. „We moeten de tegenstander vast zetten. In dat kader speel je vanuit een op dracht; Arnold en ik moeten altijd die positie houden waar de ballen uit het strafschopgebied van de tegenstander vallen. De bal moet dan elke keer voor ons zijn. Alleen zo kun je een tegenstan der onder druk houden. Ik heb zeker meer verantwoordelijkheid gekregen. Je moet je aan je taak houden; ik kan niet zomaar wat rond gaan hobbelen of bui tenom gaan, wanneer onze buitenspeler alleen tegenover een verdediger staat. Ik moet rugdekking geven. Amold en ik hebben een belangrijke controlerende opdracht. Maar in feite speelt iedereen met een taak. Dan is het sowieso verve lend als er iemand uitvalt, al is het zo dat een buitenspeler eenvoudiger is te vervangen dan een verdedigende mid denvelder". Een ondankbare taak vindt Wouters het beslist niet, hoewel hij zelf nauwelijks voor spektakel zal zorgen. „Je moet ten eerste in de gaten hebben hoe je zelf het beste functioneert in een team. Voor mij is dat het innemen van belangrijke posi ties, bijvoorbeeld als Rijkaard naar vo ren gaat. Daarnaast kom ik ook nog wel aan wat aanvallend werk toe. Alleen bleef de afwerking tot voor kort heel erg achter. Tot de wedstrijd tegen Veendam twee weken geleden, had ik maar twee doelpunten op mijn naam staan, een score van nog geen tien procent. Door die twee treffers tegen Veendam zijn het er, afgezien van een doelpunt in de Eu ropa Cup tegen Olympiakos Piraeus, vier. Het werd tijd. Maar het zijn er nog te weinig. Ik mis eenmaal in het straf schopgebied plots de rust en het over zicht". Intuïtief Het tactisch inzicht van Wouters elders op het veld wordt daarentegen alom ge roemd. „De aanleg daarvoor moet er in eerste instantie natuurlijk wel zijn. Intuï tief heb ik altijd wel aangevoeld waar ik moest gaan staan, maar onder Cruijff is dat verder ontwikkeld en ben ik het me meer bewust geworden. Cruijff geeft aan hoe je je op moet stellen en leert, dat je met minder loopwerk ook in je positie kunt komen". De rol van waterdrager, die Wouters bij Ajax en in Oranje vertolkt, wordt vaak vergeleken met de speelwijze van de vrijwel teruggetreden „stofzuiger" Willy van de Kerkhof. „Vooropgesteld: ik hoop dat ik hetzelfde mee mag maken wat Willy in al die jaren heeft gepres teerd. Inderdaad Jcun je mijn functie ver gelijken met de zijne. Maar er zijn wel verschillen. Willy corrigeerde meer op snelheid en maakte meer meters. Ik grijp meer op kracht in en ben wat meer plaatsgebonden". Dun gezaaid als brekers als Van de Kerkhof en diens voormalige evenknie Johan Neeskens momenteel zijn, mag het aantrekken van Wouters een zeer be wuste keuze heten van Johan Cruijff. „Met Danny Blind en mij is inderdaad meer evenwicht in de ploeg gebracht. Ik wist toen ik hier kwam, dat ze bij Ajax geen type speler hadden zoals ik. De an dere aankopen, Scholten, Tiainen en Pe tersen, zijn spelers van wie ze er bij Ajax al genoeg hebben rondlopen. Ik ben dus nooit bang geweest dat ik op de bank te recht zou komen". Aanpassing De aanpassing bij Ajax, na zes jaar FC Utrecht, verliep op het oog vlekkeloos. „Er zit wat mentaliteit betreft niet veel verschil in FC Utrecht en Ajax. De be nadering is hier wel professioneler. En dat vind ik een stuk fijner. Als je in Utrecht een keer verloor, werd daar niet zo'n probleem van gemaakt. Bovendien leer ik hier echt, word ik op m'n fouten gewezen. Bij FC Utrecht lag dat toch wat anders. Ik had daar ook nooit het idee, dat ik nog hogerop zou komen. Een jaar of drie geleden werd er daar vaak tegen me gezegd, dat ik weg moest, omdat ik meer in m'n mars had. Er was ook wel wat belangstelling, Feyenoord werd ge noemd, maar ik dacht: ik kom hier nooit weg. Toen Straatsburg niet doorging, was ik ook even flink ziek. Maar ik hoorde toen al zijdelings van de interes se van Cruijff'. Wouters mag zich in korte tijd al zeer waardevol hebben getoond voor Ajax, vlak na de winterstop kampte hij toch enkele weken met een vormcrisis. „Aan de bal ging het een paar wedstrijden in derdaad een stuk minder. Maar een ech te reden heeft dat niet. Het drukke pro gramma, dat we de laatste weken hebben gehad, vind ik juist fijn. De momenten van rust kun je zelf wel bepalen. De ex tra druk van de Europa Cup is ook geen probleem. Het is toch grandioos, dat we nu in de finale zitten?". £eiclóc(3ou4am Het scenario klopt beweer ik dat het op het hoofd heeft en een etmaal Luik-Bastenaken-Luik krijg ik het geleverd dat er nog zaagsel in zit Er kan veel worden gezegd over de van die klassieker, maar niet dat volgens afspraak wordt te werk De ontknoping met Argentin als en Criquielion en Roche, het duo Kruk, als ontluisterde partij is Hoe gaat het? Twee man rijde met voorsprong. De één wil de naar de meet brengen, zoals dat zo heet. Gevolg: het tempo valt stil, de gaan overeind zitten, maar verzuimen tw£ .één ding: achterom kijken. Dat is niet dom, dat heeft te maken nf" zaagsel. Het is weer een bewijs dal dé win heren er zich aan de ene kant op late\ voorstaan echte profs te zijn en daarvo$-\ zeer goed mogen worden betaald (Phil Anderson in een interview), maar Q-: anderzijds een instelling hebben van e liefhebber, die achteruitkijkspiegels opk-: z'n fiets nodig heeft. Cri'q en Kruk kunnen een voorbeeld nemen aan Gerrit Pomp, die in krij Rotterdam in zijn supersonisch ,tuui geconstrueerde karretje de hele mondi\ marathon wereld geweldig te kijk zet dé als driewielige sneller te gaan dan all^m tweebenigen. Pomp rijdt voor wat hij mm waard is, met het bloed in de handen. T Criq en Roche, de Jut en Jul van het f Jg fietspeloton, zijn te beroerd om een bee door te trappen. Dat noemt zich prof. In een fauteuil naar de streep brengei heet zoiets in het wielerjargon. Het is /,ail laatste dat de heren willen. Dat ze j daarmee de meest elementaire spelregf1** van de sportieve confrontatie met voet\ he treden zal ze worst zijn. Ze vergeten e] ze zichzelf opnieuw een brevet van j r0 onvermogen opplakken. Misschien in f idee dat zo'n etiket toch niet zichtbaar fra; tussen alle reclameboodschappen a| a waarmee ze toch al zijn behangen? 0p Zaagsel en boter. Waar is een mooierl te combinatie tussen twee natuurprodukt^r waarneembaar? Genoeg over fietsen. Even terug naar e marathon van Rotterdam, waarin gel\ en dranghekken de belangrijkste rol zu spelen. Jos Hermens, een geflipte lope die meer bekendheid vergaarde in de r(ja] ziekenboeg dan op de kunststofpiste, (j klaagt steen en been over het luttele mvi bedrag dat hij mag besteden aan het Ljt samenstellen van een deelnemersveld. Br Let wel, het gaat om atleten die strak ook onder de amateurregels van het ICjAl in Seoel van start gaan. Over hypocriteste gesproken. 2-2 Geen geld geen deelnemers, zo simpel 4.4 dat tegenwoordig in het volslagen dol- ,ge\ doorgedraaide marathonwereldje. Er /oeki tegenwoordig geen week voorbij gaan y; er wordt wel ergens op deze aardklootiree een wedstijd over ruim 42 kilometer j p, afgeraffeld. Wereldsteden ontlenen bijtyr, hun reputatie aan het in huis halen v^jj een atleet, die onder de twee uur en ti, 14. minuten kan lopen. ;t Maar, en dat is meteen het grote «/v^dt van een fenomeen als een marathon, ey]- beetje loper kan als hij verstandig is or slechts één zo'n race per maand lopet\i-1 En het aantal mannen dat de streejtijd.26 de benen heeft is beperkt. Dus hoe me4Q. marathons hoe magerder de *22 deelnemersvelden. Maar ook hoe hogqkk de startgelden. De marathon is zichz&j zo langzamerhand voorbijgelopen. De 42 spoeling is te dun geworden. Zo magtjkb dat een rolstoeler de hele meute voor an.21 kan zetten. 21 Ik gun die gehandicapte sporters alle sp goeds. Ik heb bewondering voor de manier waarop zij hun gedeeltelijk ni\ goed functionerende lichaam zodanig prepareren dal ze in staat zijn tot prestaties waar hun gezonde en compl medemens slechts van kan dromen. II kan me ook heel goed voorstellen dat Gerrit Pomp zich afgelopen weekeind* het bloed in de handschoen draait aa die wieltjes. Hij ziet een unieke kans 6JJ de wereldpers te halen. Dat en passantI schijnwerper ook op de minder validel sporter wordt gericht is voor hem moe 51 meegenomen. Reclame dus voor 0 doorzettingsvermogen, karakter en //l*™ Mij bekruipt toch een wat tweeslachtig gevoel als ik Pomp vóór de Ethiopiër 've Densimo over de streep zie rijden. Eé? v mengeling van bewondering en Pr verbijstering. Een gevoel dat zich I1 moeilijk onder woorden laat brengen}' maar iets heeft te maken met de gedachte: moet dit nu eigenlijk wel? r?1 Overdaad schaadt. Overal en altijd. J Laten we wel zijn: in voetbal-, basketb..- en badmintonwedstrijden wordt ook n gemengd" gesport. Dat gaat nu eenmaal niet, zal de gehandicapte sporter zeggen. Maar waarom dan ut.' samen in een loopwedstrijd, kun je dL even eenvoudig tegenover zetten. Oma* we net zo hard gaan, zal de minder valide reageren. Dat klopt ook. Maar mag ik een vraag stellen? Zijn JT commercie die het mogelijk maakt etx marathon te organiseren en de reclank. die een rolstoeler daarin wil maken vc zijn categorie op één lijn te krijgen? r. mag het zeggen, maar ik vind van nil Topsport is hard, luidt het credo. Da/s geldt ook voor rolstoelers. i Teun van Vliet in de lauwerkrans na zijn overwinning in de Omloop Het Volk Jan Wouters is niet bang dat hij bij Ajax op de bank zat belanden. name financieel. Afspraken over premies werden niet nagekomen of je moest lang op je geld wachten. Dat zou nog niet zo erg zijn geweest als me eerlijk de reden was verteld. Maar je kreeg steeds maar I te horen dat het wel goed kwam. Ik houd niet zo van dat gedraai om de hete brij, maar wil weten waaraan ik toe ben. Dan is het bij Post stukken beter gere- I geld. Die houdt zich keurig aan zijn af spraken en dat is een geruststellend ge voel". Bij de ploeg Swerts leerde Van Vliet ook wat het is om hoge verwachtingen te. moeten inlossen. In zijn tweede jaar

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26