Het wordt spannend, iaar ik heb goede hoop Jubilerend Lions houdt moed Aard Bakker over kansen Avanti in EC-finale: ZATERDAG 25 APRIL 1987 PAGINA 17 op koploper Zwaluwen Vlaar- dingen; eersteklasser Quick Boys weet zich met nog vijf duels te gaan twee punten achter op lijstaanvoerder NSW. De stand op de rang lijst maakt beide clubs derhal ve bepaald niet tot dè titelfa- voriet in hun klasse. Aan de andere kant wijst de ontwik keling van de laatste weken (Katwijk stond nog niet zo lang geleden vijf punten ach ter; Quick Boys bracht NSW op tweede Paasdag met 0-2 de tweede nederlaag van het sei zoen toe) beide teams bepaald wel als succesvolle runner- ups aan. De mogelijkheid van twee Katwijkse voetbalkam pioenen zit er dus nog volle dig in. Afrekening (2) Beide ploegen zijn er eigenlijk ook wel aan toe, aan een kampioensfeest De tweede vereniging van Katwijk ac teert nu al jaren onder het „normale" niveau, en dat Quick Boys zo langzamerhand na al die tweede en derde plaatsen wel eens toe is aan een eerste klasse titel mag ook duidelijk zijn. Wij van Hutspo(r)t zouden met name dat laatste ook graag zien gebeuren. Niet om dat wij koploper NSW of re giogenoten Rijnsburgse Boys en Noord wijk dat kampioen schap niet gunnen. Maar uit sluitend en alleen omdat wij heel erg benieuwd zijn naar de wijze waarop die titel in Katwijk ontvangen zal wor den. De omvang van dat kampi oensfeest immers, waarop Quick Boys afrekent met zo n twintig frustrerende jaren zonder titels, gaat op voor hand alle voorstellingen te boven. Dat moet je gewoon meema- gaan plegen; best. Dat een aantal enthousaste clubleden al enige tijd aan zelfwerk zaamheid hebben gedaan op en rondom de plek waar de officiële specie zal worden neergekwakt, goed. Maar: er zijn grenzen. We be doelen maar: even de eerste steen gaan metselen van een clubhuis waaraan al een maand druk wordt gemetseld, dat kan niet Dat gaat ons echt te ver... Extraatje Het „Circus Excelsior" was op zaterdag 28 maart een door slaand succes, paf stonden de toeschouwers tijdens de gedenkwaardige circusavond. Maar niet alleen de toeschou wers waren bijzonder goed te spreken over deze jubileu mactiviteit van de jubilerende Leidse gymnastiekvereniging Excelsior. Verre van dat De organisatoren en uitvoeren den beleefden, gedragen op de handen van het hooggeëerde publiek, zelf ook de avond van hun leven. Het aprilnum mer van Dislok staat dan ook vol van superlatieve terug blikken op het „Circus". Daarin wordt echter ook kond gedaan van een disso- nante matigheid. De Commis sie Uitvoering 1987, met als spreekbuizen Hans Panne- koek en Henny Sieval, is na melijk nogal bedroefd over de matige respons van de plaat selijke dagbladen in hun ver slag van de uitvoering. Wij van HGutspo(r)t zijn het daar niet geheel mee eens. Bii een dergelijke succesvolle jubileu mactiviteit schiet de verslagg- geving toch bijna spreekwoor delijk tekortZesentwintig pagina's euforische berichtge ving in het eigen cluborgaan Dislok over „het" spektakel vormen daarvan eens te meer het onomstotelijk bewijs. Desondanks: de klant is ko ning. Vandaar als extraatje de bij deze rubriek gaande plaat van de uitvoering. Een sfeer- plaat, zonder circus-trekjes. Gewoon een beeld van een uitvoering zoals we die nog van „vroeger" kennen. En in de accommodatie die daarvoor bij uitstek geschikt blijft de Leidse Stadsgehoor zaal... Extraatje... iJJ De verwach- ^Zijn hooggespannen iierswoude. Het ta- %dorp bij uitstek stanavond bol van lg, want de plaatse- lub Dextro/ Avanti als eerste Neder- I* vereniging uit in uale van de Europa oor landskampioe- forig jaar verover- i dames van coach J Bakker al als eer ons land de Europa |o door het Tsjechi- laitkovice (met Hra- erbij) te verslaan, jnd staan er weer vin uit Tsjechoslo- tegenover Bettine troop, Mirjam Klop- g en Ellen Bakker. vanavond ook de haalbare beker van (fitinent in het on- onen aan de Sport- staan of gaat <x Vlasim er mee te- tar Praag? Gerard Bakker weet het nog niet: „Het wordt een 5-4 wed strijd. Spannend dus, waarbij ik goede hoop heb op een zege voor Avanti". De Tsjechische kampioen heeft zich vooral bewezen door de aansprekende resulta ten die in eerdere ronden van de Europa Cup behaald wer den. Tolnoi Voros Lobogo uit Hongarije werd in de semi- eindstrijd met maar liefst 5-1 aan de kant gezet, hetgeen veel zegt over de Praagse kracht. Immers, Hongarije wordt met Rusland nog altijd als het meest aansprekende ta- feltennisland van het Oostblok beschouwd. En de 17-voudig EC-houder PSC Statistica tij dens de competitie achter je laten, betekent veel. Tolnoi presteerde dat vorig iaar, waarmee direct de kwaliteit van Spartak Vlasim wordt be vestigd. Overigens schakelde Avanti, dat volgens de plaat singslijst nummer vier van Eu ropa is, in de halve finale titel verdediger en nummer één op diezelfde ranking. Statistica, in Hongarije met 3-5 uit GKS Jastrzebic (Polen) en Mladost Ribomaterijal Zagreb (Joego slavië) gingen daarvoor al met aansprekende cijfers ten onder tegen de Vriesekoop-brigade. Aanvalsters Spartak Vlasim bestaat uit Ko- cova, Davikova, Masarikova en Bayerova. Hoewel dit voor het grote publiek geen klin kende namen zijn, zijn met name de eerste twee geen on bekenden voor Bakker. De Praagse dames zijn vaste keus in de nationale selectie en heb ben stuk voor stuk de status van aanvalster. „Alle uit Tsje- choslowakije afkomstige tafel- tennisters zijn aanvalsters", weet Bakker. „Vooral Klop penburg heeft haar partijen nog niet gewonnen, maar ook Vriesekoop zal er tegenaan moeten". Kloppenburg heeft al eens van Kocova verloren. Tij dens de Open Joegoslavische vormde die partij de basis voor de onenigheid tussen Jan Kloppenburg en Gerard Bak ker. Een geschil dat inmiddels naar het land der engelen is verstuurd. Vanavond zitten Kloppenburg en Bakker naast elkaar op de bank de belangen van Dextro/Avanti, maar ook van het nationale tafeltennis, te verdedigen. Kielzog Want van nationaal belang is strijd tegen Spartak zeker. In het kielzog van Vriesekoops successen is Bakker sterk met opbouw van zijn club bezig. Zoals gezegd resulteerde dat bij de dames voor het eerst in de nationale tafeltennishistorie in de winst van de Europa Cup 2. En nu in een finale plaats in de hoogste continen tale bekerstrijd. Is het accent, naast de individuele prestaties van Bettine, verlegd naar het teamgebeuren? De Leidenaar duidt op de band met de spon sor: „Het is met name voor Dextro noodzakelijk, dat wij veel aandacht aan de teams besteden". Er zijn inderdaad prima da mesresultaten, maar hoe zit het met de heren? Is daar ook een plannetje voor gemaakt? „Over een paar jaar zit het he-* renteam van Avanti even hoog als de dames". Is dat de planning met de huidige ploeg? „Ik zou het team al zo kunnen noemen, maar dan loop ik te ver vooruit", aldus Bakker. Kortom, het gaat niet meer alleen om Vriesekoop. Natuurlijk, zij blijft het para depaardje van Hazerswoude, maar de onderbouw wordt niet vergeten. Ellen Bakker is op papier de minste van de drie Nederland se speelsters. Ze heeft de laat ste tijd in verband met haar studie niet al te veel getraind. De dochter van de coach bena drukt eveneens de zwaarte van de klus. „Bettine en Mir jam krijgen serieus tegenstand vanavond". Daarmee al aange vend, dat er van haarzelf niet al te veel mag worden ver wacht: „Ik hoop een partij te kunnen winnen". De tweede jaarsstudente Frans is realis tisch genoeg om haar inbreng op de juiste waarde te schat ten. Toch heeft de 20-jarige Leidse goede hoop op de eind zege. „Het wordt moeilijk, maar ik geef ons toch een goe de kans. Ik denk, dat het 5-2 of 5-3 voor ons wordt". TJEERD SCHEFFER LEIDEN De Leidse IJs- hockeyvereniging Leiden Lions viert dit jaar het tweede lustrum. Met een lustrumtoernooi dat op 15 maart plaatsvond en een gisteren gehouden recep tie zette de voormalige eerste divisionist dit lu strum enige bescheiden luister bij. Een beschei denheid die overeenkomt met de financiële positie van de Leidse Leeuwen en het niveau waarop de club van voorzitter Wessel Buis momenteel uitkomt. Maar de Rijnsburgse prae- ses van de tien jaar oude derde divisionist ziet de toekomst, zeker op spor tief gebied, zonnig in. „We hebben een grote en sterke jeugdafdeling. Daarmee moeten we ho gerop kunnen komen. Dat duurt nog een paar jaar, maar het gebeurt. Ik ben daar echt van overtuigd". De tien ijshockey-jaren van de Leiden Lions kunnen maar moeilijk gekenschetst worden als succesvol of glorierijk. De club werd al onder erg moeilij ke omstandigheden geboren. „Leiden Lions is in 1977 eigen lijk niet opgericht, maar was de voortzetting van de club die Ton Menken op poten had ge zet. Menken begon in Leiden een ijshockeyvereniging, de Menken Lions, in de ijshal die hij aan de Vondellaan had ge opend. Menken formeerde, met een flinke hoeveelheid geld, een eerste divisie-team. Toen Ton Menken echter in 1977 de sponsoring stopte, liep het spaak", laat Buis in het kantoortje van zijn werkplaats in Rijnsburg weten. Doordat vanaf toen de financiële mid delen ontbraken viel het team uiteen en dreigde het ijshoc key uit Leiden te verdwijnen. „Met een aantal mensen heb ben we toen de Leiden Lions opgericht, om de sport voor Leiden te behouden' De „nieuwe club wachtte een zware taak, vooral op het gebied van de accommodatie. „De begintijd was erg moeilijk. Dat kwam vooral omdat er lange tijd onzekerheid bestond wat er, na het faillisement van Ton Menken, met de Leidse ijshal zou gebeuren en of we er dus zouden kunnen blijven spelen. We hadden zelfs al een plan om eventueel naar de ijs hal in Zoetermeer uit te wij ken. Nee, voor de club was die onzekerheid niet zo goed", vertelt Buis. De jaren daarop zakte de club geleidelijk ai naar het huidige derde divisie niveau, een tendens die gelijke tred hield met de financiële positie van de Leidse vereni ging. „Vlak na de oprichting speelden we in de tweede divi sie. We hadden toen een spon sor, waardoor we goede spe lers, via reiskostenvergoedin gen en een vrije uitrusting, aan ons konden binden. We hebben in die jaren de nadruk gelegd op het opbouwen van een goede jeugd. Toen sponsor Karma er echter in 1985 een punt achter zette, waardoor we weer spelers kwijtraakten, moesten we ons een divisie la ger inschrijven", blikt Buis, die zelf vroeger onder andere als semi-prof bij Antwerpen speelde, somber kijkend terug. De sportieve hoogtepunten bleven daardoor voor de Lions beperkt tot het winnen van de Vaderland-cup (van het voor malige Haagse ochtendblad) en een aantal buitenlandse trips. Het geld is voor de uit negen- tig leeuwen bestaande club („Groter is de club nooit ge weest") elk iaar het grootste probleem. „We hebben geen sponsor, zodat we elk jaar weer via incidentele donaties, loterijen en rommelmarkten moeten zorgen dat we finan cieel rondkomen. De contribu tie is slechts voldoende voor het betalen van de ijshuur. De rest moet via die andere we gen op tafel komen", aldus een weinig vrolijke Wessel Buis, die daaraan toevoegt dat zijn vereniging volgens hem van gemeentewege te weinig steun krijgt. „Per Leids lid f 2,50, dat is toch een grijpstuiver!". Vertrouwen Ondanks de sombere tijden ziet de Rijnsburgse alumini- umramen en -deurenprodu cent de toekomst wel met enig vertrouwen tegemoet. Hij veert op en noemt zijn club bloeiend, zij het dat dit bereikt werd met vallen en opstaan. Zeker over de ontwikkelingen bij de jeugd is hij erg te spre ken. „Ondanks dat we al jaren niet in de hoogste regionen spelen, hebben we altijd veel goede jeugdspelers voortge bracht Zo hadden we dit jaar drie C-, drie B-junioren en één A-junior bij de nationale selec ties zitten, waarvan Arthur Faas aan het WK voor B-ju nioren in Zoetermeer mee deed. Net als overigens twee spelers die een jaar geleden Leiden verruilden voor Rot terdam". Buis snijdt daarmee een al weer door de financiën ver oorzaakt probleem aan: Leiden raakt zijn goede jeugdspelers steevast kwijt aan de (betalen de) hoger spelende clubs. „Het vertrekken van spelers is voor Leiden Lions een groot pro bleem, maar er komt gelukkig wat verandering in. In mei wordt in de ijshockeybond waarschijnlijk het besluit ge nomen dat er voor spelers een transfersom betaald moet wor den van f 7.500,-. Dat is zeker voor ons een gunstige ontwik keling. Op die manier komt in elk geval het geld terug dat we in de jeugdopleiding investe ren. En ik denk dat de clubs onze talentrijke spelers, als er een transfersom geldt, niet zo makkelijk meer bij ons weg zullen krijgen". Volgens de Lions-voorzitter is een derge lijke ontwikkeling tevens gun stig voor het Leidse ijshockey: „Als we op die manier onze jeugd kunnen houden komt er echt weer topijshockey in Lei den. De tweede divisie komt er nu al aan. Als er dén een sponsor binnenwandelt en we kopen er twee of drie spelers bij, ach, dan spelen we zo weer eerste divisie' ERIK HUISMAN PRT fieidaeSowamt Wessel Buis: „Met de contributie dekken we de kosten van de ijshuur. De rest moeten we doen van verlotingen en rommelmarkten" ken om later misschien te kunnen navertellen... Te ver Het is ons van Hutspo(r)t be kend dat een officiële eerste steen slechts zelden echt de eerste steen is. Waar het bij het officieel heien van de eer ste paal wel enigszins gebrui kelijk is daarvoor de eerste paal te benutten, gaat dat ver haal bij het leggen van eerste stenen niet op. Nogmaals: Wij van Hutspo(r)t weten dat, kij ken daarvan niet op. Maar toch. Het moet allemaal, vin den wij tenminste, wel een beetje acceptabel blijven. Dat enkele bouwvakkers al een weekje aan de slag zijn op de plaats waar wethouder of bur gemeester bun metselwerk Onderredactie van Gert-Jan Onvlee Bijdragen: Erik Huisman niet voor het tweede opeen volgende seizoen de kampi- oensvlag kunnen hijsen. Een toch vrij unieke gang van zaken waarop waarmee Wij van Hutspo(r)t de VV nu reeds willen complimenteren. Bij deze derhalve een feeste lijk fotootje als feestelijk voor proefje. Afrekening Het is nog de vraag of het goede Leidse voorbeeld dit seizoen in Katwijk navolging zal vinden. Waar de positie van de w Leiden falen wel haast tot een onmogelijke op gave maakt, ziet de situatie er in het Katwijkse even minder florissant uit Derdeklasser Katwijk kijkt met nog drie wedstrijden te gaan tegen een achterstand van een punt aan goed, heel goed met bedoelen hier niet de de „LMHC", maar de voetbalvereniging zo goed zelfs, van het kam- van de vierde in de zaterdagse slechts een kwes- Na het rood- immers een van vier winst enig overgebleven Floreant. En dat slechts drie duels een uiterst rooskleu- Het moet derhal- vreemd lopen wil vorig jaar nog in Leiden speelde,

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17