Soviets komen maandag met ontwerpverdrag Er op uit Berging veerboot na het weekeinde Port Zélande Drie vrachtwagens met raketten bij aanrijding emeenten: "iet talmen jet nieuwe ispoort Honderden actievoerders in tentenkamp Borssele HET WEER Nu is het er nog woest en ledig. Maar straks komt er heel wat vertier op de Kabbelaarsbank, het voormalige werkeiland in de Grevelingen. Een heus dorp zal er uit de Zeeuwse grond worden gestampt: Port Zélande. Een dorp. bestaande uit lu xueuze woningen en appartementen. Het moet een Zuideuro- pese uitstraling krijgen met zijn in pasteltinten geschilderde huizen en de palmbomen van kunststof. En het dorp zal wor den voorzien van een enorm recreatiecentrum, waar de hon derdduizenden die jaarlijks de Kabbelaarsbank bezoeken zich het hele jaar door kunnen vermaken. Een reportage over een prestigieus project op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE. Volgende week vieren prins Bernhard en prin ses Juliana hun gouden huwelijksfeest. Maar met de inzameling van het Nationaal Geschenk gaat het niet zo best. Rien Poortvliet heeft een nieuw boek getekend. Niet over dieren dit keer, a'ITI.TTM:IPI DEZE KRANT INKLEUR maar over zijn eigen voorvaderen en de tijd waarin zij leefden. Precies een jaar geleden werd het tot dan toe onbekende plaatsje Tsjernobyl getrof fen door een catastrofe. Een reportage over de vergeten slachtoffers. Gheorghe Zamfir heeft enorm veel heimwee naar zijn ge boorteland Roemenië. En hij voert een eenzame kruistocht tegen de rock and roll, i Theun de Vries, verguisd en geroemd schrijver, tachtig jaar. Theun van Vliet, de koning van de vooijaarsklassiekers, is dit jaar nog meer van plan. Jan Wouters en de belangrijke rol die hij in het eerste elftal van Ajax speelt Met de zomer voor de deur een keur van mogelijkheden voor buitenrecreatie in een speciale bijlage: Zaterdag 25 april 1987 78e jaargang no. 23790 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur-hooldredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64 permm.kleintiesl. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. Zonnig. Middagtemperatuur rond 23 graden, maar aan de kust bij wind van zee enkele graden lager. Zwakke tot ma tige zuiden wind. Zondag tij delijk iets koeler, maandag weer temperaturen tussen 20 en 25 graden. Zon op: 06.20, onder: 20.56; hoog water Sche- veningen: 02.50 en 15.01; laag water 10.46 en 23.00. Eerste Hollandse druiven op veiling Westland-Noord POELDIJK Op veiling Westland-Noord zijn giste ren de eerste Hollandse druiven aangevoerd. De heer Enthoven uit Poel dijk bracht zes kilo Fran- kenthalers (drie bakjes) op de veiling. Koper van de druiven was Henk Kor- zaan uit Den Haag, die er zestig gulden per kilo voor betaalde. In 1986 werden op de veiling Westland- Noord 188.000 kilo druiven aangevoerd voor een ge middelde priis van 7,28 gulden per kilo. Man had twee ton munitie in huis OBERHAUSEN/SAARBRÜCKEN De politie in de Westduitse stad Oberhausen heeft in een huis een grote, uit de Tweede Wereldoorlog stammende, munitievoorraad aan getroffen. De ontdekking werd gis teren gedaan nadat de 22-jarige be woner van het huis zijn hand had verloren bij een granaatontploffing. In de woning stuitte de politie op 400 granaten, vliegtuigbommen en andere munitie en wapens uit de oorlog. In totaal sleepte de politie meer dan twee ton munitie en wa pens uit het huis. De man heeft de wapens en munitie mogelijk als hobby verzameld. In het huis werd een metaaldetector gevonden. •anse politie lodt treinkaper ~LE Een 21-jarige man, ^gisteren na een poging tot r.pving van een juwelier in e en auto en vervolgens c lokale trein kaapte is door Ïolitie doodgeschoten. Een w in de trein raakte ern- gewond doordat de kogel de kaper doodde vervol- s haar in het hoofd trof, zei woordvoerder van de poli- Voor meer Amerikanen dreigt uitwijzing naar Sovjet-Unie NEW YORK Meer dan twaalf Amerikaanse burgers lopen kans op deportatie naar de Sovjet-Unie nu ze er door de regering van zijn beschul digd dat zij hun rol in nazi- Duitsland hebben verdoezeld. Dit berichtte de New York Ti mes gisteren. De krant haalde Neal Sher aan, directeur van de Dienst van Bijzonder Onderzoek die heeft gezegd dat ongeveer de helft van de 27 personen die de regering wil uitwijzen, ver dacht wordt van oorlogsmisda den op grondgebied dat nu in handen van de Sovjet-Unie is. Sher zei dat de recente depor tatie van Karl Linnas, een in Estland geboren genaturali seerde Amerikaan die in de Tweede Wereldoorlog kamp commandant in zijn geboorte land is geweest, aantoont, dat het de VS ernst is. Nadere voorstellen stukgoed-overleg ROTTERDAM - De werkge vers-en werknemersorganisa ties die betrokken zijn bij het conflict in de Rotterdamse stukgoed-overslag, gaan hun standpunten nader uitwerken voor hernieuwd overleg vol gende week. Dat is het resul taat van het overleg in de zo geheten commissie-Van der Louw, dat gisteren is hervat onder leiding van commissaris van dè koningin Lammers van Flevoland. Ook het ministerie van sociale zaken en werkge legenheid is bij dit overleg be trokken. Bus met Amerikaanse soldaten in Griekenland opgeblazen ATHENE Bij een bomaanslag op een bus van de Griekse luchtmacht zijn gisteren in Athene zestien Amerikanen, onder wie twaalf militairen, gewond geraakt De explosie deed zich voor toen de bus met 25 inzittenden over een spoorwegovergang bij Athene reed. De bus reed, zoals elke dag, van de stad Elefsi- na naar de Amerikaanse militaire basis Hellenikon. Volgens de Griekse politie ging het om een aan een spoorrail vastgemaakte bom die op ongeveer 300 meter afstand tot ont ploffing werd gebracht toen de bus naderde. Een leeg voertuig met een gestolen nummerbord werd dicht bij de plaats waarge nomen. Al eerder waren Amerikaanse militairen in Griekenland het doelwit van een bomaanslag. In februari 1985 vielen zeventig gewonden bij een explosie in een bar vol militairen in een voor stad van Athene. (ADVERTENTIE) NADORP MAKELAARS NVM MAKELAAR /nador^ 's-gravenhage /makelaars^ Voor 1989 geen ontslagen bij Verkeer en Waterstaat DEN HAAG - De leiding van het mi nisterie van verkeer en waterstaat is be reid te garanderen dat voor 1989 geen gedwongen ontslagen zullen vallen bij de verschillende onderdelen van dit de partement. Dit is één van de vooretellen van secretaris-generaal Den Besten aan de bijzondere commissie, waarin de ver tegenwoordigers van de ambtenaren bonden zitten. Dinsdag vindt overleg plaats tussen deze commissie en de se cretaris-generaal. Als aandeel in de „af-, slanking" van de rijksoverheid moeten er bij Verkeer en Waterstaat uiterlijk in 1990 ruim 2.100 ambtenaren van de sa larislijst zijn geschrapt. Daarnaast moe ten 3.550 ambtenaren via privatisering vertrekken. WÜRZBURG Drie vrachtwagens van het Ameri kaanse leger met zes Hawk-raketten zijn gisteren be trokken geraakt bij een aanrijding op een weg bij Würzburg. De raketten hadden geen kernlading en door de aanrijding werd slechts lichte schade veroor zaakt; er vielen geen gewonden. Majoor Hartman, woordvoerder van het 32ste Commando Luchtaf weer, zei dat de Hawk-raketten niet beschadigd wa ren en dat er geen gevaar bestond voor explosies. „Hoewel het geladen tactische wapens zijn wanneer ze worden vervoerd, zijn ze zo beveiligd dat ze niet per ongeluk kunnen afgaan," zei hij. Het ongeluk ge beurde toen één van de vrachtwagens in het twintig vrachtwagens tellende konvooi door een defect tot stilstand kwam. De achterop rijdende vrachtwagen botste op deze truck en de een derde vrachtwagen botste bij een uitwijkmanoeuvre tegen een muur. 3 spoed naar de brand fiets spoedt deze brandweerman zich naar een felle uit te brand, die gistermiddag in een bedrijf in Baarn uitbrak, hade loopt in de miljoenen. WASHINGTON De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten laten weten dat zij maandag in Genève een ontwerp overeenkomst zal indie nen voor verwijdering uit Europa van de kern wapens voor de middel lange afstand. Het ont werp zal naar verwach ting tevens suggesties bevatten over de manier waarop naleving van het akkoord kan worden ge controleerd. Mogelijk zal het Russische voorstel meer licht werpen op het standpunt van partij leider Gorbatsjov ten aan zien van de kernraketten voor de kortere afstand. Vo rige week bood Gorbatsjov aan de 50 korte-drachtwa- pens die de Sovjet-Unie in de DDR en Tsjechoslowakije heeft staan, te elimineren. Het is echter niet duidelijk of het aanbod ook geldt voor tachtig wapens met een nog korter bereik, die nu in de Sovjet-Unie staan. Eerder heeft Gorbatsjov gezegd over deze wapens een apart overleg te willen houden. De VS willen liefst een overeenkomst die beide wa pensoorten voor de mid dellange en de korte afstand omvat. De Europese bondgenoten hebben Gor- batsjovs vooretellen nog in beraad, maar lijken er in meerderheid voor terug te schrikken alle kernwapens uit Europa weg te halen met oog op het Sovjet-overwicht op het gebied van conventio nele bewapening. ■■1 wtmm in I HAAG De Vereniging Nederlandse Gemeenten et dat met de invoering 9het nieuwe fraudebesten- paspoort zo min mogelijk Jmd moet worden. Dat is -niet onbelangrijke 'opste- Iivoor staatssecretaris Van ^Linden van buitenlandse die afgelopen week, koe gedwongen door de Kamer, de Algemene om nader aan- g»nd onderzoek naar de "en gevraagd heeft. Om te dat dit noodzake- gebleken onderzoek op- |w tot vertraging leidt, 't de VNG hem het ont- van een noodwet aange- kan in de plaats en van de eigenlijke Pas- "ftwet, voor het geval het mogelijk mocht blijken nieuwe paspoort al per 1 -ari in te voeren, zoals nog Is de bedoeling is. De ~j hoopt op die manier niet in te bereiken dat snel een (8 komt aan een periode bestuurlijke onzekerheid, r ook dat de gemeenten kunnen gaan met het n van (administratief- ische) voorbereidingen, rtoe behoort ondermeer van de ge- bevolkings- admi- iraties, die de persoonsgege- voor het paspoort zullen bevatten zonder dat de debestendigheid in het ge- »g komt. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd. De Angolese houden een Ame- piloot vast die met „_in vliegtuig boven ngola werd neergescho- volgens de autoriteiten -vlucht uitvoerde van Zuid-Afrika. straaljagers hadden dinsdag 125 km met Het leven is niet alleen mooi of soms vol distels en dorens. Het is niet slechts een pijp kaneel of be ginnend bij veertig, maar het heeft ook vele facet ten. Neem bijvoorbeeld het strandleven. Een leven apart. In onze extra-bijlage „Er op uit" wordt dit levendig beschreven als één van de manieren om een zomer te overleven. Maar er is meer. Niet te nauw lettend op de grenzen van ons land gaan we op zoek naar meer Teven in de brouwerij. Volgen we onze verslaggevers op de voet naar allerlei „ont- dek-hun-plekjes". Altijd met medenemen van de Leidse Courant, want dat is uw gids. De krant, die er niet alleen op uit gaat, maar ook erop af, erop Keukenhof heeft mooiste wagen De wagen van De Keukenhof uit Llsse is gisteravond in de Hoba- hohallen in Lisse uitgeroepen tot mooiste wagen van het Bloe mencorso van de Bollenstreek (foto). Andere prijzen gingen naar de stichting Mechanisatie uit Lisse, de Bond van Bloembollenvei lingen uit Haarlem en de firma Minolta uit Badhoevedorp. Alle prijswinnaars zijn vandaag te zien in het veertigste corso dat van Haarlem naar Noordwijk rijdt. In de Hobahohallen werd gister avond tevens afscheid genomen van S. Bonkenburg, voorzitter van het corsocomité. Hij kreeg de Zilveren Tulp uit handen van R.B. van Waveren, voorzitter van de Bond van Bloembollenhan delaren. De Zilveren Tulp is een hoge onderscheiding In de bloembollenbranche. ZEEBRUGGE Pas maandag zal een nieuwe poging worden onderno men de Herald of Free Enterprise, de Britse veer boot die anderhalve maand geleden voor de Belgische kust kapseisde, de haven vah Zeebrugge in te slepen. De eerste poging mislukte gis teravond. Bergers slaagden er niet in het schip leeg te pom- Een omdat het water door en- ele lekken in het schip terug stroomde. Het schip maakte daardoor 12 graden slagzij. Verondersteld wordt dat zich op de lager gelegen autodek- ken nog zeker een tiental lij ken bevindt. Sinds de veerboot op 6 maart kapseisde zijn 176 lijken, allen Britten, geborgen. Het Britse departement van verkeer heeft meegedeeld dat alle veerboten elk halfjaar geinspecteerd zullen worden. Inspecteurs zullen met name nagaan of de waterdichte boeg- en achteretevendeuren goed werken en of ze door de bemanning met voldoende vakkennis worden bediend. Ook de goede werking van de nieuwe waarschuwingsinstal latie op de commandobrug zal om de zes maanden worden gecontroleerd. BORSSELE Tussen de zes- en zevenhonderd ac tievoerders hebben de nacht doorgebracht in een tentenkamp bij de kern centrale Borssele in af wachting van de blokkade van alle toegangen van de centrale. De organiserende actiegroep „Nooit meer Tsjernobyl, Bors sele dicht" verwacht in totaal ongeveer 3.000 deelnemers aan de vandaag en morgen (totaal 28 uur) durende blokkade. De Provinciale Zeeuwse Elek- triciteits Maatschappij (PZEM), waar behalve de kerncentrale ook een kolengestookte cen trale staat, heeft in verband met de blokkade ongeveer honderd man extra personeel opgeroepen, omdat tijdens de blokkade aflossing van buiten af niet mogelijk is. Met de ove rige beveiligingsmaatregelen zijn de kosten daarvan ge raamd op ongeveer een mil joen gulden. De blokkade-actie en de voor zondagmiddag geplande de monstratie worden door de au toriteiten gedoogd. De politie zal niet toestaan dat actievoer ders zich aan een toegangs poort vastketenen. Gistermid dag geeft de politie een man aangehouden, die zich in de prikkeldraadversperring rond net kerncentrale-terrein had vastgewerkt De man is losge knipt en geboeid afgevoerd. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging):

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1