Handicaps bij inzameling van Nationaal Geschenk Finale Groot feest in Soest en Baarn op Koninginnedag Normvervaging CeidócSoiwcwit ZATERDAG 25 APRIL 1987 De zilveren munt van vijftig gulden die ter gelegenheid van de gouden bruiloft van prins Bemhard en prinses Juliana is ontworpen. ftig jaar geleden werd het huwelijk van het prinselijk paar ingezegend in de Grote rk in Den Haag. Wanneer die twee nichten van koningin Elizabeth zo'n armbandje om hadden gehad waarvan het CDA-kamerlid Hennekam zich een warm voorstander heeft getoond, dan hadden ze niet opgesloten hoe\'en te zitten in een gesticht voor excentrieke bloedverwanten en had de Britse vorstin niet hoeven denken dat ze allang wijlen waren. Even elektronisch verbinding zoeken met de chip in de bandjes en ze zou vanuit Buckingham Palace precies geweten hebben waar de arme Kathenne en Nerissa met hun molentjes uithingen. Een uitkomst, dit kleinood dat de Amerikanen hebben uitgevonden om hun criminelen in de wurggreep te houden zonder ze gevangen te moeten zetten in dure cellen. Eerst hadden ze nog gedacht dat privatisering van het gevangeniswezen een oplossing zou zijn voor het koslenprobleem. maar dat viel tegen. Vluchtende gevangenen plegen in Amerika namelijk zonder pardon te worden afgeschoten, zoals iedereen van Miami Vice weet. Dit afschieten echter dient gebrevetteerd plaats te vinden; particuliere cipiers missen eenvoudig de bevoegdheid. Een andere voetangel was dat een particuliere gevangenis net als elk ander bedrijf failliet kan gaan en wal moet een curator met de levende have? Veilen? Nee, dal was niks en zo zijn ze op het idee van die polsbanden gekomen. Ze werken aldus. Bij de onderhavige crimineel gaat de telefoon. Hallo, dit is het bureau van de sheriff om te controleren of u thuis bent", meldt de computerstem. „Na de fluittoon zegt u uw naam en de lijd van de dag. Vervolgens plaatst u uw polsband in het apparaat". De onderhavige crimineel geeft ae verlangde informatie en legt zijn arm op een kastje. Aan de rond zijn pols gegoten band zit een trapezevormig blokje dat correspondeert met een uitsparing in het toestel. De code wordt overgebracht, er klinkt weer een fluitje, de crimineel mag de hoorn op de haak leggen en het wachten begint op het volgende moment van de dag of de nacht waarop het de computer belieft aan het controleren te slaan. Waterdicht. De criminoloog dr. Buiting van de Pompe Kliniek te Utrecht gruwt bij de gedachte. „Zo'n systeem zou Nederland terugwerpen in de barbarij", heeft hij gereageerd. „Je verlaagt er mensen mee tot dieren. De polsband is weliswaar minder zichtbaar dan de aan het been geklonken loden kogel van vroeger, maar even erg". Wie echter zijn oor in kringen van criminelen te luisteren legt, vangt een ander geluid op. Daar vinden ze het juist een crimineel, want zeer humaan idee. Men wijst er bijvoorbeeld op dat de aldus met huisarrest gestrafte delinquent zijn vakbekwaamheid op peil kan blijven houden. De valsemunter hoeft zich niet om te scholen in de ijzerbranche teneinde het doorvijlen van tralies onder de knie te krijgen, waarna hij, terug in de maatschappij, weer van voren af aan moet beginnen, nee, hij kan thuis vals door blijven munten. De dubbele boekhouder kan dubbel boek blijven houden, de computerinbreker kan blijven inbreken, de clandestiene jeneverstoker kan blijven stoken enzovoort. Mensonwaardig, zoals dr. Buiting wil, zou de polsband pas zijn wanneer er geen ontkomen aan was. Precies zoals gevangenissen waaruit niet te ontsnappen valt, mensonwaardig zijn. Daarom worden gevangenissen met opzet dusdanig gebouwd en bewaakt dat er de nodige mazen inzitten. Nooit geweten, dit laatste, maar een gewezen bewaarder van de Bijlmerbajes onthulde het in een actualiteitenrubriek, toen hij ondervraagd werd over de spectaculaire ontsnappingen uit de gevreesde inrichting. „Je moet", praatte deze onverdachlebron zijn mond voorbij, „ervoor zorgen dat gedetineerden voortdurend met de gedachte aan een vluchtpoging kunnen spelen. Doe ie dat niet, dan richt hun agressie zich bij gebrek aan een uitlaatklep naar binnen. Dan is een gevangenis pas echt een hel". De kernvraag luidt dus: valt er aan de polsband te ontkomen? Voor de computerinbreker geen punt. Die breekt gewoon bij de hem controlerende computer in en ritselt er wat hij geritseld wil nebben. Maar hij kan dat tegen een redelijke vergoeding natuurlijk ook voor anderen doen. Of er echter behoefte aan zijn diensten zal bestaan? Twijfelachtig, gezien de behendigheid die half Nederland ontwikkeld schijnt te hebben in het elektronisch jatten van abonnee-tv. Een menswaardiger strafsysteem dan de polsband, dat kan bijna niet. Laat advocaat-generaal mr. De Beaufort maar blijven pleiten, zoals hij gedaan heeft, voor huisarrest met computerbewaking omdat het „een schandpaaleffect" heeft dat „de wraak in het strafrecht weer aan zijn trekken doet komenDe thuisgevangenen van straks lachen zich een kriek. Die springen een gat in de lucht bij het vooruitzicht nooit meer gaten te hoeven maken in vloeren, plafonds, muren of cipiers. GOUDEN BRUILOFT PRINSELIJK PAAR 'C ■r, H >pN HAAG - Mies Bouwman ld iets wanhopig-smekends in iar ogen toen zij vorige week vrij- jgavond de TROS-kijkers opwek- rin de beurs te tasten voor Het nationaal Geschenk. „Als u nog ets gegeven heeft maar het wel !'n plan bent, doe het dan snel. dertigste april is dichterbij dan denkt", waarschuwde de 57-jari- ,j presentatrice, die voor het goede iel even was „uitgeleend" door de VKO. 'k zal de meeste kijkers niet veel Tïeite gekost hebben de verklaring n ontdekken voor de wat wonder de toon waarop zij werden toege- roken. Achter mevrouw Bouw- an stond te lezen wat de inzame- "lg ter gelegenheid van het Gou- "n Huwelijk van prinses Juliana a Prins Bemhard tot dusverre had ingebracht: iets meer dan 1,7 mil ten gulden. Bovendien zei Mies ^uwman het zelf: „Dat moet toch Jjsér kunnen worden ;Éti logische gedachte. Want als ons klei- land ergens groot in is, is het in bede- ties. Mies Bouwman weet dat als geen ?der. Met haar als middelpunt leverde ','r actie „Open het Dorp" 23 miljoen j in guldens van 1962! Omgerekend in d van vandaag zou dit een resultaat fekenen van toch al gauw vijftig mil- jn. gelijk dat eens met de verwachte op- ngst van het Nationaal Geschenk 7. Secretaris-penningmeester W. hsen van de Stichting Gouden Huwe- ru Prinselijk Paar (SGHPP) mikt op i batig saldo van twee miljoen. „Mis ken wordt het nog wat meer. We heb- jji ook veel toezeggingen gekregen die j gehonoreerd moeten worden. Zulke ►Jes lopen altijd wat langer dan de ge- nde periode", aldus Tensen. ,2j zegt heel tevreden te zijn over de re- rctaten van de inzameling. Maar desge- /jagd erkent hij dat twee miljoen als chenk van de gehéle Nederlandse be llang toch niet bepaald royaal is. Per j^soon betekent het een gift van veer- ep cent. „Ja, zo bekeken is de op- #ngst èen schijntje", erkent Tensen. jeel voorzichtig l&ar een vergelijking met acties als pen het Dorp" of veel recenter „Eén for Afrika" acht hij niet juist. De chting Gouden Huwelijk had zoveel 2/adicaps te overwinnen dat een echt plots resultaat bij voorbaat moest wor- i uitgesloten. Zo moest er „low profi- sé actie gevoerd worden, legt Tensen m „De regering is heel voorzichtig als ji, gaat om leden van het Koninklijk lis. Zij is bang dat veel publiciteit de nameting tot een omstreden zaak zou idken. Het aantal Nederlanders dat te- 54 de monarchie is mag klein zijn, het ivel in staat veel kabaal te maken als j hun niet zint". gil andere handicap is volgens Tensen zijn stichting pas betrekkelijk laat i de slag kon. Aanvankelijk was het •uden Huwelijk namelijk „geclaimd" uDr een plaatselijk comité in Den Haag igeen eerdere ervaring had met inza melingsacties. „Bovendien bleken daar i paar leden van de Centrumpartij in '(gitten. Die zaak liep dus op een mis- iking uit. Een heel onverkwikkelijke tig van zaken", aldus Tensen. 'dewel het hem moeilijk valt zichzelf Oi te prijzen, wil Tensen wel vertellen arom men vervolgens bij hem terecht am. Als zakenman-in-ruste doet deze fÉEmstedenaar al jaren vrijwel niet an t's dan het organiseren van manifesta- i ten behoeve van een goed doel. Zo s hij vorig jaar de man achter het Na- i nale Geschenk voor prins Bemhard, h gelegenheid van diens 75e verjaar- Hoewel het hier ging om een veel inere actie, die bewust alleen gericht s op „de achterban van de Prins" v<rd er één miljoen bijeengebracht. Professional - iisen mag op dit heel speciale terrein aS als professional beschouwd worden, arom lag het voor de hand dat de re ling, toen zij de Confederatie van Anjeverenigingen (samenwerkingsver- *id van de christelijke en de algemene lenigingen) verzocht de actie voor het tionaal Geschenk over te nemen, hém ïrdroeg als man achter de schermen, "-(aar ja, toen was het al september en >ei er nog niets gebeurd". Volgens Ten- Mi is voor zo'n actie een voorberei- "gstijd van ten minste een jaar nodig. is dan ook erg blij dat hij in de paar "'anden die hem gegund waren nog zo- '11 van de grond heeft gekregen. Daar- denkt hij in de eerste plaats aan de Boven: Het inzamelen van een Nationaal Geschenk voor prinses Juliana en prins Bemhard verloopt niet zo voorspoedig. Prof. Van Maarseveen (foto) heeft daarvoor een aantal verklaringen. (Foto: CE ES VERKERK). Links: Vorig jaar werd prins Bernhard vijfenzeventig jaar. Hier het prinselijk paar tijdens het défilé van oud-strijders en vele anderen die prins Bernhard hulde wilden brengen. (Foto: MILAN KONVALINKA). SOEST/BAARN - De gemeenten Soest en Baarn maken van Koninginnedag dit jaar een groot festijn. Om te beginnen hebben de Oranjeverenigingen een Pa leis-aubade georganiseerd om het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard op te luisteren. Er zal langs het bordes weer ouderwets gedefileerd wor den door vertegenwoordigers uit alle pro vincies en de rijksdelen over zee. Wie Ko ninginnedag in de buurt van paleis Soest- dijk wil doorbrengen, kan zich vermaken op tal van evenementen. Soest heeft er veertien op het programma staan en Baarn eenentwintig. Vooral 's avonds moet het buiten de paleistuinen een spek takel worden. Op de grens tussen Soest en Baarn, pal voor het paleis, zal om halj tien een groot vuurwerk worden ontsto ken met lichtende fonteinen, watervallen en wat er nog meer bij zo'n vuurwerk hoort. De maker van dit klapstuk is H.J. Kooien uit Culemborg, die vorig jaar in Monaco de tweede prijs won van de In ternationale Vuurwerkwedstrijden. Ver der is er in Baarn een popfestival, wordt er een jazzconcert gegeven en lopen de Baarnse kinderen mee in een lampionop tocht. Er is echter enige wrijving tussen de Oranjeverenigingen van de twee gemeen ten. Het vuurwerk is er de oorzaak van. Baarn organiseert en betaalt het vuur werk. Soest heejt toen het eigen vuurwerk afgelast en het Baarnse vuurwerk in het programmaboekje opgenomen. Dat vindt Baarn pronken met andermans veren. Flauwekul, vinden ze in Soest. Temeer daar het vuurwerk de Baarnse Oranjeve reniging geen cent zou kosten omdat het fesponsord wordt door een grote bier- rouwer. tv-uitzendingen die aan „zijn" actie ge wijd zijn. „Hoewel dat nu ook weer niet zo'n heel grote verdienste is. De meeste omroepen vinden het prachtig als zij aan dit soort dingen mee mogen doen". Dit keer werd het dus de TROS of beter gezegd TROS-presentator Ivo Niehe. Want het is het eigen produktiemaat- schappijtje van freelancer Niehe dat de zeven filmpjes van vijf minuten leverde, waarin op achtereenvolgende vrijdagen mensen als bijvoorbeeld Kees Brusse, Dries van Agt, heilsmajoor Bosshardt en André van Duin de aandacht vestigden op het Gouden Huwelijk. Maar Tensen betreurt het wel dat in de meeste film pjes werd vergeten de bank of postgiro nummers te noemen waarop geld kon worden overgemaakt. „Toen bijvoor beeld André van Duin dat wel deed, maakte het meteen een enorm verschil". De TROS-serie is gisteravond afgesloten met een speciale aflevering van Ivo Nie- he's TV-show die geheel gewijd was aan het Gouden Huwelijk. Hetzelfde geldt voor de (Gouden) Vuist die Willem Duys vanavond nog eenmaal bij de AVRO op het scherm mag brengen. Maar ook deze waarschijnlijk zeer dicht bekeken programma's zullen het eindre sultaat van de inzamelactie niet in aan zienlijke mate beinvloeden, verwacht Tensen. „Alleen als je voluit kunt gaan, als je mensen en bedrijven in live uitge zonden bedelprogramma's tegen elkaar kunt laten concurreren, krijg je echt veel geld binnen". AL ZO VAAK Dat prinses Juliana en prins Bernhard centraal staan in de actie en dat zij Het Geschenk zullen doorgeven aan sympa thieke instellingen (stichtingen voor ge handicapten 'en het Wereldnatuurfonds) zal daar niets aan kunnen veranderen, meent Tensen. Het aantal spontane par ticuliere giften komt waarschijnlijk niet boven de veertig- vijftigduizend uit. „Wat wilt u? Er zijn altijd mensen die nog nooit van onze actie gehoord heb ben". Die spontane giften zullen een half tot driekwart miljoen opleveren. De rest moet komen van de verkoop van her denkingspenningen (in alle banken en postkantoren) en uit giften van de aan geschreven bedrijven, maatschappelijke organisaties en gemeenten. „Maar ja, die worden al zo vaak benaderd", verzucht Tensen. Hij wijst erop dat de gemeenten, toen zij de brief van de Stichting Gouden Huwe lijk ontvangen hadden, advies vroegen aan hun „vakbond", de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „De VNG ad viseerde haar leden twee cent per inwo ner te geven. Op grond daarvan ver wachtten wij van Amsterdam veertien duizend gulden te ontvangen. Het werd uiteindelijk slechts duizend gulden Ik begrijp dat best hoor. De gemeenten en zeker de grote steden moeten heel erg bezuinigen, maar toch VAN MAARSEVEEN Tensen wijt de geringe animo voor het Nationaal Geschenk vooral aan techni sche beperkingen. Er zijn echter ook mensen met een andere mening. Prof. mr. H. van Maarseveen, hoogleraar staatsrecht aan de Erasmus Universiteit en geïnteresseerd in het koningshuis als fenomeen, is zo iemand. Hij verklaart de relatief geringe vrijgevigheid uit heel an dere oorzaken. „Het koningshuis is lange jaren een sym bool geweest, symbool van van alles en nog wat. Ik denk dat die kracht er een beetje uit is. Het koningshuis is er en daarmee basta! Begrijp me goed hoor, er zijn mensen die er nog zeer warm voor lopen en daarbij gaat het niet om dui zenden maar om honderdduizenden. Voor de grote meerderheid van de Ne derlandse bevolking is echter het ko ningshuis denk ik niet echt meer van be lang. Zij zien het als een mooi monu ment, aardig om te zien, maar geen actu ele waarde meer vertegenwoordigend". Van Maarseveen, die zelf zestig jaar is, meent dat de status van het koningshuis na de oorlog aanzienlijk geringer is ge worden. „Sinds de troonsafstand van ko ningin Wilhelmina is het allemaal veel gewoner geworden. Dat geldt trouwens over de gehele linie. Ministers komen nu met hun voornaam in de media. Dat was veertig jaar geleden ook ondenk baar. Heel belangrijk is denk ik ook dat men het Koninklijk Huis veel minder nodig heeft om zich mee te identificeren. Er zijn tal van andere „nationale per soonlijkheden" opgekomen, bijvoor beeld uit de wereld van de sport of de televisie, die die rol hebben overgeno men". Daarnaast hebben diverse affaires ook een zekere ontluistering van de monar chie tot gevolg gehad, meent de Rotter damse hoogleraar. Hij denkt vooral aan de Lockheed-affaire, die uitwees dat prins Bernhard een vliegtuigfabriek om geld had gevraagd. Het kabinet-Den Uyl bestrafte de prins door hem van zijn mi litaire functies te ontheffen. Van Maarseveen: „De prins mocht zijn uniformen niet meer aan. In zo'n circuit komt dat hard aan, hoor. Dat staat gelijk aan degradatie, het aftrekken van epau letten of strepen. Voor de man in de straat is dat overigens minder als een verrassing gekomen dan vaak wordt ver ondersteld. Premier Lubbers begint zich nu plotseling druk te maken over norm vervaging. Logisch, zou ik ook doen als mijn auto tweemaal achtereen was open gebroken en er een forse inbraak in mijn huis was gepleegd. Maar de gewone man had die normvervaging allang geconsta teerd en wel in de zogeheten hogere kringen. Dat heeft zijn behoefte om zich met die mensen te identificeren ook niet bepaald vergroot. Daarvoor is toch een zeker respect nodig. Ik denk dat dat bij velen volstrekt weg is". Maar hoe verklaart Van Maarseveen dan dat bladen als Privé, die altijd veel aan royalty doen. als warme broodjes over de toonbank gaan? De staatsrecht geleerde ziet dat niet als een vorm van verering. „De verhalen in die blaadjes gaan bijna altijd over slaapkamergehei men. Ja, dat wil er altijd wel in. Privé en soortgelijke bladen maken geen onder scheid tussen leden van de koninklijke familie en filmsterren". Is dat niet een beetje te simpel? Omroe pen als TROS en AVRO gaan er toch niet voor niets toe over hun uitzendin gen te besluiten met het Wilhelmus? Van Maarseveen: „Die behoefte aan het Wilhelmus kan heel goed een cultuur-so ciologische achtergrond hebben. Veel mensen voelen zich bedreigd door een teveel aan vreemdelingen en vinden het dan fijn als hun nationale identiteit wordt benadrukt. Daarnaast zullen TROS en AVRO ook willen inspelen op de gevoelens van de echte Oranje-sup porters. Daarmee denken ze waarschijn lijk mensen weg te kunnen halen bij KRO en NCRV". Wat leert ons dit alles nu? Zijn we hier toe aan het Zweedse model, waarin de vorst een louter representatieve en sym bolische functie heeft? „Ik weet het niet", zegt van Maarseveen. „Als sym bool worden de Oranjes wat ongeschikt. Ze zijn te talrijk geworden. Zolang je nog één koningin had met één dochter was er een duidelijk concentratiepunt. Toen was er een koningin met vier dochters en werd het al wat moeilijker. Nu is het een hele club. Daardoor ver watert de zaak ook. De veelheid der ko ningskinderen ondergraaft de symboli sche functie van het koninghuis". „Maar echt voorspellen kun je niks. Misschien komt er morgen wel een soort christelijk fundamentalisme in de mode. waardoor ook het Koninklijk Huis weer hoog in aanzien komt. God, Nederland en Oranje. Anderzijds kan de koningin zich overmorgen bekeren tot het hin doeisme. Dan is het koningshuis binnen de kortste keren naar de bliksem". RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1987 | | pagina 23