De Zilk eindelijk Eerlost van verkeer Kogel door Duits gebouw Financiële positie EMM verder versterkt I ZILK De bewo- van De Zilk zijn s gistermiddag half JJ verlost van het vele tijeer dat jaar in jaar uit nlijks door de dorps- b< raasde. De „bevrij- ih werd bewerkstel- door gedeputeerde Jansen en Noord- [J^rhouts wethouder Heemskerk. In een- jjjhtige samenwerking kjde dit tweetal de om- "jigsweg om De Zilk. ad was niet iedereen ■kOp het punt waar de ïjwe weg op de Zilker- rpweg uitkomt, hing bij j! aantal woningen de «halfstok. DORZITTER GROENTEVEILING PLEIT VOOR QUOTERINGSSYSTEEM ADEN OMGEVING CcicbcSomfMit ZATERDAG25 APRIL 1987 PAGINA IS "V. van der Have weer burgemeester ■JERDORP/BENTHUIZEN Oud-burgemees- Ij.A. van der Have (67) van Leiderdorp is met kg van 1 mei benoemd tot waarnemend burge- Jter van Benthuizen. De heer Van der Have nt waar aangezien Benthuizen zonder eerste Er zit, sinds burgemeester A. Verbree is ver en naar Remmerswaal in Zeeland. Benthuizen geen nieuwe burgemeester aantrekken, aange- het dorp betrokken is bij de herindeling. Bent en moet met Hazerswoude en Koudekerk één eente gaan vormen. De gemeente Benthuizen j de commissaris van de koningin in Zuid-Hol- de heer S. Patijn, verzocht om een waarne- k bij voorkeur een oud-burgemeester. Patijn j de heer Van der Have bereid om Benthuizen Jijk onder zijn hoede te nemen. Voorwaarde A,dat de waarnemend burgemeester in de buurt .Benthuizen woont. De heer Van der Have ^t in Leiderdorp. Hillegom beste bollendorp LISSE Hillegom is gis teravond in de Hobaho- hallen winnaar geworden van de competitie van bol- lendorpen. Ondanks het feit dat Lisse in de laatste ronde, een quiz met burge meesters en raadsleden onder leiding van Dick Passchier, met de zege aan de haal ging, kon Hillegom de eindoverwinning niet meer ontgaan. Lisse is tweede geworden, Sassen- heim werd derde. Zilver voor C.L. Dubbeldam VOORSCHOTEN De heer C.L. Dubbeldam (60) uit Katwijk kreeg gis teren uit handen van de Zoeterwoud- se wethouder A.R. van der Heijden de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Dat ge beurde in de Gouden Leeuw in Voor schoten. De heer Dubbeldam heeft 40 jaar gewerkt bij het Zoeterwoudse be drijf IEMCO. Dat bedrijf is gespeciali seerd in elektrotechniek en bevindt zich op het industrieterrein in Zoeter- woude Rijndijk. De onderscheidene was eerste monteur bij IEMCO. De laatste 16 jaar werkte hij overigens in dienst van IEMCO bij Fokker in Pa- pendrecht. De heer Dubbeldam maakt gebruik van de VUT-regeling. Voorrangs splitsing op Noordensedorpsweg NIEUWKOOP/ZEVENHOVEN Het kruispunt van de Noordense dorpsweg met de ir. J. Nijsingweg buiten de bebouwde kom van de ge meenten Nieuwkoop en Zevenhoven wordt een voorrangssplitsing. Dit hebben Gedeputeerde Staten van- Zuid-Holland besloten. Het kruis punt is het punt van samenkomst van de Voorweg, de Uitweg, de ir. J. Nijsinghweg, de Noordensedorpsweg en de Midlandweg. De Voorweg, Uitweg en Midlandweg worden bo vendien aangewezen als voorrangs- weg. MAAR OOK HALFSTOK _t] V) Irdwijkerhout- Otnleidingsweg is een ver ruk van de Provinciale 1. Deze begint in Wa Sterdam) worden doorge- n. Noord-Holland voelt echter nog steeds niets (richting Bloemendaal en _lem en andersom moest (ofërvolgens door De Zilk ini wringen. Onderzoeken sun aangetoond dat dage- ,Ao'n 6.500 auto's door De jeden. Hieraan is nu een io gekomen. De nieuwe ondingsweg, die ten westen De Zilk loopt en vervol- met een vrij scherpe aansluit op de Zilker- Gedeputeerde T. Jansen (links) stoomwals, zagen de slagboom duinweg, moet ervoor zorgen dat De Zilk dagelijks nog door zo'n 1.500 auto's wordt aange daan. De nieuwe weg is bijna drie kilometer lang en bestaat uit twee rijbanen* De aanleg heeft nog geen jaar geduurd, maar en wethouder P. Heemskerk, die zich verplaatsten op een oude door. De weg is geopend. het had heel wat voeten in de aarde voordat de eerste schep de grond in kon. Door allerlei procedures duurden de voor bereidingen (die van start gin gen na een handtekeningenac tie van bewoners van De Zilk tegen het sluipverkeer in hun dorp) ruim zes jaar. „Die ruim telijke ordening-procedures moeten veel sneller", zei gede puteerde Jansen gisteren tij dens een feestelijke bijeen komst in De Schelft. Burge meester F. Winkel, veel ge meenteraadsleden en statenle den waren op deze bijeen komst aanwezig. Omdat de omleidingsweg op de grens van een waterwinge bied ligt, is hij geheel afgezet met vangrails. Naast de weg zijn roosters aangebracht. De rails en roosters zijn er voor het geval een vrachtwagen met gevaarlijke stoffen uit de koers raakt. De rails vangt de wagen op en de via de roosters kunnen eventuele schadelijke stoffen naar het riool worden afgevoerd. Met grond die voor de aanleg moest worden afge graven is naast de weg een kunstmatig duinlandschap ge maakt. Inmiddels zijn 30.000 bomen en struiken geplant. „De weg moet ogen alsof hij is ingegraven in het duinland schap", aldus een woordvoer der van de provincie. Gedeputeerde Jansen zei giste ren nogmaals dat hij het be treurde dat de SI maar met drie kilometer is verlengd en niet tot in Noord-Holland wordt doorgetrokken. „Het siert de overheid niet", merkte hij op. Jansen zei te hopen dat het stiltecentrum De Tilten- berg en de bewoners van de huizen aan de Zilkerduinweg (waar de vlag halfstok hing) minder overlast van de nieu we weg zullen hebben dan ze vooraf hebben gevreesd. „Het algemeen belang moet nu een maal wel eens wijken voor het individueel belang", betoogde de gedeputeerde. Ook wethou der Heemskerk zei te betreu ren dat Noord-Holland niet bereid is de weg verder door te trekken. „Maar in De Zilk is het nu een stuk veiliger". ■fWIJK Een quoterings- in de groentebranche oihet als in de visserij, mo- rvK zorgen voor een hogere van de produkten. Dat •fede voorzitter en direc- Vooys van de Katwijk- Ojoöperatieve Groentevei- itiin Katwijk gistermiddag AH zalencomplex Tripodia, de veiling het 75-jarig bestaan vierde. Vooys schetste bij deze gele genheid in het kort de geschie denis van de vereniging, die, naar zijn zeggen, in Bijbels oogpunt de leeftijd der sterken bereikt heeft. Alhoewel de groenteveiling, met als hoofd artikel de waspeen, de laatste jaren uitstekend draait, zijn er toch problemen merkbaar. Vandaar dat Vooys pleitte voor een mogelijk quoterings systeem. De heer mr. J. Kroon van de Gemeenschappelijke Groenteveilingen, die de Kat- wijkse coöperatie feliciteerde met het 75-jarig bestaan, sprak de wens van Vooys echter di rect tegen. Volgens hem zou een quotering alleen in het voordeel van het buitenland werken en dus een negatief ef fect voor de binnenlandse markt tot gevolg hebben. Directeur B. Vooys overhan digde aan het eind van de middag als blijk van waarde ring voor de verhouding met de Katwijkse gemeenschap een cheque van 7.500 gulden aan de stichting Vrienden van het Zeehospitium. Mevrouw Bos, echtgenote van de burge meester, die de cheque in ont vangst nam, dankte de groen teveiling hartelijk voor de gift. Zij zegde toe daarmee onder andere een vakantietrip voor bewoners van het Rijnlands Zeehospitium te financieren. De heer Hetzloer van de koninklijke marine neemt zijn petje af voor de kracht waarmee de loden kogel door de gevel van het MEOB-gebouw gaat. OEGSTGEEST De heer R.B. Hetzloer, plaatsvervan gend directeur materieel cdr. van de koninklijke marine maakte gistermiddag met een dragline definitief een einde aan het bestaan van het oude Duitse marinegebouw op het terrein van het Marine Elek tronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) aan de Haarlemmer- straatweg in Oegstgeest. De lo den kogel werd door hem een aantal malen door de gevel van het in 1942 door de bezet ter gebouwde pand geslagen. Daarbij kwam overigens geen Duits embleem tevoorschijn. Het vermoeden bestond dat dat verborgen zat achter de gevel. De heer Hetzloer opende ver volgens het nieuwe hoofdkan toor van de MEOB, het voor malige FEL/TNO-laborato- rium dat voor een bedrag 1,3 miljoen gulden is verbouwd om als zodanig dienst te kun nen doen. Dat deed hij door op een knop te drukken en daar mee foto's van historische ves tigingen van het MEOB te ont hullen. Dat gebeurde in aan wezigheid van onder andere de directeur van het marine- bedrijf, ir. L.J. Antonides. In zijn toespraak ging de heer Hetzloer nog even in op de be zuinigingen bij de marine. Hij zei te verwachten dat er bij het MEOB geen gedwongen ontslagen zullen vallen en dat het personeelsbestand van 1100 man via natuurlijk ver loop kan worden terugge bracht tot waarschijnlijk 1000 ROELOFARENDSVEEN De algehele financiële positie van veiling EMM in Roelofarendsveen is in 1986 verder versterkt. Dat is de coöperatieve Veense veiling gelukt dankzij het vertrouwen, begrip, me dewerking en steun die het bestuur van zowel van de leden, als de kopers en medewerkers ondervin den. Dat blijkt uit het jaarverslag van de veiling. Hierin concludeerde EMM-secretaris A.W.J. Wubben, dat „Eendracht niet alleen Macht Maakt, maar ook kracht geeft". De omzet aan potplanten is in 1986 iets achtergebleven bij het jaar ervoor. De snijbloe men gaven vorig jaar wel een positief omzetresultaat van 1,1 procent. De totale omzet be droeg vorig jaar bijna 33 mil joen gulden. Het totaal aange voerde aantal stuks of bossen snijbloemen bedroeg 111,5 mil joen. Ten opzichte van 1985 was dit een daling van 4,6 pro cent. Tesamen met de omzet stijging van 1,1 procent voor snijbloemen kon worden bere- kened dat het op EMM aange voerde pakket snijbloemen ge middeld een prijsverbetering heeft ondergaan van zes pro cent Landelijk was sprake van een prijsdaling van 2,75 procent voor snijbloemen. Het resultaat bij EMM is voor een fors deel voortgekomen uit de prijsverbetering bij de bolbloe- men, welke ten opzichte van 1985 zelfs 24 procent bedroeg. De prijsdaling van de potplan ten was bij EMM op ongeveer hetzelfde niveau als landelijk. Een reële vergelijking is hier echter niet mogelijk door de prijsverschillen tussen grotere en kleinere planten. Topmaand bij EMM was vorig jaar de maand maart met een omzet van bijna vijf miljoen gulden. De laagste maandom- zet werd in augustus genoteerd met 1,7 miljoen gulden. De aanvoer top twintig voor snij bloemen wordt in Roelofa rendsveen aangevoerd met tulpen, die voor 26 procent de omzet bij EMM bepalen. Op de tweede plaats komen rozen (15,4 procent) en op de derde plaats chrysanten (11,3 pro cent). Nieuw in de top twintig is de aster welke direct al op een zeventiende plaats is te recht gekomen. Afvaller is de anemoon. De standaard-anjer is vorig jaar opnieuw in be langrijkheid afgenomen. De meest verkochte potplant op veiling EMM was de azalea, die voor 9,2 procent de pot- plantenomzet bepaalde. Direct gevolgd door de cyclaam (8.8 procent) en de Saintpaulia of Kaaps viooltje (7 procent). Vooral de hyacint en de func- hsia hebben vorig jaar hun aandeel in de topplantenomzet flink zien stijgen. Ondanks de matige omzetont wikkeling bij EMM is het alge hele resultaat dusdanig beter, dat het veilingbestuur aan de leden voorstelt een restitutie van een kwart procent vei-J lingprovisie toe te passé rr. Daarnaast zal een behoorlijk bedrag (tachtigduizend gulden) kunnen worden toegevoegd aan de algehele reserve. Het eigen vermogen groeit daar mee naar ruim 1,2 miljoen gul» den. oe ging het vroeger, heel oeger, als je als gefortuneer- i familie of edelknaap een ■artoe vrijgestelde pater als Tivé-leraar aan huis kon 4|bben? Het „Geïllustreerd ■bndagsblad" wist er alles -un, zoals de lezers en lezeres- 7 n in hun gewaardeerde eekendbijlage van zaterdag april 1925 zelf konden na- rin. Het Zondagsblad vertel- het, bij de plaat op de voor- igina onder de titel „Boei- id onderricht" (hoewel je it bij beschouwing van de at lome leerling de ma- one lijkt nog 't meest ge- teid niet zou zeggen) als Bgt ïestalten uit de oude ridder- ereld hebben dikwijls ge- end tot hoofdfiguren in ro- antische verhalen en omdat tJes wat nog aan dien ridder end herinnert de ruïnen av<r kasteelen, de zware wa- i »nrustingen zoowel als de ly- sche balladen een fantas- ich aanzien heeft gekregen, eet de verbeelding er zich «1 kleurigs van voor te stel- rt. dder werd in de Middeleeu- en de vrijgeborene ge- u lemd, die verplicht was den aan zijn leenheer verschuldig- den krijgsdienst in persoon en op eigen kosten te volbren gen. De ridderlijke waardig heid was niet erfelijk, maar moest door dapperheid en deugd verworven worden. DEUTSCHTUM: „Standbeeld van Richard Wagner te Berlijn". Van.de elfde tot de veertiende eeuw kon ieder vrijgeborene er naar dingen, doch na dien tijd behoorde zij tot de voor rechten van den uit den rid derstand gesproten adel. De ridders moesten zich voortdu rend in het wapenhandwerk oefenen, waardoor een solda tenstand ontstond. De kost baarheid van den ridderdienst was oorzaak, dat alleen de ei genaars van riike bezittingen de kosten konden dragen. Langzamerhand steeg de rid derstand in aanzien, kwamen er plechtige vormen en gra den, terwijl men ten slotte door afstamming van ridder lijke voorouders in dien stand werd opgenomen. Vooral door de kruistochten kwam het ridderwezen tot ontwikkeling, toen ook de geestelijke ridder orden ontstonden, welke zich alleen aan de zaak van het Christendom wijdden. Een langdurige proeftijd ging het ridderschap vooraf. Vaak reeds op zevenjarige leeftijd trad de knaap als page in dienst bij een aanzienlijk rid der, van wien hij, na zich in den strijd onderscheiden te hebben, schild en lans mocht dragen. Niet vóór zijn een en twintig ste jaar mocht hij de waardig heid van ridder ontvangen en BOEIEND ONDERRICHT: „Naar de schilderij van C.Probst". dit geschiedde met groote de kerk en aan den keizer, plechtigheid in het openbaar, van achting voor de vrouwen, nadat hij zich door vasten en van bescherming van wedu- biechten had voorbereid. Na wen, weezen en verdrukten het ontvangen van den rid- en van 'n behoorlijke christe- derslag, legde de nieuwe rid- lijke en ridderlijke levenswij- der den eed af van trouw aan ze. VOETBALMATCH: „Van den wedstrijd Zwitserland-Nederland die in 't nadeel van het Nederlandsche elftal met 4-1 eindigde, geven wij hier een levendigen spelkiek. Onze mldhalf Bul In strijd met de Zwitsersche voorspelers". Van de godsdienstige voorbe reiding tot de ridderwaardig heid vertelt onze plaat. De slotkapelaan geeft den toe- komstigen ridder les in de waarheden van het heilig ge loof, een onderrichting waar door ook de burchtvrouwe ge boeid wordt. In het fijne, voornaam-rustige interieur heeft de schilder zijn perso nen zóó geplaatst, met een waardige verdeeling van licht en donker, dat het ernstige ta fereel bekoorlijk aandoet". Het Zondagsblad gaf (in een tijd dat er nog „struikroovers" waren, maar geen koelkasten) ook „nuttige wenken": „Vloerkleeden kan men er weer als nieuw laten uitzien, door ze eerst flink te borste len en er daarna met een schoonen doek met zout water overheen te gaan. Gebruik één kopje keukenzout op een groote teil water". „Om kaas versch te houden moet men ze in een doek wik kelen, die in azijn gedoopt is en zoo stijf mogelijk is uitge wrongen. Bewaar de kaas op een koele plek". Tot slot dan de struikrover „Zeg eens kerel, heb je me nu werkelijk al je geld gegeven? Wat steekt daar dan nog uit je vestzak?" Reizend koopman: „Neem me kwalijk, dat zijn maar de twee procent korting die ik er afgetrokken heb. Die krijgt men toch altijd bij con tante betaling!" En de professor, die bescheid wist „Een professor had een lezing gehouden over gezond heidszorg en toen hij klaar was, gaf hij zijn hoorders gele genheid om vragen te stellen, die hij gaarne zou beantwoor den. Een lange man stond op en zei: „Ja, professor, wat doet u als u 's nachts niet sla pen kan?" „Wel", antwoordde de professor, „ik voor mij ben dan gewoon wakker te blij ven, maar mocht iemand in dit geval wat anders willen doen, dat kan natuurlijk ook. Is er nog iemand anders die wat te vragen heeft?"

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15