naie Een zuidelijke uitstraling voor Kabbelaarsbank fi ZATERDAG 25 APRIL 1987 Woest en ledig steekt hij uit in het Grevelingenmeer, de Kabbelaarsbank. Toch kwamen vorig jaar maar liefst 200.000 badgasten verpozing zoeken op het voormalige werkeiland. Projectontwikkelaar René Coltof, bijgenaamd de bouwtornado langs de Hollandse zeekust, zag die zonaanbiddende massa en kreeg een idee. Waarom geen Port Zélande gebouwd op de Kabbelaarsbank, een recreatiestad met zuidelijke uitstraling? f verdwijnen. komst van de nieuwste toeristentrekker niet tAB .BBELAARSBANK - Terwijl le avond neerdaalt en de wind lanwakkert over de Kabbelaars- lank, staat een eenzame man zand e scheppen in een kruiwagen, foor zijn tuin waarschijnlijk. De ente in de bol. Hij is de enige le ende ziel in de verre omtrek, foor de rest heerst hier de rust van iet graf. Maar lang duren zal dat liet. „Op mooie zomerdagen zitten r wel zestigduizend mensen langs ie Brouwersdam", zegt projectont wikkelaar René Coltof, en even loort er een glimp van gretigheid chter zijn modieuze brüleglazen. Zestigduizend mensen waar geen nkele recreatieve accommodatie oor is". Daar gaat hij dus groot- cheeps verandering in aanbrengen, eze bouwtornado langs de Hol- kndse kust, zoals hij wel wordt ge- oodverfd. Een vleug Middellandse !ee wil hij transplanteren naar de ilek waar een smalle en kunstmati- je strook land, wild overwoekerd _pet helm, duindoorn, duizendgul- jenkruid en bitterling, het Greve- ngenmeer afschermt tegen de bui- mgaatse elementen. ïlfs de naam heeft een Franse klank, •rt Zélande gaat het stadje heten dat t geestesoog van Coltof op de Kabbe- irsbank - ooit een bij vissers gevrees- t zandplaat, later het werkeiland voor 5 aanleg van de Brouwersdam - ziet irrijzen. Hoezo, een Franse naam? Eiet u, eigenlijk ligt de Kabbelaarsbank Zuid-Holland. Maar Port Zuid-Hol- nd, dat vond ik niet klinken. En de rouwersdam is natuurlijk de poort tot seland. Poort, Port. Maar Port bete- jnt ook haven. Een haven aan zee, dat Jeft iets romantisch. Port Zélande, van >'n naam straalt een beetje Middelland- Zee uit. Het vertrekpunt van mij en in mijn vaste architect Thijs Zeelen- irg is .de gedachte geweest dat we niet ;t zoveelste bungalowpark wilden ma- in, maar dat we moesten komen met ts wat volstrekt nieuw zou zijn voor ederland en, breder gezien, voor de ;le kust van Noord- en West-Europa, ts wat je tot nu toe alleen aan de zui- tlijke kusten kon vinden, een stadje in i trant van de Portugese Algarve of de ranse Rivièra". aradijs aar liefst 155 miljoen gulden zal er in >rt Zélande geïnvesteerd worden. Al- in het centrum al met zijn doorschij- nd overkapte stadsplein en winkelpro- enade - ook 's winters een constant, ngenaam temperatuurtje van 22 gra in - kost dertig miljoen. Met de •ondwerkzaamheden is inmiddels be- >nnen. De eigenlijke bouw vangt in ja- uari aan en het voorjaar van 1989 zal Dg maar net op gang gekomen zijn anneer het Grevelingse paradijs zijn rste Adam en Eva begroet. Uiteinde ik moeten er 612 luxueuze, woningen ->men te staan plus dertig appartemen- -n in het centrum en tachtig havenap- hrtementen op de pier die wijst naar _ït kunstmatige eilandje de Ossehoek "frderop in het Grevelingenmeer waar iet geestesoog van Coltof zijn paradijs- fjèwoners 's avonds al heen ziet pedde- voor een maanovergoten barbecue. gPort Zélande wordt gebouwd in een Sjdloze stijl", meldt architect Zeelenberg te zich bij het gesprek heeft gevoegd. '■Het zal de indruk wekken met het ver dijken der jaren organisch gegroeid te jjjn, net als oude havenstadjes. Wanneer het straks aan de Brouwersdam ziet ,|gen, zul je denken dat het er altijd ge- iigen heeft. Het wordt een echt stadje, "laar dan wel met een Zuideuropese uit- flraling: allemaal witte gevels, gemengd jet heel zwakke pasteltinten rose of ik en gedekt met romaans-rode pan- ;2n". Zwierig -fie is de René Coltof die dit wondertje "lat wrochten? Hoewel pas 33 jaar oud, lag hij zich alleen-eigenaar noemen van vn serie besloten vennootschappen $aarvan de jaaromzet de 150 miljoen ,?dert. Het feit dat zijn moeder, zijn ias, zijn broer en zijn zwager tot zijn René Coltof (links) en zijn vaste architect Thijs Zeelenberg bij een maquette van het toekomstige Port Zélande. Links: De westkant van de Brouwersdam is het favoriete domein van de surfers. Met een viaduct zullen die stranden aan de westkant straks verbonden worden met Port Zélande. naaste medewerkers behoren, zal niet vreemd zijn aan de zuinigheid en vlijt waarmee hij bungalowparken uit de grond stampt. Hij is er in luttele jaren in geslaagd de grootste ontwikkelaar en makelaar van vakantiebungalows in Ne derland te worden. Negen parken heeft hij inmiddels. Zijn geheim? „Ik heb ont dekt dat de mensen niet meer willen hu ren, maar kopen". Er is echter nog een geheim. Architect Zeelenberg zegt het zo: „In de jaren zeventig bouwden we louter vakantiebungalows van een treu righeid waar je niet goed van werd. Vier muurtjes en een plat dak erop, want ze mochten niet meer dan honderdduizend gulden kosten. Maar ze gingen wel voor veel meer geld van de hand. Coltof heeft precies op tijd onderkend dat de markt behoefte had aan zwierige vakantiehui zen - dat de mensen, wanneer ze naar hun recreatiewoning gingen, in een an dere wereld terecht wilden komen". Precies op tijd. Het begon ermee dat Coltof in 1987 de meubelzaak die hij van zijn vader had geërfd, opdoekte ten einde in Duitsland een succesvolle loop baan als meubelverkoper voort te kun nen zetten. Hij moest zijn huis in Den Helder verkopen en plaatste daartoe een advertentie in een paar Duitse kranten. De belangstellende stroomden toe, want Duitsers zijn verzot op een vakantiewo ning in Nederland en willen er dik voor dokken. Zo kwam Coltof op het idee. In de gouden periode van de late jaren ze ventig hadden speculanten, banken en institutionele beleggers overal langs de kust op grote schaal percelen grond aan gekocht. Maar hun bouwplannen kwa men, toen de economische crisis toe sloeg, vaak niet aan uitvoering toe en de terreinen bleven braak liggen. Coltof be gon ze op te kopen. De teleurgestelde ei genaren, ontdekte hij, waren blij dat hij ze kwam verlossen van hun grond en namen een fors verschil tussen aan- en verkoopsom graag voor lief. Een bijko mend voordeel was dat hij zich nauwe lijks door planologische procedures heen hoefde te worstelen alvorens te kunnen gaan bouwen; dat hadden de vorige eige FOTO'S: MILAN KONVALINKA naren al lang en breed voor hem gedaan. Zo wist Coltof binnen de kortste keren de grootste te worden, de bouwtornado langs de Hollandse zeekust. Kunstpalmen Zijn volgende stormvlaag zal dus Port Zélande baren, compleet met een toe gangslaan van palmbomen die niet echt zullen zijn, maar van kunststof, hoog stens net echt - hij vermeldt het zonder een spoor van schaamte. Kunstpalmen aan het Grevelingenmeer waarvan de natuurwaarde in steeds hogere toonaar den bezongen wordt? Hebben zijn stoute plannen hem eigenlijk nooit in botsing gebracht met milieubeschermers? Nee, reageert Coltof koel, en dat kon ook niet want de bestaande bestemmingsplannen voorzagen in een bebouwing van de Kabbelaarsbank ten behoeve van de ver- blijfsrecreatie. Maar toch? Informatie bij de Zeeuwse Milieu Federatie echter stelt de projectontwikkelaar in het gelijk. Jan Rechts: Woest en ledig is de Kabbelaarsbank nu nog, met hier en daar een boom. Straks zullen er kunstpalmen prijken. de Vries, die daar de activiteiten coördi neert, zegt zonder aarzelen: „Wij hebben geen moeite met dat Port Zélande op de Kabbelaarsbank, nee. De plek is relatief onschadelijk. We hebben hem tien keer liever daar dan elders. Er zijn soortgelij ke plannen geweest voor de Kop van Schouwen, aan het begin van de Brou wersdam. Wij hebben toen uit eigen be weging gezegd: spaar in 's hemelsnaam de kwetsbare natuur daar en concentreer je op de Kabbelaarsbank, want dat blijft, hoe nostalgisch de naam ook klinkt, toch altijd een stuk kunstmatig, opge spoten land waar geen natuur verloren kan gaan. Nou, dat is gebeurd. Het enige risico is volgens mij de Hompelvoet, een grote zandplaat ten noorden van de Kabbelaarsbank waar sinds de afsluiting van de Grevelingen veel zeldzame vo gels zijn gaan broeden. Maar dat kan met goede regels voor de recreatievaart worden opgelost". Hoe duur het wonen in de schaduw van zijn kunstpalmen wordt, wil Coltof nog voor geen prijs kwijt. Hij volstaat met de indicatie dat de recratiewoningen in zijn andere parken van 80.000 tot 175.000 gulden kosten. „En Port Zélan de zal niet het allergoedkoopste park worden". Mededeelzaam echter op het lyrische af is hij wanneer hij antwoordt op de vraag waarom hij de Middellandse Zee naar de Brouwersdam wil brengen. „Omdat de plek voor Nederland zo vol strekt uniek is. Aan alle kanten omgeven door water. Huizen pal op het strand. Een dergelijk buitendijks gebeuren, waar vind je het in Nederland? Dit is gewoon een schitterende plek. Bijna nergens tref je zo'n maagdelijk gegeven aan waar je van de grond af alles kunt gaan maken wat het hartje van de recreant begeert, en waar je de bezwaren die aan andere, reeds bestaande lokaties kleven, van meet af aan kunt omzeilen. Waar je een zeestad kunt bouwen met alles erop en eraan. Waar je zonder compromissen het soort zuidelijke uitstraling kunt creëren dat de mensen voor ogen staat wanneer ze aan vakantie denken". Extravagant Coltof blijkt niet louter op de bevoor rechten te doelen die diep genoeg in de buidel kunnen tasten om een Kabbe- laarsbankse woning te kopen. O nee. Port Zélande zal van alle badgasten zijn. „U moet niet vergeten dat Westerschou- wen de grootste recreatiegemeente van heel Nederland is. Daarna komen pas Scheveningen en Zandvoort. Alleen al op de Kabbelaarsbank hebben vorig jaar 200.000 mensen hun vertier gezocht. En nu het verbazingwekkende. Nergens vin den al die mensen een recreatiecentrum waar ze zich kunnen verpozen wanneer het slecht weer is. Ja, je hebt hier een overdekt zwembad en daar een overdek te tennisbaan. Maar geen centrale, op de massa afgestemde voorziening. In die behoefte zal Port Zélande straks voor zien. Er komt bijvoorbeeld een overdekt sportcomplex dat je rustig een kleine Ahoy-hal mag noemen, ijsbaan en rol- schaatsbaan incluis. Er komt een inter nationaal eetplein waar alle belangrijkste keukens van de wereld vertegenwoor digd zijn. Er komt een Stoommuseum, te bereiken met een originele oude stoomtram. Er komt een mogelijkheid om waterfietsen te huren, zeilboten, roeiboten, motorboten. Maar er is ook gelegenheid om te wandelen of te trim men in het bos. Want de Kabbelaars bank is honderd hectare groot en daar van bebouwen we amper tien procent. De rest blijft natuur, en die is nu al prachtig". Een viaduct zal Port Zélande, over de autoweg heen, verbinden met de tiental len kilometers lange Noordzeestranden aan de westkant van de Brouwersdam, het favoriete domein van de surfers. Maar zelf komt het stadje ook omringd door stranden en water te liggen in de Grevelingen. Alsof dit alles geen nattig heid voldoende was echter, komt er ook nog een overdekt zwemparadijs met een capaciteit van duizend badgasten, voor zien van obligate trekpleisters als daar zijn een golfslagbad, een verwarmd bui tenbad met ligweiden, een speelbad, wa terglijbanen, sauna's, Turkse baden, een massagebad en een solariumgrot. „Zon der dat lukt het niet", verdedigt Coltof de extravagantie. „Wij streven naar een bezettingsgraad van 98 procent het hele jaar rond. Daarom zullen de kopers van woningen in Port Zélande ook contrac tueel verplicht worden hun bezit gedu rende veertig weken per jaar te verhu ren. Wij willen geen lege huizen. Wij willen een stad die, ongeacht de seizoe nen, springlevend is". PIET SNOEREN 'CcldööGouaatif

Leidse Courant | 1987 | | pagina 21